Б и о Х у м у с / тор от червен калифорнийски червей



Дата01.05.2018
Размер199.34 Kb.
#67038
Б И О Х У М У С

/ тор от червен калифорнийски червей /

След дългогодишното му прилагане в страни с развито високоефективно земеделие, даващо екологично чиста продукция с високи вкусови и хранителни качества

/САЩ, Канада, Австралия, Япония, Финландия, Швейцария, Германия, Швеция, Австрия, Италия и др./ дойде време и в България да се заговори за биохумус. Проведени са изследвания за влиянието на биохумуса върху българските почви в редица лаборатории:

Централна лаборатория за контрол на пестициди, нитрати, тежки метали и

торове към Министерството на земеделието и горите;

Институт по земеделски култури “Марица” – Пловдив;

Институт по цветарство с. Негован;

Институт по лозарство и винарство гр. Плевен;

Институт по защита на растенията гр. Костинброд;

НАИС – НПО “Ветеринарно дело”;

Аналитична лаборатория към Национална служба “Съвети в земеделието”и

др.

На база получените резултати са направени следните изводи:



Биохумусът е продукт без мирис, рохкав, лесно ронлив, наподобява едро смляно кафе. Неограничено устойчив, не е подложен на гнилостни процеси, като същевременно запазва свойствата си на “жив продукт”. Свободен от вредни вещества и патогенни организми.

Биохумусът подобрява физичните свойства на почвата: тя става по-рохкава, не се уплътнява и не образува плътна кора. Следствие на това наторените почви едновременно задържат необходимата влага /намалява нуждата от напояване до 30 %/ или дренира излишната влага /растенията не загниват/. Съдържа огромни количества почвообработва-

щи микроорганизми, биоактивни стимулатори, витамини, аминокиселини и хуминови киселини, които са основен резерв на хранителни вещества.

Биохумусът съдържа всички 16 елемента, необходими на растенията в много концентриран вид. Макро- и микроелементите са обвити във водоразтворима мембрана, която позволява лесно усвояване от растенията, но се освобождава постепенно според нуждите им.

Биохумусът притежава бактерицидни свойства, което затруднява развитието на болести в почвата. Растенията понасят по-лесно студ, горещина и суша. При пръскане с воден разтвор на биохумус се намалява нуждата от препарати срещу вредители. Всичко това значително увеличава реколтата:

при зеленчуци 30-45%

картофи 30-70%

грозде – до 40%

ягоди 35-55%

плодове 20-35%

царевица 30-50%

Ефектът се увеличава с годините вследствие натрупване на биохумус в почвата.

При торене с биохумус се ускорява узряването на плодовете, подобрява се качеството на продукцията, като се увеличава до 45% съдържанието на витамини и белтъчини. Плодовете са по-едри, с по-ярки цветове, подобряват се вкусовите им качества и се увеличава срокът на съхранението им.

Биохумусът е ефективен във всички области на растениевъдството, както в мащаб-

ното земеделие, така и в домашната градина. Съдържа всичко необходимо за растенията – хранителни вещества, хормони, полезни микроорганизми. Прилага се лесно, безопасен във всякакви концентрации /не изгаря растенията/. Има свойството при продължително прилагане да изчиства почвата от пестициди и тежки метали.

НАЧИН НА ПРИЛОЖЕНИЕ:

- Основно наторяване пролет и есен

- Предсеитбено и присеитбено

- Подхранване през вегетационния период

- При производство на семена и разсад

Може да се използва сух /заоран или разхвърлян по повърхността/ или като разтвор за пръскане /една обемна част биотор се накисва в десет обемни части вода, престоява 24 часа, като се бърка няколко пъти, утаява се и с бистрата течност се пръска/. При основното торене се посипват 100-500 л. на декар. Всички дозировки зависят от характеристиките на конкретната почва и от вида на отглежданата култура, като основното торене намалява нуждата от пред- и присеитбено подхранване.

Биохумусът е включен в Наредба 22 / 04.07.2001 г. на МЗГ като препоръчван за използване при лицензирано екологично производство на растения и растителни продукти.

НАКИСВАНЕ СЕМЕНАТА ПРЕДИ ПОСАЖДАНЕ

150 ml биохумус се поставят в 1 литър вода, където престояват 12 часа. В разтвора се накисват за 5-6 часа семената, луковиците или картофите за садене.

150 ml биохумус се поставят в 1 литър вода, където престояват 12 часа. В разтвора се накисват за 5-6 часа семената, луковиците или картофите за садене.

РАЗСАД


Сади се в смес от 1 част биохумус и 4 до 5 части пръст (по обем, а не по тегло)

ЦВЕТЯ В САКСИИ

При засаждане в саксията се смесва 1 част биохумус и 3 части пръст. Подхранват се всеки 2-3 месеца, като 2-4 лъжици биохумус се смесват с горния слой почва.

ЗЕЛЕНЧУЦИ, КАРТОФИ, ЯГОДИ И ЕДНОГОДИШНИ ЦВЕТЯ

Садене: 50-150 ml биохумус на растение се слагат в гнездото или лехата. След засаждането се покрива с почва. Подхранване (при нужда): добавят се 50-100 ml на растение.

ПЛОДНИ ДРЪВЧЕТА, ЛОЗЯ, ХРАСТИ, РОЗИ

Садене: в ямата се прилагат 2-4 литра биохумус на дръвче; 1-2 литра на храст или роза; 0,3-0,4 литра на лозова пръчка.

Подхранване: през пролетта и есента се поръсват над коренната система 1-3 литра биохумус на дръвче; 0,5-1,5 литра на лоза, храст, роза. След това се смесва с почвата.

ТРЕВНИ ПОЧВИ

Сеене: 150-200 ml биохумус на m2 се посипват върху площта за сеене, смесват се с горния слой почва и се поставят семената.

Подхранване: посипват се 50-150 ml на m2 (след косене) и се полива обилно.

РЕКУЛТИВАЦИЯ НА ЗЕМИ

Поставят се 3 литра биохумус на m2 и се смесват с 10 сантиметровия повърхностен слой на почвата.

Основни качества, предимства и ползи на биотора

1.Физически биоторът от червеи придставлява рохкав, лесно ронлив, чист и безмирисен продукт, който по външен вид наподобява едро смляно кафе. Той е неограничено устойчив, не е подложен на гнилостни процеси и същевременно запазва свойствата си на "жив" продукт. Свободен е от вредни вещества и патогенни организми.

2.Биоторът подобрява физическите свойства на почвата: тя става по-структорна, рохкава, не се уплатнява и не образува плътна кора. По този начин едновременно се подобряват водопропускливостта и водозадържащата способност на почвите.

3.Той е пълноценен тор с комплексно действие, в което хармонично са съчетани всички необходими за растенията макро- и микроелементи. Част от тях са в леснодостъпна за рстенията форма, а друга се освобождава бавно с времето.

4.Продуктът е с високо съдържание на стабилни хумусни вещества, които по природа се приближават плътно до почвените хуминови киселини. Освен че подобряват почвеното плодородие, те изпълняват и важни регулаторни функции за растежа на растенията.

5.Прилагането на биотора съвместно с минералните торове упражнява забавящо действие на последните, като ги консервира по химически и физически път.Така се намаляват загубите от минералните азотни торове и неблагоприятното им действие (прекалено силен растеж, полягане, нападение от болести, податливост към воден и топлинен стрес) и се постига по-хармонично хранене на растенията.

6.Биоторовете на основата на компостите от червеи са живеещи продукти, извънредно богати на микроорганизми и ензими, с които се оживяват и обогатяват почвите.Действието на компостната микрофлора се разширява върху цялата почва и така се засилва разлагането на органичните след жътвени остатъци и изветряването на почвени минерали. По този начин се подобрява храненето на растенията.

7.С високото си съдържание на растежни регулатори и стимуланти (ауксини, гиберлини и др.) биоторовете упражняват силно изразено стимулиращо действие върху растежа и развитието на растенията.

8.Богатството на микроорганизми и ензими прави възможно разграждането на отровни вещества и токсиканти в почвата. С това се повишава нейната регенерираща и самоочистваща способност от пестицидни остатъци и други замърсители.

9.С високото си съдържание на органични хумусни вещества, хранителни елементи, микроорганизми и ензими биоторът е незаменимо средство за рекултивиране на унищожени или силно изтощени чрез интензивно земеделие почви. Има оценки, че биоторът е 5 - 6 пъти по-ценен в сръвнение със зрял оборски тор.
Приложение на биоторовете

С всички изброени педимства и ползи биоторовете, произведени от червеи представляват несравним продукт както като торови средства, така и като подобрители на почвите:

- Биоторовете са незаменими в цветарството. Отгледаните наторени с биотор почви в саксии или лехи растения растат и се развиват по-силно, с интензивно зелен и пищен листен апарат, по-ранен цъфтеж, по-едри и ароматични цветове. При цветните декоративни видове се образуват по-едри, добре оцветени и ароматични цветове. При листните декоративни видове се увеличава броят и големината на листата.

- С хармоничното си съдържание на хранителни вещества и биостимулатори, биоторовете отговарят на изискванията на най-взискателните градински зеленчукови видове. Те улесняват кълненето на семената, предотвратяват шоковото действие на пресаждането, ускоряват и скъсяват вегетацията и с това допринасят за по-ранна и качествена продукция. Получава се по-равномерно и продължително действие. Чрез подобряване на т.нар. индекс на ранозрелост се повишава цената на стоковата продукция.

- В лозарството и овощарството приложението на биотор е особено ценно във фазата на засаждането, където внасянето на биотор при засаждането и "дупките" увеличава прихващането и ускорява растежа и развитието на растенията. Във фаза плододаване се получава по-голяма и качествена продукция. Растенията, отглеждани с приложение на биотор, растат пищно с интензивно зелен цвят, с богато плодоношение и с високо съдържание на захари, минерални вещества и витамини.

- Овощни насаждения, лози, нападнати от хлороза могат да бъдат излекувани чрез торене с биотор. След непродължително време от внасянето в почвата растенията придобиват интензивно зелено оцветяване и получават интензивен растеж.

- По-добро прихващане, ускорено образуване на повече и силни корени и силен растеж се наблюдават и при засаждане на декоративни и горски видове върху ерозирани и изтощени почви.

- Изключително ефективно е използването на биотора при създаването на тревни площи и паркови игрища. Животът на изтощените, редки и слаби чимове може да бъде удължен чрез мулчирането им с биотор.

- Силно изразено е фитосанитарното действие на биотора. Доказано е, че той съдейства чрез съдържащите се в него микроорганизми и ензими за унищожаване на причинителите на кореновите болести по културните растения, които не могат да бъдат лекувани по други начини. По същия начин пречиства почвата от причинителите на болести по човека (напр. салмонела).

- От твърдия биотор лесно се получават течни торове, с които могат да се третират извънкорените (листно) растенията с доказан силен растежен и оздравителен ефект с което се разширяват възможностите за разностранно приложение на продукта. Това е особено ценно в саксийното цветарство, където обемът в съдовете е ограничен и течният тор може да се внася чрез поливане на почвата.


Начин на използване

Биохумосът се използва като: а) тор пролет и есен, б) за подхранване и през вегетационния период, в) кото основа на субстрати за отглеждане на цветя и производство на семена и разсад, г) като основа на субстрати за вкореняване на резници и други растения, д) за подготовка на различни субстрати за оранжерии.

Следват препоръчителни дозировки. На практика се използват от 100 до 400 литра/дка. Биохумусът не изгаря дори и най-слабите растения и може да се употребява и в по-големи количества. Дозировките зависят и от характеристиките на конкретната почва.Поради хигроскопичността на теглото биохумусът се измерва в литри.
НАКИСВАНЕ СЕМЕНАТА ПРЕДИ ПОСАЖДАНЕ

150 ml биохумус се поставят в 1 литър вода, където престояват 12 часа. В разтвора се накисват за 5-6 часа семената, луковиците или картофите за садене.

150 ml биохумус се поставят в 1 литър вода, където престояват 12 часа. В разтвора се накисват за 5-6 часа семената, луковиците или картофите за садене.
РАЗСАД

Сади се в смес от 1 част биохумус и 4 до 5 части пръст (по обем, а не по тегло)


ЦВЕТЯ В САКСИИ

При засаждане в саксията се смесва 1 част биохумус и 3 части пръст. Подхранват се всеки 2-3 месеца, като 2-4 лъжици биохумус се смесват с горния слой почва.


ЗЕЛЕНЧУЦИ, КАРТОФИ, ЯГОДИ И ЕДНОГОДИШНИ ЦВЕТЯ

Садене: 50-150 ml биохумус на растение се слагат в гнездото или лехата. След засаждането се покрива с почва. Подхранване (при нужда): добавят се 50-100 ml на растение.


ПЛОДНИ ДРЪВЧЕТА, ЛОЗЯ, ХРАСТИ, РОЗИ

Садене: в ямата се прилагат 2-4 литра биохумус на дръвче; 1-2 литра на храст или роза; 0,3-0,4 литра на лозова пръчка.

Подхранване: през пролетта и есента се поръсват над коренната система 1-3 литра биохумус на дръвче; 0,5-1,5 литра на лоза, храст, роза. След това се смесва с почвата.
ТРЕВНИ ПОЧВИ

Сеене: 150-200 ml биохумус на m2 се посипват върху площта за сеене, смесват се с горния слой почва и се поставят семената.

Подхранване: посипват се 50-150 ml на m2 (след косене) и се полива обилно.
РЕКУЛТИВАЦИЯ НА ЗЕМИ

Поставят се 3 литра биохумус на m2 и се смесват с 10 сантиметровия повърхностен слой на почвата.


ПРИЛАГАНЕ:

За всички култури биохумусът може да се използва сух (за оран или разхвърлян на повърхността), като разтвор или във вид на суспензия.

Листно торене - 1 част биотор се накисва в 10 части вода. Престоява 12-24 часа, утаява се. С бистрата течност се пръскат листата, а кашата се насипва в корена.
БИОХУМУСЪТ спестява грижите свързани с използването на оборски тор: плевели, изгаряне на растенията, миризма, големи обеми и др.;

Намалява необходимостта от поливане;

Листното торене с воден извлек от биохумус намалява нуждите от използването на препарати срещу вредители.
БИОХУМУСЪТ не е само тор, той е и подобрител на почвата, биоактивно вещество, богат източник на хумус.
Биоактивно вещество + Органичен тор + Подобрител на почвата + Източник на хумус = БИОХУМУС
БИОХУМУСЪТ е продукт от преработката на оборски тор и други органични отпадъци от червени калифорнийски червеи.

БИОХУМУСЪТ е ефективен във всички области на растениевъдството. Използва се успешно както в мащабното земеделие, така и в домашната градина.

БИОХУМУСЪТ съдържа всичко нужно за растенията – хранителни вещества, хормони, полезни микроорганизми. Прилага се лесно, има дълготраен ефект, не изгаря растенията, не мирише. Торените с биохумус земеделски култури растат по-бързо, дават плод по-рано и осигуряват много по-висок добив.

БИОХУМУСЪТ работи за вашите: зеленчуци, разсади, цветя, храсти, лозя, дървета, тревни площи и билки.

БИОХУМУСЪТ възвръща плодородието на разрушените почви.
ХАРАКТЕРИСТИКИ НА БИОХУМУСА

БИОХУМУСЪТ, също наричан лумбрикомпост, се състои от екскременти на червените калифорнийски червеи (Eisenia foetida). Червеите се хранят с различни видове оборски тор и други органични отпадъци (стърготини, хартия, слама, листа и др.). По време на храносмилателния процес, тези суровини се променят благоприятно както химически, така и физически. Крайният продукт е “супер хумус”, който е най-добрият обогатител на почвата и осигурява всичко необходимо за растенията.


Три са основните аспекти на положителното му действие върху растенията:
1. Хранително въздействие на макроелементите (N, P, K) и микроелементите.

2. Мелиоративно действие на микроорганизмите върху почвата.

3. Биорегулативно действие на хумифицираната органична материя.

БИОХУМУСЪТ съдържа всичките 16 елемента необходими на растенията в много концентриран вид. Запасите на азот, фосфор, калий, магнезий, калций и всички други полезни елементи са много пъти по-високи отколкото в най-богатата почва. Тези хранителни вещества са обвити във водоразтворима мембрана, освобождават се постепенно, според нуждите на растенията, и се усвояват лесно от тях.


БИОХУМУСЪТ е най-добрият тор, тъй като съдържа огромни количества полезни бактерии и други микроорганизми, много биологически активни стимулатори за растенията, витамини, аминокиселини и антибиотици, добавени към него при храносмилателния процес на червея. Те са над 100 пъти повече, отколкото в оборския тор, да не говорим за неорганичния тор.
Особена ценност на БИОХУМУСА придават хуминовите киселини, които са основен резерв на хранителни вещества в почвата, участват в образуването на водоустойчиви агрегати и подобряват водно-въздушния режим на почвите.
Частиците на БИОХУМУСА имат овална форма, спомагат аерацията на почвата, защото не се слепват. С подобряване структурата на почвата, растенията имат възможност да растат бързо и здраво. БИОХУМУСЪТ задържа необходимата влага и позволява отличен дренаж на почвата. Ненужната вода се прецежда, така че корените не изгниват. Това позволява икономично поливане.
БИОХУМУСЪТ създава в почвата условия, затрудняващи развитието на болести. Растенията по-лесно понасят студ и суша. БИОХУМУСЪТ не съдържа никакви семена на плевели, нито съставки, които възпрепятстват растежа на културите.

СРАВНИТЕЛНА ТАБЛИЦА


БИОХУМУС ХИМИЧЕСКИ И ОБОРСКИ ТОРОВЕ

Значително увеличава реколтата Ефектът е много по-малък


Растенията торени с биохумус При торене с химически и оборски торове

дават екологично чисти продукти продуктите съдържат от 2 до 55 пъти повече нитрати


Не замърсява Химическите торове замърсяват почвата, въздуха и водите
Възстановява почвата Не възстановяват почвата, дори я разрушават
Безопасен във всякакви концентрации за растенията Химическите и неузрелите оборски торове могат да

изгарят растенията

Съдържа лесно усвоима храна за растенията Хранителните вещества се усвояват по-трудно
Има дълготраен ефект, хранителните вещества се Много от изкуствените вещества бързо се губят в почвата

освобождават според нуждите на растенията


Задържа влагата в почвата; при пренапояване Не

осигурява дренаж


Подобрява аерацията на почвата Не
Съдържа огромни количества полезни микроорганизми Не
Прави растенията устойчиви срещу вредители и болести Не
Не мирише Миришат

Физико-химически и биологичен анализ


Азот (N) 1,2-2,0% Киселинност (рН) 6,8-7,6

Фосфор (P) 0,8-1,6% Влажност 40-50%

Калий (K) 0,5-1,0% Органично съдържание 40-50%

Калций (Ca) 4,0-6,0% Хуминови киселини до 14%

Магнезий (Mg) 0,5-1,0% Фулво киселини до 7%

Желязо (Fe) 0,5-1,0% Почвоформиращи

микроорганизми (бр/г) до 2x1012

Не съдържа тежки метали над ПДК по БДС, нито вредни микроорганизми.

Одобрен с Рег. № 01156-2000 на МЗ.
РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БИОХУМУС

Изхождайки от информацията за използването на БИОХУМУС в страните от Европа и Америка, но преди всичко от резултатите, получени при изследване на действието му в Института по земеделски култури “Марица” – гр.Пловдив, Института по цветарство – с.Негован, Института по лозарство и винарство – гр.Плевен, Института по защита на растенията – Костинброд, Сдружение “Агролинк”, Оранжерии “Булгархидропоник” – гр.Бургас и редица други земеделски стопанства и озеленителни фирми, могат да се направят следните икономически изводи:


1. В ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЗЕЛЕНЧУЦИ:

Увеличаване на кълняемата енергия до 4 пъти и кълняемостта на семената до 40% - намалява разходите за закупуване на семена;


Намалява се с 10 до 15 дни времето за развитие на разсада – намалява разходите и осигурява и осигурява по-ранно засаждане на силни и устойчиви растения;
Плодовете узряват с 10 до 14 дни по-рано – осигурява се по-ранно излизане на пазара при високи цени и икономия на енергия при производство в отопляеми оранжерии;
Увеличава се добивът между 30 и 50% в зависимост от културата – осигурява допълнителен доход;
Получава се екологично чиста продукция, с високи вкусови и хранителни качества, с високо съдържание на витамини– високи цени на пазара и възможности за износ. Биохумусът е одобрен за използване и при биологичен начин на производство (Наредба No. 22 от 4 юли 2001г. на Министерството на земеделието и горите). Продуктите отглеждани с биохумус съдържат минимално количество нитрати:
Съдържание на нитрати (мг/кг)
Продукти Торени с хими-чески торове Торени с оборски торове Торени с Биохумус
Краставици 273 70 5

Домати 83 37 8

Зеле 280 140 128

Лук 120 60 36

Пипер 75 38 10

Моркови 480 111 37


Анализът на тези факти показва, че в зависимост от културата, допълнителната печалба от един декар площ на година e:

А) при производство на открито à над 700 лв.;

Б) при оранжерийно производство à над 1500 лв.
Бележка: предимствата от използването на БИОХУМУС в производството на зеленчуци, в различни степени, важат и за останалите земеделски култури.
2. В ЛОЗАРСТВОТО:

Бързо и устойчиво развитие на посадъчния материал, като се повишава значително зрелия едногодишен прираст и броя на коренчетата;

Съкращава се времето до първото плододаване на лозите.

Всичко това води до намаляване на разходите, по-ранно изкарване на пазара на първокачествен посадъчен материал и по-доходоносни лозя.


3. В ПРОИЗВОДСТВОТО НА КАРТОФИ:

Повишават се добивите над 40%, ефектът се увеличава с годините вследствие натрупването на БИОХУМУСА в почвата;

Увеличава се с 15 до 45% съдържанието на нишесте в картофите;
4. В ПРОИЗВОДСТВОТО НА ПЛОДНИ ДРЪВЧЕТА, ДЕКОРАТИВНИ ХРАСТИ, РОЗИ:

Бързо и устойчиво развитие на посадъчния материал (вкореняване без брак);

Съкращаване на срока до първото плододаване на овощните дръвчета;

Плодовете узряват с около 15 дни по-рано, стават по-едри, обагрянето им е по-наситено, увеличава се чувствително срока на съхранение, съдържат повече витамини и са екологично чисти.


5. В ЦВЕТАРСТВОТО И ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЯГОДИ:

при използването на БИОХУМУС се получават отлични, безпроблемно адаптирани растения (петуния, хризантема, гипсофила, ягода)

наблюдава се бързо нарастване на мощни растения, три пъти по-едри за 5-6 седмици в сравнение със стандартно отглежданите и торени;

Това води до намаляване на разходите и по-ранно излизане на пазара с по-добра продукция.


6. ПРИ ТРЕВНИТЕ ПЛОЩИ:

БИОХУМУСЪТ осигурява 100% прихващане на посадъчния материал, ускорено и буйно нарастване на тревата;

Предотвратява и премахва пожълтяването на тревата.
7. ПРИ РЕКУЛТИВАЦИЯТА НА ПОЧВИТЕ:

Използването на БИОХУМУС при рекултивацията на земи съкращава чувствително срокът на възстановяване плодородието на почвата.

Той е особено ефективен за изтощени и силно замърсени почви, както и в региони с кисели, песъчливи и каменисти почви.

ИЗСЛЕДВАНИЯ НА БИОХУМУСА


В различни институти и лаборатории бяха проведени изследвания и изпитания на БИОХУМУСА .

1. Централна лаборатория за контрол на пестициди нитрати, тежки метали и торове към Министерството на земеделието и горите

При извършените агрохимични анализи на пробите от БИОХУМУС са направени следните заключения:

-стойността на рН (киселинността) е около нормалната и по-близо до алкалната реакция;

-органичният тор БИОХУМУС е много богато запасен с подвижните форми на всички макро- и микроелементи;

-не съдържа тежки метали над ПДК по БДС.


2. Институт по зеленчукови култури “Марица”, гр. Пловдив

Експериментите са проведени на няколко етапа по различни теми в продължение на три години. Основната тематика и резултатите са следните:


А) за доматите – при третиране на семената във воден разтвор на БИОХУМУС 1:1, присеитбено внасяне на БИОХУМУС 100 ml/растение (390 литра/дка БИОХУМУС) и подхранване с 200 ml/растение воден разтвор на БИОХУМУС 1:10 (70 литра/дка БИОХУМУС) са получени следните резултати:

увеличаване на кълняемостта на семената и кълняемата енергия с над 10%;

увеличаване на добива с над 47%.
Б) за чушките – при третиране на семената във воден разтвор на БИОХУМУС 1:1, присеитбено внасяне на БИОХУМУС 45 ml/растение (390 литра/дка БИОХУМУС) и подхранване с 200 ml/растение воден разтвор на БИОХУМУС 1:10 (160 литра/дка БИОХУМУС) са получени следните резултати:

увеличаване на кълняемата енергия на семената 4 пъти и кълняемостта с над 40%;

увеличаване на добива с над 34%.
В) за краставиците – при третиране на семената във воден разтвор на БИОХУМУС 1:1, присеитбено внасяне на БИОХУМУС 200 ml/растение (480 литра/дка БИОХУМУС) и подхранване с 200 ml/растение воден разтвор на БИОХУМУС 1:10 (48 литра/дка БИОХУМУС) са получени следните резултати:

увеличаване на кълняемостта на семената с над 20%;

увеличаване на добива с над 35%.
3. Институт за защита на растенията – гр.Костинброд

При изпитването на биологичната активност на органичния тор БИОХУМУС към почвените патогенни гъби, причиняващи гниене и увяхване на украсни и зеленчукови култури резултатите показват:

БИОХУМУСЪТ съдържа биологично активни вещества, които подтискат първоначалния растеж и развитие на четирите основни гъбни патогени, причиняващи гниене и увяхване на украсните и зеленчукови култури.
4. НАПС – НПО "Ветеринарно дело"

Бактериологичното изследване на БИОХУМУСА показва, че той не съдържа никакви колиформни бактерии, алфа-хемолитични и бета-хемолитични стрептококи, стафилококус ауреус, ентерококи.


5. Институт по цветарство – с. Негован, Софийско

Експериментите са извършени в лабораторията по тъканни култури за производство на разсад по метода на тъканните култури.


БИОХУМУСЪТ е използван като: субстрат за адаптация на стерилни малки растения получени ин витро в хранителна среда; като субстрат за нарастване на разсадите; като воден извлек за подхранване. Резултатите са:

отлично, безпроблемно адаптиране, бързо нарастване на мощни растения, три пъти по-едри от контролните за период от 5-6 седмици.


6. Институт по лозарство и винарство, гр. Плевен

Изследването за приложение на органичния тор БИОХУМУС е извършено при вкореняване на присадени стратифицирани лозови резници. Наблюдава се:

тенденция за повишаване на зрелия едногодишен прираст и броя на коренчетата.
Предварителните резултати от използването на така произведения лозов посадъчен материал при създаване на нови лозови масиви са отлични, както и резултатите от присеитбената употреба на БИОХУМУС.
Органичния тор БИОХУМУС е включен в Наредба No 22 от 04 юли 2001 г. на Министерството на земеделието и горите като препоръчван и разрешен за използване при лицензирано екологично производство на растения, растителни продукти и храни от растителен произход, под наименованието “екскременти от червени калифорнийски червеи - лумбрикомпост".
Съхранение:

На проветриво място, без пряка слънчева светлина и при нормална относителна влажност на въздуха.

Следват препоръчителни дозировки. БИОХУМУСЪТ не изгаря дори и най-слабите растения и може да се употребява и в по-големи количества.

Бележка: поради хигроскопичността и променливостта на теглото БИОХУМУСЪТ се измерва в литри.


ОСНОВНО ТОРЕНЕ

Преди основната обработка на почвата се посипва между 100 и 500 литра БИОХУМУС на декар (100-500 ml/m2). Дозировките зависят от характеристиките на конкретната почва и на отглежданите растения.

Бележка: основното торене намалява нуждата от предсеитбено и присеитбено торене и от подхранване.
НАКИСВАНЕ СЕМЕНАТА ПРЕДИ ПОСАЖДАНЕ

Изготвя се разтвор от БИОХУМУС и вода в съотношение 1:1 обемно. Разтворът се оставя да отлежи 48 часа, като периодично се разбърква. След като се утаи извлекът се изважда.

Семената, луковиците или картофите за садене се накисват в извлека за 4 часа. След това се разстилат и се оставят да съхнат 48 часа.
РАЗСАД

Третираните с БИОХУМУС семена се засаждат в почвени смески със следното съдържание:

- почва 85% об., БИОХУМУС 15% об. (за по-нисък разсад по-малко биохумус)

- почва 50% об., БИОХУМУС 15% об., перлит 35% об.


ДОМАТИ, КРАСТАВИЦИ, ЧУШКИ И ДРУГИ ЗЕЛЕНЧУЦИ

1. При отглеждане на открито – предпосадъчно локално внасяне:

БИОХУМУСЪТ се внася на дъното на предварително оформени бразди с дълбочина 6-8 см на високата равна леха, в която се присаждат растенията, при следните норми: за домати - 100 ml/растение или 390 литра/дка; за чушки - 50 ml/растение или 390 литра/дка; за краставици - 200 ml/растение или 480 литра/дка.
2. При отглеждане в оранжерии – смески със състав:

- торфен субстрат 60% обемно, агроперлит 30% об., БИОХУМУС 10% об.

- почва 50% об., перлит 35% об., БИОХУМУС 15% об.
3. Подхранване на растенията (на открито и в оранжерии):

Изготвя се разтвор от БИОХУМУС и вода в съотношение 1:10 обемно. Разтворът се оставя да отлежи най-малко 24 часа, като се разбърква периодично. След като се утаи извлекът се изважда.

Растенията се подхранват с извлека при норма 200 ml/растение или за домати – 700 литра/дка (70 литра БИОХУМУС); за чушки – 1600 литра/дка (160 литра БИОХУМУС); за краставици 480 литра/дка (48 литра БИОХУМУС). По преценка тези количества могат да се използват еднократно или 2-3 пъти по време на развитието на растението.

За подхранване може да се използва и сух БИОХУМУС внесен локално.


ЯГОДИ

Подготвка на почвата: след оран и разбиване на буците БИОХУМУСА се внася равномерно чрез сеялка за торове или ръчно в оптимална доза 300-350 литра/дка. Желателно е последващо оросяване.

Припосадъчно внасяне: по 200-250 ml БИОХУМУС на линеен метър.

Подхранване: по време на вегетацията се подхранва 2-3 пъти с разхвърляне по повърхността и оросяване.


ЦВЕТЯ

1. В саксии:

При засаждане в саксията се смесва 1 част БИОХУМУС и 3 части пръст или се използва готова ТОРО-ПОЧВЕНА СМЕС с БИОХУМУС. Подхранват се всеки 2-3 месеца, като 2-4 лъжици БИОХУМУС се смесват с горния слой почва.
2. На открито:

При засаждане се слагат в гнездото или лехата по 50-100 ml/растение, покрива се с почва и се оросява. Подхранва се при нужда с 50-100 ml/растение.


КАРТОФИ

Садене: 100-150 ml БИОХУМУС на растение се слагат в гнездото. След засаждането се покрива с почва. Подхранване (при нужда): добавят се 100 ml/растение.


ПЛОДНИ ДРЪВЧЕТА, ЛОЗЯ, ХРАСТИ, РОЗИ

Садене: в ямата се внасят 2-4 литра БИОХУМУС на дръвче; 1-2 литра на храст или роза; 0,5-1 литра на лозова пръчка. Подхранване: през пролетта и есента се поръсва над коренната система 1-3 литра БИОХУМУС на дръвче; 0,5-1,5 литра на лоза, храст, роза. След това се смесва с почвата.


ТРЕВНИ ПЛОЩИ

Сеене: 150-200 ml БИОХУМУС на m2 се посипват върху площта за сеене, смесва се с горния слой почва и се поставят семената. Подхранване: посипват се 50-150 ml на m2 (след косене) и се полива обилно.


РЕКУЛТИВАЦИЯ НА ЗЕМИ

Поставя се 3 литра БИОХУМУС на m2 и се смесва с 10 сантиметровия повърхностен слой на почвата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница