Брой юбилеен, април 2016 г



страница1/2
Дата02.06.2018
Размер0.52 Mb.
#71163
  1   2


Брой юбилеен, април 2016 г.

'HTT'T Празнува

инж. Мария Жайгарова- Йорданова, директор на ПГТТ ”Христо Ботев”

ГОДИНИ

ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ В ГРАД СМОЛЯН

Скъпи ученици,

Уважаеми колеги,

Преди 80 години родолюбиви
българи, отчитайки необходи-
мостта от знаещи и можещи
специалисти, поставят начало-


то на професионално-
то образование в Смо-
лян. През годините се
променя нашият град,
а с него и училищна-
та мрежа. Създават се
професионални учебни
заведения, отговарящи
на потребностите на
развиващата се иконо-
мика. Съществуващите
години наред Техникум
по дървообработване и
облекло, Техникум по
автотранспорт и Тех-
никум по механотех-
ника през 2005 година
се обединяват в ново
училище - нашата про-
фесионална гимназия.


Днес ние - настоящи и минали
ученици, учители и служители
всички сме заедно, защото но-


10

ГОДИНИ ОТ

СЪЗДАВАНЕТО НА ГИМНАЗИЯТА

сим спомените в умовете си, а любовта към образованието в сърцата си. Днес си дават сре­ща спомените на хората с по­сребрели коси и динамичното и предизвикателно настояще на днешните ни ученици, учители и служители. Така е днес. Така ще бъде и за в бъдеще. Винаги заедно с ясна цел - напред и на­горе. Ако имах силните криле на орела, бих литнала в небето и с полет бих написала: БЛАГО­ДАРЯ ВИ, УВАЖАЕМИ КОЛЕ­ГИ! Благодаря ви за спокойния ми трудов делник, защото знам, че Вие сте до мен рамо до рамо.

Уважаеми ученици, Вашата младост е нашето ежедневно вдъхновение. Вашите усмивки са нашият заряд и спокойствие. Бъдете живи и здрави и носете в сърцата си своето училище - Професионална гимназия по техника и технологии „Христо Ботев”.

НА МНОГАЯ ЛЕТА!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!


ХРИСТО БОТЕВ” – ГРАД СМОЛЯН








стр. 2/ 80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ

ПГТТ НАСЛЕДНИК НА БОГАТИТЕ ТРАДИЦИИ НА:



СРЕДНО ПРОФЕСИОНАЛНО ТЕХНИчЕСКО

училище по дървообработване и

ОБЛЕКЛО „КИРИЛ МАДЖАРОВ”

СРЕДНО ПРОФЕСИОНАЛНО ТЕХНИчЕСКО УчИЛИщЕ ПО АВТОТРАНСПОРТ „АНТОН ИВАНОВ”

ТЕХНИКУМ ПО МЕХАНОТЕХНИКА „ХРИСТО БОТЕВ”

В СВОЯТА 80-Г0ДИшНА ИСТОРИЯ УЧИЛИЩЕТО ПО ДЪРВООБРАБОТВАНЕ И ОБЛЕКЛО ИЗВЪРВЯ НЕ ЛЕК, НО ДОСТОЕН ПЪТ НА РАЗВИТИЕ

През 1932г. Министерството на труда, под прякото ръководство на Пловдивската индустриална кама­ра, открива в Смолян „Държавен занаятчийски курс по мебелно столарство“ с цел да проучи условията и нуждите от такъв тип училище. Подготовката на курсистите, качеството и пласмента на продукцията били доказателство, че може да се разкрие професи­онално училище.

През 1936г. курсът е преустроен и преименуван в „ Практическо държавно мебелно-столарско учили­ще“ с три годишен срок на обучение. Под ръковод­ството на неговия първи директор - специалиста Асен Цончев - училището преодолява редица труд­ности. Най- сериозен проблем е липсата на собствена сграда, където да се осъществява обучението, което до тогава се е провеждало в стари частни и обще­ствени сгради, като учениците сами правят тезгяси и саморъчно допълват инструментите. В повечето случаи детайлите се изработват ръчно, което е отне­мало много време, а машините за обработка на дърво липсват. Едва при настаняването му в приземния етаж на основното училище се преминава към по- пълноценна учебно-практическа дейност с акцент върху овладяването на занаята. Оттогава датират и първите изложби, които се превръщат в традиция, влияейки върху вкуса и изискванията на населението за вътрешно-битово обзавеждане. Във вестник “Бор­ба“ от 19 юли 1938год., издаван в Пловдив, има съоб­щение за тридневна изложба в училището, скромна, но с големи успехи.

През 1943г. от с.Смилян в Смолян е преместено едно, съществуващо за кратко време, училище за гор- но дамско облекло, разполагало тогава само с една шевна машина. През следващата година то се слива със столарското училище.

Интересът на тогавашната смолянска общественост към новооткритите специалности е голям, но про­блемът със сградата все още не е решен. Училищното ръководство, подкрепено от гражданите, предприема в 1950 г. важна стъпка - строителство на самостоятел­

на сграда. Ентусиазмът е голям, активно и доброволно се включват ученици, учители и граждани.

През 1952г. училището се преименува в „ Промиш­лено училище за трудови резерви № 49 “, отделът „Горно дамско облекло” бил закрит.

През 1957г. се преименува в “Промишлено учили­ще по дървообработване”, а през учебната 1961/1962г. става „Професионално - техническо училище по дървообработване и облекло и обществено хранене“ , като е разкрит и отдел „ Обществено хранене“. Отто­гава започва разширяването и обогатяването на мате­риалната база, привличат се нови ученици от града и околните села, разширяват се специалностите.

През учебната 1969/1970 г. успоредно с ПТУ се раз­криват и две паралелки СПТУ.

Специалностите “Готварство и сервитьорство” през уч.1970/1971г. се отделят, за да положат основи­те на бъдещото СПТУОХ .

С решение №130 от 3 декември 1974г. на Изпълни­телния комитет на ОНС училището се наименува на името на родопския поет Кирил Маджаров. Тогава за първи път се празнува неговият патронен празник.

През 1975-1976г. се разкриват две нови специално­сти : „Плетачество” и “ Тъкачество”, които съставля­ват през следващата учебна година ядрото на новото СПТУ по текстил в гр.Златоград.

От 1981г. се въвеждат специалностите: „Оператор в шевното производство“, „ Оператор в мебелно­то производство“ и „Оператор в производството на врати и прозорци“.

От 1983г. към училището е обособен УПК с едного­дишен срок на обучение. Акценти се поставят главно върху придобиване и реализация в професията, из­брана от възпитаниците.

В 1986г. СПТУ„Кирил Маджаров“ празнува своя 50 годишен юбилей като с Указ на Държавния съвет е наградено с орден „Кирил и Методий“ II степен.

През учебната 1989/1990г. е открита първата техни- кумска паралелка „Технология на облеклото“, а през следващата учебна година и втората - „Моделиране и


80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ / стр. 3

конструиране
на облеклото“.


На 2 април
1996г. със за-
повед РД 14-
30 на МОНТ,
СПТУДО се
преобразува в
Техникум по
дървообработ-


ване и облекло / ТДО/ и е разкрита нова четириго-
дишна паралелка „Мебелно производство“. От този
момент техникумът развива две основни направле-
ния с пет специалности: две в дървообработването и
три в шевното производство.


Преломен момент в историята на училището е 28.07.1998г., когато сградата му е опожарена. Въпреки разрушената материална база, ученици и учители по­лагат сериозни усилия и воля , всеотдайност и много труд, за да се провежда нормален учебен процес. Дори



Изучавани специалности през годините:

  • мебелно столарство;

  • горно дамско облекло;

  • готварство и сервитьорство;

  • плетачество;

  • тъкачество;

  • оператор в шевното производство;

  • оператор в мебелното производство;

  • оператор в производството на врати и прозорци;

  • технология на облеклото;

  • моделиране и конструиране на облекло от текстил;

  • мебелно производство

успяват да положат основи на нова традиция - еже­годно да правят модни ревюта и изложби на дърворез­би, врати, прозорци, проекти по вътрешна архитекту­ра, изработени от възпитаници на техникума.



НОВАТА СГРАДА НА УЧИЛИЩЕТО

училището по автотранспорт започва

своя живот през 1960г. в няколко стаи на Строител­ния техникум и няколко бараки, построени със соб­ствения труд на учители и ученици.

Първите три години подготвя само професионал­ни шофьори от 6 окръга: Смолянски, Кърджалийски, Хасковски, Пловдивски, Пазарджишки и Благоев­градски. Курсът на обучение е 1 година.

Липсата на автомобили за кормилна практика е проблем, който се решава през следващите години с много труд от страна на ръководството на училище­то. В началото автомобилите са 5 и на тях се кормува на три смени - от 6,00 ч. до 24 часа.

В продължение на три години училището подготвя професионални шофьори категория „С2”, като броят на завършилите е 809 души.

През учебната 1963/64 г. се открива първата паралелка с 4-годишен курс на обучение по специалността „Авто­мобили, поддържане и ремонт” и 3 паралелки с 2 - годи­шен курс на обучение по специалността „Автомобилни монтьори”; едновременно с това са открити и 6 паралел­

ки за професионални шофьори, категория „С1”

Към обособения Техникум по автотранспорт се от­крива специалността „Електрообзавеждане на про­мишлени предприятия” - през учебната 1967/68 г. Условията за работа са незавидни - учебният процес се води на две смени, а преподавателският колектив е ангажиран целодневно.

От началото на 1970/71 г. от Техникума по авто­транспорт се обособяват две средни училища: Техни­кум по механотехника и Професионално - техниче­ско училище по автотранспорт.

През периода от 1971/72г. до 1976/77 г. броят на па­ралелките значително нараства, като през последната учебна година те са 9.

През м. март 1974 г. завършва строителството на учебния комплекс, състоящ се от учебен корпус с физ­културен салон, производствен корпус, общежитие. В последствие се изгражда физкултурна площадка и ав- тополигон. Обогатява се училищният автопарк.

Броят на паралелките е общо 17 през 1979/80 г.

През периода 1987г. - 1995г. в обучението са въведе­ни нови специалности: „Експлоатация на автомобил­ния транспорт”, „Електротехника на автомобилния транспорт”, „Управление на транспортно предпри­ятие” и „Автомобили и кари”.

В 2000/2001 г. е премахнато обучението за водачи на МПС категория С, което се отразява много неблаго­приятно на приема на деветокласници в училището. Въпреки протестите на учениците и уверението на министъра на образованието за преразглеждане на това решение, то си остава. За първи път от създава­нето си Училището няма да обучава по специалност­та „Монтьор и водач на МПС”.

От 07.07.2002 г. Техникум по транспорт се преиме­нува в Професионална гимназия по транспорт „То­дор Каблешков”.




стр. 4/ 80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ



СГРАДАТА НА ТЕХНИКУМА ПО МЕХАНОТЕХНИКА

В НАЧАЛОТО....

На 01.09.1970г. е открит Техникум по механотехни- ка - Смолян, след отделяне от Техникум по автотран­спорт. Причина за откриването е необходимостта от подготовка на кадри за развиващата се промишленост в града и окръга. Директор на ТМТ става инж. Пет­ко Дечевски. Новото учебно заведение започва първа­та учебна година в базата на СПТУ по автотранспорт- горните два етажа от сградата с 14 паралелки.

Първите специалности са: ’’Експлоатация на автомо­билния транспорт” , “Електрообзавеждане на промиш­лени предприятия” и “Студена обработка на металите”.

По-късно се откриват и нови специалности - “Стру- гар-фрезист” и “Монтьор на радио - телевизионна техника”.

През 1974г. Техникумът приема за свой патрон името на най-бележития революционер Христо Бо­тев. На първия патронен празник се връчва знамето, където е извезан образът на Ботев.

През 1980г. училището отбелязва своя 10-годи- шен юбилей. Инж. Марин Мръвков отчита сериозни успехи не само в учебната работа, но и в учебно-про­изводствената практика. До 1980г. ТМТ са завърши­ли 2265 ученици, от които почти всички са намерили

реализация в предприятията на Смолян.

Следващите години усилията на директора и на це­лия колектив са насочени към създаване на собстве­на база, отговаряща на изискванията.

Три години по-късно министърът на народната про­света, проф.Александър Фол, открива “Учебно-про­фесионалния комплекс” за обучение на ученици във втора и трета степен на ЕСПУ със специалности­те: “Оператор на металорежещи машини’”’Шлосер- инструменталчик” и ”Монтьор на електронна техника”.

През учебната 87-88г. в ТМТ се изучават още спе­циалностите: “Експлоатация, поддръжка и ремонт на автомобили и кари”,“Технология на машиностроене­то и студена обработка”, “Промишлена електроника” и “Машинен монтьор”.

1989г. Учебните занятия се провеждат в новата дългоочаквана сграда на училището.

На 3 март 1990г. е пусната в експлоатация вътреш­ната телевизионна система на ТМТ, предназначена за повишаване качеството на учебния процес. Вътреш­ната телевизионна уредба е първата в смолянския ре­гион и една от първите в страната.

В периода 1992-1994г. е осъществен прием на уче­ници след завършен 7 клас по специалностите ”Ав- томобили и кари” и ”Радио-техника и телевизия”.

По случай 25-годишнината от създаването на тех­никума, в двора на сградата е открит бюст-паметник на патрона.

2001г. инж. Мария Жайгарова е първата жена ди­ректор на училището .

През 2003г. Техникумът става Професионална гим­назия по техника и технологии като запазва името на своя патрон.

2005 година е наситена с много разнообразни и качествени мероприятия - пленери, изложби, радио­предавания и състезания. Поета е и инициатива за спасяване на кораба “Радецки”.

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ

2005г. Със заповед на министъра на образованието и на-
уката трите училища се обединяват и се създава Професи-
онална гимназия по техника и технологии (ПГТТ).


2008г. Със заповед на МОН, ПГТТ приема за свой па-
трон „Христо Ботев”
.

2009г. По предложение на ученическия съвет е израбо-
тено и осветено училищното знаме и лого ”Да учим днес,

за да успеем утре” с емблема на
гимназията.


2009г. Закупен е нов учебен ав-
томобил „Фолксваген Джета”, См.
50-60 АМ.


2009г. Първо място на областно
състезание „Роклята в моя гарде-
роб”, трето място на национално-
то състезание в гр. Русе в раздел
„Мулажно облекло”
.

Моделите са изработени от ученици и представени от ма-
некени, също наши ученици.


2009г. Обзаведена е фитнес зала.

2010г. Утвърдени са нови символи на гимназията-златен
и сребърен медал.


2010г. Открита е единствената в региона антистрес зала.
2010г. Отбелязване на рождената дата на патрона на учи-

лището с бинарен урок на тема:
„Ботев-толкова близък и така не-
достижим”
.

2011г. Бинарен урок на тема:
„Антропогенният фактор и гло-
бални проблеми в историята на
Земята”.


2012г. Училището е домакин на
регионално състезание ”Най-добър
млад автомонтьор и водач на МПС”,
завоювано е второ място.







80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ / стр. 5

2012г. По повод Деня на Европа - 9 май- евродепутатът Владимир Уручев открива изложба „Еврокоридор“, под­готвена от клуб „Аз, европеецът” по проект „Успех”. Еврокоридорът

2012г. - 2013г. Работа по проекти - „Училище за себеутвърждаване и под­готовка към европейски хоризонти” , ,,Учениче- ски практики” и „Нова възможност за моето бъдеще”.



2013г. Национални

(

първенци в състезанието
„Мога и зная как”- Ивай-
ло Сакалиев и Меджит

| Саитов.



г Ивайло Сакалиев и
I Меджит Саитов защити-
I ха по най-достоен начин

името на ПГТТ „Христо


Ботев”

2015г. На световните
летни игри на
Special
Olympics
в Лос Анже-
лис са завоювани четири
сребърни медала по вди-
гане на тежести от Чудо-
мир Бачочев.


Господин Николай Ме-
лемов и сребърният ме-


далист по вдигане на тежести Чудомир Бачочев

ДИАЛОГ



ПОГЛЕД КЪМ МИНАЛОТО
И БЪДЕЩЕТО


Господин Михалакев, опишете
накратко вашата професионал-
на биография, свързана с обра-
зованието.


Завършил съм ВЛТИ - гр. Со-
фия, специалност „Дървообработ-
ване”. След 5-годишен стаж в завод
„Острица”, град Смолян, от месец
януари 1975г. постъпих на работа
в СПТУДО като заместник дирек-
тор по производствено обучение.
От 1981 година заех длъжността


инж. Кирил Михалакев,
директор на училището.
директор на СПТудо от Как се справихте с предизви-
1981г. до 1998г. кателствата като директор?

През периода, когато заемах длъжността директор, бяха разкрити нови специалности по облекло с 5-годишен курс на обучение и от СПТУДО училището се преобразува в ТДО. Изцяло бе обновена материално-техническата база в учебното заведение. Наред с общообразователната подго­товка и добрата материално-техническата база осигурих­ме много добра професионална подготовка на учениците, които веднага се реализираха в производството.

Създадоха се добри условия за учебно производство.
Всичко това се осъществи с прякото участие на учители-
те практици. Като директор всички проблеми, които съм
разрешавал са били с подкрепата на добрия колектив. За
което благодаря!


Кое беше най-трудното Ви решение?

През цялата ми ръководна дейност винаги на първо мя-
сто съм поставял отношението ми към личността на чо-
века. Помагал съм на учители и ученици в нужда, но най-
трудното решение е било да съкратя колега, затова никога
не съм го направил и винаги съм се стремял да запазя учи-
телския състав като цяло.


Тежко преживях закриването на училището, в което съм
работил с голямо желание и всеотдайност.


Вълнувате ли се от проблемите в образованието днес?

Не съм безразличен към проблемите на образование-
то, особено в професионално отношение. С тревога следя
процесите на разпад на професионалното образование.


Как виждате бъдещето на младите хора, които желаят
да се реализират в България?


Със закриване на професионалните учебни заведения
децата ще излизат неподготвени за реализация в живо-
та. Ако продължат така нещата, бъдещето на младите хора
е неясно, затова трябва да се проведат редица радикални
промени, които да дигнат на крака изгубената ни образо-
вателна система.


Вашите пожелания

Пожелавам на всички преподаватели здраве и нови
творчески успехи в сферата на образованието!


Господин Славчев, опишете
накратко вашата професионал-
на биография, свързана с обра-
зованието.


През 1974г. по разпределение
на ОНС, започнах работа в Тех-
никума по механотехника ”Хр.
Ботев”. Три години по-късно бях
назначен за зам. директор по
производствено обучение, а през
1980г. за директор на училището.


На 1.09.1986г. започнах рабо-
та в Средно професионално тех-
ническо училище(в последствие
Техникум по транспорт) като ди-
ректор до 1998г., когато по соб-
ствено желание напуснах учили-


щето, но малко по-късно се върнах отново като учител в
ТМТ”Хр. Ботев”.


Мисля, че бях достатъчно подготвен за ръководител, тъй като имах сериозен опит като зам. директор, а така също и примера на г-н Мръвков като много успешен директор на ТМТ ”Хр.Ботев”.

Как се справихте с предизвикателствата като дирек­тор?

Предизвикателствата, проблемите и трудностите бяха ежедневни-двусменен режим на обучение, липса на класни стаи и работилници, на физкултурен салон, на спортна пло­щадка А в същото време обучавахме 1200 ученици.

Трудни решения е имало доста. Но най-сериозни за мен са били тези, свързани със съкращения на персонал и ко­гато се е налагало отстраняване на ученици от учебния процес. Винаги съм се стараел да бъда максимално обекти­











инж. Георги Славчев, директор на Техникум по механотехника - 1980/81г., директор на СПТУА от 1986г. до 1998г.




стр. 6/ 80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ

вен и справедлив, но в същото време, когато се е налагало,
безкомпромисен.


Вълнувате ли се от проблемите в образованието днес?

За съжаление не следя доста отблизо проблемите в обра-
зованието. Но се радвам на опитите, макар и доста позакъ-
снели, за реанимация на професионалното образование.
На този етап младите хора в нашата държава трудно се
реализират. Особено в такива малки региони като Смолян
и общината. Проблемите са сериозни, а и за в бъдеще не се
вижда перспектива.


Вашите пожелания

На целия колектив на ПГТТ ”Хр. Ботев” пожелавам
успешна и ползотворна работа, за успешно решаване на
предизвикателствата на времето, касаещи професионал-
ното образование.


Господин Мръвков, опишете
накратко вашата професионал-
на биография, свързана с обра-
зованието.


На 1.09.1971г. по покана
на директора Петко Дечев-
ски, постъпих в Техникума по
механотехника,тогава нямаше
дори и една година от негово-
то създаване. Година по-късно
станах негов директор. От 1 но-
ември 1980г. отново съм редови
учител по специалните предмети
и общотехническите учебни дис-
циплини. През това време съм


научен ръководител на училищния клуб по техническо и
научно творчество на младежта с около 25 кръжочни фор-
ми. От 1986г. отново съм директор на Техникума по меха-
нотехника, а през 1989г. открихме новата сграда - учебния
корпус, в който е настанена сегашната Професионална
гимназия.


На 21 декември 2001г. до пенсионирането ми съм На­чалник на регионалния инспекторат по образование за Смолянска област.

Носител съм на почетното отличие на Министерството на образованието ”Неофит Рилски”.

РАВНОСМЕТКА-30 години в техникума, от които 23 го­дини негов директор.

Г-н Мръвков, как се справихте с предизвикателствата като директор?

Без преувеличение, от всички училища в Смолян и окръга предизвикателствата пред мен като директор на най-голямото учебно заведение и пред целия учителски колектив бяха най-много и най-сериозни:

-Оскъдна база за обучението по теория.

-Временна, мизерна и недостатъчна база за обучението по практика.

-Липса на местни кадри(инженери) за обучението по специалните предмети.

-Обучение на две смени в продължение на 19 години.

-Дисциплината в почти хилядния състав на училището.

Достатъчно поле за действие и творческа изява, нали?

Как решавахте проблемите?

В годините на съзидание и растеж на учебното заведе­ние УСПЯХМЕ да отговорим на непрестанно растящите нужди на развиващата се икономика в Смолян и да не до­пуснем провал и хаос в почти хилядния училищен състав.

НИЕ ИЗГРАЖДАХМЕ И РАЗВИВАХМЕ ТЕХНИКУМА,
А ТОЙ ИЗГРАЖДАШЕ НАС КАТО СПЕЦИАЛИСТИ,
КАТО ХАРАКТЕРИ, КАТО ЛИЧНОСТИ.


Успяхме! Успяхме да въведем ред и дисциплина при
трудни условия!


Успяхме, защото МЕХАНОТЕХНИКУМЪТ СЕ ПРЕВЪ-
РНА В СЪДБА за повечето от кадрите работещи в него—
помощник директори, учители и помощен персонал.


ВСИЧКИ УСПЕХИ НА МЕХАНОТЕХНИКУМА СА
НАШЕ ОБЩО ДЕЛО!


Вълнувате ли се от проблемите на образованието днес?

След като 35 години съм „врял и кипял” в котела на об-
разованието, следя с най-голям интерес всичко, което ста-
ва в него, макар и косвено:


  • и за големия дефицит на ученици;

  • и за заплащането на учителския труд;

  • за новостите в ПГТТ ”Хр. Ботев”;

  • за нещата, които стават в министерството;

Как виждате бъдещето на младите хора, които желаят
да се реализират в България ?


Сега в България няма създадени добри условия за реа-
лизация на младите хора.


Дано нещата се развият в друга посока.

Все пак искам да пожелая на тези млади хора, които утре
ще попаднат във водовъртежа на живота-докато сте в учи-
лище се постарайте да вземете максималното от вашите
учители. Бъдете любознателни и ученолюбиви! Овладей-
те повече от една специалност! Човек не винаги попада на
вярната пътека в живота.


Бъдете упорити! Забравете мързела! Не пилейте времето
си!


Даже да достигнете висок професионализъм, парите от-
ново няма да дойдат сами. Трябва труд! Много труд! Цял
живот!


И накрая- съчетавайте умело всичко казано до тук с пре-
дизвикателствата на вашата младост. Животът е кратък, а
младостта отлита безвъзвратно!


Бъдете живи и здрави!Желая Ви успех!

Госпожо Жайгарова, какви са
Вашите стремежи за съвременна
и модерна гимназия?


Надявам се, че въпросът Ви е
насочен към професионална гим-
назия. Без да се замислям веднага
бих отговорила - всяка профе-
сионална гимназия би трябвало
да разполага с високо квалифи-
цирани учители, с най-новата и


модерна материално-техническа база, да поддържа добри
взаимоотношения с местния бизнес, за да подготвя конку-
рентно способни кадри, но това не би било достатъчно за
нашето съвремие.


Според мен всяко съвременно училище трябва да се отличава със своя дух. В логото на нашето училище: „Да учим днес, за да успеем утре”, е заложен духът на нашата гимназия, духът на знанието и успеха. Моята работа и ра­ботата на целия ни колектив е насочена към изграждането на дух на толерантност, сплотеност, взаимопомощ и вза- имоуважение. Нашите ученици се учат да приемат всяка трудност като изпитание и възможност за себедоказване. Те знаят, че успяват само тези, които никога не се отказват от мечтите си. Разликата между успелия човек и неудачни­



инж. Марин Мръвков, 23 години директор на Техникум по механотехника




80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ / стр. 7

ка не е в липсата на знания, а единствено в липсата на воля.

Всички ние - учители и ученици, работейки в екип, сме обединени от идеята, че това което знаем днес е не­достатъчно за утре. За това всеки ден, крачка по крачка, преодолявайки всички трудности и предизвикателства, вървим заедно напред, обогатявайки се взаимно със зна­ния, придобивайки умения и компетенции, формиращи висок професионализъм.

Ние - учители и родители - отчитаме, че светът се кре­пи на младостта, затова вярваме в стремежите на младите хора и гледаме с надежда на тяхното бъдеще.

Такъв е духът на нашата гимназия, а това е и моята пред­става за съвременно училище.

Ако имате втора възможност за избор на професия каква бихте избрали?

Връщайки времето назад, аз не мечтаех да стана учител. Имах други представи за моето бъдеще и завърших инже­нерно образование. През далечната 1980 година сякаш се намеси съдбата и ме изпрати учител в ТМТ „Христо Ботев”, и като инженер преподавах технически учебни предмети. И оттогава досега винаги звънът на училищния звънец е присъствал в трудовия ми делник, и нито за миг не съм съжалявала, че поех този път на професионално развитие. Сега от позицията на моята възраст и опит, сигурно бих избрала професията учител, защото тя ми дава контактите с младите хора, дава ми живата връзка с нашето съвремие и бъдеще.

Имате ли любима мисъл ( максима)?

Трудностите не ме плашат, те ме каляват. Пътят е напред

и нагоре!

СПОМЕНИ, МНЕНИЯ И СТРЕМЕЖИ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ

разговор с бивши ученици ОТ П Г Т Т

Емилиян Здравков Бакърджиев, студент 4 семестър магистър “Телематика” (Телекомуникации) в ПУ “Паисий Хилендарски” , управител на собствена фирма “ТЕХНО- ЛАЙТ” ЕООД с основна дейност търговия и ремонт на компютърна техника

Какви са спомените ти от нашето училище, с какво ще го запомниш?

Спомените ми от ПГТТ “Христо Ботев” са положител­ни. Благодарен съм на всички преподаватели, които ме насърчаваха и ми дадоха голяма част от своите знания и умения.

Какво ще посъветваш настоящите ни ученици?

Съветвам всички настоящи ученици да се възползват максимално от знанията на своите преподаватели, бъдете сигурни, че в ПГТТ “Христо Ботев” ще получите отлично техническо образование. Не пропускайте този шанс!

Какви са бъдещите ти планове?

Моите бъдещи планове са да завърша успешно ма­гистър “Телематика” и да продължа да се развивам в сфе­рата на компютърната техника.

Здравко Кавазов, студент в Университет по хранител­ни технологии, гр. Пловдив, IV курс, специалност „Авто­матика, информационна и управляваща техника”

Какви са спомените ти от нашето училище?

Спомените от моето училище са хубави и приятни. Не съжалявам, че съм избрал него, защото завърших това, което исках. Днес в УХТ- гр. Пловдив продължавам да уча и да надграждам над основите, които ми даде гим­назията.

Би ли се записал отново, ако трябва да избираш?

Да, бих го избрал отново, защото то ми даде много до­бри теоретични познания и добра практическа основа.

Какво да ги посъветвам ли?

Да учат с интерес това, което искат да работят.

Да бъдат упорити, борбени и търпеливи. Нищо не се постига лесно, а с много труд и усилия. Да не се предават никога, защото животът е борба. И най - важното, да са

Николай Джуров, студент (бакалавър) в Технически университет, гр. София, филиал Пловдив, III курс, спе­циалност „Компютърни системи и технологии”, работи във фирма за разработка на софтуер

Какви са спомените ти от нашето училище?

Спомените от училището са повече от хубави.

Винаги съм получавал помощ, когато съм поискал. Хубавото е, че не те затормозяват да учиш всичко на сила, а можеш сам да избереш в коя посока да се раз­виваш.

Ще запомня ПГТТ „Христо Ботев” с приятелствата, които направих, без значение дали са били между съу­ченици или преподаватели, и насоките, които получа­вах от тях.

Би ли се записал отново, ако трябва да избираш?

Радвам се , че се записах точно в това училище и бих го направил още дузина пъти. В него поставих основи­те на много нови знания, благодарение на прекрасните и отзивчиви преподаватели (няма да споменавам име­на, тъй като трябва да изброя целия колектив).

Какво ще посъветваш настоящите ученици?

Мога да посъветвам всички ученици, че бъдещето им зависи само и единствено от тях - на сила хубост не

става. Ако се трудят усилено, ще успеят. Всеки тряб­ва да преследва мечтите си, а образованието е най- малкото, което дължим на себе си,за успешно бъдеще!

Какви са бъдещите ти планове?

Първата ми цел е да завърша университета и да усвоя максимално знания в сферата,в която се развивам.

След това, може би ще се насоча към някой софтуерен гигант и ще се боря за „челните места” (както винаги).

Все пак, за да бъдеш специалист, трябва да имаш се­риозна база от знания, придобити в училище, универ­ситет, от интернет, от приятели и т.н. Източници на ин­формация много, необходимо е и желание!

здрави, защото без здраве нищо не се постига.

Бъдещи планове

Не обичам да правя планове за бъдещето си, защо­то днес животът е много непредвидим, но се надявам, когато завърша да започна работа по специалността, и да се развивам непрекъснато в сферата, която съм из­учавал.




стр. 8/ 80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ

Николай Карнобатев, студент в Университет по хра­нителни технологии, гр. Пловдив, IV курс, специалност „Компютърни системи и технологии”, работи в Костал България ЕООД като ИТ специалист

Какви са спомените ти от нашето училище?

Имам само хубави спомени от ПГТТ, обучението беше приятно и интересно, постигнат е идеалният баланс меж­ду теория и практика.

През периода на обучение натрупах умения и знания, които са ми полезни не само в работата, но и в живота. Изпитите в университета ми се сториха като детска игра, тъй като имах много добра основа, а и голяма част от предметите, които изучаваме в университета, съм ги учил вече в ПГТТ и то на такова ниво, че да изкарам отличен на изпита.

На 12.12.2015г. бях награден с две грамоти за предста­вяне на Университета в извънучебна дейност (участия в научни конференции) и със златна значка на УХТ. Голяма част от този успех дължа на Вас, колектива на ПГТТ. Бла­годаря Ви!

В основното училище, когато се опитвах нещо, повече­то преподаватели ми казваха, че не мога, в ПГТТ беше об- ратното, всички ми казваха, че ще се справя.

Би ли избрал отново него, ако сега кандидатстваше?

Ако сега отново бях изправен пред въпроса къде за продължа, да, отново бих избрал ПГТТ. А към тези, на които тази година им предстои да направят своя избор, и мечтаят да станат инженери, но не псевдоинженери, а ис­тински такива: Изберете ПГТТ, там ще реализирате 80% от мечтата си!

Какво ще посъветваш настоящите ученици?

Ще ги посъветвам да се забавляват докато учат и да се възползват от знанията на учителите.

Да внимават и работят в часовете по практика, защото в университетите се набляга на теорията (имам колеги, които не могат да асемблират компютър, не защото ня­мат данните, а защото няма кой да ги научи, няма кой да им покаже на практика как стават нещата). Да участват в извънкласните дейности.

Бъдещи планове

П Р О Е К Т И



Европейски съюз

Да направим училището привлекателна зона за младите хора”

В продължение на три години нашето училище беше част от извънкласни и извънучилищни дейности по проект „Училище за себеутвърждаване и подготовка към европейски хоризонти” (УСПЕХ), който е част от схемата „Да направим училището привлекателна зона за младите хора". Проектът се реализира по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси".

Целта на проекта е да осмисли свободното време на уче­ниците, да ги мотивира и да предизвика интереса им към образованието и науката чрез използването на извънклас­ни форми, за да се намали или тушира агресията сред под­растващите.

Училището участва с много и разнообразни по своята дейност клубове, към които учениците про­явиха изключителен интерес. “CorelDRAW и AutoCAD”, „Електроконструктор”,„С колело за здраве” и „Чрез кар- тинг за психическа устойчивост” са една малка част от клубовете, в които те взеха активно участие.

В клуб „Електроконструктор” участваха ученици от специалност ”Електрообзавеждане на производството”. Поставените цели бяха: възпитаване на любов към про­фесията, запознаване с новостите, свързани със специал­ността и надграждане на придобитите знания и умения в часовете за професионална подготовка.

Клубът „Аз европеецът” предложи на учениците вир-



Европейски социален фонд туално пътешествие из европейските държави, търсене на информация за тях и в процеса на това търсене те се запо­знаха с историческото развитие, държавно устройство, ин­ституции, сгради, природни забележителности на държави­те - членки на ЕС. Участниците споделиха наученото чрез оформяне на изложбата”Еврокоридор”.

В ’’AutoCAD и CorelDRАW” учениците се научиха да създават векторни графики и да работят с помощта на CAD приложения.

ПРОЕКТ „УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ”



През учебната 2012/2013 година ПГ ,,Христо Ботев” се включи в проект ,,Ученически практики” с 45 ученици от три специалности: „Компютърна техника и технологии”, „Автотранспортна техника” и „Електрообзавеждане на производството”.

Учениците бяха разпределени в 16 фирми - БЕНИ КОМ- ПЮТЪРС „ИНТЕГРАЛ” ЕООД , „ТОДИ” ООД , ФИРМА ЕТ „БЯЛКОВ - 90”, ЕТ “ Решад Якубов ” и прикрепени към 16 наставници. По този начин бе реализиран преходът учили- ще-реална работна среда.

При разпределението е използван следният подход- уче­ниците да попаднат във фирмите, където провеждат и про­изводствената практика. Така те по-дълго работиха на реал­ни работни места, усвоиха и умения за работа в екип. Освен това се задълбочиха връзките ни с определените фирми.


80 години ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ в гр. Смолян /10 години ПГТТ / стр. 9

*****

През 2015 година Професионална гимназия по техника и технологии финализира дейността си по проект „Нова

Всички ученици са на мнение, че участието им в проект „Ученически практики” е съдействало за по-
вишаване на професионалните им умения и навици.


Останали са удовлетворени и доволни от отношението на наставниците и работодателите.

промени подтикват хората да търсят ефективни начини за
придобиване на квалификации, различни от традицион-
ните. Изменят се, както формите, така и начините на учене.


Признаването и сертифицирането на придобития опит
чрез неформално и самостоятелно учене може да се извъ-
рши чрез валидирането - подход, който отчита резултати-
те от ученето, пести време и средства, не откъсва от про-
изводството, разширява възможностите за получаване на
знания и умения в повече и в различни професионални
области.


За ПГТТ „Христо Ботев” работата по проект „Нова
възможност за моето бъдеще” беше свързана с четири
професионални направления - „Електроника, автоматика,
комуникационна и компютърна техника”, „Моторни пре-
возни средства, кораби и въздухоплавателни средства”,
’’Електротехника и енергетика” и „Производствени тех-
нологии- текстил, облекло, обувки и кожи” и следните
специалности: „Компютърна техника и технологии”, „Ав-
тотранспортна техника”, „Електрообзавеждане на произ-
водството” и „Конструиране, моделиране и технология на
облекло от текстил”.


Общият брой на получилите сертификат е 107, от които
14 са получили сертификат за степен на професионална
квалификация, а 93-ма - сертификат за професионална
квалификация по част от професията.




възможност за моето бъдеще”.

Проектът бе изпълняван от Министерството на образо­ванието и науката в партньорство с работодателски орга­низации, КНСБ и КТ „Подкрепа” и държавни институции. Динамичните икономически, технологични и социални

*****

Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница