Бизнес / интервюта и коментари



Дата14.01.2019
Размер58.06 Kb.
#110361
КАПИТАЛ

// БИЗНЕС / ИНТЕРВЮТА И КОМЕНТАРИ


________________________________________________________________________________________

Инж. Милен Свиленов: През 2017 г. предвиждаме инвестиции за над 1.5 млн. евро



Изпълнителният директор на леярния завод "Осъм" АД – Ловеч, пред "Капитал"


Инж. Милен Свиленов, изпълнителен директор на "Осъм" АД – Ловеч

Милен Свиленов е инженер по сондиране и добив на нефт и газ от Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" – София. Професионалния си път започва в "Стилмет" - София, където преминава през различни длъжности до координатор производство. Бил е заместник-ръководител производство на цялата "Група Технология на металите - акад. Ангел Балевски" АД, която включва фирмите "Центромет" АД (за центробежно лети детайли от стомана и чугун), "Алуком" АД (за производство на алуминиеви детайли под ниско налягане) и "Осъм" АД – Ловеч (за пясъчно леене на сив и сферографитен чугун). От ноември 2008 е изпълнителен директор на леярния завод "Осъм".


Кои са най-важните етапи в развитието на "Осъм"?

- Леярният завод "Осъм" в Ловеч започва своята дейност в началото на 1980 г. По проект той e предвиден за производство на темперован чугун – един материал със сложна технология и висока енергоемкост, но, следвайки световните тенденции, започва производството на сферографитен чугун, който постепенно заема целия капацитет. През 1997 г. заводът е приватизиран и оттогава е част от "Група Технология на металите" – акад. Ангел Балевски" АД. В последните години усилията на екипа са насочени към модернизиране на производството, инвестиции и подобрения. Завод "Осъм» беше избран за "Инвеститор на годината" за 2015 г. в регион Ловеч, а на годишната среща на леярите в страната - за "Леярна на годината" за 2016 г.

Кои са най-новите инвестиции във фирмата и какво планирате за 2017?

- Заводът се развива и расте всяка година. "Осъм" приключи 2016 г. с 18 млн. лв. приходи от продажби, което представлява ръст от 40% спрямо 2015 г. Очакваната печалба ще надхвърли 2 млн. лв.

Основната ни цел е поддържане на технологията на съвременно ниво. През годините се внедряват нови процеси, методи и материали, инвестира се в оборудване, софтуер, обучение на персонала. През 2016 г. екипът ни реализира най-мащабния инвестиционен проект в новата история на завода - внедряване на хоризонтална линия за безкасова формовка, специално разработена от лидера в областта на леярските машини - датската Disa. Подготовката на проекта отне две години, а реализацията - седем месеца. Проектът включваше не само закупуване на нова линия, а и пълно подновяване на инфраструктурата в зоните на монтаж, изграждане на множество допълнителни съоръжения за окомплектоване на новото оборудване и включването му в транспортните потоци на завода, както и обучения със специалисти от Дания и Индия. През 2016 г. заводът инвестира и в нов цех за прецизна механообработка. През 2017 г. предвиждаме инвестиции от над 1.5 млн. евро за нова индукционна пещ, смесител за сърцеви смеси, машини за механообработка и автоматизиран цех за боядисване на детайли.


Кои са ключовите клиенти на компанията?

- Произвеждаме продукти за жп индустрията, за ВиК сектора, за кари, селскостопански машини и товарни автомобили; за общо машиностроене. Заводът е изцяло експортно ориентиран. Детайлите или се изнасят директно към големите европейски клиенти или се вграждат в готови машини и съоръжения, които в повечето случаи отново са за износ. Сред ключовите ни клиенти са Faiveley Transport, Voestalpine RailPro, Ades Technology, ESCO, Valman, Talis Group, Henke Metall, Albert, Montupet и др.




Кои са конкурентните предимства на фирмата?

- Като част от "Група Технология на металите - акад. Ангел Балевски холдинг" АД ни позволява да сме икономически и финансово стабилни и разширява възможностите ни за развитие и модернизация. Разполагаме с добре обучен персонал, който развиваме и специализираме. Хората са важни за нас и политиката ни е насочена към тяхното развитие и задържане в екипа. През годините сме се убедили, че освен доставчик ние сме и партньори с нашите клиенти. Не на последно място трябва да отбележим благоприятното ни географско положение и удобна логистика.



Печелила ли е компанията проекти по европейски програми?

- За съжаление "Осъм" има горчив опит с участието си по европейски програми. Проектите ни винаги са оставали извън списъците с одобрените кандидати. Леярското производство се характеризира с висока енергоемкост и индукционните пещи на "Осъм" са най-добрият пример за енергоефективен проект. При замяната им със съвременни пещи се реализира 45% икономия на електроенергия спрямо сегашното състояние и това би означавало възможност за спестяване от 750 хил. лв. на година. За нас остава загадка защо проектът на "Осъм" не беше сред избраните при предишния прием, но ще кандидатстваме в стартиралата програма за енергийна ефективност в големи предприятия.




Кандидатствахте с проект пред Националния иновационен фонд, какво очаквате от реализацията му, ако бъдете одобрени?

- Бейнитните чугуни са индустриална ниша, която в Европа (за разлика от САЩ) остава недостатъчно добре позната и развита. В тази посока е и нашият проект по НИФ - "Проектиране, изработка и изследване на зъбен вариатор от бейнитен сферографитен чугун с асиметричен профил на зъбите по затворен силов четиризвенен контур". Наясно сме, че създаването на тази иновация ще бъде предизвикателство за екипа ни, защото това е продукт, насочен към тежката индустрия на Европа, където стандартите се променят трудно и новостите навлизат бавно в серийно производство. Но вярваме, че иновацията е интересна. В същото време сме предпазливи в прогнозите за пазарния потенциал, но съчетанието на подходящ материал и иновативен дизайн ще даде силни конкурентни предимства на нашия продукт.




Как решавате проблема с липсата на квалифицирани кадри в бранша?

- За разлика от другите компании през 2016 г. увеличихме с почти 20% броя на заетите. Това е свързано основно с нарастването на капацитетните възможности. Заводът не спира да търси и привлича млади специалисти за направленията по технологично развитие и качествен контрол. Леярското производство е тежко и непривлекателно по много причини и само с висока заплата не може да бъдат привлечени кадри. Необходима е и добра социална политика, възможности за бързо кариерно развитие и непрестанно надграждане на професионалните компетенции с обучения и специализации.

Кои са най-важните проблеми пред леярските фирми в страната?

- Голяма част от проблемите са идентични с тези, с които се сблъсква всяка българска производствена фирма - чести и невинаги логични промени в законодателството и нормативната уредба, административно и силно повлияно от политическата конюнктура определяне на размера на минималната работна заплата и осигурителните прагове. Увеличението на таксата "Задължение към обществото" от енергийния регулатор силно засегна цялата българска тежка промишленост. Спецификите при леярните са няколко. Особено тежко е синхронизирането на екологичните изисквания с европейските стандарти и най-добрите налични технически практики. Често това изисква значителен финансов ресурс и кратки срокове на реализация. Всяка година екологичните изисквания в леярската индустрия се повишават и става все по-скъпо и трудно да се запази конкурентоспособността на фирмата ни спрямо производителите от Китай, Индия и Турция, където не са валидни европейските норми. Големите леярни в България имат сходни проблеми - стар сграден фонд, лоша инфраструктура, леярското оборудване само частично е модернизирано и е с ниска степен на автоматизация. За липсата на инженерни кадри, на работници-леяри и средни специалисти се знае от години. И в Европа индустрията е непривлекателна заради високите температури на метала, с който се работи, запрашеността в бентонитните леярни, химикалите, които се използват. Но там е избран пътят на модернизация, енергийна ефективност и създаване на привлекателна работна среда. Често се дискутира по въпроса как държавата да помогне на леярския бранш, а отговорът е съвсем близо до нас. В съседна Турция са изградени нови индустриални зони с всички необходими условия за бизнес. До Анкара, Коня, Истанбул могат да се видят леярни, заобиколени от множество машиностроителни фирми, предлагащи всичко, което е необходимо за обработката на отливките до крайно изделие.




Какви финансови цели сте заложили за 2017 г.?

- Показателите за 2017 г. са изготвени на база постъпили поръчки за първо тримесечие и годишни прогнози в основните индустрии, за които работим. За настоящата година предвиждаме умерен ръст при приходите от продажби от 6% до 8%. Основният фактор, който ни кара да сме предпазливи, е политическата среда в Европа и очакваните промени в икономиките и политиката на водещите страни в ЕС, където са и основните ни пазари. Политическата нестабилност в България, започнала от есента на 2016 г., не очакваме да бъде разрешена преди лятото, а липсата на стабилно управление и действащи институции правят бизнес средата трудна за прогнозиране и съответно неблагоприятна за стабилно развитие.


Интервюто взе Мара Георгиева


Каталог: content -> news -> files
files -> За оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони
files -> Програма „ развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013
files -> List of Moldovan companies participating in the economic mission to Bulgaria organized within the official visit of the Prime-minister
files -> Важни срокове: Краен срок за изпращане на заявките
files -> Среща на церн с българската индустрия
files -> Проучване на пазара на кари в Узбекистан
files -> Програма за организиране на участия в международни специализирани изложения за периода 23 април 2013 г. 22 април 2014 г
files -> Pnb ltd International Business Cooperation
files -> Информация за традиционната годишна среща на леярските фирми
files -> Откриване – на 6 март (сряда) от 17 ч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница