Българско председателство на съвета на европейския съюз културна програма



Дата15.08.2018
Размер162.03 Kb.
#78818




БЪЛГАРСКО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА

СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
КУЛТУРНА ПРОГРАМА

/обща рамка/


В периода от 1 януари до 30 юни 2018 г. България ще поеме ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз (Съвета на ЕС). Като страна председател България ще гарантира ефективната работа на Съвета. Страната ни ще търси баланс между специфичните приоритети на държавите членки и стратегическите приоритети на Европейския съюз (ЕС) за постигане на реални, видими резултати, в активен диалог с гражданите по темите от европейския дневен ред и в отговор на очакванията за повече сигурност, заетост, устойчив растеж и по-силно присъствие на Европейския съюз на световната сцена. Изпълнявайки отговорностите си на председател, България ще работи в тясно взаимодействие с Естония и Австрия в рамките на т.нар. „Трио“. Българското председателство възприема важната роля на културата като ресурс за гарантиране на по-добро общо бъдеще, основано на споделеното наследство, общите ценности и развитието на междукултурния диалог на гражданите от ЕС.
По време на Председателството на Съвета на ЕС Република България ще отправи три основни послания:
КОНСЕНСУС

КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ

КОХЕЗИЯ”
Културната програма е съществена част от всяко Председателство. Тя представлява цялостен, системно изграден инструмент, генериращ добавена стойност в редица направления на изпълнението на поставените конкретни цели пред страната не само за периода на председателството, а и като равноправен и надежден член на Съюза. Реализацията ѝ е с принос и към „Европейската година на културното наследство“ (2018 г.), която носи следните послания:

    • „Културното наследство от миналото“ – необходимостта от присъствието на културното наследство за устойчиво постигане на целите в други секторни политики. Активизирането на международното сътрудничество, споделянето на европейската експертиза и употребата на цифрови средства ще бъдат ключови за съхранението и защитата на културното наследство и в борбата с нелегалния трафик с произведения от това наследство.

    • „Културното наследство за бъдещето“ – условия за създаване на качествено европейско културно съдържание за следващите поколения. Дигиталният напредък и иновативните технологии промениха начините, по които се създава, разпространява и съхранява културното и творческо съдържание на културния и творчески сектор. Ще се обърне внимание на някои от ключовите фактори и условия за създаване и разпространение на културния продукт – единен пазар, цифрова среда, защитени авторски права, предприемачество и алтернативно финансиране в областта на културата и изкуството.

Културната програма ще даде видимост и ще отбележи по подходящ начин значими за България събития и дати от националната и европейска история като:

- 60-ата годишнина от подписването на Римските договори и 10-ата годишнина от членството на България в ЕС;

- 75-ата годишнина от спасяването на българските евреи;

- София - Европейска столица на спорта 2018;

- Пловдив - Европейска столица на културата 2019.

Културната програма представя националната специфика с богатството и постиженията на българската култура, историята и природата, традициите и културното многообразие, както и приноса на страната ни за развитието на европейската и световна култура. Акцент се поставя върху съвременния творчески потенциал, креативността и новаторските търсения на българските творци и талантливи млади българи.
Принципи и подходи
Настоящият документ определя общата рамка, задачите и дейностите, свързани с подготовката и провеждането на културната програма, която ще се реализира по време на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Основните принципи, които ще следва културната програма, са:
• ясно разпределение на отговорностите и координация;

• максимална ефективност, гъвкавост, икономичност и прозрачност;

• равнопоставеност, гарантираща участието на всички заинтересовани страни.
Културната програма е съобразена с приетия План за подготовката на Председателството. Разработена е в синхрон с целите и дейностите на Комуникационния план и Календара на официалните събития за периода януари-юни 2018 г. Насочена е към консолидирането на позитивния образ на България и постигането на по-широка видимост за ролята на страна председател и обсъжданите национални приоритети и послания, както и тези на Триото /Естония, България, Австрия/.

Културната програма е разработена в съответствие с проучения опит на други държави членки и добрите практики на институциите на ЕС.

Програмата ще се осъществи при ясно разпределение на задачите, активна комуникация, координация и взаимодействие между ангажираните с Председателството български държавни институции и чрез привличане на всички заинтересовани страни.

От съществено значение за успешното реализиране на целите на програмата е приобщаването на местните власти, бизнеса, гражданското общество и независимите културни оператори, българските общности зад граница, заедно с международните, националните, регионални и местни културни институции.

Културната програма ще се осъществи и посредством фокусираното участие на България в международни културни събития в партньорство с EUNIC (Мрежата на националните културни институти в Европа), мрежата на Европейските културни столици и други стратегически партньори.

При избора на проекти по Национален фонд „Култура“ равнопоставено могат да участват всички публични субекти, образователни, културни организации - юридически лица, регистрирани по българското законодателство.

С оглед на поставената цел за представяне на таланта и творческия потенциал на младите хора на България културната програма за събития от категория „А“ предвижда приоритетно включване в селектираната програма на ученици и студенти от средните училища и висши учебни заведения по културата и изкуствата в България, млади хора - лауреати на международни и национални награди. Провеждането на селекцията ще се осъществява след подадена заявка към Министерство на културата от ведомството, отговорно за съответното събитие, и съобразно насоките за провеждане на събития от категория „А“ и категория „С“ от Плана за подготовка и провеждане на БПСЕС.

Програмата е планирана и ще бъде осъществена при спазване на принципите на обоснованост и икономичност, гарантиране на обществения интерес и осигуряване на публичност на всеки един от етапите на реализацията й.



Цели на Културната програма:


  • Да представи достиженията на културaта на България като част от европейската и световна култура и наследство.

  • Да представи таланта и творческия потенциал на младите хора на България на българската и световна сцена.

  • Да доближи до гражданите основните теми, важни за развитието на страната ни, от дневния ред на Българското председателство.

  • Да затвърди положителния образ на България чрез постижения на националната ни култура в дългосрочен план, като създаде положителен ефект върху други сектори, търсейки добавена стойност и възможности да се подсили и туристическия потенциал на страната.

  • Да създаде възможности за активизиране на културното сътрудничество и диалог на европейско равнище.


Целеви групи на културната програма:
Целевите групи са определени в съответствие с поставените цели и териториалния обхват на програмата:


  • широката публика с фокус върху активните и образовани граждани в страната и чужбина;

  • делегатите на ЕС, представители на институциите на ЕС, парламентарно измерение;

  • политици, представители на законодателната, изпълнителната и местната власт в страната и чужбина;

  • дипломатическите среди;

  • лидерите на мнение в страната и чужбина;

  • българските общности извън страната;

  • младите хора на възраст 16 – 25 години;

  • неправителствен сектор и социални партньори;

  • представители на бизнеса и работодатели;

  • културните среди и академичните общности;

  • представители на българските и чуждестранни медии;

  • чуждестранните граждани, постоянно или трайно пребиваващи в България.


СЪБИТИЯ И ИНИЦИАТИВИ
Културната програма има два фокуса на реализация - национален и международен. Събитията от културната програма ще покриват широк спектър от области: материално и нематериално културно наследство; литература; визуални изкуства; приложни изкуства; изпълнителски изкуства – музика, танц, театър; аудиовизия – игрални, документални и анимационни филми; други аудиовизуални продукции, нови медии.


  1. Видове събития - част от Културната програма, в страната и чужбина:




    1. Задължителни събития:




  • Церемонии по откриване и закриване на председателството в България;

  • Церемонии по откриване и закриване на председателството в Брюксел, Белгия;

  • Културна програма, съпътстваща събитията от политическата програма - категория „А“ с най-високо ниво на участие на представители на ЕС, и събитията от категория „С“- парламентарното измерение на Председателството;

  • Събития, организирани от задгранични представителства в чужбина по повод национални празници, двустранни и многостранни годишнини и други ключови международни събития.




    1. Селектирани събития:




  • Събития на територията на цялата страна ще бъдат селектирани чрез провеждането на процедура от Национален фонд “Култура”;

  • Инициативи - част от Националния културен календар, подкрепени проекти по целевите програми на Министерството на културата, с акцент, свързан с Българското председателство;

  • Събития, посветени на Европейска година на културното наследство 2018 г.

  • Събития на българските културни институти в чужбина и в Държавния културен институт към МВнР.


1.3. Събития, реализирани в партньорство с Европейската комисия, представителства на държавите членки, ЕUNIC и други стратегически партньори.
1.4. Събития, реализирани в рамките на „Пловдив - Европейска столица на културата 2019”.
1.5. Събития, организирани по Програма „Култура“ и програма „Европа“ на Столична община.

1.6. Събития от културните календари на общините и държавните културни институти, университетите и училищата по изкуствата с акцент - Българското председателство.
1.7. Събития от Годишната програма за национална туристическа реклама на Министерството на туризма за 2018 г.
1.8. Събития, организирани от други институции и организации, които съответстват на целите на Българското председателство, и бъдат припознати в Културната програма.


  1. Териториален обхват на културната програма

Програмата се реализира на територията на цялата страна. Съобразно календара на политическата програма и изискванията за териториална близост до мястото на провеждане на сесиите на Съвета на ЕС основен център за провеждане на събития от културната програма е град София. Събития ще се провеждат и в град Пловдив – Европейска столица на културата през 2019 година.

Планираните събития - част от Културната програма на Българското председателство, не дублират утвърдената програма и проекти, заложени в концепцията за “Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г.” .

При провеждане на събития от категория „А" и „С" от календара на Българското председателство Министерството на културата организира съпътстваща културна програма. За събития от категория „В" и „D" от календара на Българското председателство Министерството на културата ще съдейства за провеждане на съпътстващи мероприятия (културни пакети), които ще бъдат заявени от съответните ведомства съобразно техния утвърден календар и планиран териториален обхват. Финансирането на културните пакети за категория „В" и „D" е за сметка на заявилите ги ресорни министерства и ведомства.


Териториалният обхват на външното измерение на програмата е съобразен със спецификите на политическата и обществената среда в ЕС и стратегическите партньорства за Съюза, задълженията на България като председател на Съвета на ЕС, отчитайки и направените предложения от българските дипломатически представителства, като включва събития със специален фокус в:



  • Брюксел, Белгия

  • Страните от председателското Трио – Естония, България и Австрия

  • Събития, организирани в други страни - членки на ЕС

  • Страните от Западните Балкани

  • Страни, в които България поема местно председателство на Съвета на ЕС

  • Събития в държави – стратегически партньори на ЕС.

Водещ принцип при планирането и организацията на събития от международно измерение е партньорството с местни културни институции и представители на сектора. Ще се наблегне и на участие в утвърдени фестивали, интегрирайки качествено и адекватно подбрано българско съдържание, като по този начин се представи и популяризира създаден вече културен продукт. За подготвянето и провеждането на културните събития извън страната Министерството на културата ще работи основно с Българските културни институти (БКИ). От своя страна, МВнР ще реализира външното измерение посредством Държавния културен институт към министъра на външните работи (ДКИ), българските задгранични представителства, български и чуждестранни партньори от културния сектор.





  • Брюксел, Белгия

Културната програма в Брюксел ще бъде съобразена с Политическата програма на председателството. Обсъждат се събития в сградите на Европейския парламент, Комитета на регионите, Европейския социален и икономически комитет, Лекс. Предвижда се и реализацията на партньорски инициативи и проекти с вече утвърдени културни институции. Цели се представяне на творческия потенциал на различни български автори, както и привличане представители на българската общност в Белгия, които инициират разнообразни културни прояви. В рамките на ежегодния Фестивал на BOZAR „Балкан трафик“ ще се постави акцент върху България. Във формата „Аgora“ се предвиждат лекции и конференции с участието на изявени български писатели, творци и интелектуалци. Предвидена е тематична седмица на българското кино. Фокусът ще бъде насочен и към събития с преводна литература, академични лекции на тема „Балкани”, дебати на тема „Европейски граници”, „Културно наследство”, „Бъдещето на Европа”.

По традиция в Брюксел ще бъдат обзаведени офис пространства в сградите Europa и Justus Lipsius, както и атриума на Justus Lipsius, където също могат да бъдат представени различен тип инсталации и изложби. Те ще бъдат изготвени след проведен конкурс между екипи на университетите в страната, с цел стимулиране и промотиране на таланта и креативността на младите хора в България.


  • Съвместни прояви с другите страни от Триото – Естония и Австрия

Като ключови ще бъдат третирани държавите - членки на ЕС, със специален фокус върху партньорите от Триото – Австрия и Естония. Ще се реализирани съвместни инициативи и събития, в които страните от Триото ще могат да покажат своите културни постижения, основаващи се на взаимно партньорство и сътрудничество.




  • Културни събития в други държави - членки на ЕС

Културната програма предвижда изяви и в други знакови градове, като се цели представяне на най-доброто от българското културно наследство и история. Ще се разчита на съвременния творчески потенциал и креативност на младите български творци, както и на утвърдени имена в различните сфери на изкуството.

Предвижда се и участието на млади български автори и творци във фестивали и други мащабни прояви с международен характер.

Планират се различни селектирани събития, концерти, изложби и други, организирани от БКИ и от българските задгранични представителства и в други страни - членки на ЕС. Задължителен елемент в предвижданите програми в различните страни е привличането за участие на българските общности в чужбина.




  • Западни Балкани

Предвид приоритетното значение за нашата страна на разширяването и интеграцията на Западните Балкани, фокус в културната програма ще бъде поставен върху европейската перспектива на страните от този регион. Приобщаването на държавите от Западните Балкани при решаването на важни въпроси, свързани с бъдещето на Европа, ще бъде водеща цел при разгръщането на културното съдържание. Ще бъдат организирани публични и културни събития с цел подобряване на видимостта на ЕС, както и приноса на Съюза за опазването и популяризирането на европейското културно наследство.




  • Участие в инициативи на ЕС в областта на културата

По време на Българското председателство страната ще продължи да участва в инициативите на ЕК по линия на:



  • Европа за гражданите

  • Творческа Европа

  • Награда на ЕС за съвременна архитектура

  • Награда на ЕС за културно наследство – Europa Nostra

  • Награда на ЕС за литература

  • 2018 – Европейска година на културното наследство

  • Европейска столица на културата

  • Знак за европейско наследство

  • Стратегия на ЕС за развитие на Дунавския регион – Приоритетна област 3 „Култура и туризъм“



  • Съпътстващи прояви - конференции и срещи

Освен официално планираните конференции, свързани с политическите приоритети на Съвета на ЕС, ще се проведат и серии тематични конференции и дебати по теми от дневния ред в областта на секторните приоритети: култура, аудиовизуална политика и авторско право, дигитализация, които ще разглеждат по-конкретни и детайлни въпроси от всяка една от изброените области, и ще имат съответната добавена стойност както за България, така и на ниво ЕС. Събитията ще се проведат в сътрудничество с широк кръг от партньори, което ще спомогне за задълбочаване на културния диалог.
ОРГАНИЗАЦИЯ И ИЗПЪЛНЕНИЕ


  1. Екип и партньори:

Междуведомствена работна група (МРГ), определена със заповед на министъра на културата, изготвя Културната програма на Българското председателство. В нея участват представители на Министерството за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г., Министерството на външните работи, Министерството на туризма, Столична община, община Пловдив, Общинска фондация „Пловдив 2019“, Националния дворец на културата и други партньори. Предвидено е след селектиране на проектите по съответните програми и културни пакети да се изготви детайлен план за изпълнение на културната програма на Председателството.

За постигане на успешната реализация на предвидените събития ще бъде създаден постоянен междуведомствен механизъм с участието на представители на министерствата, Националното сдружение на общините в България, Столична община, Общинска Фондация „Пловдив 2019“ – Община Пловдив.

За постигане на максимален комуникационен ефект и оптимизиране на разходите в национален план и зад граница ще бъдат използвани всички възможности за постигане на синергия и взаимно допълване на комуникационния план и културната програма във връзка с Българското председателство, както и развитието на нови партньорства, мрежа от доброволци и привличането на спонсори.




  1. Реклама и комуникация:

За представяне на културната програма в страната и в чужбина ще бъдат използвани различните комуникационни канали в съответствие с комуникационния план на БПСЕС и утвърдената визуална идентичност на Председателството.


Министерство на културата ще подава ежедневно информация на български и английски език за културната програма в единната информационна платформа за Българското председателство.

Министерство на туризма ще си сътрудничи с всички партньори по отношение на рекламата и комуникацията на националния и международните пазари в изпълнение на Годишната програма за национална туристическа реклама в периода на Председателството.

Всички партньори при изпълнението на културната програма имат ангажимент за навременното предоставяне на информация за събитията, част от Културната програма. Информация за културните събития освен по утвърдените комуникационни канали ще се представя пред широката общественост и чрез сайтовете на Българските културни институти и социалните медии.

Предвижда се изготвянето на промоционални печатни материали, свързани със събитията от културната програма, на български и на английски език, както и на съответните езици в страните, в които се представят. Предвидени са рекламни материали, свързани с документиране на културните събития, както и тематични издания, представящи българската култура и културно наследство.


ФИНАНСИРАНЕ
Основните източници за финансиране на културните събития в национален и международен план по Културната програма са следните:


  • Държавен бюджет – Постановление № 67 на Министерския съвет от 2017 г.

  • Средства от бюджетите на партниращи институции

  • Други източници на финансиране, осигурени чрез допълнителни проекти и дарения



Прогнозно разпределение на средства за дейности, финансирани от бюджета на Министерството на културата, съгласно Постановление № 67 на Министерския съвет от 2017 г.,

т. 6 от приложението към чл. 1



по ред

вид дейност

сума (в лв.)

1.

Централни културни мероприятия (тържествено откриване и закриване на Председателството в София и Брюксел)

350 000

2.

Събития в европейски страни, организирани от Министерството на културата и Българските културни институти в чужбина

900 000

3.

Събития в България, в т.ч. събития, финансирани след селекция на Национален фонд „Култура“, с бюджет от 1 670 000 лв.

1 840 000

4.

Декорация на сгради, печат, реклама, мапинг *, документиране **

710 000

5.

Резерв за непредвидени и допълнително възникнали дейности

200 000

ОБЩО:

4 000 000

*мапинг е триизмерен (3D) аудио–визуален спектакъл, представляващ синхронизация на визуални ефекти с музика върху платно или по нестандартни, неравни повърхности, сгради



**документиране – цялостно регистриране и архивиране на документация по дадена тема, както и осъществяване на аудио и видео записи с цел създаване на документален архив




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница