Бадминтонът – неплажен вид спорт



Дата22.12.2018
Размер47 Kb.
#109088
Бадминтонът – неплажен вид спорт
ст.ас. Мирослава Гърдева- Петкова, ВТУ “Св.св. Кирил и Методий”
“Приятелю на Бадминтона,

недей търси ти само почести и слава!

Труди се за Доброто със Любов!

Иван Филипов


Abstract: During the past few years the Badminton game has gained more and more popularity, not only among children, but also among adults. The interest in it leads to thendency of continuous development and elaboration. It is no chance that Badminton deservedly holds place among sport single combats. Except for its high results and as physical efficiency, it is strenghtening its positions with recognition as recreation sport more and more.
Ключови думи: бадминтон, вид спорт, интерес
В последните години играта бадминтон добива все по-голяма популярност както сред децата, така и сред възрастните. Интересът към нея бележи тенденции на непрекъснато развитие и усъвършенстване.

Ако кажеш на десет непознати, че бадминтонът е олимпийски вид спорт, то петима от тях ще се учудят че е олимпийски, а другите петима, че е вид спорт. Въпреки това обаче според данни на Международния олимпийски комитет, по време на Олимпиадата в Атланта най-много телевизионни зрители в света са гледали именно състезанията по бадминтон. Получава се парадокс - на обикновения зрител този вид спорт явно е интересен, а в средствата за масова информация за него практически нищо не се чува.

Целта на нашето изложение е да се опитаме да разберем, с какво именно този вид спорт така привлича зрителя.

Трябва да отбележим, че мнозина се запознават с бадминтона и по-точно с това, което смятат за бадминтон, като с весело развлечение по време на почивка сред природата, чиято цел е колкото се може по-дълго да задържиш перцето във въздуха. Истинският бадминтон е толкова динамичен, че може да стопи килограм или два за час, час и половина, а от спортиста се изисква цял комплект качества като издръжливост, висока техника на ударите и тактическа подготовка. Съответно в сравнение с плажния вариант се изменя и целта на играта- на площадка с размер повече от 5 m ширина и 13 m дължина ( приблизително 2 пъти по-малка от волейболната ) всеки от играчите се опитва да удари така, че съперникът да не може да отбие перцето, като при това площадката е разделена от мрежа с височина 1,55 метра. Ще посочим няколко интересни факта, които ще ни дадат възможност по- добре да разберем бадминтона като вид спорт:



  • Ако сумираме придвижванията във всички посоки за един мач бадминтонистът навърта до 6 km, а на височина километър;

  • Бадминтонът е най-бързият ракетъчен вид спорт: скоростта на перцето може да достигне 327 km в час;

  • Размяната на удари в мач на майстори достига 0,7 удара в секунда;

  • Максималното количество удари зафиксирани в мач – 19725;

  • Бадминтонът влиза в тройката на най-тежките по физическо натоварване видове спорт;

  • Най-дълго продължилият мач е 1,16 минути при което перцето е било в игра 37 минути;

  • Бадминтонистът от висока класа може да играе с пулс 200 и повече удара в минута;

  • Перцата с пера се състоят от 16 пера: по 8 от лявото и дясно гъше крило, като основата на перото е направена от португалски корк, обвит с тънка кожа. Теглото на перцето е от 4,8 до 5,5 g;

  • Най- голямото перце може да се види в градския музей в Канзас Сити ( Мисури, САЩ ), то е по-голямо от 5 m на височина и тежи повече от 2 тона;

  • Бадминтонната струна ( корда ) е сплетена от няколко хиляди микровлакна;

  • Най- добрите професионални ракети се отливат от титаниева сплав и тежат около 90 грама;

  • Бадминтонът е една от най-древните игри на земята. Както свидетелстват рисунки на древни амфори, преди 3000 години в Гърция са играли с перце, с ръце и даже с крака. В китайски маноскрипт от 1122 г.пр.н.е. е описана “ цзи дзю ци” – игра с перце с 3-4 гъши пера;

  • Международната федерация по бадминтон ( IBF ) е била създадена през 1934 г. и сега в нея членуват 147 страни;

  • Бадминтонът е станал олимпийски вид спорт през 1992 г. и е събрал повече от 1,1 милиарда телевизионни зрители;

  • На Олимпийските игри в Сидни са взели участие 172 бадминтониста. За времето на игрите те са използвали 8400 перца;

  • Мъжкият отборен шампионат на света ( Thomas Cup ) е печелен само от три страни- Малайзия, Индонезия и Китай;

  • В Малайзия има 2,5 милиона играчи, в Англия- 3200 клуба, а в Дания бадминтонът отстъпва по популярност само на футбола;

  • По данни на световната статистика по бадминтон се увлича всеки 50-ти човек в света [1];

Преди известно време немското списание “ Fokus” публикува информация за полезността на организма на човека от всеки популярен вид спорт.

Изследванията са проведени от учените на Виенския университет. “ Ефективността” на вида спорт е определяна от такива критерии като интензивна тренировка, безопасност, здраве и влияние на околната среда. В дадената класификация бадминтонът заема 13-то място изпреварвайки тениса с 5 позиции. Особено високи оценки получава бадминтонът в разделите “ координация”, “ гъвкавост”, “безопасност “ и “здраве”. Начело на списъка са триатлон, гребане и лека атлетика. “Кралят на спорта”- футболът според австрийските учени е поставен на 29-то място.

След всички изброени факти някой може да си помисли, че бадминтон играят някакви бягащи “терминатори”, обаче това съвсем не е така. Тялото на бадминтониста трябва да бъде гъвкаво, ударите резки, а краката трябва да притежават взривна сила. Необходима е не груба маса, а много еластични мускули, както във футбола, където с “дървени “ крака топката не може да бъде спряна. Именно затова бадминтонистите играят добре футбол. Също толкова важна е и координацията и пластиката. Ето защо азиатците са толкова силни- те са пластични по природа, достатъчно е да си припомним индийските танци и източните единоборства.

По описание на Алексей Давиденко за индонезиеца Руди Хартоно, наречен “Пеле на бадминтона”, на въпроса: “ Сигурно се занимавате дълго с физическа подготовка?” той спокойно отговорил: “ Тя не ми е нужна, аз не се уморявам по време на игра” [3].

Друг съществен факт е, че бадминтонът не може да мине и без грамотно игрово мислене. Мозъкът трябва да работи не по-малко активно отколкото краката, защото никаква физическа подготовка и даже пластиката на “ Бадминтонния Пеле” няма да помогне на играча.

В заключение може да кажем, че неслучайно в класификацията на видовете спортове свое място сред спортните единоборства заема и бадминтона. Освен за високи спортни резултати и като средство за физическа дееспособност, той все повече се утвърждава и като спорт за рекреация. Способства за физически активен и здравословен начин на живот.




ЛИТЕРАТУРА

  1. Петров, Л. и колектив. Спортове за рекреация. Велико Търново, Бойка, 2004.

  2. Рибаков, Д., М. Щилман. Основи на спортния бадминтон. МиФ, С., 1987.

  3. www.badders.com

Каталог: 380 -> pub
pub -> Изследване на емоционалното състояние на студенти при занимания по подвижни и спортноподготвителни игри
pub -> По литературни данни Мирослава Петкова Rolling games in the arcade system activity in students from an early stage of primary degree
pub -> След прилагане на нова методика Мирослава Петкова, Илиян Илчев
380 -> Публикации общ списък
380 -> Тайният дневник за съкровищата край Велико Търново
380 -> Active Learning Вие сте учител, защо тогава не изпробвате готовите за прилагане дейности от образователния пакет “Активно обучение”?
pub -> Анализ на физическа дееспособност и психически качества на 9-10 год
pub -> Примерно поурочно разпределение на модул “ Спортни игри “ – бадминтон, за прогимназиален етап на основна образователна степен
pub -> Мирослава Петкова вту „Св св. Кирил и Методий” Педагогически факултет
pub -> Проучване мнението на ученици от начален етап на основна образователна степен относно провеждането на модул „Туризъм”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница