Б ъ л г а р с к а к у д о ф е д е р а ц и я етикет, етика и правила в спортната зала



Дата01.06.2018
Размер158.63 Kb.
#69933

Б Ъ Л Г А Р С К А К У Д О Ф Е Д Е Р А Ц И Я

Етикет, етика и правила в спортната зала

Всеки член на Българска Кудо Федерация е длъжен да спазва долупосочените правила и да помага на останалите за тяхното изпълнение.

Правилата на етикета са всъщност проява на здрав разум. Те са емперични, интиутивни и чрез тях се избягват нелепи и неловки недоразумения. Придържането към определен кодекс на поведение ни помага да развием собствената си психологична територия и ресурс както и разбиране към поведението на другия и по този начин да изградим уважение към неговите граници и ценности. Липсата на форма на поведение е и липса на усет за територия, което е предпоставка за конфликт и е възможно да предизвика агресивно поведение. Агресивното поведение е форма на общуване когато всички други форми на общуване са изчерпали своя потенциал. Непридържането към определена етичност ни лишава от възможноста за личностово израстване и зрялост, води до ограничени умения за общуване и непълноценно приспособяване към околната среда поради недостатъчно развита възприятна система.

Правилата на общуване не са ограничени само до спортната зала. Това е мястото, където се провеждат тренировките по бойни изкуства и мястото, където се следва пътя. А той се следва и в ежедневието. Кудо не е работа, а пътешествие. Доджото е навсякъде и по всяко време.

 В Кудо залата има много стриктна формална етикеция, отнасяща се до това как да поздравяваме хората, как да влизаме и да напускаме залата, как да сгъваме униформата си, как да връзваме пояса си и т.н. Тези малки формалности се спазват съвестно от всички ученици, не само от начинаещите. Етикетът не е въпрос на ранг.

 В традиционните Кудо зали има йерархия. Тя се базира на степента „Кю”( от бял до кафяв колан) или ранга „Дан” (нивата на черен пояс) на ученика. Степента на ученика е начин за признаване на неговия опит. Тя е само начин за посочване на количеството усилия, положени от ученика за постигането на придобития от него опит.

Техническата степен и цвят на пояса е особено отличие за постигнато ниво в подготовката на практикуващия. Притежаването на степен е отговорност, която чрез поведението постоянно се защитава.

В спортната зала висшестоящите не подтискат по-нисшестоящите, а ги респектират чрез работата над себе си, отнасяйки се безкомпромисно към своята практика.

Етикетът в Кудо изисква да се обръщаме към инструктора и всички семпай със "Сенсей!".

Спазвайте правилата за учтивост между членовете на клуба и показвайте нужното внимание и към новите членове.

Инструкторът дава личен пример на учениците си и с това ги стимулира за работа.

Подронването на авторитета на инструктора, школата и бойното изкуство е недопустимо и при отправено предизвикателство всеки практикуващ Кудо с готовност ще защити честта им.

В залата старшите се отнасят помежду си с уважение, каквото изискват от подчинените си.

Всеки има различни физически качества както и различни причини за да учи Кудо. Те трябва да бъдат уважавани.

В спортната зала всички са равни независимо от пол, възраст, образование вероизповедание, малцинствена принадлежност и физически дадености. Практикуващите се отличават според работата, която са положили върху себе си и приноса си към системата.

Всеки ученик поема морална отговорност да не използва Кудо за да наранява други хора или да проявява собственото си его.

Отговорността да не причинява нараняване е на всеки практикуващ. Пазете и партньора и себе си.

Няма да се търпи проявата на нахалство. Всички трябва да съзнават своите граници.

Отговорност на всички в залата е да участват в създаването на положителна атмосфера на хармония и уважение.

В спортната зала практикуващият оставя ежедневните си проблеми, концентрира се и постига състояние на боеготовност.

Не трябва да се пораждат конфликти. Членовете на клуба са едно смейство.

Татами е меката настилка върху, която се провежда тренировката, и при всяко качване и слизане от него (в началото и края на тренировката ) се прави поклон по посока шомен.

На татами да не се влиза в конфликтни ситуации. Кудо не е уличен бой. Трябва да тренирате за да превъзмогнете и изчистите агресията от себе си, да откриете и да разберете отговорността към заобикалящия ви свят.

Спортната зала и татами се почистват ежедневно преди и след тренировка. Всеобщо задължение е залата да се пази чиста.

Всеки ученик е длъжен да поддържа чистота в залата и да държи чисто своето тренировъчно облекло.

Преобличането трябва да става само на определените за целта места (съблекалните), а не в залата.

Влизайки в помещението определено за тренировки (доджо) и излизайки от него вие сте длъжни да поздравите с рей (поклон), докато стоите по посока на шомен с лице към залата.

Поклона е израз на уважение, показано от определена дистанция. Ръкостискането е прекалено близко и непосредствено, освен това е опасно. Спазването на добра дистанция ни осигурява и безопасност. Освен дистанция за безопасност поклона е израз и на йерархична дистанция.

В Кудо йерархията има значение. Системата семпай-кохай (старши-младши) не служи за изграждане на властови позиции, а за пълноценно предаване на опита. Системата семпай-кохай е едно улеснение за кохай. Много по-лесно е да попиташ някой като теб, на когото ще му е интересно да покаже и да обясни. Йерархията съхранява и доразвива Кудо. Кудока се качва по стълбата на йерархията тласкан от тези след него и подпомаган от тези преди него. Стълбата на йерархията в Кудо е стълба на отговорността, а не на властта.

Друг универсален израз на отношение е думата "Ус". Тя има много значения, които се определят от емоцията, която влагаме. С "Ус" изразяваме благодарност, съгласие, разбиране... "Ус Сенсей" би могло да изрази както благодарност и разбиране, така и прознесено по подходящ начин и: "Имам питане." "Ус" се практикува непрекъснато. Обогатява езика на тялото.

Тренировките трябва да се посещават винаги отпочинали и бодри, с желание да се учи.

В залата се влиза с лек поклон. Бързо съобразяваме обстановката - къде да седнем да погледаме, къде се слагат дрехите, кой кой е. В залата се влиза с чисти спортни обувки специално за тренировка (бели гуменки), джапанки, а в повечето случай бос. Задължително се носи кърпа.

Униформата за тренировки е традиционното бяло японско кимоно (Ги), горнище, панталон и пояс в съответния цвят. Сини ги се използват само на състезание, където са задължинелни. Всеки член трябва да претижава поне две бели ги, за да ги сменя през тренировъчната седмица и едно синьо ги за състезания.

В залата се влиза облечен в чисто ги с пришити емблеми на Кудо и на клуба (по изключение начинаещи могат да бъдат с друго облекло, само първата седмица). Облеклото трябва да се поддържа чисто и в никакъв случай да не се допуска то да мирише лошо.

Предварително се свалят всякакви накити, часовници ,бижута и други атрибути с остри ръбове по време на тренировката с оглед на безопасността по време на тренировка. По същата причина не се допускат дълги нокти на ръцете и краката и разпуснати дълги коси.

Позволява се носенето на очила, коригиращи зрението, но по време на кумите (свободен бой) настоятелно се препоръчва тяхното сваляне. При кумите се препоръчва употребата на защитни меки подложки за зъбите, защитни „чашки” за гърдите. Задължително се използва защитен Кудо шлем, ръкавици, кори и защитни „чашки” за слабините.

В залата се влиза с изключени мобилни телефони. Само сенсей, главният инструктор и хора с неотложни служебни задължения могат да ги оставят включени (след разрешение от сенсей). В такива случаи разговорът се провежда извън залата и с минимално притесняване на практикуващите. След приключването му се чака разрешение за влизане.

Тренировката започва 15 мин. след определения час. За това време практикуващите трябва да са наредили татами, да са в тренировъчно облекло, да са загрели и да чакат в готовност.

Подобаващо уважение трябва да показвате към всички старши степени и по-стари членове. Всички ученици трябва да кажат „ус", когато техният старши или който и да е черен колан влезе в помещението.

Пет минути преди обявеното начало за тренировка след кратка самостоятелна загрявка сте длъжни да заемете положение сейдза в редицата с останалите разположени съответно на вашето ниво в съсредоточено състояние. Това ще помогне да пречистите ума от странични грижи и да се съсредоточите върху тренировката.

Тренировката започва и завършва с традиционна церемония в която всеки трениращ е длъжен да участва. Важно е да сте част от нея. Закъснелите са задължени да стоят в страни от татамито, докато инструктора не даде знак с които позволява присъединяване към останалите. Влизането на татамито става с рей /поклон/ без да се отвлича вниманието на останалите. Не прекъсвайте тренировъчния процес.

Когато инструкторът седне в сейза в центъра на татамито с лице към строя, старшият ученик извиква "Шоме ни Рей!" и всички заедно с инструктора се покланят.

За начало на тренировката, учениците се подреждат в права редица в зависимост от степента на пояса си с лице към предната част на помещението. Черните пояси трябва да бъдат в първата редица. Всички пояси се подреждат низходящо по реда на степените си, започвайки от дясната част на помещението с лице напред, с необходимата дистанция между всеки отдясно и отляво. Може да са необходими допълнителни редици в зависимост от размера на залата.

Командата „Коленичете” или „Сейдза" трябва да бъде изречена от инструктора и учениците трябва да коленичат в официална седяща позиция, с изправен гръб и стиснати юмруци, разположени върху


горната част на бедрата. Главата трябва да бъде обърната напред със силен, но смирен маниер.

С командата „Шоме ни Рей!", учениците се покланят и произнасят „Ус".

С командата „Мокусо" (медитирай), учениците затварят очи и се опитват да изчистят съзнанието си и да се концентрират върху тренировката, която им предстои.

След 1-2 минути, командата „Мокусо яме" (край на медитацията) трябва да бъде произнесена и


учениците трябва да отворят очи.

След това инструкторът се обръща към учениците и тогава старшият ученик извиква "Сенсей ни Рей!". Учениците се покланят и произнасят „Ус".

Всички се покланят към инструктора и той към тях, като казва "Оне гаеши мас!" и тренировката може да започне.

По време на тренировка на наблюдателите и закъснелите не се отделя внимание, освен в случай на неотложна нужда.

По време на тренировка учениците трябва да се концентрират върху техниките, които изпълняват и да не позволяват на съзнанието или на очите да блуждаят. Трябва по всяко време да се демонстрира изключително уважение и неподправена почит към инструктора и към останалите ученици. Не започвайте тренировката по Кудо без сериозното отношение, която тя заслужава.

На определени интервали по време на тренировката на учениците може да се каже „Седнeтe и отдъхнатe”, което означава да отдъхнат от „сейза” – официална стойка. По време на тези прекъсвания трябва да се въздържате от шаване, говорене и всяко друго действие, което смущава хода на тренировката или на лекцията.

Разговорите трябва да се сведат до минимум. Изключително неучтиво е да се разговаря, докато инструктора демонстрира.

По време на почивка, не сядайте на столове, не се облягайте на стените или не лежете. Направете някакво упражнение, вместо да пилеете времето си. 

Да се седи на татамито може само в положение сейдза. Само, ако ви боли коляно може седнете с кръстосани крака (по турски), но при никакви обстоятелства не трябва да изпъвате краката пред себе си или да седите подпрени на стената.Това не е етично.

Когато инструктора ви показва или обяснява техники по време на тренировка сте длъжни да седите в сейдза или фудо дачи, да мълчите и внимателно да го слушате. След приключване на обясненията направете поклон към инструктора и после към вашия партньор и продължете тренировката.

Ако е необходимо да питате нещо сенсея никога не го викайте. Приближете се до него, направете поклон, и чакайте докато той сам не се обърне към вас.

По време на тренировка, когато инструктора показва или обяснява нещо лично на вас внимателно следете неговите обяснения седейки в сейдза или фудо дачи. След приключване на обясненията не забравяйте да благодарите на инструктора. Ако са ви заинтригували обясненията, които инструктора дава на други ученици можете да прекъснете техниката и да наблюдавате от сейдза или фудо дачи. След приключване на обясненията не забравяйте да се поклоните на инструктора.

По време на тренировка в залата се практикува единствено и само показаното от инструктора.

Уважавайте тези, които са тренирали повече от вас. Никога не спорете по повод на изучаваната техника. Помнете - вие сте тук за да тренирате, а не за да изказвате собственото си мнение на другите.

Въпроси по време на тренировка се допускат единствено за определената техника и само към сенсей или инструктора на групата в която се работи. Разговорите върху татами трябва да бъдат сведени до абсолютен минимум. Кудо е опит.

Излизане от татами по време на тренировка се допуска само с разрешение на инструктора при неотложна нужда (напр. Контузия, неразположение или болест и др.). Ако се наложи да напуснете тренировката по спешност, направете го по почтителен начин и обяснете на инструктора причината при първия удобен случай.

Уважавайте сенсей и по-опитните от Вас. Не се спори с тях относно техниката!

Всяко обръщение към инструктора започва с поклон и завършва с поклон. Поклонът е в знак на уважение и съгласие.

Всички команди от инструктора, трябва да се изпълняват без съмнение, запитване и недоволство. Ако не можете да се справите, дайте всичко от себе си, вместо да се предадете на отчаянието. 

По време на тренировката инструктора демонстрира и обяснява всяка техника, след което трениращите я упражняват с партньор, като не прилагат излишна (груба) сила.

Спазвайте насоките на инструктора си.

Ако по време на тренировката инструктора демонстрира на ученици близо до вас добре е да осигурите нужното пространство

Не се поправят или наставляват другите ако нямате старше ниво или конкретна задача поставена от сенсей.

Ако вие знаете някоя техника, а вашия партньор не я знае, по-добре да се въздържате от поправки в случаи, че още не сте достигнали ниво (черен пояс).

Разговорите на татамито трябва да бъдат сведени до минимум.

Вие сте в залата за да работите. Не се обясняват собствените идеи на другите.

Не се разхождайте безцелно върху татами. Трябва да работите.

Ако ситуацията го налага изчакайте реда си за работа в седеж сейза. При травма в коленете седежът може да е ханза. В никакъв случай обаче не се протягат крака и не се допуска облягане по стените или колоните.

Трябва да бъдете в състяние на готовност във всеки един момент. Наблюдавайте внимателно ако не работите в момента и не се разсейвайте.

Когато вашият инструктор ви показва дадена техника се наблюдава внимателно в сейза или фудо дачи, след което се поклоня отново от сейза с "Домо Аригато Гозай Машта".

След подаването на сигнал вие сте длъжни незабавно да прекъснете тренировката и бързо да заемете своето място в редицата с останалите.

Не се разхождайте на татамито нито преди, нито след тренировка. Татамито се използва единствено за тренировка.

Не махайте която и да е част от вашето ги по време на тренировка, без да ви е казано да го правите! Също така, ако трябва да наместите своето ги по време на тренировка, правете го бързо и безшумно, обърнати с лице към задната част на помещението.

Учениците трябва да се отнасят приятелски един към друг в залата и да не саботират истинския път на Кудо с неотзивчиво, обезкуражително или злобно отношение, нито пък да внасят негативни емоции по време на Свободния бой, които, макар и неумишлено, могат да създадат предпоставки за контузии.

Всички ученици трябва да се въздържат от безсмислено злословие или презрителни забележки относно други ученици, школи или стилове в Бойните изкуства.

След приключване на тренировка проявете вашата благодарност и уважение за взаимната работа, като се поклоните на всеки с койте сте работили.

В спортната зала (доджо) не се практикуват някакви конкретни наказания. Право на избор има всеки, което води до естествен процес на отпадане или оставане в клуба.

Отговорността да не причинява нараняване е на всеки практикуващ. Пазете и партньора и себе си.

За безопасността отговаря по-опитният боец.

Не практикувайте кумите, освен ако инструкторът не Ви е казал. 

Кумите се провежда само по правилата на Кудо!

Кумите се прекратява моментално след команда "Мате". Това не е среща с вашия враг №1.

Кумите се прекратява незабавно, когато единият от бойците вдигне ръка, потупа с ръка по татамито или съперника или извика, че се предава!

В кумите няма победители и няма победени: всеки получава своето, затова всички са доволни.

Спазването на правилата изисква особена проява на отговорност, доблест, дълг и воля, както към останалите, така и към себе си.

В спортната зала се спазва се строга йерархия.

Винаги се обръщайте към инструкторите с техните титли: семпай, сенсей, шихан в залата. Отвръщайте им с „ус” когато Ви говорят. 

С цел за поздрав или да се обърне към старши ученик или инструктор, ученикът трябва да кеже „ус" и да се поклони, и съответно да прави същото при тяхно преминаване. Тази процедура трябва да се спазва и извън залата като уважение към вашия инструктор. Ако ранга на някой ви е неизвестен, винаги се обръщайте към него като към по-старши от вас.

Когато се наложи ръкостискане по между ви, използвайте винаги двете си ръце, за да покажете доверие и помирение и  кажете „ус". Това се прилага също, когато сте и извън залата и специално за старшите степени.

Учениците трябва да отговарят на инструкторите и старшите със силно „ус" и да действат с моментална реакция на техните команди. Бавна и посредствена реакция е неучтива.

Учениците, желаещи да участват в състезания или семинари по Кудо, трябва да се консултират с Учителя, преди да заявят участието си в тях.

Учениците, желаещи да посетят други школи по Кудо, трябва първо да поискат разрешениe от своя учител. Ученици, които желаят да се обучават в сродна школа по Кудо, трябва да имат валидна IKF членска карта и да получат препоръчително писмо от своя Учител, което да представят там. При постъпването си в сродна школа, учениците трябва да демонстрират изключително уважение, учтивост и скромност спрямо учениците и инструкторите там.

Необходимо е да се следи за чистотата на татамито, като това е задължение на всеки.

Всички ученици трябва да участват в почистването на тренировъчните помещения след края на тренировката. Всъщност учениците би трябвало да се отнасят към тренировъчната зала като към уважавано и почитано място.

В залата не се допускат трениращи употребили алкохол и всякакви други стимуланти. Също така се забранява дъвченето на дъвка по време на тренировка.

Съгласно традицията тренировъчната зала трябва да се уважава и затова учениците не трябва да носят шапки или каскети и да си служат с нецензурни изрази в тренировъчните помещения. Не се позволява да се стъпва с обувки на пода на залата. Не се разрешава да се яде, да се дъвче дъвка или да се пие в залата. Забранено е пушенето във всички помещения на тренировъчния комплекс.

Всички ученици трябва да се държат във и извън залата по начин, който да не злепоставя Кудо и „Боен клуб”.

В никакъв случай учениците не трябва да използват уменията, усвоени по време на тренировките, извън спортната зала с цел да наранят която и да е личност, освен когато техния или животът на близките им е пряко застрашен. Да действат умерено, съобразявайки се със състоянието на противника си.

Практикуващите Кудо и членове на „Кудо Хасково”не трябва да участват, подпомагат или допускат да бъдат въвлечени в извършването на престъпна или друга противозаконна дейност.

Използвайте Кудо-практиката като средство за опознаване на самия себе си, така ще намерите най-краткия път към хората около вас.

Всеки трябва да помни, че е дошъл в залата за да се учи, а не за да задоволява собственото си Его.

Дисциплината по време на тренировка е гарант за правилното протичане на тренировъчния процес, за изграждане на боен дух и за предпазване от наранявания.

В залата за Кудо се тренира само и единствено Кудо, не се допускат успоредни тренировки на групи или на самостоятелно трениращи. Практикувалите други бойни изкуства, които в момента тренират Кудо, са длъжни да спазват Кудо етиката и да се придържат стриктно към преподаваната им техника.

Недопустимо е изнасянето на вътрешна информация:


- структура, численост и състояние на школата;
- тренировъчна форма на отделни състезатели;
- тренировъчни методи, техники и прийоми;
- отношения между членовете на клуба;
- предстоящи мероприятия и т.н.

След сигнала на вашия Сенсей за край на тренировката, всички трябва да се подредите в строй в сейдза или фудо дачи, както в началото на тренировката.

Командата за коленичене се дава от инструктора.

Старшият ученик извиква "Шомени ни рей" и всички се покланят.

Инструкторът казва „Мокусо" и всички ученици затварят очи за медитация.

След 1-2 минути се казва „Мокусо яме" и всички ученици отварят своите очи.

Инструкторът се обръща към учениците и тогава старшият ученик извиква "Сенсей ни Рей!", всички се покланят към инструктора, казвайки "Дому аригато гудзай маща Сенсей!".

Най-старшият по степен ученик командва групата „Сенпай ни аригато гудзай маща" което означава,


благодарим на всички Сенпай (старши) и „Отогай ни аригато гудзай ", което означава, благодарим
на Отогай (помежду си). Учениците трябва да отвърнат на всяка команда с поклон и „Аригато гудзай маща".

Отговорност на всеки ученик е да плаща своята такса навреме. Неговата месечна вноска му осигурява възможност и място за практикуване и подпомага развитието на бойния спорт. Тя е възможност да прояви благодарност за знанията които получава. Плащането на таксата в срок е уважение към треньора.

Практикуващият трябва да бъде възприемчив, скромен и изпълнителен, лоялен към инструктора си, към Доджото и бойното изкуство, което тренира.

Кудо учи, че истинския прогрес в бойния спорт се основава на упорит труд и стремеж към


самоусъвършенстване.

Учениците трябва да се стремят да бъдат учтиви и уравновесени в ежедневието, да показват хладнокръвие, правилна преценка и етично поведение във всичко, което вършат. Никога не забравяйте духа на Кудо „Дръжте си главата ниско (скромност), погледът – високо (амбициозност), пестете си думите (внимавайте какво говорите), носете доброта в сърцето си (отнасяйте се към другите с уважение и учтивост). Бъдете добри към събратята си; синовната почит е основно начало (грижете се за родителите си)”.

Хора, които не са членове на клуба (приходящи от други клубове или самостоятелно трениращи) се таксуват по схема различна от тази за клубните членове, но трябва да бъдат незабавно информирани за настоящите правила, с което се задължават да ги спазват като всички останали.

Наблюдаващи в спортната зала се допускат само при съблюдаване на следните правила:



    • да не разговарят по време на тренировка

    • да бъдат с изключени мобилни телефони

    • да не протягат краката си върху татами, да не стъпват с обувки върху него, да не се качват по пейките

    • да не се разхождат докато инструкторът показва или обяснява техника

    • да не разсейват по какъвто и да е начин хората върху татами

    • да проявят уважение ставайки прави по време на церемониите за начало и край на тренировката



Page of

Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница