Българска федерация на радиолюбителите



Дата13.09.2016
Размер170.8 Kb.
#9197





БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ НА РАДИОЛЮБИТЕЛИТЕ

София 1700, ул. "Арсо Пандурски" № 1, тел. (02) 949-3319

За кореспонденция: София 1000, пощенска кутия 830 E-mail: bfra_hq@hotmail.com Интернет: www.bfra.org

________________________________________________


Основана 1970 г. Председатели: Валентин Грозданов, LZ1VG (1970)

Наследник на: Български радио клуб (1926) Антон Илиев, LZ1EC (1988)

Комитет по радиолюбителство (1947) Димитър Звездев, LZ1CZ (1991), sk

Централен радиоклуб (1951) Румен Гечев, LZ1MS (1995)

Лицензирана в Министерството на младежта и спорта (2003) Панайот Данев, LZ1US (2001)

Член на Международния радиолюбителски съюз (IARU) от 1967 г. Милчо Миланов, LZ1RF (1999, 2003)


Изх.№
ДО

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КРС

Г-ЖА ГЕРГАНА СЪРБОВА


УВАЖАЕМА ГОСПОЖА СЪРБОВА,
Българската федерация на радиолюбителите (БФРЛ) разгледа подготвените от КРС и публикуваните за обсъждане изменения на Обща лицензия № 207.

Приемайки по-принцип необходимостта от хармонизиране на законодател-ството ни с европейското в областта на използването на радиочестотния спектър от радиолюбителската служба в същото време бихме желали да отбележим нашето неразбиране по отношение подхода наложен от КРС за подготовката на предложените промени.

Считаме, че основа за наложените изменения наистина трябва да бъдат решенията на Световната радиоконференция WRC 2003, имащи пряко отношение към радиолюбителската служба. В същото време за нас е непонятно, защо предварително не бе взето от служителите на КРС, подготвящи измененията, становището на БФРЛ и са предложени някои промени, в противоречие, и явно не отговарящи на разпределението на честотния спектър , предложен от ITU

за международната практика на радиолюбителското движение.

Предлагаме на вниманието на КРС следните промени в предложения проект за изменения в ОЛ207: /с удебелен, черен шрифт са предложенията на БФРЛ/
Чл. 1. С тази обща лицензия, наричана по-нататък “лицензията”, се определят условията за извършване на далекосъобщителна дейност, чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, както и изискванията по отношение на лицата, които /имат право/ искат да я извършват.
Чл. 4.

(4) Регистрацията не може да се прехвърля. Регистрираният няма право да прехвърля правата си по регистрацията на трети лица.


Чл. 6. Действието на лицензията се разпростира върху територията на Република България, както и върху териториите, за /на/ които въз основа на международно право се признава регистрацията по лицензията.
Чл. 8. Регистрираният има право:

3. радиолюбител, притежаващ радиолюбителски клас 1, има правото да използва радиосъоръжения с ефективно излъчена мощност до 1000 W (27 dBW) /с върхова изходяща мощност до 1500 W (30dBW).Допуска се отклонение в отчитането до 3дб.


/Мотиви: Ефективно излъчената мощност не може да се контролира от радиолюбителя, поради тази причина е целесъобразно да се използва, както досега в ОЛ 207 върховата изходяща мощност и тя да бъде променена на 1500 W. При КПД от 50% на любителските усилвателни стъпала тази мощност се равнява приблизително на 750 W ефективно излъчена мощност/
в стационарен режим на работа и в честотните ленти съгласно приложение №1 от определено място при строго /Мотиви: Да се даде определение за: спазване и строго спазване/ спазване на нормите за електромагнитна безопасност, определени съгласно методиката в Наредба № 9 от 1991 г. за пределно допустимите нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти (ДВ, бр. 35 от 1991 г., попр., бр. 38 от 14.05.1991 г., изм. и доп., бр. 8 от 22.01.2002 г.);
Чл.10

  1. 5 /6/. да не излъчва с мощност, по-голяма от разрешената; - изключения се допускат при бедствени случаи, или когато радиостанцията се използва от държавни служби по необходимост.

  2. 6./7/ да не излъчва носеща честота, сигнали или съобщения, ако не се е идентифицирал посредством повиквателния си знак, както и да не използва за целта чужди, недействителни или съкратени повиквателни знаци;

  3. 7./8/ при радиообмена да не съкращава повиквателните знаци на кореспондентите си;

  4. 8./9/ да не използва шифър и кодове (условен език), цифри, думи или съкращения, които нямат общоизвестен смисъл;

  5. 9./10/ да не излъчва радиоразпръсквателни програми, реклама, музика, звукови ефекти и комбинация от тях;

  6. 10/11/. да не предава информация с неприлично или обидно съдържание;

  7. 11/12/. да инсталира и използва любителска радиостанция от борда на плавателен съд или въздухоплавателно или друго мобилно средство само със съгласието на съответния капитан (командир);

  1. 12/13/. да не ограничава или възпрепятства по какъвто и да е начин използването на любителските ретранслатори и радиофарове;

  2. 13/14/. да препредава в реално време или на запис емисия на друг радиолюбител само с негово съгласие;

  3. 14/15/. да вписва осъществените радиовръзки в дневник(компютърен носител) на радиовръзките, даден в приложение № 2, освен при използване на любителската радиостанция извън постоянния и адрес.



  1. Чл. 18.

(2) По лицензията се регистрира всяко юридическо лице или физическо лице - едноличен търговец, което отговаря на следните условия:

  1. 4. по съответен ред е определило отговорник на радиоклуба, който трябва да е лице, навършило 18 години и притежаващо разрешително за радиолюбителска правоспособност клас 1 или 2;




  1. Чл. 19.

(3) Към заявлението за физически лица се прилагат:

  1. 3. съответният акт, който удостоверява представителната власт на родителя или попечителя /за деца под 18 години/;

  2. 4. документ за съгласие на притежателя на лична любителска радиостанция да бъде използвана от заявителя - друго лицензирано лице;

(5) Към заявлението за регистрация, при използване на любителската радиостанция, с мощност по – голяма от 100 W се прилага /декларация от регистрирания, че при работа, апаратурата му не надвишава.../ оценка на хигиеннозащитната зона съгласно методиката (ТАКАВА НЯМА ОПИСАНА ТАМ) в Наредба № 9 от 1991 г. за пределно


/Мотиви: Към Наредба №9 от 1991 год. и промените от 2002 год., липсва приложена методика, което автоматично обезсмисля позоваването на нея. Този факт може да породи правни спорове по отношение на методологията на определяне на резултатитеот от тази оценка.

БФРЛ е готова в случай, че КРС и възложи, да подготви такава методика по която радиолюбителите в бъдеще да използват при подготовкатна на декларациите си относно оценката на хигиенно защитната зона./ При подготовката ще се ползват предложенията на 4 от световните производители на такава апаратура. Изключително некомпетентно е ,да се третира ползването на еднакви мощности в целия честотен спектър , определен за радиолюбителска дейност.
допустимите нива на електромагнитни полета в населени територии
(Допустимите нива са честотно зависими и се измерват за определени времеви периоди , които при падиолюбителите са в десетки пъти по занижени от тези за концертните предаватели и.т.н)

и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти (за постоянния адрес от който ще се използва любителската радиостанцията). Оценката е за максималната ефективно излъчена мощност.



(6) Заявлението за радиолюбител-слушател съдържа само данни за индивидуализация на заявителя.

(67) Всички документи се представят на български език в два екземпляра.


Чл. 23. (1) Правата и задълженията по изпълнението на дейността по лицензията възникват от момента на получаване от заявителя на повиквателен /опознавателен/ знак. регистрация.

(2) Правата и задълженията по изпълнението на дейността по лицензията възникват и в случай, че лицето отговаря на условията и изискванията, предвидени в общата лицензия, но КРС не се е произнесла в 30-дневен срок от подаване на заявлението по чл. 19.


Чл. 24. (1) В случаите, когато лицето не отговаря на условията и изискванията, предвидени в общата лицензия, КРС с мотивирано решение отказва регистрацията и уведомява писмено лицето в 7-дневен срок от приемане на решението, но не по късно от един месец от подаване на заявлението.
Чл. 27

(2) Комисията за регулиране на съобщенията в 30-дневен срок от подаване на уведомлението по ал. 1 отразява настъпилите промени в удостоверението за регистрация и в публичния регистър.




  1. Чл. 28.

(2) При заличаване на регистрацията във връзка с чл.28 ал.1, лицето получава право на нова регистрация не по-рано от една година.

(23) В случаите по ал. 1, КРС заличава регистрацията, ако в 30-дневен срок след получаване на писмено предупреждение регистрираното лице не е прекратило нарушението и не е отстранило последиците от него.


§ 1. По смисъла на лицензията:

11. "Любителски радиоклуб Радиоклуб" е сдружение на лица с радиолюбителска правоспособност за извършване на далекосъобщителна деиност чрез радиостанции за целите на любителската радиослужба, регистрирано в съда по Закона за юридическите лица с нестопанска цел или принадлежащо към организация, учреждение, ведомство или други субекти - юридически лица или еднолични търговци.


Някои коментари относно предложението за промяна на максималната мощност, позволена за радиолюбител клас 1 в стационарен режим на работа (Чл. 8, т. 3)
Панайот Данев – член на изпънителното бюро на ИАРУ 1 регион

В досегашната лицензия на български радиолюбители с най-висока квалификация се даваше по изключение право да ползват мощност до 1000 W, при редица ограничаващи условия. От това право се ползваха малко повече от 20 български радиолюбители, или пренебрежимо малко в сравнение с лицензираните над 4000. Световната радиоконференция WRC 2003 прие изменение на чл. 25.7 от Правилника за радиосъобщенията на ITU и сега той гласи: “The maximum power of amateur stations shall be fixed by the administrations concerned”. Този текст е значително либерализиран и освободен от досега съществуващото допълнение “having regard to the technical qualifications of the operators and to the conditions under which these stations are to operate”. В контраст с това решение, макар и с друга мотивировка, КРС предлага двукратно ограничение на максимално позволената мощност по чл. 8, т. 3 – от 1000 W (30 dBW) на 500 W (27 dBW). Въпросът каква да бъде максимално позволената мощност е разглеждан досега на два пъти на работни срещи с ръководството и експерти на тогавашната ДКД (1999 и 2001 г.), като нашите мотиви и двата пъти са били приемани за основателни. Те не са се променили и понастоящем и се изразяват в следното:

а) Както беше обърнато внимание в предишната точка, ITU не ограничава максималната мощност на любителските радиостанции. Това право се предоставя на всяка национална администрация. Пак във връзка с казаното, предполагаме, че на КРС е известно, че един от най-големите и най-търсени производители на усилватели с мощност 1500 W в световен мащаб е българската фирма ACOM.

б) Няма основание да се допуска, че ползването на по-голяма мощност предполага възможни проблеми с електромагнитната съвместимост и страничните излъчвания, както и влизане в противоречие с Наредба № 9 от 1991 г. за пределно допустимите нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти. В Република България има установени стандарти, нормативни актове и технически спецификации (застъпени подробно и в лицензията), които са задължителни и за радиолюбителите. Всяка фабрична радиолюбителска апаратура, дори и усилвател с мощност 1500 W, отговаря на всички тези изисквания. При отговорно и строго изпълнение на предписанията на Наредба № 9, дори и с мощност 1500 W няма опасност да се надвишат при работа на къси вълни пределно допустимите нива на напрегнатост на електромагнитното поле. Радиолюбител, който допусне нарушение, носи лична отговорност. Евентуална негова вина не може да се отнася презумтивно до всички регистрирани по лицензията лица.

в) Съставителите на проекта за измененията на ОЛ 207 са проявили по-скоро бюрократично отношение към този въпрос, отколкото експертно. Според представения проект регистрирано по лицензията лице с разрешително за радиолюбителска правоспособност клас 1 има право да ползва без ограничения в основните късовълнови обхвати предавател с мощност до 350 W (25,4 dBW). Ограничения в използваните антени също няма. От друга страна желаещите да ползват допълнителни права по чл. 8, т. 3 са поставени не само пред твърде големи задължения, описани в същата точка и в чл. 19, ал. 5, но и мощността, на която имат право, е лимитирана на 500 W (27 dBW) ефективно излъчена мощност. Ефективно излъчената мощност отчита и усилването на антената. Обичайните радиолюбителски антени имат усилване 2 – 5 dB, някои и повече. Парадоксът е ясен дори от един обикновен пример. Ако радиолюбител ползва на общо основание мощност на предавателя 350 W (25,4 dBW) и антена с усилване 5 dB, ефективно излъчената мощност от него ще бъде 30,4 dB или малко повече от 1000 W. Ако, обаче, същият радиолюбител се възползва от “привилегиите” на чл. 8, т. 3 и използва същата антена, за да не наруши ограниченията на лицензията, трябва да свали мощността на изхода на предавателя си до 22 dBW или 160 W.

С разбирането, че трябва да се преодолее това конфузно положение, ръководена от убежденията си, че решенията на Световната радиоконференция WRC 2003 не трябва да останат само на книга, оценяваща желанието на КРС лицензията да се адаптира към действителните потребности на радиолюбителите и изразявайки схващането си, че лицензията трябва да бъде максимално прецизно изработена и да се ползва дълги години без нови изменения, БФРЛ предлага мощността в чл. 8, т. 3 да се установи на 1500 W (31,8 dBW)”.



Инж. Чавдар Левков ст.н.с, д.т.н

Някои съображения във връзка с предложената промяна на ОЛ 207


Съгласно Наредба № 9 “За пределно допустими нива на електромагнитени плоета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти”, за къси вълни 3 – 30 МХц максималната допустима напрегнатост на полето е 10 В/м. За диапазона 30 – 300 МХц е 3 В/м. Ето някои изчисления за граничините разстояния от антената на любителски радопредавател, извън която полето е с интензивност по-ниска от тези норми.
За обхвата 3 – 30 МХц при изотропен излъчвател: V/m

Табл.1


Разстояние


5m

10m

15m

10 w isotrop


4.4

2.2

1.5

100w isotrop


14

7

4.7

500w isotrop


31.3

15.7

10.4

1500w isotrop


54.2

27.1

18.1


Напрегнатостта на полето е в волт/метър. Мощността е изходна PEP.

За изчислението е използувана формулата:
Е = (173*P)1/2/R (1)

E е напрегнатостта в mV/m, P е мощността в KW , R e разстоянието в Km.


Ето изчислени стойности за минималното допустимо разстояние до полувълнов дипол в зоната на максимално излъчване на дипола при различни мощности на предавателя:

Табл.2 за диапазон 3-30 МХц Емакс 10 V/m


Коеф.запълв.

100%

50%

25%

100w

7

5

3.5

350w

13

9

6.5

500w

15.5

11

7.5

1000w

22

15

11












Табл.3 за диапазон 30 – 300 МХц Емакс 3 V/m


Коеф.запълв.

100%

50%

25%

100w

23

16

12

350w

44

25

19

500w

53

37

26

1000w

75

53

37

Използувана е формула (1), като интензивността на полето на дипола спрямо изотропен излъчвател е :


Еdipole = Eiso*1.28 (2)
В Табл. 2 и 3 са въведени колони за коефициент на запълване на предаване – т.е. колко процента от цялото време предавателят излъчва. Най-близкия до реалността случай е 3-та колона при 25% запълване. Съображения: - Нормите са за непрекъснато излъчване с максималната възможна пикова мощност (PEP). Радиолюбителски предавател при разрешена по наредбата максимална PEP излъчва средна мощност 30-50% на телеграфия и 30-50% на SSB (при средна до силна компресия на сигнала). Освен това естеството на радиолюбителската връзка е разговор с кореспондент – т.е. може да се приеме, че реален случай е 50% излъчване и 50% приемане. Една реплика трае до една минута!!!
Коментар:


  1. Приетата от Наредба №9 хигиенна норма е с неясен произход. Международните документи касаещи хигиенни норми са дадени в Литературната справка. В областта на 3 – 30 МХц пределните интензивности са честотно зависими и са значително по-малко рестриктивни.

  2. Не е ясна методиката за измерване. Табл. 2 е правена съгласно изискванията на международните стандарти, което изисква усредняване на измерването за период от 30 мин в неконтролираната зона, което позволява да се отчита фактора време на излъчване. Преизчисленията в наша полза са до 300% по високи нива.

  3. Дори и при предложените в Наредба №9 норми от Табл.2 се вижда, че при 1000 W на 11 м въздушна среда от антената, изикването е изпълнено.

  4. Предложените изчисления са приблизителни и важат за т.нар. далечна зона на излъчване на една антена. Но в световната практика те са възприети за оценка и в близката зона. ( в близката зона процесът е изключително сложен и е невъзможно да се направят прости изчисления). Не случайно вашите сродни организации в Европа ,Америка и Азия са либерални по въпроса.(виж . Литература)

  5. Не са взети пред вид затихванията във фидера на антената, които биха намалили още тези разстояния. От друга страна радиолюбителите използуват насочени антени, които биха повишили интензивността на полето в някои посоки. Ако се сметне, че една добра насочена антена за къси вълни има усилване от 6 dBi –респективно до 30дб затихване в обратната посока, то разстоянията за замерване в посока на максималното излъчване трябва да се увеличат 2 пъти. Но от друга страна радиолюбителят не излъчва в една посока – антената се върти и в рамките на 30 мин може да се очаква равномерно разпределение на посоките – което отново ни връща към случая за ненасочена антена.

  6. Оценката на интензивността на полето на ръчна носима радиостанция от 5 W на FM (стандартна станция за работа с ретранслатори) на разстояние от 0.5 м от тялото при изотропен излъчвател с КПД 50% (стандартна хеликална гумирана антена) на 144 МХц дава стойност за Е = 13 V/m !!! което е повече от 4 пъти по-високо от приетите хигиенни норми в Наредба №9. (Eмакс= 3V/m). При разстояние 25 см, което е по реалистично, напрегнатостта става почти 50 V/m ! И според ИЕЕЕ, ИНЦХР, и други нормативи това е все още далеч под допустимите хигиенни норми !!


Предложения:

А – за обхвата от 3 – 30 МХц


  1. За 1000 W PEP предаватели да не се изисква хигиенна зона, като документ за лицензиране. КРС си запазва правото да извършва измервания на Е и да взема мерки при привишаване на допустимите норми




  1. За 2000 W PEP да се изисква декларация , че апаратурата не надвишава допустимите нива на електромагнитна съвместимост в населени територии.




  1. За използването по изключение /за работа в състезания/ с над 2000 W PEP да се изисква оценка на хигиенната зона като се вземат предвид данните от Табл.2 трета колона



Б - За обхвата 30 – 300 Мхц





  1. От 10 до 100W PEP да се изисква декларация

  2. Над 100 W да се изисква оценка на хигиенна зона съгласно Наредба №9 като се вземат данните от Табл.3 3-та колона.

В.

КРС да предприеме действия към компететните власти за уточняване на хигиенните норми съгласно европейските и международни (не руски) стандарти за хармонизиране на местните норми!!!

БФРЛ винаги е готова да помогне безвъзмездно!
Литература:

  1. Evaluating Compliance with FCC Guidelines for Human Exposure to Radiofrequency Electromagnetic Fields. OET Bulletin 65 ed. 97-01

  2. Evaluating Compliance with FCC Guidelines for Human Exposure to Radiofrequency Electromagnetic Fields. Additional infоrmation for Amateur Radio Stations. Supplement B to OET Bulletin 65 ed. 97-01

  3. EMC for Product Designers. Second Ed. Tim Williams. Newnes 1996.”


Предложение за промяна на някои радиолюбителски обхвати

  1. Обхват 1.8 МHz.

Честотния обхват да се разреши от 1810 до 1910KHz!

2. Относно обхвата 3,5 MHz:

В предлаганите промени на ОЛ 207 буди изключително силно недоумение предложението за отпадането на радиолюбителският обхват 3,5 MHz в частта си от 3650 до 3800 kHz. Това е прецедент в честотното планиране на радиолюбителските обхвати в СВЕТА!!!!. Нещо повече, то влиза в противоречие както с постановките на ITU-R – Region 1, както честотния план на CEPT (виж ERC Report 25 / 14 May 2004 “The European Table of Frequency Allocation and Utilisations Covering the Frequency Range 9 kHz to 275 GHz, Lisboa 2002 – Dublin 2003 – Turkey 2004 – Copenhagen 2004”), така и с българския честотен план (виж ДВ, бр. 72 / 15.08.2003;- забележка 79 с нищо не променя правата на радиолюбителската служба). При това става дума за съвсем немотивирано, НЕКОМПЕТЕНТНО и безсмислено действие. Оставаме с убеждението, че се касае за грешка ПОРАДИ НЕКАДЪРНОСТ НА ПРЕДЛОЖИТЕЛЯ, ЗАКЪСНЯЛ В РАЗВИТИЕТО СИ С ОКОЛО ВЕК, извършена ПОРАДИ непознаване на материята и очакваме тя да бъде поправена, докато лицензията е все още на подготовителен етап. Би било добре да се прати предложителя на ограмотяващ курс, с цел да не поставя КРС в конфузно положение повече. /Виж. Протокол №25 от 01.03.2004 год. на Съвета по националния радиочестотен спектър – решенията по т.3 от дневния ред./



3. Относно обхвата 7 MHz:

След решението на Световната радиоконференция WRC 2003 за уеднаквяване на радиолюбителския обхват 7 MHz в световен мащаб, много национални администрации подкрепиха Общоевропейското предложение EUR/13A23/11 за т. н. ранен достъп, което гласи: “On condition that harmful interference is not caused to the broadcasting service, administrations may allow stations in the amateur service in Regions 1 and 3, from 1st January 2005 until April 2007, to use frequencies in the band 7100 – 7200 kHz on a secondary basis, using a total radiated power not exceeding 24 dBW”. /Виж. Протокол №25 от 01.03.2004 год. на Съвета по националния радиочестотен спектър – решенията по т.3 от дневния ред./

От 26 декември 2003 такива права получиха радиолюбителите от Хърватска, от 25 февруари 2004 – от Сан Марино, от – 1 април 2004 от Норвегия. Още четири национални радиолюбителски организации, тези на Великобритания, Белгия, Холандия и Чехия, са поставили подобно искане пред националните си администрации и очакват положителен отговор в рамките на няколко месеца.

Тъй като не се осъществява радиоразпръскване от български предаватели (Радио България) в обхвата 7100 – 7200 kHz, БФРЛ не вижда причини този обхват да не се ползва и от българските радиолюбители при ограниченията, споменати по-горе. В този смисъл, моля, настоящето писмо с мотивировката по-горе да се счита за официална заявка от БФРЛ и съответното решение на КРС да бъде отразено в новата лицензия.
4.Относно обхватите 1,8 и 50 MHz.

Тези два обхвата, които по “The European Table of Frequency Allocation…” се простират съответно от 1,810 до 2 MHz и съответно от 50 до 52 MHz в България са значително стеснени. Моля, при изготвянето на следващия национален честотен план да се разгледа възможността за хармонизиране на тези обхвати с Общоевропейския честотен план.


В заключение, моля, приемете моите и на българските радиолюбители най-искрени привети. БФРЛ ще продължи да сътрудничи на КРС по всички радиолюбителски проблеми, убедена, че добрите решения се раждат при добра съвместна работа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БФРЛ:
М. МИЛАНОВ
Писмото е подписано от още 240 Български радиолюбители.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница