Българската Макроикономическа Асоциация За 2005 г. Уважаеми колеги, Това е третият годишен отчет



Дата15.08.2018
Размер51 Kb.
#78859
ТипОтчет


ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА

НА

Българската Макроикономическа Асоциация

За 2005 г.




Уважаеми колеги,

Това е третият годишен отчет за дейността на Българската макроикономическа асоциация, което дава повод за вглеждане в изминалите от нейното създаване близо три години. Когато се учредихме в средата на 2003 г., визирахме определена мисия на нашата асоциация и можем да направим някои изводи за това кои елементи от тази визия в каква степен успяваме да постигнем и дали можем да правим някои неща по-добре.
В устава си като наша основна цел ние сме формулирали “да се дискутират макроикономически проблеми, да се разпространяват макроикономически идеи и знания и да се подпомагат и насърчават изследвания в тази област”. И по трите части на тази цел през изминалата година сме извършили определени дейности, като и по трите можем да направим още много.
През изминалите години БМА е вече позната и освен интересна за членовете й, нейната дейност е известна на всички занимаващи се с изследване на икономиката в България. Освен това постигнахме и определено ниво на разпознаваемост в медиите, за което говори и вниманието към БМА от страна на списание „Икономика” - в средата на 2005 г. там беше публикувано интервю с председателя на УС на БМА, което представя организацията, както и със съкращения един от докладите от годишната ни конференция и материал за конкурса за студентско есе.
В преследване на първата от нашите заявени в устава цели, да се дискутират макроикономически проблеми, БМА беше част от набор от събития през годината, на едно от които беше основен организатор. Това беше презентацията на резидента на МВФ в България Джеймс Роуф на актуалната за нас тема „Реална и номинална конвергенция в ЕС”, състояла се на 29 септември 2005 г. Това събитие беше много добре посетено и породи оживени дискусии.

Освен това в рамките на годината от миналата ни среща, БМА покани своите членове на редица други срещи с по-актуален или с по-академичен интерес. В хронологичен ред на първо място тук беше лекцията на Майкъл Паларе, проведена на 28 юни 2005 в рамките на семинара „Стопанска/социална история на България” и посветена на българското икономическо развитие между Кримската и Първата Световна война. Впоследствие на 5 юли 2005 членовете на БМА присъстваха и активно участваха в дискусията на лекцията на Илиян Михов, посветена на фундаменталната динамика на глобалната икономика. БМА покани своите членове и на две събития организирани от Института за Пазарна Икономика – среща-дискусия за употребата на фискалния резерв на 7 декември 2005 и среща с един от основните автори на известния Индекс на Икономическата Свобода на Фондация Херитидж, г-н Марк Майлс, проведена на 17 януари 2006, на която задълбочено беше обсъден българският индекс на икономическа свобода и общата методология на индекса.


В изпълнение на втората наша цел, да се разпространяват макроикономически знания и идеи, основният наш инструмент продължават да са годишните конференции. На конференцията тази сутрин чухме презентации на три различни изследвания, които сами по себе си показват добро качество, и предизвикаха добра и задълбочена дискусия.
Друго важно събитие в това направление беше проведения на 6 февруари 2006 по инициатива на члена на УС на БМА Петя Танова семинар на тема „Използването на математиката в икономиката”, посветен на ролята на математическия инструментариум в икономическата наука и на начините да се подобри икономическото образование в тази насока. Семинарът предизвика много сериозен интерес и с оглед на чутото преди малко при неговото представяне от Петя Танова е напълно възможно той да доведе до определени идеи за промяна на начина, по който българските студенти биват обучавани по икономика.
Разбира се, по отношение на тази цел на нашата асоциация, има още много какво да се направи. На първо място, годишната конференция не е единствената мислима форма на дискусия и разпространение на знания и идеи. На първо място, напълно възможно е по инициатива на членове на асоциацията подобни срещи, на които нови изследвания се представят и получават коментари и бележки, да се провеждат по-често. На второ място, вече сме организация с достатъчно опит, за да помислим дали е възможно сами или в партньорство да започнем издаването на списание на макроикономическа тематика, което да стане нов силен форум за разпространение на нови изследвания и дискутиране на значими процеси.
В изпълнение на третата наша цел, подпомагането и насърчаването на изследвания в областта на макроикономиката, за трета поредна година Асоциацията проведе конкурс за студентско есе, тази година на тема „Какво да се направи, за да забогатяват българите? (230 години от „Богатството на народите”)”. Предадените за участие есета бяха тази година 11, като бяха класирани по утвърдените вече критерии. Тазгодишният победител е Гергана Йорданова от бакалавърската програма то финанси на Стопанска академия „Димитър Ценов” – Свищов. На второ място е есето на Калин Димитров от Център за магистърско обучение на Икономическия Университет във Варна, а на трето – Любен Стойчев от бакалавърската програма по стопанско управление на Софийски Университет. Класираните на първите три места есета запазват постигнатото през миналата година относително добро качество, като същевременно ясно показват как образованието, което младите хора в България получават в областта на икономиката, може да се подобрява още значително.
С оглед утвърждаването на тази положителна традиция, планираме да проведем конкурс за студентско есе и тази година. Но освен този конкурс, може би трябва да развием по-широко своето взаимодействие с млади и обучаващи се икономисти и да потърсим форми, чрез които да ги ангажираме и подпомагаме в техния интерес към макроикономическата тематика.
Един инструмент за постигане и на трите цели, определени в нашия устав, който съществува, но може да бъде използван много по-пълноценни, е интернет страницата на Асоциацията. Имаме нужда от идеи как това да стане, за да може той да осигурява по-добри и, най-важното, на дело използвани възможности за дискусии, разпространяване на идеи и знания и за подкрепа и насърчаване на изследвания в областта на макроикономиката. На този етап страницата отразява основните аспекти и събития на Асоциацията, но със сигурност може да служи за много повече.
През изминалата година Управителния Съвет на Асоциацията провеждаше своите заседания редовно, което може да бъде проследено и в протоколите от тях, съхранявани в архива на Асоциацията. Както показват новите молби за членство, които предстои да разгледаме на това наше общо събрание, интересът към Асоциацията не спада, като това е особено валидно за наши колеги от чужбина, които проявяват подчертан интерес за членство на нашата Асоциация.
Същевременно през изтеклата година няколко човека отпаднаха от членство в Асоциацията по силата на член 16 и член 18, ал. (1) и (2), във връзка с чл. 36, ал. (2) и (4) от Устава на БМА. Казано с прости думи, при системно неплащане на членските вноски Уставът повелява автоматично отпадане на членството, при което Управителният Съвет няма право на преценка, а е само задължен да констатира факта. Поради това развитие бих апелирал към всички наши членове, чиито вноски се бавят по една или друга причина, да се опитат да се вместят в предвидените в Устава срокове, за да не настъпи автоматично отпадане на членството им.
Финансовите операции на Асоциацията са водени стриктно и за всички тях има необходимата документация. Те са коментирани отделно във финансовия отчет. Основното, което може да се отбележи, е здравословното финансово състояние на Асоциацията, която има достатъчно средства да финансира основната своя дейност. Доколкото броят на членовете на Асоциацията по всичко личи, че ще продължава да се увеличава, вероятно ще настъпи и увеличение на наличните средства, което ще може да се използва за активизиране и разширяване на някои нейни дейности във вече набелязаните или в новопредложени от Общото Събрание посоки.
В заключение бих искал да подчертая, че Българската Макроикономическа Асоциация продължава да се развива и го прави добре. Както множеството дейности, така и непрекъснато растящият интерес към членство показват, че сме на прав път. Същевременно призовавам Общото Събрание да помисли за начини на подобрим и разширим дейността си, така че в по-голяма степен да успяваме да дискутираме макроикономически теми, да разпространяваме макроикономически знания и идеи и да насърчаваме и подпомагаме изследвания в тази област.
Благодаря ви за вниманието,
Георги Ганев, председател на УС на БМА

2006-03-25
Каталог: assets -> var -> docs
docs -> Капитал: обобщаващото понятие в икономиката (Capital)
docs -> 9. Пазарен подбор
docs -> Законодателното регулиране в две сцени 1 Скот Уолстън 2 Действащи лица: Хор
docs -> Решение за паричния режим, могат да се обособят поне две линии
docs -> Ан Хелър Айн Ранд и светът, който създаде
docs -> Биография за тази изключителна жена никога не е издавана. Единствено бивши последователи и зложелатели са писали книги за нея. Моментът изглеждаше подходящ за налагането на нов подход към историята на нейния живот
docs -> Какво се иска? Да се регистрирате за участие
docs -> Бюджетно-неутрална стратегия за промяна на системата на финансиране на висшето образование александър Александров
docs -> Програма 10: 00 12: 30 Откриване на конференцията


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница