Безсънието, повтарящо се нощ след нощ, се квалифицира като инсомния. За хронично се смятя безсънието, ако страдащия от него не може да спи през цялата нощ, повечето нощи в течение на един месец



Дата14.03.2018
Размер46 Kb.
#62882
БЕЗСЪНИЕ

Безсънието, повтарящо се нощ след нощ, се квалифицира като инсомния. За хронично се смятя безсънието, ако страдащия от него не може да спи през цялата нощ, повечето нощи в течение на един месец. Инсомнията може да се прояви под формата на неспособност да заспите в началото, когато си легнете, или пък събуждане през нощта и невъзможност да заспите отново. Смята се, че около 15-17% от населението страда от безсъние. Макар че може да бъде много неприятно, безсънието най-често не е опасно и обикновено е само временно безпокойство, въпреки че в някои случаи проблемите, свързани със съня, могат да траят месеци или даже години.


Хроничното безсъние често е симптом на сериозно заболяване. Около половината от случаите се дължат на депресия и психологически нарушения като тревожност, стрес или скръб. За безсънието може да има широка гама от причини, включително артрит, астма, проблеми с дишането, хипогликемия, хипо и хипертиреоидизъм, нарушено храносмилане, бъбречни и сърдечни заболявания, мускулни болки, болест на Паркинсон, физически болки. Употребата на кофеин, неразположението от смяната на часовите пояси и вземането на някои лекарства, включително много антидепресанти, лекарствата против припадъци, повечето средства потискащи апетита, бета-блокери (препарати, използвани за високо кръвно налягане и сърдечни болки), деконгестантът псевдоефедрин (съдържа се в лекарства против настинка и алергии) и средствата, заместващи тиреоидните хормони, също могат да доведат до безсъние.
Липсата на хранителните вещества калций и магнезий може да ви накара да се събудите след няколко часа и да не можете да заспите отново. Върху съня могат да повлияят системните нарушения, засягащи белите дробове, черния дроб, сърцето, бъбреците, панкреаса, храносмилателната система, ендокринната система и мозъка, както и лошите хранителни навици и яденето непосредствено преди лягане. Заседналият начин на живот може да бъде сред главните фактори за нарушенията в съня.
Една или две безсънни нощи могат да предизвикат раздразнителност и сънливост през деня с понижена способност да се изпълняват творчески или рутинни задачи, но повечето хора могат да се приспособят към краткосрочни периоди на лишаване от сън. Ако продължи повече от три дни обаче, лишаването от сън започва да причинява по-сериозно влошаване на цялостната дейност и дори може да предизвика леки промени в личността. Ако стане хронично, безсънието нарушава производителността, създава проблеми в отношенията с хората и може да допринесе за появата на други здравни проблеми.
Няма твърди правила за това колко сън е достатъчен, защото нуждите на всеки индивид са различни. Някои хора се задоволяват само с 5 часа сън на нощ, а при други изглежда активността се, подобрява при 9, 10 или повече часа сън. На повечето възрастни са им необходими около 8 часа сън на нощ, за да се чувстват освежени и да постигнат максимална ефективност през деня. Децата, особено малките деца и юношите, като цяло се нуждаят от повече сън в сравнение с възрастните, за да се чувстват оптимално. Не е необичайно за хората да спят по-малко с увеличение на възрастта, особено след 60 годишна възраст.
Милиони хора имат затруднения със заспиването поради състояние, известно като “синдром на неуморните крака”. По неизвестни причини, когато тези хора са в леглото, краката им правят резки неволеви движения и ритат. “Синдромът на неуморните крака” се свързва също с болезнени нощни мускулни конвулсии(крампи), измъчващи огромен брой хора. Той може да се дължи на недостиг на магнезий, а според някои това неприятно състояние може да се дължи на анемия.
ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА
ВАЖНИ
Алое вера и шейк – особено се набляга на вечерния прием заради аминокиселината триптофан, която е прекурсор на мелатонина.
Калций, магнезий и витамин Д – Има успокояващо действие и отпускащо действие – 1500 – 2000 мг/вечер
Мелатонин с бавно освобождаване или 5-Хидрокситриптофан – Мелатонинът е естествен хормон, който осигурява здрав сън, а 5-НТР е аминокиселина, която се превръща в серотонин и мелатонин.
Омега-3 – МК – При стрес, депресия и тревожни състояния, подпомага нервната проводимост, участва в производството на хормоните.
ПОЛЕЗНИ
Добавки с В комплекс – Способстват за поддържане на спокойно състояние и преодоляване на стреса, подпомагат отделянето на серотонин. Стимулират съня с бързи очни движения. Допълнително могат да се взимат пантотенова киселина 50 мг/дн, инозитол 100 мг/дн и ниацинамид 100мг/дн.
Абсорбент С 500мг/дн – Много важен за намаляване на стреса.
Натурални минерали – при хипофункция на щитовидната жлеза, дори и изследванията да са в норма.
Цинк – 15 мг/дн – Способства за възстановяване на телесните тъкани по време на сън.
БИЛКИ
Подходящи за преодоляване на безсънието са растенията хмел, кава-кава, пасифлора, калифорнийски мак, превара, както и коренът от валериана (екстракт или капсули). Вземат се преди лягане.
Съчетанието от калифорнийски мак, пасифлора и валериана укрепва съня, по-специално благотворния етап на бързите очни движения. Калифорнийският мак и лайката укрепват нервната система и успокояват преди заспиване.
Кочата билка и лайката имат леки успокоителни свойства. Тези билки са безопасни, дори за деца, ако се вземат под форма на чай.
Кава-кава е добър релаксант. Ако причината за безсънието е стрес или тревожност, тази билка ще ви помогне да спите по-добре.
ПРЕПОРЪКИ
Вечер яжте пуешко месо, банани, смокини, фурми, кисело мляко, риба тон и цели ядки. Тези храни са богати на триптофан, който благоприятства съня. Половин грейпфрут също помага.
Избягвайте алкохола. Малко количество може първоначално да помогне за заспиване, но по-късно неизменно нарушава по-дълбоките сънни цикли.
Избягвайте тютюна. Може да изглежда, че пушенето има успокояващо действие, но всъщност никотинът е невростимулант и може да предизвика проблеми със съня.
След обяд избягвайте напитки, съдържащи кофеин.
Не яжте тежки храни последните три часа преди лягане.
Непосредствено преди лягане избягвайте бекон, сирене, шоколад, сини домати, шунка, картофи, кисело зеле, захар, наденички, спанак, домати и вино. Тези продукти съдържат тирамин, който увеличава отделянето на норепинефрин, който е мозъчен стимулант.
При много хора усвояването на техники за успокояване, като медитация или направляване на въображението, е изключително полезно за нормализиране на съня.
Някои лекарства, които често се предписват на по- възрастните хора като например бета-блокерите и дори аспиринът могат да понижат нивото на мелатонина.
ЗАБЕЛЕЖКИ
Недостигът на сън може да доведе до сериозни заболявания и преждевременно остаряване.
Хормоналните промени, които настъпват при предменструален синдром и през менопаузата, могат да предизвикат безсъние. Естрогенът влияе върху отделянето и равновесието на мозъчните химикали, които регулират бодърстването.
Дехидроепиандростеронът (ДХЕА) е естествен хормон, който подобрява качеството на съня.
Научно е установено (чрез различни режими и навици за спане), че хора, които спят по 7-8 часа на нощ, живеят по-дълъг, по-щастлив и по-здравословен живот от тези, които икономисват от съня си.
Има проучвания, които показват, че в страни, където дрямката е нещо нормално, производителността е по-висока и злополуките са по-малко. 
Много страдащи от безсъние прибягват към сънотворните хапчета, купени без или с рецепта. Тези хапчета не лекуват безсъние, но могат да повлияят отрицателно върху съня. Постоянната употреба на сънотворни хапчета води също и до зависимост, психологическа или физическа.
Сънотворните, продавани без рецепта, могат да предизвикат широка гама от странични ефекти, в това число тревожност, обърканост, депресия, сухота в устата и влошаване на симптомите на увеличена простата.
Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница