Бизнес и делова етика



Дата10.04.2018
Размер92.02 Kb.
#66086
Бизнес и делова етика

Увод

Бизнес и деловата етика като част от фирмената култура са от изключително значение за развитието на стопанските организации. Чрез определената бизнес и делова етика се синтезират въпроси, свързани с:



  • ценностите на фирмата;

  • отношенията между служителите и ръководството;

  • отношенията към партньорите;

  • отношения към остри проблеми на околната среда –например екологични проблеми и пр.

В настоящата разработка ще се направи анализ на утвърдената етика в голяма консултантска компания. Компанията е ангажирана с дейности, насочени към консултиране при изготвяне на бизнес планове, инвестиции в недвижими имоти, други финансови инвестиции. Също така, компанията подпомага финансиране по европейски програми и пр. Компанията работи най – вече с институции от частния сектор, но е и ангажирана с проекти в областта на общинските финанси. В компанията има изграден бизнес кодекс, като тук ще се анализират най – важните аспекти на този кодекс.
1. Основни ценности в компанията, дефинирани в бизнес кодекса й

Основна ценност на всеки служител, свързана с организацията на работата е да допринася за отличната репутация на фирмата. За целта , още при създаването на компанията е формулиран кодекс, установяващ нормите на делово поведение и изразяващ решимост всеки един служител да постъпва принципно всеки ден и навсякъде.

Кодексът се отнася еднакво до всички работници и служители на фирмата, включително и временните, работещите по договор и членовете на Управителния съвет.

Ценностите, отразени в него са:

-отвореност към проблемите на клиента;

- гъвкавост при решаването на проблемите;

- наличието на социално отговорни цели, свързани със средата на фирмата;

- поощряване на иновативността и творчеството средп служителите.


2. Основи на етиката във фирмата

В организацията има изградена делова среда, в която съблюдаването на вътрешно- ведомствените разпоредби и етичното поведение са общоприети норми на провеждане на дейност. Това означава, че всеки един служител трябва да:

>> дава положителен пример като винаги съблюдава законността, кодекса и всички други фирмени разпоредби и административни процедури, който се отнасят до нашите служебни задължения;

>> държи на думата си, изпълнява поетите задължения и отговаря за действията си;

>> се отнася към другите така, както би искал те да се отнасят към него;

>> казва истината дори когато това е трудно;

>> търси съвет от началниците си или от други компетентни членове на персонала, когато не е сигурен как да постъпи;

>> помага и да приема помощ от другите, за да може работата да бъде свършена безопасно и без грешки още първият път;

>> смело да задава въпроси, да иска обяснения или докладва действия, които са в нарушение на закона, този кодекс или фирмените политика или административен ред.

Решимостта да се поддържа етична фирмена култура означава също, че независимо от спешността на търговската цел, не следва да се:

>> тълкуват постигането на високите резултати като оправдание или разрешение за пренебрегване на проблемите или неправомерни действия;

>> натоварват служителите извън разрешеното от закона;

>> създават ситуации, в които хората се чувстват принудени да нарушат закона, кодекса или фирмените политика или административен ред.

Поддържането на етична фирмена култура помага на фирмата да съблюдава законността, допринася за една положителна работна среда и условия, в които могат да се развиват талантът, изобретателността и потенциалните възможности на всеки работник и служител.

Компанията строго забранява репресивните мерки от какъвто и да било вид срещу работниците и служителите, които задават въпроси, изразяват загриженост или добросъвестно докладват за нарушения.

Забранено е също така да се предприемат репресивни мерки и срещу служители, които участват във вътрешноведомствени разследвания на докладвани нарушения.

От служителите се очаква да оказват съдействие при вътрешноведомствените разследвания на докладвани нарушения и трябва винаги да казват истината и да предоставят информация по време на тези разследвания. Всеки, който предприеме репресивни мерки срещу лице, заради това че е потърсило помощ, добросъвестно докладвало за нарушение, или участвало в разследване подлежи на дисциплинарно наказание, а също така и на възможни наказателни глоби, и наказания, включително и затвор. За всичко това, отговорност носи директора, Отдела по човешките ресурси, Корпоративния отдел по съблюдаване на спазването на вътрешноведомствените разпоредби и административен ред.


3. Опазване на собствеността

Интелектуалната собственост и поверителната информация са между най-ценните активи на фирмата. Други такива са търговски тайни, патенти, интелектуални права, бизнес планове, инженерни и производствени концепции, финансова информация, планове на клиенти, бази данни, потребителски списъци, информация за ценообразуването и други фирмени документи и идеи. Служителите имат задължението да предпазват интелектуалната собственост и поверителна информация от неоторизирано ползване или разкриване. Това означава, че никога не трябва да се разкрива интелектуалната собственост или поверителната информация на клиенти на лица вътре или извън фирмата, освен ако:

>> се прави с оправдана търговска цел;

>> получателите имат законното право да знаят;

>> лицата и организациите извън фирмата, които изискват поверителна информация са подписали одобрен договор за поверително разкриване преди разкриването.

Физическата собственост на фирмата включва активи като компютрите, копирните машини, телефоните, достъпа до интернет, имейла, мебелировката на офисите, консумативите и производственото и лабораторно оборудване.

Във връзка с физическата собственост всеки служител има отговорността да:

>> я предпазва от кражба, небрежно ползване или неразрешено ползване;

>> я използва ефективно и да избягва разхищенията;

>> я използва за подходящи цели, свързани с бизнеса; и

>> докладва незабавно в случай на загуба, злоупотреба или кражба.

Някои видове физическа собственост, като например телефоните, компютрите, достъпът до Интернет, електронната поща и копирните машини понякога могат да бъдат ползвани за нетърговски цели, но само когато такова ползване е в унисон с фирмената политика, не прекалено, с ограничено времетраене и не пречи на изпълнението на служебните задължения

Фирмата има правното и етично задължение да зачита правото на собственост на други лица. Това означава, че никога не е правилно да:

>> се назначава някой, който е работил за конкуренцията, с цел разкриване на търговски тайни или поверителна информация;

>> се иска от някого да наруши задължението си за поверителност;

>> се нарушават правилата на търговските панаири с цел получаване на информация за даден конкурент;

>> се свалят в компютъра материали, защитени с авторско право, като например публикации, музика, художествени филми, или софтуер без необходимо лицензиране;

>> се взема физическата собственост на други лица без тяхното разрешение; или

>> се нарушават правата върху интелектуалната собственост на други лица.

4. Проучвания на фирмата и финансов контрол

Събирането на точна информация за пазарните дялове, снабдителите и пазарите, е жизнено важно за бизнеса. Разузнаванията или проучванията обаче се правят както следва:



  • чрез позволени маркетингови методи;

  • чрез използване на данни от социологически проучвания;

  • чрез използване на статистически данни.

Във фирмата има изготвена счетоводна политика, която счетоводителите следва стриктно да спазват.

Компанията е изградила система за контрол върху финансовите операции и декларирането, за да осигури честно, точно и навременно регистриране и отчитане на информацията, за да може да се правят отговорни търговски решения като се съблюдават различните закони и разпоредби. Забраняват се всякакви дейности, които може да възпрепятстват фирмените системи за финансов контрол и деклариране.

Всички фирмени книги, регистри, сметки и финансови отчети трябва точно да отчитат нашите сделки, да се придържат към фирмената политика, административен ред и правни изисквания и, тъй като седалището на фирмата е в България се придържат към Международните счетоводни стандарти за финансово отчитане.

Отрицателните последствия от неспазването на изискванията за финансов контрол и отчетност са значителни както за отделните лица, така и за фирмата като цяло.


5. Обучение на персонала

Обучението на служителите във фирмата е част от фирмената етика и едновременно с това - служи за повишаване на конкурентоспособността на организацията, тъй като човешките ресурси са най- ценния актив на фирмата. Обучението е вид фирмена политика, като по отделни направления за обучението отговорят ръководителите на отделите, които за целта имат определени задължения.

В основни линии те са следните:

- да преценяват доколко възможностите и степента на предварителните знания на участниците в обучението им позволяват да възприемат новото знание и самия подход на неговото предоставяне;

- да създават творческа атмосфера, да стимулират дефиниране­то на нови идеи, като тактично предотвратяват възможностите за възникване на конфликти;

- да притежават познания върху същността на работата във фирмата и да познават проблемната ситуация, която трябва да се решава /високи положителни резултати се получават, когато ръководителят на занятието е участник в екипа, който разработва играта/;

- да познават добре другите методи, които се използват за активизиране на творческото мислене, да съчетават и използват отдел­ни техни елементи, с оглед създаване на обстановка за максимална активност и продуктивност на творческото мислене при решаване на проблемната ситуация и "натрупване" на богат резерв от варианти;

- да бъдат добри организатори и да умеят да планират занятието, като разпределят родите между отделните групи в играта в зависимост от техните компетенции, възможности и психическа нагла­са;

- да осигуряват предварително всички материали, необходими за провеждането на обучението;

- да притежават таланта да създава непринудени контакти с обучаваните;

- да умеят да правят обобщаващи разбори, с цел да се разкрива ползата от успешните решения.

За повишаване на знанията на персонала се прилага методът "делови управленски игри", който е разновидност на имитационните методи. Схо дството между тях се основава на използването на имитационен модел за изучаване на реалния обект и за изработване на варианти за решаване на възникващите пред него проблемни ситуации.

Целта на обучението чрез използване на метода на "деловите управленски игри" е посредством активно стимулиране на продуктивно­то колективно творческо мислене да се разработят варианти на после­дователни, логично и взаимосвързани решения за експериментално мо­делиране на реални обекти.

В съдържателно отношение методът на "деловите управленски игри" представлява съвкупност от множество последователни процедури по подготовка на материали, разработване на сценарии, формиране на групи за обучение и създаване на обстановка за предизвикване на колективното творческо мислене, с оглед решаване на възникващите проблемни ситуации пред реалните обекти (процеси и явления).

Методът "делови управленски игри" съдържа в себе си всички положителни страни на другите методи, чрез които се активизира чо­вешкото творческо мислене, т.е. представлява катализатор на всичко, което създава предпоставки за повишаване квалификацията на обучава­ните посредством целенасочено развиване на умението да се мисли и действува при обстановка, близка до реалната. При него самото упражняване на мисълта се осъществява при значително по-сложна обстановка, при по-сложни условия, отразяващи по-задълбочено и цялостно икономическата среда, в която функционира реалният обект. Очевидно е, че всичко това определя равнището на потребните предварителни знания на участниците в деловата управленска игра.

Съществено предимство на метода "делови управлен­ски игри" е това, че той дава възможност за моделиране на сложни икономически зависимости, които не могат да се обхванат и разкрият чрез други методи. Той преодолява ограничеността на аналитичните ме­тоди, но в същото време създава редица други затруднения.


Заключение

Благодарение на дефинираните в Кодекса правила, фирмата се определя като коректен партньор, добър работодател и социално – отговорен корпоративен гражданин. В този смисъл, основните правила, които са задължителни за спазване от всички служители във фирмата могат да се резюмират:

- спазване на данъчните и търговските закони, както и принципите на точно и честно счетоводство;

- борба срещу корупционните практики;

- партньорски отношения с частния и публичния сектор;

- стимулиране на човешкия капитал и инвестиране в социалния капитал;

- запазване на работните места в условията на криза;

-зачитане на правата на човека и недопускане на дискриминация по пол, възраст или други признаци;

- насърчаване развитието на работници и служители единствено на базата на техните постижения, опит, квалификации и способности, необходими за тяхната работа;

-осигуряване на здравословна и безопасна работна среда, обучение и професионално развитие на служителите;

- високи стандарти на работа;

- съблюдаване на екологичните норми.










Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница