Библиографски данни за публикацията: Чавдарова – Костова, С. Децата бежанци като обект на закрила и грижа (глобални аспекти). – Годишник на су „Св. Климент Охридски”, Факултет по педагогика, Книга Социални дейности, Т



страница1/4
Дата12.03.2018
Размер369.75 Kb.
#62396
ТипКнига
  1   2   3   4


Библиографски данни за публикацията: Чавдарова – Костова, С. Децата бежанци като обект на закрила и грижа (глобални аспекти). – Годишник на СУ „Св. Климент Охридски”, Факултет по педагогика, Книга Социални дейности, Т. 100, С., 2008, стр. 87-111
ГОДИШНИК НА СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“

ФАКУЛТЕТ ПО ПЕДАГОГИКА


Том 98

КНИГА СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ


ANNUAIRE DE L`UNIVERSITE DE SOFIA „ST. KLIMENT OHRIDSKI“

FACULTE DE PEDAGOGIE


Tome 98

LIVRE ACTIVITES SOCIALES
ДЕЦАТА БЕЖАНЦИ КАТО ОБЕКТ НА ЗАКРИЛА И ГРИЖА

(ГЛОБАЛНИ АСПЕКТИ)


С И Й К А Ч А В Д А Р О В А - К О С Т О В А
Siyka Chavdarova – Kostova. Childen refugees as an object of protection and care (global aspects)

This study is dedicated to one nearly unknown in Bulgarian literature on social work problem – children refugees as an object of protection and care (global aspects). The main aim is to make accent on the specific of the understanding of protection and care realized from the office of the United Nation High Commissioner of Refugees with children refugees all over the world. In the study are presented main problems of the protection and care of children refugees as: unaccompanied/separated children, prevention of military recruitment, education as a protection measure, specific care for teenagers, registration and documentation as measures for protection of children refugees, repatriation in the country of origin.



Уводни бележки
Проблемът за децата бежанци е слабо познат сред специалистите по социална работа в България. Публикациите за децата бежанци на български език са по-скоро в контекста на педагогическата наука, като част от информацията е в полето на социално - педагогическото познание [виж по-подробно 3; 4; 5].

Цел на настоящата студия е да постави акцент върху децата бежанци като обект на закрила и грижа в полето на социалната работа. Необходимо е да се отбележи обаче, че този тип фиксиране на полето е твърде условен, тъй като тук допирните точки между сферата на социалната работа и педагогиката са твърде много, най-малкото дори поради факта, че става дума за деца. Стремежът е да се покаже спецификата на разбирането на закрила и грижа, залегнали в основата на различни по характер дейности, осъществявани от службата на Върховния комисар за бежанците към Организацията на обединените нации (ВКБООН) с деца бежанци по целия свят. Неслучайни са думите, поставени в скоби в заглавието. Те уточняват насочеността на текста – не толкова към локални проблеми, в т.ч. в нашата страна, колкото към подходите за разрешаване на проблемите в глобален, световен план. Всъщност липсата на познаване на този тип подходи затруднява разбирането на подходите на локално ниво и може да доведе до една своеобразна механичност при прякото осъществяването на дейности с деца бежанци. В случая съотношението глобално - локално (като ниво на дефиниране на проблемите и вземането на решения) може да бъде интерпретирано и в контекста на отношението методология – методика на работата с деца бежанци. Тук задължително трябва да бъде подчертан фактът, че методологията на глобално ниво се определя от политиката, осъществявана от ВКБООН в тази сфера. Именно поради този факт всяко едно пренебрегване на това ниво би поставило под въпрос съответна компетентност в разглежданата тук проблемна област.


Основни проблеми на закрилата и грижата за децата бежанци

Децата бежанци, които са около 45% от бежанците в света [книга, с.206], са “приоритет на политиката” на ВКБООН [8, с.2].

Под термина “деца бежанци – момичета и момчета” се имат предвид “всички момичета и момчета, за които се грижи ВКБООН – вътрешно разселени, репатрити, без поданство, бежанци” [пак там, с.6].

Правата на децата бежанци, в т.ч. юношите, са “специфична грижа” на ВКБООН, който има “ангажимент” по отношение “закрилата на момичетата и момчетата бежанци” “от различен произход”, при спазване на “половото равенство”. Според ВКБООН “закрилата и грижата за децата трябва да бъде интегрална част от всички дейности за бежанците” [пак там, с. 2].

Основни международни документи, които очертават рамката на дейностите, предприемани от ВКБООН по отношение на “подпомагането и закрилата на децата бежанци”, са:


  • Женевската конвенция за статута на бежанците от 1951 г.

  • Ню Йоркският протокол от 1967 г.

  • Конвенцията за правата на детето от 1989 г.

  • Факултативните протоколи към Конвенцията за правата на детето относно участието на деца във въоръжени конфликти и търговията с деца, детска проституция и детска порнография

  • Политиката на ВКБООН за децата бежанци от 1993 г.

  • Ръководните принципи на ВКООН за закрила и грижа на децата бежанци от 1994 г.

- Дневен ред за закрила, в който са определени специални “цели и дейности, свързани със закрилата на жените и децата бежанци” [пак там, с.1].

На съвременния етап ВКБООН има следните пет “приоритета” по отношение на децата бежанци:

- “разделянето от семействата и грижещите се за децата;

- сексуална експлоатация, злоупотреба и насилие;

- военно вербуване;

- образование;

- специфична грижа за юношите.” Като други специфични приоритети, изискващи “специално внимание”, се отбелязват още “регистрирането на раждането, задържане на деца, трафик или детски труд” [пак там, с.2].

Сред основните принципи, от които се ръководи дейността на ВКБООН, са:

- Прилагане на подход, базиран върху правата.

- Принципът “работенето за бежанци означава също работенето с бежанци”.

- Прилагането на подход, базиран върху общността – “бежанците трябва активно да участват във всички дейности от началото”. “Във всички фази на програмирането, бежанската общност би трябвало да бъде включена по такъв начин, който представлява всички групи: жени, мъже, възрастни хора, хора с увреждания, момчета и момичета, в т.ч. юноши, независимо от произхода и способността.” По този начин “закрилата и грижата за децата бежанци не е само отговорност на държавите и хуманитарните организации, но също на бежанската общност като цяло” [пак там, с. 2].

В основата на “всяка дейност в името на децата бежанци е нуждата от обезпечаване на тяхното оцеляване и развитие, техните най-висши интереси и тяхното участие в което и да е решение, което може да им повлияе.” [6, с.206] Трябва специално да се отбележи, че грижата за децата бежанци има различни локализации в зависимост от етапа в процеса на бягството и търсенето на убежище - опасности за децата бежанци има не само в техните страни, но и по време на тяхното бягство или при пристигането им в страната, в която те търсят убежище [8, с.5]. Това изисква диференциран подход по отношение актуалните потребности на децата бежанци, в т.ч. след получаване на бежански статут.

Трябва специално да се подчертае фактът, че с цел “осигуряване на оптимална закрила и грижа за момичетата и момчетата бежанци чрез редица инициативи и мрежи на глобално, регионално и национално ниво” ВКБООН работи в мрежа с другите структури на Организацията на обединените нации, неправителствени организации, правителства [пак там, с.2].




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница