Българите заслужават съвестни лекари



страница1/4
Дата18.06.2018
Размер0.55 Mb.
#74311
  1   2   3   4
23 декември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



БЪЛГАРИТЕ ЗАСЛУЖАВАТ СЪВЕСТНИ ЛЕКАРИ
Отиват си последните дни на т. г. Парламентът работи ударно. Гласуват се важни закони в послед­ния момент.

Във вторник стана яс­но, не според медицинска­та експертиза бебето, ро­дено в горнооряховската болница, било мъртворо­дено. Според СРС-та оба­че, които бяха изчетени в НС, то е мърдало часове след раждането. Сега предпочитат да наричат това помятане. Озовава­ме се в ситуация, в която думите са способни на всичко - да оповестят смърт или убийство, да ги отменят, да произне­сат присъда, да предре­шат дали някой ще живее или умре, да опровергаят здравия смисъл, да изтри­ят нечие съществуване, да направят от човека "плод", а от раждането -аборт. Спори се дали "плодът" е бил на 21 или на 24 седмици, и колко гра­ма е тежал. И това се прави от хора, които след няколко дни ще празнуват Рождество Христово, ще палят свещи, ще славят раждането на Бога в чо­вешка плът.

Изкривен е и разговорът за съдебно-медицинската експертиза, която се очакваше като еманация на някаква свещена исти­на. Подминава се фактът, че всяка експертиза може да бъде оспорена, обжал­вана, приета или отхвър­лена. Тя е аутопсия на ис­тината постфактум и няма как да Опровергае ду­мите, изречени от лекари­те, поставени на слушал­ки - правомерно или не.

Факт е, и той няма как да бъде изтрит, че ако бе­бето е било мъртвороде­но, разговорът между ле­карите просто е нямало да бъде воден. Той обаче е налице и можем да бъдем благодарни на СРС-тата, че има доказателства за неговото провеждане. За­това нека спрат всички провокации с искания за оставка на Цветан Цве­танов, тъй като те не водят до нищо позитив­но. Нека вместо това ле­карите се запитат дали това трябва да бъде отношението им към пациентите.



Красмир Генчев, София


Прокуратурата във Велико Търново твърди
Бебето от фризера може да е дишало

Обвинението търси още доказателства срещу докторите от Горна Оряховица
Бебето на 17-годишната Боряна може и да е дишало, твърдят от прокуратурата във Велико Търново. Ден след огласяване на петорната съдсебномедицинска експертиза, според която бебето на 17-годишната ученичка от Лясковец Боряна Георгиева е било мъртвородено, от прокуратурата във Велико Търново нарушиха мълчанието си. Според държавните обвинители заключенията не били достатъчно доказателство за невинността на горнооряховските гинеколози. Дори нещо повече. В официалното съобщение на търновската прокуратура

лекарите са определени като “виновни лица” които за периода от 28.11 до 30.11. в МБАЛ "Св. Иван Рилски" умишлено са причинили смъртта на новородено дете. Основният аргумент на обвинителите е т. 4 от заключението в петорната експертиза. В нея се казва, че "поради проведените реанимационни мероприятия, включващи аспирации и обдишване, е невъзможно с категоричност да се определи дали плодът е извършвал дихателни движения, т.е. дали е бил живороден.

Опитите на лекарите да спасят бебето и изкуственото вкарване на въздух е предизвикало разгръщане и разтваряне на белите дробове. Това разтваряне при нормално раждане се получава, когато бебето след раждането проплаче и поеме първата си глътка въздух.

Тази промяна на белите дробове обаче дава основание на петимата лекари, извършили експертизата, все пак да допуснат и известно съмнение за това, дали плодът все пак не е бил живороден. Това е и един от козовете на прокурорите Румяна Ирманова и Светослав Калчев. Освен експертизата и СРС-тта обаче ще бъдат търсени и още доказателства, се казва в официалното съобщение на Окръжната прокуратура във Велико Търново, публикувано на нейния сайт.

В съобщението си държавните обвинители не коментират изявлението на проф. Тодор Чернев, един от петимата извършвали аутопсията, който още във вторник заяви, че направените хистологични проби категорично доказвали, че бебето е било родено мъртво. Прокурорите не пожелаха да отговорят и на въпроса, ще бъде ли назначена нова експертиза, която да бъде направена в чужбина.

До късно вчера се очакваше вътрешният министър Цветан Цветанов да запознае депутатите с последните данни около разследването на горнооряховските доктори. Ще говоря първо пред народните представители и после пред медиите, обясни Цветанов сутринта. До 19 часа обаче депутатите предпочетоха да обсъждат промените в НПК, свързани със специализирания съд пред изслушването на вътрешния министър.


Майка на починало дете ще съди лекарите
Майка, чиято първо бебе е починало при раждането, ще заведе съдебни дела срещу двама от забърканите в скандала медици. Според Стела Петкова с непрофесионализма си гинекологът и шеф на АГ отделението в горнооряховската болница д-р Димитър Сотиров и колежката му д-р Катя Гецова са причинили смъртта на първото й бебе. На 29 юни 2009 г. Стела постъпва в болницата в железничарския град и на 1 юли д-р Сотиров извършва раждането с цезарово сечение. Два часа по-късно бебето е изпратено в областната болница във Велико Търново, където умира. Според майката лекарите в Горна Оряховица са знаели, че бебето ще умре и за да си измият ръцете, са побързали да се отърват от него.


Медици отгледаха недоносено момиче
Диана Варникова

Новородено с тегло 650 грама оцеля и живее, след като бе отгледано в кувьоз и за него в продължение на месеци се грижеше колективът на неонатологичното отделение в пазарджишката областна болница. Малката Недялка се родила преди 2 месеца недоносена и останала в педиатрията, докато наддаде необходимите 2,300 кг. През това време лекари, акушерки и санитарки от персонала на отделението бдели над детето, вливали му медикаменти и го хранели и то заякнало. Вместо обаче да се прибере вкъщи и ощастливи семейството си, момиченцето ще остане в Дома за медикосоциални грижи, където се отглеждат деца без родители. Причината да попадне в социалното заведение е нежеланието на майката да го отглежда, потвърди завеждащата неонатологичното отделение д-р Мариела Захариева. Малката Недялка е само едно от над 300-те недоносените новородени, изплакали в АГ отделението на държавната болница. Поради липса на женска консултация много от бъдещите майки раждали бебета с вродени сърдечни малформации, някои от които оставали за осиновяване. В отделението са доволни, че разполагат с модерна апаратура, благодарение на която спасяват бебетата. Сред тях е апарат за изкуствена белодробна вентилация, ехограф за трансфонтанелна ехография, няколко кувьоза и др.




Профилактика
ПРЕГЛЕДИТЕ ЗА РАК НА ГЪРДАТА И ПРОСТАТАТА ВЕЧЕ БЕЗПЛАТНИ
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата при жените между 50 и 69 години и на простатата при мъжете над 50-те ще бъдат въведени от 2011 година, съобщиха от Министерството на здравеопазването и уточниха, че те ще бъдат задължителни. Изследванията ще се правят на всеки две години. Ракът на гърдата и на простатата са сред най-честите онкологични диагнози съответно при жените и мъжете. По данни на Националния център за здравна информация от рак на простата през миналата година общо са страдали 275,5 мъже на 100 000, а 44,1 на 100 000 са се разболели. При жените от рак на гърдата общо са боледували 1163,9 на 100 000, а 94,7 на 100 000 са се разболели.

Затова от следващата година жените ще трябва да се преглеждат на мамограф, а на мъжете ще се прави PSA тест. По този начин ще се увеличи възможността тези заболявания да се хващат в ранен стадий и да се лекуват по-лесно и качествено, заявиха експерти от здравното ведомство.Изследванията ще са част от редовния профилактичен преглед при общопрактикуващите лекари, като за тях ще плаща здравната каса.




В Русе

Премахват дискова херния за минути
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Нов апарат за озонотерапия в русенската болница лекува за минути пациенти с дискова херния.

Той се намира в отделението по неврохирургия и шефът му д-р Димитър Нешев вече е извършил първите безкръвни операции на хора с ужасната болест в гръбнака.

Принципът, на който работи модерната апаратура, е известен в медицината като методът Дискосан и е въведен през 1984 година от италианския лекар Чезаре Верга. Състои се в инжектиране на озон-кислородна смес в болния диск.

Интервенцията предизвиква изсушаване на ядрото на хернията, в резултат на което тя се свива до нормални граници и освобождава притиснатите и страдащи нервни коренчета.

Операцията е безкръвна и се извършва под местна или пълна упойка в зависимост от състоянието на пациента. Продължава около половин час, но болният остава в отделението под лекарско наблюдение още 2-3 дни.

Методът Дискосан е алтернатива на извършваните досега операции на болни от дискова херния, обяснява д-р Нешев. Прилага се най-вече при обострени състояния на скоро установено заболяване, но при хроничните случаи също има продължителен положителен ефект. Използва се изключително широко в спортната медицина за лечение на травми. Манипулацията с озонотерапия няма никакви странични ефекти. За здравноосигурените пациенти манипулацията е безплатна и лечението се поема от здравната каса.

Апаратът в русенската неврохирургия е закупен от дарител. С поставянето му Русе стана единственото място в Североизточна България, където болните от дискова херния могат да се лекуват с озонотерапия.

До момента подобна апаратура има само в три частни клиники в София, Варна и Пазарджик.

Лечебното действие на озона е безспорно. Той оказва антибактериален ефект, малките дози от него стимулират имунитета, а големите го намаляват. Озонотерапията се препоръчва като високоефективен метод за лечение и в около 90% от случаите довежда до положителен лечебен ефект. Тя отлично се съчетава с други методи на лечение, като това допринася за по-добър и бърз ефект.




Цветанов и депутати си играха на котка и мишка
Пълна неяснота за мъртвото бебе в Горна Оряховица
Тихомира Михайлова

Два дни народните представители и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов си играят на котка и мишка. След като стана ясна експертизата на новороденото в Горна Оряховица и заявеният в началото извод, че бебето се е родило мъртво, избраници настояваха за изслушване на вицепремиера. Той обаче не беше поканен в парламента. Чак вчера стана ясно, че министърът ще дойде в НС. Това обаче се случи в късния следобед. Освен че закъсня с около 15 минути, Цветанов не влезе в пленарната зала. Това предизвика недоволството на депутатите от опозицията.

В отговор шефката на парламента Цецка Цачева заяви, че не може насила да вкара министъра. „Когато той прецени, ще влезе и ще се изкаже”, коментира тя. "Такова унижение парламентът досега не е търпял. Обидно е. По човешки даже", заяви от своя стана социалистът Любен Корнезов. Едва след това Цветанов се появи в залата. Вместо обаче да му даде думата Цачева продължи с обсъждането на НПК.

Това още повече изнерви депутатите от БСП, защото през това време Цветанов водеше разговор със съпредседателя на групата на ГЕРБ Красимир Велчев. БСП и ДПС поискаха прекъсване на заседанието и веднага да се пристъпи към изслушване на вицепремиера. Цачева обаче контрира, че министрите сами трябва да поискат думата. „До момента Цветанов не е заявил такава. Имаме предвидена програма и трябва да я следваме”, заяви шефката на парламента.

Липсата на кворум провали изслушването на вътрешния министър. През това време депутатите разглеждаха промените в НПК. Оказа се обаче, че в пленарна зала няма достатъчно народни избраници, което бе причината БСП да поиска поименна проверка, след което напусна зала заедно с ДСП. След проверката се оказа, че са останали едва 106 депутати.

"Усетих едно неуважение от групата депутати, които напуснаха", заяви Цветанов в отговор защо не е взел думата от трибуната. По думите му искането на опозицията да бъде изслушан е популистки ход и обвини БСП и ДПС, че са провалили заседанието и така не са му дали възможност да се изкаже.

"Извинявам се на всички лекари, които са се почувствали засегнати", заяви още министърът. Той отказа да коментира петорната медицинска експертиза и дали е възможна грешка в нея, като обясни, че я приема само като част от доказателствата по досъдебното производство. По думите му тя показвала, че плодът е бил цели 700 грама.

"Не знам кои са докторите, които са я правили. Как си представяте, че може да се оказва натиск върху тях?”, попита той. Вицепремиерът припомни, че в СРС-та по случая лекарите са говорили за жив плод. Същото се потвърждавало и в свидетелските показания. Той уточни, че не е произнасял присъди в пленарна зала, а само е прочел стенограма от разговора между лекарите от Горна Оряховица, затова и няма причина да си подава оставката, както искат от опозицията. Цветанов обаче отказа да отговори на въпроса каква е причината лекарите да бъдат подслушвани. "Едни от основните приоритети на кабинета е борбата с престъпността и корупцията", коментира лаконично той.

Преди това от РЗС призоваха за създаването на временна анкетна комисия, която да разнищи докрай случая. По думите на Яне Янев комисията трябва да разбере кой е възложил подслушването на лекарите, както и кога е стартирала преписката.

По-рано през деня от Окръжната прокуратура във Велико Търново обявиха, че петорната експертиза не може категорично да определи дали бебето е било родено мъртво или живо.

Само ден по-рано зам.-директорът на "Майчин дом" в София проф. д-р Тодор Чернев, част от екипа, направил експертизата, заяви, че бебето е било мъртвородено. Според прокурорите в точка 4 от заключението пишело, че „поради проведените реанимационни мероприятия, включващи аспирация и обдишване с амбу, е невъзможно с категоричност при морфологичното изследване да се определи дали плодът е извършвал дихателни движения, т.е. дали е живороден".


Заради скандали загубихме поне петима донори
Д-р Теодора ДЖАЛЕВА, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации, пред Диана Тенчева
- Колко трансплантации бяха направени през тази година, д-р Джалева?

- През 2010-а са извършени 48 бъбречни трансплантации, 5 сърдечни и 14 чернодробни. Само 15 от тях са от жив донор, останалите са от починали хора.

- Защо в последните три месеца липсват сигнали за донорски ситуации?

- Всъщност има. За този период те са осем, но са реализирани само три,

- Защо?

- При останалите пет имаме откази от близките... Обяснявам си го единствено с атаките от края на септември т. г. срещу агенцията от страна на предишното ръководство на Министерството на здравеопазването (МЗ) (чрез доклад на медицинската ДАНС с описани нарушения при: износ на бял и черен дроб за Германия и Австрия, сключване на договор с фирма за документооборот преди датата на подаване на оферти от всички кандидати, липса на подадени декларации за конфликт на интереси и др., бел. ред.).



- Т.е. хората вече не вярват, че дарявайки органите на свои близки, те ще отидат за спасението на българи в беда?

- Просто роднините на тези починали - потенциални донори, са отказвали съдействие на лекарите. Отказват да помогнат на някой друг.

- Не вярват на системата?

- Може би и това. Неслучайно прозрачността е най-важната част от работата при трансплантациите. Неслучайно от година и 2 месеца при избор на подходящи реципиенти за бъбречни присаждания вземат участие и пациентски организации. По този начин искаме обществото да разбере, че всичко се случва нормално, легално и по правилата.

- Колко време ще ви трябва да върнете доверието на хората в агенцията и в това, което правите?

- Поне 3 месеца. Толкова се върнахме назад. Затова искам да припомня, че в началото на 2009 г. имаше само 2 донорски ситуации. С идването на новия екип в МЗ и в агенцията по трансплантацията се осъществиха още 9 донорски ситуации и 20 тази година. Но неправомерните обвинения срещу агенцията ни костват връщане назад и започване почти от нулата.

- Като не сте успели да убедите близките да дарят органите на 5-имата донори, на практика органите им са били хвърлени. И 20 тежкоболни не са получили шанс за втори живот. Така ли е?

- Затова провеждаме обучение на координаторите ни. Да могат правилно да реагират и да провеждат разговори с роднините на починалите. Заедно с френската агенция по биомедицина и Нов български университет тренираме начина, по който да

се съобщава лошата новина. И пренебрегвайки личната мъка, тези хора да разберат, че е възможно да спасят друг човешки живот. Но това не се случва толкова бързо. В Испания, която е водещата в Европа по този показател, се е постигнало за 10 г.Т.е. испанският модел, който всички /…/, е постигнал успех не за една или две години, а за цели 10. В този период имат 140% увеличение на донорите, като са стартирали през 1999 г. с 14 донори на всеки 1 милион от населението си.

- А днес са на първо място в света.

- Да, с 34 донори на милион. За сравнение: в САЩ това число е 21,8, в Канада -13,8, във франция - 26 на 1 млн. души от населението им. У нас за първи път тази година имаме 2,85 души на 1 млн. И колкото и малко да звучи, е най-добрият резултат от 15 г. насам. За съжаление това, което се случи през септември, ще ни върне в изходна позиция.

- А нуждаете ли се от законови промени, които да помогнат на донорството? Трябва ли да заимстваме нещо от испанците?

- Понеже непрекъснато говорим за испанския модел, трябва да кажем, че ние имаме закон за трансплантациите точно като тях. Второто, което и ние имаме, е агенция и организация по трансплантациите. Трето -Испания набляга на медицинското образование на здравните специалисти и обезпечава финансиране. По последното испанците са предвидили специален бюджет. Т. е. самите екипи се мотивират и имат допълнителни средства, които се инвестират в лечебното заведение само ако то работи за донорството. Годишно или месечно им се дава някаква сума. Но ако не се трудят за благородната цел, не им се отпускат пари. И не участват в проекти за осигуряване на допълнително финансиране за апаратура.

- Защо и у нас да не стане така?

- Лечебните заведения в България са търговски дружества и подобна цел е трудно постижима. Т. е. МЗ или агенцията трудно биха наложил /…/ медицинските директори да се включват в процесите на донорството. Това единствено може да стане, ако те го желаят. От пресертифицирането, което върви в момента, откриваме, че доста директори и лечебни заведения не желаят да участват поради страх от системата, страх от санкции, да не би нещо да пропуснат като документация и после да бъдат обвинени.

- Искате да кажете, че заради страхове в момента се прикриват потенциални донори... Така ли е?

- Те не ги прикриват, а просто не ги откриват. Затова препоръките на Европейската комисия и на Испанската агенция потрансплатации са да се води статистика в лечебните заведения на всички пациенти, преминали през интензивните отделения. Такава информация в регистър вече се събира и у нас, но не всички болници я подават. А цифрите са интересни, защото между 8 и 10% от преминалите пациенти през интензивните отделения по света са с мозъчна смърт. Като 4% от тях биха могли да станат донори на органи, ако близките им дадат съгласие.

- В момента у нас дори и приживе човек да е заявил, че дарява органите след смъртта си, ако роднините му не са съгласни с това, след като почине, той не може да стане донор. Такава ли е практиката по света?

- Каквато е по света, такава е и у нас. Ако починалият

приживе не е изразил съгласие, се питат близките. Това е записано в закона ни, в голяма част от европейските държави, и в Испания. Това е и препоръката на ЕК.

- Т. е. последната дума да е на близките?

- Това се прави, защото даже и да има съгласие преди смъртта на починалия, близките могат да съдят лекарите, ако те, без да ги питат, вземат органите за присаждане. Прави се и за защита и прозрачност на системата на донорството. Не трябва да остава никакво съмнение за насилствено вземане на органи.

-Колко души, записани в листите на чакащите за орган, си отиват годишно заради липсата на донори?

- За първи път т. г. можем да съобщим такава цифра. Става дума за 8% от тези, които чакат за бъбречни трансплантации. А от МЗ получих едно число на базата на списъците им с хората на хемодиализа. Тя е различна от нашата, защото не всички българи на изкуствен бъбрек са чакащи за орган. Та, при тях смъртността варира между 16 и 24% годишно.

- Колко живеят българите с нов бъбрек, сърце или черен дроб?

- През първата година след трансплантация преживяемостта е над 90%. Този показател е валиден за всички клиники. Имайте предвид, че такъв резултат и в останалите държави е постигнат много трудно. И са били нужни години на упорита работа. След време ще ви дадем какви са данните след петата година при втори живот. Но имаме пациенти с присадени органи още през 1986 г.

- Защо на Военномедицинска академия не са платени извършените присаждания от 2009 г. до сега?

- Трябва да попитате Министерството на здравеопазването.

- А какъв е бюджетът за трансплантации за 2011 -а?

- И по този въпрос се обърнете към министерството.




Кристалина Георгиева стои убедително на върха
Премиерът Борисоб губи 14% доберие за година

Еуфорията около МВР шефа Ц6етано8 обърши

Здравният министър Константинов по-харесван от 6% спрямо ноембри
Албена БЪЧВАРОВА

През месеца за равносметка - декември, изглежда, че българите са взели соломоново решение кой да бъде политикът на първото място. Поне към това насочват резултатите от актуалното национално представително изследване на „Медиана", извършено между 10 и 15 декември т. г. Според тях в края на 2010 г. най-харесваният политик е еврокомисарят Кристалина Георгиева - титулувана на европейската сцена, но без пряк ангажимент към вътрешната политика на държавата. Така тя печели допълнителни бонуси за своята отдалеченост от реалните проблеми, които ядат от рейтинга на останалите имена в класацията.

Големият губещ

- поне на обществено доверие, през тази година се оказва премиерът Бойко Борисов. За 12 месеца той се е разделил с 14% одобрение. Въпреки това остава на втората позиция като най-популярния политик вътре в страната. Рейтингът на Борисов постепенно, но устойчиво ерозира през 2010 г., сочат данните на „Медиана". Като глава на правителството той твърде често трябва да поема и персонална, и обща отговорност, което не винаги му се удава. Това е възможно обяснение за спада в доверието към него.

Преднината на Борисов пред останалите политици от края на 2009 г. (когато положителните очаквания на хората все още бяха много силни) е доста голяма. Затова и той може да си позволи донякъде това движение надолу. Критичната точка може да настъпи догодина, ако то не спре. Към момента подобна тревога няма. Въпреки множеството скандали, свързани с управляващите през последния месец, премиерът е с движение нагоре в рейтинга си спрямо ноември (+3%).

Най-колебливо изглежда представянето на вътрешния министър Цветан Цветанов. Той е на четвъртото място, след като месеци наред оглавяваше всички политически класации и в началото на годината направи бум като най-проспериращ политик. Въпреки че МВР шефът завършва 2010 г. с положителен знак (+4%) еуфорията около него дава признаци,че започва да отшумява. И неговото бурно движение нагоре в очите на общественото мнение е стопирано. Големият спад беше миналия месец, когато след скандалите във връзка с имотите му Цветанов загуби сериозните 9%.

Трети през декември 2010 г. е президентът Георги Първанов, чийто рейтинг остава относително стабилен, макари на доста по-ниски позиции (губи 3% спрямо миналата година). От Борисов, с когото през 2010 г. бяха в непрекъснати словесни полемики, го дели 1%.

Петото място в класацията - почетно, е за бившия еврокомисар Меглена Кунева. Тя продължава да присъства в политическия ни живот, дори и само като често спрягано име за кандадит-президент.

Рейтингът на „Медиана" е потвърждение и за силата на масираното тв присъствие. Лидерът на ВМРО

Красимир Каракачанов след участието си и спечелването на шоуто „Байландо" се радва на чувствително нараснала популярност (скок от 6% за годината), въпреки че партията му свива симпатизантите си. Опозиционността се е отразила добре на лидера на БСП Сергей Станишев (+5%), а критичността от другарски позиции към властта влияее положително на одобрението към Иван Костов (+5%).

Оптимистична за министрите на ГЕРБ изглежда месечната оценка за тяхната дейност, според дан-

ните на „Медиана" (виж табл. вдясно. От агенцията не предлагат сравнение как се движи рейтингът на членовете на кабинета за една година, тъй като от „Медиана" започнаха да задават въпроса „За кои от тези министри бихте казали, че се справят добре" по-късно през 2010 г. Преди година министрите присъстваха в общата класация за най-добър политик, като там заемаха доста задни позиции.). Възможно е

духът на Коледа да е направил хората по-благосклонни към управляващите. С най-голям скок в рейтинга - от 6%, е министърът с най-много видими проблеми - Стефан Константинов. Дали това движение нагоре отчита нарасналата му познаваемост - той доста присъства в медиите във връзка със случая в Горнооряховската болница, или е признание за негови усилия в здравната сфера, е трудно да се прецени.

Може би този път общественото мнение се е водило в оценките си по критерия „най-голям шум около даден министър". Така скандалните разкрития за Калина Илиева са вдигнали рейтинга на началника й - земеделския министър Мирослав Найденов, с 5% спрямо ноември. Челната тройка на най-добре справящите се членове на Министерския съвет остава непроменена за един месец: Цветан Цветанов, Росен Плевнелиев и

Николай Младенов.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница