Bg 2006/018-387. 02. 01 Икономическо развитие на трансграничния регион и увеличаване на потенциала на човешките ресурси /Грантова схема



Дата18.12.2018
Размер124.21 Kb.
#107890
Въпроси и отговори по проект

BG 2006/018-387.02.01 Икономическо развитие на трансграничния регион и увеличаване на потенциала на човешките ресурси /Грантова схема/
към дата 25 юли 2008 г.


No.

Въпрос

Отговор

1

1. Може ли да кандидатства община, която има два одобрени проекта по ФАР. Единият проект е завършен, а другия още не.
2. Общината би искала да кандидатства по ТГС България – Гърция, като проектното предложение не е финансирано по ФАР или друга програма на ЕС.
3. Общината отговаря на всички останали критерии за допустимост.


Не съществува ограничение, което да забранява на община да кандидатства по настоящата програма ако тя има два проекта - един завършен  и един в изпълнение.

Моля обаче имайте в предвид следното:

- дейностите, за които се кандидатства по настоящата схема не следва да са финансирани по предишен проект независимо от донора на финансиране;

- проектът, който сте изпълнили и този, който е в изпълнение следва да се опишат във Формуляра за кандидатстване - част 2, където трябва подробно да опишете за какви дейности сте получили финансиране, каква е стойността на финансираните дейности и кога е изпълнен проектът (кога се очаква да приключи);

-с оглед на това да осигурите евентуално добро изпълнение на вашия проект е препоръчително, екипът който ще посочите да изпълнява проекта (лидерът на проекта и координаторът на проекта) да не бъдат заети с текущо изпълнение на друг проект (в случай че предвиждате пълната им заетост по проекта, с който кандидатствате).


2

Възможно ли по компонент 2 да кандидатства СОУ, тъй като няма проф.училище, или пък да кандидатства НПО, което не е пряко свързано в областта на образованието, а свързано с туризъм и екология.


1.Насоките за кандидатстване ясно казват че могат да кандидатстват образователни и обучителни институции (професионални училища, центрове за професионално обучение......) В този смисъл  СОУ не е професионално училище (съгласно чл.22 от Закона за народната просвета). Изискванията на Насоките за кандидатстване ясно казват:

§         Сътрудничество между образователни институции целящи подобряване на качеството на човешките ресурси в граничния регион: подготовка на съвместни учебни планове и програми за професионално обучение и други обучителни ресурси, съвместно използване на съоръжения, проучвателни пътувания, обмен на ученици и учители, и др......



§    Сътрудничество между предприятия и обучителни институции за подобряване качеството на човешките ресурси в транс-граничния регион – изготвяне на вътрешно-фирмени проучвания, оценки на нуждите от обучение, стратегии за развитие на човешките ресурси, обучителни програми и т.н., за да се подобри качеството на човешките ресурси в производствения и туристическия сектор. (Всички дейности трябва да докажат транс-граничен ефект)

От така изброените дейности е видно, че обученията следва да бъдат насочени към подобряване на качеството на човешките ресурси в транс-граничния регион, към създаване на предпоставки за намаляване на безработицата, чрез осигуряване на професионално обучение или към създаване на предпоставки за подобряване на туристическия сектор чрез подобряване качеството на човешките ресурси в тази сфера. 

2. Горе споменатото се отнася отчасти и за втората част на въпроса Ви касаеща НПО. Изискванията на насоките за кандидатстване ясно казват образователни и обучителни институции (професионални училища, центрове за професионално обучение, неправителствени организации, работещи в областта на образованието, изследователската дейност и обучението). Така поставеното изискване не е случайно, а е пряко свързано с допустимите дейности изброени по-горе. Трудно ми е да  отговоря на така поставения общ въпрос от Вас, казващ само "НПО занимаващо се с екология  и туризъм". Моля, разгледайте внимателно Устава на НПО -то и Решението на съда за неговото създаване, за да установите конкретно какви дейности точно може да извършва свързани с екология и туризъм. Възможно е да има право да извършва изследователска дейност в сферата на екологията или да извършва обучения в сферата на туризма т.н. Не мога да Ви отговоря конкретно, тъй като въпросът Ви е много общ.


3

Необходимо ли е по компонент 1 да бъде представен документ, който да доказва, че рехабилитираните пътни отсечки са част от индустриалната и бизнес зона на града?

Съгласно изискванията на Насоките за кандидатстване по Компонент 1 може да се извършва:

"Подобряване/рехабилитация на местни пътни отсечки подобряващи достъпа до бизнес райони, обновяване на прилежащи съоръжения към районите (напр. автобусни спирки, места за паркиране, тротоари, осветление и зелени площи). Обновяване и създаване на комуникационни мрежи;".

В този смисъл на етап кандидатстване следва да представите:

"       Подробна обяснителна записка за предвижданите строителни дейности на български език (в случаите, когато са приложими строителни дейности)

       Осъвременени снимки на обекта на строителни дейности (в случаите, когато са приложими строителни дейности)

       Идеен проект или ако има – работен проект на български език (в случаите, когато са приложими строителни дейности)"

В този смисъл от приложените документи - обяснителна записка, снимки на обекта и проекта (идеен или работен) трябва да е видно че пътните отсечки, които ще бъдат рехабилитирани следва да подобряват достъпа до бизнес райони  или индустриални зони.

Специален, различен документ, който да удостоверява това не е необходимо. Ако Вие имате такъв документ, не пречи да го приложите, но по принцип не се изисква като задължителен документ. Подходящо е да приложите проект на зоната, от който проект да е видно кои отсечки ще се ремонтират.


4

Бих желала да знам на колко проекта една българска община може да бъде партньор, в рамките на програма ФАР-ТГС България-Гърция, 2006 г.? 

Съгласно насоките за кандидатстване "Допустим кандидат (съгласно указанията в раздел 2.1.1) може да участва в едно проектно предложение като Кандидат и в още едно предложение като Партньор". Т.е. ако една организация е Кандидат , то същата може да е в още само едно предложение Партньор.В случай, че една организация не е Кандидат, то същата организация може да бъде неограничен пъти партньор.

5

Във връзка с обявената покана, моля да ни отговорите на следните въпроси, касаещи попълването на ANNEX A
ВЪПРОС 1:

Опишете основните предпоставки по време на и след фазата на изпълнение на проекта;: бихте ли конкретизирали предпоставки за постигане на устойчивост ли се има предвид?




ВЪПРОС 2:

Представете детайлна оценка на риска и план за преодоляване на евентуалните рискове. Минимално информацията следва да съдържа  - списък на идентифицирани рискове относно изпълнението на дейностите и мерки за преодоляване. Качествено подготвената оценка на риска би следвало да включва поредица от типове рискове, включително материални, такива, които се дължат на климатични условия, политически, икономически и социални рискове.

Опишете основните предпоставки по време на и след фазата на изпълнение на проекта;

Обяснете как ще се постигне устойчивост на резултатите от изпълнението на проекта. Тук биха могли да се включат аспекти, като необходими последващи дейности, изпълнение на стратегии, собственост, и др.



Тук поотделно ли попълваме или може да се отговори с обобщена  информация, включваща горните  трите компонента от  Анекс А?

ВЪПРОС 3: ОТНОСНО ДОКУМЕНТИТЕ ЗА ГРЪЦКИЯ ПАРТНЬОР:


Съдебно решение/фирмени документи/Устав или учредителен акт (ако е НПО), доказващи актуалното правно състояние и типа на  организацията (доказателство че е неправителствена организация или публична институция).

Един от подчертаните документи ли следва да се приложи? Достатъчно ли е да приложим Устава на гръцката организация на английски език със заверен  превод на български език или е необходимо и Съдебно решение на тази организация?


1. Във формуляра за кандидатстване се попълва след всеки въпрос или указание.
2. Във връзка с документите на гръцката организация е необходимо да представите документ, от който да е видно, че:

- организацията е неправителствена и не реализира печалба;

- че е локирана в приемливия гръцки регион;

- че съществува и функционира като такава;

Тази информация не е налична само в Учредителния акт и за това следва да представите и документ удостоверяващ факта, че организацията съществува като такава, т.е. еквивалент на български документ за актуално състояние.


6

Бих искала да уточним следното:
1.10 Устойчивост : Опишете основните предпоставки по време на и след фазата на изпълнение на проекта;
Бихте ли конкретизирали предпоставки за постигане на устойчивост ли се има предвид?

4. ОПИТ В ПОДОБНИ ДЕЙНОСТИ - Тук можем ли да дадем информация и за настоящ проект, който реализираме, защото той е по същата програма, или само за реализираните вече проекти.

По отношение на т.1.10 и текста "Опишете основните предпоставки по време на и след фазата на изпълнение на проекта" следва да си опише информация касаеща предпоставки за изпълнението на проекта. За повече информация може да видите и логическата матрица, където се изисква сходна информация.

В т.4 ясно е казано

"Моля, представете подробно описание на дейности/проекти, изпълнени от Вашата организация през последните три години.", т.е. има се в предвид изпълнени проекти. Проект, който е в процес на изпълнение няма как да бъде счетен за изпълнен.


7

Във връзка с гореспоменатата бюджетна линия бих искал да Ви попитам, в случай, че кандидатстваме с проектна идея включваща в себе си, както меки мерки така и инвестиционна компонента, работният технически проект за СМР, към коя част се смята. Т.е. ще кандидатстваме с идеен проект, като заложим пректиране на строителсвто
и самото строителство като дейности в проекта ни. Понеже има ограничение инвестиционната компонента на проекта да не надвишава 100 хиляди евро Ви задаваме следния въпрос: изработването на технически проект мека мярка ли е или инвестиционна?

Във връзка с поставено от Вас питане искам да Ви уведомя, че според насоките за кандидатстване т.2.1.3 Допустими проектни дейности, услугите по разработването на работен проект са част от инвестиционните дейности и следователно следва да бъдат заложени в перо 6. "Строителство" на бюджета. Имате възможност да ги заложите като под перо 6.3. (където в момента фигурира текста "Други") или да вмъкнете допълнителен под бюджетен ред). Имайки в предвид факта, че разработването на работен проект е неизменна част от изпълнението на строителни дейности, то тази дейност се третира като инвестиция, за целите на настоящия проект.


8

От Насоките за кандидатстване става ясно, че ще бъдат подкрепени проекти, които са естествено продължение на дейности по предишна фаза на програмата БГ 2005. Има ли смисъл да кандидатстваме, след като нашата организация не е в тези 29 сключени договора по ФАР ТГС 2005.



Във връзка с постъпил от Вас въпрос бих искала да Ви информирам, че текста, който цитирате от Насоките за кандидатстване е извадка от цялата информация относно историята на проекта и не би следвало да се разглежда като такава. Никъде в изискванията за кандидатстване не се поставя ограничение, че ще се финансират същите организации, които вече са получили финансиране.
ИА Програма ФАР цели две основни неща:
-  максимално повече организации да получат финансиране;
-  да даде възможност на организации, които имат изпълнен проект по предходната програма да го доразвият, надградят и обогатят с оглед на постигане на устойчиви резултати. Но ИА Програма ФАР не дава превес или предимство на тези организации, които вече са изпълнили проект пред останалите. Настоящата покана е отворена за всички организации в ТГС региона България - Гърция.



9

Във връзка с открита процедура  BG 2006/018-387.02.01 моля да ни отговорите на следните въпроси:

1. Относно ПЪРВА  страница от Анекс А: КОМПОНЕНТ и ТИП НА ПРОЕКТА: Ненужното изтрива ли се?

2. Относно попълването на Контролен лист V.
В случай че по проекта са заложени само меки мерки, с НЕПРИЛОЖИМО ли отговаряме на въпроса по-долу? «16. Минималният размер на исканата безвъзмездна помощ за инвестиционни дейности е не по малка от 50 000 Евро и не по голяма от 100 000 Евро. „

3. Относно II КАНДИДАТ  АРО е сдружение в обществена полза. Как следва да отговорим тук? Може ли да се посочи друг отговор или се избира измежду четирите опции?



1. Ненужната информация относно компонента се изтрива;
2. Когато проектът е само "меки мерки" на всички въпроси в Контролния лист V , които се отнасят за "инвестиционни дейности" се отговоря с "неприложимо".
3. Избирате един от 4-те отговора в зависимост от съдебното Ви решение, като можете да сложите и пояснение (например - туризъм, образование, култура и т.н.)


10

Командировъчните на експертите, които ще бъдат от София и ще им се налага пътуване до мястото на реализация на проекта съгласно Наредбата за командировки в страната ли се залагат в бюджета или съгласно Текущи тарифи за дневни пари, които сте публикували. И в случай, че са съгласно Наредбата за командировките в страната защо в бюджета няма
предвидено място за залагане на нощувките, тъй като не влизат в сумата на командировката, съгласно Наредбата.

Разходите за пътувания на местни експерти следва да бъдат съгласно Наредбата на МС за командировките в страната и чужбина, т.к. Вие извършвате командироване в страната. Същите разходи се залагат в т. 1.3.2 Местни пътувания, където може да добавите под ред местни пътувания за експерти  и под ред местни пътувания за персонала на проекта. В графа "Мярка" залагате
дни, в графа "количество" залагате броя на дните, за които ги командировате, в графа "ед.цена в евро" залагате разхода за нощувка и разхода за дневни като обща сума. В т.2.2 от бюджета, залагате разхода за пътуване.

11

Относно Декларация от Кандидата, че не кандидатства и не е получавал средства под формата на безвъзмездна помощ за изпълнение на същите проектни дейности (оригинал)- има ли специална форма на Декларацията или текстът е свободен?

За въпросната декларация не е предвиден образец. Всеки кандидат следва да декларира, обстоятелството, че не е получавал средства под формата на безвъзмездна помощ за изпълнението на същите дейности, като положи подпис и печат под декларирания текст.

12

Ако водещата организация по проекта е община и ако в него е включена инвестиционна дейност върху общинска собственост необходимо ли е към придружаващите документи Решение на общинския съвет, в което да се посочва, че активите са дадени за свободно ползване поне 3 години?

В случай когато общината кандидатства с проект включващ и инвестиционни дейности също е необходимо решение на общинския съвет за ползването на дадените активи за поне 3 години за целите на обекта, който ще бъде изграден, т.е. казано по друг начин, Общинският съвет следва да гарантира с това свое решение, че в рамките минимум на 3 години дадените активи няма да бъдат предоставяни на друга организация или ползвани за друга цел освен за тази упомената в проекта.

13

Следва ли финансовият принос на кандидата да се представя отделно по определени пера така както е представен в бюджета?

В бюджета е допусната техническа грешка. Финансовият принос на кандидата не следва да се разпределя по определени избрани от кандидата пера, а се включва като обща сума заедно с исканата помощ по програма ФАР, т.е. финансовият принос на кандидата се разпределя пропорционално по всички пера. В публикувания бюджет е допусната техническа грешка и 2-та част на бюджета следва да се разбира като Финансов принос на Програма ФАР – година 1, а не като собствен принос на кандидата.

14

Допускат ли се за партньори специфичните техни организации, които те обозначават със "S.A." - те са публични и неправителствени асоциации, но със стопанска цел?


Гръцките партньори следва да отговарят на следните изисквания:

§      да са юридически лица, регистрирани съгласно законодателството на Република Гърция, и

§     да са неправителствени организации или местни власти, и

§     да са една от следните видове организации: общини, асоциации на общини, Евро-региони, организации работещи в подкрепа на бизнеса, като търговски камари и палати, икономически асоциации, промишлени или селскостопански камари; професионални и браншови асоциации; агенции за икономическо развитие, бизнес центрове, бизнес асоциации, бизнес инкубатори; търговски асоциации; неправителствени организации, работещи в областта на образованието, изследователската дейност и обучението, и

§         да са разположени в рамките на приемливите гръцки префектури (Серес, Солун, Драма, Кавала, Ксанти, Родопи и Еврос) в граничния регион между Гърция и България или да имат регистриран клон (в една от гореизброените гръцки префектури), ако седалището им е извън тези префектури, и

§         да са регистрирани най-малко 12 месеца преди крайния срок за подаване на предложения по настоящата Покана за предложения.



В тази връзка следва да спазите всички тези изисквания. Освен, че организациите трябва да са неправителствени, те трябва и да бъдат една от горе изброените организации.

Акронимът "S.A." след  наименованието на организацията означава "anonymous society/corporation", което е еквивалент на Public Limited Company, което на практика означава стопанско лице/фирма/компания.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница