Болница "Света Анна" с нов борд, и ексминистър Божидар Финков в него



Дата15.01.2018
Размер344.03 Kb.
#47773
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”

16.06.2015




Болница "Света Анна" с нов борд, и ексминистър Божидар Финков в него

Сменен е целият директорски борд на столичната университетска болница "Св. Анна". Това съобщи д-р Николай Добрев, директор "Медицинска дейност" в лечебното заведение.

Новите членове на борда ще са трима вместо досегашните пет. Това са доц. Божидар Финков, който беше министър на здравеопазването в правителството на НДСВ, д-р Стефан Ковачев, хирург от "Света Анна", и д-р Славчо Близнаков, който доскоро беше директор на МБАЛ - Хасково. Слухове миналия месец пращаха именно д-р Близнаков за нов директор на "Св. Анна".

В петък стана ясно, че дългогодишният й шеф д-р Димитър Димитров е бил отстранен от общото събрание на болницата. От Българската стопанска камара, в която Димитров е член на управителният съвет, тогава определиха отстраняването му като "прилагане на административни хватки".

Министерството на здравеопазването няма да дава становище за смяната в ръководството в университетската болница. Тя била в правомощията на общото събрание на болницата, затова МЗ няма отношение по въпроса.

Още преди 3 месеца здравният министър Петър Москов предупреди, че предстоят промени в ръководствата на три големи болници - "Св. Анна" в София, "Св. Марина" във Варна и "Св. Георги" в Пловдив. Причината беше, че са държали над 25% от парите си в КТБ.



Шефът на здравната каса ще спре поръчката за нови коли, ако се яви само един кандидат

Ако се яви само един кандидат, ще отменя обществената поръчка за нови автомобили като възложител. Това увери шефът на здравната каса д-р Глинка Комитов по повод критиките, че НЗОК си е поръчала коли с параметри, които предрешават избора на марката. Спазили сме Закона за обществените поръчки, нямам притеснения какъв ще бъде резултатът, допълни обаче Комитов пред bTV.

Сред 20-те коли от една марка, които касата търси да купи, са луксозен седан и луксозно комби, среден клас от същите категории, миниван и бус. Разписани са подробности като вид на страничните огледала и междуосово разстояние до милиметри.

Досега никога не съм се качвал в служебна кола - ходя пеша и с градския транспорт", обясни Комитов защо не го вълнували колите. Старият автопарк обаче е опасен и поддръжката му е скъпа, увери той. Същото твърди и зам.-министърът на здравеопазването и член на надзора на касата Бойко Пенков.



Гласуват Закона за здравно осигуряване на 2-о четене

на извънредно заседание днес от 11 до 18 ч. Депутатите имали готовност при нужда да удължат работата си и до полунощ. Със закона се въвежда основен и допълнителен здравен пакет.



Д-р Красимира Ковачка, зам.-шеф на парламентарната комисия по здравеопазване:

Партия БДЦ се явява самостоятелно на местните избори


Референдумът е силно и неизползвано оръжие за демокрация, надяваме се да е успешен

Кристина Кръстева
- Д-р Ковачка, днес парламентът се събира на извънредно заседание за приемането на второ четене на Закона за здравното осигуряване. Как ще гласува вашата група?

- Нашата позиция е за подкрепа на здравната реформа. В здравната система у нас се натрупаха проблеми, които изискват структурни, организационни и законови реформи. Ние искаме реформите да се подчиняват на пазарни механизми, качествен мениджмънт, единна координация на спешната, първичната и болничната помощ, превенция на болестите и здравна промоция и въвеждане на информационни технологии в здравеопазването. Когато те се изпълняват, нашата подкрепа е осигурена. В този смисъл ще бъде и нашето гласуване -подкрепа само за предложения, отговарящи на тези принципи.



- Как коментирате факта, че опозицията преди дни провали кворума, за да блокира приемането на закона?

- Битката на идеи в парламента не може да се осъществи, ако опонентите не са един срещу друг. Техниката за блокиране на заседания чрез манипулиране на кворума е възможна, но няма подкрепа дори от тези, които я използват. Надяваме се, че в бъдеще ще се използва все по-рядко.



- Въобще чий ангажимент е кворумът - на управляващи или на опозиция?

- Основно задължение на депутата е да присъства на пленарни заседания. Всички неоправдани отсъствия подлежат на санкция и това е записано в правилника на парламента. На въпросното заседание на парламента имаше отсъствия и от опозицията, и от управляващото мнозинство. Така че вината за непровеждането на заседанието трябва да се разпредели между всички групи.



- Имате ли забележки и текстове, които ще се опитате да редактирате в пленарната зала при второто четене на ЗЗО днес?

- Ние бяхме активни в здравната комисия при обсъжданията на текстовете за промени в Закона за здравното осигуряване. Част от нашите предложения бяха приети. Може да направим допълнителни при второто четене.



- Опозицията се притеснява, че разделянето на здравните услуги в 2 пакета ще доведе до разслояване на здравеопазването - за бедни и за богати?

- Това опасение едва ли е оправдано. Но принципът на солидарност при определени условия може да бъде поставен под съмнение, а той е в основата на нашата здравноосигурителна система.

За едни болести ще съществува един режим на плащане, а за други ще има различни условия Ние още не знаем как точно ще се регулира този процес в наредба на министъра на здравеопазването. Всички здравноосигурителни системи в Европа се обновяват. Ако разгледаме промените във Франция, ще намерим рационалност, която може да ни послужи. При трансформиране на френската система, наложено от поскъпването на здравните услуги, се създава отделен пакет за неосигурени лица, но той се покрива от общите данъци. Поради ръста на цените се въвежда и доплащане. Плащането на здравните услуги обаче следва строго принципа на солидарност.

- Одобрявате ли въвеждането на 6 месеца срок за покриване на неплатени вноски за 3 г. назад, за да се възстанови право на осигуряване, а не го ли направи, пациентът да е длъжен да плаща данък здраве 15 г. назад?

- Балзак е казал: "Парите са нужни за това да нямаме нужда от тях."

На здравната каса са нужни пари и най-простият начин да ги получи е да се събират здравните вноски максимално. Не може да не се плащат осигурителни вноски и да се ползват здравни услуги. Сегашната система обаче в известна степен толерира подобно поведение, защото влизането обратно в системата на неплащалите е възможно на базата на минимална вноска. Новото предложение е справедливо и ще има дисциплиниращ ефект.

- Как оценявате работата на здравния министър?

- Здравните политици са изправени пред предизвикателства и често фокусът им се доминира от спешни проблеми, които трябва да се решат оперативно. В това отношение екипът на министъра се справя успешно Респектират енергията и волята за провеждане на реформи. Същността на предлаганите реформи е концентрирана в подготвяните законодателни промени в здравните закони. Тази нова законова рамка ще определи развитието на здравеопазването за години и успеха на реформите. Тук възникват и въпроси. Ние очакваме повече конкретност по отношение на контрола на изразходваните средства от Националната здравноосигурителна каса, нови подходи за приходната част на бюджета на касата, реални решения за оптимизиране на лекарствената политика и общественото здраве. Не на последно място остава и въпросът за справедливото заплащане на лекарския труд, преодоляване на неоправданите различия в заплащането и стимулиране на младите лекари за работа у нас.



- 8 от депутатите от БДЦ се подписаха под проекта за промени в конституцията. Ще ги подкрепи ли цялата ви група при трите четения?

- Нашата група се стреми да има конструктивно и предсказуемо поведение. Това ще се потвърди и в предстоящите дебати на промените в конституцията. Запазили сме си правото да направим предложения в хода на предстоящите обсъждания и парламентарната група ще решава гласуването си динамично след обсъждане съгласно правилника на ПГ на БДЦ.



- Ще се съберат ли според вас нужните 180 гласа, за да минат промените веднага, или поне 160, за да бъдат одобрени два месеца след първия опит? И ако да, от кои групи очаквате подкрепа?

- Труден въпрос, не е възможно на този етап да се прогнозират гласовете за подкрепа, защото вътре в отделните партии има различия

Възможно е тези различия да се запазят и в пленарната зала. Това предполага известна неопределеност за сроковете на приемане на промените в конституцията.

- Колко станаха партиите във вашата парламентарна група? Като неин съпредседател сигурно не ви е лесно да удържате една "права линия"?

- Това не е така - една принципна позиция е много по-лесно да бъде защитена и да се убедят другите за подкрепа. Аз следвам този принцип, стремя се в групата да има атмосфера за дискусии и решенията се вземат с консенсус. Стремежът ни е с политическото си поведение да създаваме мостове между различните партии в парламента. Тежестта на проблемите, пред които е изправена страната ни, задължава да търсим общи решения. Когато заемаме опозиционна позиция, се стремим да бъдем конструктивни и това означава да се дават алтернативи за решение на проблемите.

В ПГ на БДЦ влизат осем народни представители от БДЦ, един от ББЦ, трима от "Движение БРБ" и двама от ЗНС.

- Одобрявате ли провеждането на референдум в деня на местните избори през есента?

- Да, защото считам, че повечето българи подкрепят това предложение, и защото референдумът е силно и неизползвано оръжие за демокрация. Надявам се, че провеждането му ще бъде успешно и ще даде тласък за бъдещо използване, за да стане част от нашата демократична практика.



- Какво е отношението ви по трите въпроса и как ще агитирате вашите симпатизанти да им отговарят? На кой "да" и на кой - "не"?

- Считаме, че на референдума ще се поставят важни въпроси, защото изборният процес е самата същина на демокрацията и всички въпроси в него са свързани с правилното и справедливо провеждане на изборите. Съществени въпроси - от изборния процес зависи управлението на страната, той засяга живота на всички нас.

Трудно може да се възрази на предложенията за електронно гласуване и на мажоритарния избор - ние ще ги подкрепим За задължителното гласуване има доста про и контра и преди да излезем със становище по този въпрос, ще проведем отделен анализ за всички възможни последствия.

- С кого ще се коалира БДЦ на изборите през октомври? Къде имате готовност да издигнете кметове и чии кандидати ще подкрепяте в столицата и големите градове?

- Нашата партия ще се яви самостоятелно на местните избори през есента. Ние сме в постоянен контакт с нашите избиратели и виждаме, че те оценяват и разбират политиката ни. Надяваме се на подкрепа и очакваме добро представяне. В момента подготвяме нашата програма и искаме тя да е работеща, реалистична, но и да дава надежда на хората. Имаме готовност за издигане на кметове, но не изключваме в някои общини да подкрепим и представители на други партии, ако има програмна съвместимост с тях.


Родена на 30 март 1958 г. в Самоков

Завършила е медицина. Има 3 специалности: "Вътрешни болести", "Кардиология" и "Социална медицина и здравен мениджмънт". Експерт по акредитация на лечебните заведения за болнична помощ и диагностично-консултативни центрове към Министерството на здравеопазването. От 2001 г. е управител на болницата в Самоков

Депутат в 43-ото народно събрание от 26-и избирателен район - София-област. Съпредседател на партия "Български демократичен център" и на парламентарната група БДЦ. Зам.-шеф на парламентарната комисия по здравеопазване и член на временните комисии за изменение и допълнение на конституцията и на тази за КТБ



Москов търси подкрепа от премиера

Здравният министър Петър Москов ще разчита на подкрепата на премиера, за да прокара идеите си за реформа в сектора. Реформаторите очакват днес Бойко Борисов да му даде рамо, като дойде в Народното събрание. На извънредното заседание ще се гласува единствено Законът за здравното осигуряване на второ четене.

Заради проекта на здравното ведомство между ГЕРБ и Реформаторския блок прехвърчаха искри.

За да се преодолеят различията, през уикенда и вчера имаше усилени консултации, а коалиционните партньори направиха взаимни отстъпки. Хората на Борисов вече приемат предложението на Москов за централизирани търгове за лекарства. Министърът пък се е съгласил да не увеличава с още двама членовете на управителния съвет на здравната каса и да се запази сегашното положение, въведено в първия мандат на ГЕРБ.

Промени все пак ще има -предстои да се създаде работна група с депутати от всички партии в Народното събрание. Целта на новата структура ще е създаване на нови правила за работата на НЗОК. Днес ще се действа като при бюджета - часовникът ще бъде спрян до пълното приемане на закона.



Д-р Стефан Константинов:

"Реформата" на министър Москов е мит

Тезата в реформата на министър Петър Москов - че пациентът ще получи по-комплексно лечение, е мит, твърди за БГНЕС бившият здравен министър д-р Стефан Константинов. "В един и същ момент НЗОК може да плаща само по една клинична пътека. Ако се оперирате в определена болница, а междувременно получите усложнение - бронхопневмония или имате висока кръвна захар, няма да получите комплексното лечение. Болницата ще ви пусне по клиничната пътека за операция, след това ще ви изпише, за да ви приемат по клиничната пътека за бронхопневмония, след което и оттам ще ви изпишат и наново ще отидете по клиничната пътека за захарен диабет.





Плащат лечението спрямо възрастта


Цената по-висока за пенсионери и хронично болни

Полина Тодорова
Лечението на едно и също заболяване ще се заплаща различно от здравната каса, като цената ще се определя от възрастта и състоянието на пациента.

Идеята е на новия директор на НЗОК д-р Глинка Комитов, като за момента все още е на етап обсъждане, потвърдиха от здравната институция за "Телеграф".



Пътеки

В момента здравната каса заплаща чрез системата на клиничните пътеки еднакво терапията на едно заболяване независимо от възрастта и съпътстващите заболявания на различните пациенти. Идеята на д-р Комитов е заплащането на лечението да се индивидуализира - тоест в калкулацията на терапията да влязат показатели като възраст на болния, наличие на хронични болежки, които могат да усложнят и съответно да оскъпят терапията му, и други параметри.



Скала

Тези показатели ще бъдат вписани в специален набор от критерии, чието изработване тепърва предстои да бъде обсъдено. Със сигурност обаче разликата в заплащането няма да стане факт до края на годината, увериха от НЗОК. За момента идеята не е обсъждана и с Българския лекарски съюз, които има ключова роля при формирането на цените на пътеките. "Тя може и да има своя рационализъм, но подобно предложение подлежи на обсъждане в хода на преговорите за Националния рамков договор за 2016 година", посочи за "Телеграф" шефът на съсловната организация д-р Венцислав Грозев.



Коли

Междувременно управителят на НЗОК отхвърли обвиненията, че конкурсът за нови автомобили на касата е нагласен. Според репортаж на bTV НЗОК планира да купи 20 нови автомобила за 660 000 лв., като начинът, по който е зададена поръчката, отхвърля всички марки автомобили с изключение на една. "Ако на конкурса се яви само една фирма, той ще бъде прекратен", заяви д-р Комитов.



Касата отпушва парите за миелофиброза

Заболяването хронична миелофиброза да бъде включено в диагнозите, чието лечение се заплаща от НЗОК. Това предлагат от касата на Българския лекарски съюз.

"Очаквам до три седмици юридическите пречки пред реимбурсирането на препарата Ruxolitinib да са вече отпаднали", заяви подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров пред "Телеграф". За да се случи това, ще бъде подписан анекс към националния рамков договор за 2015 г. за медицински дейности. В него ще се допълнят критериите за лечение на пациенти по клинична пътека "Левкемии при лица над 18 години" и клиничната процедура за перорална противотуморна терапия и перорална химиотерапия, като се включи диагнозата хронична миелофиброза. Именно в тази клинична процедура попада препаратът Jakavi (Ruxolitinib), който единствено влияе на болестта. Лекарството още от 2012 г. е получило разрешение от Европейската агенция по лекарствата с пряко действие за България. То обаче и досега не се плаща от НЗОК. От касата водят усилени преговори с вносителите от Novartis за отстъпка в цената на медикамента, научи още "Телеграф". Лекарството е единствената надежда на около 100 българи с тежки симптоми на болестта.

Съдят Спешна помощ за закъсняла линейка


Полина Тодорова
Семейството на починалата преди година фотографка Елизабет Димитрова ще заведе дело срещу Спешна помощ, научи "Телеграф".

Жената издъхна след абитуриентски бал, който снимаше. Тогава близките й разказаха, че линейка е била извикана веднага след като й прилошало, но спешният екип се е отзовал след близо цял час. Случаят стана знаков и доведе до временното отстраняване на шефа на столичната Бърза помощ д-р Георги Гелев.

Въпреки заключенията на съдебната експертиза, според която младата жена е починала от внезапна сърдечна смърт, от Агенция "Медицински одит" установиха множество нарушения. Оказа се, че в линейката, с която е транспортирана Елизабет, е липсвала кислородна бутилка - задължителна според стандарта за спешна помощ, както и че часът на тръгване и пристигане на колата е бил подправен.
Д-р Тотко Найденов:

Левски страдал от зъбобол и аритмия


Дяконът обикалял 7 години с рана на корема

Милена Димитрова
Роден е в Ямбол

Завършва медицина в Пловдив и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски"

Главен редактор на вестник "Български лекар"

Инициатор е на честването на Деня на българския лекар (официализиран от Министерския съвет)

Баща на 4 деца (от един брак)

Автор е на над 40 книги



- Д-р Найденов, наскоро излязоха две ваши нови книги. Разкажете повече за тях и с какво могат да бъдат полезни на хората?

- Едната се казва "Сняг в косите" за третата възраст, а другата - "Със скалпел срещу рака", е за онкохирурзите в България. По-интересна за нашата публика е "Сняг в косите". Написах я, защото над 24% от населението у нас е над 60-годишна възраст. Според Световната здравна организация човек е млад до 44 години. От 45 до 50 човек е в средна възраст, а от 60 до 74 вече е възрастен, а от 75 до 89 е старец, над 90 е дълголетник, а над 100 - столетник. В книгата описвам социално значимите болести, които човек над 60-65 години може да очаква. Най-важното да се предпази от тях. В книгата давам здравни съвети.



- Какви са те?

- Борбата със старостта трябва да започне още от млади години, т.е. човек трябва да води рационален начин на живот - да не пуши, да не прекалява с алкохола, да не затлъстява и да не го допуска, за да не мисли след това как да отслабва. Затлъстяването е като пушенето - по-важното е да не го допуснеш, а не после да се бориш срещу него. Хората трябва да се движат и да бъдат активни, да бъдат щастливи, слънчеви и усмихнати, това отдалечава старостта и болестите, които ни нападат. В книгата пиша и за сексуалните стимуланти. Те са много опасни за хора със сърдечносъдови заболявания и с диабет. Има инциденти, включително смъртни случаи, когато се употребяват тези препарати, защото напрежението става много по-голямо и не всяко сърце може да издържи, особено когато има ритъмни нарушения, диабет и хипертония. Човек трябва да ползва тези препарати след лекарско предписание.



- Вие сте изследвали и болестите на известните личности.

- Да. Една от най-четените ми книги е "Болестите и сексът на държавниците", където разкривам болестите на десетки държавници, започвайки от Александър Македонски, минавайки през римските императори и руските царе, фашистките диктатори и стигайки до американските президенти. Разглеждам и част от нашите държавници. Свързвам странните и дори вредни държавнически решения с техните болести и със сексуалните им практики. Александър Македонски е поощрявал "мъжете, които правят секс с мъже", както ги нарича днес Световната здравна организация. Той е поставял в бойните редици един до друг любовниците. Лично за мен символ на хомосексуализма е римският император Адриан, същият този, който обезглавява сестрите Вяра, Надежда и Любов, което е голямо престъпление, но това е друга тема. Император Адриан бил лудо влюбен в Антиной, който се удавя в река Нил. Впоследствие Антиной е провъзгласен за бог - последния бог, провъзгласен от римски император. Адриан основава град Антинополис, където ежегодно провежда спортни игри в негова памет и сече хиляди монети. Изваяни са около 3000 статуи на Антиной.

Хитлер и Сталин са преследвали хомосексуалистите. Хитлер е убил в крематориумите на концлагерите 500 хиляди немски хомосексуалисти. Сталин пък ги е пращал в концлагерите в Сибир. По негово указание Горки е написал статия, озаглавена: "Като се борим срещу хомосекуализма, се борим срещу фашизма". В близкото минало у нас хората с различна сексуалност се преследваха, независимо дали връзката им е по взаимно съгласие или не. Преди 50 години имаше процес срещу интелектуалци хомосексуалисти.

- Дайте пример за връзката между държавническите решения, болестите и сексуалната ориентация на някои държавници.

- Много малко хора знаят, че например Хитлер заповядва войските му вместо да превземат Москва, да отидат на юг към Сталинград. Това решение взема, след като развива паркинсон. Всички генерали са го съветвали точно обратното. Паркинсоновата болест уврежда интелекта. Освен това Хитлер е страдал от една от най-гадните перверзни - копрофагия, при която е карал жените да се изхождат върху него. 5 от седемте жените, с които е имал връзка, се самоубиват. Византийският император Василий Българоубиец, който пленява войските на цар Самуил, нарежда те да бъдат ослепени, защото предния ден при битката в село Ключ в планината Беласица бива убит неговият любовник. Императорът е бил хомосексуалист. В летописите пишат, че цяла нощ императорът плакал, а на следващия ден заповядал пленниците да бъдат ослепени. Когато любовникът на Александър Македонски умира, той заповядва лекарят, който го лекувал, да бъде убит. Цар Фердинанд също има увлечение и към млади момчета. Когато започва Балканската война, само за 3 седмици стигаме до Чаталджа и той получава отчаяна телеграма от турския везир да спрем до тук и да сключим мирно споразумение, но зает в любовни игри с шофьора си Вайс, царят отлагал отговора на тази телеграма и заповядал да се атакува Чаталджа, без да има нужната подготовка. Там ние биваме разбити. Нямало е муниции и никаква подготовка. Свързвам това неправилно и вредно държавническо решение със странните любовни занимания на Фердинанд. Никога не съм осъждал хората, които образно казано ходят по левия тротоар, защото и те са деца на Бога. Това не е перверзия, а отклонение (девиацио). Няма перверзия, когато няма насилие и не се използва служебна или финансова зависимост; всичко е взаимно решение на партньорите, нали са зрели хора? Иначе техните показни гей паради силно ме дразнят; не е в техен интерес да настройват хората срещу себе си, би трябвало да не ги правят.



- Какво интересно могат да прочетат хората за българските личности?

- Описвам, че Левски обикаля седем години с незараснала фистула на корема - това е гнойно каналче. Не се знае точно от какво я е получил, но по време на Втората легия в Белград (1868) е бил опериран. Както пише Филип Тотю: "Лекарите му разпраха корема". Според мен му е правена апендектомия, т. е. отстранен му е възпален апендикс. Цяло щастие за нас е, че не е получил фатален перитонит. Без да се оплаква на никого, той е обикалял България с тази рана. Той се е превързвал сам. В свещеното тефтерче на Левски е имало здравни съвети как се лекува болен зъб, изгорено, киселини.



- Какво гласят рецептите?

- Явно е бил измъчван не само от коремната фистула, а и от други болежки - кариеси, зъбни болки (вследствие пулпити), аритмии. Вероятно тези рецепти са му били продиктувани от приятеля му - легендарния отец Матей Преображенски-Миткалото, който е бил не само негов сподвижник и организатор на комитети, но и известен народен лечител. Ето 4 от рецептите така, както ги е записал най-великият българин. "За зъби: от трънка корен, 3 грама стипца, 1 чаша фасулова вода, 1 чаша ракия, да се тури в ново гърне да врат, но от чешма вода да врат. После вземи 3 камъчета бели да ги нагорещиш в огъня, па ги пусни в гърнето. Тогава зини над гърнето да върви парата в устата, че като поизстине водата, вземи няколко глътки". "Ако ли е един зъб да боли и той да е кух (т. е. кариес), тогава вземи киреч негасен и малко катран и барут, па ги смеси. После вземи малко памук, че запуши на дупката отгоре". "За сърце, дето прияда като живо (т. е. "прескача, аритмия - бел. Т. Н.) вземи в устата си сол и като се напълнят устата със солена плюнка, тури после в устата си и малко балсама, че преглътни!", "За изгорено: кромид лук да се счука с жабляк (вероятно живовляк - бел. Т. Н.), сол и мед и да се налее после с прясно мляко (и) да се мие".




Проф. д-р Георги Димитров, адвокатско дружество "Димитров,Петров и ко."

Правилата за приватизация отварят врата за непрозрачни схеми

Предложените промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) дават много сериозни правомощия в ръцете на областната здравна комисия, която на практика може да предлага закриване на болници, без да е ясно по какви критерии ще извършва подобна преценка. Предвижда се голяма част от състава на комисията да включва представители на различни държавни органи - областния управител, регионалната здравна инспекция, районната здравна каса и т.н. В същото време държавата е едноличен или мажоритарен собственик на множество болници в страната. Съвсем основателно възниква въпросът колко обективно ще бъде оценяването, когато държавата атестира едновременно своите и частните болници. Възможно е да се стигне до абсурда добре функциониращо лечебно заведение да бъде закрито по субективни причини.

Т.нар. окрупняване на болниците чрез сливане/вливане, както и образуването на консорциуми в редица райони би имало положителен ефект, но е свързано с множество проблеми от правно и от икономическо естество. Така например, ако се реши сливане между лечебно заведение с положителни финансови резултати и такова с финансови загуби, това, което е работило на печалба, ще бъде отрицателно засегнато.

Консорциумите по Търговския закон по своята същност са договорно обединяване на търговци, а не самостоятелни юридически лица. И в този вариант на "окрупняване" няма как да бъде намалена административната тежест, а напротив - това ще доведе до нейното утежняване.

В законопроекта се предвижда в областите, в които броят на леглата за болнично лечение надвишава "конкретните потребности", определени с Националната здравна карта, НЗОК да сключва договори само с определени болници, избрани по неясни критерии.

Не на последно място следва да се обърне внимание и на отпадането на лечебните заведения от списъка на дружествата с повече от 50% държавно участие, за които не е допустима приватизация. Идеята на предвидената възможност за приватизация - "привличане на частен капитал, който да бъде инвестиран в поддръжката и развитието на съществуващите лечебни заведения", безспорно е положителна. Проблемът е, че в условията на финансова криза носи голям риск, а облекчените правила, предвидени за целта, поставят под съмнение очаквания ефект. Основателни опасения възникват от това кои лица ще приватизират, ще успеят ли да постигнат по-добро управление в сравнение с държавата в един много чувствителен сектор и какви са гаранциите, че няма да се стигне до закриване на болници.

Една лошо проведена реформа може да е толкова пагубна, колкото и непредприемането й.

Сериозни притеснения буди и възможността лечебни заведения с изцяло публична собственост - държавна, общинска или смесена, да могат да се продават, без да се прилагат методите по чл.32 от Закона за приватизацията и следприватизационния контрол, което оставя отворена вратата за задкулисни договорки и непрозрачни схеми.

Не може да се отрече, че заложените идеи за промени са добри и имат потенциал, но следва да бъдат реализирани чрез механизми, които гарантират обективност и ефективност. Само добре обмислена и внимателно проведена реформа в областта на здравеопазването може да доведе до желаната от цялото общество положителна промяна. Защото една лошо проведена реформа при сегашното състояние на здравеопазването ще е също толкова пагубна, колкото и непредприемането на своевременни действия за нейното реформиране.

Проф. д-р Георги Димитров, адвокатско дружество "Димитров. Петров и ко."



След уволнението на директора е сменено и цялото ръководство на Окръжна болница

След като в петък на общото събрание на акционерите беше гласувано отстраняването на дългогодишния директор на столичната болница "Св. Анна" д-р Димитър Димитров, в понеделник стана ясно, че е сменен и целият директорски борд на лечебното заведение. За това съобщи директорът по медицинска дейност в университетската болница д-р Никола Добрев по БНР.

Вместо досегашните петима членове бордът на директорите ще се състои от трима и техните имена вече са известни. Това са доц. Божидар Финков, д-р Стефан Ковачев, хирург от "Света Анна", и д-р Славчо Близнаков, който доскоро беше директор на МБАЛ - Хасково. В петък Министерството на здравеопазването отказа пред "Дневник" да коментира рокадите в болницата, а в понеделник пред БНР оттам са пояснили, че изобщо няма да дават становище по повода. Според тях смяната на ръководството е в правомощията на общото събрание на болницата и ведомството няма отношение по въпроса. Националното радио обаче припомня, че още преди три месеца здравният министър Петър Москов предупреди, че предстоят промени в ръководствата на три големи болници - "Света Анна" в София, "Света Марина" във Варна и "Свети Георги" в Пловдив, защото въпреки правителствените инструкции са оставили над 25% от парите си в КТБ.

За уволнението на Димитров съобщи в петък Българската стопанска камара, където той е член на управителния съвет. От бизнес организацията нарекоха отстраняването му "безпринципен и недопустим персонален натиск", лишен от аргументация. Според съобщението още в същия ден на уволнението в болницата са събрани над 330 подписа в подкрепа на вече бившия директор на бившата Окръжна болница.





Междуосието през погледа и поръчката на един пешеходец



Водещ, bTV: Проверихме какви са критериите да бъдат купени автомобили на Здравната каса. Прогнозно 200 млн. лв. може да е дупката там, но за сметка на това като първа точка в Здравната каса се гласува именно покупката на тези автомобили. ...Ще попитаме и шефа на Здравната каса д-р Глинка Комитов защо се случва така, че една единствена фирма може да отговори на всички изисквания на Здравната каса.

Репортер, bTV: Здравната каса е обявила поръчка за закупуването на общо 20 автомобила от 6 вида... Справка с официалните каталози на производителите показва, че поне 2/3 от марките коли, представени у нас, отпадат с елементарен, но законен финт. Изискване на поръчката - всичките 6 вида автомобили да са на един производител и вносител. Бусове, ванове и луксозни коли с подобни параметри едновременно произвеждат само 5 производители - три френски марки и две германски. 4 от потенциалните 5 участници обаче не могат да се включат в конкурса заради дребни, но задължителни условия за участие. Като например минимално разстояние между осите на колите, обем на двигателя в тесни параметри... Критерият за конкретен обем на багажника, плъзгаща врата отдясно на буса и други, правят критериите за участие доста сходни с каталога на една конкретна марка автомобили. Крайният срок за подаване на офертите е 29 юни.

В-щ: Управителят на касата д-р Глинка Комитов е при нас, здравейте... Колко фирми до този момент подадоха документи?

Глинка Комитов, НЗОК: Не следя този процес, очаквам крайната дата, за да разбера колко ще бъдат фирмите.

В-щ: ...Смятате ли че има повече от една фирма, която може да спечели тази обществена поръчка?

ГК: Това ще стане ясно на 29 юни, когато изтича срокът (за подаване на офертите), така че това мисля, че още е рано да се каже.

В-щ: А не става ли ясно и още сега, защото тук говорим за една обществена поръчка с конкретни спецификации, които приличат по-скоро на дипляна на един конкретен модел автомобили и на никой друг?

ГК: Аз не съм специалист в тази област, но въпреки, че вие бяхте "написали под масата", тук става въпрос, че сме обявили поръчка по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Т.е. ние сме качили на 25-ти май всичко това, което вие и всички граждани, и обществото може да види и сме използвали по чл. 19, ал. 8, т. 2, външни експерти, както е записано в закона. Т.е. външен експерт, който е завършил "Вилхелм Пик" - двигатели с вътрешно горене, автомобили, който има висше образование в същата специалност, който аз не познавам и никога не съм го виждал, и работи в момента като контрол на автомобилите. Той е подготвил тази спецификация... По ЗОП нито един от Здравната каса, нито аз, нито дирекцията, която се занимава с обществени поръчки, е разработил тази спецификация. (...)

В-щ: Прави ли ви впечатление, че наистина става въпрос за прекалено детайлни, конкретни спецификации за модел автомобили, на който може да отговори една единствена марка? Толкова ли е важно за вас, като управител на касата, междуосието на автомобилите?

ГК: Защо вие мислите, че е само една единствена марка, без още да е приключил срокът за подаване на офертите?

В-щ: Усъмнихте ли се в нещо?

ГК: Не, изобщо, и ще ви кажа защо - първо, аз от това много не се интересувам, но искам да ви кажа следното аз съм избран през март месец 2015 година като управител на НЗОК. Досега се налагало много пъти да ходя по телевизии, да ходя в Народното Събрание, такава ми е просто работата, Министерски съвет, Министерство на здравеопазването, Комисия по здравеопазване, много инициативи на различни вестници за млади лекари... И досега нито един път не съм се качвал в кола, нито ме е возил шофьор. Винаги съм ходил пеша и винаги съм ходил с градския транспорт, включително и днес. Т.е. аз не се вълнувам от това. Тези коли не трябват на мен, нито някой да ги кара!



Д-р Христо Димитров, зам.-председател на Организацията на БЛС във Велико Търново:

Едва 50% от българите над 18 години ходят редовно на профилактичен преглед



- Г-н Димитров, ходят ли хората на профилактични прегледи?

- При децата до 18 години имаме почти 100% посещаемост на профилактични прегледи, като изключим тези от тях, които са в чужбина. По официални данни около половината от българите над 18-годишна възраст посещават лекар за профилактични прегледи. От много години насам, или от началото на здравната реформа, приемайки бюджета за Здравната каса. Парламентът всяка година планува средства за профилактични прегледи на половината българи. В Закона за здравето пише, че профилактичният преглед е задължителен за всеки един български гражданин. В следващия закон за бюджета на Здравната каса, който се приема, нашите нормотворци трябва да осигурят възможност за всички български граждани да преминат профилактичен преглед. В противен случай се получава ситуация, в която бием шивача, защото не ни е ушил костюм, а ние не сме му дали плат, за да го направи. Понякога лекарите не са толкова активни, колкото им се иска, защото няма достатъчно средства за изследвания.



- Какво включва профилактичният преглед?

- В обществото цари странното усещане и очакване, че профилактичният преглед включва много сложни изследвания и процедури. Обемът на прегледа също е записан в Наредбата за достъпа и в приложенията към Националния рамков договор. Това, което се извършва на пациентите, е повече от достатъчно. Никъде по света не правят супер специализирани изследвания просто ей така, за да видим дали има нещо. Един подробен клиничен преглед, с достатъчно време за споделяне между лекар и пациент на всякакви съмнения, проблеми и оплаквания за здравето, плюс кардиограма, плюс това, което е записано като изследвания на кръв и урина през определен интервал от време и за определени възрасти, е напълно достатъчно, за да открием признаци на заболяване. Давам пример, че когато през 2008 година Националното сдружение на общопрактикуващите лекари успя да договори със Здравната каса изследванията за мамография и за маркера за уголемяване на простатата, които се правят през година на възрастовите групи хора между 40 и 60 години, откриваемостта в ранен стадий на карцином на простатата и на карцином на млечната жлеза стана много по-добра и по-успешна. Това означава, че има смисъл да се правят профилактични прегледи, когато нашите пациенти идват в кабинетите. Лошото е, че последно споменатите две изследвания не са толкова евтини, колкото баналната кръвна картина. Ако нямаме отпуснат ресурс за тях, дори и да искаме да ги извършим, ние нямаме тази възможност и поставяме в риск живота и здравето на пациентите си. Това имах предвид, когато казах, че държавата е длъжна да осигури необходимия ресурс при изискване за даден преглед, за да бъдат направени качествено те.



- Смятате ли. че останалите 50% от българите, които не се подлагат на профилактичен преглед, трябва да бъдат наказвани с по-високи здравни вноски или чрез други санкции? Или напротив, хората трябва да бъдат поощрявани, за да ходят на такъв преглед?

- И двете неща биха помогнали. Смятам, че ние като общество сме загубили баланса между стимула и санкцията. В България всички ни санкционират, за всяко нещо. И в момента е включена в Закона за здравето санкция от 50 лева за неявяване на профилактичен преглед, но тя е неработеща. Това е така, защото никой от администрацията не предприема такива санкции. Осъзнавайки, че не са заложени достатъчно средства, администрацията не стимулира активно гражданите да изпълнят задължението си за профилактичен преглед, защото знаят, че няма предвиден ресурс за това. От друга страна, съгласно същия Закон за здравето задължение на всеки български гражданин е да се яви на такъв преглед, без да го издирва активно неговият общопрактикуващ лекар. Разбира се, много от моите колеги, включително и аз, издирваме много активно своите пациенти, защото осъзнаваме, че е важно да се направи профилактичен преглед, като в някои случаи успяваме да прегледаме повече от 50% от пациентите си. Правим това с риск да надвишим отпуснатите ни средства за профилактични прегледи, което да доведе до санкции за нас. Аз лично имам две такива санкции, не толкова големи като сума, но съм с ясното съзнание, че това е инвестиция в здравето на моите пациенти. Това, лекарят сам да плаща за здравето на своите пациенти, не е нормално и е нелогично.



- Неколкократно с вас сме говорили за липсата на лекари в малките населени места. Успяват ли хората от селата да си направят профилактични прегледи? Как един възрастен човек може да бъде санкциониран, когато няма достъп до общопрактикуващ лекар в своето населено място?

- Това е другата част от проблема. Проблемът с липсата на лични лекари става все по-голям. Причината лекарите да намаляват е, защото остаряват и не са вечно живеещи. Другата причина за това е, че голяма част от младите лекари не остават в България. Много от тях решават да не работят в страната ни. Ако нямаме добра държавна и общинска политика, финансово и материално да насърчаваме тези млади лекари да останат, това е логичен процес. Това прави осигуряването на достъп до здравеопазването на хората в малките населени места много трудно. Задължение на общините е да осигуряват и транспорт. Например за лекаря, който обслужва 5-6 села, е невъзможно да "огрее" навсякъде, както и да носи цялата апаратура до всеки пациент. Трябва да има ден, в който с общински транспорт да бъдат транспортирани пациентите до съответния им личен лекар. Стига да има желание, могат да се направят много неща.



Интервюто е на радио Фокус



Разговор с д-р Глинка Комитов, управител на НЗОК


bTV  “Тази сутрин”
Водещ: Продължаваме с една тема, която разгледахме само преди седмица. Заедно със Стоян Георгиев проверихме какви са критериите да бъдат купени автомобили на Здравната каса. Прогнозно 200 млн. Лева може да е дупката там, но пък за сметка на това, като първа точка, в Здравната каса се гласува именно покупката на тези автомобили. Предлагаме да си припомните разследването на Стоян Георгиев, неговата проверка, след което ще попитаме и шефа на Здравната каса Д-р Глинка Комитов защо се случва така, че се оказва, че една единствена фирма може да отговори на всичките изисквания на Здравната каса.

Репортер: Здравната каса е обявила поръчка за закупуването на общо двадесет автомобила от шест вида: луксозен седан и луксозно комби, автомобили среден клас, съответно седан и комби, миниван и бус. Това показва справка в регистъра на обществените поръчки. Справка с официалните каталози на производителите показва, че поне две трети от марките коли, представени у нас, отпадат с елементарен, но законен финт – изискване на поръчката: всичките шест вида автомобили да са на един производител и вносител. Бусове, ванове и луксозни коли с подобни параметри правят едновременно само пет производители – три френски марки и две германски. Четири от потенциалните пет участници обаче не могат да се включат в конкурса заради дребни, но задължителни условия за участие, като например минимално разстояние между осите на колите, обем на двигателя в тесни параметри. Лимузината на едната френска марка има 9 см по-късо разстояние между осите от поставеното в условията и така всички коли от марката отпадат. Остават три. Разлика от 6 см между осите изхвърля и една от германските марки автомобили. Условията за бензинов двигател с не по-малко от 1 550 куб. См и не повече от 1 750, съчетано с условие за 115 к.с. и повече, изхвърля от играта другите производители. Остава един. На условията за максимум 1 300 кубика двигател в съчетание с минимум 110 к.с. също отговаря само един възможен производител и вносител. Критерият за конкретен обем на багажника, плъзгаща врата отдясно на буса и други правят критериите за участие доста сходни с каталога на една конкретна марка автомобили. Крайният срок за подаване на офертите е 29 юни.

Водещ: Крайният срок за подаване на офертите предстои. Управителят на Касата Д-р Глинка Комитов. Здравейте!

Д-р Глинка Комитов: Здравейте!

Водещ: Колко фирми до този момент подадоха документи?

Д-р Глинка Комитов: Не следя този процес. Очаквам крайната дата, за да разбера колко ще бъдат фирмите.

Водещ: Като гледахте нещата, които е проверил Стоян Георгиев, смятате ли, че има повече от една фирма, която може да спечели тази обществена поръчка?

Д-р Глинка Комитов: Това ще стане ясно на 29 юни, когато изтича срокът. Така че това, мисля, че още е рано да се каже.

Водещ: А не става ли ясно и още сега? Защото тук говорим за една обществена поръчка с конкретни спецификации, които приличат по-скоро на дипляна на един конкретен модел автомобили и на никой друг.

Д-р Глинка Комитов: Вижте, това... аз не съм специалист в тази област. Но въпреки че Вие бяхте написали „под масата”, тук става въпрос, че сме обявили поръчка по закона за обществените поръчки. Тоест, ние сме качили на 25 май всичко това, което Вие и всички граждани и обществото може да види и сме използвали – само да се доизкажа – по чл. 19, ал. 8, т. 2 външни експерти, както е записано в закона. Тоест, външен експерт, който е завършил „Вилхелм Пикс”, „Двигатели с вътрешно горене” и „Автомобили и кари”, който има висше образование в същата специалност и работи и в момента, който аз не познавам и никога не съм го виждал, и работи в момента като контрол на автомобилите, той е подготвил тая спецификация.

Водещ: Контрол на автомобилите към Здравната каса ли?

Д-р Глинка Комитов: Не. Казах Ви, външен експерт.

Водещ: Външен експерт.

Д-р Глинка Комитов: По закона за обществената поръчка, нито един от Здравната каса, нито аз, нито дирекцията, която се занимава с обществени поръчки, е разработила тази спецификация.

Водещ: Вие подписахте ли тази обществена поръчка?

Д-р Глинка Комитов: Естествено, че я подписах. Тя мина няколко пъти. Тази обществена поръчка започна през 2013 г. Естествено, че аз сега я финализирах, защото нямам никакви притеснения какво ще бъде краят на поръчката.

Водещ: Добре. Изгледахте ли материала?

Д-р Глинка Комитов: Изгледах материала на запис, още когато ми казаха, че е имало такъв материал.

Водещ: И сега го видяхме.

Д-р Глинка Комитов: Сега пак го видяхме.

Водещ: Прави ли Ви впечатление, че наистина става въпрос за много прекалено детайлни, конкретни спецификации за модел автомобили, на който може да отговори една единствена марка? Толкова ли е важно за Вас, като управител на Касата, междуосието на автомобила?

Д-р Глинка Комитов: Това не мога да кажа, аз не знам. Защо Вие мислите, че е само една единствена марка без още да е приключил срокът за подаване на офертите?

Водещ: Усъмнихте ли се в нещо?

Д-р Глинка Комитов: Не, изобщо и ще Ви кажа защо. Първо, аз от това много не се интересувам, но искам да Ви кажа следното. Аз съм избран през март месец 2015 г. Като управител на Националната здравноосигурителна каса. До сега се е налагало много пъти да идвам, да ходя по телевизии, да ходя в Народното събрание. Такава ми е, просто, работата. Министерски съвет, Министерство на здравеопазването, Комисията по здравеопазване, много инициативи на различни вестници – „Стандарт”, „Труд” – за млади лекари...

Водещ: И?

Д-р Глинка Комитов: И до сега нито един път не съм се качвал в кола, нито ме е возил шофьор. Винаги съм ходил пеша и винаги съм ходил с градския транспорт, включително и днес. Тоест, аз не се вълнувам от това. Тези коли не трябват на мен, нито на някой да ги кара, както става въпрос във вашето предаване.

Водещ: Вие не се вълнувате, но може би предишния път, когато сте видели разследването...

Д-р Глинка Комитов: Ще Ви кажа защо не се вълнувам.

Водещ: ... преди... преди, като коментатори, бяха тук Д-р Стефан Константинов...

Д-р Глинка Комитов: За Вас може да е разследване, но за мен това не е разследване. Ще Ви кажа защо.

Водещ: Това е наша проверка за обществена поръчка.

Д-р Глинка Комитов: Точно така.

Водещ: Доста често обществените поръчки са направени така, че да ги печели един единствен участник или да са написани по този начин, за да ги спечели един единствен участник.

Д-р Глинка Комитов: Радвам се, че Вие сте обърнали внимание на това, защото точно затова се казва обществена поръчка – всеки... И е хубаво, че точно BTV е направила проверка по този въпрос.

Водещ: Да де, ама много обществени поръчки са с предизвестен край, г-н Комитов.

Д-р Глинка Комитов: Да Ви обясня защо не се притеснявам. Защото точно по закона за обществените поръчки – аз съм наясно със законите, тъй като имам и юридическа квалификация; не че се хваля, просто Ви казвам защо мога да боравя с тази материя...

Водещ: Това е важно.

Д-р Глинка Комитов: ... не се интересувам и колко ще бъдат офертите, защото гарантирам, чрез BTV, на цялото общество, че ако се яви само една оферта, както Вие твърдите, ако се яви само един кандидат, аз ще отменя поръчката, както ми е дадено това право по закон. Ще се възползвам от моето право, като възложител. Затова нямам никакви притеснения.

Водещ: Именно затова Д-р Константинов беше казал, че е отменил подобна поръчка, която е...

Д-р Глинка Комитов: Не, той не тази. Той е отменил една линейка. Нищо общо няма с тази поръчка. На нас ни трябват коли и то много повече, защото са закупувани 1999 г., както Ви е ясно, не по закона за обществените поръчки. Защото такъв нямаше. Но сега вече те са минали над 300 000 км. 256 000 ще спестим от разходите по поддръжка, за гориво и консумативи, от една страна. От друга страна, трябва да пратим контрол. Искаме да завишен контрол, нали, качествен.

Водещ: Никой не оспорва за това, че...

Д-р Глинка Комитов: Необходимо е да бъдат закупени.

Водещ: Те са необходими, обаче въпросът е за това тези специфики в автомобилите дали са толкова необходими. Само това, което видях сега и си припомних – разлика в междуосието, едната плъзгаща врата да е конкретно, мисля, че от дясно...

Д-р Глинка Комитов: Значи, пет. Пет фирми предлагат за тази плъзгаща... Поради вашето предаване, наистина проверих. За междуосието...

Водещ: А за междуосието колко фирми включва...

Д-р Глинка Комитов: Седем, които са над 2 800 мм. Даже има една, която е - ако искате може, но не искам да казвам марки – която, за разлика от вашия репортаж, където казвате 5 см, аз открих, че има една фирма с тяхната кола, която 5 мм не достигат да влезе. Но сега в края на краищата едва ли някой ще си промени палитрата и дължината на междуосието заради това, че Касата има такова изискване. В края на краищата...

Водещ: Предполагам. Но Касата какво Ви е толкова важно 5 мм, 6 мм повече или по-малко?

Д-р Глинка Комитов: Значи, важното е следното. Значи, първо, не е Касата. Казах Ви, че е външен експерт. На него е поставена задача да бъдат колите в средния ценови клас, за да можем да купим повече...

Водещ: Вие имате ли доверие на този външен експерт? Защото, когато говорим за обществена поръчка, когато говорим за обществена поръчка – колегите обаче ми казват, че започва пресконференцията на МВР... Финални думи от Вас.

Д-р Глинка Комитов: След като е в списъка на закона, как да нямаме доверие? След като е в списъка по закона за обществените поръчки.

Водещ: Добре. Вие, ако се яви само един ... поръчката.

Д-р Глинка Комитов: Може или да се яви един изпълнител или никой или няколко. Ако е един, аз ще отменя поръчката.

Водещ: Добре. Това е от Вас, като коментар. Ние ще проследим - до 29 юни има още време – за да разберем колко фирми ще се явят във връзка с обществената поръчка на Здравната каса за закупуване на автомобили.



Фрапираща грешка в една българска болница

Фрапираща грешка в една българска болница. Неспазване на елементарни медицински правила изправят семейството на Детелин Кънчев пред тежко решение - дали съпругата му да направи аборт в първите седмици на бременността си или не. Причината - рентгеноложката в пловдивска болница "Пълмед" пропуснала да я защити с оловна жилетка, а облъчването в голям процент от случаите води до увреждания на плода.



Детелин Кънчев: През изминалата седмица сина ми, малкият ми син и жена ми лежаха в болница "Пълмед", където детето ми се лекува от бронхопневмония. Беше прието и след пет дни излекувано. Като последният ден се правят изследвания, които да докажат, че пневмонията е с отшумяло действие.

Едно от изследванията е направено с рентген, на който съпругата на Детелин придружава малкия им син.



Детелин Кънчев: Съпругата ми си направи тест за бременност, който беше положителен, бяхме много щастливи.

Репортер: Трето дете в семейството.

Детелин Кънчев: Трето дете в семейството. Голямо щастие. В същия момент, в който ми показа, че и тестът е положителен, се сети, че рентгеновата снимка, когато е правена рентгеновата снимка, тя не е била предпазена.

Съпругата на Детелин е трябвало да бъде облечена с такава защитна оловна жилетка. Въпреки разписаните правила в болница "Пълмед" обаче, рентгеноложката пропуска да й я облече.



Д-р Иван Маджаров: Ако това е така, а то явно ще се окаже, че е така, и аз имам писменото становище на тази комисия, тази служителка ще бъде уволнена.

Уволнение, което не дава гаранция, че контрол ще има. Защото ако Детелин не беше сезирал болницата, вътрешен механизъм за установяване на неспазени правила като че ли липсва.



Д-р Иван Маджаров: За първи път има такова оплакване.

Детелин Кънчев: Всички са виновни в случая по веригата.

Затова Детелин ще търси отговорност от виновните в съда. Съд, който не може да върне нероденото му дете.





Сменен е целият директорски борд на столичната университетска болница „Св. Анна”

Сменен е целият директорски борд на столичната университетска болница „Св. Анна”. Това съобщи за „Хоризонт” д-р Николай Добрев, директор Медицинска дейност в лечебното заведение. Новите членове на борда ще са трима, вместо досегашните пет.

Новият директорски борд включва доц. Божидар Финков, д-р Стефан Ковачев, който е хирург от " Света Анна", и д-р Славчо Близнаков, който доскоро беше директор на МБАЛ-Хасково.

В петък стана ясно, че д-р Димитър Димитров, който беше директор почти 18 години, е бил отстранен от Общото събрание на болницата.



Министерството на здравеопазването няма да дава становище за смяната, съобщиха за Хоризонт от пресцентъра на институцията. Според тях смяната на ръководството е в правомощията на Общото събрание на болницата и министерството няма отношение по въпроса.

Припомням ви, още преди три месеца здравният министър Петър Москов предупреди, че предстоят промени в ръководствата на три от най-големите болници в страната - "Света Анна" в София, "Света Марина" във Варна и "Свети Георги" в Пловдив. Причината беше, че са държали над 25% от парите си в КТБ. Още тогава изтече информация, че министър Москов иска да смени бившия си началник Димитър Димитров и на негово място да сложи д-р Славчо Близнаков, директор тогава на болницата в Хасково. Както от болница Св. Анна, така и д-р Димитър Димитров обещаха пред Хоризонт да коментират мотивите за тази смяна в сряда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница