Аз бях евродепутат за един ден Елена Немска, Национална Априловска гимназия Габрово



Дата22.01.2019
Размер26.07 Kb.
#111336
Аз бях евродепутат за един ден
Елена Немска, Национална Априловска гимназия - Габрово
Ние трябва да бъдем промяната,

която искаме да видим в света.

Махатма Ганди

Противно разбиранията на мнозина участници, няма да започна есето си с рутинни данни от типа какво представлява Европейският парламент, къде се намира, как се избират депутатите или в какво се състои проверката на входа ... Вие знаете това дори по-добре от мен. Но аз имам какво да кажа, а времето да направя това е точно тук и сега.

Когато автобусът, с който нашата група пропътува над 1000 километра, за да посети Страсбург, запали двигателя си в онова хладно майско утро, аз тръгнах на път с една почти оформена представа. Престоят ми в Европарламента не просто не я разколеба, а дори я затвърди още повече. Във високоградусния коктейл от култури, в който се потопи и нашата българска група, за пореден път се убедих колко близки могат да изглеждат разнородните делегати, и то не единствено на възрастов принцип. Единство в разнообразието, нали това е мотото на Европейския съюз? Ако погледнем на този факт от патетичния пиадестал на Девета симфония, това е прекрасно, но нека не забравяме, че клавишите на пияното, от което „Ода на радостта” се носи, са както бели, така и абаносово черни. Съжителството в една общност и спускането на единни стандарти винаги крият риска от унифициране и загуба на националната идентичност. С радост се убедих, че и други мои връстници в Европа са на същото мнение.

В хода на импровизираните дебати и дискусии в пленарната зала един малтиец попита защо след като неговата държава е пълноправен член на ЕС, не е налице преводач, с помощта на когото той да изразява мнението си на роден език. Все пак на европейския флаг звездите са подредени в кръг, който далеч отпреди Христа е знак на равнопоставеност, хармония, равновесие ... Не мога да скрия уважението си към такива хора, които осъзнават значимостта на културата си и не се страхуват да я отстояват. По същия начин младежите от Чехия, с които обядвахме в една трапезария, си бяха приготвили малки флагчета с националното им знаме (по-точно единствените, които го бяха направили).

Безспорно най-съществената част от престоя ни на Луис Вайс беше заключителното заседание, когато всяка от шестте групи, наброяващи над 100 души, изведе идеите си в определена област, а предложенията бяха поставени на гласуване. На всички ни бе известно, че решенията, до които се стигне, няма мигновенно да се превърнат в приложими закони. Това обаче не попречи на мнозина, измежду които говорителя на моята група (отново от Малта), да направят един генерален извод, за съжаление често убягващ на известни и посредствени политици : „Ние трябва да действаме, а не просто да говорим!”. В този миг аз си дадох сметка, че сякаш точно това бе есенцията на вече отиващия към залез 19-ти май 2011г. Всякакви нови изживявания, като се започне от щателната проверка с детектори, достойна за летище Хийтроу, до емоцията да гласуваш и да видиш гласа си сред останалите на видео стената, останаха на заден план.



Политиката и отстояването на всеобщите и национални интереси в частност е действие, от което всеки човек е предопределен да бъде неделима част. Апатията и обеззверяването пред лицето на проблема са равностойни на привидната заинтересованост, лишена от покритие. Свободомислещият човек, без значение дали има за национален химн „Горда Стара планина”, „Марсилезата” или „Бог да пази кралицата”, е наясно, че над пропагандата, която и днес съществува, над тайните анекси в мирните договори и отвъд политическото съревнование стои самият той. Народите се развиват, когато в речника им глаголът „възпроизвеждам” се замени с „разсъждавам”, а безличното „примирявам се” отстъпи на съзнателното „търся”.

Както преди, така и след посещението си в Европарламента, аз знаех, че пътят на България към бъдещето не минава неминуемо през Брюксел, Страсбург, Москва или Вашингтон, а през нас самите, поотделно и всички един за друг. Ще завърша, както започнах – с великата мисъл на един азиатец, разсъждаващ като европеец – ние трябва да бъдем промяната, която искаме да видим в света!
Каталог: resource -> static -> files
files -> Пресконференция на Комисията по култура, образование и медии на еп в Пловдив на 10 октомври от 11. 30 часа
files -> Програма за обмен за студенти по програма "Еразъм" (Чехия). За носител на трета награда бе обявен проектът "Заведи ме у дома с колело", документален филм от Унгария
files -> За младежи! На 28 януари 2013 г приключва срокът за кандидатстване за международната награда „Карл Велики
files -> По-малко от месец остава за участие в конкурса за млади журналисти на еп в България
files -> Гала вечер на наградата за кино лукс 2012 на Европейския парламент
files -> Програма „Правосъдие, организиран от Министерство на правосъдието в България
files -> До 18 януари е регистрацията за регионалното състезание „Евроскола“ в Пловдив
files -> Панорама на финалистите за наградата за кино на еп lux 2012 на 28-30 ноември в Дома на киното
files -> Българска премиера на носителя на наградата за кино лукс на Европейския парламент
files -> 17 декември Прожекция на "Това не е филм" на Джафар Панахи и дискусия за наградата "Сахаров" 2012 на еп


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница