Болниците да се приватизират



страница1/8
Дата31.03.2018
Размер0.64 Mb.
#64540
  1   2   3   4   5   6   7   8
Пресклипинг: „Здравеопазване”

25.06.2015



Д-р Стойчо Кацаров:

Болниците да се приватизират

"Болниците трябва да се приватизират. Това ще повиши качеството и ще стигнем до нещо, което сега звучи като фантасмагория - държавата ще печели от т.нар. медицински туризъм", казва пред "Гласове" бившият депутат. "Защото, ако предоставиш високо качество на сравнително по-ниска цена, ще привлечеш страшно много болни от други страни. А не да ходим да се лекуваме в Турция. Начинът да се стимулира качеството на медицинските услуги е да се стимулира конкуренцията. Със заповед или под заплаха от наказание не може да накараш някой да работи качествено. Но без оценката на пациента - господаря на системата, това е невъзможно.



БСП иска вето за здравната реформа


Здравка Андонова
Ден след като обявиха, че ще събират подписи за сезиране на Конституционния съд (КС) заради разделяне на здравните пакети на два - основен и допълнителен, социалистите смениха тактиката поискаха президентът Росен Плевнелиев да наложи вето върху законовите поправки, които го въвеждат. От БСП изпратиха писмо до държавния глава и обясниха мотивите си в парламента. Според левицата с приетите поправки в Закона за здравното осигуряване се нарушават правата за солидарност и равен достъп до здравни грижи. "Има достатъчно противоконституционни текстове, които сме изброили в писмото си до президента. От реакцията му ще преценим дали той е на страната на нацията, или е на страната силните", заяви соцдепутатката Корнелия Нинова. Заради здравната реформа имало основание и за вот на недоверие срещу кабинета "Борисов 2", но БСП нямало как да събере подкрепа.
Пациенти с гноен хидраденит:

Държавата ни признава 100% инвалидност, но нехае за лечението ни

Те страдат мълчаливо, затварят се с болката си и не обичат да говорят за болестта, която е тяхна съдба. За нея няма лечение, но има какво да се направи, за да водят пациентите нормален живот - медикаменти, превръзки и при по-тежките случаи хирургично лечение. Причината за заболяването е неизвестна - знае се само, че то принадлежи към групата на автоимунните заболявания, които са едно от най-големите предизвикателства в съвременната медицина.

Гнойният хидраденит засяга три пъти по-често жените, отколкото мъжете. По данни на Световната здравна организация средно 1%-2% от населението в света страда от гноен хидраденит. Вероятният брой на боледуващите от леки и по-тежки форми у нас е приблизително 70 000 души. Засега обаче диагностицирани са само 100. За останалите не се знае нищо... или почти нищо. Заболяването се появява в млада и активна възраст. Най-често началото му е около 20-ата година, понякога и по-рано. Боледуват най-вече хора на възраст между 20 и 60 години, в по-късна възраст е рядкост. След 50-55 години честотата му намалява рязко. При около една трета е налице фамилна обремененост.

При леките форми на болестта се появяват малки по размер подутини, черни точки или неголеми кисти на типични места по човешкото тяло около местата, където има триене - най-често в подмишниците, в слабините, в гънките при половите органи, около ануса, при жените - под гърдите, понякога - зад ушите, и при двата пола. За умерените форми са характерни повтарящите се циреи, които оставят грозни белези, както и обширни участъци с каналчета, по които се оттича гнойта. При тежките форми се появяват възли, свързани помежду си с мрежа от каналчета, през които циркулира отделената обилна гной с неприятна миризма, а засегнатите кожни участъци са изпъстрени с дълбоки белези.

За всички форми на заболяването е характерна постоянната, денонощна, мъчителна болка.

"ТЕЛК комисиите ни дават 100% инвалидност, държавата обаче нехае за лечението ни", споделя Данислава Захариева, председател на Сдружение "Открито за раните". Организацията е подала жалба в Комисията за защита от дискриминация, сезирала е многократно и другите компетентни институции МЗ, НЗОК, Парламентарната здравна комисия, националния омбудсман. Болните настояват да бъде обособена отделна клинична пътека, да бъдат осигурени и средства за домашно лечение, които да се заплащат от здравната каса. Отговор от тях засега няма.



Огледай се за скритото

В първата лятна седмица 22-28 юни в Борисовата градина (на площадката между детския кът със "Слончето" и езерото "Ариана"), сдружение "Открито за раните" стартира информационна кампания за заболяването гноен хидраденит "Огледай се за скритото". Пациентите започнаха кампанията си именно в първия ден от лятото, защото това е сезонът, в който заболяването се обостря и състоянието им се влошава.

Вече повече от година пациенти с гноен хидраденит (тежко и болезнено автоимунно заболяване, характеризиращо се с възпаления и рани) очакват Министерството на здравеопазването да вземе решение за тяхното лечение. В момента държавата не покрива нито разходите за болнично, нито за домашно лечение

Кампанията стартира с откриване на две огледални инсталации, които пресъздават заболяването. Целта на инсталациите е да помогне на хората по-лесно да разпознават симптомите на болестта, понеже доста често гнойният хидраденит се бърка с други заболявания и това значително забавя диагностицирането му. Сдружението "Открито за раните" е приело за свой символ червената люта чушка. Пациентите казват, че само лютостта обзема така силно всичките ти сетива както болката, в която те живеят непрестанно. Затова червените люти чушки присъстваха неотлъчно в първия ден на откриването на кампанията.


ПРОФ. ЕВГЕНИЯ ХРИСТАКИЕВА, ДЕРМАТОЛОГ, РЪКОВОДИТЕЛ НА КЛИНИКАТА ПО ДЕРМАТОЛОГИЯ КЪМ УМБАЛ "ПРОФ. Д-Р СТОЯН КИРКОВИЧ" - СТАРА ЗАГОРА:

Най-важното е да се постигне по-добра информираност



- Проф. Христакиева, очевидно е, че страната ни изостава по отношение организацията на здравната помощ за пациентите с гноен хидраденит. Откъде трябва да започнем, ако искаме да има промени?

- Обществото трябва да бъде добре информирано за особеностите на заболяването, за да преодолее невежеството и предразсъдъците. Повече лекари трябва да бъдат добре подготвени, да получат знанията и да се научат да мислят за това заболяване. Също така е важно да се замислим за по-добра организация, която да гарантира на болните точна диагностика и лечение от компетентни специалисти в подходящо изградени болнични структури, осигуряващи освен всичко и продължително наблюдение и проследяване.



- Има ли рискови фактори, които благоприятстват появата на заболяването?

- Да, категорично. Това са тютюнопушенето и затлъстяването. Това означава, че всеки пушач и всеки човек с наднормено тегло трябва много добре да се замислят. Не може да има успешно лечение, ако пушите и имате излишни килограми.



- Моля ви да ни кажете няколко думи за нагласата на тези пациенти към заболяването им, за тяхната психика и взаимоотношения с околните.

- Постоянната болка ги прави изключително чувствителни и затворени в себе си. Почти винаги те са депресивни. Общуват трудно, дори и с най-близките си.

Стресови ситуации от всякакъв характер допълнително ги вадят от равновесие. Подхождат с недоверие и към лекарите, но и това е обяснимо - повечето от тях са били принудени да обикалят с месеци и години от кабинет в кабинет, без да получат помощ. Всичко това идва да покаже, че ние, специалистите, в известна степен сме длъжници и на колегите си от здравната мрежа - трябва да намерим начин да информираме и тях.

- В такъв случай е редно да ви попитам - какво предстои?

- В Стара Загора, в клиниката, която ръководя, вече се обособява център за болни с гноен хидраденит. През нас вече са преминали 60-70 болни. Колеги от цялата страна ги насочват и това ме радва, най-вече заради доверието, което ни имат. През есента предвиждаме обучителен курс за дерматолози от цялата страна. Работим от години с водещи специалисти по дерматохирургия с утвърден авторитет в оперативното лечение на заболяването. Имаме готовност да изпращаме наши болни при тях, ако преценим, че тук, на място, не можем да се справим сами.









Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница