Българското “политическо семейство”: 1970-те години



Дата11.04.2017
Размер97.74 Kb.
#18985




Наталия Христова

НБУ


Българското “политическо семейство”: 1970-те години
“Политическо семейство” е израз, който заимствах от проф. Никола Георгиев. През 1991 г. излезе от печат неговата “Нова книга за българския народ”1 и първото есе в нея е “Семейството: начин на употреба”, където той говори за “политическо семейство – респективно – за политическото семейство Живкови”. Тук веднага искам да спомена и второто есе от тази книга със заглавие “Мона Лиза и Капитан Петко войвода”. Двата текста поставят, анализират и проблематизират въпроси, пряко свързани с темата на конференцията “Културното отваряне на България към света”. И тъй като времето, през което са писани текстовете и през което книгата се появява на бял свят е твърде емоционално, негативистично, крайностно със заявени интелектуални и масови позиции, политически лозунги и шумни партийни заявявания, професорът решава да се отграничи от конюнктурата, като на първото есе под заглавието слага цитат от Тацит – от летописа за римските императори – “Без гняв и пристрастие”. Позволявам си повторно да заема и това мото от проф. Георгиев и да кажа, че формулирах заглавието на доклада си “Без гняв и пристрастие”. Поне такова беше и си остава намерението ми: да поставя няколко щриха към периода на българските 1970-те с надеждата, че те ще допълнят обективно или, казано по-точно – добросъвестно, реалната картина на тогавашната рефлексия на културното случване върху българските граждани, която до този момент беше отчасти разкрита в докладите на колегите.

Разбира се, рефлексията не е само групова, тя е и би могло да се представи и като личен спомен за преживяното - имам такъв, определено интелектуално полезен и радостен – от 1979 г. След конкурс, обявен от НИМ, заедно с още двама млади колеги, сключихме граждански договор за 3 месеца във връзка с подготвяната изложба “Леонардо да Винчи и неговата школа”, на която едни от кураторите, до колкото си спомням, бяха Атанас Нейков и Максимилиян Киров. Участвахме в подреждането на експозицията в Криптата на “Св. Александър Невски” и после трябваше да даваме дежурства и да развеждаме български и чуждестранни групи. Посещаемостта, за разлика от съпътстващата Леонардова изложба (с копието на Мона Лиза - в централната сграда на НХГ), за която се образуваха огромни опашки от граждани, беше доста по-слаба.


Сега, за да успея да се вместя коректно в отредените ми минути, ще се спра само на три неща:

Първо. Относно политическата биография на Людмила Живкова.

Струва ми се важно да припомня, че още в самото начало на нейното включване като заместник-председател на Комитета за изкуство и култура (преди това, както е известно, от 1971 г. тя е първи зам. председател на Комитета за приятелство и културни връзки с чужбина) се нарушават практики, които дотогава стриктно се следват. На ­­­­7 пленум на Комитета, проведен на 17 март 1972 г., официално е съобщено, че в ръководството на Комитета за изкуство и култура са настъпили известни промени: «С указ на Държавния съвет на НР България бяха назначени за заместник-председатели на Комитета за изкуство и култура другаркта ЛЮДМИЛА ЖИВКОВА и другарят МИНЧО ДОЙЧИНОВ, за главен секретар др. СТЕФАН ГАНЕВ... С оглед на това предлагаме точка 4 от дневния ред да стане точка 1.»



Както казах, (вече говори Павел Матев) тези промени трябва да се санкционират, съгласно природата на нашия Комитет, и от пленума на Комитета.

Обикновено възниква в такива случаи въпросът: не би ли следвало това да стане предварително, изборът да стане предварително в пленум на Комитета и след това да се санкционира от Държавния съвет. Ние би следвало да кажем, че тези две страни от нашата работа са и равнозначни, а освен това в нашата практика сме избирали първо някои от досегашните заместник-председатели, и след това е било, така да се каже, окончателно санкционирано това от Държавния съвет.

Ние настъпихме в една конгресна година за българската култура, пълна със събития, първа година на петилетката, година, в която би следвало крачката, която България прави, да бъде и равнозначна, и силна във всички сектори на нейния живот и във връзка с това очевидно се налагаха и някои промени, в това число и в ръководството на българската култура....» 2

По-нататък, след като са разпределени задачите, свързани с подготовката на Втория конгрес на културата, думата взема ГЕОРГИ ДЖАГАРОВ - зам. председател на Държавния съвет на НРБ и председател на Съюза на българските писатели, за да каже следното:



«...Прави ми впечатление - не знам дали от хитрост е това или от някакви по-други съображения, че на др. ЛЮДМИЛА ЖИВКОВА - да ме извини за тази бележка - са възложени от 15-16 задачи 13 задачи. Аз разбирам, че др. Л. Живкова сега, като нов ръководител в системата на Комитета за изкуство и култура, ще се заеме с пълен ентусиазъм. Тя е много делова, не изтърва никаква задача, гони, така да се каже, хората, с които работи, докрай, но не бива да се злоупотребява с възможностите на човека. Може би всичко това е продиктувано от най-добри намерения, но смятах за свой дълг да отправя една такава дребна бележка...» 3
Такава е атмосферата през 1972-а, поне на този пленум.
Второ. В есето си “Мона Лиза и Капитан Петко войвода” Никола Георгиев отграничава три групи обществени реакции към политиката на отваряне на България към света през 1970-те (образът на Мона Лиза). Първата е представена чрез изброяване и натрупване на съществителни-определителни от вида – използвачи, изобретатели на културни идеи, шашармаджии от вътрешен и международен мащаб, знахари... изброяването е в 6 печатни реда и няма да цитирам цялото. Втората, според него, включва хора, които възприемат политиката на Л. Живкова чрез прастарото утешение за по-малкото зло. Третата група – най-интересната и най-заслужаваща вглеждане и разбиране за професора е на приелите новото движение като голям шанс за българщината и българската култура.

Ще дам някои допълнителни аргументи и разсъждения, свързани с позициите и на трите изброени групи.

Представителите на първата бързо си създават високо самочувствие и стават подчертано агресивни в проповедите и практическите си действия. Трупаните в предходния период комплекси сега, през 1970-те, намират твърде подходяща среда за изява. Не е много изненадващ фактът, че някои от тях, усещайки пренебрежителните и може би презрителни реакции на изявени интелектуалци към себе си, стават грубо настъпателни именно към тях. Така се стига до отграничаване и диференциране на част от контраадаптивните интелектуалци, които не са привлечени от Людмила Живкова в управлението на културата или като активни участници в организираните културни прояви. Те оформят нова група от критични интелектуалци, които се отнасят със скептицизъм и неодобрение към тази културна политика и особено към някои тенденции в нея. Това активизира настъпателността на партийни и безпартийни интелигенти в отделните творчески съюзи и културни институции и те започват да ги атакуват за цялостната им позиция през изминалите години и в конкретния момент. Основно обвинение се отправя към самочувствието, в което ги подозират, идващо, според тях, от революционния им актив от годините на Втората световна война. Намират ги също така за изостанали, за неразбиращи съвременните тенденции, за излишни като присъствие и участие в съвременния художествен живот. Започва постепенното им изтласкване от публичната среда. Тяхната собствена реакция на моменти е отбранително-настъпателна, декларативна (Емил Манов отговаря на отправени му нападки на открито партийно събрание с “Да, аз съм комунист!” като продължението в разговорен превод звучи – да се гръмна ли заради биографията си). По по-различен начин реагират Валери Петров и Христо Ганев. Те, и поради друг биографичен факт – в продължение на 14 години са извън БКП (изключени са през 1971 г. заради скандала “Солженицин”) и едва през 1984 г. е възстановено партийното им членство, през 1986-а предлагат и публикуват във в. “Стършел”, който в онзи момент е с 500 000 тираж и е масово търсен и четен от българите, по един свой стихотворен текст – “Диплодошка жалба” (В. Петров) и “Размисъл” (Хр. Ганев).

Ще цитирам тези текстове, в които ясно личи къде/какъв е проблемът им:



Диплодошка жалба

Ний сме диплодоци, кротки, тревопасни,

Тежки и огромни, ала безопасни.

Дълго си живяхме мирно и по свойски

в нявгашни далечни ери мезозойски,

Ала нещо става – чувстваме го всички,

като си напрегнем малките главички:

някои животни станали са ловки,

нокти са развили и добили човки,

гребени от плочи, челюсти зъбати,

и на туй отгоре, нрави непознати.

А пък ний, родени в миналото време,

ний сме пригодени папрат да пасеме

и затуй зъбите са ни всички кътни,

и затуй спокойно другите ядат ни,

и затуй родът ни, редък напоследък,

бавно си изчезва с общия напредък.

Но не може нищо тук да се извърши,

тъй като процесът става твърде бърже,

а не подобава някой диплодокус

да се унижава до подобен фокус:

за да не загине, зъби да си турне,

тоест, по причини чисто конюнктурни.

И какво излиза? Че като държиме

да опазим свойто диплодошко име,

Сложен в обстановка сложна като тази,

себе си родът ни няма да опази.

Но какво да сторим? И полека-лека

тръгваме ний в свойта царствена пътека,

30 метра дълги, бавни и масивни,

все тъй удивени и все тъй наивни,

да поставим нейде в залите музейни

своите огромни прешлени идейни.

Размисъл

Защо беше всичко? Защо бяха страстите?

Защо разни хора си чесаха крастата?

Защо бяха тези всеобщи вълнения

и този парад на свободните мнения?

Защо толкоз шумно крещяха оратори,

ревяха булдозери, буботеха трактори?

Дрънчаха и кирки, и други не нови

оръдия смешни за подвиг готови...

А птиците бронзови бяха все местени

и смъртно заплашвани старите кестени.

Защо?

Нали всичко отново на място е

и вече на всички от ясно по-ясно е,

че нов е асфалтът, а пътят е стария –

от Орлов мост до кафенето “България”.
Здравей, вечен път! Я налейте от виното!

Финалът е важен в живота и в киното.

Летете орли, разцъфтявайте кестени –

не сме победени, а само изместени...
Тези писатели, заедно с още няколко техни съмишленици, не са част от публичните критици и отрицатели на културната политика (такива всъщност няма), прокарвана от Людмила Живкова и екипа от експерти, който тя създава. Те са по-скоро част от приелите случващото се за по-малкото зло, по определението на Никола Георгиев. Представителите на тази група, обаче, не са еднородни нито по образование, нито по социален статут, нито като обществени позиции. Част от българите (образът на Капитан Петко войвода) гледа скептично и по-скоро неодобрително-критично на инициативите и дейността на Людмила Живкова през 1970-те. Например призивите за “всестранно развита личност” и за “естетическо възпитание” се репликират в ежедневието с “ние използваме в кухнята, когато готвим “парцал” , т. е. мръсна кърпа, а ще възпитаваме високо естетически - то, възпитанието е постепенен процес, не скокообразен; провеждането на детската асамблея се възприема като безсмислено харчене на пари.

Тези реакции изглеждат труднообясними, неадекватни и определено коренно противоположни на високата оценка, която визираните инициативи получават извън страната. Ще дам само един пример – Първата детска асамблея “Знаме на мира”, проведена в София през 1979 г., е оценена от Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО като една от най-ярките прояви през обявената от ООН Международна година на детето. Проектът “Знаме на мира” и първите две детски асамблеи в София са под патронажа на Генералния директор на ЮНЕСКО Амаду-Махтар М’Боу.

На втората световна конференция по въпросите на културната политика, проведена в Мексико през 1982 г., е приета специална резолюция в подкрепа на идеите и принципите на асамблеята и движението “Знаме на мира”. Призовани са държавите, членки на ЮНЕСКО да съдействат и предложат инициативи, свързани с проекта.

Към характеристиката на третата група ще спомена само един факт, който неколкократно съм изтъквала в свои публикации през последните десетина години и който смятам за твърде значим: 1970-те години са време, през което именно благодарение на инициативността, креативността и политиката на Людмила Живкова, се предоставя възможност на част от талантливите учени, писатели, художници, театрали (на представители на научния и културен елит) да осъществяват чрез участието си във властта идеите си, които са адекватни на тогавашния момент и са до голяма степен в духа на съвременните западноевропейските и световни тенденции.

Това е едно от обясненията, една от причините в България да няма нито организирана, нито открояваща се индивидуална съпротива срещу управлението на Тодор Живков и изкривения социалистически модел. Това обяснява “закъснялото” българско “дисидентство” (с всички резерви към този термин).

Спирам до тук.

За финал ще припомня основната теза на проф. Никола Георгиев в есето “Мона Лиза и Капитан Петко войвода”, основаваща се на факта, че идеята за “ускорено духовно развитие рухна така ускорено, както се бе породила” – цитирам: “Ако изобщо има мяра за равнището на културата, тя се определя от съотношението между различните нейни стъпала, от най-ниското до най-високото. Чрез мачкане на ниските стъпала и изкуствено подпиране на високите не може да се прави не само демократична култура, но и култура изобщо. Това беше ясно и на мнозина от просветените ръководители на движението, но действащите около тях социални механизми се оказаха по-силни от учеността им”. 4

Теза, която и днес, през 2012 г. си позволявам да подкрепя, но и да продължа, припомняйки, че културното отваряне на България към света през 1970-те години се дължи до голяма степен на личностните качества, идеите и проектите на Людмила Живкова и екипа от стойностни интелектуалци, с когото тя работи, но тази политика едва ли би била възможна в степента, в която беше проведена, ако го нямаше постепенното интелектуално раздвижване през 1960-те, ако не беше започналото разведряване между Изтока и Запада в началото на 1970-те години и ако водещата фигура не беше част от “политическото семейство Живкови”.





1 Георгиев, Н. Нова кника за българския народ. Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 1991.

2 ЦДА, ф. 405, оп. 9, а. е. 33, л. 4-5. Стенографски протокол и доклад от VII пленум на комитета във връзка с изпълнение решенията на Х конгрес на БКП и достойна среща на II конгрес на българската култура, състоял се на 17.III.1972 г.

3 Пак там, л. 56.

4 Георгиев, Н. Нова кника за българския народ. Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 1991, с. 55.

Каталог: index.php -> bul -> content -> download -> 97779 -> 742313 -> file
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница