Българо-австрийско училище за занимания в свободното време “Св. Св. Кирил и Методий -виена ”, a-1040 Виена, Kюнплац 7/10



Дата09.10.2017
Размер33.49 Kb.
#32004

Българо-австрийско училище за занимания в свободното време

“Св. Св. Кирил и Методий -Виена ”, A-1040 Виена, Kюнплац 7/10






Българските народни приказкиизвор на мъдрост и доброта в моя свят
Евгения Ангелова,

4 клас, 10 години

Дали обичам приказките? Зависи от от това дали са интерсни или не. Например ако чета приказка и ми е интересна, я дочитам до края. Ако не е, затварям книгата. Не ми харесват приказки, в които героите са глупави и самата случка не е много интересна. Но има приказки, в които героите са смятани от другите хора за глупави, но накрая точно те получават ръката на принцесата и цяло кралство. Но аз, ако не съм харесала героя в началото, не мога да го харесам докрая.

Когато чух за първи път народни приказки, аз бях на три-четири години. Баба и мама ми разказваха приказки.

Ако трябва да си измисля сама приказка, може би ще съм някакво животно. В моята приказка искам вместо хора героите да са животни. В приказките за животни историите са по-интересни. И другите хора около мен също са част от моята приказка. На мама и на тате може би бих дала ролята на патета. Не че мама и тате ми изглеждат като патета, а просто така ми звучи в моята приказка. Семейството патета ще живеят в една голяма ферма и всеки ден фермерът ще идва и ще продава патета. И с патетата ще се случват различни интересни неща. Например едно от тях попада в лошо семейство, друго – в много хубава изискана ферма, а третото – в някаква обикновена ферма, но с много добри стопани. И всички тези патета накрая ще се съберат задно и ще се превърнат в лебеди или в хора. Поуката от тази приказката ще бъде, че семейството не е щастливо, когато е само и дори едно пате може да го промени и зарадва. И че животът на патета не е предопределен или не се определя от самите тях, а зависи от това в какво семейство са попаднали. Но накрая приказката ще завърши с щастлив край.

И народните приказки завършват щастливо, защото много малки деца ги слушат и те трябва да се учат, че всичко си има щастлив край и трябва да се борят докрая, за да постигнат щастието. Животът много често ни показва, че не всичко е хубаво, но приказките ни учат, че трябва да се борим, за да го направим добър. В крайна сметка наистина нещата завършват добре, ако полагаш много усилия.

Във вълшебните приказки има вълшебни предмети и вълшебници, които изпълняват желания и които помагат на хората. Но в живота има също неща и хора, които ни помагат. Тези хора, които изпълняват ролята на вълшебници, за мен са мама, тате, баба и дядо, защото винаги, когато имам проблем, щом го споделя с тях, те ми помагат. Но в приказките не само вълшебниците помагат, а има и напълно обикновени хора, които помагат на главния герой, ако той им е помогнал по някакъв начин, ако е направил някакво добро, без да очаква отплата. Но след това става така, че доброто му се връща.

Народните приказки са се създавали много интересно. Един човек започва да разказва приказка и другите продължават да добавят по нещо и така от уста на уста приказките достигат до нас. Представям си хората в техните домове, пред камината. И бабата и дядото разказват на внучетата си приказки. И с приказките ги научавали какво трябва да се прави, ако си в беда; да помагат на хората, да бъдат добри и винаги да се надяват, че всичко ще свърши добре. Но не само да се надяват, но и да се борят за това. И да не се отчайват. От една страна приказките учат хората да бъдат добри и да помагат на другите, от друга страна хората си взимат поуки какви не трябва да бъдат. И знаейки тези неща, те стават по-мъдри, защото разбират как да преценяват различните ситуации и как да се справят в тях. Има много приказки, в които се показва, че умните накрая печелят, печелят с ума и находчивостта си. Печелят тези, които мислят, преди да направят нещо, които не взимат прибързани решения. Но има и приказки, в които глупавите печелят, но това е защото те всъщност не са били глупави – в очите на другите те са били глупави и наивни, но всъщност не е така. Или например третият, най-малък брат накрая печели. Не по-големите му братя, които се смятат за по-умни, по-смели и по-можещи. И с това приказките ни показват, че не е нужно да си голям, за да постигнеш нещо. Важно е да правиш добри неща и да действаш по нестандартен начин, който на другите може да изглежда в началото и глупав.

Приказките ни учат и на смелост. Учат ни, че не трябва да се страхуваме от това, което ще стане. Трябва да опитваме нови неща. Учат ни и че в най-отчайващата ситуация може да се намери някой, който ще ни помогне. И че трябва да се надяваме винаги, че всичко може да се оправи, че и от най-трудната ситуация ще се намери изход. Дори да сме паднали на дъното, трябва винаги да се надяваме.



Когато аз самата стана майка, сигурно ще разказвам приказки на децата си. Не съм сигурна дали ще имам време, но бих искала да им разказвам. Приказките са много необходими за децата. Приказките ни учат какъв трябва да е животът ни, поучават ни какво трябва да правим и какво да не правим, ако искаме да сме щастливи. Показват ни какво е хубаво и какво е лошо. В приказките всъщност е отразен целият живот, но разказан с други думи, по друг начин. Ако се замислим, в тях можем да намерим много повече от това, което на пръв поглед се вижда.



Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница