Болести прeдавани по полов път



Дата11.01.2018
Размер69.18 Kb.
#44749
БОЛЕСТИ ПРEДАВАНИ ПО ПОЛОВ ПЪТ
Когато говорим за болестите, предавани по полов път, СПИНът е най-честата тема. Страшната и засега нелечима болест наистина заслужава внимание, след като с право бе наречена чумата на 20ти век. Но информациите за страшния HIV-вирус изместиха изцяло дискусията по останалите полово предавани инфекции. Така опасността от тях не се осъзнава ясно и като резултат се подценява. Лошото е, че ако не се лекуват навреме и достатъчно ефективно, повечето болести, предавани по полов път, могат да предизвикат стерилитет и други сериозни усложнения.

Специалистите отчитат, че именно половите инфекции са най-честата причина за безплодие. Тези зарази са много коварни, защото не винаги симптомите са достатъчно изразени и много от техните жертви не подозират, че имат проблем. Затова при необичайно течение от половите органи, болки, сърбежи или ранички, незабавно се обърнете към гинеколог или дерматолог.

Профилактичните гинекологични прегледи (поне веднъж годишно) също са важни. Най-гибелното поведение на сексуално активните хора е чувството на срам при появата на някои симптоми-срам от сексуалния партньор и от лекарите. При съмнение за инфекция трябва да говорите с партньора си и да се лекувате заедно.


  • Предпазване

Най-сигурният начин за предпазване от полово предавана болест е избягването на безразборните сексуални връзки и поддържането на сексуален контакт само с един партньор, който заслужава доверие. В рискови ситуации най-доброто предпазно средство остава презервативът. Кондомите осигуряват двойна защита - от забременяване, но също и от някои инфекции, предавани по полов път (вкл. СПИН). Ако мъжът не желае да използва презерватив, тогава жената е тази, която трябва да го убеди, че си струва да се внимава. И все пак презервативът не дава 100% сигурност. По статистика 15 от всеки 100 презерватива се късат. Освен това по начало кондомът пази само от инфекции, локализирани в областта на половите органи. Оралният секс например също е опасен и носи риск от заразяване със сифилис, гонорея, хламидии, херпес, дори със СПИН, ако имате раничка в устата. Презервативът не предпазва и от срамни въшки и краста.



Групата на полово предаваните болести включва класическите венерически болести - сифилис и гонорея, но заедно с тях и относително нови сексуално предавани болести като: кандидоза, трихомоназа, хламидии, генитален херпес, генитални брадавици, СПИН и др. Източник на тези инфекции е болният човек, а основният механизъм на предаване е директният контакт при полов акт. При част от полово предаваните болести заразяването може да стане и по кръвен път, т.е. при нарушаване на кожната повърхност - кръвопреливане, операция, инжектиране, татуировки, бръснене, маникюр. В такива случаи инфекцията навлиза в организма през наранената кожа. По данни на Световната здравна организация всяка година се откриват около 250 милиона нови случаи на болести, предавани по полов път. Тенденцията е за увеличаване на новите сексуално предавани болести - хламидийните и вирусните инфекции.



Гонорея /трипер/
При мъжете гонореята се проявява като жълто или зеленикаво гнойно течение. Засяга лигавицата на уретрата. Предизвиква усещане за парене при уриниране. При жените е засегната лигавицата на маточната шийка, наблюдава се същото течение. Обикновено симптомите се проявяват 3 до 5 дни след инфектирането, понякога обаче и по-късно. Добре е да знаеш и, че при една пета от заразените мъже и при половината от заразените жени в началото няма видими симптоми. Ако не се лекува своевременно, гонореята може да доведе до сериозни последствия - възпаление на яйчниковите тръби при жените, възпаление на уретрата или тестисите при мъжете. Диагноза - чрез микроскопско изследване на уретрален и цервикален секрет.
Хламидия
Тази болестотворна бактерия причинява възпаление на половите и отделителните органи. Хламидиалната инфекция може да протече по три различни начина:

- Бактерията се размножава активно, появява се течение и парене при уриниране. Възпалява се и маточната шийка. Тези симптоми се появяват 5 до 12 дни след заразяването, а понякога и значително по-късно.

- Бактерията се размножава, но няма никакви явни симптоми.

- Бактерията се размножава бавно, без външни симптоми. Инфекцията е скрита, но може по всяко време да се активира от други дразнители. Ако не се лекува своевременно, хламидиалната инфекция може да доведе до възпаление на яйчниковите тръби, а то от своя страна - до стерилитет или проблеми по време на бременността. Диагнозата се поставя чрез:

1. Директен метод за доказване на причинителя;

2. Индиректен метод чрез изследване на кръвен серум.


Херпес
Ще познаеш гениталния херпес по малките петънца върху половите органи, придружени от сърбеж и парене. Те постепенно се превръщат в групирани мехурчета, пълни с водниста течност. После се оформя раничка, тя изсъхва и изчезва без да оставя белег. Появява се 2 до 20 дни след заразяването и зараства след около 3 седмици, но задължително се изследва за сифилис. Възможно е обаче да си в контакт с вируса и да не го развиеш.
Кондилома
Кондиломите /полови брадавици/ се появяват по гениталиите. Обикновено те имат грапава повърхност и растат на гроздове, които могат да бъдат и доста големи. Появява се сърбеж. Брадавиците могат да бъдат и просто набъбвания с цвета на кожата, в този случай се диагностицират доста трудно. Обикновено 2 до 8 месеца след заразяването се появяват и първите кондиломи. Лечението /и на двамата партньори/ често се затруднява поради този дълъг инкубационен период. Вирусът-причинител е открит при много жени, които имат клетъчни промени на маточната шийка. И тъй като тези промени често водят до ракови заболявания, препоръчително е тази жени по-често да се подлагат на профилактични АГ прегледи. Диагнозата се поставя чрез клиничен преглед от специалист.
Бактериална вагиноза
Болестотворния организъм се нарича гарднерела. Заболяването се развива, когато тези бактерии започнат да се размножават по-бързо от нормалното. Появява се сивкаво, воднисто течение, което има остър мирис на риба, особено след полов акт, понеже се осъществява химична реакция. Гарднерелата се разпространява не само по полов път. При мъжете се среща много рядко, но те са преносители.

Кандидоза
Болестотворния организъм Candida albicans ще откриеш в тялото на всеки човек. Размножителният му процес може да излезе извън контрол в различни случаи:

- при бремeнност

- наличие на други вирусни заболявания

- прием на определени антибиотици

- диабет

- полов контакт със заразен.

Ще познаеш кандидозата по:

- зачервяване и сърбеж по вулвата, вагината, пениса или ануса

- белезникаво вагинално течение с неприятна миризма

- болка при миене или по време на полов акт.

Кандидозата може да се разпространява не само по полов път. Диагнозата се поставя чрез микробиологично изследване.
Трихомоноза
При жените се появява жълто или зеленикаво пенесто течение с неприятна миризма. Може да има и сърбеж, почервеняване на срамните устни, усещане за парене при уриниране. При мъжете често липсват каквито и да е симптоми. А иначе обикновено те се появяват от 4 дни до 3 седмици след инфектирането.
Сифилис
Началният стадий на болестта има следните симптоми: раничка върху срамните устни или пениса, която не е болезнена. Уплътняване на ингвиналните лимфни възли. След няколко месеца се появява кожен обрив, който не предизвиква сърбеж. Тези симптоми след време изчезват спонтанно. При около 25% от нелекуваните случаи могат да се развият и късни стадии. Сифилисът може да бъде фатален - понякога води до тежки увреждания на сърцето, артериалните съдове, мозъка. Ако не се лекува своевременно, заболяването се развива и става хронично, може да увреди фактически всички органи и системи на организма. Понякога сифилисът може да протича и като скрита форма, която се открива случайно при профилактично изследване. Диагноза - съобразно клиничната картина - микроскопско търсене на бледа трепонема и изследване на кръвен серум.

Внимание! Абсолютно е противопоказно всякакъв вид самолечение на полово-преносимите инфекции. То крие сериозни рискове и може значително да утежни положението ти. Ако имаш някакви съмнения за зараза, не се самоизмъчвай, забрави свенливостта и потърси веднага съвета на специалист. Лечение на ППИ не трябва да се започва преди специализирана диагностика. И още нещо важно - на всяка цена продължи предписаното лечение докрай - дори външните симптоми да изчезнат още в първите дни. В противен случай те могат да се възобновят. Ако предписаното лечение не дава резултат, отново се консултирай със специалист - той може да назначи друго. Защото може да имаш повече от една инфекции. А всяка една от тях се поддава на различни медикаменти.


ХИВ/СПИН
Вирусът на СПИН - ХИВ вирусът /вирус на имунната недостатъчност при човека/ разрушава имунната система. СПИН /Синдром на придобитата имунна недостатъчност/ е следствието от заразата с ХИВ. Тялото не е в състояние да се бори с целия кръг инфекции и заболявания, на което е изложено.

ХИВ не може да се предаде през здрава кожа, през преграда от гума, т.е. презерватив, и не може да живее дълго извън човешкото тяло. Вирусът не може да бъде предаден чрез обикновен контакт, целувка, мастурбация, ръкуване, от седалка на тоалетна или използване на общи прибори за хранене. Той не може да бъде хванат при ухапване от насекоми.

Два са основните начини за предаване на вируса от един човек на друг.

Единият - когато семенна или вагинална течност от заразен човек навлезе в тялото на друг човек по време на полов акт /вагинален или анален/.

Другият - от една кръвоносна система към друга кръвоносна система, т.е. когато кръв от заразен човек влезе в тялото на друг човек.

Поради тази причина наркоманите, които използват едни и същи заразени игли за спринцовки, са изправени пред риск, така, както и хората, на които се прелива кръв чрез системи, които не са стерилни. Жени, които са заразени с ХИВ, могат да прехвърлят вируса на своето бебе по време на бременността, при раждането или чрез млякото при кърмене.



Когато вирусът влезе в тялото, се казва, че човекът е ХИВ-положителен. Човек може да е ХИВ-положителен без да знае за това. Евентуални признаци и симптоми на ХИВ/СПИН са: загуба на повече от 10 на сто от теглото, треска в продължение на повече от месец, отпадналост, нощно изпотяване. Хората може да са заразени, т.е. да са ХИВ-положителни в продължение на много години преди да се разболеят от СПИН. ХИВ не подбира хората и не предпочита определени групи от хора. Това е просто болест, която се предава при рисково поведение. Може да засегне всички ни, но може да бъде избегната.




Каталог: zdr inf
zdr inf -> Трихинелозата
zdr inf -> Какво представлява заболяването малария и как да се предпазим от нея
zdr inf -> Как да се предпазим от заразяване с вируса на птичия грип основна информация
zdr inf -> Кърлежово преносими инфекции
zdr inf -> Антраксът е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от микроорганизъм, наречен
zdr inf -> Знаеш ли достатъчно за спин?
zdr inf -> Опасности от преждевремения полов живот
zdr inf -> Бруцелоза
zdr inf -> Гръбначни изкривявания


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница