Болките в гърба и в кръста са сред най-честата причина за загуба на трудоспособност и водещ фактор за отсъствие от работа



Дата01.06.2018
Размер92.1 Kb.
#70013
www.bnr.bg, 25.05.2016 г.

http://bnr.bg/post/100695565/unikalna-za-evropa-klinikata-za-grabnachni-zabolavania-otvara-vrati-v-sofia
Уникална за Европа клиника за гръбначни заболявания отваря врати в София
Болките в гърба и в кръста са сред най-честата причина за загуба на трудоспособност и водещ фактор за отсъствие от работа. Това прогресивно развиващо се заболяване, известно като сколиоза, засяга приблизително 4,5% от общото население и може да засегне хора от всички възрасти.

Лечението на гръбначните изкривявания през последните години навлиза в нови фази. Преди 8 години в Америка клиника за гръбначни изкривявания предлага естествени, неинвазивни методи за лечение на пациенти, диагностицирани със сколиоза. От началото на юни у нас също ще се прилага тази физикална рехабилитация, съчетаваща новите методи.

Първите гръбначни изкривявания се появяват при децата на 9 години. Специалистите казват, че любимите им пациенти са 16-годишните, но споделят, че имат успешно лекувани пациенти и на 82 години. В четвъртък в София се открива клиниката за гръбначни заболявания, единствена по рода си в Европа. Лечението съчетава най-доброто от западната медицина, физиотерапията и хиропрактиката, казва д-р Майкъл Фарел, специализирал в лечението на гръбначния стълб:

Новата клиника разполага с иновативна и авангардна технология от САЩ. Съчетава се спинална рехабалитация със хиропрактика и аванградни методи, които са предназначени да възстановят нормалните извивки на гръбнака, да се преобучат мускулите, да се оздравят дисковете, като това дава на пациента дългосрочно лечение.

В клиниката работят двама доктори по хиропрактика и трима медицински помощници - българи, обучени от американските си колеги. Хиропрактиците получат уникални знания за гръбначния стълб и неговата биомеханика. Рехабилитационното оборудване, с което работи клиниката, предоставя лечение на сколиозни изкривявания:

Това е една серия от станции за рехабилатация. Те служат за разхлабване и разтягане на всички мускули, помагат за оздравяване на дисковете, и възстановяват нормалните връзки и извивка на врата. В допълнение на това има специални маси за намествания на гръбнака, също и апарати за вибрации на цялото тяло, за да се укрепят мускулите в ново положение, в нова позиция.

Тази клиника е радикално различна. Обикновено страндартната физиотеирапия се опитва единствено да намали болката в мускулите, обаче не оказва голям ефект върху формата на гръбнака. Нашите клинични методологии ни позволяват да се разхлабят мускулите, дисковете, но също да се обучи мозъкът да задържи гръбнака в новата позиция. Това позволява за по-цялостно оздравяване на мускулите впоследствие.

Според някои проучвания средната продължителност на живота на средностатистическия пациент, засегнат от сколиоза, се намалява с 14 години.

За период от 8 години на прилагане на метода в САЩ средните резултати от ефективноста на лечението са по-добри от 80 на сто. При някои пациенти, които са в мното тежко състояние, ако не може да им помогнем, биват насочени за операция.

Нехирургичната програма за лечение в клиниката за гръбначни изкривявания е с продължителност от два до четири месеца. Деца с гръбначни изкривявания се лекуват успешно. В клиниката се лекува и дискова херния, болки в долната част на гърба, при дегенеративни състояния на дисковете, болка в областа на шията и дегенеративни състояния на врата, спинална стеноза, хронични главоболия, дискова дегенерация.


www.klassa.bg, 25.05.2016 г.

http://www.klassa.bg/news/Read/article/268577_
Президентът Росен Плевнелиев ще удостои с висши държавни отличия дейци на науката, културата, изкуството и медицината
На церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 държавният глава Росен Плевнелиев ще удостои с висши държавни отличия изявени дейци в областите на науката, културата, изкуството и медицината. Това съобщиха отпрессекретариата на държавния глава. С орден „Стара планина“ първа степен ще бъде удостоен чл.-кор. проф. д-р Григор Горчев за неговите заслуги в областта на медицинската наука и практика. С орден „Стара планина“ първа степен ще бъде удостоена и поетесата и издател на българска литература Божана Апостолова-Пейкова. С първа степен на орден „Св. Св. Кирил и Методий“ за техните заслуги за развитието на културата и изкуството ще бъдат отличени театралният и кинорежисьор Стефан (Теди) Москов, певицата и актриса Стефка Берова, актьорът, режисьор и драматург Камен Донев, актьорът и режисьор Мариус Куркински, драматургът Христо Бойчев, актрисата Петя Силянова и пианистът проф. Анастас Славчев. За принос за развитието на културата и изкуството проф. Милена Моллова ще бъде удостоена с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ огърлие, а Мая Нешкова – с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ втора степен.

На 26 май (четвъртък) на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Росен Плевнелиев ще удостои с орден „Стара планина“ първа степен проф. Крум Дамянов, за принос за развитието на българската култура. С ордени „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен държавният глава ще удостои оперната певица Соня Йончева, художника проф. Милко Божков, скулптора проф. Божидар Козарев, художника проф. Станислав Памукчиев, режисьора и сценарист Иглика Трифонова, писателите Деян Енев и Георги Господинов, за принос в областта на културата и изкуството.


www.zdrave.net , 25.05.2016 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/17-globalni-farmatsevtichni-kompanii-razrabotvat-lekarstva-58235
17 глобални фармацевтични компании разработват лекарства срещу Болестта на Хънтингтън
Отмина периода, когато пациентите бяха изпращани вкъщи, защото нямаше какво друго да се направи за тях
“Отмина периода, когато пациентите, диагностицирани с болест на Хънтингтън, бяха изпращани вкъщи, защото нямаше какво друго да се направи за тях! Нещата не могат да се променят за една нощ, но Вие трябва да разпространите обнадеждаващо послание, непрекъснато се грижим за засегнатите и научните разработки имат голям напредък.” Това сподели д-р Юлияна Бронзова, научен директор в EHDN (European Huntington’s Disease Network) – официален партньор на първия по рода си обучителен семинар в България за лекари-специалисти в областта на редките болести, който се проведе на 21 и 22 май в София.

Организатор на събитието бе Българска Хънтингтън Асоциация, а в него взеха участие невролози и психиатри от цялата страна, включително гостуваща група от Република Литва.

„Прави се много за Болестта на Хънтингтън в глобален план, напредъкът е видим за всеки един аспект на терапията и България ще бъде включвана все по-често и в по-голяма степен в бъдещите дейности на Европейската мрежа, включително в клиничните проучвания. Много се радваме за усилията, които полагате във вашата страна и сме убедени, че това сътрудничество ще се задълбочава и развива в полза на пациентите тук“, заяви проф. Жан-Марк Бургундер, председател на изпълнителния комитет на EHDN.

17 глобални фармацевтични компании разработват нови продукти и правят клинични проучвания за Болестта на Хънтингтън към момента. Изхождайки от факта, че регистрираните редки болести са над 6000 в света, това е сериозен интерес към заболяването и засегнатите имат голям шанс за адекватна терапия в близкото бъдеще. Има голям напредък в научните изследвания, клиничните проучвания обхващат все по-голям брой хора.

Важно е у нас да бъде привлечено вниманието на обществото към проблемите на хората с болестта на Хънтингтън и техните семейства, една от най-важните ни цели е да бъдем инициатор на поредица от инициативи в тази посока, каза Наталия Григорова, председател на Българската Хънтингтън Асоциация.

По нейните думи ако има една обща обединителна цел, то това е създаването на мрежа от центрове за грижа за пациентите с това заболяване и този подход има не само медицинска страна – лечение, наблюдение и грижи от квалифициран медицински персонал – лекари, сестри, рехабилитатори, но и пълноценно участие на психолози и социални работници, които осигуряват психосоциалната грижа.

Трудно е общуването с институциите. „Независимо от усилията ни на няколко пъти да привлечем вниманието на институциите към решаването на проблема с лекарственото лечение на тези хора, отговор на писмата ни до МЗ и НЗОК до този момент няма“, посочват от Асоциацията.


26.05.2016 г., с. 1-7
Безинтерферонова терапия бори инфекцията
110 000 са болни от хепатит C, едва 400 се лекуват
Лечението продължава около половин година
ВЕСЕЛИНА СПАСОВА

Измъчваните от хепатит С у нас наброяват 110 000 пациенти, а едва около 400 от тях са на родна почва, които се лекуват от страшната инфекция. Оказва се, че заразата дебне отвсякъде, като сред застрашените са и почитателите на татуировките. Именно в мастилото вирусът може да се размножава, обясни за „Новинар" специалистът по гастро-ентерология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски" д-р Надежда Желева.

Наскоро навлезлите у нас безинтерферонови терапии обаче борят заразата, като лечението осигурява между 95 и 100 процента излекуване при подложилите се на терапията пациенти, обясни специалистът, като допълни, че за курса е необходима половин година, а за самото лечение е нужен само прием на медикаменти.

Застрашени от заразяване с хепатит С са почитателите на татуировките, тъй като комплектите от инструменти, които се използват от татуистите, за да рисуват по тялото ни, могат да бъдат заразени при допира до мастилото.

Именно в гъстата течност вирусът се размножава и показва завидна издръжливост. Това обясни за „Новинар” специалистът по гастроентерология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” д-р Надежда Желева.

Експертът допълни, че често рисков фактор за заразяване и посещението ни в нелицензирано студио за татуиране, където украсяваме тялото си с разнообразни рисунки, но се подлагаме на реален риск от инфекцията.

В рисковите групи влизат още интервенозните наркозависими, както и пациенти с множество зъбни манипулации. Хепатит С дебне и медицинският персонал, а предаването на вируса става основно по кръвен и полов път.

Според статистики вирусът убива над 500 000 души по света годишно, а над 170 милиона пациенти знаят, че са измъчвани от хепатита.

Данните за България сочат, че около 110 000 са измъчваните от коварната инфекция пациенти у нас, но в същото време едва близо 400 души се лекуват от Хепатит С.

Наскоро навлезлите у нас обаче безинтерферонови терапии дават сериозна заявка да преборят заразата, като лечението осигурява между 95 и 100 процента излекуване при подложилите се на терапията пациенти.

Според д-р Желева лечението трае значително по-кратко от прилаганите преди лечения, като за курса е нужна до половин година, а за самото лечение е нужен само прием на медикаменти.

„Всъщност това са таблетки, които се приемат ежедневно. Продължителността на лечение е между 3 до 6 месеца в зависимост от това какъв субгенотип е пациентът”, уточни експертът, като допълни, че в момента приоритет са болните в напреднал стадий.

При тези пациенти подлагането на лечение е наложително с цел избягване на по-сериозни усложнения, най-опасното от които е рак на черния дроб, от който болните са застрашени.

„Тази терапия, която в момента е революционна, е без интерферон и само с медикаменти, които са под формата на таблетки, което е изключително удобно за пациентите от една страна и от друга страна има много по-малко странични ефекти в сравнение с интерфероновата терапия”, заключи д-р Желева.

Специално кътче в онлайн пространството имат пациентите с Хепатит С и техните близки, а именно в блога „Хепактив” всеки може да се информира за инфекцията и начините за предпазване от нея.


26.05.2016 г., с. 7
Търсят учебници за медицинска библиотека
Търсят се доброволци, които да дарят своята медицинска литература за нуждите на специална библиотека, която ще грейне в сградата на столичната болница „Александровска”.

Организатори на благотворителната акция са фондация „Направи добро Александровска“, а в кампанията „Учебници за бъдеще. Бившите студенти за бъдещите лекари“ ще могат да се включат всички желаещи дарители до 30 юни.

Със събраните книги ще се постави началото на библиотеката, като амбицията е пространството да е отворено за читателите си до късно вечер, както и през почивните дни.

„Днес студентите на Медицинския университет не просто препълват Централната медицинска библиотека, но заемат и голяма част от помещенията на други библиотеки, често дори и тихи заведения около Университета и болницата”, коментираха от лечебното заведение, като призоваха бившите студенти по медицина да се включат в създаването на базисен архив за студентите.

Книги и помагала за бъдещата библиотека се приемат в административната сграда на болница „Александровска”, а за допълнителна информация всеки желаещ може да позвъни на номер 0877 572 914.

/Здравето

26.05.2016 г., с. ІV
Суперваксина срещу папилома вирус догодина
1600 българки се разболяват от рак на маточната шийка годишно
През 2017 г. се очаква 9-валентната ваксина срещу човешки папилома вирус (HPV) вече да се използва и у нас. Това стана ясно на среща по повод препоръчителните ваксини за рак на маточната шийка и за ротавирусни заболявания, организирана от МСД България. Ваксината, която действа срещу 9 щама на HPV, се използва В САЩ и Европа от 2015 г. Около 1600 жени се разболяват от рак на маточната шийка у нас всяка година, а 400 умират вследствие на болестта.

Последните данни от САЩ показват, че за 6 години, откакто там е въведена национална програма за профилактика за рак на маточната шийка, разпространението на 4-ти тип е намаляло с 64% при момичетата от 14 до 19-годишна възраст, и с 34% при дамите от 20 до 24 г. В Дания освен добрите резултати при девойките, драстично са намалели и случаите на генитални брадавици при младите мъже.



От 2013 г. и в България е въведена Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка и ваксините се заплащат от държавата. В САЩ и Европа имунизационният обхват расте, но у нас процентът на ваксинирани момичета във възрастовата група 12-13 г. спада с всяка изминала година - от 25% през 2013 г. на 10% през 2015 г. "Това е доста притеснително на фона на задаващата се световна HPV свързана епидемия в областта на устната кухина и шията", каза проф. Златко Кълвачев, началник на Лаборатория по микробиология и вирусология в УМБАЛ "Софиямед". Според него е притеснително още, че през 2015 г. вирусът е открит в басейни и реки в Италия. За специалистите страховете относно сигурността на ваксините и слуховете са причина за ниския обхват на имунизацията, макар че всички научни доказателства сочат точно обратното. Последният доклад на Глобалния надзорен комитет по сигурността на ваксините за 2015 г. отчете, че ваксината за рак на маточната шийка е напълно безопасна.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница