Българската политика по отношение на македонската миграция след 1989 г



Дата08.07.2017
Размер37.47 Kb.
#25229
Резюме на докторско изследване “Българската политика по отношение на македонската миграция след 1989 г.”
В началото на 90-те години на миналия век на Балканите настъпват радикални промени. Проявяват се редица конфликти, наред с евроориентацията на страните. Променят се граници, нараства мобилността на населението. Така специфичните етно-национални и исторически наслагвания и модели отправят доста предизвикателства към страните и техните политики.

Нашата страна започва постепенно, но необратимо да се превръща от излъчваща в приемаща мигранти. Става притегателен център за хора от близки и отдалечени страни. Предпоставкте за тези процеси са свързани най-вече с европейското бъдеще и феноменът на глобалността. Процесите предполагат адекватна и съвременна държавна политика.

Когато работим с понятя като миграция, Балкани, история, съседски отношения България - Македония и др. неизменно засягаме доста чувствителни въпроси от миналото и настоящето. Обективно нарастващият брой на македонски граждани в страната и желанието им да вземат българско гражданство поставя значими въпроси пред българската държава, общност, индивиди и изисква смислен отговор, лишен от балканска свръх емоционалност и нюанси от миналото.

Проучването на миграцията в България, с някои малки изключения, остава terra incognita, особено в такива чувствителни области като двустранни отношения Македония – България. Тъкмо такива изследвания ще подпомогнат намирането на адекватни решения на проблемите с възприемането на малцинствата, мигрантските общности и адаптирането на българския етнически модел към новите реалности. Научните ми интереси и амбиции са да се очертае възможно най-богат портрет на българската политика по македонската миграция, както и отражението на този портрет в очите на българските граждани, на македонците, които живеят тук (временно), на елита и политическите партии.

Най-важната област, в която се простира фонът на настоящото изследване, е несъвпадението на нация с територия на Балканите. Това се отнася особено силно за отношенията и историческите процеси между България и Македония. Тъкмо тук се крие изворът на болезнените вярвания по отношение на идентичността на другия и на проблемите по определяне и считане на мигрантите от Македония като чуждестранни имигранти по своя произход. Сред много голяма част от населението те се възприемат като българи. Тук идва мястото и ролята на българския етнически модел, устоял на редица конфликти, но също и на отговорността му за посрещане на новите общности и тяхната интеграция. Въз основа на него и ресурсите му ще се случва българската политика по отношение на имигрантите.

Изследването е структурирано в три основни части. Първата се фокусира върху теориите за миграция; втората е посветена на съставянето на подробен портрет на македонската общност в страната (предимно студенти от Македония, дошли да учат в България, причините за това и плановете им за бъдещето – оставане в България, връщане в Македония или заминаване за страна от ЕС), а третата се занимава с българската политика на всички нива: от създадения образ за тази общност в българското ОМ и сред политическите лидери до държавната. Поради тоталната липса на изследвания по въпроса работните хипотези като цяло са отворени: миграционните потоци ще продължават устойчиво да нарастват поради европейските перспективи, традиционното българско отношение към тях като група ще се запази и в бъдеще, амбициите на мигрантите за по-тясна интеграция с българите ще се увеличават, както и броят на онези, които ще получат български паспорт и ще се възползват от възможността да пътуват и учат в ЕС.

Когато определяме методологическите средства на изследването, следва да се вземе предвид интердисциплинарната природа на миграционен феномен. В него ще намерят своето място хуманитарните науки, в частност история, география, политически науки, антропология, социология, психология, дипломация и т.н. С други думи – методологията ще включва различни източници и техники на хуманитарните науки. Нивата на анализ обхващат македонската група сама по себе си, всекидневните перцепции, представянето на образа на мигранта от Македония в медиите и политическия аспект на миграцията от една страна като партиен, а от друга – в образа на държавната политика. Вниманието ще бъде фокусирано и върху несъвпадението на възприятията за себе си и другия сред македонските и българските граждани.

Очакваните рискове включват на първо място възможна неточност на данните за броя на македонците порази отсъствието на специфични, точни и цялостни цифри и разминаването на информацията, предоставяна от различните институции (български и македонски). На второ място, дисбалансът между относително добре развитите западноевропейски изследвания и литература по имиграционни общности и доста лимитираните издания тук. Този факт може да повдигне редица въпроси за нивото на осъзнаване на това какво се случва в страната и притворяването му в политика. И на последно място, но не и по значение, по време на провеждане на изследването съществува риск от излишно емоционално натоварване на представителите и на двете общности. Това, от една страна, ще попречи на трезвата оценка на групите, но от друга ще придаде необходимия колорит и ще помогне да се очертае жива и ясна картина.


Изследването на България като нов член на ЕС и приемаща мигранти страна е обективна необходимост и факт от настоящето. Само бъдещето би могло да отговори на въпроса до каква степен страната ще е в състояние да се справя с предизвикателствата при приемане на „своите чужди”, а настоящото изследване само може да даде своя принос в разсъжденията по въпроса и формулирането на препоръки по тези политически въпроси.




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница