Бижутерийни стоки : изработка, класификация, асортимент, окачествяване, маркировка, опаковка и съхранение



Дата06.12.2017
Размер128.12 Kb.
#36175



Р е ф е р а т

на тема:
Бижутерийни стоки : изработка, класификация, асортимент, окачествяване, маркировка, опаковка и съхранение.

Бижутерийните стоки са художествено изработени изделия, предназначени за украса. Изработват се от благородни метали, скъпоценни камъни, стъкло, пластмаса, перли и др. В бижутерията най-често използваните благородни метали са златото, среброто и платина.

Класификацията на бижутерийните стоки се извършва по следните признаци:

  1. Материалът от който са изработени - от злато, което може да е със и без скъпоценни камъни; сребро с декоративни материали; платина и паладий в съчетание с брилянти и други скъпоценни камъни; бронз; мед; стомана; порцелан и пластмаса.

  2. Според начина на изработка и художествената им обработка – щамповани, лети, плетени , ковани и др.

  3. Според тяхното предназначение - бижутерийни украшения и предмети с битово предназначение. Бижутерийните украшения са много разнообразни и се делят на лични украшения за жени и мъже и принадлежности към тоалета. Личните за жени биват: украшения за глава - обеци, фиби, диадеми; за шия – колие, огърлица, медальон; за ръце – пръстен, гривна. Принадлежностите към тоалета – огледало, флакони за парфюми, карфица за шапка и др. За мъже – пръстен, медальон, верижка, карфица за вратовръзка. Предмети с битово предназначение – принадлежности за маса, принадлежности за пушене. Всички детайли на бижутерийните стоки трябва да са здраво закрепени, краищата им не трябва да имат остри ръбове. Повърхността на изделията трябва да бъде гладка без пукнатини.

Скъпоценни камъни

Според произхода си скъпоценните камъни са естествени и синтетични, като се класифицират на органични и неорганични (минерални).

В производството на бижутерийните стоки все по – често се използват синтетични камъни за украса. Те са по – чисти и по - равномерно оцветени от естествените. При производството на бижутерийните стоки също се използват и камъни от органичен произход като – кехлибар, перли и корали.

Историята на диамантите се пише от древността ,започнала от преди 5 хилядо-летия тя още не е завършена. Диамантът е рядък тайнствен камък смятан за талисман в Индия. Те са смятали, че той е образуван от „ петте начала на природата” – земя, вода, небе, въздух и енергия. Той е символ на твърдост, храброст, безстрашие, символ на победа. Приема се, че притъпява гнева. Наименованието на диаманта произлиза от латинското adiamenten, което означава непобедим. Качеството му е различно – една част се използва за бижутерийни цели, а друга за технически. Диамантът представлява чист въглерод. Най – често е безцветен с различни оттенъци (черните диаманти са известни под наименованието „карборадо”). При облъчване с електрони диамантите получават син цвят, а с неутрони зелен. Едрината на диамантите се измерва в карат, като един карат е равен на 0,2 грама. Карата като единица за маса на скъпоценните камъни не трябва да се бърка с карата на скъпоценните метали – злато, сребро и др. Има характерен диамантен блясък, обусловен от показателите на лъчепречуп-ване. Пречупването на светлината зависи също така и от качеството на шлифоването на диаманта. Съществуват 5 оценки за шлифоване: идеално, отлич-но, много добро, добро, лошо. Цветът на диамантите е различен – безцветен с различни оттенъци: небесносини, жълти, зелени, розови, червени, кафяви и др.

Един от най-интересните диаманти в света е „зеленият” от Дрезден. По всяка вероятност е изкопан в Индия. Маркъс Моузер – търговец на скъпоценни камъни, го е купил на търг в Лондон през 1726г. , след което е препродаден на полския крал Фредерик Август Втори срещу 170 000 долара. По-късно камъкът е бил поставен на голяма брошка.

През последните десетилетия се смята, че скъпоценния камък съдейства за хармонизацията на характера на човека като усилва положителните и отслабва отрицателните му качества. Други приемат,че различните цветове на скъпоценните камъни въздействат по различен начин:

  • Синият цвят – повишава жизнената сила, възстановява нервите, концентрира вниманието, лекува разсеяността

  • Небесносиния цвят – успокоява смелите и енергични хора, нормализира кръвното налягане, сваля мускулното напрежение, но едновременно за други е като силен шок

  • Червеният цвят – активизира, възбужда, спомага за образуването на еритроцити, повишава имунитета

  • Оранжев цвят – активира жлезите с вътрешна дейност, укрепва белодробната тъкан

  • Жълт цвят – успокоява нервите, подобрява храносмилането

  • Зелен цвят – ускорява растежа на клетките, повишава защитните сили на организма



Други скъпоценни камъни са: рубин, сапфир, тюркоаз, гранат, изумруд, смарагд, топаз, аквамарин, турмалин, александрит и др.

Рубинът е модификация на алуминиевият оксид. Те са оцветени от розово до тъмночервен цвят и имат силен блясък. В природата безупречни рубини се срещат рядко, поради което цената им е много висока. Едно от поверията за него е че носи късмет в любовта.
Сапфирът най-често има светъл до тъмносин цвят. Много рядко се срещат безцветни сапфири. Смятало се е, че той символизира властта, верността, целомъдрието и скромността, а през Средновековието го наричали „епископ на камъните”, тъй като считали че олицетворява висшите духовни ценности.
Тюркоаз има небесно син до синьо –зелен цвят. Находищата на този минерал са известни в Северна Азия, Китай, САЩ, Австралия и други страни. В България е установен в Източни Родопи. Енергията на тюркоаза помага за успех, носи щастие.

Гранат най-често неговият цвят е тъмно червен, но има гранати във всички цветове на дъгата: розови, виолетови, оранжеви, жълти, зелени, понякога черни, кафяви и много тъмно зелени. Гранатите са наречени така от древните гърци, понеже им напомняли на семената на нара – granatum. Той е един от най – древните скъпоценни камъни. Египтяните са създали гривни, колиета и други бижута от него. Гранатът трябва да се носи близо до тялото. Символизира огън, вяра, смелост, истина, грация, изящество, състрадание, постоянство и преданост. Той дава също така и защита на пътешественика. Гранатът се намира на много различни места Кения, Шри Ланка, Тайланд, Бразилия, Индия, Канада, САЩ и др. Повечето от днешния добив на гранати идва от Африка.


Изумруд (смарагд) е зелен, понякога може да има жълтеникав или синкав оттенък. Камъкът губи цвета си при силно загряване. Той е бил добиван и обработван от древните народи от хиляди години. Бил е познат и на ацтеките и инките. В Индия и до днес е един от най-обичаните камъни. Днес повечето от добиваните изумруди са от Колумбия, Бразилия, Индия, Замбия и други. Изумрудът е скъпоценния камък който е подходящ за 20-тата, 35-тата и 55-тата година от брака. Смята се, че той притежава изключителна лечебна сила – укрепва паметта, помага при безсъние, прогонва лошите сънища, укрепва сърцето и спасява от зли духове.Наричат изумруда още камък на мъдростта и хладнокръвието.

Топаз e безцветен, но също така се среща в широк диапазон цветове: жълто, синьо, розово, златисто, зелено, червено и кафяво. Той е символ на живота, успеха и изобилието. Като талисман се използва за привличане на успех, богатство, успех в професионалната дейност. Камъка дава енергиен заряд на интелекта, развива интуицията и предчувствията. Смята се, че притежателя му развива способността да вижда всичко в перспектива и да влияе на другите. Прояснява мислите, обуздава емоциите. В много страни по света вярват, че този камък защитава от магии, лоши очи и духове. За лечение камъка се използва с голяма популярност от древността. Предимно при очни заболявания, отравяния, неврологични заболявания, заболявания на черния дроб, нарушения на репродуктивната система. Предпазва от настинки, подобрява имунитета, подобрява съня, освобождава от безсъние и кошмари. Важни източници на топаз са в Русия, Бразилия, Шри Ланка, Африка, Китай, Япония, Нигерия, Мексико, САЩ и др.

Аквамарин има различни нюанси на синьото като по-тъмно сини кристали се срещат рядко. Обикновено цветът е по-интензивен при по-големите кристали и по-светъл при по-малките. Името му е производно от латинските думи за море и вода. В древността аквамаринът е смятан за един от най-мощните магически камъни. Учи човек да насочи енергията си дори и на най-примитивни желания към нещо добро и съзидателно. Вярва се, че аквамаринът коригира мислите и поведението на собственика си, потиска всичко което води до нарушаване законите на морала и добродетелите. Аквамаринът спомага за създаване на нови приятелства. Също така дава смелост и усилва волята. Помага също при отказва-не от зависимости - алкохол, тютюн и др. Помага на сърцето да се освободи от страхове, обиди и прави човек по-склонен да прощава. Литотерапевтите твърдят, че камъкът подобрява имунитета, стабилизира нервната система, лекува кожата, щитовидната жлеза, облекчава главоболие, безсъние и ирационални страхове. Аквамарин е намерен в Бразилия, Индия, Русия, САЩ, Нигерия, Мадагаскар, Замбия, Пакистан, Мозамбик. Бразилия е извора на най-добрите аквамарини.

Турмалин се среща в много цветове: синьо, жълто, розово, червено, черно, зелено, виолетово и др. Някои кристали са полихромни - преливат от червено до зелено. Използва се като ювелирен камък от 2000 години. Днес се използва и в някои електронни устройства благодарение на пиезоелектричните му и други свойства. Турмалинът е скъпоценния камък за 8-мата година от брака. Той е камък пазител, защитава своя притежател от външни неблагоприятни явления. Съвременните магове считат, че камъка преобразува отрицателната енергия в положителна и пази от стрес и уроки. Зеленият турмалин поддържа вярата и надеждата в човека. Полихромния турмалин (розово-зелено) е най-добрия утешител на разбитото сърце, помага за преодоляване на разочарованията от любовта. Турмалин се добива в Африка, Бразилия, Мадагаскар, Мексико, Мианмар, Намибия, Шри Ланка, САЩ и др.

Александрит е известен с това, че променя цвета си в зависимост от осветлението: през деня неговата цветова гама варира от тъмносиньо до изумруд-нозелено, а на изкуствена светлина става пурпурночервен. Според една от многочислените легенди за него през деня александритът се превръщал в изумруд, а през нощта – в пурпурен аметист. Дълго време александритът се добивал само в Русия, но по-късно са открити находища и в Бразилия и на остров Мадагаскар. Смята се, че александритът символизира непостоянството на съдбата, че нормализира дейността на кръвоносната система. Астролозите препоръчват александрита на родените под знака на риби.

Камъни за украса с органичен произход
От използваните в бижутерната практика камъни от органичен произход най – голямо значение имат кехлибар, перли и корал.
Кехлибар е оранжево-кафяв като мед. Най-добрият кехлибар е прозрачен. Понякога има включения на насекоми, листа, борови игли и части от малки растения и животни. Образуван е през терциера - главно по бреговете на Балтийско море. Използва се като електроизолационен материал, за получаване на янтарна киселина, лакове за украшения и др. Кехлибарът е вкаменена смола от изчезнало иглолистно дърво и древни борови гори. Тази смола трябва да е на няколко милиона години, за да се нарече кехлибар. По-младите втвърдени смоли се наричат копал. Кехлибарът носи късмет. Отдавна е свързван с лечебна енергия и психическа стимулация и се твърди, че балансира агресивните черти на характера. Тъй като кехлибарът е мек може лесно да се надраска, затова е препоръчително да се съхранява отделно от другите бижута. Други видове вкаменени смоли има също край бреговете на Сицилия, Англия и в Мианмар. В западното полукълбо има богати находища в Доминиканската република, Мексико и в Ню Джърси.

Перли

Главният компонент съставящ седефа на перлата е арагонит. Тя се формира в мекотелото от същия материал образуващ черупката - седефа. Перлите са високо ценени скъпоценни камъни. Колкото е по-правилна формата и по-силен блясъка им, толкова са и по-скъпи. Образуват се след проникване на външна частица в мидата, около която започват да се наслагват концентрични слоеве седеф. Перлите с неправилна форма се наричат барокови, а тези които растат непосредствено на черупката често са плоски от едната страна и се наричат блистерни бисери.Само мекотели, чиито черупки се образуват от седеф могат да образуват качествени перли. Перлите образувани от други мекотели са червеникави, белезникави и нямат достатъчен блясък.Повърхността на перлите е неравна, размера им варира в широк диапазон. Онези с тегло по-малко от 1/16 карата се наричат бисерни зародиши. Най-големи са бароковите перли. Известна е барокова перла с маса 465 карата. Перлите могат да бъдат в различни цветове - от бяло до черно. Кремаво, сиво, синьо, жълто, лилаво, зелено. Всички тези цветове се срещат в деликатни оттенъци. Култивираните перли се отглеждат в практически всички цветове на дъгата.

Перлите могат да бъдат различни видове: естествени, култивирани, образувани в солени води които се наричат ориенталски бисери, образуваните от сладководни мекотели се наричат сладководни перли.

  • Естествените перли са тези, които са формирани от природата малко или много в следствие на някаква случайност. Когато дразнител попадне в мидата, тя започва да отделя седеф, който се натрупва на слоеве около дразнителя, при което се формира и самата перла. Естествените перли са доста редки, а още по-трудно се намира перла с перфектна форма.

  • Култивираните перли се формират в следствие на същите процеси, които формират и естествените перли с тази разлика, че чуждото тяло се имплантира чрез човешка намеса в мидата. Това дава възможност перлите да се отглеждат в големи количества, като цената им е доста по-ниска от тази на естествените.

  • Соленоводни и сладководни перли

Соленоводните перли имат повече блясък от сладководните и следователно са по-търсени и по-ценни. Сладководните обикновено се намират в реки или езера. Те са доста по-разнообразни по форма и цвят и могат да бъдат много по-евтини от соленоводните перли, което им печели широка популярност. За разлика от другите култивирани перли, при соленоводните не се имплантира ядро, а се прави малък разрез в тъканта на мидата, където се поставя парченце тъкан от друга мида. В резултат седефът се наслоява плътно, но няма ядро, което да дава форма на перлите и затова те рядко са с кръгла форма. Три от най-често срещаните видове перли са таитянските, перлите от Южно море и перлите Акоя.

За да се запазят перлите в техния най-прекрасен блясък се препоръчва внимателно да се избърсват с мека кърпа всякакво омазняване и отпечатъци от пръсти след всяко носене. Съхраняването на перлите трябва да е отделно от други скъпоценни камъни и бижута, които могат да наранят повърхността им. Не се съхраняват в херметично затворени пликове, тъй като перлите изискват определена влажност на въздуха. Ако въздухът е много сух перлите могат да се напукат. Увиват се в мека кожа или се съхраняват в подплатена кутия.

Корал

Коралите са клас морски мешести организми, които съществуват като малки полипи, обикновено под формата на колония от много идентични индивиди. Част от коралите, които отделят калциев карбонат, за да си изградят външен "скелет", са отговорни за създаването на коралови рифове. Въпреки, че коралите могат да улавят планктон посредством копривни клетки на пипалата си, те добиват повечето от хранителните си вещества чрез симбиоза с еднокле-тъчни водорасли, наречени зооксантели. В резултат на това, повечето корали зависят от слънчевата светлина и растат в плитки, прозрачни води - обикновено на дълбочина по-малка от 60 метра. Тези корали допринасят за изграждането на физическата структура на кораловите рифове, които се развиват в тропичните и субтропичничните води – например Големият бариерен риф край бреговете на Австралия. Други корали обаче нямат съпътстващи водорасли и могат да живеят в много по-дълбоки води - например в Атлантическият океан. Червените, розови-те и белите корали най-често представляват калциев карбонат и са най-използва-ни в бижутерията. Той не е минерал, тъй като е с органичен произход. Коралът се среща в най-разнообразни цветове: червено, розово, оранжево, синьо, бяло и черно. За корала се казва, че дава мъдрост. Използва се за изграждане на стабилно емоционално равновесие и защитава от лудост. Предпазва децата. Пази при пътуване по вода. Носи позитивизъм, нервна сила и радост. Губи силата си когато се строши или стрие. Коралите са крехки и трябва да се предпазват от надраскване, удар и силно притискане. Трябва да се съхраняват в отделни кутии. Също така да се избягват големи температурни промени.

Окачествяваня на бижутерийните изделия

При окачествяването на бижутерийните изделия се обръща внимание на:

- потребителските им свойства – естетични, ергономични, хигиенни, надеждност и др.

- изработката - състояние на защитното и на декоративното покритие и общо на повърхността(наличие на драскотини, шупли, петна, следи от инструменти)

- закрепването на скъпоценните камъни и начина на свързване на останалите детайли и т.н.

Като цяло бижутерийното изделие трябва да има красив външен вид, ясно очертани фигури, рисунки и подходящо съчетание на материалите, от които е изработено. Спояването на отделните детайли на изделието, особено от към неговата лицева част, трябва да е „ завършено” , тоест да е незабележимо при наблюдаване с невъоръжено око. Отворите за съединяване на отделните детайли чрез нишка (нанизване) трябва да са без остри ръбове и с диаметър, не по-голям от 1,5 пъти от дебелината на нишката, а детайлите са шарнирни съединения (гривни, огърлици, колиета, медальони и др.) да са достатъчно подвижни и лесно да се отварят и затварят. Верижките,използвани самостоятелно или като съставна част на дадено изделие, трябва да имат необходимата гъвкавост тоест плавно да падат и лягат върху дрехата или тялото. При изделията във вид на комплекти се проверява еднаквостта по форма, размери, цвят, рисунък и др. При скъпоценните камъни се обръща внимание на тяхната структура, твърдост, блясък, цвят, маса, прозрачност, отразяване и пречупване на светлината, форма и вид на фасетите, на ръбовете и на рундиста (най-широката част на скъпоценния камък), качество на шлифовката и др.

Маркировка, опаковка и съхраняване на бижутерийните стоки
Маркировка

Освен обичайната маркировка, валидни за всички изделия, при бижутерийните стоки изработени от благородни метали, се означава количеството на благородния метал в сплавта или така наречената „проба”. Химически чистото злато е 24 карата (каратна проба) или проба 1000 (метрична проба) . Каратите се превръщат в метрична проба като се умножат с коефициента 41,67 (1000/24), а метричната в каратна - като се умножи с коефициента 0,024 ( 24/1000). Проба 920 или 22 карата означава,че в 1000 части сплав 920 части са чисто злато.

При дублетата се означават дебелината на покритието т.е. на пластинката от сплавта на благороден метал ( в микрони) и съдържанието на благороден метал. Така например маркировката 20-333 означава,че дебелината на покривния пласт е 20 микрона с проба 333 или 8 карата. Когато основата е от благороден метал например от сребро, използва се следната маркировка: 800:20-585, което означава, че среброто в основата е с метрична проба 800, а златното покритие е с дебелина 20 микрона чистота (проба) 585 или 14 карата.
Опаковка

Всяко бижутерийно изделие, преди да се постави в индивидуална опаковка, се обвива в мека хартия. След това художествено изработените от различни материали индивидуални опаковки се поставят в подходящи транспорти опаковки - кашони, пакети, каси и др. В този си вид те се транспортират с чисти и закрити превозни средства.
Съхраняване

Бижутерийните изделия се съхраняват в оригиналните си опаковки най-често луксозно изработени кутии, в чисти и проветриви помещения, защитени от достъп на прах, влага и вредни съставки, особено от серни съединения,от които среброто потъмнява. Препоръчва се златните, сребърните и платинените бижутерийни изделия да се съхраняват в огнеупорни сейфове.


Използвана литература:


  1. Основни промишлени, хранителни и алкохолни продукти ” – П. Петков,

Д. Йорданов - Бургас 2004г.

  1. Интернет


Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница