Българска федерация по тенис на маса



Дата15.08.2018
Размер78.11 Kb.
#79049

БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ТЕНИС НА МАСА


П Р А В И Л Н И К

ЗА СЪСТЕЗАТЕЛНИТЕ ПРАВА НА СПОРТИСТИТЕ АМАТЬОРИ, СПОРТИСТИТЕ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ

София, 2017г.

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ.

.

Правомощия да прилагат този правилник имат органите и длъжностните лица БФТМ, а да го тълкува, като последна инстанция – Арбитражната комисия към БФТМ.


I. СТАТУТ НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ. ДОГОВОРНИ ОТНОШЕНИЯ.
Член 1. По смисъла на този правилник статутът на състезателите в системата на БФТМ е два вида:

1.Състезател с договор, по който получава парично възнаграждение – професионалист

2.Състезател с договор, по който не получава парично възнаграждение – аматьор
Член 2. /1/ Състезателитете – аматьори ненавършили 14 годишна възраст се представляват от свойте родители и настойници.

/2/ Състезателите – аматьори от 14 до 18 годишна възраст към подадените молби прилагат изрично писмено съгласие на свойте родители или попечители.


Член 3. Освен свободно договореното между страните, договорът между състезателя и СКТМ следва да съдържа и точно определени специфични клаузи:

  1. Последствия от едностранно предсрочно прекратяване на договора.

  2. Размера на обезщетението, което следва да изплати неизправната страна.

  3. Възможност през времетраенето на договора състезателят да бъде преотстъпван за определено време на друг клуб, след което да продължи изпълнението на задълженията си по договора.

  4. Задължение на състезателя да спазва вътрешните правила на СКТМ, както и регламентиращите състезателната му дейност вътрешни документи на БФТМ.

  5. Задължение да участва в проявите на националните отбори, когато е поканен и е постигната договореност между БФТМ и СКТМ.

  6. Задължение на СКТМ да застрахова състезателя срещу злополука и размера на застраховката.


Член 4. Договорите са срочни.
Член 5. Състезател, сключил договор с повече от един СКТМ, заплаща глоба в размер на 10 минимални месечни работни заплати. Глобата се внася по сметка на БФТМ.
Член 6. Договор между състезател и СКТМ може да бъде прекратен, както следва:

- По взаимно съгласие;

- При неизпълнение от страна на клуба;

- При неизпълнение от страна на състезателя;

Прилагат се разпоредбите на закона за задълженията и договорите.


Член 7. При прекратяване по взаимно съгласие, играчът има право да попадне в трансферната листа и да премине в друг клуб в съответствие с член 24.
Член 8. Когато договорът се прекратява по вина на клуба, играчът попада в трансферната листа и може да премине в друг клуб, като състезател с изтекъл срок на договора.
Член 9. Когато договорът се прекратява по вина на състезателя, той може да получи състезателни права в нов клуб, след изтичане срока на прекратения договор в съответствие с член 24.
Член 10. Предсрочно прекратяване на договора се извършва от страните по него в съответствие със законодателството на Република България. При възникване на спор Арбитражната комисия се произнася относно вината за прекратяване на договора.

II. СЪСТЕЗАТЕЛНИ ПРАВА ЗА ЮНОШИ И ДЕВОЙКИ
Член 11./1/ Състезател – юноша на клуба, след навършване на 18 годишна възраст и завършване на средно образование, може да сключи първия си трудов договор със собствения си клуб, ако този клуб има професионален отбор за съответния пол /мъже или жени/. Като собствен се определя клубът, където юношата е бил редовно картотекиран. Не е собствен клубът, в който състезателите са преминали по силата на договор за временно преотстъпване на състезателните права.

/2/Ако след навършването на 19 годишна възраст на състезател, приключил редовното си обучение в средния курс, собствения клуб не му предлага пръв професионален трудов договор, нито е отказал писмено да сключи такъв, състезателят отправя писмена молба до клуба, с която моли да му бъде предложен пръв професионален трудов договор. Молбата следва да бъде надлежно заверена в деловодството на клуба или изпратена с писмо с обратна разписка. В едномесечен срок от получаването на молбата, ако клубът не предложи на състезателя професионален трудов договор, състезателят е свободен да премине в друг клуб без трансферна сума.

/3/Срокът на първият договор е най-много 3 години.
Член 12./1/ Състезател – юноша, ненавършил 19 години може да придобие състезателни права в друг клуб, ако не е сключил до този момент пръв професионален трудов договор.

/2/За състезатели, които са заплащали обучението си и консумативите, не се дължи трансферна сума и трансферните им права не принадлежат на клубовете от чието име се състезават.

/3/В случай че семейството на състезател в юношеска възраст се премести да живее в друго населено място по причини несвързани с тениса на маса, състезателят може да получи състезателни права в друг клуб в същото населено място без трансферна сума, докато семейството пребивава там.
Член 13. /1/Ако юноша откаже да сключи пръв професионален договор със собствения клуб и липсва споразумение между двата клуба, състезателните права на състезателя остават в собствения клуб за 1 година.

/2/След изтичане на едногодишния срок състезателят може да преминава в друг клуб свободно.



III. СЪСТЕЗАТЕЛНИ ПРАВА НА МЪЖЕ И ЖЕНИ.
Член 14. /1/Състезателните права са съвкупност от правото на спортиста да участва в тренировъчната и състезателната дейност на спортен клуб, както и свързаните с това участие права. Спортистът е длъжен да се състезава само от името на клуба, към който е картотекиран.

/2/Състезателните права принадлежат на спортиста.

/3/Те могат да бъдат отнемани за определен период от време или завинаги от съответните органи на БФТМ.

/4/Право да бъдат картотекирани имат лица, които са български граждани, граждани на държави – членки на Европейския съюз, на страните по Споразумението за Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария или чужди граждани, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България.

/5/Управителният съвет на БФ Тенис на маса решава колко състезатели чужди граждани могат да получат състезателни права в един СКТМ.

/6/Състезателната активност на български тенисисти, които играят за Студентска институция, не се взима пред вид, т.е. смята се, че по време на учебната си дейност състезателят не е променял клубната си принадлежност.

/7/Един състезател няма право в една спортно – състезателна година да играе в две отборни първенства – в страната и в чужбина.
Член 15. Придобилите българско гражданство чужденци получават състезателни права като български граждани след придобиването му.
Член 16. В СКТМ имат състезателни права по всяко време неограничен брой състезатели.
Член 17./1/ В съответствие с този правилник, органите на БФТМ картотекират, регистрират и следят правата на състезатели въз основа на следните представени документи:
1.Списък – формуляр на отбора – трите имена, ЕГН и номера на състезателната карта.

2.Срочно или безсрочно разрешение от стария клуб, или декларация за притежаване на трансферни права.

3.Копие от подписан договор между клуба и състезателя, ако има такъв.

4.Декларация от спортния клуб, че състезателите не са картотекирани в друг клуб – у нас или в чужбина.

5.Писмено съгласие на състезателя, изразено чрез личен подпис върху списъка-формуляр за картотекиране на отбора.

/2/.Ако картотекирането на състезателя е неправомерно по вина на клуба (недействителен договор, подправено разрешение или неплатена трансферна сума и др.), състезателят е нередовен от датата на картотекирането. За всички мачове, в които той е взел участие, се присъждат служебни загуби.

/3/.Ако картотекирането е неправомерно не по вина на клуба, състезателят губи състезателни права от момента на откриване на нарушението. Виновното длъжностно лице, извършило неправомерното картотекиране, носи административна отговорност.

/4/.В случаите по алинеи 2 и 3 виновните лица носят гражданска или наказателна отговорност, ако са налице законовите предпоставки за това.


Член 18. Състезателите могат да получат състезателни права в нов клуб, ако са подали молба за включване в Трансферната листа на БФТМ в периода от 15 юли до 15 август или от 15 януари до 15 февруари на съответната година.
VI. УЧАСТИЕ НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ В МЕРОПРИЯТИЯТА НА БФТМ
Член 19./1/ За да участва един състезател в мероприятия на националните отбори /подготовка, лагери, състезания, тествания, мед. прегледи и др./, съответният орган на БФТМ следва да сключи договор с СКТМ, от чието име се състезава състезателят.
/2/Договорът включва:

  1. Финансовите условия относно участието на състезателя: работната му заплата, допълнителното му стимулиране в националния отбор и др.

  2. Обезщетението, което ще получи СКТМ при евентуална нетрудоспособност на състезателя – следствие от участието му в националния отбор.

/3/ СКТМ няма право да претендира за компенсационна сума /наем/ от БФТМ за използването на състезателя.

/4/ СКТМ няма право да намалява трудовото възнаграждение на състезателя в периода, в който той е ползван от националния отбор.


Член 20. Състезател може да сключи договор с БФТМ относно участието си в мероприятия на Федерацията, при наличието на писмено уведомление от страна на БФТМ.
Член 21. Състезател, отказал участие в националния отбор без наличието на уважителна причина губи състезателни права за период не по-малък от удвоеното време на ангажимента с националния отбор. Наказанието влиза в сила от деня на първото състезание след приключването на ангажимента с националния отбор.

VII. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Член 22. “Спортен клуб по тенис на маса” (СКТМ) по смисъла на този правилник е юридическо лице, регистрирано в съответствие с българското законодателство, което има за предмет на дейност развитие на тениса на маса и е член на Българската федерация по тенис на маса.
Член 23. “Българска федерация по тенис на маса” (БФТМ) по смисъла на този правилник е юридическо лице – сдружение с нестопанска цел, членове на което са СКТМ.
Член 24. “Състезатели” по смисъла на този правилник са тенисисти, които са картотекирани от БФТМ в определен СКТМ.
Член 25. В съответствие със законодателството и когато е налице споразумение между страните, правилникът регламентира само процедури. Съдържателната регламентация се отнася само за случаите, които страните не са регламентирали помежду си и по които не могат да се споразумеят.
Член 26. Разглеждане и решаване на спорове относно приложението на този правилник се осъществява от Арбитражната комисия към БФТМ.
Член 27. Решенията на Арбитражната комисия са задължителни за изпълнение.
Член 28. При спор между български и чуждестранен клуб споровете се отнасят до арбитражен орган, признат от ИТТФ/ЕТТЮ.

БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ТЕНИС НА МАСА


Председател на БФТМ:

/ Стефан Китов /







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница