Безопасни разстояния при извършване на взривни работи



Дата15.10.2018
Размер120.94 Kb.
#87800
ГОДИШНИК НА МИННО-ГЕОЛОЖКИЯ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. ИВАН РИЛСКИ”, Том 57, Св. II, Добив и преработка на минерални суровини, 2014

ANNUAL OF THE UNIVERSITY OF MINING AND GEOLOGY “ST. IVAN RILSKI”, Vol. 57, Part ІI, Mining and Mineral processing, 2014



БЕЗОПАСНИ РАЗСТОЯНИЯ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ВЗРИВНИ РАБОТИ

Димитър Христанов




Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски” 1700,София


РЕЗЮМЕ. Един от важните въпроси за осигуряване на безопасността на работа при извършване на взривни работи е определянето на безопасните разстояния. В доклада е разгледан начина за изчисляване на безопасните разстояния, съгласно изискванията по безопасността на труда при взривните работи, дадени са конкретни стойности за безопасните разстояния.

SAFETY DISTANCES FOR BLAST WORKS
Dimitar Hristanov
University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, 1700 Sofia


ABSTRACT. One of the basic questions about securing some safe work during execution of some explosions is for defining the safe distances. The report examined how to calculate safety distances, as required under occupational safety in blasting, are given specific values for safety distances.



Въведение

Както е известно параметрите на взривните работи, осигуряващи безопасност на хора, съоръжения и сгради от вредното въздействие на взрива, се определят съгласно Инструкцията за определяне на безопасните разстояния при взривните работи - приложение № 7 към Правилника по безопасността на труда при взривните работи - 1997 г. /ПБТВР/ а именно:

- определяне на безопасните маса или разстояние по сеизмично действие на взрива;

- определяне на безопасните разстояния по действието на ударно - въздушната вълна;

- определяне на безопасните разстояния по разлитане на отделни късове;

-определяне на безопасните разстояния при взривяване на изхвърляне и отхвърляне;

- определяне на безопасните разстояния по действието на токсичните газове.
Безопасното разстояние е отстоянието от мястото на взривяване, при което няма вредно въздействие на взрива върху хора и охранявани обекти.
Опасната зона е територия с определени размери, в която вредните въздействия на взрива могат да нанесат поражения на хора и охранявани обекти.
Охраняемата зона е обозначена територия около мястото на взривяване, включваща опасната зона, която се охранява за не допускане на хора и животни в нея.
Безопасните разстояния за хора трябва да бъдат по-големи от следните стойности:

1. При взривяване на земната повърхност:

- при открити заряди - 300 m;

- при заряди във взривни дупки - 200 m;

- при заряди в сондажи при диаметър,

до 110 mm – 300 m,

от 110 до 250 mm - 500 m,

над 250 mm - по проект.

2. При взривяване на камерни заряди - по проект.

3. При събаряне на сгради и съоръжения - 100 m.


Масата на заряда при взривяване на земната повърхност при открити заряди не може да превишава 10 kg. При по-голяма маса на заряда минимално допустимият радиус се определя по проект.
При взривяване на земната повърхност при заряди във взривни дупки, радиусът на опасната зона се увеличава с 50% при взривяване на склонове по направление надолу. Изчислената стойност на опасното разстояние се закръглява към по-голямо число, кратно на 50 m.
По данни на редица автори в настоящия момент е характерно допускане на трудови злополуки най-често в резултат на разлет на късове при извършване на взривни работи.
Разработени са много начини за определяне на безопасните разстояния, но ще ограничим само да начина за определяне даден в ПБТВР.
Определяне на безопасната маса или разстояние по сеизмично действие на взрива
Масата на заряда от взривно вещество при еднократно взривяване, в зависимост от разстоянието между мястото на взривяване и охраняваните обекти, се определя от допустимото трептене на скалата (почвата) в непосредствена близост до обекта по формулата:
, kg (1)
където:

Qбез е безопасната маса на заряда, взривен мигновено или с един интервал на закъснение, kg;

Кс е интегрален коефициент, отчитащ факторите, влияещи върху генерирането и разпространението на взривосеизмичната вълна;

R e фактическото разстояние между мястото на взривяване и охранявания обект.


За преобладаващите акустични и вълнопроводни свойства на реалния скален масив у нас и прагова стойност на скоростта на трептения на масива 3 cm/s интегралният коефициент Кс е 0,000138.
Не се допуска определянето на безопасната маса на заряда по тази формула в случаите: когато се извършват периодични, многократно повтарящи се взривни работи в открити рудници, кариери и на други открити обекти и се охраняват съоръжения от производствения комплекс; при охраняване на сгради и съоръжения от уникален характер и за сложни съоръжения, като кули, атомни обекти, реактори, газопроводи, петролопроводи, телефонни централи, радиомачти, компютърни зали, телевизионни станции, хидротехнически обекти, учебни и здравни заведения, детски градини, обществени сгради и др.
В тези случаи сеизмичното оразмеряване на параметрите на взривните работи се извършва на базата на експериментални изследвания със специализирана за целта апаратура. Количеството ВВ може да бъде определена на база измерване по формулата:
(2)
При открит заряд на земната повърхност сеизмично действие не се отчита.

Пример: Да се определи безопасната маса на заряда, взривен мигновено или с един интервал на закъснение при разстояние между мястото на взривяване и охранявания обект 200 m.



Пример: Да се определи безопасното разстояние по сеизмично действие на взрива, на заряд взривен мигновено или с един интервал на закъснение с маса 2500 kg.


Определяне на безопасните разстояния по действието на ударно - въздушната вълна
Радиусът на зоната, опасна по действието на ударно въздушната вълна за хора Rх, се изчислява по формулата:
, (3)
където Q е маса на открития заряд, кg
Разстоянието по формула се използва само когато е необходимо максимално приближаване на хората до мястото на взривяване. В останалите случаи полученото разстояние следва да се увеличи 2-3 пъти. При наличие на укритие разстоянието, изчислено по тази формула, може да се намали до 1,5 пъти.
Пример: Да се определи безопасното разстояние по действието на ударно - въздушната вълна, на открит заряд взривен мигновено или с един интервал на закъснение с маса 10 kg.

Разстоянието, на което ударно-въздушната вълна от заряди не нанася поражения с определена степен, се изчислява по формулите:
(4)

(5)
където:

Rу е минимално допустимо разстояние, m;



Q е масата на заряда, kg;
Км и Кп са коефициенти на пропорционалност, зависещи съответно от масата на зарядите и от характера на повредите. Стойностите на коефициентите Км и Кп за открит заряд се определят по таблица като се спазват следните условия: за открити заряди, по-големи от 10 t, при 1-ва, 2-ра и 3-та степен на безопасност и заряди, по-големи от 20 t, които изцяло са вкопани, при 1-ва и 2-ра степен на безопасност се приема коефициент Км и се използва формула (4); за всички останали степени на безопасност се използва формула (5); при избора на степента на безопасност и значенията на коефициентите се отчита цялата съвкупност от местни условия; в сложни случаи, при избора на степента на безопасност се съставя протокол с участието на проектанта на взривните работи и представители на всички заинтересовани страни; коефициентите се дават в известни граници; една или друга стойност се избира в зависимост от състоянието на обекта, за който се определя радиусът на безопасната зона; колкото по-здрав е обектът, толкова по малка стойност на коефициента може да се приеме; заряд, поставен във вода на дълбочина по-малка от половината от височината на заряда, се приема като открит заряд; далекопроводите се отнасят към категорията на устойчивите конструкции по отношение на действието на ударно-въздушната вълна; показателите на взривните вещества не се отчитат. Ако защитаваният обект е разположен непосредствено зад преграда (в края на гъста гора, в подножието на хълм), стояща на пътя на разпространение на ударно-въздушната вълна, разстоянието може да бъде намалено, но не по-вече от 2 пъти.
При извършване на взривни работи в тесни долини, проходи или между стени (улици) разстоянието се удвоява. Ако зад мястото на взрива, в радиус по-малък от , се намират здрави прегради във вид на стени, валове и др., в противоположното на преградите направление, разстоянието се удвоява. Посоченият радиус е в метри, а е количеството взривно вещество в килограми, което се взривява.
За намаляване на поразяващото действие на ударно-въздушната вълна може да се използват следните средства: засипване на откритите заряди с прахообразна маса с височина най-малко 5 пъти височината на заряда и широчина не по-малко от 6 пъти височината на заряда в основата на засипването; в такива случаи радиусът на опасната зона може да бъде намален 4 пъти; за защита на остъкляването на сгради се свалят рамките на прозорците или се използват здрави щитове, плътно закриващи прозорците; допуска се отваряне и закрепване на прозорците в отворено положение, което не изключва отделни поражения на остъкляването; защита с чували от пясък или сандъци, напълнени с пясък или пръст. Използването на чували и сандъци, пълни с пясък, се препоръчва да се прилага за защита на прозорци и врати в случаи, когато е необходимо да се защити от ударно-въздушната вълна вътрешното оборудване на сградата.
Пример: Да се определи безопасното разстояние по действието на ударно - въздушната вълна, при взривяване на открит заряд с маса 10 kg при първа степен на безопасност.

= 474m
Определяне на безопасните разстояния при взривяване на заряди в сондажи или взривни дупки при дробящо действие на взрива (взривяване на разбухване)
Минимално допустимите безопасни разстояния за хора при разлитане на скални късове при взривяване на заряди в сондажи, пресметнати на дробящо действие, се определя по формулата,
, (6)

където:


е минимално допустимото разстояние за хора, m;

- коефициент на запълване на сондажа с взривно вещество,
, (7)

където:


е дължината на заряда в сондажа, m;

- дължината на сондажа, m;

- коефициент на запълване на сондажа със забивка.

, (8)

където:


е дължината на горната част от сондажа, m;

- дължината на забивката, m;

- коефициент на якост по Протодяконов;

- диаметърът на сондажа, m;

- разстоянието между сондажите в ред, m.
С цел получаване на максималните значения на Rp при взривяване на серия заряди в сондажите с еднакъв диаметър с променливи параметри rз, а, rзаб., безопасното разстояние се пресмята по най-малките значения на а, rзаб. и най-голямото на rз, от всички, намиращи се в дадената серия. Ако взривяваният участък от масива е от скали с различна здравина, при пресмятането на Rp се взема максималното значение на коефициента f. При определяне на безопасните разстояния е необходимо да се отчитат възможните в процеса на пробивно-взривни работи отклонения на отделните параметри на взривяването на сондажните заряди от приетите в проекта. Затова Rp се определя, приемайки минимално възможните в процеса на извършване на взривни работи значения на параметрите а, rзаб. и максимално възможните за rз.
На фигура 1 са дадени получените конкретни стойности за безопасните разстояния при rз = 0.7, rзаб. = 1, f =10 и изменение на разстоянието между сондажите при диаметри 90 mm, 110 mm, 160 mm, 200 mm, 250 mm.

Rp, m


d, mm

Фиг. 1. Безопасното разстояние при изменение на диаметъра на сондажа и разстоянието между сондажите в ред

При провеждане на взривни работи на стръмни склонове и когато горната линия на взривявания участък е по-висока от останалите с повече от 30 m, е необходимо да се коригира радиусът на опасната зона в посока надолу, като се увеличава и безопасните разстояния по разлитането на отделните късове.


Изчислената стойност на опасното разстояние се закръглява към по-голямо число, кратно на 50 m. Окончателно приетото безопасно разстояние не може да бъде по-малко от минималните разстояния за хора.

Безопасните разстояния до механизми, здания и съоръжения се определят в проекта на пробивно - взривните работи с отчитане на конкретните условия.


Пример: Да се определи безопасното разстояния при взривяване на заряди в сондажи при дробящо действие на взрива при дължината на заряда в сондажа 7 m, дължината на сондажа 10 m, дължината на горната част от сондажа 3 m, дължината на забивката 2,9 m, коефициент на якост по Протодяконов 12, диаметър на сондажа 0,16 m и разстоянието между сондажите в ред 5 m.

Определяне на безопасните разстояния при взривяване на изхвърляне и отхвърляне
Минимално допустимото безопасно разстояние за хора, при разлитане на късове се определя по таблица в зависимост от показателя за действие на взрива на заряда n и дължината на линията на най-малкото съпротивление W. При взривяване на серия заряди с различни W и n, радиусът на опасната зона се определя по таблица, като се приема най-голямото значение на W при еднакъв n или най-голямото значение на n при еднакви W. Ако W и n са променливи, се приема най-големият радиус при дадени W и n. Приеманите максимални значения на радиусите на опасни зони за хората са не по-малки от минималните посочени по горе.
При взривяване в местности с наклон по-голям или равен на 300, радиусът на опасната зона се увеличава 1,5 пъти по посока надолу по наклона, а когато мястото на взрива превишава терена с 30 m и повече, радиусът на опасната зона се увеличава 1,5 пъти по посока надолу по наклона.
Безопасните разстояния до механизми, здания и съоръжения се определят в проекта за пробивно-взривните работи с отчитане на конкретните условия.
Определяне на безопасните разстояния по действието на токсичните газове
При едновременно взривяване включително със закъснение на заряди с обща маса над 50 t се отчита опасността от продуктите на взрива (токсичните газове) и се определя безопасното разстояние Rт, при което съдържанието на ток­сични газове ще бъде под пределно допустимите концентрации.
Безопасното разстояние, Rт при отсъствие на вятър или по посока, противоположна и перпендикулярна на посоката на вятъра, се определя по формулата:
(9)
където Q е общата маса на зарядите, t.
Безопасното разстояние, Rт no посока на вятъра се определя по формулата:
, m (10)
където V е скоростта на вятъра, m/s

Пример Да се определи безопасното разстояния по действието на токсичните газове при взривяване включително със закъснение на заряди с обща маса 52 t, при отсъствие на вятър или по посока, противоположна и перпендикулярна на посоката на вятъра.



Пример: Да се определи безопасното разстояния по действието на токсичните газове при взривяване включително със закъснение на заряди с обща маса 55 t, no посока на вятър със скорост 2 m/s.

От 1 kg ВВ се отделят приблизително 1000 l газове, като около 100l са токсични, отровни за хората. Например ако се взривяват 40т ВВ, токсичните газове са около 4 000 000l или 4 000m3. Това показва, че дори при взривяване и на по-малко количество ВВ опасността за хората е много голяма. Това трябва да се има предвид, особено при поява на вятър, като времето за проветряване отразено в паспорта следва да се спазва стриктно.


Заключение

Определянето на безопасните разстояния е един от важните въпроси за осигуряване на безопасността на хора, сгради и съоръжения. В доклада е разгледан начина за изчисляване на безопасните разстояния, съгласно изисква­нията на Правилника по безопасността на труда при взривните работи, дадени са конкретни стойности за безопасните разстояния. Получените по изчислителен път резултати за безопасните разстояния задължително трябва да се отразяват в графичната част на паспорта за пробивно-взривни работи.




Литература

Правилник по безопасността на труда при взривните работи - 1997 г.
Статията е рецензирана от доц. Христо Стоев.


Каталог: sessions
sessions -> Изследване чистотата на слънчогледово масло за производство на експлозиви anfo
sessions -> Laser “Raman” spectroscopy of anglesite and cubanite from deposit “Chelopech” Dimitar Petrov
sessions -> Св иван рилски
sessions -> Modeling of
sessions -> Управление на риска от природни бедствия
sessions -> Oценка на риска от наводнениe в елховското структурно понижение в района на гр. Елхово красимира Кършева
sessions -> Гравиметрични системи използвани в република българия и оценка точността на системи igsn-71 и unigrace при точки от гравиметричните и мрежи
sessions -> Toxicological assessment of photocatalytically destroyed mixed azo dyes by chlorella vulgaris
sessions -> Field spectroscopy measurements of rocks in Earth observations


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница