Bg комисия на европейските общности брюксел, 11. 2007 com(2007) 651 окончателен съобщение на комисията



страница1/3
Дата24.01.2017
Размер371.47 Kb.
#13408
  1   2   3


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 6.11.2007

COM(2007) 651 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

относно подобряване на сигурността на експлозивите

{SEC(2007) 1421}


{SEC(2007) 1423}

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

относно подобряване на сигурността на експлозивите

(текст от значение за ЕИП)



1. Въведение

Европейският съюз е пространство, което все повече се отваря и в което вътрешните и външните аспекти на сигурността са тясно свързани. Той представлява пространство на растяща взаимозависимост, позволяващо свободното движение на хора, идеи, технологии и ресурси. В резултат той също е пространство, от което терористите могат да се възползват за постигане на целите си и на чиято територия те вече са правили това. Осуетените атаки в Лондон и Глазгоу на 29 и 30 юни както и арестите във връзка с тероризма, извършени в Германия, Дания и Австрия, напомниха за заплахата. В този контекст и в духа на солидарността е нужно единно и колективно действие на европейско равнище за борба с тероризма.

Взривните устройства са оръжия, използвани основно при терористични атаки и са основната причина за жертвите от терористични атаки през последните 50 години. Следователно подобряването на сигурността на експлозивите и превръщането на производството на взривни устройства от терористите във все по-трудно начинание бе и продължава да е приоритет за Европейския съюз.

В своята декларация за борба с тероризма от 25 март 2004 г. непосредствено след атаките от Мадрид Европейският съвет определи за приоритетна необходимостта „да се гарантира дефицит на елементите, които терористичните организации и групи използват за дейността си. Европейският съвет отбеляза по-конкретно, че „трябва да се гарантира по-голяма сигурност на огнестрелното оръжие, експлозивите, оборудването за бомби и технологиите, улесняващи извършването на терористични престъпления.

В отговор на декларацията на Европейския съюз Комисията прие съобщение на 18 юли 2005 г. относно „Мерки за по-голяма сигурност на експлозивите, детонаторите, оборудването за бомби и огнестрелно оръжие“1. Една от основните мерки, изложени в съобщението бе намерението на Комисията да състави план за действие на ЕС за подобряване на сигурността на експлозивите, основан на препоръките на експертна група.

Диалог с всички заинтересовани страни, включващ частния и публичния сектор, бе подет чрез специална експертна група по сигурност на експлозивите, съставена от представители на съответните страни, включително от представители на промишлеността и на публичните органи. Работата на специалната група, която чрез четири отделни работни групи се занимава главно с въпросите за прекурсорите, веригите за доставка, откриването и обществената сигурност достигна кулминацията си през юни 2007 г. с представянето на доклад, предлагащ 50 препоръки на мерки за подобряване на сигурността на експлозивите в ЕС.

Взимайки за основа доклада на специалната група, Комисията разви всеобхватен „План за действие за подобряване на сигурността на експлозивите“, който разглежда всички аспекти на сигурността и се основава изключително на публично-частно сътрудничество в духа на публично-частен диалог за сигурността. Тъй като е нужно ясно разграничение между дейностите на частния и на публичния сектор в някои области, планът за действие включва също нови инструменти за сътрудничество между специализираните служби в държавите-членки.

2. Цел

Стратегическата цел на плана за действие за подобряване на сигурността на експлозивите е борба с употребата на взривни устройства от терористи в рамките на ЕС, предпазвайки по-този начин обществото от заплахата от атаки, при които се използват взривни устройства, като в същото време напълно отчита многобройните области на икономическа дейност, в които експлозивите и техните прекурсори се използват в полза на всички.



3. Обхват

Планът за действие се занимава основно с въпросите на сигурността. Въпреки че това не означава справяне с проблемите на сигурността, някои от дейностите, изброени в плана за действие, може да имат положителни последици върху сигурността.

Тъй като е нужен всеобхватен подход към сигурността на експлозивите за справянето с терористичните заплахи, планът за действие включва освен експлозивите и техните прекурсори. В неговия обхват попадат законно и незаконно произведените експлозиви.

4. Структура

Борбата с тероризма изисква всеобхватен подход и пълно участие на публичния и на частния сектор.

Превенция, откриване и действие трябва да изграждат стълбовете на подхода на ЕС към сигурността на експлозивите. Тези стълбове трябва да включват специфични мерки относно прекурсорите за експлозиви, веригите за доставка (съхранение, транспорт, проследимост) и откриване. Същевременно редица хоризонтални мерки относно обществената сигурност трябва да допълват и да консолидират всичките стълбове.

Преди да бъдат приети специални правни мерки, като резултат от изпълнението на плана за действие, предварително ще бъдат разгледани подробно и разходите и ползите трябва да получат положителна оценка.



5. Прекурсори

Най-общо прекурсорите за експлозиви включват всякакви химични съединения или елементи, които могат да бъдат превърнати в експлозивни съединения чрез химична реакция или чрез поредица от реакции. За много прекурсори е установено, че трябва да бъдат разглеждани приоритетно. Текущите прекурсори включват:



ацетон

лимонена киселина

водороден прекис

калиев хлорат и перхлорат

амониев нитрат (тор)

хексамин


азотна киселина


калиев нитрaт


амониев нитрат (технически)

солна киселина


нитрометан

натриев хлорат










сярна киселина

Когато е необходимо списъкът на прекурсорите се изменя.

6. Хоризонтални мерки

Сигурността на ЕС, на неговите граждани и жители зависи от ефикасното сътрудничество и координиране между държавите-членки, институциите на ЕС и всички други заинтересовани страни.

Значителен напредък вече е постигнат относно сигурността на експлозивите на равнище ЕС и на равнище държави-членки. Въпреки това може да се направи повече в някои области като увеличаване на обмена на информация, разпространение на най-добрите практики, създаване на механизми за координация и предприемане на съвместни действия по конкретни въпроси. Това са области, в които ЕС може да осигури значителна подкрепа на държавите-членки по въпроса за сигурността.

Двата хоризонтални приоритета в областта на експлозивите са:



  • подобрение на обмена на актуална информация и най-добри практики;

  • повишаване на научната дейност в областта на експлозивите.

6.1. Подобрение на обмена на актуална информация и най-добри практики;

Споделянето на информация и най-добри практики сред държавите-членки трябва да бъде крайъгълен камък в усилията на ЕС за увеличаване на сигурността на експлозивите.

Най-напред следва да се създаде Система за ранно предупреждение (СРП) за експлозиви, която да предоставя на съответните органи от държавите-членки информация за непосредствените заплахи, кражбите на детонатори, кражбите на някои прекурсори, съмнителните сделки и откриването на нови начини за управление.

Второ следва да се създаде и насърчи Европейската информационна система за бомбите като общ инструмент на ЕС, който да предостави на съответните органи на управление от ЕС и от държавите-членки нива на достъп до информация за експлозиви и за инциденти с експлозиви.

Системата следва да работи 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата с предоставен достъп до следните услуги (в зависимост от съответните национални отговорности): полиция, митници, брегова охрана, служби за сигурност, армия/сили за национална отбрана. На нивото на държавите-членки 27 национални информационни центрове за бомбите следва да работят като национални центрове за контакти.

Споделянето на опит, знания и най-добри практики трябва да продължи между всички заинтересовани страни, ангажирани със сигурността на експлозивите. Впоследствие на всеки две години трябва да се организира конференция за сигурността на експлозивите, която да обхваща всички въпроси в тази връзка.

Също така трябва да се установи диалог с външни партньори относно сигурността на експлозивите. Мерки като споделяне на най-добрите практики и насърчаване на увеличението на стандартите за сигурност извън ЕС трябва да бъдат важен елемент от усилията на ЕС за сигурността на експлозивите. Външното сътрудничество трябва на първо място да се насочи към съседите на ЕС.

6.2. Повишаване на научната дейност в областта на експлозивите

Научната дейност в областта на сигурността играе жизнена роля за повишаване на възможността на ЕС да отговори на заплахи за сигурността. Следователно на инвестициите за научна дейност трябва да се гледа като на приоритет.

Редица приоритети за научни дейности вече са определени:


  • импровизирани взривни устройства и техните свойства;

  • откриване на експлозиви и прекурсори, включително чрез използване на добавки. Това следва да включи научна дейност за повишена откриваемост (преди експлозия) и добавки за целите на проследяването (преди и след експлозия);

  • комплекти за провеждане на тестове за преносими експлозиви;

  • откриване на импровизирани взривни устройства на летищата. Специално внимание се обръща на откриването на течни експлозиви с цел да се разработят техники, позволяващи постепенното въвеждане на ново рентгеново оборудване за откриване на опасни течности независимо от тяхното количество.

  • намиране на технически решения за органите на държавите-членки за заглушаване на сигналите от мобилни телефони в застрашени зони. Предвид потвърдената възможност за употреба на мобилни телефони за задействане на взрив трябва да има възможност за временно заглушаване на сигналите на мобилните телефони в определени зони, за да се предотврати взрив на експлозиви от разстояние;

  • забавители, които могат да се прибавят към прекурсорите на експлозиви.

Научната дейност в областта на сигурността на експлозивите не трябва да се ограничава с посочените по-горе точки. Нужно е редовно преразглеждане на приоритетите. Освен това обмена на информация между държавите-членки трябва да бъде подобрен, за да се избегне всяко излишно припокриване на усилия.

Чувствителността на научната дейност трябва винаги да се проучва внимателно, за да се определи кой да има достъп до резултатите. В някои области поверителността е от най-голяма важност.



7. Превенция

Превантивните мерки играят основна роля за подобряване на сигурността на експлозивите. Голям брой мерки могат да се предприемат на национално равнище и на равнище ЕС в областта на превенцията.

По отношение на прекурсорите засилен контрол на някои химикали, повишена бдителност на служителите и установяване на съмнителни операции са сред приоритетите за действие.

В по-широк смисъл в областта на експлозивите трябва да се обърне внимание на сигурността в цялата верига на доставките. Производството, съхранението, транспорта и проследимостта на експлозивите трябва да се разглеждат като неотложни въпроси с цел да се намали вероятността или да се ограничат ефектите от отклонение, присвояване и кражба на експлозиви и взривни устройства. В тази област вече съществуват редица мерки. Тези мерки трябва да бъдат обединени в специално действие, насочено към сигурността.

Следователно ключовите приоритети по отношение на превенцията включват:


  • повишаване на информираността на персонала относно прекурсорите;

  • подобряване на законодателството относно прекурсорите на експлозиви, които са на пазара;

  • подобряване на контрола над сделките, включващи прекурсори;

  • подобряване на контрола на експлозиви и пиротехнически артикули, предлагани на пазара;

  • повишаване на сигурността на съоръженията за експлозиви;

  • подобряване на проверката за сигурност на персонала;

  • повишаване на сигурността при транспорт на експлозиви;

  • ограничаване на предоставянето и на качеството на информацията за нелегално производство на експлозиви.

7.1. Повишаване на информираността на персонала относно прекурсорите

Практическият опит на агенциите за правоприлагане показва, че бдителните служители са едно от най-ефективните средства за защита от нелегални дейности и по-специално за откриване на подозрителни сделки и кражби.

Предоставянето на информация на хората, работещи с прекурсори, относно въпросите на сигурността трябва да бъде първостепенна задача за бизнеса и за публичните органи. Повишаването на информираността на персонала относно заплахи по цялата верига на доставки от производители, създатели на формули, доставчици и дистрибутори на прекурсори трябва да се осигури чрез предвидени за тази цел кампании.

7.2. Подобряване на законодателството относно прекурсорите на експлозиви, които се предлагат на пазара

Вторият приоритет за превенция включва подобряване на законодателството за прекурсорите, които се предлагат на пазара, чрез изменения или ограничения на естеството на съответните химикали. Трябва да се предприемат мерки, за да се затрудни в по-голяма степен употребата на някои прекурсори за производство на самоделни взривни устройства и за да се предотврати употребата им от по-неопитни терористи и създатели на самоделни бомби.

По тази причина трябва да се създаде система, която да разгледа и да подготви законодателство за прекурсорите на експлозиви, които се предлагат на пазара. Тя трябва да включва създаване на постоянен експертен комитет, натоварен с определяне на рисковете, свързани с различни прекурсори и с изготвяне на препоръки за подходящи действия на Комисията, като същевременно разпределя пропорционално разходите за различните мерки. Тези препоръки могат да включват ограничения за концентрация на определени прекурсори, забрани за продажба, определяне на алтернативи на вещества, предизвикващи загриженост и приоритети на научни изследвания.

Сред задачите на постоянния комитет са да се обърне подробно внимание на следните въпроси и контрол, където е необходимо, на изпълнението на специфични мерки:

а) Развитие на подходящи добавки и насърчаване на употребата на тези добавки за прекурсори за предотвратяване на употребата им в експлозиви, когато технически това е възможно.

б) Ограничения на концентрациите на някои прекурсори по отношение на продажбата им на крайни потребители.

в) Пълна забрана на концентрирани силни киселини на потребителските пазари на ЕС (непрофесионални пазари), когато съществува заместващ продукт: по-конкретно сярна, солна и азотна киселина.

г) Въвеждане на схема за пазарно наблюдение на торове от амониев нитрат и ограничаване на продажбата на торове с високо съдържание на азот на широката общественост.

д) Ограничаването на наличността на чист нитрометан за широката общественост. Той следва да е наличен за индустриалните клиенти чрез схема за класификация на клиентите.

е) Ограничения на достъпа на широката общественост до нефлегматизиран натриев хлорат (унищожител на плевели)

ж) Приложимост и добавена стойност от въвеждането на пълна забрана за продажба на някои прекурсори на непълнолетни.

Въз основа на работата на постоянния комитет относно ограниченията за продажба на определени количества и/или концентрации на прекурсори може да се въведе задължение за записване на самоличността на купувача. Обект на съответните правила за защита на личните данни, подобна информация ще бъде на разположение на органите за правоприлагане.

Накрая за сигурно съхранение на прекурсорите на експлозиви трябва да се определят европейски минимален стандарт и индустриални насоки чрез подходящ кодекс.

7.3. Подобряване на контрола върху сделките, включващи прекурсори

Третият приоритет засяга въвеждането на контрол върху сделките, в които има умишлена злонамереност. По-долу изброените мерки следва също да бъдат взети под внимание от постоянния комитет по прекурсорите на експлозиви.

Следва да се предвиди прост механизъм за предупреждение във всяка държава-членка, който да позволява всеки от веригата на доставки да информира съответните национални органи за подозрителни сделки и кражби. Трябва да се установи система за докладване на съмнителни сделки подобно на съществуващите системи за прекурсори на наркотици или за съмнителни финансови сделки. Може да се създаде задължителна система за уведомление на съответния национален орган за всяка сделка, включваща прекурсори, които се считат за съмнителни. За производителите и доставчиците следва да се разработи „кодекс за поведение“, подобен на кодекса на ЕС за прекурсори на наркотици, който да определя видовете поведение, будещи съмнение.

Следва да се направи оценка на ползите от създаването на схема за всеки прекурсор, пуснат в обръщение на пазара на дребно, съгласно която всички опаковки ще носят код, в който се уточнява, че придобиването на веществото може да подлежи на регистрация. Може да се разгледа възможност за въвеждане на европейски символ, който да посочва дали продуктът за продажба на дребно подлежи на регистрация.



7.4. Подобряване на контрола на експлозиви и пиротехнически артикули, предлагани на пазара

Понастоящем всички държави-членки имат разрешителна система за предприятия, боравещи с експлозиви. Често липсва обаче разрешителна система за боравене с експлозиви с нетърговска цел. Следователно е необходимо да се гарантира всяка държава-членка да има официална разрешителна система, която да регулира и лицензира производството, съхранението, продажбата, употребата и притежанието на експлозиви, включително и от частни лица. Системата трябва обхваща едновременно предприятия и нетърговски дейности.

При откриване на непозволени експлозиви е абсолютно наложително да се установи възможно най-бързо последният им официален собственик. По тази причина единна европейска маркировка на всички експлозиви би била много полезна за агенциите за правоприлагане на държавите-членки. Такава система за маркиране е в процес на разработване от Комисията и почти е готово предложение за директива относно установяване и проследимост на експлозиви за гражданска употреба. В предложената директива всички експлозиви ще са маркирани с единно обозначение едновременно под формата на код, който може да бъде прочетен с просто око и на баркод или матричен код. В най-кратки срокове следва да се предприеме прилагане на схемата.

Трябва да се разгледа също опасността, която представляват пиротехническите изделия. Контролът трябва да се подобри, тъй като те могат да бъдат използвани в импровизирани взривни устройства. Въпреки че пиротехнически средства не са използвани за извършване на терористични актове те се използват в престъпни дейности (например като части от импровизирани тръбни бомби). На 16 април 2007 г.2 Съветът прие нова директива на ЕС за пиротехнически изделия. Този акт засяга основно въпроси относно безопасността, въпреки че включва и елементи относно сигурността.

Тъй като в момента няма хармонизиран подход относно схемите за лицензиране за боравене с големи количества пиротехнически изделия, възможно е някои държави-членки да боравят с големи количества пиротехнически изделия без регулиращ контрол, докато съответните условия за съхранение и транспорт се спазват. Този пропуск може да се реши чрез въвеждане на хармонизирани изисквания на ЕС за лицензиране на боравене с големи количества пиротехнически изделия.

7.5. Повишаване на сигурността на съоръженията за експлозиви

Държавите-членки имат различен опит и подход относно сигурността на съоръженията за експлозиви. Обаче фактът, че през последните десет години повечето кражби на експлозиви са извършени в Европа предполага, че са нужни допълнителни усилия. В рамките на ЕС е необходима допълнителна работа за уеднаквяване на сигурността на съоръженията за експлозиви и възможно развитие на общи минимални стандарти в тази област.

На първо място налични планове за сигурност/системи за управление на сигурността трябва да действат във всички съоръжения за експлозиви (при производство, съхранение, дистрибуция и употреба). Тези планове за сигурност/системи за управление на сигурността трябва да са основани на риска и да определят оперативни мерки за сигурност. В рамките на плановете за сигурност/системите за управление на сигурността трябва да бъдат определени „отговорни лица“ и един „ръководител по сигурността“. Националните органи трябва да имат възможност да правят изключения за малки потребители. По отношение на съоръженията за съхранение разпоредбите за необходимите равнища за предотвратяване на достъп и за разкриване трябва да са пропорционални на риска и да се включат в национална класификация.

Второ за съответните национални органи трябва да стане задължително информирането по всяко време на производителите и на доставчиците на експлозиви за регионални заплахи. Следва да се изготвят планове за отговор и да се адаптират към съществуващите равнища на тревога.

Трето, следва да бъде подобрено отчитането на суровини, използвани за производство на големи експлозиви и за крайни продукти. Системи за отчетност и сверяване вече съществуват. Въпреки това трябва да се гарантира, че кражбите и липсите ще бъдат установявани възможно най-бързо.

Накрая трябва да се работи по задачата за подобряване на сигурността на мобилните съоръжения за производство на експлозиви (MEMUs). Понастоящем много от експлозивите за цивилни цели се произвеждат от MEMUs в рамките на държавите-членки. Този начин значително повишава сигурността в сравнение с производството в заводи и осигуряването на транспорт за експлозивите. Въпреки това нужни са някои подобрения относно сигурността на MEMUs. Броят на експлозивите, произведени от MEMUs, трябва да бъде записван най-малко в две независими системи.Всяко MEMU трябва да бъде снабдено с отделен ключ за всеки етап на производство, за да се предотврати неразрешено използване и да се държи на място, което се охранява или наблюдава, когато съоръжението не се използва.



7.6. Подобряване на проверката за сигурност на персонала

Нужно е провеждане на проверки за сигурност на всички лица, свързани професионално с експлозивите, която да покрива цялата верига на доставки (производство, съхранение, транспорт и употреба). Това включва персонала на предприятия, лицензирани за боравене с експлозиви, както и персонала на обслужващите предприятия. Следователно на целия персонал, който участва в производството, съхранението, дистрибуцията и употребата на експлозиви, и който има достъп до експлозиви, трябва да се направи проверка за сигурност и да им се издаде официално разрешително, даващо достъп до експлозиви.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница