Брошура за обучение по бедствия и аварии



Дата17.01.2017
Размер168.37 Kb.
#12833
БРОШУРА ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО БЕДСТВИЯ И АВАРИИ

СЪДЪРЖАНИЕ

  1. Запознаване с природните бедствия - игри и проекти за вас и вашите приятели

  2. Съобщение за учители

  3. Изучаването на бедствия

  4. Някои големи бедствия на 90-те

  5. Рисуване на карта на вашата общност

  6. Спаси Натали! Подготвителни игри

  7. Общуване чрез изкуство

  8. Повишаване на информираността във Вашата общност

  9. Отчитане пред Вашата общност

  10. Направи нови приятелства в далечни места


ЗА УЧИТЕЛИТЕ

Тази брошура насърчава децата да помогнат за защитата на тяхната общност от природни бедствия. Тя разполага с набор от обществени дейности, основани на идеи, използвани от децата в много страни. Брошурата е издадена през 1995 г. по повод честване на Международния ден за намаляване на природните бедствия.

Земетресенията, наводненията, силните бури и други екстремни природни явления винаги са били част от природата и историята. Наскоро, обаче, все повече хора са станали уязвими по отношение на бедствията, сравнение с преди, поради бързото увеличаване на населението, увеличаване на деградацията на околната среда и бедността. В резултат от бедствия, един милион души биват убити и още толкова оставят всяко десетилетие. Икономическите загуби от природни бедствия са се утроили през последните тридесет години.

Устойчиви действия от страна на Общността могат да помогнат за промяна на тази тенденция, а децата имат две важни роли в този процес. Първо, чрез училищните дейности, в които се включва тяхната общност, децата могат да повишат общественото съзнание за рисковете и да мотивират другите да предприемат защитни мерки. Децата също са от ключово значение за вдъхване на "култура на превенция'' в нашите общества, за по-безопасен свят през 21 век. Те могат да се научат от най-ранна възраст да уважават нашата околната среда и да разберат последствията от развитието, да изградят навици, които остават за цял живот.

Брошурата е предназначена да бъде използвана от училищата по целия свят, за да се допълнят съществуващите материали за природни бедствия във всяка страна. Насочени са към възрастова група 8-12 г., а някои части могат да бъдат пригодени и за по-малките и за по-големите деца. Запознаването с природните бедствия може да включва теми за обучение като:


  • вашата общност;

  • други общности и държави;

  • начините по които хората разбират бедствията - чрез религията, народни приказки и изкуството;

  • начините по които хората взаимодействат с тяхната среда.

Може също така да поканите специалисти от вашата общност да посетят вашия клас, като началникът на пожарната, кметът, метеоролог, журналист и др.

ОБУЧЕНИЕ ЗА БЕДСТВИЯ

Природата е източник на живот

Природата около нас е източник на живот. Слънцето прави така, че цветята и дървета да растат. Почвата по протежение на реката, или в основата на вулкани, е плодородна и добра за култури. Но твърде много слънце или дъжд е лошо за растенията и наводненията или изригвания на вулканите могат да унищожат цели градове.

Земетресения, наводнения, пожари, вулканични изригвания, тропически бури, свлачища, суша и атаки на вредители са част от природата като слънцето и дъжда. Тези събития оказват влияние върху почти всяка част от земята. Много отдавна, хората са имали само народни приказки, за да обяснят тези събития. В наши дни, науката и историята ни помагат да разберем повече за тях. Но природни бедствия се случват и днес.

Какво е природно бедствие?

Природно бедствие се случва, когато три неща се случват по едно и също време:



  • Поява на екстремално природно явление;

  • На място, където живеят много хора;

  • Хората са изненадани от събитието, тъй като неговите ефекти са внезапни или големи.

Екстремните природни явления могат да причинят бедствия. Но някои събития, които изглеждат "природни" са причинени от хора. Твърде много или твърде малко дъжд може да причини наводнения или суша. Но наводнения и суша могат да се случат, защото ние не се грижим правилното за земята. Ако твърде много хора ползват твърде много вода, или отрязаните дървета са твърде много и бързо се случи, така че природата да не успее да ги замени, почвата става лоша и тежка и не може да абсорбира водата добре.

Ако унищожим части от природата като коралови рифове, гори или редки планински растения, с това отнемаме естествени бариери, които ни предпазват от цунами, суша, свлачища или други събития.

Не се страхувайте, бъдете подготвени.

Както можете да видите, природата засяга хората, и хората влияят на природата. Това означава, че безопасността не е просто късмет. Вие можете да намалите ефектите от бедствията, ако сте наясно с тях, ако споделите своите знания и ако се подготвите.

Трябва да бъдете запознати - с историята на района. Помолете семейството и приятелите си, ако са преживели бедствия да ви разкажат. Научете повече за метеорологичните модели, движения в рамките на земята, и как можем да повлияем на околната среда.

Споделете - използвайте чертежи, училищни мероприятия, дори вестници, радио или телевизия, за да разкажете на своята общност това, което сте научи.

Подгответе се - разберете какво означават предупредителните съобщения. Намерете безопасни места, където да отидете. Тренирайте. Направете си комплект за оцеляване.

Някои големи бедствия на 90-те години

Бедствията могат да се случат почти навсякъде. По-долу са показани няколко примера на много големи бедствия от 1990-те години. Чрез копиране на символите на бедствията на тези страници, можете ли да направите карта с местата, където са се случили тези бедствия? Може ли да се направите такава с големите бедствия, случили се във вашата страна? Можете ли да посочите на картата голямо бедствие случило се във вашата страна?



Какво е ...

Наводнение: Прекалено много вода на грешното място

1995, 1993 - Холандия, Франция, Германия, Белгия

1994, 1991 - Китай

1993 - Камбоджа, Виетнам

1993 - Централна САЩ

Суша: Много по-малко вода, отколкото хората, или културите се нуждаят

1992-93 - Южна Африка

1992 - Перу



Свлачища - скали и почви, които се свличат бързо

1993 - Еквадор



Земетресение: Внезапно насилствено разклащане на земята

1995 - Кобе, Япония

1994 - Лос Анджелис, САЩ

1993 - Кайро, Египет

1992 - Erinzcan, Турция

Вулканично изригване: взривяване на скали, пепел, газове и / или течаща лава от дълбоко в земята

1994 - Rabaul, Папуа-Нова Гвинея

1991 - Mt. Пинатубо, Филипини

Тропически циклон: Силен дъжд и силни ветрове над морето и бреговете. Те се наричат също урагани, циклони и тайфуни.

1994 Typhoon Фред: Китай, Тайван

1993 Cyclone Кина: Фиджи

1992 урагана Андрю: карибските държави, САЩ

1991 Читагонг, Бангладеш

Торнадо: Силна, фуния с форма на буря, въртяща се върху земя в тясна пътека

1994 - Средния запад САЩ



Цунами - Серия от големи морски вълни, които се разбиват върху бреговете

1992 - Остров Флорес, Индонезия

1992 - Западна Никарагуа

Пожар - голям пожар, който се простира върху големи площи и е извън контрол.

1994 - Нов Южен Уелс, Австралия

1993 - Монголия

Атаки на насекоми - Голям брой от насекоми или животни, които унищожават култури

1990-1994 - Танзания

1993 - Индия, Пакистан, Афганистан

1992 - Етиопия



Изготвяне на карта на вашата общност

Откриване на опастностите и предприемане на действия!

Как можете да предпазите себе си, нещата си, семейството и приятелите си в безопасност в случай на бедствие? Вие можете да помогнете на вашата общност да е наясно и да се подготви, като се направи "Карта на рисковете и ресурсите в общността".

Карта на Общността не е същото като официална отпечатана карта на вашия район. Карта на Общността е голяма начертана карта от вас и вашите приятели, която показва съществуващите рискове във вашата общност и какви ресурси могат да се използват, за да се защитите. С други думи, вашата общностна карта ви помага да набележите опасността и да предприемете действия преди бедствието да се случи.

Откриване на опасността и предприемане на действия на ранен етап е важно. Ако бедствието се случи, вие и вашата общност трябва да знаете какво да правите, тъй като е възможно помощ да не може да достигне до вас с часове или дори дни. Ето как можете да направите Картата на Общността.

Бабо, помниш ли ...?

На първо място, събиране на информация за бедствия във вашия район. Помолете вашите баби и дядовци, родители, други роднини или по-големи приятели да ви разкажат за най-големите бедствия, които те или техните родители помнят. Ето какво можете да попитате:

• Спомняте ли си бедствия, случили се в тази област? Какво стана? Кога?

• Какво правят хората?

• Какво трябва да се направи, ако един и същи вид бедствие се случи днес? Кой в общността може да помогне?

Напишете вашите отговори и ги обсъдете в клас. Вашият клас трябва да изброи общи точки, така че всеки да може да ги види. До края на дискусията, трябва да имате списък с опасности и какво можете да направите за тях.



Обозначете символи на рисковете и ресурсите

С вашия клас, измислете символи за изброените опасности и ресурси. Вижте картите за пример.



Направено от учениците от Начално училище Джилиано, 4ти клас, Неапол, Италия



Център за културно наследство, Равело, Италия



Обозначени ресурсни символи и част от карта на рисковете, Сан Салвадор, Ел Салвадор



Колективни рискове:

  • Боклук

  • Плъхове

  • Опасни кръстовища, където колите се ускоряват прекалено бързо

  • Необезопасени сгради


Индивидуални рискове:

  • В тази къща нямат вода

  • Тя е бременна

  • Възрастен, на който да се помогне

  • Човек с увреждане


На лов за опасностите и откриване на начини да се избегнат.

Спомняйки си историите, които сте чули, посетете възможните места, изложени на риск. Говорете с хората, които живеят или работят там за опасностите и какво да направите за тях. Начертайте подробна карта на всяко място, използвайки своите символи, за да се покажат рисковете и ресурсите. Поставете всички карти заедно в една голяма карта на общността.



Поемете инициатива!

Споделете със съученици и учители това, което хората в квартала са ви казали по време на вашето посещение. Какви стъпки би могла вашата общност да направи, за да бъдат хората в безопастност? Кой в общността може да ви помогне?

Сега, действайте! Помолете вашия учител да покани хора от общността, кмета, пожарникари, полицаи, журналисти, лекари, метеоролози, социални работници - и да обсъдите нещата, които сте видяли и вашите идеи за това какво може да се направи.

Да спасим Натали! Игра за подготовка
Играта на следващите страници е за това как да се предпазите от природни бедствия. Ако се вгледате в средата на таблицата върху дъската, ще намерите 10-годишно момиче, наречено Натали, седнала под една маса. Какво прави тя? Защо е под масата? Играйте играта и ще намерите отговора на тези въпроси!


Броя на играчите





Двама или повече

Неща от които имате нужда





- дъска

- два зара

- различни маркери за всеки от играчите

- 1 комплект от 10 помощни карти (може да направите повече карти, ако имате повече играчи

- 1 комплект от 6 работни карти (изрязани от страница 11)


Как се играе





Всеки играч започва с маркер в квадрата с номер 1. Следвайте спиралата в посока на часовниковата стрелка, като движите броя на квадрати показани на заровете. Най-малкият играч започва. Първият играч, който достигне до центъра и спаси Натал с точния брой, показан на заровете е победител. Ако броят на заровете не ви постави директно в печелившия квадрат, то се премествате назад с толкова, колкото зара показва.

Полезни квадрати





Квадрат с Натали: Можете да теглите помощна карта или да хвърляте зара отново. Ако помощните карти са свършили, хвърляте зара.

Квадрати с проблем





Квадрати със светкавица: връщате се в началото и започвате играта отново.

Черен квадрат





Черен квадрат: Пропукате ред два пъти или ако имате карта с фенерче и батерия оставяте я в магазина за доставки.

Счупен прозорец





Квадрат със счупен прозорец: пропускате ред два пъти или давате на магазина помощна карта с обувки.

Квадрат с бедствия





Квадрат с много бедствия: Вземете една карта със задача. Следвайте инструкциите, след това поставете картата на дъното на палубата.






Квадрати само с едно бедствие: Пропускате ред или давате две помощни карти.










Дъската
Помощни карти
Карти със задачи
Какви доставки са ви необходими в случай на бедствие?

(Чиста вода, храна, фенерче и нови батерии, комплект за първа помощ, обувки, сухи дрехи, одеяло.)


Ако сте се досетили за пет от елементите, търкаляте отново зара, в противен случай, пропускате ред.
Вие сте навън в буря и не може да намерите подслон. Седнете на колене, покрийте главата си и и пропуснете 1 ход.
Земетресение! Събуждаш се сутрин и усещаш, че стаята се разклаща. Отиди на квадрат 11.
Реката наводнява мазето на къщата ви! Отиди на квадрат 19.

Чули сте предупреждение за земетресение. Планирайте заедно със семейството си, къде да се срещнете, ако получите сигнала и не сте заедно по време на земетресението - изчакайте 1 ход и отидете на квадрат 34.


Вие имате фенерче, но сте забравили да проверите батериите. Използвайте карта с доставка на фенерче, за да презаредите батериите си или се върнете на позиция 3.
Общуване чрез изкуство
Чрез конкурси и публични изложби, деца от цял свят използват рисуването, за да кажат какво мислят за бедствията. Това са примери за това как децата общуват чрез изкуството, както и някои идеи за вас и вашите приятели.
1. Нарисувайте скорошно бедствие
Тези две рисунки показват как хората във Филипините са действали по време на бедствия през 1990-те. Какво ви казват тези картини?

За вас и вашите съученици

Преживяли ли сте бедствие наскоро? Нарисувайте какво се е случило и го обсъдете с вашите съученици.

Катрин Мае, 12 год., Начално училише в манила, Филипини



Ричмънд Нитро, 10 год., начално училище, Манила, Филипини



Рисунки, показани на Световната конференция за намаляване на природните бедствия през 1994г. в Йокохама, Япония
2. Нарисувайте бедствие, което може да се случи във вашата общност

През април 1994 г., правителството на Петропавловск (град в източната част на Русия) обяви, че Корякския вулкан, намиращ се на 25 км от града, е на път да избухне. По-долу са някои картини, направени от деца от Петропавловск 10 дни след обявяването.

За вас и вашите съученици

Помислете за картите, които видяхте по-рано в тази книжка. Какви бедствия могат да ударят вашия район?



Нарисувайте какво може да се случи, ако не сте подготвени.

Непокорния Корякски вулкан, Светлана Чекутова, 13 години

Красиво и безмислостно, Анна, 13 години

Страховитата река, Карина, 10 години

Сърдитият вулкан, Катя, 13 години

Рисунки, показани на Световната конференция за намаляване на природните бедствия през 1994г. в Йокохама, Япония
3. Нарисувайте как да бъдем в безопасност
В Австралия през 1992 г., децата нарисували картини за това как да бъдат в безопастност по време на пожар. Картините са били част от конкурс за Международния ден за намаляване на природни бедствия, организиран от Организазията на обединените нации. Всяка година, на втората сряда от месец октомври, много училища провеждат конкурси за рисунки, за да се повиши обществената осведоменост относно бедствията.
За вас и вашите съученици
Вижте рисунката на бедствие, което може да се случи във вашия регион и която направихте по-рано. Сега нарисувайте картина, която да изобразява това, което може да се направи, за да запазите къщата си, себе си и семейството си в безопасност от бедствието.
Други начини, по които може да говорим за бедствия чрез изкуството


  1. Начертайте една легенда, показваща бедствие. Как се е случило бедствието, какво са направили хората за него? Какво щяхте да направите вие? Разкажете на класа.

  2. Направете стенопис - една голяма картина, нарисувана от вас и вашите приятели. Обсъдете предварително какво трябва да бъде нарисувано в нея. След това се уверете, че тя е на място, където много хора могат да я видят!

  3. Направете книжка с картинки с вашите съученици за скорошно бедствие. Покажете какво хората са направили преди, по време на и след бедствието

  4. Попитайте вашия учител дали може да покаже вашите картини в библиотеката, пазара, витрина на магазин, градския площад - или всяко място, където вашите родители, приятели и съседи могат да ги видят и да говорят за тях.


Повишаване на осведомеността във вашата общност
Бъди Репортер!
Един от начините, по които можете да разкажете на вашата общност за природни бедствия е като станете репортер на общностните събития. Бихте могли да направите репортажи или интервюта за радиото, телевизията, вестниците, списанията, книги или дори "на живо" по време на общностно събитие.
Добрият репортаж е разказване на истории. Например, можете да разкажете как вашия клас е създал карта с рисковете и ресурсите в общността, местата, които сте посетили, хората, които сте интервюирали, това, което сте научили, и действията, които хората са предприели (ако има такива).
Свържете се с журналисти или организатори на събития веднага след като започнете да планирате вашия репортаж, така че те да могат да го включват в програмата си и да ви дадат идеи за това как да започнете.
Не забравяйте, че за да бъде успешен един репортаж зависи от времето на неговото показване. Планирайте с учителя си да направите репортаж за годишнината от голямо бедствие, за Международния ден на ООН за намаляване на природните бедствия (втората сряда на октомври всяка година), или за един специален ден, седмица или месец, посветени на защитата срещу природни бедствия в страната ви.
Използвайте книги, списания или вестници
Един от начините за репортаж е да напишете за местно събитие. Например, в град Йокохама, Япония поканили 11 и 12 годишните в града да присъстват на част от конференцията на ООН за намаляване на последиците от природни бедствия. Кметът включил впечатленията им в официална книжка, която градът публикувал за конференцията. Ето един откъс:
Един обединен свят
"Научих, че щетите от природни бедствия се увеличават, и открих, че е много странно - защото си мислех, че чрез научния прогрес, хората действително намаляват щетите от бедствия ... Според обяснения, които чух по време на конференцията, хората режат горите и водата не може да се съхранява в земята. Ето защо все повече и повече наводнения и свлачища се случват ...

Но, за да живеят по-щастливо, на тази конференция обсъждаме какво е направено и какво трябва да се направи, за да живеят по-щастливо хората по целия свят."

Юки Хирага, 12-годишна възраст

Йокахома, Япония, 1994


Използване на радио
Радиото е добър начин да се достигне до много хора. Защо да не опитате ...

... Песни. В Еквадор през 1993 г., децата записали песен за подготовка за земетресения и тя е излъчена по радиото. Песента, на базата на салса мелодии и традиционна Андска музика, също се изпълнявала по време на общностни събития на открито.

... Предавания. Например, по време на месечните детски програма на Радио Словения, "Dobro jutro" (Добро утро), деца обсъдили въпроси, като например:


  • Какво бихте направили, ако сте сами вкъщи и пода започна да се разклаща?

  • Какво бихте направили, ако някой изпусне запалена кибритена клечка на пода?

  • Налице е бедствие и вие трябва да отидете в укритие. Каква храна ще вземете с вас?

... Викторина. В Британските Вирджински острови, по радиото излъчвали викторина всеки ден в продължение на две седмици до Международния ден за намаляване на природните бедствия през октомври 1995 г. Децата телефонирали на радиостанцията с техните отговори. Наградите включвали спални чували, радиостанции, фенери и комплекти за първа помощ.

Адаптирана от материалите, предоставени от администрацията за гражданска защита и помощ при бедствия, Република Словения; Служба за готовност при бедствия, Британски Вирджински острови; Детски Телевизионен Уоркшоп (CTW), САЩ. Дейностите от Уоркшопа са били част от първата международна програма за безопасност при земетресение, изработена от Министерството на образованието и Гражданска защита в Еквадор, и в които са включени радио програми, радио и телевизионни блокове, футболна топка със съобщения за безопасност, касета с истории и книжка за оцветяване.
Отчитане пред вашата общност
Практика
За отбелязване на времето, посветено на защита срещу природни бедствия, общностите организират много събития наведнъж. Децата могат да участват в публични конкурси за изкуство, тренировки и учения, паради, изработване на карта с рисковете и ресурсите на общността, да направят представления и репортажи за местните вестници или по телевизията - всичко това в една и съща седмица или месец.

Например, в Иран деца правят изложба на рисунки, играят представления в клатеща се къщичка като част от кампанията "Земетресения и готовност" през ноември 1994 г. Клатещата къщичка е дървена кабина със силни пружини, така че децата да изпитат ситуация на земетресение и да се научат да реагират бързо и правилно по време на земетресение.



Клатеща се къщичка


Хората там заявиха, че са знаели за някои мерки за безопасност, но видяли много повече, за които не са чували. Те също така споделили, че научили, че земетресенията са част от природата както вятъра и дъжда. Когато вали, хората използват чадъри и палта да се предпазят. Чрез изучаването на мерките за безопасност и укрепване на сгради, те могат да се защитят по време на земетресения също.
Това е още един пример за това как децата могат да помогнат на своята общност да бъде наясно и да бъде подготвена. Или, както се казва в Австралия: "Не бъдете уплашени, бъдете подготвени!"
Дейности и снимки от Международния институт на сеизмично инженерство и сеизмология, Иран, с УНИЦЕФ и ЮНЕСКО, като част от Международното десетилетие за намаляване на природните бедствия.
Намери нови приятели в далечни места
Има ли вашият клас проекти, чертежи или истории за природни бедствия, които бихте искали да споделите с други класове в различни страни? Изпратете вашия принос на служителите, работещи за ООН и Международното десетилетие за намаляване на природните бедствия. Те ще го предадат на някой клас в друга страна. Те също така ще изпратят приноса на друг клас до вас.

Адресът

Специални благодарности на град Йокохама, Япония, която спонсорира тази брошура от постъпленията от благотворителния концерт на световната конференция за намаляване на природните бедствия, която се проведе в Йокохама май 1994 година.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница