Българска академия на науките



Дата02.12.2017
Размер55.02 Kb.
#35901



БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ

ИНСТИТУТ ПО ИНЖЕНЕРНА ХИМИЯ





Тел.

(02) 870-42-49; (02) 979-3276

Ел. поща

ichemeng@bas.bg

Факс:

(02) 870-75-23
ул. Акад. Г. Бончев, бл. 103, София 1113

________________________________________________________________________________________


Ваш No...................... Наш......440............... София, 20.10.2011 г.


До Управителния съвет на БАН

До Общото събрание на БАН

Т У К
ПРЕДЛОЖЕНИЕ

от Общото събрание на учените от Института по инженерна химия при Българската академия на науките
Уважаеми дами и господа,

Обръщаме се към вас с предложение за възстановяване на статута на Института по инженерна химия от академично специализирано звено в постоянно научно звено съгласно Глава 4, раздел 1 от Устава на БАН.

Основанията за това са следните.


  1. Към момента в Института по инженерна химия при БАН има на щатни длъжности осем професора и седем доцента (един от които е доктор на науките). С това хабилитираните учени в ИИХ стават 15.

  2. През периода юли 2010/октомври 2011 г. в ИИХ успешно са проведени пет процедури за избор на професори и три процедури за доценти. В ход са още 3 конкурса за доценти (с избрани рецензенти). С това броят на хабилитираните учени в ИИХ ще стане 18 души. Предстои обявяването на още един конкурс за професор.

  3. През същия период са защитени три дисертации. Предстоят защити на още две докторски дисертации и една - за научната степен “доктор на техническите науки”. През периода са зачислени два редовни докторанта, с което броят им става четири.

  4. Независимо от настоящия статут на академично специализирано звено през миналата 2010 г. ИИХ постигна много високи научни резултати. Бяха публикувани общо 84 научни труда, от които 23 в чуждестранни списания; в български списания са 34 на брой, от които 8 са в български списания с импакт-фактор; в материали от конференции в чужбина – 8; в материали от конференции в България – 21 на брой. Като се има предвид, че в момента учените в ИИХ са 33-ма, това прави средно 2.54 публикации/учен годишно. Ако се вземат само статиите в научни списания, този коефициент е 1.73. Тези резултати нареждат ИИХ на едно от челните места, както сред химическите институти, така сред институтите от направлението “Енергийни ресурси и енергийна ефективност”. За годината за забелязани 417 цитата, което отговаря на средната стойност за последните години.




  1. През периода 2009/2012 г. в консорциум с Института по физикохимия ИИХ работи по проектWasteKit, финансиран по 7-ма Рамкова програма на ЕС. Проектът цели въвеждането на нови научни резултати и иновации при управлението на твърди битови отпадъци.

Институтът по инженерна химия спечели конкурс по програмата BS-ERA.NET (7-ма Рамкова програма)1 в раздела “Енергия” с проекта HYSULFCEL (подготвен в консорциум с Института по океанология при БАН, Политехниката в Тимишоара, Румъния и Института по неорганична химия и електрохимия, Тбилиси, Грузия). Координатор е ИИХ-БАН. Предстои подписването на договор с ФНИ и започване работа по проекта.

От 2009 г. насам в консорциум с Университета “Проф. Ас. Златаров” в Бургас ИИХ работи по проект, финансиран от Европейския социален фонд по схемата “Подкрепа за развитието на докторанти, специализанти и млади учени”. Проектът завършва в края на тази година.



Работи се по още 10 проекта, финансирани от ФНИ, от които четири са в консорциум с други институти на БАН и Химическия факултет на СУ. Един от тези 10 проекта е за двустранно международно сътрудничество със Словакия.

6. Институтът по инженерна химия създаде малко предприятие (ИХЕМ-БАН) в съдружие с “Унитех” АД от гр. Дългопол за внедряване постиженията на института в практиката. В момента се водят преговори за сключване на договор с фирма от чужбина за изработването на промишлена инсталация на базата на наши разработки, внедрени вече в България.

Редовно представяме списъци с 39 готови процеси и технологии (някои от тях вече внедрени) в подкрепа на факта, че химическата промишеност в България съществува, но с друга структура, диктувана от пазарните икономически условия и международните приоритети. Те са залегнали в годишния отчет на БАН за 2010 г.

7. При одита, проведен от Експертната комисия от Европейската научна фондация, Институтът по инженерна химия получи отлична оценка “А” за своите перспективи за развитие.

Освен това, в оценката се твърди, че “…способността на ИИХ да произвежда научни изследвания от добро качество и технически иновации през последното десетилетие при много трудни условия трябва да бъде високо оценено”. Стратегическите перспективи пред ИИХ са оценени от одита като “отлични”. Институтът е оценен като “добре управляван, разумно оразмерен, научно и технически активен, с ясно построена стратегия, фокусирана върху теми от голям научен и технологичен интерес”. Накрая се препоръчва, “…ако има финансиране, да се сключи 5-годишен договор с ясни измерения за реновиране на научната апаратура и сградата, след назначаване на ключови изследователи, за да се даде шанс за постигането на неговата цел да стане международен лидер в избраните стратегически цели.”

8. ИИХ е съосновател на Международния център по проблемите на енергетиката и инженерната химия, създаден през 2010 г. от ИИХ, Изследователския център по проблеми на енергетиката “Академенерго” (Казански научен център към Руската академия на науките) и Института по катализ при СО на Руската академия на науките.

ИИХ поддържа и двустранно сътрудничество с Франция, Унгария, Чехия, Белгия, Русия, Португалия и Израел в рамките на ЕБР и други, с Франция, Англия и Индия със собствени средства. През 2011 г. имаме 2 одобрени специализации за докторанти в Испания и Португалия по програмата “Erasmus” на ЕС.

В процес на договаряне е сътрудничество с турски партньори.

9. Относно «участието на БАН в образователните програми на България на всички равнища, задълбочаване на сътрудничеството с висшите училища за съвместна образователна и изследователска дейност и пр.» ще отбележим, че извън обучението на докторанти и работата по проекта, финансиран от ЕСФ, през 2010 и 2011 г. в ИИХ са направили дипломните си работи двадесет студента от СУ, ХТМУ и ЮЗУ– Благоевград (от които 5 магистърски).

Освен това пет души от ИИХ водят упражнения и четат лекции в ХТМУ, ЮЗУ и У-т «Проф. Асен Златаров» в Бургас. Имаме подписани споразумения за сътрудничество в обучението и подготовката на кадри с ХТМУ, ЮЗУ, У-т «Проф. Асен Златаров» и УХТ-Пловдив. В момента участваме в консорциум с ХТМУ в конкурса за млади учени, обявен от ФНИ.

10. Независимо от плачевните финансови условия за издателска дейност ние успяваме на издаваме редовно единственото и най-авторитетно химическо научно списание в България Bulgarian Chemical Communications. Вече втора година списанието има импакт-фактор (0.174 за 2010 г.), а в него подават статии автори от много чужди страни. През тази година към списанието беше проявен интерес от световно-известната издателска къща Elsevier BV за неговото популяризиране и разпространяване. Едва в края на тази година беше обявен конкурс за финансиране на научна периодика от ФНИ, в който участваме.

Както се вижда, със своите 33 учени ИИХ стои много добре в рамката от изисквания, залегнали в Устава и другите нормативни актове за управление на БАН и напълно заслужава възстановяването на статута си на постоянно научно звено.

В заключение искаме да изкажем дълбоката си благодарност на колегите от Научния съвет на Института по електрохимия и енергийни системи, който беше натоварен с научното ръководство на нашия институт за периода от м. юли, 2010 г. насам. Със своето разбиране, колегиалност и висок научен професионализъм те допринесоха в немалка степен за нашите постижения през изтеклия период и направиха възможно настоящето ни предложение.


Председател на Общото събрание Директор:

на учените:

(проф. дтн Серафим Влаев) (проф. дтн Венко Бешков)





1 Black Sea ERA.NET 2010 Pilot Joint Call for Research Proposals. ENG- 2.1 Hydrogen production from H2S rich Black Sea Water.


Каталог: WWW IChE EN
WWW IChE EN -> За научно-изследователската дейност през 2013 г. Директор:
WWW IChE EN -> И з в л е ч е н и е 2010 г. Директор: (проф дтн В. Бешков)
WWW IChE EN -> За научно-изследователската дейност през 2011 г. Директор:
WWW IChE EN -> За научно-изследователската дейност през 2012 г. Директор:
WWW IChE EN -> Флора Венциславова Цветанова Получаване на 2,3-бутандиол от нишесте чрез рекомбинантен щам Klebsiella pneumoniae G31 А
WWW IChE EN -> Научен ръководител: проф дтн Серафим Влаев
WWW IChE EN -> Основна Информация
WWW IChE EN -> 4. научно-изследователска дейност публикации
WWW IChE EN -> Tatyana Stefanova Petrova
WWW IChE EN -> Personal data


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница