Българска Академия на Науките Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите”



Дата15.10.2018
Размер168.3 Kb.
#87412
Институт по биология и имунология на размножаването „Акад.Кирил Братанов”

Българска Академия на Науките
Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите”

БИОТЕХНОЛОГИИ ЗА ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ НА ОВЦЕ И КОЗИ

Материалът е подготвен от ст.н.с. II ст.д-р Стоян Златарев


СОФИЯ
2001 г.



БИОТЕХНОЛОГИЯ ЗА ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ НА ОВЦЕ И КОЗИ

1.Подготовка на стадата за изкуствено осеменяване

Навременната и правилна подготовка на овцете и козите за случната кампания оказва голямо влияние върху заплодяемостта, плодовитостта и продължителността на случната, респективно агнилната кампания и предопределя успеха и.

За да се постигне това е необходимо да се направи следното:

1.1.Овцете и козите се преглеждат по отношение на телесното им състояние. Необходимо е овцете и козите да са в добро и много добро охранено състояние. Всички овце, които са под средната охраняемост се изваждат от стадото, формира се група която се поставя на специално хранене, за да се подобри телесното им състояние.

1.2. През подготвителния период на овцете се осигурява режим на усилено хранене. Освен използването на зелени пасища, овцете ежедневно или през ден се подхранват с по 200-300 гр.концентриран фураж с 10-12 гр.сол. Около пункта за изкуствено осеменяване се запазват пасища, които се използуват по време на случната кампания. При засушаване, когато пасищата рано прегорят, трябва да се използуват част от площите с люцерна, фий, царевица за допълнително подхранване 2-3 седмици със зелени фуражи.

1.3. Всички пръчове, кочове и мъжки шилета се отделят в стада с отделен гледач.

1.4. За ускоряване на еструса при овце и за уплътняването му и съкращаване на случната кампания, се препоръчват следните мероприятия:

1.4.1. Един-два месеца преди откриване на случната кампания да се въведе съкращаване на светлинния период през деня, като овцете ежедневно от 9-16 часа се държат в тъмни проветриви помещения. Тази биотехника е особено препоръчителна в случаите когато ще заплождаме овцете в извън размножителния сезон (края на м.Март и началото на м.Април за получаване на коледни агнета).

1.4.2. Разработените от ИБИР хормонални схеми за синхронизация на еструса вече не могат да се прилагат поради забраната на Европейския комитет за ветеринарен контрол.

1.4.3. Да се третират стадата с биогенни стимулатори с по 8-10 см³ двукратно пред 10 дни с тривитаминол (AD3E).

1.4.4. Да се осигури зелена паша през подготвителния период.

1.5. Да се приключи с всички ветеринарно профилактични и зоотехнически мероприятия в стадата не по-късно от 1-2 месеца до случната кампания.

1.5.1. В случай на заболяване на овцете в стадото собственика, пастира и техник-осеменителя известяват ветеринарния лекар и изолират болните овце и кози.
2. Откриване на размърлени овце и определяне най-подходящото време за осеменяване

2.1. Размърлянето на овцете става сезонно, обикновено през лятото и през есента. Размърляността продължава средно 24 часа: при 25% при тях продължава две денонощия и много рядко три денонощия (3,5%). При козите половият сезон започва към края на есента и началото на зимата. Размърляността при тях продължава средно два дена и е външно по-добре изразена. Размърляните кози са неспокойни, често врещят, силно въртят опашка, особено при поглаждане с ръка в областта на гърба, заскачват другите кози и пр. Овулацията настъпва към края на размърляността.

2.2. Откриването на размърляните овце се извършва с кочове-пробници, препасани с престилки. За препоръчване е вместо тях да се използуват кочове двустранни крипторхиди, вазоектомирани кочове (на които по оперативен път са рекъснати семепроводите), с отклонен пенис и пръчове хермафродити (животни с двуполова заложба). Използването на тези животни за пробници дава възможност за по-пълното откриване на всички размърляни овце, отстранява случаите на нарочно и случайно покриване на овцете от малоценни кочове-пробници и осигурява чистотата на племенната работа. За кочове-пробници се избират енергични в полово отношение животни. Всяко стопанство заделя необходимия брой кочове-пробници, като на всеки 60-80 овце-майки се оставя един пробник. През подготвителния период и през случната кампания пробниците се хранят като спермодарители.

2.3. Кочовете-пробници се държат в отделни кошари и се пасат отделно от стадата. Когато изпробването на овцете се извършва в кошари, които са отдалечени от пункта, в последния се държат 3-5 пробника, които се използват за контролиране размърляността на докараните за осеменяване овце.

2.4. При изкуственото осеменяване на овцете своевременното откриване на размърляните животни е съществен момент в борбата за висока заплодяемост, за намаляване процента на повтарящите се и ялови овце. Пускането на кочовете в стадата трябва да се така, че ежедневно да се откриват и отлъчват всички размърлени овце.

2.5. Изпробването на стадата относно откриването на размърляни овце се извършва през хладните часове на деня - рано сутрин преди изгрев слънце и привечер-ежедневно, докато трае случната кампания. При пробването се пази тишина, избягват се всякакви викове, свиркания или гонене на овцете. То се извършва по следния начин: кочовете-пробници се препасват с престилка, която е направена от здрава, мека, но пропусклива материя и се завързва на гърба, пред задните и зад предните крака. Подвързаните кочове се пускат в стадото, което е вкарано в кошарата или в заградено място с пространство от 200-250 кв.м. Пускат се по един коч на всеки 60 овце майки. Стадото не бива да бъде повече от 200 овце. Всички стада се изпробват в продължение на 1-2 часа. За размърляна се смята всяка овца, която стои спокойно на място, когато кочът-пробник прави опит да я заскочи. Всяка открита размърляна овца веднага се отделя от стадото, за да се избегне задържането на пробника при едно и също животно и да се улесни откриването на други размърляни овце. Откритите размърляни овце се отделят внимателно от стадото. След като пуснатите в стадото кочове-пробници се изморят и престанат да откриват размърляните овце, пускат се нови пробници, които потикват към действие първите кочове-пробници.

2.6. Кърпите за препасване на пробниците се изпират всеки ден. Замърсените и корави престилки нараняват пениса и кочът отказва да скача и да търси размърляни овце. За да се поддържа на високо половата активност на пробниците, един път седмично се получава от тях сперма чрез изкуствена вагина или се пускат да покрият размърляни овце. Това се извършва в кошарите в които става пробването и отделянето на размърляните овце, за да се закрепи у пробника изработеният условен рефлекс за мястото, където той е привикнал да открива размърляните животни.

2.7. Препоръчва се изпробването на стадата за откриване на размърляните овце да се извършва еднократно (сутрин), като размърляните животни се осеменяват веднага до два часа след отделянето им от стадото, защото забавянето на осеменяването води до преминаване на размърляността при част от животните. Осеменените животни се пасат в отделно стадо и повторно се осеменяват вечерта (след 8-10 часа). На другата сутрин за трети път се осеменяват само тези, при които размърляността продължава, което се установява чрез изпробване.

2.8. В селищата и стопанствата, които разполагат с добри пасища разположени близо до пункта, се прилага следната система за откриване и осеменяване на размърляните овце: откриването и отлъчването на размърляните овце се извършва двукратно-сутрин и вечер, като отлъчените сутринта овце се осеменяват и вечерта, а отлъчените вечерта овце се осеменяват и на следващата сутрин.

2.9. Откриването на размърляните кози освен с помощта на пробник може да се извърши и по външни признаци на размърляността. При козите най-добра заплодяемост се получава при трикратното им осеменяване през 10-12 часа: сутрин, вечер и на другата сутрин. Добра заплодяемост при тях се получава и при двукратното им осеменяване през 24 часа.

2.10. Когато изкуственото осеменяване на овцете се извършва по предварително изработен случен план, овцете се осеменяват само със сперма, която се получава от определения по план коч. Когато има вероятност получената от даден коч сперма да не е достатъчна за осеменяване на всички размърляни овце, които трябва да се осеменяват от него, най-напред се осеменяват тези, които са за първи път, а след това подлежащите на дву- и трикратно осеменяване. От последните се осеменяват толкова овце, колкото позволява получената от коча сперма.

2.11. Животните, при които е приключило осеменяването се връщат обратно в стадата или се изпращат в новосформираните стада само от осеменени животни. За да не се допусне грешка при повторното осеменяване, овцете се маркират или бележат за всеки коч на определено видно място от тялото с цветна вълнена боя или употребявано машинно масло.



3. Впръскване на спермата на половия апарат на размърляните овце.

3.1. Твърде важно значение за осигуряване на добра заплодяемост има помещението, в което се извършва осеменяване на овцете. В него трябва да бъдат създадени условия за дбра видимост при осеменяването и за затопляне над 18º, когато се работи с прясно получена и неохладена сперма. При впръскването на спермата в половия апарат на размърляната овца трябва да се спазват всички правила за асептична работа със спермата, правилно да се впръсква определеното количество сперма, като се използуват стерилизирани инструменти и се вземат мерки за предпазване от инфекция на половите органи на животното.

3.2. В половия апарат на раждалите овце се впръсква 0,2 мл, а на дзвиските – 0,5 мл разредена сперма. Разредената сперма (която не се съхранява и транспортира) се употребява най-късно до 2 часа след получаването и, а неразредената- 1 час.

3.3. Съхраняваната и транспортирана сперма се използва най-много до 36 часа от момента на нейната доставка в пункта за осеменяване при условие, че тя има над 70% подвижни с настъпателни движения сперматозоиди и в термуса в който тя се съхранява, ледът не е напълно стопен.

3.4. Размърляните овце се вкарват в помещението на група по 10-15 бр и се изкарват навън след осеменяването на цялата група. Осеменителят извършва осеменяването седнал гърбом към прозореца или прав. Вторият начин е за предпочитане при вагиналното осеменяване на дзвиските.

3.5. Фиксирането на овцете за изкуствено осеменяване става по два начина: в станок или без станок от помощник. В станок фиксирането на животното се извършва по следния начин: повдига се задницата на животното върху напречния лос на станока, а тялото му е силно наклонено с опрени на пода предни крака, а задните висят свободно. Задницата на животното лежи върху лоста така, че вимето да бъде откъм страната на осеменителя. Един помощник държи краката и отклонява опашката. При втория начин един помощник прекрачва овцата така, че шията и се задържа слабо между краката му, след което поставя двете си ръце отдолу под вимето и без да държи задните крака повдига задницата на овцата на необходимата височина към осеменителя.

3.6. При раждалите овце впръскването на спермата се извършва в цервикса на матката с помощта на вагиноразширител, пипета гутатор, а при дзвиските спермата се впръсква дълбоко във влагалището с помощта само на пипета гутатор. Техниката на впръскване на спермата при раждали животни е следната: на фиксираното животно с лигнинови парчета нарязани с размери 5-6 см. се почиства добре вулвата. Вагиноразширителят се вкарва дълбоко във влагалището, като дръжката му се държи в странично ляво или дясно положение. Дръжката се извива бавно от странично положение до отвесно надолу. След това вагиноразширителят се разтваря внимателно и не много за да не се обезпокоява животното.

3.7. Оглеждат се вагината и цервиксът, за да се установи еструса. Признаците на овцете в еструс са следните: вагиналната лигавица розова, гладка, блестяща и покрита с бистра прозрачна провлачена слуз. Към средата на размърлянето слузта помътнява, а към края се сгъстява, става лепкава и непрозрачна. Цервиксът е набъбнал, уголемен и отворен. Цветът му ясно се различава от този на вагината. Той е розово-червен, а към края на размърлянето придобива морав оттенък и прилича на малина. При неразмърлени овце лигавицата на влагалището е бледа и суха, цервиксът е блед, съвсем малък и често пъти не може да се види при изследването, защото лежи между гънките на дъното на влагалището. Слуз липсва или е много малко количество и мътна. След установяване на размърлеността, се преминава към аплициране на спермата. За целта с дясната ръка внимателно се поставя в отвора на цервикалния канал върхът на пипетата, като внимателно чрез лек натиск и вълнообразно движение на ръката се стремим да проникнем в дълбочина около 1-1,5 см. В цервикалния канал. Това не винаги се отдава. При по-голям процент от овцете (80%) върхът на стъклената пипета се вкарва внимателно на дълбочина около 0,5-1 см, като пипетата се фиксира с палеца и показалеца на лявата страна, а вагиноразширителят се задържа отворен с останалите три пръста и основата на палеца на същата ръка. В това положение върхът на пипетата леко се изважда, без да се изпуска гутаторът, а след нея и вагиноразширителят. Изваждането на последния става по обратен ред, по който е вкаран: затваря се като се внимава рамената му да не защипят част от лигавицата на влагалището, извива се дръжката в ляво странично положение и едва тогава се изважда. Много често слузта във влагалището е изобилна, покрива цервикса и пречи на работата. Отстраняването и става с лигнин, вкаран дълбоко във влагалището, между човката на вагиноразширителя с пинцета или гладко изрязана 20-25 см пръчка. Вагиноразширителят се затваря и изважда, с което повлича навън изцапания, напоен със слуз лигнин. Когато слузта е водниста или слизеста, тя се източва, като се остави овцата да стъпи на задните крайници или се наведе задницата и надолу с вкаран и разтворен във влагалището и вагиноразширител.

Изключват се от осеменяване животни, които имат възпалителни процеси във влагалището и матката, или са покривани от разплодници преди довеждането им в осеменителния пункт. Възпалителните процеси се манифистират със симптоми, които представляват отклонения от нормалната вагинална картина при размърляната овца. Откриването на покритите животни става чрез микроскопско изследване на капка от вагиналния секрет. Ако в него се намерят живи или мъртви сперматозоиди, това показва, че животното е било покривано. Не се осеменяват също животни, които не са размърляни или размърлянето им е преминало.

3.9. Впръскването на спермата в половия апарат на дзвиските се извършва по следния начин: след фиксирането на животното и почистването на вулвата му с лигнин с пръстите на едната ръка се разтваря вулвата, а с другата ръка с бавни въртеливи движения се вкарва пипетата на дълбочина на 10-12 см, като върхът и се държи към гърба на животното, за да се избегне влизането му в отвора на пикочния канал. Впръсква се спермата чрез леко притискане на гутатора. Осемененото животно се задържа 2-3 мин. с вдигната задница, за да се облее добре цервиксът със сперма, след което животното се освобождава. По този метод могат да се осеменят и овцете.

3.10. При козите осеменяването се извършва със стерилизирани и сухи инструменти по същия начин, както при овцете. Има известна анатомическа разлика, поради която проходимостта на цервикалния канал при козите е по-лесна и може да се осъществи по-дълбоко цервикално осеменяване в по-голям процент животни в сравнение с овцете. Почистването на използвания инструментариум става чрез изтриване с навлажнена кърпа, за да се премахне замърсяването от секрети и мазнина. В осеменителния пункт трябва да има няколко вагиноразширителя, стъклени пипети, дезинфекционен разтвор, поставен в подходящ съд, в който може да се потапят вагиноразширителите за дезинфекция. Използуват се няколко набора инструменти. В случай на възпалителен процес при някоя от овцете или козите инструментът се измива и дезинфекцира. Работата се продължава с нов сух стерилен набор. С един набор може да се извърши осеменяването на една група животни (15-20бр), които по случен план се осеменяват с един и същи коч. При смяна на коча обезателно се сменя пипетата и старателно се почиства вагиноразширителят, пинцетата и др. При осеменяването на здрави животни, почистването на инструментариума става по следния начин: след изваждането на пипетата и вагиноразширителят от влагалището на осемененото животно, вагиноразширителят се поставя на масата с върха нагоре. Пипетата се изчиства с парче лигнин по посока на върха и, изплаква се със сперморазредител или 1% разтвор на чист натриев хлорид чрез неколкократно засмукване и издухване посредством гутатора. След последното изплакване гутаторът се притиска и се поставя в спермосъбирателна чашка със спермата. С отпускането на гутатора в пипетата се всмуква необходимото количество сперма. С парченце лигнин се почиства вагиноразширителя и се пристъпва към осеменяването на следващото животно. Ако обаче вагиноразширителят или пипетата са замърсени от гъста лепкава гноеподобна слуз и е невъзможно да се почистят само с лигнин, то същите могат да се използуват, след което се почистват и стерилизаират, а осеменяването продължава с други предварително стерилизирани инструменти.

3.11. След приключване на работата, използваните вагиноразширители се почистват механически, измиват се с топъл содов разтвор и четка, изплакват се с чиста вода и се поставят в съд с вряща вода, за да се изварят в продължение на 10-25 мин. Употребените пипети след свалянето на гумената шапчица се почистват механически с парче лигнин или памук, напоен с топла вода, измиват се с топъл содов разтвор и четка, изплакват се обилно с чиста вода и се поставят в съд със студена вода, където се изваряват в продължение на 30 мин. Гумените шапчици (гутаторите) се потапят за 10-15 мин. в 65º спирт и след като той се изпари, се прибират. Те се съхраняват и използуват винаги в сухо състояние. Извършването на аплицирането на спермата със стъклена или пластмасова пипета има редица недостатъци: неточно дозиране на спермата, замърсяване на разредената сперма след осеменяването на първото животно, контакт на спермата с въздуха и възможност за попадане на прах и др.замърсители в спермата. Съществен недостатък е, че върхът на стъклените пипети е много дебел и не може да се огъва, за да проникне по-дълбоко в цервикса на животните. Всички тези недостатъци бяха избегнати след разработката на Автоматично дозиращия пистолет (по Златарев и Касу 1998г) регистриран в БИСА и пуснат в серийно производство от регионалния център за внедряване – гр.Габрово.


3.12. Работа с автоматично дозиращ пистолет за изкуствено осеменяване на овце и кози (по Златарев и Касу)

Автоматично дозиращият пистолет (АДП) за изкуствено осеменяване се състои от следните части: / виж фиг.1 / корпус на пистолета изработен от пластмасац(9), спусък на пистолета (7), винт за регулиране дозата сперма (15), освететелно тяло (2), резервоар за спермата (4), тънък огъващ се пластмасов накрайник (1), пластмасово бутало (5), фиксиращ винт с външна резба, на който се завива пластмасовият резервоар (16), матално жило на буталото, преминаващо през корпуса на пистолета (6), ограничаващ наконечник на металното жило на буталото (11), ограничител на буталото (10), контриращо устойство (8), кабел за захранване на осветителното тяло (14), електроизточник, захранващ осветителното тяло, две батерии по 1,5 волта (13), ухо водач (3).

Фиг.1
А. Подготовка на АДП за работа

Прекарайте резервоара(4) през ухото водач(3). Навийте пластмасовия резервоар на фиксиращия винт(16) и чрез натиск върху спусъка(7), насочете металното жило(6), така че да влезне леко в отвора на пластмасовото бутало(5), с няколко последователни натискания върху спусъка, изтласкайте пластмасовото бутало до предния край на резервоара, така че металното жило да влезне 6-7 мм в пластмасовото бутало. По този начин се осъществява една стабилна връзка между двете части на буталото (металната и пластмасовата).



Б. Как се работи с автоматично дозиращия пистолет?

Хванете пистолета в лявата ръка и с палец натиснете контриращото устройство (8) напред, потопете тънкия пластмасов накрайник (1) в семенната течност и с палеца и показалеца на дясната ръка хванете ограничаващия наконечник, така че ограничителната планка (10) да остане между двата ви пръста. Леко изтеглете металното жило(6), за което е фиксирано пластмасовото бутало (5). В резултат на създадения вакуум, семенната течност изпълва резервоара. След като накрайникът (11) достигне горния край на ограничителя (10), резервоарът на пистолета е изпълнен със семенната течност и готов за работа. Преместете пистолета в дясната ръка и включете електроизточника (13), за да светне лампичката (2). Сега Вие сте готови за работа. Впръскването на семенната течност се извършва с помощта на човковиден вагиноразширител, за да депозирате спермата плитко или дълбоко цервикално, е необходимо с едно леко въртеливо движение на ръката от ляво надясно и обратно (по циферблата на часовника от 3 до 9 часа) и с лек натиск, и вълнообразно движение напред по цервикалния канал да вкарате предния край на тънкия гъвкав пластмасов накрайник на пистолета на дълбочина 0,5-1,0 до 2,0 см. Това обаче не се осъществява при всички овце. НАТИСКАНЕТО НА СПУСЪКА ДА НЕ СЕ ИЗВЪРШВА СЪС СИЛА И БЪРЗО! Натискането на спусъка се извършва внимателно и постепенно като пистолетът се изтегля 1-3 мм., за да не се изплиска семенната течност навън от цервикса.

За по-голямо удобство при работа може да направите на разстояние 1 см от върха на пластмасовия накрайник (1) ъгъл до 30º надолу към земята (фиг.2 ).

Фиг.2


В. Регулиране на дозата сперма

Вие получавате фабрично регулиран АДП с обем на дозата 0,20 см3. В това Вие можете да се уверите като изтеглите буталото в горно крайно положение и чрез спусъка (7) произведете двадесет натискания. Пластмасовото бутало трябва да достигне предния край на резервоара (4). Регулирането на друга желана доза в рамките на 0,001 до 0,25 см3 се осъществява чрез навиване или развиване на винт (15). Вие ще получите желаната доза като разделите 4 см3 - това е обемът на резервоара- на обема на дозата, която Ви е необходима. Числото, което получавате съответства на броя на натисканията върху спусъка (7) на пистолета. Броят на натисканията върху спусъка се регулират чрез винт (15) така щото буталото (5) да достигне в крайно предно положение на резервоара.



Г. Правила, които трябва да се спазват при работа с АДП

  • След осеменяването на всяка една овца, върхът на пистолета се избърсва с навлажнена (не мокра / в 60% етилов алкохол / чист спирт) лигнинова салфетка.

  • За да използувате резервоара на пистолета многократно, е необходимо след работа да го промивате няколко пъти с разредител ” Златно руно” – кристалоидна форма.

  • След работа ВИНАГИ ОСТАВАЙТЕ ПЛАСТМАСОВОТО БУТАЛО В ГОРНО КАРЙНО ПОЛОЖЕНИЕ.

  • Преди работа промийте пистолета един-два пъти с резредител „ Златно руно” –кристалоидна форма.

  • При смяна на еякулатите резервоарът на пистолета трябва да се промива с разредител ” Златно руно” кристалоидна форма

  • При зареждане на пистолета със семенна течност и при промивките му, ВНИМАВАЙТЕ да не изтеглите накрайника (11) на металното жило (6) и той да излезе извън обсега на ограничителя (10). Това ще наруши комплектовката на механизма за работа с пистолета (фиг 3).

Фиг.3



  • Работете винаги с чисти инструменти и ръце.

Пазете пистолета и батерийката му от вода, влага, замърсяване с прах и екскременти.

  • Не допирайте осветителното тяло в стената на влагалището. Стремете се винаги да осемените овцете плитко или дълбоко цервикално.



3.13. Лапароскопско осеменяване на овце с дълбоко замразена сперма.

Методът е приложен за първи път в България от екип на Френската фирма IMV- Касу в гр. Разлог. Неговото използване се налага, за да се повиши заплодяемостта от осеменяването с дълбоко замразена сперма и специално за нуждите на селекционната работа в овцевъдството за производство на висококачествени породисти животни за разплод. Приложението на лапароскопския метод в практиката изисква синхронизиране на еструса на овцете. Днешните международни изисквания изрично забраняват използването на такива препарати. Съобразявайки се с международните изисквания, днес приложението на метода следва да бъде реализирано чрез използването на естествени-биологични методи за изравняване на половия статус на стадата и предизвикване на синхронен еструс в по-голям брой животни. Използвайки изпитаните класически методи чрез интензивно подхранване съчетано с безсолно-солева диета, скъсяване на светлинния ден, феромони и „коч-ефекта” , може да се постигне синхронизиран еструс на стадо или група овце, било то в анестерален или естрален период. Посочените три метода за синхронизиране на еструса могат да бъдат приложени съвместно, с известна последователност или поотделно. Крайният резултат не може да достигне синхронизация повече от 70-75% от третираните животни. Заплодяемостта на овцете у нас осеменени с д.з. сперма с помощта на лапароскопски метод с използваните според оригиналната схема хормонални препарати се движи между 60-67%. Този метод може да се приложи и в естествен еструс на овцете, но тогава осеменяването продължава дълго време, което е неподходящо да се ангажира екип и апаратура за такъв дълъг период от време (около 30 дни). Приложението на лапароскопския метод се наложи поради факта, че беше установена една от съществените причини за ниската оплодителна способност на д.з. сперматозоиди, а именно уврежданията в двигателния апарат и невъзможността им да се предвижват напред в половия апарат на овцата.



Предимството на метода се състои в това, че позволява да се аплицират сперматозоидите направо в горната част на рогата на матката, с което се улеснява срещата на сперматозоидите с яйцеклетката. Избягва се необходимостта от предвижването на сперматозоидите през цервикалния канал на овцата, който има сложна анатомическа структура и е сериозно препятствие за сперматозоидите. Средство на природата за естествен филтър и за подбор на най-жизнените сперматозоиди. Тази естествена бариера е трудна за преминаване от реанимираните и с увредена структура отмразени сперматозоиди. Посредством лапароскопията ние депозираме директно сперматозоидите в горния край на маточните рога и така увеличаваме възможността да се срещнат двете разнополови гамети. Биотехнологиите за синхронизация на еструса се владеят в секцията, а така също имаме и необходимото оборудване, за да приложим тази биотехнология. Поради факта, че приложението на този метод изисква специално оборудване и квалифицирани кадри завършили курс за усвояване на метода тук, той не е описан в подробности.
Каталог: uploads -> user -> Биотехнологии
user -> -
user -> Решение на нс на Института по биология и имунология на размножаването "Акад. К. Братанов" бан е избрано научно жури, което да проведе конкурса
user -> Европейски формат на автобиография Лична информация
user -> Planet Travel Ltd
user -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Българска Академия на Науките Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница