Българска федерация по баскетбол правилник за състезателните права и статута на състезателите софия, декември 2012 г



Дата05.03.2018
Размер103.21 Kb.
#61160






БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО БАСКЕТБОЛ

ПРАВИЛНИК

ЗА СЪСТЕЗАТЕЛНИТЕ ПРАВА И СТАТУТА НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ

София, декември 2012 г.

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ


Този Правилник урежда състезателните права и статута на състезателите по баскетбол.


За удобство в Правилника състезателите са наричани само в мъжки род, но всички разпоредби се отнасят съответно и за състезателките от женски пол.


  1. СЪСТЕЗАТЕЛНИ ПРАВА


1.1. Състезателните права са съвкупност от правото на спортиста да участва в тренировъчната и състезателната дейност на баскетболен клуб (БК), както и свързаните с това участие права.
1.2. Картотекирането е акт, с който се създават състезателни права за определено физическо лице, придобиващо статута на състезател.
1.3. Картотекирането се извършва от Българска федерация баскетбол (БФБ) в периодите, когато това е допустимо съгласно съответната Наредба, по искане на БК, който е член на БФБ.
1.4. Картотекирането се извършва само с писменото съгласие на състезателя. Състезателят изразява писменото си съгласие чрез подписването на картотечния лист.

1.5. Картотекирането има срок една спортно-състезателна година.
1.6. Лице на възраст под 18г. може да бъде картотекирано при спазване на разпоредбите на чл.3 и 4 от Закона за лицата и семейството.
1.7. Състезателят може да се състезава само от името на клуба, към който е картотекиран.
1.8. Състезател може да бъде картотекиран и да се състезава едновременно от името на повече от един клуб в една спортно-състезателна година в случаите на двоен лиценз, когато такъв е допуснат от Наредбата за Държавните първенства.
1.9. Състезателните права могат да се прехвърлят от клуба, в който той е картотекиран или да се преотстъпват за временно упражняване в друг клуб само с писменото съгласие на спортиста.
1.10. Състезателните права, произтичащи от картотекирането за спортно-състезателната година се прекратяват:

  • По взаимно съгласие на БК и състезателя;

  • При писмено изразено желание на картотекираното лице – аматьор, който не е подрастващ;

  • С изтичане на срока на картотекиране;

  • При смърт или поставяне под запрещение на картотекираното лице;

  • При заличаване регистрацията на БК;

  • При прекратено членство на на БК в БФБ.



1.11. Състезателните права могат да бъдат отнемани за определен период от време или завинаги от съответните органи на БФБ.
1.12. Състезателни права в системата на БФБ могат да получат български и чужди граждани, които пребивават законосъобразно в Република България.
1.13. Управителният съвет на БФБ решава колко състезатели чужди граждани могат да получат състезателни права в един БК за съответното Държавно първенство.
1.14. БК няма право да картотекира нови играчи ако към датата на картотеката не е изплатил възнагражденията за предишната спортно-състезателна година на всеки треньор, работещ в клуба.


  1. СТАТУТ НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ


2.1. По смисъла на този правилник статутът на състезателите може да бъде:

2.1.1. Професионалист – състезател, картотекиран в БК за участие в държавно първенство за мъже или жени, който е сключил договор с БК, по който получава парично възнаграждение;

2.1.2. Аматьор:

а) Аматьор, който е завършил средното си образование или е навършил 19г., картотекиран в БК за участие в държавно първенство за мъже или жени, който не е сключил договор с БК;



б) Аматьор, който е незавършил средното си образование и е ненавършил 19г. със или без договор за спортна подготовка и развитие.


  1. СЪСТЕЗАТЕЛИ – ПРОФЕСИОНАЛИСТИ


3.1. Състезателят - професионалист извършва тренировъчна и спортно-състезателна дейност срещу възнаграждение, като за това сключва писмен договор с БК, в който иска да бъде картотекиран.

3.2. Освен свободно договореното между страните, договорът между състезателя - професионалист и БК трябва да съдържа:

  1. Срока на договора

  2. Размера на възнаграждението на състезателя;

  3. Условията и реда за прекратяването на договора, включително и при трансфер;

  4. Обезщетенията, дължими от неизправната страна;

  5. Задължение на състезателя да спазва вътрешните правила на БК, както и регламентиращите състезателната му дейност нормативни документи на БФБ.

  6. Задължение да участва в проявите на националните отбори, когато е поканен.

  7. Застраховането и медицинското осигуряване на състезателя.


3.3. Договорите между БК и състезателя професионалист са срочни. Ако в тях не е уговорен срок, счита се, че са сключени само за спортно-състезателната година, преди която или по време на която са сключени.


  1. СЪСТЕЗАТЕЛИ – АМАТЬОРИ


4.1. Състезателят аматьор не може да получава възнаграждение срещу извършваната от него тренировъчна и спортно-състезателна дейност. БК може да заплаща на състезателя само средствата, необходими му за покриване на разходите за участието му в тази дейност (транспорт, дневни, квартирни, екипировка, медицинско обслужване, медикаменти, застраховки и др.) без това да променя статута му на аматьор.
4.2. Състезателят аматьор може да получава и награди за постигнати високи спортни резултати.
4.3. За да се смени статутът на един играч от аматьор в професионалист по време на спортно-състезателната година БК е необходимо да представи в БФБаскетбол копие от сключения договор със състезателя. Ако БК не направи това, то БФБаскетбол ще третира състезателят като аматьор по отношение на прилагането на чл.2.1 от Правилника за смяната на клубна принадлежност и трансферните права. (ПСКПТПС)
4.4. За да се смени статутът на един чужденец от аматьор в професионалист не е достатъчно да се сключи договор между БК и състезателя, а е необходимо да се издаде и разрешение за работа на чужденец в Република България, в случай, че българското законодателство изисква такова за граждани с неговата националност. Без издадено разрешение за работа, въпреки наличието на евентуален договор между състезател със статут на аматьор и БК, БФБаскетбол ще третира състезателя като аматьор по отношение прилагането на чл.2.1. от ПСКПТПС.
5. СЪСТЕЗАТЕЛИ АМАТЬОРИ, КОИТО НЕ СА ЗАВЪРШИЛИ СРЕДНОТО СИ ОБРАЗОВАНИЕ И НЕ СА НАВЪРШИЛИ 19г.
5.1. Аматьор, който е незавършил средното си образование и е ненавършил 19г. може да сключва с БК договор за спортна подготовка и развитие при спазването на чл. 3 и 4 от Закона за лицата и семейството.
5.2. Аматьор, който е незавършил средното си образование и е ненавършил 19г., който съгласно договора за подготовка и развитие е поел задължението да сключи първия си професионален договор с определен клуб, следва да сключи първия си професионален договор с този клуб, ако този клуб има професионален отбор за съответния пол и желае да сключи договор със състезателя.
5.3. Срокът на първия договор по 5.2. е 4 години, освен ако двете страни не са се споразумели договорът да бъде с друг срок;

5.4. Минималното възнаграждение по първия договор по 5.2., което клубът трябва да предложи на състезателя, освен ако двете страни не се споразумеят за по-ниско заплащане е както следва:





Мъже

Жени




НБЛ

А група

НБЛ

А група

1-ва год.

3 Годишни минимални заплати

1,5 Годишни минимални заплати

2 Годишни минимални заплати

1,5 Годишни минимални заплати

2-ра

год.


3,5 Годишни минимални заплати

2 Годишни минимални заплати

2,5 Годишни минимални заплати

2 Годишни минимални заплати

3-та год.

4 Годишни минимални заплати

3 Годишни минимални заплати

3,5 Годишни минимални заплати

2,5 Годишни минимални заплати

4-та год.

6 Годишни минимални заплати

4,5 Годишни минимални заплати

5 Годишни минимални заплати

4 Годишни минимални заплати


5.5. Размерът на годишната минимална работна заплата се определя спрямо минималната работна заплата към момента на подписването на договора.
5.6. При преминаване на клуба по 5.2. от А1 в НБЛ заплащането по договора трябва да се актуализира според броя годишни минимални работни заплати, определен за НБЛ. В обратния случай, сумите по договора се запазват.

5.7. Ако състезателят и БК по 5.2. не се споразумеят за по ниско заплащане, нито БК е готов да заплаща на състезателя сумите съгласно таблицата в 5.4. то състезателят е свободен да определи към кой БК да се състезава.
5.8. Договор за получаване на стипендия, стимули и друго финансово подпомагане – не се счита за първи професионален договор.
5.9. БК няма право да сключи пръв професионален договор със състезател приел в договор за спортна подготовка и развитие задължението да сключи първи професионален договор с друг БК, който има професионален отбор.



  1. АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


6.1. Състезател, отказал участие в национален отбор:

6.1.1. без наличието на уважителна причина:

- се лишава от състезателни права за 20 срещи за мъже (включително и за подрастващите отбори) и 15 срещи за жени (включително и за подрастващите отбори) от официалния държавен спортен календар на БФБ;

- БК, който иска за първи път след отказа на състезателя да го картотекира в България, заплаща глоба в размер на 10 000лв. за мъже, 3 000 лв. за подрастващи в мъжка част, 5 000лв. за жени и 2 000 лв. за подрастващи в женска част.

- при прекратяване на активна състезателна дейност няма право да работи в системата на БФБ за срок от 2 години;



6.1.2. по медицински причини:

- медицинските причини трябва да бъдат потвърдени от лекаря на националния отбор или лекар, посочен от БФБ.


6.2. За отказ от участие в национален отбор се счита изричен отказ, неявяване на подготвителен лагер, своеволно напускане на подготвителен лагер или неявяване за тренировка или официална среща.


6.3. При случай на отказ на БК да пусне състезател за участие в прояви на националните отбори или доказан натиск на длъжностни лица от БК за проявяване от състезателя на демонстративно нежелание или симулативно поведение по време на тренировки и състезания, УС на БФБ има право да наложи наказание на баскетболния клуб, с когото провинилия се състезател има действащ договор в размер до 20 000 лв.
6.4. Състезател, сключил повече от един договор за един и същ период от време с различни БК, заплаща на БФБ глоба в размер на до 3 000лв.
6.5. Ако картотекирането на състезател се окаже неправомерно по вина на клуба (недействителен договор, подправено разрешение или др.) състезателните права на състезателя се спират незабавно като:

      1. Ако неправомерното картотекиране е разкрито до началото на етап плей-оф, за всички мачове, в които състезателят е взел участие, се присъждат служебни загуби.

      2. Ако неправомерното картотекиране е разкрито по време на започнал етап плей-оф или при завършило Държавно първенство, УС налага наказание на БК, което се отнася за следващото Държавно първенство, като задължително се отнемат точките за подпомагане от МФВС, постигнати от отбора, където нередовния състезател е картотекиран за цялата спортно-състезателна година.

      3. Ако неправомерно картотекиране на състезател за определено ДП бъде разкрито при започнало следващо ДП, то наказанието за виновния клуб е глоба в размер на 10 000лв.

      4. Ако картотекирането се окаже неправомерно не по вина на клуба, състезателят губи състезателни права от момента на откриване на нарушението. Длъжностното лице, извършило неправомерното картотекиране, носи административна отговорност.


6.6.Спират се състезателните права на състезател, сключил пръв професионален договор с друг БК, въпреки че е приел в договор за спортна подготовка и развитие задължението да сключи първи професионален договор с предишния си БК.


  1. ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА


& 1. По смисъла на този правилник:
„Българска федерация баскетбол” (БФБ) е сдружение с нестопанска цел, независимо доброволно обединение на баскетболни клубове, лицензирана от МФВС спортна федерация, член на ФИБА.
“Баскетболен клуб” (БК) е юридическо лице, регистрирано в съответствие с българското законодателство, което развива баскетболна дейност и е член на Българската федерация по баскетбол.
„Национална баскетболна лига” (НБЛ) за мъже е най-елитното Държавно първенство за мъже;
„Национална баскетболна лига” (НБЛ) за жени е най-елитното Държавно първенство за жени.


  1. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ



8.1. Разглеждане и решаване на спорове относно приложението на този правилник се осъществява от Арбитражната комисия към БФБ, а налагането на наказанията по раздел 6. се извършва от Дисциплинарната комисия към БФБ.
Този правилник е приет от УС на Българската федерация по баскетбол на 13 декември 2012г. и утвърден от министъра на физическото възпитание и спорта със заповед NРД-09-17/21.01.2013г.
Правилникът е задължителен за всички членове на БФБ.



Каталог: Documents -> Documents -> Pravilnici -> Pravilnici%20BSF
Pravilnici%20BSF -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
Pravilnici%20BSF -> На българска федерация по волейбол
Pravilnici%20BSF -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
Pravilnici%20BSF -> П р а в и л н и к за статута на спортистите аматьори и спортистите професионалисти
Pravilnici%20BSF -> За статута на спортистите по гребане
Pravilnici%20BSF -> С к о к о в е б а т у т п р а в и л н и к
Pravilnici%20BSF -> За състезателните права на спортисти аматьори и спортисти професионалисти по бейзбол
Pravilnici%20BSF -> Национална федерация българско кемпo булкемпо
Pravilnici%20BSF -> І общи положения ч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница