Българи получават безплатни лекарства



Дата27.10.2018
Размер257.43 Kb.
#101265
Прес клипинг: „Здравеопазване”
16.09.2014



1 552 434 българи получават безплатни лекарства

Всеки пети не плаща здравни вноски

Диана Тенчева
Увеличават се болните българи, които получават медикаменти за домашно лечение. Миналата година те са били 1 552 434 души, а през 2012 г. са с 26 344 по-малко. Повече от половината от пациентите - 53 на сто, са над 65 г., което се дължи на застаряването на населението, а то става и все по-болно. Това показва одитът на Сметната палата за изпълнението на бюджета на НЗОК за 2013 г., оповестен вчера.

Според проверката през 2013а здравната каса е работила със 70 джипита по-малко, отколкото през 2012-а, когато броят на личните лекари е бил4633души. За сметка на това тя е подписала повече контракти със специалисти - 8669 срещу 8625 през 2012 г. А всеки пети или 1,417 млн. българи, които трябва да плащат здравни осигуровки, не го правят. Одиторите са категорични, че тревожната статистика е пряк резултат и от ръста на безработицата, която според НСИ е 13 на сто за миналата година.

С българите в чужбина обаче неосигурените набъбват до 2, 034 000 души, колкото отчете Националната агенция,за приходите към 31 ноември м.г. Това сочи последната справка на финансовото министерство, предоставена в отговор на депутатско питане от ГЕРБ, което "Труд" съобщи. Неплащането на все повече здравни вноски води до все по-малко пари за лечение. Тенденцията се наблюдава от 2010 г., когато тогавашният финансист №1 Симеон Дянков обяви, че неизрядните платци са 1 893595души. В средата на 2011а те станаха 1931662 и броят им расте.

Сметната палата не открива несъответствия в изпълнение на бюджета м.г., а се натъква само на технически грешки. В същото време Комисията за защита от дискриминация реши, че НЗОК и МЗ дискриминират пациентите с тумори на хипофизата и не им осигуряват нужни терапии.


Две правителства не намират време да приемат Националния антираков план

Наличието на все по-добра апаратура не отменя профилактиката

Евгения Адърска
Утро. Покривът на отсрещната сграда блести от магическото слънчево докосване. Светът е такава прелест! Дори когато си в беда... Всъщност особено тогава.

Животът на болните от рак е съвършено различен от този на останалите хора, за които ракът е работа, отговорност, професия или просто тема от новините. Болестта те връхлита и те отхвърля в друга реалност, където трябва да се оправяш сам. Можеш да сравниш преживяването от чутата диагноза с неочаквано падане по лице. Изненада, болка, дезориентация, лицето в земята, очите, пълни с пясък, в устата вкус на пръст...Пълен блокаж на всички важни функции. Става тъмно, страшно, мъгливо и само някакво сърце шумно тупти. Твоето. Пулсът е оглушителен. В момента, в който осъзнаеш, че само ти чуваш този тътен, става още по-самотно и неистово. Примката се затяга около врата ти и нормалното дишане често става лукс, който не можеш да си позволиш. Допускала съм, че дори смъртта е по-поносимо усещане. Не знам... Човек може да умира много пъти, сблъсквайки се с неразбиране, нелюбов, несъпричастност, неистина, нехора, неживот...



Какъв всъщност е проблемът на болния от рак

Иска ми се да пиша точно за това - съзнаваме ли какъв е всъщност проблемът на болния от рак човек? Дали липсата на лекарства, която е умело използван мит с различни, далеч от хуманизма, цели? Или недоверието, че у нас могат да се справят с диагностиката и лечението? Дали липсата на усещане, че на някого му пука за живота ти? Дали има друго решение, което не е достъпно по една или друга причина? Пощенската ми кутия ежедневно бълва такива въпроси от объркани и обезверени хора. Ежедневието ми поднася срещи с тях и години наред се питам какво трябва да се промени около нас, че те наистина да се почувстват обгрижаени и в безопасност. Мисля, че знам отговора. Става дума за отношение. Дали го имаме, или го нямаме? Отношение, което да поражда действие.

Седя в една от препълнените зали на европейски конгрес по онкология, където десетки хиляди лекари от цял свят търсят и споделят ефективни решения срещу многоликия рак. Слушам изложението на един от най-успешните от тях, лекувал всеотдайно Кайли Миноуг и още хиляди неизвестни хора. Презентацията му показва методиката, с която млади пациентки с далечни метастази - най-тежката от медицинска гледна точка ситуация - успяват да бъдат доведени в мечтаното състояние на ремисия. От лицето му струи светлината на победител, която постепенно облива лицата на колегите му от аудиторията. Отдъхвам си облекчено, че надеждата има своето сериозно медицинско основание и някак си не се чувствам сама в ролята си на пациент. И в този миг зад гърба ми прозвучава шепот на български език: "Ние такива ги пращаме вкъщи..." Дъхът ми спира. В главата ми пулсира ритмично въпросът защо при едни и същи условия и възможности, някои от нас... просто ги изпращат в къщи? Защо в някои държави лекарят има възможност да се бори докрай, а в други приема ограниченията, наложени от системата. И какво е системата, ако не правила, които не би трябвало да служат за оправдание, просто защото са неприемливи? И защо не се променят?

Само в последните десетина години нещата в България осезаемо се промениха. Възможностите за лечение нарастват непрекъснато, апаратурата и модерното медицинско оборудване навлизат във все повече болници, продължителността на т.нар. светъл период след успешно лечение се увеличава, преживяемостта също. Но това сякаш не въодушевява никого. Както и не предизвиква реакция на ангажираност паралелно на растящата заболеваемост и откриване на заболяванията в късен стадий. И ако първото е рефлексия на прогреса в медицината, достъпен и у нас, второто е резултат от липсата на всякаква организирана профилактика и целенасочено търсене на заболявания с цел ранно откриване, когато медицината е успешна. Поправете ме ако греша, но не е ли това липса на отношение? Би било проява на отношение, ако здравето е обществена ценност, а опазването му - национален интерес, ако за здравето на нацията се отделя адекватен държавен бюджет, ако предпазването от ракови заболявания и тяхното успешно лечение е приоритетна здравна политика, ако за добрите и успешни лекари има стимули и възможности за развитие, ако на пациентите се гледа като на хора с бъдеще, а не като на статистика. Вместо това имаме здравна система, кретаща в условия на недоимък и здравна политика с вечно променящи се приоритети. Вместо това имаме унизени, недоволни и вечно критикувани лекари. Вместо това имаме уплашени и недоверчиви пациенти, бягащи на тълпи в чужбина. Нищо, че имаме отлежаващ в папки Национален антираков план, за който вече две правителства не намират място и време и воля! Може би ако бъде проявено заветното отношение, ракът няма да завладява толкова широки територии. Може би специалистите ни ще бъдат щастливи да са успешни във всяка схватка с болестта. Може би ще бъдат свободни да се борят с всички сили и до последно за живота ни, вместо... да ни изпращат вкъщи. Макар и по правилата.



*Авторката е председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ)



Емигрираха лекари, колкото за половин "Пирогов"

Саудитска Арабия и Обединените емирства наддават за наши специалисти

Силвия Николова
Лекари колкото за половин "Пирогов" са напуснали страната само за девет месеца, от началото на годината досега. Толкова удостоверения за работа в чужбина, без които медик не може да подпише договор там, е издала съсловната организация.

За това време сме подписали 400 удостоверения, което е значително повече, отколкото през 2013-а, когато за дванадесет месеца издадохме такъв документ на 600 колеги. Това съобщи главният секретар на съсловната организация д-р Димитър Ленков. Особено плашеща е тенденцията, че от 2010-а насам колкото се дипломират, толкова и напускат.

Най-много мозъци с бели престилки изтичат към Германия, която е предпочитана не само заради неколкократно по-високите заплати, но и изключително атрактивни условия за специализации. За разлика у нас, където специализантът държавна поръчка работи в болница 4 години и получава около 450 лв., не му върви трудов стаж, нито пенсионни и здравни осигуровки, защото е на договор за обучение, а не на трудов, германската държава му дава стартово месечно възнаграждение от 2000-2500 евро. Осигурява му се и безплатна специализация.

Обединеното кралство и Франция са другите любими дестинации на младите ни лекари, дори на тези без специалност.

В Ирландия например, в която сега има глад за медици, за лекар с минимум две години стаж, без специалност и английски език, се дава заплата между 2500 и 4000 евро на месец чисто, след данъчните удръжки. Същевременно му се осигурява курс по език.

В Германия, ако медикът има 4 години стаж по специалността, месечното му възнаграждение след данъчните удръжки е 6000 евро.

Освен това работодателят поема неговите разходите за административни и други дейности, свързани с преместването му там, както и безплатно жилище и мебелировка.

В момента клиника в Лондон търси лекари без специалност, достатъчни са 2 години работа, с английски език, както и джипита. Общопрактикуващите доктори там взимат годишно 60 000 - 70 000 паунда, като при преместването и настаняването там им се дават още 5000 паунда. У нас общопрактикуващите с листа от пациенти 2000 души, след като платят на медсестрата, наемат и консумативите, печелят малко над 2000 лева.

Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия наддават за наши лекари, тъй като те са обучени добре и следят новостите в медицината. Освен това младите владеят по няколко езика, казаха още от БЛС. Стартовата (нетна) заплата в Обединените арабски емирства е 9200 евро. Осигуряват им се още безплатни самолетни билети за семейството, покриват се разходите са транспорт, апартамент и образованието на децата.

Предложения за лекари валят и от Саудитска Арабия, която търси не само лекари със специалност, но и медицински сестри, физиотерапевти, лаборанти и болнични фармацевти. Там докторите също започват минимум с 9000 евро.


Свършиха патоанатомите в Южна България
Анестезиолозите, хирурзите и педиатрите в богатите арабски държави са най-добре платени, като възнагражденията им могат да достигнат и 16 000 евро. Като се има предвид, че лекарите от тези специалности взимат максимум по 1200 лева, е ясно, защо и дефицитът на такива лекари у нас е най-силен, обясни д-р Димитър Ленков. В ИСУЛ например се налага да бъдат отлагани планови операции заради липсата на достатъчно анестезиолози.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов пък обясни, че на анестезиолозите и клиничните патоанатоми в болниците се плаща на т. нар. остатъчен принцип, т.е. колкото реши да отдели за тях хирургичният екип от стойността на съответната клинична пътека, тъй като за тях няма самостоятелна пътека.

Най-остър е дефицитът на патоанатоми в Южна България. За цяла Пловдивска област има по-малко от десетина, които са в пенсионна възраст. Неонатолозите също не достигат.

Започва да се чувства и липсата и на хирурзи. Намаляват желаещите да специализират инфекциозни болести, епидемиология, рентгенолозите и дори неонатолозите и педиатрите. Младите лекари, когато остават в България, записват кардиология, акушерство и гинекология и ортопедия, които са относително добре платени в нашата страна, показва справка на БЛС.


Младите доктори искат 1360 лв. начална заплата
1360 лв. начално месечно възнаграждение за доктор специализант, колкото правят към момента четири минимални работни заплати, искат наши медици, обединени в гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване". Да се въведат допълнителни механизми за финансово стимулиране и възможност за сключване на стандартен трудов договор в болниците, където те продължават специализациите си и работят наравно с останалите медици, но без осигуровки. Тези свои искания младите лекари изпратиха в меморандум до всички политически сили. В него те настояват и за разкриване на допълнителен брой места за специализация в отделните региони, в близост до родните места на младите доктори. Според тях, ако това се осъществи, така постепенно ще се преодолее дефицитът на лекари в отдалечените градове и по-малките селища в страната.

Младите лекари настояват и за повишаване на контрола върху качеството на преподавателската дейност, както и възможност за обмен с водещи европейски клиники. Те искат и по-добро оборудване на болниците, в които специализират млади лекари, за да не изпадат те в ситуации, когато отидат във водеща болница, да не могат да работят със съвременна апаратура.

За младите специалисти от гражданската инициатива настояват заплатата да е колкото шест минимални, което прави 2040 лв. Според хората в инициативата кариерното израстване не трябва да се основава на лична симпатия и роднински връзки, а да бъдат въведени обективни критерии за това. Те смятат, че ако политиците ни започнат промени в тези насоки, лекарите ще останат в България.
Срамът лекар в BG

Силвия Николова
Едва ли има по-популярна професия за анекдоти като тази за лекарите. Шегата обаче секва, когато се замислим, че медиците у нас са на свършване. Да, именно на свършване, защото младите, а и доктори на средна възраст напускат страната. И с пълно основание - в България няма шанс за хората, които са учили най-много, продължават да учат по време на целия си живот, следейки новостите в медицината, трупайки специализации, квалификации и научни степени, за да са на нивото на своите европейски колеги и в услуга на нас, своите пациенти.

Това обаче у нас проумяват малцина. Дори в последните години, когато съсловието видимо се топи, не се намери правителство, което да постави въпроса с изтичането на бели престилки, да даде идеи, да повдигне обществена дискусия и да попита: Докторе, от какво имаш нужда?

Само за някакви си девет месеца 400 млади лекари са си извадили удостоверения от Българския лекарски съюз, за да започнат работа в чужбина. За цялата 2013-а те са били 600 човека. Колко ли ще бъдат до края на тази?! Едва ли цифрата ще ни зарадва.

Нашите бели престилки бягат, и с пълно основание, защото тук освен едно застаряващо и все по-болно население, никой нищо друго не може да им гарантира. Освен, може би, унизителни за съсловието заплати, мъчителни специализации, по време на които трябва да си плащаш обучението, от една страна, от друга - да работиш и даваш дежурства наравно с другите колеги в болницата. Срещу всичко това да получаваш няма и 400 лева, като сам си плащаш здравните и пенсионните осигуровки, защото договорът ти с лечебното заведение е за обучение, а не трудов с всички гаранции и защита по смисъла на Кодекса на труда. Ако пък си и общопрактикуващ лекар и решиш да специализираш, към всички тези несгоди се прибавя и тази, че трябва оставиш пациентите си без доктор, докато се обучаваш.

Няма пречка да се взаимства нещо от това, което останалите държави практикуват по отношение на младите лекари. Възможности много - като се започне от елементарното - да бъдат назначавани на трудов договор и се отпуснат повече бройки държавна поръчка по дефицитните специалности като анестезиология, педиатрия, неонатология, та се стигне до това да бъде променена коренно системата на остойностяване и заплащане в здравната ни система. Например да се премине към т.нар. диагностично свързани групи, а не по клинични пътеки, които са доказали своята несъстоятелност.

Модели много, при това съвсем не скъпи, нито патентовани. Просто някой трябва да инициира разбиването на сега съществуващото статукво на нищоправенето.

Защото истината е, че потокът от напускащи медици няма да спре, докато някой тук не проумее колко сериозен е проблемът.

Не се ли намери някой, който да го заяви ясно и открито и да отстоява разрешаването му, след някоя и друга година няма да има кой да лекува децата ни, нито кой да ни сложи упойка преди операция.

А, едва ли някой би завел детето си на баячка, нито пък би легнал на операционната маса да го режат в пълно съзнание.
Бум на напускащи в кюстендилската болница

Родилки в паника, искат си доверените гинеколози

Северина Иванова
Масово лекари напускат кюстендилската многопрофилна болница "Д-р Никола Василиев“. Информацията обикаля десетките пациенти на здравното заведение, които са притеснени от факта, че цели отделения ще останат без необходимия медицински персонал. Най-фрапиращ е случаят с акушеро-гинекологичното отделение. Там уведомления за напускане са дали д-р Маргарита Исталиянова, д-р Емил Давидков и д-р Валери Томов. Така още от месец септември в АГО остават да работят началникът на отделението д-р Христо Караканов, д-р Димитринка Стоилкова и д-р Катя Рангелова. Подобен е и случаят с детското отделение, където също има недостиг на лекари. От там се очаква до дни да напусне един от най-добрите педиатри.

Според запознати нелепото е, че



част от напусналите лекари ще потърсят работа в Дупница или София

"Няма как да се работи при нечовешки условия. Постоянната работа и недоспиване може да доведе до последствия за здравето както на самите медици, така и на техните пациенти“, коментираха работещи в здравното заведение.

Парадокс е и фактът, че новината за масовото напускане идва само няколко месеца след като община Кюстендил закупи чисто нов кувьоз за недоносени пеленачета от 0,500 до 1,500 кг. В основата на закупуването му пък беше общинският съветник д-р Валери Томов, по чието предложение беше гласувана помощта. Неговата колежка д-р Исталиянова също е един от активните парламентаристи в областния град.

"Кажете сега какво ще правим. Ние разчитаме на тези лекари. Аз самата съм при д-р Исталиянова. Моя приятелка е при д-р Томов. Ние искаме при тях да родим, не при непознати. Те са запознати с всички проблеми около нас и на тях имаме доверие“, притеснява се 24-годишна кюстендилка.


Управителят на МБАЛ "Д-р Никола Василиев“ д-р Александър Величков: Графиците им са натоварени

"Причината медиците да напуснат здравното заведение са натоварените графици и липсата на свободно време. Това ми казаха при всичките разговори, които проведохме с тях. Засега мнението им е такова и те са категорични, че напускат. Поради тази причина се назначават нови двама акушер-гинеколози и един педиатър, така че да се спазват 24-часовите графици и пациентите да получават необходимите медицински грижи“, коментира д-р Величков. Той изрази надежда, че медиците след време ще преоценят работата си в здравното заведение и отново ще се завърнат в АГО.

"За момента това, което мога да направя, е да назнача нови хора, за да не влошим здравното обслужване на пациентите“, каза още управителят на МБАЛ "Никола Василиев“.

Парадоксалното е, че общо 6-има са били работещите медици в АГО в кюстендилската болница. След като те не успяха да издържат на натовареността, сега 5-има лекари ще се наложи да работят със същото темпо, докога обаче, все още не е ясно.


Пийнал бизнесмен набил фелдшер в Преслав

Цял квартал се самооблагал по левче на месец, за да плаща на медика Хюсеин Мехмедов

Красимир Крумов
Фелдшер от Центъра за спешна медицинска помощ във Велики Преслав, който е оказвал помощ на почти всеки жител в преславския квартал Кирково, е бил пребит от пийнал бизнесмен пред сградата на болницата, разказа пред "Монитор" по телефона самият потърпевш. Жертвата е 62-годишният Хюсеин Мехмедов, медицински специалист (фелдшер), заради когото цяло Кирково се самооблага, за да им бъде нещо като джипи.

Хюсеин бил на смяна в спешния център, когато към 21 часа в събота дошъл почерпен собственикът на магазинче с кръчме в квартала Фахредин И. 40-годишният пациент казал, че се чувства зле и



поискал фелдшерът да му измери кръвното

Дежурният го прегледал, налягането се оказало в нормите - 130 на 80.

"Знам, че нямам кръвно, но дойдох нарочно, ела да се разберем нещо навън" - казал по думите на фелдшера пациентът. Излезли и навън без предупреждение Фахредин започнал да удря медика с юмруци. Мехмедов паднал, ударил си главата в стената, рукнала му кръв и от носа и целият бил окървавен. Изгубил съзнание и първото, което си спомня, е надвесен над лицето му лекар. Медицинска сестра видяла инцидента от третия етаж, развикала се, но побойникът духнал. Въпреки боя Хюсеин Мехмедов останал на работа. Фахредин бил заловен на следващия ден, причините за нападението освен тази, че бил почерпен, не са напълно ясни. Полицията е съставила акт за дребно хулиганство на бияча, но тепърва днес съдът ще решава дали няма по-сериозно престъпление.Фелдшерът се ползва с изключително добро име

във Велики Преслав и Кирково. Жителите от квартала събират всеки месец по едно левче само и само Мехмедов да ги обслужва вместо личен лекар, тъй като в местния лекарски кабинет доктор не бил влизал от 15 години. Местните даже му заредили медикаменти за спешния шкаф.





Спешна помощ, здравна вноска, електронно здравеопазване

Важно е и да има стратегия за задържане на младите лекари

Анна Ботинова
Здравната реформа стартира преди 15 г., но днес се радваме на твърде малко от благополучията, които трябваше да донесе. Първо имаше очакване, че тя е обмислен и предвидим процес с начало и край. След това се разбра, че краят не се вижда, а неочакваните резултати объркват пациентите и плашат дори министрите на здравеопазването. Всяка година се отчита по-високо бюджетно финансиране, а на практика здравната каса е на червено още от май.

За първи път тази година се наложи официална актуализация на бюджета на касата. В резултат пострадаха бюджетите на министерствата и се режат всякакви дейности, за да се осигурят болничната помощ и отпускането на лекарства в следващите месеци.

Защо се стигна дотук? Къде са основните грешки и как може да бъдат поправени в разумни срокове?

За да изясни тези въпроси в. "24 часа" откри дебат за 3-те най-болни теми на здравната система. Той вече започна на страниците на вестника -своето мнение за най-спешните проблеми и предложения за решението им дават водещи български лекари и здравни мениджъри. Днес можем да обобщим първите резултати въз основа на техните виждания. Експертите са категорични, че 3-те най-сериозни въпроса за решаване са финансирането, спешната помощ и въвеждането на електронното здравеопазване.

Първи сред най-острите проблеми на здравеопазването е въпросът за финансирането на системата, единодушни са специалистите. То е недостатъчно, не можем да искаме качество с недостатъчно финансиране, категорични са експертите.

От една страна, става дума за малкия дял от брутния вътрешен продукт, отделян за здравеопазване - малко над 4%. Това е най-ниското бюджетно финансиране сред страните от ЕС.

От друга, остро се поставя въпросът за увеличението на здравната вноска. Тя е 8 % от години, а още при старта на здравната реформа бе заложено осигуровката да стане 12% малко след началото. Тази непопулярна стъпка не бе предприета до момента от никоя партия, но за нуждата от увеличение се говори все по-често.

С финансирането е свързан и драматичният проблем с промяната в здравноосигурителния модел. Планове за въвеждането на допълнително здравно осигуряване имаше още през 2001 г. при правителството на НДСВ. Широко обсъжданите проекти за втори и трети стълб обаче не стигнаха до изпълнение.

Нуждата от промяна не търпи отлагане, казват и здравните експерти пред "24 часа". Монополното положение на здравната каса не се отразява добре на качеството на здравните услуги. Не е обособен и основният пакет медицински дейности, гарантирани от здравната каса. В момента той е твърде разширен, а същевременно клиничните пътеки са остойностени на 60-70%.

Какъв трябва да е по-добрият здравноосигурителен модел за сегашния етап на развитие? Мненията на експертите се различават. Някои твърдят, че трябва да има няколко здравни каси, които да се конкурират.

Според други обаче това е рисковано при липсата на икономическа стабилност и е по-добре да има надграждане на сегашния модел с втори стълб.

При всички положения обаче първо трябва да се определи кои дейности и в какъв обем може да гарантира здравната каса с наличния си бюджет. След това трябва да се формират пакетите дейности, които остават извън основния и така да се създаде допълнителното осигуряване.

Промяната на осигурителния модел изисква пълен обществен и политически консенсус, отбелязват лекарите. Изборът на конкретен модел е въпрос на широка дискусия и политически решения, допълват те.

Остойностяването на медицинските дейности също е част от големия проблем с финансирането на здравеопазването, смятат лекарите. Сегашната система на клиничните пътеки не покрива реалните разходи по осигуряването на услугата. Повечето експерти предлагат въвеждане на по-съвършената система на диагностичносвързаните групи - изцяло или частично. Тя отчита разходите за всеки пациент индивидуално според тежестта на състоянието му и съпътстващите заболявания.

Част от финансирането на здравеопазването е и събираемостта на здравните вноски, отбелязват лекарите пред "24 часа". Те призовават и държавата да изпълнява коректно ангажимента си към социалните групи, които осигурява. Вторият болен въпрос на здравната система е спешната помощ според проучването на "24 часа". Над половината анкетирани лекари призовават за нейното модернизиране, за да отговаря на изискванията за бързина и адекватност. Тя е основата на модерната медицина, с нейната работа е свързано и качеството на болничните дейности при спешни състояния. Спешната помощ трябва да бъде достъпна, по-добре оборудвана технически и осигурена с кадри, призовават експертите. Отново въпрос на управленски решения е да бъдат ли включени парамедици и в каква степен, казват експертите.

Третият спешен въпрос е въвеждането на електронното здравеопазване, сочи проучването на "24 часа". То също е обект на половинчати решения до момента, а сред проектите за въвеждането му нито един не беше доведен докрай. Като първа стъпка незабавно трябва да бъдат въведени електронните здравни карти за пациентите, за да се повиши контролът върху разходите в здравеопазването, настояват здравните експерти. Само така здравната каса ще може да контролира пътя на пациента, извършените дейности и направените разходи в реално време. Електронните здравни карти ще позволят на пациентите и сами да контролират какви услуги получават.

Сред останалите наболели въпроси, поставени от нашите експерти, е и броят на болниците. Той е твърде голям, съотнесен към броя на населението, и това е причина за разпиляването на финансовите ресурси. Проблемът е свързан с липсата на национална здравна карта и с липсата на регулация от страна на държавата. Пазарът на медицински услуги не е реален пазар и държавата не може да си позволи да абдикира от регулацията, отбелязват експертите.

Болна тема са и кадровата политика в здравеопазването и липсата на стратегия за задържането на младите лекари в България, сочи още проучването на "24 часа". Ако държавата не вземе спешни мерки за осигуряването на по-добри условия за реализация на младите, след десетина години ще трябва да внася лекари, като изпълнява условията им за високо заплащане, предупреждават специалистите.



Проучването на "24 часа" продължава с мненията на експертите.


Четец брои пациентите в девет болници от днес

Жулиета Недялкова
Здравната каса се опитва да затегне контрола в болниците. За целта от днес стартира пилотен проект в девет лечебни заведения, научи "Преса". Там вчера бяха монтирани специални устройства, през които пациентите ще се чекират при приемане и изписване. Четците ще предават данните от личната карта в районните каси и така инспекторите ще следят в реално време потока от болни, който преминава на ден през дадена болница. Шефката на касата д-р Румяна Тодорова е убедена, че тази стъпка ще доведе до по-ефективен контрол. В София болниците, които са избрани за проекта, са държавната "Царица Йоанна-ИСУЛ", частната "Токуда" и специализираната "Св. Екатерина". "Токуда многократно е заявявала своята готовност да бъде в помощ на публичните институции за тестване на нови модели в областта на електронното здравеопазване", заяви за "Преса" директорът д-р Явор Дренски.

Целта е подобни четци да бъдат монтирани във всички лечебни заведения. Това може да стане през 2016 г, когато ще сменяме личните си документи.


Ако ГЕРБ управлява личната карта ще е с чип през 2016 г.

Борисов благодари във фейсбук за хилядите предложения към предизборната програма

Наделина Анева
Подмяната на личните карти с чип да започне през 2016 година, когато ще се въведе електронното управление. Това планират от ГЕРБ, ако след изборите съставят правителство. Тогава се очаква да имаме действащо е-здравеопазване и е-правосъдие. Здравните ни досиета ще бъдат достъпни онлайн чрез чипа и повече няма да бъдем принуждавани да си вадим свидетелства за съдимост. Няма да се редим и на опашки пред гишетата с чиновници

"Има модели, които позволяват всеки гражданин да следи дори къде са колите на обществения транспорт, сметосъбирачките и снегорините. Възможностите са безкрайни. Гражданите ще могат да видят в реално време и кои улици са разкопани", обясни Дончев. Според него вариантите са два - чипът да бъде интегриран в личната карта още през 2016 г. или да има отделна временна карта, различна от личната, с която да се ползват електронните услуги на администрацията.

Имало аргументи и в полза на двата варианта. Възможно било за известно време да се прилагат и двата подхода, твърди евродепутатът Дончев. МВР искало подмяната на личните документи да не става изведнъж. Затова чипът няма да е задължителен, а ще се слага поетапно.

От ГЕРБ уверяват, че разходите за нова лична карта с чип няма да са по-високи от това, което и в момента плащат гражданите. Ако трябва, средства ще се търсят от държавния бюджет и от ОП "Добро управление", обясни Дончев.

Хиляди предложения към предизборната програма на ГЕРБ получил Бойко Борисов във фейсбук. Вчера той благодари на симпатизантите си и обяви, че екипът му ще се затрудни да избере най-добрите. По-късно откри нова спортна зала в Свиленград. И обясни, че това е най-добрият подарък за първия учебен ден.


100 млн. лв. инвестиции за обновление на Медицинския

Полина Тодорова
Грандиозен ремонт предстои в Медицинския университет в София в следващите 3 години.

"Ще предложа на Академичния съвет инвестиционна програма за следващите три години на стойност 100 милиона лева, за да можем да решим абсолютно всички проблеми със зали, с аудитории и общежития", заяви ректорът на учебното заведение проф. д-р Ваньо Митев при откриването на академичната година във вуза вчера. Ако средствата бъдат осигурени, най-старото медицинско учебно заведение у нас ще може да отбележи 100-годишнината си, която ще се чества след 3 г. изцяло обновено. "Ако предположим, че държавата подхожда пропорционално към всички университети, би трябвало да ни даде 100 млн. лева", изтъкна ректорът. "Медицинският университет - София, се нарежда сред най-престижните учебни заведения в страната", коментира от своя страна столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя изтъкна, че в него се обучават 8000 бъдещи лекари, от които 2500 чуждестранни студенти, идващи от 60 държави.





Вучков стана почетен професор в Медицинския

Стела Стоянова
Проф. Юлиан Вучков стана почетен професор на Медицинския университет в столицата. Той получи званието навръх 15 септември. Така известният ни телевизионер вече е почетен професор на три университета, като другите два са Библиотечният и УНСС. Титлата му се дава заради много успешната медийна дейност и талантливо писателско творчество, както и поради факта, че от години защитава каузата на университета в медийните си изяви. В неговите предавания са гостували и десетки медицински светила.
СЗО чертае мрачна прогноза за човечеството
Експертите на Световната здравна организация (СЗО) предупреждават, че екстремните метеорологични промени и глобалното затопляне могат да струват живота на стотици хиляди хора. Тези промени ще улеснят разпространението на болести като маларията и денгата, предупреждават от СЗО. Климатичните промени влошават въздуха, водата и храната. А глобалното затопляне между 2030 и 2050 г. може да застраши живота на 250 000 души годишно. Жертвите ще растат и заради екстремните горещини. Тези проблеми ще засегнат не само развиващите, но и развитите страни.



НСИ: Харчим повече за цигари, отколкото за храна
Дефлацията от 0,2 % на месечна и 1,2 % на годишна база отчете НСИ през август. Данните сочат, че само заради спада на потребителските цени икономиката на България се е свила с 1,7 % през първите 8 месеца на тази година. Сериозен спад през август спрямо юли има при цените на храните, облеклата и разнообразни стоки и услуги, като това понижение е обичайно за сезона заради по-слабото търсене в разгара на лятото, когато много хора са в отпуска и почиват на вили, в селата, с пакети "ол инклузив" на морето или в чужбина. Заради по-ниските цени на храните техният дял в общите разходи намалява до 35,1%, показват изчисленията на националната статистика. Това прави 355 лв. за храна и безалкохолни напитки средно на човек от домакинството. С 0,4 % за година се увеличават и разходите за алкохол и цигари и те вече са 4,4 % от всички плащания на домакинствата. За вредните навици се отделят по 44 лв. средно на човек. Това е повече, отколкото за дрехи и обувки, за които даваме по 35 лв. От 171 лв. на 153 лв. на лице се понижават за последната година разходите за дома - ток, вода, отопление и поддържане. Техният относителен дял в общите разходи намалява до 15,2 %, показват данните на НСИ. Леко увеличение се наблюдава на харчовете за транспорт, алкохол, цигари, облекло и обувки. Разходите за транспорт и съобщения са по 127 лв. средно на човек за второто тримесечие и се превръщат в третите по значимост харчове след тези за храна и жилище.

Без промяна за последната година са харчовете за лекарства и здравеопазване. За тях се отделят средно по 121 лв. на лице от домакинството, или 4,9 % от общите разходи. Като цяло българинът е изхарчил средно по 1012 лв. от април до юни, което е с 4,4 % по-малко, отколкото преди година. По-съществено намаление има на консумацията на хляб и тестени изделия, като намаление има и при останалите основни храни. Общият доход средно на човек през второто тримесечие на 2014 г. е 1160 лв. Основен източник продължава да бъде работната заплата. Вторият по значение доход са пенсиите, като относителният им дял е 26,3 %. В номинално изражение през второто тримесечие на 2014 г. спрямо същото тримесечие на предходната година доходите от пенсии намаляват с 2,5 % и са 305 лв. средно на лице от домакинството. Доходите от социално осигуряване и социални помощи през второто тримесечие на 2014 г. се увеличават и достигат 44 лева средно на човек.

Дефлацията показва, че икономиката буксува, инвестициите са в застой, като слабото повишаване на покупателната стойност на парите се компенсира от това, че новите работни места са недостатъчно, ръстът на заплатите се забавя, а благосъстоянието реално намалява.


Електронна система ще "забърза" НОИ
Осигурителният институт ще изплаща по- бързо парите за болничен, майчинство, гледане на болен член от семейството и трудова злополука. За целта започва разработката на специална електронна система.

Благодарение на нея, "гишетата" на Осигурителния институт, на които всеки месец се редят работодатели и самоосигуряващи, ще останат в историята. Системата трябва да е готова до края на следващата година.

Така че реално ще заработи през 2016 г.

По електронен път ще се подават всички документи, които НОИ изисква, за да изплати обезщетение в случай на болест, майчинство, гледане на болен член от семейството, трудова злополука.

Сериозно облекчение, ако съдим по това колко хартиени документи се носят на ръка в момента. За 3 години близо 220 хиляди работодатели и самоосигуряващи са подали в НОИ почти 7 милиона документа и 8 милиона приложения.

Това ще остане в историята, а сроковете за изплащане на парите ще се съкратят.

Всеки месец на 15-то число пред част от гишетата на Осигурителния институт се извиват опашки. Причината - повечето работодатели и самоосигуряващи избират последния възможен ден, за да подадат документи за изплащане на обезщетения за болест, майчинство, отглеждане на болен и трудова злополука.

От 2015 г. болничните ще се подават по електронен път. А от 2016 г. това ще е възможно и за останалите документи, които института изисква. Като приложението към болничния например с информация за осигуряването на работника.

Освен облекчение за работодателите и за хората, които се самоосигуряват, електронното подаване на документите ще има ефект и за онези, които чакат парите.

Даниела Асенова от НОИ: Всичко това ще доведе до едни по-кратки срокове за изплащане на паричните обезщетения и осигурените лица ще могат да получават по-бързо своите суми.

Електронната система ще има различни "контроли" срещу недопускане на грешки при попълване на инфромацията. От НОИ ще изпращат отговор какво точно са получили.

А хората, които чакат парите си, ще проверяват по електронен път дали шефът им е подал всички документи, кога го е направил и докъде държавата е стигнала с обработката им.

Предстои НОИ да избере фирмата, която ще изгради електронната система. Проектът се финансира с евросредства и е за близо половин милион лева.




Габровският окръжен съд прекрати производството по делото за смъртта на родилката Десислава Манолова и бебето и и го изпрати на Окръжния съд в Плевен
Габровският окръжен съд прекрати производството по делото за смъртта на родилката Десислава Манолова и бебето й и го изпрати на Окръжния съд в Плевен. Определението на Габровския състав не подлежи на обжалване.

Подсъдими по делото са двама лекари гинеколози от габровската болница, които според обвинението са проявили немарливост при изпълнение на служебните си задължения и така са причинили смъртта на 30-годишната майка и новороденото и момченце. Трагичният случай е от преди година. Тогава бебето почина в габровската болница, а родилката, която развила сепсис, е транспортирана в Плевен, но лекарите не успяват да я спасят.

Адвокатите на двамата подсъдими медици възразиха срещу разглеждане на делото в Габрово, тъй като според Наказателно-процесуалния кодекс то се гледа от съда, в района на който престъплението е довършено.

Плевенският окръжен съд ще вземе решение дали обвинителният акт да бъде върнат на Габровската окръжна прокуратура, тъй като в зала защитниците на лекарите възразиха срещу формулировката с мотива, че има допуснати процесуални нарушения.




Здравното министерство и Здравната каса дискриминират 3500 български пациенти, които имат тумори на хипофизата
Здравното министерство и Здравната каса дискриминират 3500 български пациенти, които имат тумори на хипофизата. Това реши Комисията за защита от дискриминация, информираха пред Дарик от Асоциацията, която представлява тези болни. Причината е лишаването на пациентите с тумори на хипофизата от висококачествено лечение у нас, апаратура за извършването, на което имаме. Експертите от комисията са категорични, че от ведомството и от Здравната каса системно не отчитат обстоятелства от обществено значение, а именно - недофинансирането на клиничните пътеки, лошите условия на труд в тази сфера, както и повишаващата се заболеваемост. От Асоциацията на пациентите с тумори на хипофизата са категорични, че в момента болните търсят възможност за качествено лъчелечение извън страната, като най-честата дестинация е Турция, където официалната цена за лечение е 7000 евро. Наред с необходимите разходи за изследвания и престой обаче цената се увеличава до 10 000 евро, жалват се още пациентите. От комисията не са определили глоба за институциите, но препоръчват Здравната каса да започне да покрива всички разходи за качественото лечение на тези болни.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница