Беседа 1 /2012 Православно учение за спасението



Дата22.05.2018
Размер166.09 Kb.
#69347
Беседа 1 /2012

Православно учение за спасението
През тази лекционна година ще разгледаме изключително важната за всеки християнин тема за спасението, а именно: „Православното учение за спасението. Спасението като цел и като състояние”. И тъй като темата е твърде обширна, ще я разделим на съответните части, които ще поднесем като лекционен цикъл и като беседване след всяка част. Като опора на нашия лекционен курс ще служи учението на Светите Отци на Църквата, догматическото и нравственото богословие.

Изложението си ще започнем с думите на един руски богослов от 20 в. - архиепископ Михаил Мудюгин, казани по нашата тема:



«Личното спасение е най-актуалният, най-животрептящият въпрос за много християни. Има много кръстени и даже признаващи своята принадлежност към Църквата християни, които въобще не поставят пред себе си въпроса за личното спасение или, ако го поставят, поставят го отвлечено, откъснато от собствената си жизнена практика. А спасението не бива да бъде безразлично за християнина - първо, защото с него се свързва пребиваването с Бога, притежанието и ползването на Неговата любов и милост, и второ, защото алтернативата на спасението е гибелта». /архиеп. Михаил Мудюгин. Православное учение о личном спасении. СПб.2010/

Част 1 Обективна и субективна сотирология – общи понятия
Православното учение за спасението, извършено от Иисус Христос, е един от най-важните части на християнското догматическо богословие и съответният раздел носи названието обективна сотириология. Заедно с обективната съществува субективна сотириология, съставяща основната част от нравственото богословие. Субективната сотириология непосредствено определя личното поведение на християнина, диктувайки му неговия принос в делото на спасението на самия него и на неговите ближни, указва му целта, смисъла и характера на неговото поведение, цялата му християнска постановка в живота, в отношението му към Бога, към хората и към самия себе си.
•  Обективната страна спасението е това, което Бог е направил за нашето спасение. То ест това, което не зависи от никой от нас и въобще от никой човек, освен от Бога. И заради това съществува като нещо «обективно», като даденост. Именно това е обективната сотириология (от гръцки Σωτήρ – Спасител, λόγος– слово, учение). Наричаме я така, защото спасението е извършено от Бога в Христа Иисуса, независимо от нашата воля, от човешкото съгласие или несъгласие. На всички хора, на цялото човечество спасението ни е дадено като дар и като проявление на Божията любов. С изкупителната жертва на Божия Син спасението съществува обективно, независимо от това обичаме ли Бога или не, желаем ли любовта Му или тя ни е безразлична. Всичко това ни обясняват светите апостоли. В посланието си до Ефесяни св. ап. Павел пише, че спасението ни е подарено от Бога: „По благодат сте спасени – казва той - чрез вярата; и това не е от вас - Божий дар е; Защото Негово творение сме ние, създадени в Христа Иисуса за добри дела, що Бог е предназначил да вършим” (Еф. 2:810) А св. Иоан Богослов пък казва: „Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен”. И още: „Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, а за да бъде светът спасен чрез Него” (Иоан. 3: 16). А в първото си послание той добавя: „Божията любов към нас в това се яви, дето Бог проводи в света Своя Единороден Син, за да бъдем живи чрез Него. В това се състои любовта, че не ние възлюбихме Бога, а Той ни възлюби и проводи Сина Си да стане умилостивение за нашите грехове. Възлюбени, ако тъй ни възлюби Бог, и ние сме длъжни да любим един другиго. Бога никой никога не е видял. Ако любим един другиго, Бог пребъдва в нас, и любовта Му е съвършена у нас. Че ние пребъдваме в Него и Той в нас, узнаваме от това, дето ни е дал от Своя Дух. И ние видяхме и свидетелствуваме, че Отец проводи Сина за Спасител на света” (1 Иоан. 4: 10-19).
•  Субективната страна на спасението е това, което зависи от всеки конкретен човек и изисква личното участие в отговор на зова на Бога, Който желае всички хора да се спасят и да познаят истината. Субективната сотириология можем да определим като учение за отношението на християнина към спасението на самия себе си и околните.

По отношение на обективното спасение, извършено от Иисус Христос, позитивната активност на човека се изразява само в приемането му на вярата: „На всички ония, които Го приеха - на вярващите в Неговото име - даде възможност да станат чеда Божии” – ни се казва в евангелието от Иоан (Ин. 1: 12). Ето защо субективната сотирология непосредствено определя личното поведение на християнина.

Съществува още едно понятие по отношение на спасението.

•  Нарича се синергия. Обективната и субективната страни на спасението са свързани един с друг и са невъзможни една без друга. Човек не може да се спаси сам по себе си без Божествена помощ и участие. Но също така и Бог не може да спаси човека без неговото желание и действие. Това е така, защото за разлика от сътворението, където при сътворяването волята е една и тя е Божествената, в спасението вече волите са две - Божествената и човешката. Съюзът на Божествената и човешката воля е получил названието синергия и отразява същността на това, че Бог спасява човека не без неговото участие, а обратно, при неговото съдействие.


В предишните лекции разгледахме основни въпроси, свързани с православното учение за човека. То ни беше необходимо, за да разберем истината за ситуацията с човека, за да разберем истината за Боговъплъщението и Изкуплението и от там за нашето спасение. Всички тези истини са събрани в нашия Символ на вярата, който в кратка и лаконична форма излага вероучителните (или догматически) истини.

Започвайки с тази лекция, ние ще разгледаме този раздел от догматическото богословие, който носи общото название – Домостроителство на спасението. В спасението участват всички Лица на Света Троица – Отец, Син и Светия Дух. Но, както сме казвали в предишните лекции, всяка от Ипостасите по отношение на тварния свят действа по определен начин, съгласно догматическата формула: Отец чрез Сина в Светия Дух.

Така, както в Троичното битие всяко Лице се различава от другото в принадлежащото само Нему ипостасно свойство, същото е и по отношение на тварния свят, създаден от Триединния Бог, където всяко Лице има различие в начина на действие. На Второто Лице (Синът) и Третото (Светият Дух) на Света Троица принадлежи особената мисия за устройване на спасението на хората.

Началото на нашето спасение започва с истината за Боговъплъщението, преминава през истината за Изкуплението и Възкресението и завършва с истината на слизането на Светия Дух в деня Петдесетница.

Заради нас Второто Лице на Света Троица възприема пълнотата на човешката природа (освен греха) и затова Иисус Христос съединява в Себе Си двете природи – Божествената и човешката и заради това е наистина Богочовек. Като основна сотирологична формула Светите Отци са постановили следната фраза: „Каквото не е възприето, това не е изцелено”.

С възприемането от Бога на човешка природа става именно нейното изцеление – началото на освобождаването и изцелението на хората от греха. Именно затова Църквата пее по време на Причастие: „Тело Христово приимите, Источника Безсмертнаго вкусите”.

Боговъплъщението действително е коренно преобразувание (изменение) на човешката история, защото то напълно изменя отношенията между човека и Бога. Едновременно с това същото събитие служи и за начало на есхатологическата ера – последния етап в историята на човечеството. В 1-во и 2-ро Послание на ап. Павел до Солуняни са описани настроенията на есхатологическата напрегнатост на първите християни и тяхното очакване на Второто Пришествие на Спасителя. Същото чувство присъства и в Деяния Апостолски. А в Евангелието от ап. Марк се казва: „Времето се изпълни и наближи царството Божие; покайте се и вярвайте в Евангелието” (Мк. 1: 15).

Искам да спра вниманието ви на 3-ти член от Символа на вярата, в който за нашия Господ Иисус Христос се казва така: „Който заради нас, човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек”.

Не бива да разбираме «слизането от небесата» в грубо-материалния смисъл на думите, за да можем да възприемем правилното разбиране за това събитие. Господ е слязъл от небесата, но това не означава, че Той се е преместил в пространството или пък, че по някакъв начин е ограничил Себе Си. Той е извън пространството и времето и заради това ние, православните, не бива да допускаме в мислите си желания да си представяме събитията на Божественото снизхождение като нещо подобно на преместване от горе долу в пространствено-временен порядък. И след въплъщението (възприемането на цялата пълнота на човешката природа Божият Син не се е изменил по Своята Божествена природа и продължил «да присъства навсякъде». Бог, възприемайки «образ на раб», останал непреложно и неизмено Бог в цялата пълнота на Божествената природа, но вече и с цялата пълнота на човешката природа. Поради това светоотеческата формула от IV Вселенски (Халкидонски) Събор ни показва начина на съединяване на двете естества – Божественото и човешкото – в Иисуса Христа така: неслитно, неизменно, неразлъчно, неразделно.



След Боговъплъщението в Божието Домостроителство по отношение на нашето спасение следва Изкуплението, извършено отново от Второто Лице на Света Троица, Бог – Слово, Божия Син, нашия Господ Иисус Христос, по волята на Бог Отец и при съдействието на Дух Свети.

Било нужно Богочовекът Иисус Христос да претърпи Разпятие и Кръстна смърт, и Възкресение, за да отвори вратата на нашето спасение. Защо? Нима не можеше човекът да се спаси само чрез учението на Господа Иисуса Христа и с примера на Неговия личен живот. Светите Отци са категорични в отговора си: не, не можеше. Така, както видът на здравия човек сам по себе си не може да излекува болния, а са нужни други средства, така е и по отношение на личностния пример на здравия начин на живот и на другите необходими средства за нашето спасение. Тези средства са особената Божествена помощ, състоящата се в обновяващото въздействие върху човешкото естество. А то, от своя страна, предполага и изменение на отношенията между Бога и човека, доколкото при тези отношения, които се сложили между Бога и човека след грехопадението, такава помощ била невъзможна. Цялата история на Стария Завет свидетелства за това, че естествената човешка праведност, праведност от закона, сама по себе си не могла да достави спасение на човека. За това било нужно друго – било нужно изкупление от първородния грях от Някой, Който може да го понесе. Това бил Божият Син. За целта на Неговото въплъщение в Евангелието от Матея се казва така: „Син Човеческий не дойде, за да Му служат, но да послужи и даде душата Си откуп за мнозина” (Мат. 20: 28), значи, за да ни изкупи. Същото ни казва и апостол Петър: „Не с тленни неща - сребро или злато, сте изкупени от суетния живот, предаден вам от бащите, но с драгоценната кръв на непорочния и чист като агнец Христос, Който е бил предназначен още преди свят да се създаде, но се яви в последно време за вас, повярвалите чрез Него в Бога, Който Го възкреси от мъртвите и Му даде слава, та вярата ви и надеждата ви да бъдат в Бога” (1Пет. 1: 18-21). В посланието до Галатяни апостолът пише: „Христос ни изкупи от клетвата на закона, като стана заради нас клетва”. Тук в оригиналния текст апостолът използа думата „exigorasen” (изкупува), тази дума буквално означава "купувам на пазара". В Ефесяни (1: 7) се казва, че в Христа ние имаме изкупление (tin apolytrosin) с Кръвта Му. Гръцката дума apolytrosis буквално означава "цена" или "откуп", за който плените или робите получавали свободата си, а престъпниците били освобождавани от наказания. В Стария Завет с тази дума се обозначавал откупът, който юдеите принасяли за своите първородни. Благодарение на този откуп първородните, които трябвало да бъдат посвещавани на служение Богу, се освобождавали от това служение. Така и извършеният подвиг на Иисус Христос е изкупителен, той е откуп или плащане –замяна на нашата смърт, понеже вследствие грехопадението всеки човек е обречен да носи наказанието за греха под вида на смърт. Христос, Който нямал никаква необходимост да умира, бъдейки безгрешен, умирайки, освобождава нас от смърт. Като при това, Неговата смърт носи характера на откуп или заплащане. Новият Завет говори за подвига на Спасителя като за подвиг изкупителен, като за изкупление, което сякаш има две измерения: положително и отрицателно. За положителното измерение на Изкуплението известният руски догматик В. Н. Лоски пише (стр. 280): "Изкуплението е съсредоточието на домостроителството на Сина и не бива да се отделя от Божествения замисъл в неговата цялост. Бог желае винаги едно, едното осъществяване – обожението на хората и чрез тях на цялата вселена. Но след падението на човека в изпълнението на Божествения замисъл се внасят необходими изменения, изменения не на самата цел, а на начина на Божественото действие. Грехът е разрушил първоначалния план на прякото и непосредствено възхождане на човека към Бога. В космоса се отворил катастрофален разлом. Трябвало да се излекува тази рана и да се оглави претърпялата катастрофа история на човека, за да се започне наново".

Положителното измерение на Изкуплението в основното съвпада с целта на творението, която е обожение на човека и чрез него на целия свят. Отрицателното измерение на Изкуплението се състои в отстраняването на тези прегради, които от определения момент на грехопадението отделят човека от Бога. Тези прегради са четири: 1) Грехът. По своята същност грехът е непослушание, т. е. разсъгласуваност на човешката воля и Божията воля, бунт на човека против Бога. Грехът води до разрушаване на изначалното единство, което съществувало между Бога и човека.

2.) Проклятието. Светител Филарет Московски (в Катехизиса) дава следното определение на проклятието: "Проклятието е осъждане на греха от праведния съд Божий". Вследствие на грехопадението следва изгонването на първите хора от рая и лишаването на човека от възможността да общува с Бога. "Бог е светлина, и в Него няма никаква тъмнина" – се казва в Евангелието от Иоан (1 Ин. 1: 5), и поради това нищо тъмно, греховно, зло не може да се намира в присъствието на Бога и да пребивава в общение с Него. По тази причина Бог отделя човека от Себе Си. По такъв начин, проклятието се изразява преди всичко в отчуждеността на човека от Бога като Източник на живота.

в) Дяволът. Отпадайки от Бога, човек се оказва във властта на падналите ангели. Дяволът чрез властта си над човека става "княз на този свят".

г) Смъртта. Намирайки се в състояние на отчужденост от Бога и във властта на дявола, човек няма възможността със свои сили да излезе от това състояние и по такъв начин се оказва обречен на духовна смърт.

С Изкуплението настъпва изменение в отношенията между Бога и човека. По този повод ап. Павел говори: "Бог примири света със Себе Си чрез Христа, без да вменява на човеците прегрешенията им" (2 Кор. 5:19). След грехопадението хората станали врагове Божии, чада на гнева Божий по естество, поради което било необходимо изменение на отношенията между Бога и човека. И това изменение апостолът определя като "примирение".

Само по себе си Изкуплението е откровение на Божествената любов към човека. Евангелист Иоан (Ин. 3: 16) говори: "Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен". Изкуплението е велико откровение на Божествената любов. Светител Филарет Московски говори в словото си на Велики Петък така: "Влезте във вътрешното светилище на страданията Иисусови – какво има там? Нищо, освен светата и блажена любов на Отца и Сина и Светия Дух към грешния и окаян род човешки".

В Евангелието от Матея Господ Иисус Христос се обръща към нас с думите: „Поучете се от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце и ще намерите покой за душите си” (Мат. 11:29). Това са думи на въплътилия се Бог, защото ние, човеците, можем да се приобщим към Христовите кротост и смирение само с Божия помощ, тъй като те не са човешките качества, не са чертите на човешкия характер. Христовата кротост и смирение са благодатният дар. И само чрез общението на човека с Бога е възможно придобиването на тези добродетели, като кротостта и смирението. Механизмът на това общение се осъществява, както казват Отците на Църквата, чрез «общение на свойствата на природите». Човешката природа в Христа се пронизва от Божеството, изпълва се с нетварната Божествена благодат и остава напълно съединена с Божествената природа в едната Ипостас на въплътения Бог Слово.



В посланието си до Коринтяни ап. Павел пише: „Ние имаме ум Христов” (1 Кор. 2: 16),

а посланието си до Филипяни добавя: „Вие трябва да имате същите мисли, каквито е имал Иисус Христос” (Фил. 2:5). Тези думи изразяват истината за това, че за православния човек е възможно реалното, вътрешно приобщаване към Христовия живот, а не само като външно подражание. Истината за Богочовешкото единство на двете природи в Христа не е просто догматическа формула – това е велик Божий дар, защото чрез Иисуса Христа са ни дарувани велики и драгоценни благодеяния, та чрез тях да станем причастници на Божественото естество, отделяйки се от господстващото в света разтление на похотта. Затова и ап. Павел написал до Коринтяни: „Благодаря на моя Бог..., заради даруваната вам в Христа Иисуса Божия благодат; защото чрез Него се обогатихте с всичко” (1 Пет. 1: 4).

Тези велики благодеяния се състоят не само в това, че ние се спасяваме чрез Бога от греха, тлението и смъртта и че очакваме възкресението на мъртвите и живот в бъдещия век, където „няма нито болест, ни печал, ни въздишка”, както се пее в заупокойния кондак «Със светиите упокой…», но и в това, че животът ни може да стане един живот с Бога. Именно в това се състои истинността на православието – в това, че можем да се уподобим на Христа, да станем Христообразни, по думите на преп. Иустин Попович.

Христообразността не е външна (възприятието на Христа като нравствен Учител), но вътрешна, защото Христос като Богочовек, съединил вътре в Себе Си двете природи /Божествената и човешката/ и чрез това съединение ни е отворил вратата на Небесното Царство. Как човек влиза в него ни разкрива ап. Павел в посланието си до Римляни: „И тъй, ние се погребахме с Него чрез кръщението в смъртта, та, както Христос възкръсна от мъртвите чрез славата на Отца, тъй и ние да ходим в обновен живот. Защото, ако сме сраснати с подобието на смъртта Му, то ще бъдем съучастници и на възкресението, като знаем това, че ветхият наш човек е разпнат с Него, за да бъде унищожено греховното тяло, та да не бъдем вече роби на греха; защото, който е умрял, той се е освободил от грях. Ако пък сме умрели с Христа, вярваме, че и ще живеем с Него, знаейки, че Христос, веднъж възкръснал от мъртвите, вече не умира: смъртта няма вече власт над Него. Колкото до това, че Той умря, умря веднъж за греха; а колкото до това, че живее, живее за Бога. Тъй и вие считайте себе си мъртви за греха, обаче живи за Бога в Христа Иисуса, нашия Господ” (Рим. 6: 4-11).

Затова и нашия живот с всичките му цели и задачи, с всичките си въпроси и проблеми трябва да насочваме към «живот в Христа». Когато съзнателно се отклоняваме от това да се подвизаваме срещу греха, против всяка вътрешна нечистота и всичко непотребно, говорейки, че не сме монаси, а просто грешни хора, ние сами заблуждаваме себе си и сами слагаме преграда между себе си и Христос. Сами отчуждаваме себе си от възможността да живеем с Христос и в Христос. Тогава и истината на Причастието ще бъде укрита от нас и няма да се отнася за нас казаното от Христа: „Аз в теб и ти в Мен”.

Христос е истинският Посредник и източник на дълбоката връзка между заблудилото се и блуждаещо в греха човечество и търсещият «заблудената овца» Бог. Посредникът, както казахме, - това е Личността на Христа, това е Личността на Бог-Слово, това е Божествената Ипостас, Която възприема (приема в Себе Си) цялата пълнота на човешката душа. Христос е «единосъщен» на Отца и на Светия Дух по Божество, но Той също е «единосъщен» нам по човечество, защото «Словото стана плът», възприемайки пълнотата на човешката природа.

Съответно на двете естества /Божественото и човешкото/ са и двете воли в Христа – това са две естествени воли в Христа, всяка от които принадлежи на своето естество. Свободното приемане на страданията е избор, принадлежащ на Самия Бог, свободно въплътил се от Дух Свети и Дева Мария.

Когато говорим за доброволността на цялото Домостроителство на спасението от Сина, трябва да сме наясно, че в него няма никаква необходимост. Бог, излизайки от Своята независимост по отношение на всичко, се въплъщава доброволно. Към това нищо не Го принуждава. Той предприема това действие само от едната Си Любов.

Той приема доброволно условията на падналата ни природа, а за нас тези условия са нещо неизбежно и необходимо. В Христос няма грях и няма място за грях. Той възприема всички последствия от грехопадението свободно, без всякаква необходимост. Тогава и естествената Му човешка воля в своята цялост и целеустременост е послушна на Божествената, защото на нея й е свойствено да тежнее към Източника на благата - Бога.

По друг начин се проявяват и свободата, и волята при човека. След грехопадението той е принуден по необходимост да избира. От неговата воля зависи свободният му избор: дали ще бъде с Бога в Христа Иисуса или не. Ако човек не избере Христос, той доброволно се отказва от Него и по своя воля отпада от Бога.

Ето как разсъждава преп. Максим Изповедник по въпроса: „Свободата и волята съвсем не са произвол. И свободата на избора не само, че не принадлежи към усъвършенстване на свободата, а напротив, тя е намаляване и изкривяване на свободата. Истинската свобода е безразделен, непоколебим, цялостен устрем и влечение на душата към Благото, Източник на което е Бог. Свободата проявява себе си в цялостния порив на благоговението и любовта. «Изборът» съвсем не е задължително условие за свобода. Бог проявява волята Си и действа в съвършена свобода, но именно Той не се колебае и не избира. Изборът (който в същност е «предпочитание») предполага раздвоение и неяснота, т.е. непълнота и нетвърдост на волята. Падението на волята се състои именно в това, че е загубена целта и непосредственността. Именно след грехопадението волята започва да се върти в многосложния процес на търсене на решения, предпочитания, съмнения и избор… » (Восточные отцы V - VIII вв., с. 216-217).

Само в такъв процес може да се говори за избор и за предпочитане. След като е направен първият избор и грехопадението се е случило, човекът вече е загубил свободата като състояние на природата си в единия си цялостен порив към Бога. Но му е останала възможността за избор между доброто и злото.



Свободният избор съответства на състоянието, в което ни е поставил грехът. Именно затова, защото сме в грях, ние трябва непрекъснато да избираме. За разлика от Христос, у Когото има две естествени воли, но няма човешкия «свободен избор». В Неговата Личност не може да има конфликт между двете природни воли, защото тази Личност не е човешка ипостас, която, вкусвайки от смъртния плод (от дървото за познание на добро и зло), трябва непрестанно да избира между доброто и злото. Неговата Ипостас е Божествена, чийто избор е направен веднъж и завинаги: избор на изтощаването на Бога и доброволното самоснижаване в приемането на човешкото естество и всички страдания, които преживял Спасителят, даже до позорната Кръстна Смърт. Този избор, както казва проф. Лоски е безусловното послушание на волята на Отца (сборник произведений проф. В.Н. Лосского «Боговидение», с. 527).

Нека отново спрем вниманието си на 3-чл. от Символа на вярата и по-точно на израза: „...и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария”. В този израз за нас се открива това, което по-горе казахме, че се нарича синергия. Човечеството в лицето на Дева Мария дава своето съгласие на Божествения зов. Съгласието на човешката воля се изразява в думите на Божията Майка: „Ето, рабинята Господня, да бъде по думите ти”. Това не е просто робско подчинение или приемане на неизбежността, но свободно съгласие. Тези думи са единствено верният за православния човек избор. Това са думите на началото на нашето спасение и те са израз на истинската свобода – свободата да бъдем с Бога и да вършим Неговата воля, независимо от всичко.

Раждането на Спасителя е свръхестествено, тъй като зачатието в утробата на Приснодевата става от Светия Дух. От момента на зачатие в утробата на Приснодева Мария пребивава въплътеното Слово Божие, Втората Ипостас на Света Троица и от този момент нататък вече никога Словото не оставя Своята «плът» и никога не се разлъчва с нея. И в същото време никога не става никакво сливане или изменение на двете природи в едната Ипостас на Бог Слово, въипостазирало в Себе Си човешката природа, единосъщна нам.

От всичко казано дотук можем да си направим извода, че Христологията е основата на Сотириологията – учението за нашето спасение.



„Без Мене не можете да вършите нищо” (Ин.15:5) – ни казва Спасителят в Евангелието от Иоан. И в същото време апостолът ни казва, че вяра без дела е мъртва. Това означава, че ако искаме да се спасим, трябва, не само да изберем, не само ясно да проумеем и да насочим, но и неотстъпно да следваме целта на своя живот – Христос и обожанието ни в Него, чрез Него и заради Него. А това от своя страна предполага доброволното подчиняване на нашата воля на Божествената. И за да ни е по-лесно да осъществяваме това си намерение, този си избор в живота си, Бог ни е дал десетте заповеди на Закона и деветте блаженства. Именно в тях се открива за човека нравственият Божий закон, чието изпълнение го приближава към изпразнения от грях Богочовек Иисус Христос. На тази тема ще се спрем следващия път под заглавието: „Спасението като цел за православния човек”.

25 ноември, св. Климент Охридски, 2012 г.,
Каталог: downloads
downloads -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
downloads -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
downloads -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
downloads -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
downloads -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
downloads -> Alexander Malinov
downloads -> Тема 8: Линейни алгоритми. Отделяне на цифрите на число, преобразуване на числа. Алгоритмично направление: Алгоритми от теория на числата
downloads -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница