Бизнес План На Хотел, Категория 4 звезди на Боровец със 160 легла, механа, кафе-сладкарница, боулинг зала, боулинг бар, ски гардероб



страница1/3
Дата10.02.2018
Размер0.52 Mb.
#56628
  1   2   3


Бизнес План

На Хотел, Категория 4 звезди на Боровец със 160 легла, механа, кафе-сладкарница, боулинг зала, боулинг бар, ски гардероб






С РАЗГЪНАТА ЗАСТРОЕНА ПЛОЩ 3200 м2


Съставил: Фатме Рашидова Билялова

Май, 2009 г.
Хотелът ще бъде категория 4 звезди, общо 160 легла и включващ 4 луксозни апартамента, 4 апартамента, 10 тройни стаи, 20 двойни стаи, 55 стандартни стаи, с механа -4 звезди с 200 места и кафе-сладкарница -4 звезди с 100 места, боулинг зала и боулинг бар -4 звезди с 150 места .


  • адрес - гр. Боровец, ул. “Ропотамо” 17

  • фирма - мениджър - “ Аксел 2005” ООД

  • контактни лица - Кристиян Валентинов, Теодора Стефанова,Петя Борисова, Радомир Георгиев.

  • телефони – 0750 32306 или 0750 32307

  • факс – 0750 32308

  • webside –www.hotelmiraj.com

  • e-mail –hotelmiraj@abv.bg


1. Резюме
Разработен е бизнес план за планиране, проектиране и създаване на хотел в гр. Боровец - България. Събран е богат материал, изпълнен с предварителни данни, прогнози и информация. Изтъкнати са предимствата на планинския регион, в който е разположен гр. Боровец –релеф, климат, инфраструктура, развитие на туризма и т.н. Разгледани са културните, исторически и природни забележителности на околностите на гр. Приморско - важни предпоставки за бурното развитие на масовия туризъм в региона, както и многото негови разновидности и алтернативни форми - селски, културен, приключенски, природосъобразен и др.

Прогнозирани са продажбите в хотела през първия сезон, както и са установени изискванията към паричните потоци, възвръщаемостта на вложените инвестиции и бъдещите проекти на фирмата. Целите на бизнеса са ясно дефинирани - както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Събрана е подробна информация за пазара като цяло, в който се намира бизнеса – разгледан е потенциала за растеж, новите продукти и икономически тенденции. Посочени са причините за развитие на бизнес идеята - създаване и експлоатация на четири звезден хотел в гр. Боровец, България - икономически, отраслови, регионални и демографски. Разгледани са услугите в хотела, които ще се предлагат на туристите - основни и допълнителни. Специално внимание е обърнато на факторите за успеха на основната бизнес идея.

Проведен е маркетингов анализ –клиенти на бизнеса, географски обхват на пазара, потенциал за растеж, удовлетворяване на клиентите/начин на тяхното обслужване, анализ на търсенето и сегментиране на пазара.

Предизвикателства пред бизнеса и отговорът на фирмата към тях са разгледани и анализирани обстойно - потенциален пазар (тенденции и развитие), конкуренция, слаби страни на фирмата и противодействие на тях, законовите разпоредби.

Специално място е отделено на конкуренцията в околностите на бъдещия хотел, както и в целия курорт Боровец. Конкурентните хотели са анализирани по отношение на цени, качество и разнообразие на предлаганите услуги, работно време и пазарен дял.

Разработен е маркетингов план – маркетингова стратегия, схема на ценообразуване, разписания за растеж и развитие, маркетингов бюджет и политика за неговото гарантиране, представяне на туристическия продукт, план за тестване ефективността от маркетинга на фирмата, разходи за маркетинг и реклама.

Операционният план на бъдещия хотел включва локализация и начин на потребление на услугите, които той ще предлага.

Специално е разгледана анимацията в хотелския комплекс - видове, процент от общата програма, начин на приложение и т.н.

Показани са капацитета и производствената програма на хотела, както и организацията на управление на фирмата - мениджър на хотела.

Отделно са показани нуждите от съответния квалифициран персонал, необходим за печелившото и ефективно функциониране на хотела. Показани са длъжностните характеристики на основните видове персонал в хотела и ресторанта, изискванията към тяхното образование владеене на чужди езици, съгласно Наредбата за длъжностите в туризма. Разчетен е фонд работна заплата за всички служители за първия сезон на хотела - 5 месеца.

Особено подробно е разгледано поведението на обслужващия персонал на работното място и взаимоотношенията гост/обслужващ персонал - жизнено важни фактори за повторяемост на бизнеса (спечелване на редовни и лоялни клиенти).

След излагането на възможните рискове за бизнеса е дадена обяснителна записка за ситуирането на основните помещения в хотелския комплекс.

Финансовата част на бизнес плана включва разчети за печалба, основни и оборотни средства, баланс и паричен поток.

Изчислени са необходимите капиталови средства за планиране, проектиране, строеж и оборудване и обзавеждане на хотелския комплекс.

Пресметнат е необходимият оборотен капитал, за да може хотелът да функционира през първия сезон след пускането му в експлоатация.

На база прогнозната заетост, цени и време за експлоатация и приходи от продажби на нощувки, храни, напитки и анимация са изчислени брутните приходи за първия сезон (5 месеца). След като са намалени със законовите разходи за амортизации и др. и е приспаднат корпоративния данък печалба и изчислена чистата печалба за хотелския комплекс. Оттук на база вложените инвестиции е пресметнат срока за откупуване и нормата на печалба.

Посочени са действащите към момента на създаване на този бизнес план основни цени, ставки и проценти амортизации, осигуровки и т.н. в България. Пресметнати са необходимите средства за категоризация и лицензиране на хотела и заведенията в него.

В отделни таблици са изчислени необходимите разходи за суровини, храни и напитки, ел. енергия и вода. В таблица подробно са описани и сметнати необходимите разходи за оборудване и обзавеждане на всички помещения на хотелския комплекс, съгласно законовите изисквания за категория четири звезди (Наредба за категоризация на туристическите обекти - Постановление 222/27.09.2002 г. - ДВ бр. 95/08.10.2002 г.).
2.Описание на идеята
Целта на настоящия проект е изграждане на база за предлагане на алтернативен туристически продукт в района на град Боровец, община Самоков. Идеята е да се инвестира в нова сграда, принадлежаща на търговско дружество, която сама по себе си да представлява съвременен хотел и ресторант, предлагащи традиционни българска и гръцка кухня, спортен, планински, еко и исторически туризъм, организиране на различни форми на туристически услуги през цялата година, а също така и воден туризъм. Районът може да бъде превърнат в силен притегателен център на туристи предимно от България, Гърция, Македония и Сърбия. Основания за подобна идея са: развитите еко, спортен и планински туризъм в района; все още сравнително ниските цени на земята; силното желание и амбиции на общината да развива туристическа дейност на територията си; възможността да се набавят квалифицирани кадри от региона на Пловдивската област.
3.Предварителни данни, прогнози и информация
3.1 Предимства за бизнеса в дадения регион

Курортът предлага великолепни възможности за почивка през цялата година. Лятото е прохладно, а снежната зима – мека. Но истинското му очарование може да се види и почувства през зимата. Тогава хармонията с природата е пълна. Отличните възможности за зимни спортове и най-вече за ски, привличат хиляди почитатели на планината от България и от чужбина. На тяхно разположение са над 45 км разнообразни по трудност ски-писти, групирани в 3 района: Ситняково-Мартинови бараки - 8 писти, Маркуджик - 4 писти и Ястребец - 3 писти. Пистите “Ястребец” са най-класни и на тях се провеждат всички по-значими ски-състезания в курорта. Десетки километри са и пистите за ски-бягане и биатлон.

Курортът е бил вече два пъти домакин на Световната купа по ски- алпийски дисциплини, затова и нашият хотел предлага ски услуги, които смятаме че ще оформят една част от печалбата на настоящия хотел. Наличието на силен туристически ресурс в лицето на исторически и културни забележителности, красивите вековни гори на Източна Рила, кабинковата въжена линия до връх Ястребец (2363 м н.в.- слизайки от нея човек попада сред Рилския рай, насреща му са най-високите върхове на планината - Мусала, Малка Мусала, Иречек, Дено, Алеко), благоприятния топъл климат, непосредствената близост на Сръбската, Македонската и Гръцката република, ангажираността на общината да развива туризма като приоритетен икономически отрасъл дават сериозни основания за предприетата инвестиция да бъде успешна и рентабилна. Ако трябва да бъдат синтезирани, отличителните характеристики на региона са изключително богатото биологично разнообразие, туристическите забележителности, екологичната й чистота и т. н. Ето защо приоритетите в бъдещата дейност на общината са тясно свързани с развитието на туризма във всички негови форми – спортен, планински, екологичен, активен, алтернативен и др. Голям е интереса на съседните ни държави (Сърбия, Македония и Гърция) към развитието на планинския, спортния, екологичния и така наречения селски туризъм. Важен факт е и богатата на културни ценности история на общината.
Местоположение

Разположен на 1300 м надморска височина върху северните склонове на Рила планина, в самото подножие на връх Мусала, Боровец е най-големият планински курорт в България. Той е лесно достъпен от цялата страна и е само на 70 км от София и на 120 км от Пловдив. Боровец е свързан с първокласна шосейна мрежа със Самоков, София, гара Костенец, Дупница. Поддържа редовен автобусен транспорт с тях, като до Самоков автобусите са на 30 мин.



Климат

Прохладното лято (средна юлска температура 15.2°С ), меката и снежна зима (средна януарска температура 4.8°С), здравословният климат превръщат курорта в привлекателно място за почивка.



Условия за ски
Ски-пистите са с дължина над 45 км, различни по степен на трудност. Пистите се поддържат в отлично състояние и са обозначени с маркировки на различни езици.
Ски училището в Боровец е с международна известност и разполага с над 200 ски инструктора, владеещи различни езици..
За туристите са създадени много удобства, но най-впечатляващ е лифтът връх Ястребец. Капацитетът му е 1200 души на час, а до върха достига за 23 мин. Маркирани пътеки водят до различни части на планината. Походът до Мусала е с продължителност 6 часа.


Спешна помощ

Четирите екипа за спешна помощ са напълно оборудвани и разполагат с хеликоптер. Базата им се намира до първата спирка на въжения лифт.




Атракции

На разположение на гостите на курорта се предоставят шейни, басейни, фитнес център, билярд, тенис на маса, боулинг, разходка с хеликоптер и др. Вечерите на българския фолклор са атракция, която не трябва да се изпуска. Ако чуете българската народна музика и опитате българските вина със сигурност ще станете техен почитател за цял живот.




Предложения

Ако обичате нощния живот Боровец предлага много изкушения – нощни клубове, барове, дискотеки, ски карнавал.


Опитни водачи ще ви намерят за вас най-живописните маршрути в Рила: до Седемте Рилски езера, вр. Мальовица, вр. Мусала и много други.

3.2 Прогнозна производствена програма на хотела
Таблица 1-Прогнозни продажби

Висок

сезон

Заетост

в абс.ст/ст

Продажби

в EUR

Нисък

сезон

Заетост

в абс.ст/ст

Продажби

в EUR

15.12-

25.02

72 дни

0,98%




26.02-

06.04

40 дни

0,70%






3.3 Цел на бизнеса

Чрез пълно удовлетворяване, очакванията, нуждите и изискванията на клиентите на хотела, реализиране на твърд процент печалба, която да спомогне на развитието на фирмата в бъдеще.
4. Бизнес контекст, информация на пазара в която се намира бизнеса, като цяло
4.1 Информация на фирмата мениджър

„Аксел” ООД се създава от четирима съдружници, които ще ползват кредит за първоначални инвестиции. Съобразявайки се със своите възможности и интереси, те реша­ват да създадат хотел в гр. Боровец. Поради установения траен интерес на чуждестранните туристи към тази част на нашите градове решават да позиционират бизнеса в широкия център на град Боровец. Това е район, отличаващ се с висока посещаемост на чуждестранни туристи.

Организацията според целите на дейността е стопанска. Конкретните цели на фирмата са насочени към получаване на печалба от хотелиерски услуги.

Според юридическия статус организацията е формална.Учредяват се формални юридически актове.Дейността им се регулира чрез закони.



Дейността на фирмата не е новаторска, но тя ще предлага диференциран продукт с високо качество и със специални характеристики. Услугите са насочени предимно към задоволяване на многобройните очаквания, нуждите и изискванията на туристите от чужбина.


4.2 Цели на бизнеса

Краткосрочни цели

  • фирмата да навлезе трайно на туристическия пазар, да оцелее при силната околна конкуренция на пазара на услуги и да започне да функционира нормално до края на втората година;

  • да реализира рентабилна дейност и да осигурява печалба;

  • да си създаде име на пазара на туристически услуги;

  • да стани.е търсена.

В дългосрочен план фирмените цели са насочени към:

  • утвърждаване и просперитет на фирмата;

  • увеличаване асортимента на предлаганите услуги;

  • разширяване на дейността при възможност за наемане на други туристически обекти или сключване на изгодни договори с тях и бъдещи инвестиции в подобни консорциуми;

  • достигане на добра норма на чиста печалба- 22-23%, норма на нетна печалба -29-30% и възвръщаемост на вложените капитали в 4-5 години


4.3 Фактори на успеха

  • висококвалифициран персонал и оптимален мениджър;

  • стратегическо местоположение- в центъра на курорта, непосредствено до лифт „Мартинови бараки” и пистите „Червено знаме” и „Рила” и на 200 м от долната станция на Кабинковия лифт;

  • значителни конкурентни преимущества;

  • диференциация на услугите;

  • добри перспективи за развитие на пазара;

  • тенденция към постоянно нарастване на интереса към този вид туристически услуги;

  • удължен сезон.


5. Маркетингов анализ

5.1 Дефиниране на пазара

От гледна точка на продукта пазарът, на който ще оперира фирмата, е широк и може да бъде сегментиран, тъй като е в сферата на туристическите услуги и по-точно реактивния планински туризъм. Районът може да бъде превърнат в силен притегателен център на туристи предимно от България, Гърция, Македония и Сърбия. Основание за подобна идея е непосредствената близост на държавите.
Целеви групи на настоящия бизнес проект са:

  • лица на възраст между 18 – 45 години от страната и чужбина, които предпочитат активна форма на отдих, за които ще се предлагат програми свързани с планинарски преходи и разходки, риболов, разглеждане на историческите забележителности;

  • лица на възраст между 18 – 45 години от страната и чужбина, на които ще се предлага екологичен, селски и културен туризъм и активни контакти с бита, традициите, живота и празниците на местното население;

  • лица на възраст между 18 – 45 години от страната и чужбина, които се интересуват от спотен туризъм, ще се предлагат множество съорижения за ски-бягане и биатлон, ски-влекове, бейби-влекчета, седалкови-лифтове и др. ;

  • млади семейства, с и без деца, за които ще се осъществяват специални програми с историческа, познавателна или друга насоченост;

  • лица над 45 години, на които ще се предлагат рекреационни програми;

  • комбиниран целеви сегмент от посочените групи.

5.2 Сегментиране на пазара и избор на пазарен сегмент

Пазарът на туристически услуги е формиран от различни групи потребители и може да се сегментира по няколко признака:



  • според признака „пол” на туристите се образува два сегмента –мъже и жени;

  • от икономическа гледна точка –с ограничени доходи, със средни доходи и с високи доходи;

  • според начина на живот –отделящи значително време: за ваканция и отдих в чужбина; за почивка един или два пъти в годината; рядко пътуващи; не пътуващи;

  • според практикуваните дейности в дестинацията –посещаващи и търсещи всякакви развлечения и атракции и такива, които са дошли само за планината, слънцето и чистия въздух.


5.3 Анализ на търсенето на продукта

Според собствени проучвания от 50 000 посетили на град Боровец и региона около 50% предпочитат настаняване в хотели с добро обслужване (4 звезди – какъвто е предлаганият в настоящия бизнес план), 16% биха дошли на почивка с цел, освен отдих, и разглеждане на забележителности, посещаване на атракции и развлечения, а 35 % идват зарази климата и планината. Установено е, че значителна част от посетителите на района на Боровец разполагат с достатъчно сред­ства, за да могат да си позволят почивка на Българските планински курорти. Смятаме, че този размер на пазара ще се запази стабилен поради специфич­ните характеристики на района, определени от разнородния състав на туристите.


6. Предизвикателства пред бизнеса и отговор на тях.

6.1 Анализ на конкурентите

Конкурентната среда може да се разгледа в две насоки:



Преки конкуренти – частните вили и хотели в местността, вилните райони;

Непреки конкуренти – големите курорти и курортни селища
Таблица 2 –Оценка на основната конкуренция




Име и местоположение


Категория

Цени на

легло за нощувка

със закуска

Вид услуги,

заведения,

съоръжения


Предимства и

недостатъци

1.

хотел „Янакиев” разположен на нивото на минаващата край хотела писта.


4 звезди

70

70 EUR на през високия и 55 EUR през ниския сезон


механа, СПА център и фитнес център


+великолепен изглед към планината

_високи цени на услугите

2.

хотел „Айсберг”, разположен в центъра на града на 250м от лифтовата станция

4 звезди


60 EUR през високия и 40 EUR през ниския сезон

ресторант с к-т 100 места, лоби бар, басейн

+висококвалифициран персонал и уютна атмосфера

_ограниченост на предлаганите хотелиерски услуги

3.

хотел „Самоков” разположен в неизвестна част на града

4

4 звезди



60 EUR през високия и 45 EUR през ниския сезон

ресторант с к-т 150 места, ски гардероб, сауна, солариум,парна баня


+голямо разнообразия на предлаганите хотелиерски услуги

_ неквалифициран персонал, не добро обслужване

4.

хотел „Лион Боровец”, разположен в тихата част на курорта

4 звезди


55 EUR през високия и 45 EUR през ниския сезон

ресторант с к-т 70 места, басейн, масаж, сауна, солариум


+задоволително обслужване

_ слаба реклама

5.

хотел „Вилла Парк” разположен в долната част на града на 300м от лифтовата станция

4 звезди


50 EUR през високия и 35 EUR през ниския сезон


ресторант с к-т 100 места, фитнес център, масаж, билярд


+комфортно

обзавеждане

_малък капацитет на хотелската леглова база

Признаците, по които се оценяват конкурентите, са:

Цени

Анализът показва, че фирмите, предлагащи туристически

услуги в района, не се стремят да увеличават пазарния си дял чрез снижаване на цените в сравнение с тези на конкурентите. Всички наблюдавани хотели поддържат почти еднакви нива на цените с пренебрежими отклонения. Изключение правят 2 - хотела, чиито услуги са по-евтини, но и със значително по-ниско качество.

Качество

Нито един от конкурентите не се отличава с особено високо качество на услуги­те, тъй като оборудването и обзавеждането на хотелите им са остарели или некачествени. Освен това не се предлагат разнообразни аниматорски услуги.



Работно време

Няма значими разлики в работното време на хотелите в района и в това никой няма конкурентно предимство.



Разнообразие

Предлагането в района се характеризира с голямо разнообразие на услугите, осо­бено в някои от хотелите, но при недобро качество и липса на отстъпки за редовни клиенти.



Пазарен дял

На пазара липсва пазарен лидер. Разпределението на потребителите се определя предимно от териториалното разположение на хотелите, а не от особени характеристики на услугите и поради това фирмата лесно би могла да отнеме значителен пазарен дял от конкурентите.

Фактът, че нито една от фирмите не полага големи усилия за диференциация с цел отклоняване на клиенти от конкурентите, сочи, че търсенето на туристически услуги в района е достатъчно голямо, за да покрие изцяло предлагането.

Поради тези фактори, както и поради ниските бариери за навлизане, съществуват условия за бързо навлизане на пазара и завладяване на значителен пазарен дял от нова фирма, притежаваща стабилни конкурентни предимства.


7. SWOT анализ

Възоснова на направения конкурентен анализ на хотелите-„Янакиев”, „Айсберг”, „Самоков”, „Лион Боровец”, „Вилла Парк” и нашия хотел („Мираж”) както и като се вземат предвид основните икономически, демографски, социални и др. тенденции, могат да се изведат следните силни и слаби страни, възможности и заплахи:
Силни страни

  • уникалност на предлаганите услугите и диференциране на конкурентите;

  • високо качество не само по отношение на уредите, но и в обслужването и отношението към клиентите.

  • Нова, изградена изцяло за нуждите на хотела база

  • Квалифицирани кадри

  • Целогодишен прием на гости

Слаби страни

  • фирмата отстъпва по ценови условия на някои от конкурентите

  • Тесен спектър на предлаганите услуг

  • По-малка материална база

Възможности

  • Разрастването на третичния сектор на икономиката в глобален мащаб

  • Благоприятни климатични условия

  • Евтина работна ръка

  • Развитие на нови продукти и услуги

  • Увеличаване дела на гръцките туристи

Заплахи

  • Нестабилна политика и икономическа обосновка

  • Силно развитие на малките курортни селища

  • Продължителното замърсяване на околната среда


8. Маркетингов план

8.1 Характеристика на пазара – потенциалните потребители на този продукт са, от една страна, хората търсещи приключения свързани с практикуване на зимни спортове, от друга страна –активна почивка свързана с планинарство, пешеходен туризъм, риболов, обиколки на забележителности, трета група са туристи интересуващи се от история и култура – посещение на археологическите и исторически паметници от региона, четвърта група са туристите идващи заради здравословния климат и чистия въздух сред вековните иглолистни гори на Източна Рила. Повечето от потенциалните посетители се очаква да бъдат на възраст между 18 и 50 години. Широкия диапазон от възрастови групи се обуславя от факта, че за дейностите извършвани по време на почивката съществуват различни по възраст потребители, които се интересуват съответно от планинарство, зимни спортове и най-вече от ски, археология и т.н. Младите семейства и младежите до 25 години са привлечени от възможностите за воден и спортен туризъм в Рила планина, Седемте Рилски езера и езерото Искър –най-голямото вътрешно езеро в България, хората на средна възраст от 35 до 50 години пък се интересуват от риболов и планински маршрути, седалкови лифтове, исторически забележителности, специфичните бит и култура на населението от региона. Чужденците могат да бъдат привлечени, както по време на зимно-спортния, приключенския сезон, така и по време на пролетно-летния сезон, от приятния климат на планината и от археологическите и исторически находки и забележителности в региона. Това се обуславя от факта, че лятото в Сърбия, Македония и Гърция е по-горещо от това в България, както и от това, че тези държави разполагат с множество забележителности на историята и археологията и силно се интересуват от този вид туризъм и атракции. Друг фактор влияещ върху избора на туристите от България и от съседните държави е качеството на услугите и поради липсата на друг подобен продукт на територията на общината, предлагащ подобно качество и цени, е логично те да се насочат именно към нашия хотел.

8.2 Тенденции в развитието на пазара – очакваните продажби се описват по-долу в процент на заетост на хотелската леглова база. С помощта на рекламната кампания провеждана от общината и собствената строго агресивна рекламна дейност се очаква за първата година заетостта да бъде както следва:
Таблица 3 –Заетост на хотелската леглова база


месец

ммай

юни

юли

авг.

септ.

окт.

ноем.

дек.

яну.

фев.

март

апр.

заетост

20%

20%

20%

30%

40%

55%

70%

90%

90%

80%

50%

40%

От посочената заетост се вижда, че се очаква средната заетост през първата година да бъде около 50% от легловата база на хотела. Първоначалната ниска заетост се обуславя от началното навлизане на продукта на пазара, но с приближаването на зимно-спортния сезон се очаква ръст, поради вече утвърждаващите се пазарни позиции, познаването на продукта от все повече туристи, съвместната работа с туристически оператори и агенции. Почти пълна заетост се очаква през месеците декември, януари и февруари. Продажбите спадат по време на пролетно-летния сезон, което обуславя сезонността на дейността през първата година и отново се очаква да се покачат с наближаването на зимния сезон, коледните и новогодишните празници, когато населението активно търси места за празнуване извън постоянното си местожителство. Предполага се, че гостите през първата година ще посещават хотела предимно по време на лятната и зимната си отпуски и през уикендите си. Очаква се младежите между 18 и 25 години и възрастните над 55 да не се влияят от свободното си време и да образуват туристопотока през останалите дни от седмицата.

Целта е годишната натовареност на легловата база в период от 5 години да се променя, както следва:



8.3 Маркетингова стратегия

Осезаемост на услугите

Услугите са неосезаеми, не е възможно да се видят или изпробват, да се чуят до момента на получаването. Купувачът просто е принуден да вярва на думите на продавача. За създаване и укрепване на доверието от страна на клиентите към фирмата ще се предприемат конкретни мерки:



  • ще се увеличи осезаемостта на услугата, като на рекламните постери:

  • ще се покаже какво представлява хотелът и неговите съоръжения (чрез фотография);

  • не просто ще се опише услугата, а ще се изтъкнат нейните предимства и изгоди в сравнение с другите предлагани услуги;

  • ще се въздейства чрез името на фирмата и услугата.


Несъхраняемост

Услугите са несъхраняеми. В условия на постоянно търсене несъхраняемостта на услугата не е проблем, но ако търсенето се колебае, пред фирмата стоят сериозни проблеми. За постигането на добра взаимовръзка между търсенето и предлагането в сферата на услугите фирмата може да използва няколко стратегически подхода:



  • да установи диференцирани цени за периодите на нисък сезон и пиковите периоди (висок сезон) и да регулира търсенето;

  • да стимулира търсенето в периода на неговия спад (сезонността) чрез различни мерки, насочени към тази част от туристите, които идват на почивка по-рано (ноември) или по-късно (предимно семейни двойки без деца);

  • да предлага допълнителни и по-разнообразни аниматорски и други подобни услуги в периодите на максимално търсене;

  • да въведе системата за точкуване на редовните клиенти или на клиентите с по-дълъг престой за различни периоди и система за предварителни резервации, която ще бъде най-съществения регулатор на търсенето във фирмата;

  • по отношение на предлагането са предприети мерки, които правят възможно увеличаването на съществуващите удобства и съоръжения на хотелския комплекс.

8.4 Реклама в хотелиерството

Ролята на рекламата е да информира и убеждава потенциалните клиенти, в закупеното пространство и време в дадена медия така, че едни стоки или услуги да бъдат предпочетени пред други. Тя е комуникационна техника, улесняваща разпространението на определени идеи или икономически отношения между хора, които могат да предложат стоки или услуги и други, които могат да ги ползват.

за популяризиране на продукта се предвиждат следните дейности:


  • Рекламиране на хотела в известни български туристически медии – издания

  • Участие в туристически борси, изложения и др. в България и чужбина

  • Промоциране на продукта при групови или регулярни посещения

  • Частично финансиране на филм за ресурсите на региона

  • Изработка и поддръжка на Интернет-страница, с възможност за он-лайн резервации на български, гръцки, английски и немски език.

  • Преди откриването на хотела ще се проведе въвеждаща реклама с постери, рекламни плакати и клипове в местните радиостанции за услугите, които се предлагат и запознаване на клиентите с изгодите от тях;

  • Освен това при разширяване на асортимента на услугите и капацитета на хотела ще се проведе аналогична реклама, която ще изпълнява ролята на въвеждаща за новите услуги и напомняща за името на организацията;

  • За стимулиране на първоначалните посещения в хотела през първите няколко месеца след откриването на хотела, на клиентите ще се предостави възможността да ползват някои от удобствата на комплекса безплатно или наполовин цена, за да се убедят в стойността и качеството на предлаганите услуги.

За извършване на маркетингово проучване се препоръчва да се проведе следната анкета сред бъдещите потенциални потребители на продукта:

  1. Привлича ли ви възможността за нетрадиционен отдих?

  2. Бихте ли прекарали ваканцията си на ново и непознато място?

  3. Имате ли нагласа за приемане на нови впечатления, запознанства с места и личности?

  4. Познавате ли /харесвате ли/ българската традиционна кухня?

  5. Познавате ли българските народни танци и обичаи?

  6. Желаете ли да се запознаете с историческото минало на този регион?

  7. Колко време бихте имали възможност да почивате?

  8. Каква цена бихте заплатили за почивката си?

Предвид целевите групи, се предвижда да се проведе маркетингово проучване в следния аспект:

  • въпросникът да се разпространи в туристическите форуми в Интернет

  • въпросникът да се разпространи в специализираните издания за туризъм


9. Операционен план

9.1 Начин на потребление

Основното при извършването на туристическите услуги е предоставянето на висококачестве­но обзаведени и комфортни стаи, ресторант и барове, осигуряващи приятна атмосфера за хранене на гостите на хотела, като през цялото време персоналът ще е на раз­положение и ще помага и съветва, ще съставя индивидуални програми за от­делните клиенти, ако те желаят да наблегнат на определен вид развлечение или посещения на забележителности и атракции. Целият процес на потребление на услугите ще протича в спо­койна и приятна обстановка на фона на отпускаща музика.

В хотела ще се предлагат различни видове услуги.

Основната услуга е настаняване в комфортни стаи и апартаменти, със съвременни мебели, лукс и удобства, позво­ляващи осигуряването на една незабравима почивка в България, на фона на изисканост, комфорт и приятна атмосфера.

Допълнителните услуги, които ще съпровождат основния продукт, са:



  • възможност за всеки турист да участва в многобройните и разнообразни анимационни дейности, предлагани в хотела;

  • осигуряване на хранене при най-строго спазване на хигиенните норми, както и нормите за пълноценно хранене – хотелът разполага с ресторант, предлагащ разнообразни специалитети на Българската и интернационална кухня;

  • предлагане на много добри условия за хигиена - климатична инсталация в стаите, самостоятелен санитарен възел;

  • осигуряване на боулинг зала и боулинг бар построен по всички изисквания и правила за санита­рия и хигиена, където в приятна атмосфера и удобства клиентите би­ха могли да се по състезават;

Като цяло този вид услуги са стандартни и са добре известни на туристическия пазар. Освен това в центъра на града има немалко конкуренти, които вече са се наложили, и пред фирмата ще стои трудната задача тепърва да убеждава клиентите, че е доб­ра, и да ги накара да променят навиците си да посещават най-близкият хотел-ресторант. Въпреки това стремежът ще бъде да се предоставят уникални характеристики на услугата и постоянно да се обогатяват. Характеристиките, на които фирмата за­лага, са именно изброените по-горе предлагани допълнителни услуги, но основ­ното, на което разчита, е насочеността на центъра към чуждестранните туристи, и предлага­ната отпускаща атмосфера, изисканост, комфорт.

Амбициите са да се предлага качество на услугите, лично отношение към всеки гост на хотела, идеални условия за отдих, релаксация, спорт, общуване на приемливи за клиентите на фирмата цени.




Анимация в хотелиерството

Стремежът на хотела да привлече повече клиенти, които да ползват все повече и трайно неговите услуги, включва анимацията в дейността му.

Анимацията е явление,което има глобален характер в индустрията на свободното време и в частност в туризма.То засяга както съдържанието на туристическия продукт,така и формата на неговото предлагане,внася промени в методите и средствата на неговата реализация,в мисленето и професионалното поведение на туристическите служители.Анимацията е нов начин на производство на туристическите услуги,една по-различна технология,която довежда до по-високо качество.Тя бележи един по-висш етап в туристическата практика.

Анимацията е част от туристическия пакет и може да засяга различни области – култура, изкуство, спорт, рекреация, развлечения и др. От тези теми произтичат и основните видове анимация – културна, творческа, спортна, рекреационна. Според възрастовите групи на туристите тя е анимация за деца, за младежи и анимация за възрастни. В зависимост от сезона в който се провежда тя може да е анимация в активния сезон и анимация в неактивния сезон, т.е. извън сезона.

В нашия хотел ще се предлагат следните видове анимации:


  • Културно-познавателна анимация

  • Художественотворческа анимация

  • Развлекателна анимация

  • Спортната анимация

  • Детска анимация


Културно-познавателната анимация спомага за активното взаимодействие на туриста с обкръжаващата го туристическа среда – природна и социална.Опознаването на нови дестинации и техните местни традиции, нрави, обичаи и др.
Художественотворческата анимация е конкретната практическа проява на творческите способности на гостите в сътворяване на различни предмети,вещи и други произведения във сферата на изкуството.Нейната цел е превръщането на туриста в скулптор,художник,актьор,гастроном и др.

Спортната анимация e обща социална потребност за хармонично развитие и здраве на хората.Тя удовлетворява потребността на туриста от двигателна активност. Практикува се широко почти във всички заведения за пребиваване в естествени природни условия, при ползване на удобни места от туристическите ресурси - писти, пешеходни пътеки и т.н.

Детската анимация е важен момент от туристическото пътуване или почивка.Днес твърдението че не може да се предприема пътуване и почивка с деца е доста остаряло. Все повече и повече семействата дори с повече деца предприемат пътувания и почиват във хотели,мотели,къмпинги,пансиони,ваканционни селища и др.

Все повече заведения за пребиваване предлагат всичко за семействата с деца – от детската площадка, детското легло,меню и до детската анимация и др.

Детската анимация е много търсена и наличието и в дадено туристическо място играе важна роля при избора на почивка за семействата с деца.
Очаква се многообразието на допълнителните услуги, които ще бъдат предлагани, да засили интереса към хотела и в бъдещите периоди да увеличи продажбите и съответно приходите от дейността. Туристическите ресурси в района са част от природната система или дело на човешката цивилизация. Влизайки в състава на хотелиерския продукт, те следва да се проучват и планират внимателно. Природната система и туристическите ресурси теоретично се изменят бавно, но през последното десетилетие в България, с оглед либерализирането на търговията и установяването на пазарни отношения и в сферата на туризма промените се ускоряват, някои елементи са свръх натоварени и губят ценността си. На тази тенденция противостоят пречиствателните съоръжения и съвременните технологии, но не могат да спрат необратимия характер на този процес, въпреки че намаляват зависимостта на хотелиерския макро продукт от природните елементи. При изследването на туристическите ресурси, като част от продукта на хотелиерската дейност, не трябва да се пропуска факта че той се намира в регион с множество културно-исторически забележителности. От тази гледна точка за целите на анализа е целесъобразно накратко те да бъдат описани.
Рила е най-високата планина в България и на Балканския полуостров. Разделя се на няколко добре обособени дяла. Най-високият й връх се нарича Мусала, извисява се в източната част на планината и е висок 2925м. Планината е обградена от всички страни с котловини, а със съседните планини се свързва чрез високи седловини. Площта й е близо 2700 кв.км, а средната й надморска височина е 1500 м. Характерен за Рила е т.нар. алпийски релеф, изразяващ се в остри върхове и назъбени била. Изградена е предимно от гранити и метаморфни скали и е претърпяла две заледявания. В резултат в Рила се срещат почти всички ледникови форми. Най-разпространени са т.нар. циркуси. Обикновено образуват групи, какъвто е циркусът на Седемте Рилски езера. Планината е много известна с всичките си високопланински езера (около 140 на брой), като най-високо разположено е Леденото езеро, под връх Мусала на 2700 м, а най-дълбокото е от групата на Седемте Рилски езера – Окото (38м).

Езерата в Рила имат голямо рекреационно и туристическо значение. Те заедно с характерните алпийски форми на релефа и климата създават много добри условия за туризъм във високопланинските части, и целогодишно привличат хиляди любители на природата.

Рила е богата на водни ресурси и от нея водят началото си три от най-големите ни реки. Изградени са и няколко високопланински язовира, които също са атрактивни и привличат туристи. Най-високият язовир в България също се намира тук. В подножията на планината има и много минерални извори. Те имат важна роля за развитието на балнеоложкия туризъм.

Рила се отличава и със сравнително благоприятен климат, но главните му особености се определят преди всичко от релефа. Връх Мусала се слави като най-студеното място в страната, там температурите са под нулата 8 месеца в годината. С ниските температури на въздуха са свързани и обилните снеговалежи и продължителния период на задържане на снежната покривка. Това има голямо значение за развитието на зимните спортове, обособили Рила като национален и международен ски център. В източната й част се намира един от най-големи ски-курорти в България – Боровец. Той е и изходен пункт за изкачване на балканския първенец вр. Мусала. Голяма е ролята в това отношение на кабинковия лифт, който достига до вр. Ястребец и значително улеснява маршрута.



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница