Борба с организираната престъпност



Дата29.03.2017
Размер320.53 Kb.
#18054

Партньорска проверка “Правосъдие и вътрешни работи”


България, 22 – 24 февруари 2006 г.
Основна тема: Борба с организираната престъпност
Въведение
Настоящият доклад се базира на едноседмична мисия, включваща 21 срещи/разговори по теми, свързани с борбата срещу организираната престъпност. Бяха ми предоставени голям брой документи с основна информация по темите, някои от които на български, а други на английски език. Документите обикновено ми бяха предоставяни в края на срещите. По този начин експертът губеше ценно време, като си водеше бележки. Две от срещите бяха придружени от презентации на Power Point, написани на английски, което беше доста полезно, независимо че самите презентации се правеха на български. При всички срещи се налагаше да има превод, независимо че в някои случаи беше напълно ясно, че българските колеги знаеха английски, поне до известна степен. Поради особеностите на тематиката, преводът трябваше да бъде изключително прецизен. Понякога обаче преводът беше неточен, което също водеше до отнемане на ценно време, вместо това време да се използва за получаване на информация относно конкретни факти. Експертът трябваше да прави оценките си на базата на информация, предоставена доброволно. Независимо от това, сравнението между 21 срещи е подходящ начин да се открият слабостите. На експерта направи впечатление, че голяма част от срещите бяха сходни по съдържание, по отношение на цитирането на цифри, които дори бяха предоставяни, макар че в някои случаи това не беше необходимо. В повечето случаи, когато експертът прекъсваше подготвените предварително изказвания, за да поиска допълнителна информация или по-различна информация, отсрещната страна реагираше с нежелание или понякога дори заявяваше, че това е класифицирана информация. Например, експертът поиска неколкократно по различни поводи информация за броя на полицаите /офицери/ на подчинение на МВР, средната възраст на личния състав, както и обща информация за различните чинове в йерархията, за да може да направи оценка на кадровата политика, организацията, развитието, пенсионирането и назначаването на нови служители. Информацията впоследствие беше предоставена, една част от нея след завръщането на експерта в Германия по електронна поща или му беше предоставена лично в Германия, защото е класифицирана. В резултат на това, тази информация не можеше да се дискутира по необходимия начин. Това също доведе до загуба на ценно време и възможности за задълбочено обсъждане на темата. Цялата тази процедури ограничи ефективността на срещите.
В допълнение, след връщането на експерта в Германия, с него се свърза по телефона заместник-министър Коцев, който му предложи съдействие при необходимост, и дори заяви готовност да посети Германия за допълнителни дискусии.
Експертът имаше възможност да обсъди темата с министъра на вътрешните работи и с главния прокурор на Р България. Всички други срещи/брифинги бяха ръководени от началниците на съответните звена. Този факт, както и длъжностите, заемани от отсрещната страна по време на срещите, говорят ясно за значението, което българската страна отдава на тези срещи. Усилията на българската страна заслужават висока оценка.
Експертът има 34-годишен професионален опит в германската полиция, в това число и в разследване на случаи на организирана престъпност на национално и международно равнище, включително оперативна работа в областта на борбата с организираната престъпност на национално и международно равнище, което послужи за обосновка за работата му. Експертът има сертификат за оперативна и стратегическа работа съгласно стандартите на “Европол”. Поради фактът, че експертът е работил в продължение на 5 години в посолството на Германия във Вашингтон – САЩ, той владее добре английски. В качеството си на координатор на Европейския съвет на полицейските синдикати по европейски въпроси, той познава много добре проблемите, с които могат да се сблъскат държавите в процеса на присъединяване към ЕС.
Структура на доклада

Експертът ще се спре само на важните моменти от проведените 21 срещи. Експертът е взел под внимание и някои публикации в медиите, свързани с темите на партньорската проверка. Те илюстрират разликата между това, което е представено като стандарти в правоохранителната област, и това какви проблеми все още съществуват, като са също така индикатор за начина, по който българското общество възприема тези аспекти. В края на доклада експертът ще се опита да обобщи изводите си и ще направи препоръки за подобряване на положението.


Новата Генерална дирекция на полицията
Централизацията на полицията в рамките на МВР в една обща генерална дирекция на полицията изглежда, е правилният професионален подход за България, който ще разкрие възможности за концентрация на ресурсите и усилията. По този начин ще бъдат събрани в единна структура около 37 000 служители на НСП /от които 2600 оперативни служители/, 9500 служители на НСГП /400 оперативни служители/ и 2000 служители на жандармерията и НСБОП. Броят на полицаите, съпоставен с броя на населението, изглежда достатъчен, имайки предвид данните за броя извършени престъпления, съгласно различните бази данни.

Етичен кодекс
Изпълнението на Етичния кодекс изглежда важна стъпка в правилната посока. В работната група, която е разработила този документ, са участвали различни неправителствени организации. Кодексът съдържа 100 разпоредби, чиято цел е да гарантират професионално и етично полицейско поведение. Етичният кодекс се чете от всички служители срещу подпис. В допълнение, обучението е задължително за служителите на националната полиция и полицейската етика е част от основното обучение. С новия Закон за МВР могат да се предприемат дисциплинарни мерки, когато има нарушение на тази разпоредба. Етичният кодекс и новият Закон за МВР ще бъдат публикувани в Интернет и в Държавен вестник. НСП също така изпълнява антикорупционната политика на МВР.
Борба на МВР срещу корупцията
МВР изпълни проект за борба с корупцията и с нарушенията в поведението на полицията. Този проект е придружен от разпространение на информационни листовки за всеки полицай, съдържащи десетте принципа на етичното поведение.
В допълнение, има две анонимни телефонни линии /една вътрешна за МВР и една обществена/, на които могат да се подават жалби. МВР също така направи уеб-страница с адрес noccors.mvg.bg за по-голяма публичност на програмата. Постери с антикорупционно съдържание трябва да бъдат закачени във всички сгради на полицията в цялата страна.
В резултат на това, МВР, където има приблизително 60 000 служители, е получило общо 276 сигнала. Вследствие на това са предприети следните мерки:


  • Дисциплинарни наказания /глоби/ в 43 случая;

  • Други дисциплинарни мерки в 84 случая;

  • Административни наказания /глоби/ в 22 случая.

36 случая са предадени на военния съд, като в резултат са задържани седем служители на МВР.


Тази програма още е в начален етап. Броят на сигналите - 276 сигнала за 2005 г. изглежда твърде малък.
Вследствие на изпълнението на тази програма, всички ръководни служители на Национална служба “Полиция” трябва да попълват формуляр за годишните си доходи. Тези формуляри се проверяват от техните ръководители.
Помещения за задържане
Националната полиция стартира изпълнението на проекта “Независими посещения в помещенията за задържане в София” през 2004 г. Участието на гражданите в такава проучвателна мисия е подходящ начин за постигане на по-голяма прозрачност и взаимодействие. В резултат на тези усилия, се стигна до съгласието, че повечето от тях се нуждаят от подобрение, по отношение на стаите за задържане, стаите за разпит, стаите за посетители и санитарните възли. НСП наскоро направи оценка на 151 различни помещения за задържане. Подобрение ще се постигне чрез изпълнение на проектоплан в три фази, който ще се финансира в рамките на ФАР-проект. При посещението си в 9-то и 6-то РПУ експертът получи лични впечатления за ситуацията. Изводите от настоящата партньорска проверка категорично са в подкрепа на необходимостта от подобрение в тази област.
Полиция в близост до обществото
Полицията в близост е подход, който се прилага във всяко РДВР в страната и усъвършенства работата на полицията, като редовно се изготвят доклади за дейността. Това очевидно е правилен начин да се наблюдават усилията на националната полиция в подхода й към гражданите и е в съответствие с европейските стандарти.
Въздействие на новия НПК и ЗМВР за усъвършенстване работата на полицията във връзка с борбата с организираната престъпност
В почти всички срещи на експерта беше казано, че се очаква новите НПК и ЗМВР да имат голямо въздействие по отношение борбата с организираната престъпност. Ще се постигнат много по-добри работни условия. Инструменти като защита на свидетеля, постоянно действащи агенти под прикритие, контролирани доставки, доверителни сделки и подслушване значително ще увеличат шансовете срещу организираната престъпност.

Експертът беше изненадан, че толкова малко обучение ще е необходимо на правоприлагащия персонал за запознаване с тези инструменти. Тъй като повече от тези инструменти вече се използват от 1997 година, но само за събиране на информация, действително не са толкова нови за тях. Разликата сега изглежда е, че придобитата в съответствие с НПК информация ще може да се приложи директно към преписката и да бъде представена като доказателство в съда. Новата ситуация ще улесни работата на полицията, но борбата с организираната престъпност с инструментите от 1997 е била възможна и преди, но не е извършвана по необходимия начин. Възприятието/впечатлението на експерта беше споделено и от новоназначения главен прокурор генерал г-н Борис Велчев, който заяви по време на срещата с експерта, че за него в предишното му качество като съветник на президента е било изненадващо да разбере, че децата в детската градина могат да посочат коя е голямата фигура в организираната престъпност, а полицията е имала трудности да идентифицира главните си обекти. Българските служители, с които е разговарял, понякога са индикирали, че новият НПК може да е повлиян от адвокатите на престъпниците. Една от главните слабости е, че присъдата не може да се основава само на свидетелските показания на анонимен свидетел или агент под прикритие. Това би могло да препятства ефективното разследване.


Паралелно с усилията за усъвършенстване на правната рамка, се извършват важни организационни промени. Концентрирането на разследването в позицията на дознателя и преструктурирането на прокуратурата се извършва с цел подобряване качеството на наказателното разследване с ясната цел за повече обвинения и присъди на криминални елементи. Тези усилия са в изпълнение на предишни препоръки на ЕС.

С това броят на членовете на полицията, имащи правомощия на криминално разследване ще се намали от 10.000 на 2000. Покритието в национален мащаб може да се превърне в проблем по юридически причини, дознателят ще трябва да посети всяко местопрестъпление. Според зам.-министър Бойко Коцев въпросът е бил повдигнат пред Народното Събрание. Бе постигнато споразумение съществуващото положение да се удължи с една година. Въз основа на изпълнението и оценката на новите разпоредби на прокуратурата ще бъде взето окончателно решение. Процесът на подобряване на организацията по всичко личи, че е доста напреднал, разбира се той се съпътствува от някои проблеми, които винаги се случват в такъв период на преход.


Дoзнатели
Органограмата на НС “Полиция” показва общо 2000 позиции на дознатели, от които 1750 са разпределени. Засега са заети 1450, всички от тях от външни лица, други 300 са в процес на заемане. От тези 1450, половината са били вече обучени, а обучението на другата половина ще приключи през май 2006г. Съгласно предоставената информация съотношението между външни привлечени лица и полицейски кадети е 60:40 Възрастовата граница за назначаване е 40 години. Обучението отчита професионалното им образование. Разбивката по възраст, предоставена от българската страна, сочи, че 90% наистина са на възраст под 40 години, а останалите около 55% са по-млади от 30 години. Привлечените по този начин кадри биха могли да излъчват сигнал, че се набира млад персонал, обучен съгласно новите насоки. Набирането на нови кадри става чрез процес на оценка. За оставащите открити позиции НСП се опитва да набере кадри от НСлС - следователи. Така НСП се старае да запълни разликата между 1450 и 2000. От една страна те внасят професионален опит, от друга страна в НСлС се извърши значително съкращение на щата, поради доказана неефективност. Набирането на кадри може да прехвърли проблеми в новия организационен подход и да намали очакваните ползи.
Натовареността на работата във връзка с очакваните 300 000 случая годишно ще се разпредели на 150 случая на дознател годишно. Това би могло да бъде голяма натовареност за 2000-те дознатели, особено с оглед на това, че досега са назначени само 1450 души.
Следователи
В резултат на преструктурирането на съдебната система, бившата длъжност на разследващи магистрати /следователи/ от Националната следствена служба /НСлС/ значително ще бъде свита. В бъдеще те ще отговарят за разследването на едва 1% от престъпленията, сред които заплахите за националната сигурност. Чрез редуцирането на броя /институцията/ следователи, освободените служители могат да работят като съдии, прокурори или дознатели или да напуснат държавната служба.
Политика за водене на стари/нови разследвания
Новите разследвания на престъпления ще бъдат започвани само от дознатели, докато старите разследвания си остават там, където са били и ще бъдат довършвани там. Този подход в бъдеще ще доведе до очаквания резултат да се концентрира капацитетът за разследване за подобряване на стандартите.
Прокуратура
Същевременно, от страна на прокуратурата има реформа на тази организация с цел подобряване на нейната ефективност. Новият НПК дефинира ясно водещата роля на прокуратурата. По време на срещата на експерта във Върховния касационен съд се забелязваше известно нежелание да се приеме това. Също така, новата роля за съсредоточаване на усилията за вкарване на /криминално проявени – б. пр./ лица в затвора също изглежда, е повод за известна загриженост. Ще бъде премахната структурата за разследване в рамките на прокуратурата, а новата роля и правните изисквания по отношение на наблюдаващия прокурор, която е съществувала и преди, но повече като опция за наблюдение и контрол на делата, ще промени ситуацията по отношение на работата. Само военният прокурор ще има своя разследваща структура. Абсолютно необходимото тясно взаимодействие с дознателите също е нещо, което трябва да бъде развито. Прокурорът в бъдеще ще бъде информиран за разследванията в рамките на 24 часа, веднага щом започне процедурата. След това прокурорът поема водещата роля. Прокуратурата няма директен достъп до полицейските бази данни, но това може да се компенсира чрез тясно взаимодействие с дознателя. За разследването прокурорът може да организира екип от следователи от различни служби – така нареченият екипен принцип на работа. Всички дела ще трябва да бъдат наблюдавани, което увеличава натовареността на работата. Поради увеличената натовареност прокуратурата е в процес на увеличаване на числеността на личния си състав. В момента има 1291 прокурори плюс 1056 служители.

С планираното назначаване на около 480 бивши следователи от състава на НСлС ще се постигне целта да има общо 1761 прокурори.



Подобно на ситуацията с дознателите това набиране може да прехвърли съществуващите проблеми към новия организационен подход и да намали очакваните ползи.
В началната фаза на влизане в сила на новия НПК, изграденият механизъм на наблюдение задължава прокурорите да докладват по 48 показателя. Ще се запази възможността за смяна на даден прокурор, ако изпълнението на дадено разследване не е задоволително. Този принцип на наблюдение ще подобри работата по делата. От общо 300.000 случая през последната година 1080 се отнасяха до организираната престъпност (= 0.47%). Всеки отдел има списък на дела, като делата се разпределят от началника на отдела в зависимост от неговото решение.
Даже според новия НПК агентите по случая няма да могат да се явяват като свидетели и да дават показания пред съда. Това е доста уникална правна конструкция. В други страни при комплексното разследване на организираната престъпност свидетелските показания на агента по делото имат голямо значение в хода на съдебното изслушване.

Досъдебно производство


С доброто намерение за ускоряване на процедурите в новия НПК са предвидени крайни срокове за разследването, според които досъдебното производство може да продължава максимум до две години. Единствено Главният прокурор може да разреши удължаване на срока. При широкомащабни разследвания това ограничение може да се превърне в значително препятствие. Това мнение на експерта бе споделено от представителите на Прокуратурата и от партньори на НСБОП.
Колко голямо ще бъде въздействието на новия НПК и Закона за МВР за действително подобряване работата на полицията в борбата с организираната престъпност ще покажат бъдещи проверки и статистики.
Национална служба за борба с организираната престъпност (НСБОП)
Компетенциите на НСБОП са регламентирани съгласно Закона за МВР, раздел І, член 89 и 90. Член 89: “Националната служба за борба с организираната престъпност” е специализирана оперативна и следователска служба на Министерство на вътрешните работи за противодействие и неутрализиране на криминалните действия на местни и трансгранични криминални структури. Близо 600 полицейски служители работят за НСБОП, от които 55% са детективи, 15% са дознатели, 15% са анализатори и 15% са агенти под прикритие. Аналитичната работа се извършва, като се използва компютърната програма I2 и системата за оценка “4 по 4” на “Европол”. НСБОП е организирана като една дирекция и 28 регионални звена. Общо 93 позиции за дознатели са разпределени на НСБОП, от които 20 в дирекцията /6 незаети =33%/, 73 в регионите /17 в процес на назначаване = 24%/ . Съотношението между броя на компютрите в сравнение с броя на агентите е достатъчно. НСБОП работи интензивно с информатори, които са регистрирани в национална база данни. През 2005 г. НСБОП е идентифицирала 233 организирани престъпни групи с общо 1074 членове. Те са успели да разбият 10-15% от тези групи. Тъй като разследванията за доказване на организирана престъпна дейност често изискват много ресурси за дълъг период от време, делата се разделят на индивидуални разследвания на престъпления. В този контекст, експертът беше информиран от заместник-министър Коцев, че НСБОП не разследва поръчкови убийства, а това се прави от местния отдел “Убийства”. Въпросът на експерта как се прави необходимият анализ на оперативната информация, за да се свържат тези престъпления с организираните престъпни групи, остана без отговор.
Кибер престъпност
С измененията в българския Наказателен кодекс (НК) и НПК през 2002 г., новият раздел 9A за компютърна престъпност даде възможност на НСБОП да работи по въпроси, свързани с използването на Интернет. НСБОП успя да създаде тесни контакти/сътрудничество с доставчиците, което създава условия да работят по превантивен начин, а също и да инициират успешни разследвания. Цитат: “Не позволяваме да се злоупотребява с българското Интернет пространство”. НСБОП работи тясно с международни правоприлагащи агенции по отношение на набирането и разпространението на детска порнография чрез Интернет и Интернет измами. Те са успели да разработят надеждна мрежа от информатори, която осигурява нужната информация. Подготвят се нужните законодателни промени с цел хармонизиране с последните решения на ЕС по отношение на съхранението на данни.
Пиратски стоки
Българското законодателство включва клаузи за защита на интелектуалната собственост. Освен НСБОП, Агенция “Митници” прилага тези клаузи посредством 15 мобилни групи от митниците. Пиратските стоки идват предимно от Китай, Турция и Дубай. Присъствието на временни мобилни пазари се локализира основно на две места – в София и на открития пазар близо до Димитровград. Освен щетите, нанасяни на законно регистрираните търговски марки, тази дейност води и до по-малки приходи за българската държава, нечестна конкуренция на пазара и занижено доверие на потребителите по отношение на качеството, надеждността и цените на стоките. Това е на теория. На практика НСБОП предприема действия, само ако носителят на интелектуалното право подаде жалба. След това се предприемат полицейски действия. Но това не се случва често. НСБОП поддържа база данни, която може да ускори процеса на получаване на жалби и предприемане на действия. Патентното ведомство, Министерство на културата, Агенция “Митници” и МВР ще могат да използват тази база данни.
Изглежда че НСБОП предпочита да прилага реактивен подход. Те не осъществяват случайни проверки на пазарите, за да изземат фалшивите стоки, което може да окаже въздействие върху престъпниците. Причината за това е, че тъй като те не знаят къде да съхраняват тези стоки, а очакват да изземат големи количества от тях. Въпреки това през 2005 г. са направени около 372 акции, иззети са 1 милион броя стоки и 14 тона стоки. На експерта бе обяснено, че НСБОП не възприема продажбата на фалшиви стоки като измама.

Изглежда, те не осъзнават, че производството, транспортирането и контрабандата на тези стоки предполага наличието на професионална структура и извършването на някои незаконни действия по границата, дори ако става въпрос само за транзитно преминаване на стоките през България.



Фалшифицирането на парични знаци остава сериозен проблем в тази област – повече по въпроса по-късно.
Трафик на наркотици/ Пране на пари
По данни на НСБОП България се явява кръстопът на трафика на наркотици, като синтетичните наркотици се пренасят на Изток, а традиционните – към Европа. Поради търсенето в Близкия изток се наблюдава растеж в производството на синтетични наркотици в България. Програмата за наблюдение на веществата, използвани за синтез на прекурсори функционира, но не е достатъчно ефективна поради факта, че престъпниците вече успяват да произвеждат на местно ниво прекурсори от узаконени субстанции. Употребата на наркотици в региона остава непроменена. Освен алкохола, най-често употребяваният стимулант е марихуаната, на цена 80 –90 цента за цигара. Цената на улицата за 1 грам кокаин е 60 €, на таблетка метамфетамин - 8 – 10 €, а на 4 единици хероин – около 15 €. По извършена оценка, броят на пристрастените към хероина е 20 000. Министерството на здравеопазването предлага 8 метадонови програми. НСБОП и НСП съсредоточават усилията си върху превенцията, като осъществяват пряк контакт с граждани, за които съществува вероятност да прибягнат до употреба на наркотици, по линия на подхода “полицията в близост до гражданите”. През 2005г. полицията проведе 879 операции в училищата в цялата страна.
НСБОП не счита, че България може да бъде привлекателна за чужденци, употребяващи наркотици, заради ниските цени на марихуаната и хероина. Според тях няма българи, купуващи специално произведени наркотици от страните-членки на ЕС и връщащи се в България, където да ги продадат с голяма печалба. Въпросът е дали наистина се извършват съответните наблюдения.
Въпреки че местният пазар на наркотици за момента е ограничен, позицията на България като кръстопът за трафик на наркотици между Европа и Средния и Далечния Изток предполага наличие на възможности за транспорт и контрабанда, като това включва незаконни действия по границата.
НСБОП има богат опит, с оглед участията й в международни разследвания на наркотици. През 2005г. НСБОП предостави помощ по 7 такива разследвания, в това число и контролирани доставки. Службата счита, че разполага с достатъчно възможности в тази област. През ноември 2005г. стартира специално обучение по прилагане на разпоредбите на новия НПК.
Експертът с изненада научи, че НСБОП не работи по комбинирани случаи на наркотици и пране на пари. Беше му казано, че тъй като в България повечето от транзакциите се основават на парични разплащания, прането на пари във връзка с трафика на наркотици не може да бъде доказано. Категориите на ЕС това отношение са погрешни. За наркотици може да се плати в брой в Истанбул, да преминат транзитно през България и да бъдат доставени в Европа. Какво може да докаже едно разследване в България? Когато експертът препоръча проследяване на кешовите плащания, подходът не беше одобрен. Според OLAF до 30-50% от всички подозрителни финансови транзакции са свързани с трафика на наркотици.
Криминалистична лаборатория
Основният капацитет на НСП за лабораторна работа в България са концентрирани в НИКК в София. Той разполага със седем различни лаборатории за отделните си основни сфери на дейност. 28 криминалистични лаборатории в цялата страна извършват дейност на национално равнище, 10 от тях с по-голям капацитет и специално оборудване. Общият брой на служителите е около 1000, от които 440 са експерти с университетско образование, 340 са младши експерти, 170 са технически криминални експерти, 30 са помощен лабораторен персонал и 20 одоролози. 170-те технически криминални експерти посещават местопрестъпленията в цялата страна, разследванията на местопрестъпления като цяло за година са 69000 – 75000. Пръстови отпечатъци се вземат от всеки заподозрян и се вкарват в системата AFIS, която е открита за справки от страна на Гранична полиция. Общият брой на регистрираните извършители на престъпления в AFIS е около 260.000 +/- 3% от населението на България. Системата AFIS е напълно съвместима с Интерпол. Развива се базата данни за ДНК. Всички лаборатории в страната подготвят около 4000 технически анализи годишно, повечето от тях за целите на съдебни дела.

Закон за отнемане на имущество
Този закон е приет през февруари 2005 и изглежда, че процедурата е много сходна с тази в Германия. Регламентирана е в чл. 53 от Наказателния кодекс като специфична санкция с възможни последствия. Конфискацията трябва да бъде постановена от съда. През 2005 г. тя е приложена в 56 случая и, въпреки че е била обжалвана в съда, тя се оказва стабилен инструмент. Конфискуваните стоки се съхраняват в митнически складове или в полицейски управления. Изглежда че има разминаване с действителната ситуация. Преди няколко седмици е арестуван съдия, използващ конфискуван автомобил.

Трафик на хора
Трафикът на хора е един от най-големите проблеми на организираната престъпност за България. Много правителствени и неправителствени организации в Европа се занимават с този проблем. Експертът бе изненадан да научи, че това схващане не се споделя от представителите на НСБОП. Те виждат как жени от България се възползват от либералното законодателство в ЕС, за да изкарват прехраната си чрез проституция. Всички те идват от много бедни региони. “Повечето жени реално знаят каква работа да очакват; повечето от тях са проституирали в България. На тях им се помага да стигнат до Европа и често сменят страната, тъй като се опитват да избегнат престой повече от 3 месеца. Те започват да се оплакват едва, когато възникнат проблеми в страната домакин”. Това обяснение не отговаря на сериозността на тези престъпления. От 2003 г. България прилага програма за обучение по въпросите на трафика на хора. Има ръководство, което инструктира полицейските служители как да работят със случаи на трафик на хора. МВР е създало работна група, която включва представители на съответните служби. Тази група се събира веднъж месечно и координира усилията, информацията и операциите. Реинтеграцията на репатрирани жени (общо 125 за 2005 г.) изглежда е проблем, тъй като социалната ситуация обикновено остава непроменена. МТСП през последните години прилага програма, насочена към подобряване на положението на бедните жени. Целта е да бъдат обучени и квалифицирани 40000 жени. Жени, които ще свидетелстват в български съдилища по случаи, свързани с трафик на хора, ще бъдат включени в програмата за защита на свидетелите. НСБОП няма силно развита организационна структура по отношение на трафика на хора. Престъпниците в България могат да бъдат открити на ниско и средно равнище, докато високите нива са заети от престъпници от Албания, Турция, Украйна и Русия. Засилва се международното сътрудничество, особено с Интерпол, Европол и с офицерите за връзка в София. България е член и на Инициативата СЕКИ. НСБОП има принос в някои аналитични работни файлове (АРФ) и някои съвместни операции с Германия. През 2004 г. е даден отговор на общо 19 съдебни поръчки, а през 2005 г. – на общо 40. Наскоро по въпросите на трафика на хора е започнало работа Специализирано звено от НСП и НСГП (12/6).

Оръжия

Лицензирането на оръжия се осъществява от НСП. Службата има съвременна и разрастваща се база данни на законно притежаваните оръжия, която отговаря на европейските стандарти за базите данни с оръжия. За полицията не са проблем притежателите на законно оръжие. Нито едно от оръжията, използвани при поръчковите убийства през последните години, не може да бъде идентифицирано посредством тази база данни. Това ясно показва, че проблемът е незаконното оръжие. Експертът научи, че според техните данни около 80 – 120 оръжия се изнасят от България всяка година. Този брой е твърде нисък. Положението на България като кръстопът за трафик между Европа и Близкия и Далечния Изток прави страната податлива на незаконно пренасяне и контрабанда от професионални структури, както и на някои незаконни действия по границите. Не бе формулиран подход за това как НСБОП идентифицира структури на организирани престъпни групи и как се справят с тях.


Защита на свидетелите

Законът за защита на свидетелите е представен през 1997 г. През 2005 г. е приет нов закон, който регламентира прилагането на защита на анонимни свидетели и физическа защита на свидетелите и техните близки. През 2005 г. са използвани механизмите за защита в 33 случая. Съществуват практически проблеми за осигуряването на професионална защита на свидетелите в страна от мащаба и с населението на България. Прокуратурата се опитва да постигне нещо по въпроса.


Основни случаи от областта на организираната престъпност по време на партньорската проверка

  1. Разбиване на печатница за фалшиви пари във Варна, вторник, 21 февруари 2006 г.

Генерал Ваньо Танов, директор на НСБОП, не успя да присъства на срещата с експерта поради протичането на операция. Претърсени са общо осем места, направени са няколко ареста, иззети са 440.000 € в 2200 банкноти от по 200 €. До известна степен бе изненадващо, че тази операция налагаше и участието на директора на НСБОП, докато по същото време протича последната партньорска проверка на неговата служба. Този успешен случай можеше да е отличен пример, чрез който да се покаже как са извършили процеса на идентификация, как е подготвена операцията, какви способи са използвани. Вместо това на експерта не бе предоставена друга информация освен първоначалната, която бе съобщена и в новините. Експертът не получи допълнителна информация и през седмицата, противно на неговите очаквания. Интересното в случая бе, че тази успешна операция до известна степен противоречи на министър Петков, който при предишната среща с експерта заяви, че България вече не е страна производител на фалшиви пари, а само транзитна страна, именно защото през изминалите години България е имала изключителен успех в борбата с фалшива валута.

б) Поръчковото убийство на Иван Тодоров – Доктора – водеща фигура от организираната престъпност в София, сряда, 22 февруари 2006 г.

Експертът провеждаше среща с представител на разузнавателното звено на НСБОП, когато се случи това убийство в центъра на София през деня. Самият експерт трябваше да информира него и колегите му – те не бяха получили никакъв сигнал. Впоследствие експертът така и не получи допълнителна информация по случая. По-късно му бе обяснено, че НСБОП не отговаря за разследването на поръчкови убийства на фигури от организираната престъпност, което наистина е много изненадващо. Как българските правоприлагащи органи могат да си съставят цялостна картина за организираната престъпност, ако такъв случай, който е тясно свързан с организираната престъпност, не се разследва от службата за борба с организираната престъпност?

Заглавия от медиите относно сериозни проблеми на МВР след партньорската проверка


  1. Безсилието срещу престъпността поражда безсмислие, вторник, 28 февруари 2006 г., в-к “Дневник”


Убийството на Иван Тодоров – Доктора, е тежък удар за МВР, следователите и прокурорите поради една основна причина: преди 5 месеца братята Маргини и други три лица с криминално досие бяха задържани по обвинения за подготовката на убийството на Иван Тодоров – Доктора, а Прокуратурата е почти готова с обвинението. Фактът, че тези лица са били задържани за планирано убийство, чиято мишена е убита докато те са в затвора, може да означава две неща. Първо, МВР, ангажирано с програмата за защита на свидетелите по случая с Маргините, не е обърнало внимание на реалността навън и дори не е предупредило жертвата за планираното покушение срещу нея. Можеха да осигурят наблюдение, ако не заради всичко останало, то поне поради простата причина да потвърдят или отхвърлят доказателствата срещу братята Маргини. Всеки криминалист ще ви каже, че това са основните неща. Човек се учудва от отговора на вътрешния министър, че той не може да знае дали някой от над 60 000 служители на МВР е предупредил ‘някого за каквото и да било’. Директорът на Национална следствена служба сподели, че съдейки по моралния облик на адвоката на жертвата, който твърди, че Иван Тодоров е бил предупреден, може да се има доверие на думите му. (Със сигурност министърът на вътрешните работи е работил по случая и има доказателства, които са ключът към въпроса). На първо място по абсурдност на коментарите са следователите. На първо място, началникът на екипа, разследващ братята Маргини, съобщи пред българската национална телевизия, че фактът, че братята са били в затвора по време на убийството, не означава, че те имат алиби. Директорът на НСлС, Ангел Александров, каза в неделя, че ‘за съжаление арестуваните лица имат на разположение изключително развити средства за комуникация”, и той дори не изключва възможността за друго нападение. Той посочи бившия министър на вътрешните работи, генерал Любен Гоцев, като следваща мишена, на което въпросният генерал отвърнал с насмешка, че няма от какво да се страхува, тъй като Александров владее положението. Второто правдоподобно обяснение произтича от първото: убийството на Иван Тодоров е толкова силен удар срещу МВР от страна на престъпния свят, че те са нямали друг избор освен да се придържа към обвинението срещу братята Мрагини. Всеки друг сценарий би опорочил съвместните усилия на полицията, следствието и прокуратурата. Оттам и безсмислицата, че всеки би могъл да планира убийство от затвора. Как е възможно директорът на НСлС да говори за планиране на убийство от затвора, след като не е разрешена комуникация по време на предварителния арест без предварително разрешение от следовател или прокурор! Съответните органи, участващи в борбата с организираната престъпност, са на път да дискредитират себе си и държавата като признават тоталния контрол на мафията, включително и от затвора. Същият погрешен подход е в основата на невъзможността да се пребори организираната престъпност в периода на преход: прибягва се до помощта на медиите, за да бъдат подкрепени схемите на обвинението, така че в никакъв случай да не бъде признат провалът. Ето защо вместо успех при пресичането на мрежата на мафията, ние сме свидетели на комични изявления, произнасяни с плам, но същевременно беззвучни и без съдържание. Безсмислието ще се затвърди, защото убийството на Иван Тодоров показа неспособността на службите на МВР, следствието и прокуратурата да са справят, и сега усилията ще бъдат насочени към прикриване на следите на неспособността. Дори ако полицията не е успяла да организира наблюдение над Иван Тодоров, половин час преди убийството му ескортът на турския президент на посещение в България е преминал през същото място, което означава, че е имало полицейски патрули в района. Дори ако са били освободени от пост, на булевард България, най-често използваният маршрут от правителствени превозни средства, винаги има полицейски патрули. Няма друг път за бялото ауди на убийците освен двете най-натоварени пътни артерии и дузина свидетели са били очевидци на престъплението. Но ако си представяте, че полицията може да бъде мобилизирана за 5 минути, а убийците да бъдат спрени, то сигурно гледате твърде много полицейски филми и не живеете в реалността на българската полиция. Абсурдните коментари, направени от ръководни служители на МВР, целят да прикрият най-обезсърчаващия от всички факти на прага на членството на страната в ЕС, а именно: липсата на рутинна работа, наричана още професионализъм, управление на качеството и не на последно място, техническа поддръжка. Тъжно е да се признае този факт, но става все по-очевидно, че българските служби по сигурността са неспособни да си вършат работата, което техните ръководства компенсират с непрекъснато говорене. Не искам да мисля какво може да стане в съдебната зала, ако и следствието, и прокуратурата не успеят да формулират разбираем мотив за замисленото убийство на генерал Любен Гоцев например. Ако прословутите защитени свидетели, които от своя страна са обвиняеми по други дела, са склонни да търгуват показанията си срещу братята Маргини в замяна на помилване, то още един провал на съдебната система се разкрива пред очите ни.
б) Файлове на полицията могат да се изтеглят от Интернет свободно в България, вторник, 7 март 2006 г.

Медиите алармираха, че материали на полицията с чувствително съдържание, включително доклади за разследвания, разпити и филмов материал, могат свободно да бъдат изтегляни в България. Чрез използване на програмата за споделяне на файлове DC++, репортери от вестник “Монитор” са изтеглили около 260 полицейски файла през последните два дни. Сред файловете с музика в споделената директория на потребител с името nAMnePCa, който се е регистрирал на сървър DC.data.bg, репортерите открили стотици файлове от множество полицейски разследвания. Освен, че е нарушен принципът на поверителност, свободният достъп до такива файлове нарушава правата на гражданите, които са били разпитвани. Едно такова лице – 42 годишната Милена С. била шокирана да научи, че записът на целия й разпит през 2004 г. относно работата й в салон за масажи е можел свободно да бъде изтеглен от Интернет. "Шокирана съм," е казала тя за вестника, "Как може това да бъде публикувано в Интернет?". Според жената този период от живота й е отдавна забравен и ще съди хората, които са оповестили информацията. Потребителят, на чийто компютър са били намерени всички файлове, твърди че няма представа как са се озовали там. Много полицейски ръководители са обещали да проучат случая. В официално съобщение МВР накратко информира медиите в понеделник вечерта, че разследва случай на изтичане на некласифицирана информация.


Основни препоръки


  1. Тъй като тази партньорска проверка страдаше откъм превод, ЕК следва да обмисли да използва свои преводачи, за да обезпечи най-добрите и най-надеждните резултати.

  2. По-горе експертът спомена проблема с набирането на проекти и в резултат на това – съществуващия сбор от решения. За да бъде този сбор ефективен, ЕК трябва да бъде последователна от своя страна. Трябва да бъдат идентифицирани и прилагани показателите за мониторинг на напредъка. Оценката на напредъка може да бъде проверена например от Европол/OLAF или от независим наблюдател.



Препоръки към НСП


  1. НСП трябва да запълни капацитета си, свободните позиции трябва да бъдат запълнени възможно най-скоро.

  2. Процесът на набиране и повишаване на служителите трябва да стане по-прозрачен. Един по-демократичен процес в НСП ще допринесе за обучаването на полиция, която да бъде защитник на демократичните права на гражданите. В сравнение с повечето страни от ЕС, в тази сфера не участват обединения (съюзи). Те биха могли да бъдат нужния гарант за това, което Етичният кодекс на служителите на МВР гласи, а именно: „Полицейската институция е отворена за всеки български гражданин, който се съобразява с изискванията на законовите и подзаконовите актове, и не се допуска дискриминация при подбора на кандидати”. Съобразяването с тези препоръки може до голяма степен да ограничи шуробаджанащината и да насърчи младите българи да се присъединят към полицията и да служат на страната си.

  3. За оставащите свободни позиции НСП се опитва да привлече служители от Национална следствена служба с цел да се запълни съществуващия недостиг от 550 (2000 - 1450) служители. От една страна това може да допринесе за привличане на професионален опит, а от друга – съставът на НСлС бе значително намален поради доказаната й неефективност. Този тип набиране на служители може да пренесе съществуващите проблеми към новия организационен подход и да намали очакваната ефективност. Запълването на свободните позиции за дознатели с бивши следователи трябва да бъде тясно свързано с обективни критерии за постигнати резултати.

  4. Добра стъпка е предприемането на дисциплинарни мерки срещу нарушенията на етичния кодекс. Но полицейският служител трябва да има по-силна позиция, за да обжалва такива решения и те да бъдат доказвани от независима институция.

  5. Вече прилаганата система за отчитане на приходите на служителите на НСП е много добро начало за създаването на прозрачност и за борба с корупцията. Тези документи не трябва да остават в НСП. Трябва да се правят случайни проверки от службата на МВР, която отговаря за борбата с корупцията. В допълнение, това трябва да стане задължително за всеки служител на НСП. Експертът също така препоръчва да се оповестяват публично доходите на полицаите. Така гражданите ще могат да придобият представа дали начинът на живот на полицая съответства на средните приходи за заеманата от него длъжност.

  6. Експертът научи, че НСП отговаря за издаването на различни видове разрешителни. Сред тях са издаването на разрешителни на частни охранителни фирми и за оръжия. Трябва да бъде детайлно проверявано дали процесът на издаване на разрешителни е податлив на корупционен натиск.

  7. В този контекст политиката да се дава право да се използват “сини буркани” също трябва да подлежи на контрол. Експертът остана с впечатлението, че в София има много коли по улиците, които използват синя светлина. За обикновените граждани синята светлина е знак на държавната власт. Поради това тя трябва да бъде ограничена само до държавната власт. Както разбра експертът, министър Петков е споменал преди време, че ще се заеме с този проблем, защото знае, че е силно забележим сред обществото.



Препоръки към НСБОП

  1. Гореспоменатите препоръки към НСП са още по-важни за НСБОП като служба за борба с организираната престъпност.

  2. Като се разгледа организационната структура на ДНСБОП, изглежда, че службата не е обезпечена с достатъчно кадри, дори ако всички свободни позиции бъдат скоро запълнени. Трябва да бъдат разпределени повече позиции.

  3. НСБОП трябва да разработи подход за ефективно генериране, иницииране и провеждане на разследвания.

  4. Дори ако България в някои области на организираната престъпност се очертава по-скоро като транзитна страна, контрабандата изисква професионални структури (организирани престъпни групи), за да премине през българските граници. Концентрирането на различни полицейски служби в една дирекция на полицията е добра стъпка към подобряването на работата на правоприлагащите органи в пограничните региони. Митниците трябва да бъдат поканени да се присъединят към тези усилия.

  5. Отговорностите по границата трябва да бъдат насочени и, ако е необходимо, трябва да бъде разпределен повече персонал.

  6. Трябва да бъде оценен потенциалният наркотуризъм.

g) Подходът да се проучват единични престъпления, извършени от членове на организирана престъпна група, вместо да се проведе разследване на цялата тази престъпна група, е неприемлив. Това може да бъде само ultima ratio, когато всички други опити са се провалили. В тази връзка процесът на “набелязване” на организирани престъпни групи за разследване би трябвало да претърпи известна професионална промяна.
h) Организираните престъпни групи наистина извършват различни престъпления. Ако НСБОП се вглежда само в отделните престъпления, тя няма да види цялата картина. Фрагментарният подход на разследване подкопава усилията за успешно приключване на отделните случаи и затова трябва да бъде избягван.
i) НСБОП, ако не е водеща, то поне трябва да се включва, при разследването на поръчковите убийства.
g) НСБОП трябва да обвързва още по-тясно усилията си по разследване на трафика на наркотици и пране на пари.
k) В затворите и местата за задържане трябва да бъде премахнато "незаконното" използване на мобилни телефони. Българските власти трябва да обмислят използуването на съществуващи технически средства за сканиране, за да откриват подобни телефони, за да се прекъсне незаконната комуникация на престъпниците.
l) Възможното изтичане на полицейски файлове в Интернет, което е показател за изтичане (корупция) или за технически проблеми на Полицията е абсолютно неприемливо. Това подкопава международното полицейско сътрудничество и трябва да бъде разгледано приоритетно заради собствения интерес на България.
Препоръка във връзка с новия НПК
А) Намаляването на полицейските служители с разследващи правомощия от 10000 до 2000 може би е прекалено амбициозна идея и като възможна последица може да навреди на идеята за осигуряване на правосъдие. Резултатът от оценяването в рамките на една година от реалната ситуация трябва да бъде наблюдаван отблизо.
B) Във връзка с регулирането на продължителността на процеса на разследване (максимум 2 години), ще трябва отблизо да се наблюдава дали това може да опорочи сложните разследвания на случаи на организирана престъпност, и по този начин да доведе до нещо като " ефект на амнистия".
C) До момента разпределянето на наказателните дела (кой кое разследване поема) се прави от старши прокурори. Тази система трябва да бъде заменена със система за случайно разпределяне на делата, която предотвратява каквото и да било въздействане върху процеса на разпределяне на дела.
D) Криминалните следователи не се допускат като свидетели в съда. В повечето други европейски страни, те могат да бъдат използувани като свидетели, и са се доказали като ключови такива, особено в успешни случаи на международна организирана престъпност. Ето защо съществуващата уредба трябва да бъде преосмислена.
Е) Политиката на съхранение на иззетите активи трябва да бъде ревизирана - слабите й места, довели до споменатия случай, трябва да бъдат идентифицирани и да се предприемат необходимите мерки
Заключения

Експертът беше изненадан да научи, че дори Министърът на вътрешните работи, в своите встъпителни бележки пред мониторинговия доклад на 25 октомври 2005 г., се позовава на партньорската проверка като на сигнал за предупреждение. Още от началото на присъединителния процес трябваше да е пределно ясно, че България трябва да постигне определени стандарти, особено в сферата на правосъдието и в системата за правоприлагане. В много от областите проектите ни бяха представяни като такива в подготвителния си етап, като току що изпълнени, или в процес на изменение, което предоставя твърде стеснена база за оценка на ползите от тези проекти по отношение противодействието на организираната престъпност.


Например, новата структура на Националната полиция, която въплъщава волята да бъдат концентрирани усилията в сферата на правоприлагането, изглежда модерна и ефективна. Но ще подкрепи ли тази нова структура противодействието на организираната престъпност? Вижда се, че в процеса на хармонизиране с Европейските стандарти за борба с организираната престъпност, са изпълнени или са в процес на изпълнение много проекти, въвеждащи най-добрите европейски практики, например въведената през 2005 г. Програма за защита на свидетелите. Нейната ефективност тепърва ще бъде доказвана. Но само с подбиране на най-добри проекти не може да се гарантира че пъстротата от решения ще заработи по един надежден начин. Например: идеята за база данни за лицензи за законно притежавано оръжия е добър подход за контрол върху пазара на законно притежаваните оръжия. Незаконните оръжия са проблемът при търговията с оръжия и поръчковите убийства. Нито едно от оръжията, използвани при поръчковите убийства, не съвпада с такова, фиксирано вече в базата данни. Експертът беше още по-изненадан по време на срещата при Главния прокурор, когато неговият заместник, г-н Манчев, в контекста на актуалното към онзи момент поръчково убийство в София, започна да спори за общия брой на поръчковите убийства. От страна на ЕК се борави с цифрата 173 поръчкови убийства (в т.ч. и опитите за такива), за периода 1992 – 2005 година. Като се позова на проучване за периода 1999 – 2005 г., г-н Манчев твърдеше, че са станали само 95 убийства. Спорът по броя на убийствата въобще не е важен. Проблем е самият факт на извършване на въпросните убийства от години. Дестабилизирането на морала на обществото, включително морала на полицията, е дори по-голям проблем, който трябва да бъде решен, и който проблем само България може да реши. Отношението към проблема, отдаването на работата предопределят успеха в борбата с организираната престъпност. НСБОП като че ли вместо проактивно, взема само реактивно отношение по въпроса. В много от дискусиите събеседниците на експерта казваха, че изчакат да получат сигнали. Специално в сферата на борбата с организираната престъпност дори жертвите избягват да подават сигнали, защото се страхуват от последствията. Изчакването на сигнали не е достатъчно добра позиция, която да води до успех. По време на всичките си срещи в НСБОП експертът очакваше да види повече ентусиазъм, и повече отдаденост, към новите подходи за противодействие на организираната престъпност, които да са породени от новия НПК и новия ЗМВР. Понякога събеседниците не изглеждаха убедени. Цитат “ЕК иска от нас да направим”, а понякога имаха възражения срещу позицията на ЕС. Но НСБОП показа също така, че може да работи с модерните инструменти на правоприлагането. Бяха в състояние да идентифицират голям брой организирани престъпни групи, и даже още по-голям брой членове на такива групи. Така събраните оперативни данни трябва да доведат до един прозрачен и солиден процес на набелязване, който да бъде оценяван и настройван. Но, по мнението на експерта, реално в България случаят все още не е такъв. Само с уточняването на броя на престъпните групи и броя на членовете няма да се реши проблема. Експертът очакваше събеседниците му да го убедят, че се развиват в правилната посока и ще имат ценен принос в правоприлагащата общност на ЕС. Срещата по кибер-престъпления и тази в НИКК, протекоха много по-добре, и наистина доказаха, че е възможно да се приложи по-различен подход. Окуражителни са и подобряващите се резултати на НСБОП по отношение на оказваната подкрепа и сътрудничество с международната правоприлагаща общност.
Докладът е изготвен от: Klaus Jansen, Bund Deutscher

Kriminalbeamter



Rheinbach, Germany – March 2006
Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница