Брошура за пациента



Дата30.08.2017
Размер83.16 Kb.
#29150
Брошура за пациента
Лазерният рисърфисинг е аблативна фракционирана лазерна процедура. Лазерният рисърфисинг може да бъде повърхностен и дълбок. Терминът аблативен показва, че лазерния лъч прониква в слоевете на кожата, нарушавайки нейната цялост, като я перфорира в множество микроканали. В зависимост от енергийната плътност дълбочината на аблация може да варира от горните епидермални слоеве до слоевете на дермата. Терминът фракциониран означава, че излъчването на лазера става на порции и с помощта на сканираща приставка (глава) върху кожата се нанасят аблативни микро-перфорационни канали, в които слоевете на кожата се изпаряват (вапоризират). Тези микроканали се нанасят с определена плътност, последователност и интензивност.

С повърхностния рисърфисинг (ActiveFX*) се отстраняват епидермални пигментации предизвикани от фото и слънчево въздействие. Често той се описва като лазерен пилинг и има подчертано повърхностен ефект. С него се отстранява ефективно епидермална мелазма, соларно индуцирани пигментации, избистря се общият кожен изглед и могат да се изгладят финни линии в зоната около очите. При повърхностния ресърфесинг лазерната аблацията е в относително големи фокални петна (до 1,3 мм), но остава в границите на епидермиса. Възстановителният период е скъсен за разлика от дълбокия лазерен рисърфесинг. При кожа с изразени признаци на стареене и подчертани соларни увреди първоначално се провежда дълбок лазерен рисърфисинг и след определен период се провежда процедура по повърхностен рисърфисинг който окончателно премахва всички дисхромии или изразена мелазма.

При дълбокия лазерен рисърфисинг (DeepFX*) с СО2 лазер се отстраняват или коригират ефективно и трайно фини линии, средно дълбоки и дълбоки бръчки, белези от акне и стрии, както и корекция на груби цикатриси от изгаряния, хирургични намеси или други причини. Работи се при по-големи плътности на мощността и по-малки (под 0.150мм) фокални петна за разлика от повърхностния рисърфисинг. В момента на вапоризация околната здрава тъкан се свива вследствие на термална коагулационна ретракция на екстрацелуларния дермален матрикс около всеки формиран аблативен канал. В центъра на аблативния канал всички клетъчни и извънклетъчни структури се изпаряват, като формиралата се кухина веднага се запълва с ексудационна плазма. В процеса на епителизация на микроканалите се синтезират и стимулират нови съединителнотъканни (колагенови и еластинови) структури. Подмладяването на кожния изглед се дължи на регенерационно стимулационно и реепитилизационно хомогенизиране на дермо-епидермаления строеж. Бръчките, белезите от акне и стриите се изглаждат и свиват забележимо още с първата процедура. При по-дълбоки белези и бръчки процедурата се повтаря, а работната доза в аблативните канали се коригира по преценка на лекаря. Мелазмата намалява значително при дълбок рисърфисинг с голяма перфорационна плътност, но не изчезва напълно поради малките диаметри на аблативните канали, което налага провеждане на повърхностен рисърфисинг след дълбокия. Повърхностната процедура окончателно изглажда и избистря кожният изглед и заглажда евентуалният мрежест резидуален рисунък от дълбокият рисърфисинг.

Пациентът изпитва известно неприятно усещане за парене по време на процедурата и след нея, но като правило тя се понася добре и анестезия не е необходима. Усещането веднага след процедурарта е като след слънчево изгаряне и стихва до два часа. Този метод дава нисък процент на усложнения, но доколкото е налице нарушение на целостта на кожата (аблация) съществува известен риск от последваща инфекция (импетигинизация). В новите лазерни системи работещи с по-малки фокални петна и къси импулси рисковете от странични ефекти са сведени до минимум. При използването на радиочестотно възбуждани CO2 лазерни източници дълбока аблация се постига с по-ниски енергийни плътности при по тесни аблативни канали, което позволява по-голяма плътност на перфорация, респективно по-ефективен ресърфесинг и скъсен възстановителен период. Подмладяващият ефект от дълбокия лазерен ресърфесинг се наблюдава веднага след първия сеанс – кожните бръчки, фините линии и неравности се изглаждат видимо. Отчита се кожно стягане и в голяма степен се отстраняват повърхностните пигментации, дисхромииите и голяма част от видимите капиляри. Резултатите от подмладяване след добре направен ресърфесинг може да се оценят като подмладяване от минимум 5 до близо 15 години. След дълбок ресърфесинг може да се проведе и повърхностен лазерен пилинг, който да отстрани окончателно всички остатъчни пигментации или слабозабележимия резидуален рисунък на подредените аблативни канали от дълбоклия ресърфесинг. Ефекта от процедурата е траен и до голяма степен намалява появата на нови бръчки. След една или няколко години може да се направи повторна процедура за засилване на подмладяващия ефект. При заличаване на по-дълбоки белези от акне обикновенно се провеждат няколко процедури през месец. Процедурата по лазерен рисърфисинг се извършва през късната есен, зимата, а в края на март месец вече не е препоръчително.

* ActiveFX, DeepFX са запазени марки на фирмата Lumenis Inc.

Протичане на възстановителния период и грижи за третирания участък:

Непосредствено след третирането сканираната зоната избледнява вследствие на вазоконстрикция и частична съдова облитерация в зоните около аблативните канали. В последствие се наблюдава порозовяване или почервеняване на третирания участък с лека до умерена плазмена ексудация и точковидно кървене от места в които аблатвния канал е попаднал в по-голям капилярен съд. В този начален етап има известно дискомфортно усещане за парене и опъване, дължащо се на умерен оток, който може да се намали с прилагането на локални студени компреси в първите часове след процедурата. Внимава се зоната да не се мокри. Може да възникне и по-късна и по-изразена оточна реакция - обикновено след първия или втория ден. Желателно е в този период да се ограничи приемането на солени храни и алкохол, за да се намали оточната реакция в зоните с рехава съединителна тъкан – около очите и горната част на бузите. В третираната зона след първия ден се формират крусти (корички). Критични са първите три дни след процедурата, а в края на първата седмица започва излющване на образуваните крусти. След втория ден могат да се използват хидратиращи емулсии ( Еудермол 0) назначени от лекаря за омекотяване на формираните крусти, но кожата не бива да се изтрива а леко да се попива с марлен тампон. Не трябва да се правят самостоятелни опити за механично отстраняване на формираните крусти, а когато в края на първата седмица те започнат да се излющват сами, зоната може да се промие с хладка вода и внимателно да се подсуши. След това отново се нанася епилотоничен и хидратриращ крем, а когато крустите отпаднат окончателно зоната може да се промива с хладка вода без всякакъв сапун, като след това се третира задължително с хидратираща козметика. Възстановеният участък след отпадането на крустите изглежда леко оточен, розов на цвят с едва доловим рисунък на аблативните перфорации. Тази розовина обикновено отзвучава за две три седмици и постепенно изчезва напълно след месец. Остатъчният рисунък от лазерната аблация се избистря и изглажда през следващите месеци. В този период третираният участък може да се маскира лесно с лек коригиращ грим. Ефектът от лечението се засилва до четири месеца след процедурата, дължащ се на организирането на новосинтезирания колаген. В този период третираната зона трябва да се поддържа с хидратираща медицинска козметика и да се прилага адекватна и стриктна фотозащита - SPF50. При пациенти със склонност към груба цикатризация или келоиди е подходящо е използването и на силиконов крем за не по-малко от шест седмици.

В световната дерматологична практика лазерният рисърфисинг с СО2 фракциониран лазер е признат за „златен стандарт” като най-терапевтично и козметично ефективен. Като недостатъци на метода се определят необходимостта от едноседмичен възстановителен период и асоциираните с аблацията възможни усложнения. Разработените и широко рекламирани в последните години методики за неаблативно лазерно подмладяване които могат да се извършват без откъсване от социална среда на практика са слабо ефективни дори след многократни сеанси.

Опъването (lifting) и изглаждането (resurfacing) на кожата след дълбок лазерен рисърфисинг се дължи на две причини:

- коагулационно свиване на екстрацелуларния дермален матрикс в зоната около аблативния канал. Това се демонстрира с визуално опъване на кожата в хода на сканирането и веднага след лазерната процедура;

- формиране на нов колаген в свития вече дермален марикс. Стимулиране на синтезата на нов колаген в аблативните канали през първите седмици и организирането и модифицирането му през следващите четири месеца.

Видимото подмладяване и изглаждане на кожния рисунък се установява още след първата процедура и има траен ефект. Доколкото подложената на лечение кожа се свива е налице един изразен стягащ (лифтинг) ефект на участъка подсилващ ремоделиращия и подмладяващ изглед като цяло. За разлика от хирургичния лифтинг, където кожните бръчки се опъват, при ресърфесинг процедурата, кожата се стяга и подновява в целия си обем. Множеството съединително-тъканно организирани аблативни канали служат и като армиращ скелет поддържащ кожата опъната и са гаранция за трайният подмладяващ ефект от CO2 лазерния рисърфисинг. Лазерният рисърфисинг може да се съчетава и с други естетични процедури като хирургичен лифтинг, хиалуронови филъри, ботокс. Желателно е тези процедури да се проведат след лазерния рисърфисинг за корекция само на по-дълбоко изразени мимически бръчки. Не е препоръчително съчетанието на лазерния рисърфисинг с дермоабразио, защото възникналите нежелани ефекти от дермоабразиото могат неправилно да се препишат на лазерния рисърфисинг или да опорочат резултата от него.

Ранни и късни реакции, ограничения и рискове свързани с процедурата

Лазерният рисърфисинг с CO2 лазер е аблативна процедура и доколкото появата на временен оток и формирането на крусти водят до дискомфорт във външния вид на пациента, то той е добре да се откъсне от трудова и социална среда за една или две седмици. Това се отнася особено когато се провежда рисърфисинг на цяло лице. Когато се третира само ограничени участъци от лицето и не се появи оток, то крустите в третираната зона могат да се маскират с коригиращ грим и пациентът да не се откъсва от социална среда. Обикновено при по-сухите типове кожа оттокът е по-слаб.



Незадоволителен резултат: процедурата може да се окаже недостатъчно ефективна и може да се повтори с други параметри - дълбочина и гъстота на аблативните канали.

Хиперпигментация: Може да се появи до два месеца след епителизацията. Тя се среща по-често сред пациентите с по-тъмни кожи (тип III и IV по Фицпатрик), когато третираният участък се излага на слънце през възстановителния период или когато са прилагани ретинолови продукти. Преди прилагането на рисърфисинг е задължително да се преустанови използването на всякакви витамин А /ретинол/ съдържащи кремове с оглед превенция на поява на нежелана пигментация. Ароматните съединения, парфюмите, козметичните продукти с парфюмни компоненти също трябва да се избягват през възстановителния период за поне два месеца след процедурата, защото могат да индуцират фотосенсибилизираща реакция предизвикваща пигментиране на третирания участък. Хиперпигментация възниква задължително след посещение на солариум през първите няколко месеца след процедурата. Строго се избягва излагането на пряка слънчева светлина за минимум три месеца след процедурата. Особено рисковано е посещаването на зимни курорти. През този период при пребиваване на открито се прилагат слънцезащитни кремове с висок SPF - 30/50. Хиперпигментацията може да се отстрани с прожеждане на повърхностен рисърфисинг в началото на зимния период.

Депигментация (обезцветяване): Тази странична реакция е много по-честа при IPL фотоподмладяване или фотоепилация, където при предозиране епидермалните меланоцити са унищожени в голяма степен Обикновено тази странична реакция при IPL процедури възниква когато третираната зона е била засилено пигментирана от слънчев загар. Рядко и временно състояние при дълбок лазерен рисърфисинг. Физически фркционираната техника уврежда меланоцитите в много малки зони, в местата на аблативните канали (0.1 до 0.15 мм) като околния епидермис остава интактен. Депигментация по-скоро може да възникне при предозиран повърхностен лазерен рисърфисинг (пилинг) при който по принцип се работи с по-големи по диаметър фокални петна (0.5- 1,3мм). В много редки случеи тази странична реакция може да възникне когато е последвал по-изразен дифузно инфекциозен процес (импетигинизация).

Оток: За профилактика и намаляване на отока непосредствено след процедурата се прилагат охлаждащи компреси. Желателно е да се повторят и в домашни условия до няколко часа след сеанса. Внимава се третираният участък да остане сух. Отокът е обичаен най-вече около клепачите, горната част на бузите и челото. Той преминава за няколко дни. Най-често по-значителен оток може да се наблюдава през първите три дни след процедурата. Отокът е по-слаб ако през тези дни се спи по-кратко и положението на тялото е полулегнало. Избягва се употребата на солени храни и алкохол!

Херпес: Тази манипулация може да индуцира появата на херпес симплекс ерупция, особено когато се третира периоралната (около устните) зона при пациенти с налична инфекция. За профилактика някоко дни преди манипулацията може да се назначат противохерпесни продукти - Ацикловир, Изопренозин.

Импетигинизация: В някой редки случаи може да възникне по-сериозна възпалителна реакция, която трябва да се овладее своевременно. Изброените по горе нежелани странични ефекти обикновено са свързани именно с инфектиране на третирания участък. Профилактично се прилагат локални антибиотични пудри или унгвенти, а при съмнение за инфекция се назначава перорален антибиотик с подчертано кожна акумулация (Азитромицин).




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница