"балканските национализми в процесите на евроинтеграцията и разширяване на европейския съюз в югоизточна европа"



Дата15.08.2018
Размер20.46 Kb.
#79502
Проект на тема: “БАЛКАНСКИТЕ НАЦИОНАЛИЗМИ В ПРОЦЕСИТЕ НА ЕВРОИНТЕГРАЦИЯТА И РАЗШИРЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА”

Ръководител: проф. д-р Антон Първанов

Членове на екипа: проф. д-р Георги Генов, гл. ас. д-р Мария Бакалова, гл. ас. д-р Бойко Вълчев

Финансираща организация: Фонд “Научни изследвания” към Министерство на образованието (младежта и науката)

Период: 2005-2009 година.

Основната цел на проекта е да изследва и анализира влиянието на евроинтеграционните процеси върху развитието и проявленията на балканските национализми след края на Студената война. За постигането на тази цел, екипът по проекта работи в следните направления:

1. Преглед на налична и достъпна научна литература (база от източници в размер от над 10000 страници), който дава възможност за детайлно концептуализиране на балканските национализми като политически динамично развиващи се феномени, за извеждане на основни аспекти на евроинтеграционните процеси и очертаването на областите на пресичане и взаимодействие между евроинтеграционната политика и свързаните с национализма процеси в региона.

2. Създаване на база-данни, свързани национализмите и евроинтеграционните процеси и разработване на“времеви карти” на балканските национализми, които разкриват събитийността в развитието на балканските национализми посредством представянето на отделни събития във времето като същевременно представят „външните”, „европейски” влияния, стимули и опити за въздействия по свързани с национализма въпроси (за Балканите като цяло или за отделните страни).



3. Провеждането и обработката на дълбочинни интервюта с целеви групи респонденти, които задават друг ракурс към изследвания проблем за връзката национализъм-евроинтеграционни процеси на Балканите и поставят научните постановки и дефиниции в различна светлина. Въпросникът се състои от 14 отворени въпроса, оформени в три раздела: а/ отношение и възприемане на национализма като феномен и на национализма в съответната балканска страна (на съответната балканска общност); б/ отношение и възприемане на национализма като феномен на Балканите; в/ разбиране за връзката между евроинтеграционните процеси и съответните национализми на Балканите. В рамките на изследването са проведени 40 интервюта и тематични разговори в 6 балкански страни: Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Македония, Гърция и Кипър. Интервюирани бяха три основни групи респонденти: 1/ представители на академична и експертната общност; 2/ дипломати, както български в балкански страни, така и на балкански и други страни в България, както и експерти в международни структури, институции и организации – правителствени и неправителствени – на Балканите; 3/ политически лидери, депутати, представители на централната и местната власт.

Проведеното изследване като цяло потвърди първоначалната хипотеза, че процесите на евроинтеграция оказват не еднозначно въздействие върху балканските национализми, като стимулират и предпоставят едни техни форми, и трансформират и тушират други.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница