Басейнова дирекция „Черноморски район



Дата09.04.2018
Размер33.78 Kb.
#64884

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите

БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ „ЧЕРНОМОРСКИ РАЙОН“



Басейнова дирекция „Черноморски район“ има задължения в опазването на морската околна среда като работи по две основни рамкови директиви в областта на водите, касаещи качеството на морските води с основна цел „постигане и/или поддържане на добро състояние“:




  1. Рамкова директива за водите - Дирекцията планира програми за мониторинг на физико – химични, биологични и хидроморфологични показатели за оценка на екологичното състояние на водите в крайбрежните морски води до 1 морска миля, и на химичното състояние в крайбрежни, и териториални води.

Пълен мониторинг на крайбрежните води се провежда през последните 4 години от Института по океанология към БАН, в рамките на ежегодни Споразумения между Министерството на околната среда и водите и Института. Като цяло, общата тенденция за периода 2006-2014 г. е известно подобрение в екологичното състояние на водните тела – към умерено.

Тази година във връзка с актуализиране на Плана за управление на речните басейни, беше актуализирана и Програмата от мерки за вътрешните води и крайбрежната зона на Черно море. При тази актуализация, се извърши преглед на характеристиките на крайбрежните водни тела (вълново изложение, субстрат на морското дъно и дълбочина), в резултат на който, броят на крайбрежните водни тела се увеличи от 13 на 16. Очаква се по този начин оценката на общото им състояние да е по-достоверна.




  1. Рамкова директива за морска стратегия - Тя е най – новият инструмент на интегрираната морска политика за опазване на морската среда от замърсяване. Обхватът на директивата включва териториалните води (12 – милната зона) и изключителната икономическа зона (до 200 морски мили). В крайбрежни морски води тя допълва Рамковата директива за водите.

Съгласно директивата България е длъжна да изготви Морска стратегия и Програма от мерки до 2016 г. Това е ново предизвикателство за всички страни – членки на ЕС, т.к. досега не е правен такъв опит за интегриране на всички законодателни инструменти, включващи мониторинг и мерки в такъв голям географски обхват (крайбрежни, териториални морски води и изключителната икономическа зона).

Разработването на националната програма от мерки, съдържаща и общи и координирани мерки с трансграничен характер между България и Румъния се извършва в рамките на два международни проекта. Към момента вече са разработени 24 мерки, които формират проекто-Програмата от мерки от Морската стратегия на Р България. Мерките са в компетенциите на различни министерства, ведомства и техните регионални структури, които имат отношение към опазване на морската околна среда в Черно море. Финалната Програма от мерки към Морската стратегия следва да се разгледа и приеме от Министерски съвет. Мерките следва да бъдат докладвани пред Европейската комисия и Европейската агенция по околна среда до края на март 2016 г.


През 2015 г. в Басейнова дирекция стартираха четири проекта, финансирани чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, които ще спомогнат за изпълнение на препоръките на ЕС.

  1. Проект „Проучвания на състоянието на морската околна среда и подобряване на програмите за мониторинг, разработени съгласно РДМС” (бенефициент БДЧР, партньор ИО-БАН).

  2. Проект „Инструменти за оценка на отпадъците, еутрофикацията и шума в морските води“ (бенефициент ИО – БАН, партньори БДЧР и Община Бургас).

  3. Проект „Подобрен мониторинг на морските води ” (бенефициент ИО-БАН, партньори БДЧР и норвежки институт NIVA).

  4. Проект "Интегрирана информационна система за поддръжка управлението на бреговата зона” (бенефициент ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, партньори БДЧР и Областна администрация - Варна).

Проектите планират провеждането на проучвателни дейности относно:

  • състояние на физико – химичните и биологичните елементи за качество (фито/ зоопланктон, макрофито/ зообентос и морски треви, чужди и търговски ценни видове), степен на еутрофикация в пилотен район от н. Галата до н. Емине;

  • наличието на химични замърсители в морската околна среда;

  • наблюдение на три вида бозайници в Черно море;

  • нивата на антропогенния и естествения подводен шум;

  • бреговите отпадъци по плажните (класифициране и събиране на отпадъците по плажовете Дуранкулак, Крапец, канал 2, свързващ Черно море с Варненско езеро, Шкорпиловци, Иракли, Черноморски солници гр. Бургас, Алепу), морската повърхност и морското дъно.

Варна 9000, ул. „Ал. Дякович” №33

тел:+359 52/631 447, факс:+359 52/631 448, www.bsbd.org, e-mail:bdvarna@bsbd.org




Каталог: UserFiles -> File -> 2015
2015 -> С ъ о б щ е н и е на основание чл. 62а, ал. 1 от Закона за водите, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ обявява
2015 -> С ъ о б щ е н и е на основание чл. 62а, ал. 1 от Закона за водите, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ обявява: инициатива на „Алифос България“ еад
2015 -> С ъ о б щ е н и е на основание чл. 62а, ал. 1 от Закона за водите, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ обявява: инициатива на „странд”
2015 -> 1. Цел на заявеното използване на водите
2015 -> Програма с инициативи по повод Международния ден на Черно море 31 октомври 2015 г
2015 -> 1. Цел на заявеното използване на водите
2015 -> С ъ о б щ е н и е на основание чл. 62а, ал. 1 от Закона за водите, директорът на Басейнова дирекция за Черноморски район
2015 -> С ъ о б щ е н и е на основание чл. 62а, ал. 1 от Закона за водите, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ обявява: инициатива на,,фаворит 97”
2015 -> С ъ о б щ е н и е на основание чл. 62а, ал. 1 от Закона за водите, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ обявява: инициатива на,,водоснабдяване и канализация”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница