Българският културно-информационен център в скопие отчете дейността си по повод първата си годишнина



Дата28.01.2018
Размер69.61 Kb.
#52061
БЪЛГАРСКИЯТ КУЛТУРНО-ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР В СКОПИЕ ОТЧЕТЕ ДЕЙНОСТТА СИ ПО ПОВОД ПЪРВАТА СИ ГОДИШНИНА

По случай една година от отварянето на врати на БКИЦ в Скопие директорът му Спас Ташев отчете дейността на центъра.

Той изтъкна, че БКИЦ е един от десетте български културни институти зад граница и е разположен до Универсалната зала, в което има определена символика. „За една година от своето функциониране библиотечният фонд се увеличи от 215 на над 5100 единици, основно събрани чрез дарения от български издателства, институции и граждани. Освен тях трябва да се отбележат и две дарения от местни македонски граждани, подарили на БКИЦ изключително ценни стари български книги, съхранявани дълги години по домовете им. С това бе поставено началото и на антикварния отдел в библиотеката на БКИЦ. Също чрез дарения от македонски фирми и български граждани бе окомплектована компютърната зала и офисоборудването на БКИЦ”, съобщи Спас Ташев.

От м. октомври 2007 г. месечната програма на БКИЦ в Скопие се изработва на български и английски и се изпраща до всички дипломатически представителства в Р Македония и местните медии. Досега интерес е проявяван от Френския културен център (посещения на изложби в БКИЦ и се обсъжда провеждането на някои съвместни прояви), Посолството на Кралство Испания (към лекцията на подп. Сами Рафаел „Бит, душевност и култура на българските евреи и истината за тяхното спасение през Втората световна война”), Посолството на Словения, Делегацията на ЕС и др. Информации за дейността на БКИЦ се появиха в „Нова Македония”, „Утрински вестник”, в емисии на Македонското радио и няколко македонски телевизии. Все по-широкото присъствие на БКИЦ в културния живот на Р Македония води до непрекъснато увеличаване на интереса към него.

С оглед на гореизброените културни институции съвсем естествено възниква въпроса за интереса на македонските граждани към БКИЦ. На 16.04.2007 г. бе започнато воденето на Дневник на посетителите на библиотеката и читалнята на БКИЦ. Статистиката дава следната важна информация:



Месец

Посетители на библиотека

Посетители на читалня и компютърна зала

Общо посетители

½ април

23

35

58

Май

57

66

123

Юни

53

104

157

Юли

50

64

114

Август

40

75

115

Септември

46

120

166

Октомври

56

121

177

Освен това стремежът на БКИЦ е поне два или три пъти месечно да се организират по-широки прояви с гости от България. Съобразно интереса броят на посетителите на тези различни прояви в официалната програма на БКИЦ се движи между 30 и 60 души. Досега най-голям интерес е проявяван към гостуванията на Директора на НИМ проф. Божидар Димитров, към о.з. подп. от израелската армия Сами Рафаел и неговата лекция „Бит, душевност и култура на българските евреи и истината за тяхното спасяване през Втората световна война”, към преподавателя в Бостънския университет и бивш редактор на излизащия в САЩ в „Македонска трибуна” проф. Любомир Тодоров и излъчените архивни кадри от конгресите на МПО през периода 1932-1962 г. – образци на емигрантското документално филмово изкуство, към изложбата на местния художник-график Валентин Таневски „Архитектурни бисери от България и Македония”, филателната изложба във фоайето на Националната библиотека в Скопие „Поглед върху творчеството на български художници – автори на скици, рисунки и проекти на пощенски марки” и др.

За една година от своето функциониране общият брой на посетителите в БКИЦ вече достигна 300 души на месец с тенденция към увеличаване. Тук не са включени зрителите на прояви, провеждани в рамките на културния обмен между двете държави, макар че някои от тях са организирани с помощта на БКИЦ.

Поради ограничения брой места за посетители се налага провеждането на по-големите прояви навън. Досега най-голямата подобна проява бе представянето на спектакъла на Нешка Робева „Харамии” пред 1500 души публика. Ще се запомни и изнесената разнообразната културна програма на клуб „Приятели на Европа” пред над 300 ученика в скопското училище „Любен Лапе”, на детския хор „Звездици” в Охрид и др. Практиката показа, че много удачна форма на културно сътрудничество е организирането на смесени прояви с участници от Р България и Р Македония, в това число и в рамките на възприетата практика на побратимяване между отделните общини и училища.

С цел да отговори на нагласите на членовете на БКИЦ и по този начин да се увеличи посещаемостта, бе направено обстойно проучване. Ето обобщените данни:




Интерес към

%

1

История

75

2

Българска литература

70

3

Политика и международни отношения

48

4

Филмово изкуство

41

5

Чуждестранна (преводна) литература

40

6

Музика

37

7

Спорт

36

8

География и туризъм

34

9

Образование

26

10

Театър

25

11

Компютри и софтуер

23

12

Медицина и фармация

22

13

Изобразително изкуство

16

14

Селскостопански науки

11

15

Други (етнография, лингвистика, фолклор, журналистика и др.)

24

Анализът сочи, че интересите на посетителите покриват практически всички сфери на обществения живот. Най-голям е интересът към историческата тематика и към българската литература. Това обяснява високата посещаемост при представянето на български книги или прожекциите на исторически филми. Напоследък се забелязва и засилен интерес към българската документалистика.

В рамките на културното сътрудничество между двете страни предстои разработването на различни проекти, които, след разглеждането и одобряването им, да бъдат финансирани от специализираните за целта европейски и български фондове. В тази насока БКИЦ може да бъде партньор както на македонски, така и на български културни дейци и организации. Програмите ще бъдат ориентирани към крайграничното културно сътрудничество, контактите и размените на културна продукция между отделните културни гилдии, между побратимените общини, училища и т.н.

Особено внимание следва да се отдели на една голяма група от над 10 хиляди македонски граждани, които през изминалите години са влизали в досег с българската култура и образование. Това не са само студентите, които са завършили в Република България различни специалности в областта на културата, но и всички досегашни македонски студенти у нас. Предстои тяхното въвеждане в база данни и приобщаването им към различните мероприятия на БКИЦ, съобразно техните интереси. От подобна информация могат да се възползват и ръководителите на увеличаващия се брой български фирми, инвестиращи в Р Македония, които се нуждаят от набирането на персонал и най-вече на специалисти. Това ще бъде заслужено признание за нивото на българското образование.

Друга предстояща задача е обогатяване на библиотеката на БКИЦ с учебници за висшите учебни заведения. Интересът към подобен вид литература е огромен, тъй като български автори и сега се включват в препоръчваната литература при подготовката на македонските студенти. Търсят се учебници от областта на етнографията, фолклора, медицината, фармацията, инженерните специалности, сценичните изкуства, европеистиката и др.

В областта на информираността на македонските граждани относно Република България също предстоят немалко задачи - не само разширяване контактите с македонските медии, но и създаване на условия за достъп и разпространение на български издания сред македонските граждани, в това число и контакти на български издателства с македонски книгоразпространители, включване на български телевизионни програми в предлагания пакет от македонските кабелни телевизионни оператори, книгообмен между библиотеките в двете страни и много други дейности.



„С реализирането на тези дейности културното сътрудничество между Република България и Република Македония ще се задълбочава, ще отговаря все повече на нашата обща евро-атлантическа ориентация и ще става все по-близко до отделния гражданин”, изтъкна Спас Ташев.

Посолството на Република България в Скопие направи дарение от ценни книги на БКИЦ по случай първата година.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница