Болести на космите



Дата09.01.2018
Размер34.72 Kb.
#42338
БОЛЕСТИ НА КОСМИТЕ:

вродени и придобити алопеции и хипертрихози


С термина ефлувим се обозначава разреждането на космите, а с алопеция - липсата на косми в даден участък, където те нормално се намират. Алопецията може да бъде нецикатриална и цикатриална.
Телогенен ефлувиум - развива се при не особено тежки алтерации в космения цикъл и затова обикновено не води до видима алопеция с изключение на Аlopecia neonatalis - при която има опадане на телогенни косми в рамките на няколко седмици след раждането. Телогенен ефлувиум се наблюдава по време на пубертета, след раждане или при прием на орални контрацептиви при жените, след стрес и тежки общи заболявания, а също така може да е сенилен с напредване на възрастта. NB! В някои случаи е реверзиблен, след остраняване на тригера.

Катагенен ефлувиум- развива се бързо в рамките на дни поради загуба на косми, които са директно увредени от агресивни фактори като химиотерапия, отравяне и др.
Аlopecia androgenetica

Eпидемиология и етиопатогенеза

Андрогенна алопеция се развива поради генетична сензитивност на космения фоликул към андрогените и се проявява като регресивна метаморфоза на космите по капилициума от терминални във велус. Началото е след пубертета. Епидемиологични проучвания показват, че по-често боледуват интелектуалци.



Клинична картина

  • Развива се при 50% от мъжете. Обикновено започва към 3-та декада фронтално, темпорално или париетално и постепенно прогресира.

  • Около 30-50% от жените развиват по-лека форма на заболяването – особено в климакс.

Често пациентите имат seborrhoea oleosa.

Терапия

Локално Minoxidil 2% за жени и 5% за мъже, Аlpicort F. Системно може да се назначи при мъжете Finasteride и при жените Diane35. Хирургичната терапия включва трансплантация на косми.


Alopecia areata

Eпидемиология и етиопатогенеза

Заболяването няма расова, полова и възрастова предилекция. Етиологичните фактори могат да бъдат:

  • Генетични - наблюдава се фамилност в 10-20 % от пациентите

  • Имунологични - наличие на антитела срещу ендотелните клетки на капилярите в космения булбус. Има асоциации с някои автоимунни заболявания като витилиго и тиреоидит.

  • Инфекциозни - хронични инфекции като грануломи, синуити, тонзилити

  • Стрес и др.

Хистопатология: В областта на космения булбус, в началните фази на заболяването се образува възпалителен Т-лимфоцитен инфилтрат като “рояк пчели”, който води до смущение в метаболизма на матриксните клетки и потискане на митотичната активност

Клинична картина. Предимно по капилициума, по-рядко по брадата у мъжете или по други окосмени области се забелязва едно или няколко овални обезкосмени полета с цвят на слонова кост, а при палпация кожата е гладка, мека. Понякога може да бъде леко еритемна. Субективни оплаквания липсват. Алопетичната зона се разширява в продължение на няколко седмици. Могат да се появят и други подобни зони, които постепенно се уголемяват и сливат. Клинични форми:

  • Ophiasis Celsi - ивицовидно опадане на косата в тилната и слепоочна област.

  • Аlopecia totalis - пълно опадане на косата

  • Alopecia universalis - пълно опадане на космите на главата и цялото тяло.

Всички тези форми имат неблагоприятна прогноза в 2/3 от случаите. В значителна част от болните има характерни нокътни промени - точковидни депресии.

Заболяването протича хронично. Окосмяванети става средно след 6 месеца, като новопоникналите косми обикновено са непигментирани, ланугоподобни.



Терапия. Локално се прилага ревулзивни срества, кортикостероиди, Minoxidil 2% за жени и 5% за мъже, Аlpicort F. Общо лечение с кортикостероиди може да се назначи само при тотални и генерализрани форми. Обикновено настъпва подрастване на космите, но след спирането има рецидив. Може да се приемат поливитамини, да се предприеме психотерапия и физиотерапия - акупунктура. ултравиолетови облъчвания, PUVA.При тотална алопеция - носене на перука.
Аlopecia cicatricialis. Moже да се развие при много дерматози, но най-честите са lupus erythematosus и lichen planus.
Hipertrichosis – увеличено нарастване на косми в даден участък. Може да е вродена (невоидна или дифузна) и придобита (неопластична, ятрогенна – медикаментозна).

Hirsuitismus – представлява патологично оскосмяване от мъжки тип у жени и е свързано с хиперандрогенемия с надбъбречен или овариален произход, което налага да се изледват болните в насока надбъбречна хиперплазия и овариален поликистичен синдром. При Virilismus има и други белези на маскулинизация.
Литература:

  1. Лалова А, Болести на кожните придатъци. Неинфекциозни грануломатози. Дерматология и сексуално предавани болести. Под редакция на Н.Б.Златков, АРСО, 1997, 392-397

  2. Илиев Е, Болести на космите. . В: Дерматология и венерология. Под редакция на Н.Б.Златков и Н.К. Цанков, Медицина и физкултура, 2011, 104-108

  3. Роcken M. Schaller еt al. Color Atlas of Dermatology. Thieme, 2012, 278

Каталог: tru -> uchebnici -> 29.MF Kojni%20i%20veneri�ski%20bolesti-EHristakieva-TGantcheva-MGaneva -> 29.MF-EHristakieva-TGantcheva-MGaneva-word -> 1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Полово предавани болести (ппб) сексуално предавани инфекции (спи) Дефиниция
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Acne vulgaris, Rosacea, Dermatitis perioralis
uchebnici -> 2. хипофизна жлеза
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Доц д-р Евгения Христакиева, д м
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> 1. инфекциозни дерматози дерматовирози
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Ахромии (липсва пигмент) и хипохромии (намалено количество пигмент) хиперхромии
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Структура и функции на кожата
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Лихеноидни дерматози лд
1%20FINAL%20e-book%20dermatovenereology -> Злокачествени тумори на кожата carcinoma basocellulare Carcinoma spinocellulare cutis


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница