Black Sea Network for Sustainable Tourism Strategies for joint tourism marketing and development in the Black Sea region



страница1/4
Дата15.10.2018
Размер321.5 Kb.
#88143
  1   2   3   4



Black Sea Network for Sustainable Tourism - Strategies for joint tourism marketing and development in the Black Sea region” (BS NST)

MIS-ETC 2605






ОДОБРИЛ:

Зам. кмет ”Европейски политики, Околна среда”

/Атанаска Николова/

ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ

І. ПРЕДМЕТ НА ПОРЪЧКАТА:

Изходна информация за проекта:

Проект „Черноморска мрежа за устойчив туризъм – стратегии за съвместен маркетинг в туризма и развитие в черноморския регион“ (BS NST) – 2.1.2.72115.179 MIS-ETC 2605, обединява усилията на партньори от България, Грузия, Молдова, Украйна и Турция за създаване на съвместна маркетингова стратегия за промотиране на туристически продукти и услуги в държавите-партньори по проекта, като целта е постигане на по-високо качество на предлаганите туристически услуги и фокусиране върху специфични туристически продукти, които имат нужда от разработване.


Кратко описание на услугата:
Избраният изпълнител следва да разработи на лого на проекта и интернет портал за предлаганите туристически продукти и услуги в България, Грузия, Молдова, Украйна и Турция, с възможност потребителите да правят справки, както и коментари за посетени места. Изходните данни ще бъдат предоставени от всеки партньор по проекта, като те ще включват данни от маркетинговите проучвания и промотиране на определен вид туризъм – културен, еко, СПА, селски, винен туризъм. (Изброяването не е изчерпателно).
Срок за изпълнение:

Срокът за изработване и предаване на интернет портала следва да е не по-късно от 31.12.2014 г.


Функционални изисквания

1. Общи изисквания към интернет портала:
- Система за управление на съдържанието

Системата за управление на съдържанието е отговорна за съхранението, контрола и публикуването на всички документи в сайта. Следва да осигури централизирано съхранение на данни, документи, изпълними файлове, чертежи, pdf документи, html, xml, flash, снимки, аудио, видео и др. в база данни и във файлова система:



  • Възможност за задаване на неограничен брой вложени структури, към които да има свързани документи, снимков материал и файлове за изтегляне.

  • Възможност за добавяне, подреждане, редактиране или скриване на всички елементи от хоризонталното и вертикално менюта в структурата на страницата.

  • Възможност за форматиране на текста на публикациите с подходящ редактор: смяна на шрифта, промяна на големината и цвета му, вмъкване на изображение, създаване на вътрешни и външни линкове, възможност за copy/paste от файлове на Word.

  • Възможност за редактиране на таблици: промяна на цвят на колонка, ред, размери, дебелина на рамката и др.

  • Възможност всяка информация (публикация) и снимки, които се качват, да бъдат прегледани как биха изглеждали в потребителската част и след това да бъдат публикувани. Новите страници да не се появяват, докато не бъдат публикувани за достъп от външни потребители - възможност за „скриване” и „откриване” като се визуализира в системата статуса на скрития обект.

  • Промяна на реда на страниците и документите (опция за пренареждане на страници и документи в системата).

  • Възможност за задаване на период за всяка страница или документ, в който да са видими.

  • Възможност за скриване на страница, подстраница или рубрика при липса на информация в нея.

  • Възможност за добавяне на нови рубрики, както и премахване на съществуващи.

  • Възможност за създаване на хронологичен архив на материалите (документите) в дадена рубрика посредством интерактивен електронен календар – по дни/месеци/години и възможност за лесен достъп до архива от потребителите на страницата.

  • Снимките към дадена новина да бъдат без ограничение в броя като да има възможност да бъдат преоразмерявани на сървъра и преподреждани.

- Брояч на посещенията

Сайтът следва да осигури възможност за статистика на посещенията (брояч на посещенията) по отделните страници и рубрики (новини, документи и др.) за посочен времеви период (по дни, седмици, месеци и години).

- Достъп от хора с увреждания

С цел осигуряване на възможност за ползване от хора с увреждания, да се предоставят следните функционалности:



  • промяна на големината (кегела) на текстовия шрифт;

  • връщане на стандартните настройки;

  • опростен изглед на страницата – в текстов вид;

  • да не се използват рамки (frames) в изграждането на страницата, които възпрепятстват специалните четци за хора с увреждания.

- Локализация на потребителя в портала

Навигацията на сайта трябва да позволява във всеки един момент и от всяка страница да се предоставя връзка към началната и към предишната страница, да се визуализира моментното положение на потребителя в сайта (път на достъпване до вътрешна страница).

- Дата и актуалност на информацията

Сайтът следва да осигури възможност за показване датата на актуалност (публикуване) на всяка информация.

- Автоматичен преглед

Сайтът следва да осигури възможност за автоматичен преглед на част от текста и визуализиране на типа на прикачения документ (doc, xls, pdf, rar, zip, rtf) и големината му.

- Страниране

Сайтът следва да осигури възможност за страниране - подреждане на информацията в страници в случаите, когато тя е в списъчен вид и съдържа елементи, които не се събират на един екран с предоставяне на навигационен елемент за преминаване от една страница в друга (предишна, следваща, първа, последна).

- Абонамент

Сайтът следва да осигури възможност за абонамент за най-новото съдържание, по конкретни страници или по рубрики, посредством RSS (или друга аналогична стандартизирана услуга) или посредством html бюлетин, който се изпраща на адреса на електронната поща на абоната.

- Връзка с други портали и страници

Сайтът следва да осигури възможност за връзка с други електронни страници - външни интернет страници, важни за дейността по Проекта или имащи връзка с нея. Отварянето на такива външни страници трябва да става в нов прозорец, за да е ясно за потребителя, че отваря ново приложение.

- Печат

Сайтът следва да осигури възможност потребителя да отпечата съдържанието на текущата страница в подходящ формат.

- Интерактивни Карти

Сайтът следва да осигури възможност за интерактивно изобразяване на карти или части от карти за показване на географското положение на обектите, към които е насочен проектът, с линкове към съпътстващата информация.

- Качване и изтегляне

Сайтът следва да осигури възможност за качване и изтегляне на файлове във всякакви формати: JPEG, MPEG, PDF, HTML, DOC, XLS, TXT, PPT, PPS, GIF, WAV, MP3, SWF, AVI и др.

- Достъп до информация

Сайтът следва да има публично достъпна част, част достъпна само от партньорите в Проекта (Intranet) и административна част. От гледна точка на потребителите достъпът ще се определи като:



  • Публичен достъп – информация и ресурси достъпни до всички потребители на сайта.

  • Оторизиран достъп – след представяне на потребителя, той получава достъп до предварително дефинирани информационни фондове и ресурси.

- Търсене

Сайтът трябва да се открива от всички известни търсещи машини в интернет пространството. Възможност за търсене по ключова дума или фраза в самия сайт.

При визуализиране на резултатите от търсенето да се предостави и навигационния път в информационната структура, където се намира резултатът. Основните видове търсене са:


  • Базово търсене - тази функционалност трябва да присъства в началната страница и да съдържа панел, в който потребителят да въведе ключова дума.

  • Разширено търсене - тази функционалност трябва да позволява на потребителя да осъществи търсене по посочена рубрика, по период, по произволен текст или част от текст от съдържанието на документите и др.

Функционалността за търсене осигурява като минимум следните възможности:

  • Търсене в съдържанието, в заглавието на документа и в заглавието на прикачени документи.

  • Търсене по ключова дума, израз и логически изрази.

- Изпращане на документи

Сайтът следва да предостави възможност (интерфейс) за изпращане /приемане на документи на даден електронен адрес.



  • Сайтът следва да бъде разработен на български и на английски език


Примерна Софтуерна архитектура на сайта:

Сайтът трябва да бъде изграден по най-съвременни технологии и изисквания съхраняващи данни, даващи сигурен достъп на оторизирани, административни и други видове потребители, а именно:



  • Сървър на приложението съхраняващ всички данни в сайта – потребители, обекти, заявки и всякакви други нужни релации и таблици;

  • WEB сървър на приложението осигуряващ клиентски достъп посредством най-изброените по-горе Internet браузъри;

  • Адаптация на всички данни за визуализация и работа с мобилни приложения (iOS, Android, Windows Mobile и др.)


Използвани технологии:

HTML

Кодът на сайта трябва да бъде оптимизиран за бързо зареждане и да бъде изчистен от излишни и обемисти HTML тагове.



CSS

С цел допълнително ускоряване на зареждането на всяка страница и гъвкавост при необходимост от промени впоследствие, разположението на информационните блокове и страниците на сайта следва да бъде реализирано чрез Cascading Style Sheets. Задължително е генерирането на CSS код, както за различните фонове на страниците и информационните блокове, така и за използваните заглавия, подзаглавия, основни и спомагателни текстови блокове, навигационни панели и други повтарящи се вдизайна елементи.



JavaScript

За реализиране на специфичната функционалност (по преценка на уеб разработчика) е допустимо използването на оптимизиран за бързо зареждане JavaScript код, ако за постигането на конкретната крайна цел няма друго по-просто решение.



PHP (Perl, Python и др.)

Поради широката му достъпност/популярност и доказана ефективност при реализирането на подобни решения (информационни портали) е препоръчително използването на PHP език за програмиране и осъществяване на връзката с базата данни. Изисква се PHP кодът да бъде оптимизиран за максимално бързо действие, като това се отнася и до заявките, които се правят към базата данни. Трябва да бъдат взети необходимият минимум мерки за осигуряване на защитен достъп до данните и предотвратяване на нежелано проникване в административния панел на сайта или базата данни - Charseta UTF-8.



MySQL (или друга open source система за управление на бази данни)

Поради същите причини, изброени по-горе относно PHP, е добре да се ползва MySQL система за управление на базата данни (СУБД) на сайта. Независимо от избраната релационна СУБД, данните в нея трябва да се съхраняват по ефективен и надежден начин, който да гарантира и максимално бързо действие - данните трябва да са коректно нормализирани и индексирани.Енкодингът на данни трябва да бъде UTF-8.



Flash

За реализиране на специфичната функционалност (по преценка на уеб разработчика) е допустимо използването на флаш елементи за оптимизиран и бързо зареждане. Независимо от избраните видове флаш елементи, данните трябва да се съхраняват по ефективен и надежден начин, който да гарантира и максимално бързо действие - данните трябва да са коректно нормализирани и индексирани.



2. Изисквания към потребителския интерфейс
Общи изисквания по отношение на потребителския интерфейс:

  • визуализация на съдържанието на монитори с екранна разделителна способност 1024х768 px или по-голяма и 32 bits цвят;

  • еднаква визуализация посредством широко разпространени web браузери като Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome, Safari;

  • изчистен и подреден интерфейс;

  • проста навигация на дейностите и достъпа до информация; адаптивен, лесен за ориентиране и удобен за работа;

  • изрично потвърждение от потребителя при действие, което ще доведе до промяна на данните в системата.

Изисквания за визуално оформление:

  • да се използват "празните пространства", за да се акцентира върху важните елементи, като те се открояват сред останалите;

  • цветовете да се използват ограничено, като се приложат основно цветовете включени в логото на Проекта;

  • подобните елементи да се групират заедно;

Изисквания за четливост:

  • да се използват основно безсерифните шрифтове, тъй като се четат по-лесно, отколкото серифните, особено в по-дълги пасажи текст;

  • да се избягват декоративните шрифтове, понеже се четат по-трудно;

  • курсивният шрифт се чете по-трудно онлайн и да бъде избягван;

  • дългите пасажи текст с прекалено голям или прекалено малък размер на шрифта се четат трудно - безсерифни шрифтове с размер 9-11 pt и серифни шрифтове с размер 11-12 pt изглеждат и се четат добре;

  • да се избягва текст написан само с главни букви, защото се чете трудно.

Изисквания към потребителските команди/нужди:

  • да се маркират като неактивни команди, бутони и функции, които в дадения момент не са валидни;

  • обратна връзка - когато потребителят извърши действие да получи незабавна обратна връзка - нещо върху екрана да се промени, така че потребителят да разбере, че системата е регистрирала действието му;

  • навигационни елементи – да се предвиди схема за изобразяване на текущата позиция, което позволява на потребителя да си представи структурата на сайта, къде се намира по отношение на другите екрани и как да стигне до тях.

  • потребителски функции за прекъсване/възстановяване на действията, възможност потребителят да се върне и да коригира допуснати грешки или да извърши промени;

  • възможност за ясно различаване на редактируемите данни от тези, които не могат да се редактират;

  • изискване за изрично потвърждение от потребителя за извършване на важни, потенциално опасни или потенциално деструктивни команди - например изтриване на запис;

  • активиране на екрани с помощна информация автоматично (или предлагането им) в случай, че потребителят повтаря грешките си и предоставяне на лесен начин за връщане към нормалната работа след използването на екраните с помощната информация.


3. Комерсиалната част трябва да притежава следната функционалност:
3.1. Начална страница в която присъстват следните динамични карета:

  • случайно избрани 10 (или повече) от всички ”туристически продукти” от отделните държави се представят в стилен анимиран вид, кратко описание и линк ”виж още”.

  • последно добавени 20 (или повече) от всички обекти - кратко описание и линк ”виж още”.

3.2. Страница с детайлна информация за дейността и целите на сайта.

3.3. Страница с линк препращащ към http://gotoburgas.com/bg и към сайтове на останалите партньори.

3.4. Каре за предлагания тип туристически продукт/услуга, по отправна точка ‘вид туризъм’ – културен, еко, СПА, селски, винен туризъм и др., което ще присъства на всяка страница, от което категориите туризъм, към които са добавени крайни обекти ще бъдат изброени, заедно с подробна информация за тях.

3.5. Две карета, които присъстват на всяка страница, в които ще бъдат помествани неограничен брой рекламни банери, както към вътрешни страници в сайта, така и към други сайтове – неограничен на брой анимирани реклами във всяко едно от каретата.

3.6. Добавяне на неограничен брой категории, основни и подосновни страници към категории, подкатегории и основни страници в динамичния Интернет сайт, заедно с цялата информация към тях.
4. Потребителската част трябва да притежава следната функционалност:

Системата ще дава възможност в нея да се регистрират потребители, които да публикуват свои обекти.

Всеки един обект, добавен от потребител ще съдържа в себе си следната информация:


  • тип обект

  • местоположение – указва местоположението на конкретния обект в съответната държава (град, местност и т.н).

  • основна снимка – задължителна.

  • дата на публикуване – генерира се автоматично.

  • кратка информация в свободен текст.

  • допълнителна информация към обект - неограничена по обем и вид на съдържание, възможност за добавяне на документи за сваляне към обект.


Модул за администриране на потребителско съдържание:
Всеки един регистриран потребител желаещ да рекламира услуги в сайта, след като бъде одобрен от администратор, той (потребителят) трябва да има достъп до лично съдържание в сайта, където той публикува цялостна информация за представяне/предлагане на своите услуги или обект. Чрез този модул всеки един регистриран и одобрен потребител трябва да може да:

  • публикува свой обект/услуга;

  • асоциира своя обект/услуга към категория или подкатегория от продукти/услуги;

  • добавя снимки към галерията на продукта/услугата;

  • добавя мултимедийно/видео съдържание;

  • описва подробно обекта/услугата;

Всеки един регистриран потребителски обект/услуга, след като е одобрен от администратора, участва в цялостното съдържание на сайта, може да бъде достъпен от менюто категории и подкатегории.


При примерното търсене всички обекти в резултат на това търсене се визуализират с малка снимка, име на обект, кратка информация и бутон за детайлно разглеждане/избиране на обект. След като обекта е избран, той се визуализира с цялата си информация – снимки, цени, условия и информация за контакт, която предварително е попълнена от собственика/администратора на конкретния обект.
При търсене на други услуги/обекти:

  • избор на тип услуга;

  • район/населено място;



5. Порталът трябва да включва Административна система за управление със следната функционалност:
Правата за достъп трябва да се организират гъвкаво, на принципа на дефинирането на роли и присвояването на потребителите на набор от роли. Ролите се дефинират като достъп до набор от функции на системата и нейната информация. Могат да се обособят няколко основни роли:

  • публичен потребител без авторизация;

  • потребител-партньор по Проекта с авторизация - достъп до предварително дефинирани информационни фондове и ресурси;

  • редактор на съдържание - добавяне, преглед, редакция на материали и др;

  • администратор – достъп до административната част на сайта.

Администраторът трябва да може:



  • да дефинира нови роли;

  • да създава, редактира и премахва, да деактивира и активира потребителски профили (за един потребител или група потребители);

Потребителският профил трябва да съдържа като минимум следната информация: име, фамилия, потребителско име, потребителска парола, e-mail, телефонен номер, партньор по Проекта.

Потребителите трябва да могат да редактират личната и контактната информация за тях, паролата за достъп.

5.1. Добавяне, редакция и изтриване на информация към основни страници към сайта, както и към допълнителни страници, към основни страници – неограничена по обем и вид на съдържанието:


  • изображения/снимки;

  • текст;

  • файлове за сваляне;

  • анимирана галерия от снимки;

  • мултимедийно/видео съдържание;

5.2. Добавяне, редакция и изтриване на тип обект – неограничени на брой.

5.3. Добавяне, редакция и изтриване на местоположения за обекти – неограничени на брой.

5.4. Активира потребителски обяви/обекти;

5.5. Забранява достъп на потребители;

5.6. Активира достъп на потребители;

5.7. Променя периоди за активност на обекти;

5.8. Добавяне, редакция и изтриване на рекламни банери, сочещи към други сайтове.
Информацията на всички страници, категории, подкатегории, крайни обекти в сайта, снимки към галерии, видове номенклатури, и всички данни към тях трябва да е напълно динамична – да може да бъде добавяна, редактирана или изтрита от системата за управление и редакция от администратора на сайта (собственика), където той се оторизира посредством потребителско име и парола, без да се изискват каквито и да е специфични познания, от всеки компютър, който има връзка с Интернет.
6. Изпълнителят следва да предвиди регистрация на домейна, както и осигуряване на хостинг и поддръжка на сайта за период от минимум 24 месеца.

Изпълнителят следва да спази изискванията за публичност и визуализация на Съвместна Оперативна програма „Черноморски басейн“ 2007-2013 - http://www.blacksea-cbc.net/index.php/Documents/Communication-materials/Visibility-and-Communication-Templates-for-the-Projects2 и на Закона за авторското право и сродните му права.

Изпълнителят следва да осигури обучение на администратори на възложителя, както и софтуерна възможност за тяхната работа със системата.

7. Изисквания  за гаранционни условия, собственост и обучение
Гаранционни условия:

Изпълнителят следва да осигури 24 месечна гаранционна поддръжка след приемане на страницата. В рамките на гаранцията всички нередности по отношение на нейната функционалност и оперативност, определени в настоящото техническо задание, да бъдат отстранявани своевременно и за сметка на Изпълнителя.

Гаранционното обслужване следва да се извършва чрез разрешен онлайн достъп до административния панел на страницата в рамките на 8 часа или при необходимост на място в сградата на Община Бургас. При наличие на по-сериозни проблеми времето за отстраняване не трябва да надвиша 48 часа.

Изпълнителят се задължава да извършва промени в дизайна и да добавя функционалности по искане на Възложителя по време на гаранционния срок.

Изпълнителят трябва да гарантира интегритет, надеждност и сигурност на информационната среда.

Собственост и вещни права

 

Собствеността и всички права върху готовия продукт – Интернет портал на проект „Черноморска мрежа за устойчив туризъм“ трябва да бъдат изцяло на Възложителя.



За информацията, разпространявана по електронен път (напр. уебсайтове, електронни съобщения и т.н.) или чрез аудиовизуални материали, описаните мерки се прилагат аналогично. След приключване на проекта и одобряването му, програмният код (source code) трябва да бъде предаден на Възложителя.

 

 



Обучения за работа с интернет сайта

 

Изпълнителят следва да организира въвеждащо и при необходимост и допълнителни обучения на отговорните за администрирането на сайта служители на Община Бургас за работа със системата за управление на съдържанието.



Да се предостави на Възложителя пълна техническа документация на системата, както в частта й за логическата карта на сайта, така и на системата за управление на съдържанието на сайта.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница