Бруцелоза



Дата19.07.2018
Размер41.5 Kb.
#75902

Бруцелоза


Определение: Бруцелозата е бактериална инфекциозна болест – зооноза, която се предава на хората директно или индиректно от болни животни – основно домашни преживни животни и свине. Често протича като остро фебрилно състояние, но клиничната картина може да е много разнообразна.

Етиология: Причинителят на бруцелозата е бактерия от род Brucella. Бруцелите Те могат да се размножават вътреклетъчно. Заболяване при човека причиняват няколко вида бруцели:

  • Brucella melitensis – най-патогенна. Резервоар за този вид бруцели са овце, кози, камили;

  • Brucella abortus – резервоар са кравите;

  • Brucella suis с резервоар – свине;

  • Brucella canis с резервоар – кучета.

Бруцелите се унищожават при варене и пастьоризация, но са издръжливи на замразяване и изсушаване.

Епидемиология: Изочник и резервоар на зараза са болни домашни и диви животни. Болният човек не е източник. Механизмът на предаване на заразата е:
- алиментарен (хранителен) – при консумация на заразени и непреработени мляко, млечни продукти, месо;
- през външните покривки (кожа, лигавици) – при директен контакт с животните, както и при конткакт с околоплодна течност, плацентарни и плодни части от инфектирани животни;
- въздушно прахов механизъм – вдишване на прахови/аерозолни частици с бруцели.

Рискови групи са фермери, овчари, ветеринари, работници в кланици и месопреработването.

Клинична картина: Инкубационният период е 1-3 седмици. Началото е внезапно или постепенно. Бруцелозата може да има остър, подостър и хроничен ход, а симптомите зависят от засегнатите органи и системи и варират в широки граници:

  • висока температура, втрисания, обилни изпотявания – особено нощем. При липса на лечение температурата при бруцелоза има ундулиращ характер – повишава се постепенно до 39-40 градуса, задържа се висока няколко седмици, след което спада и следва афебрилен период, след който може да има ново покачване.

  • общи прояви – отпадналост, загуба на апетит, главоболие, болки в мускулите.

  • от страна на дихателната система – суха кашлица, катарални прояви, бронхити, пневмонии.

  • може да има увеличен черен дроб, слезка и лимфни възли.

  • симптоми от опорно-двигателният апарат – болки в ставите (артралгии) и мускулите (миалгии), септичен артрит под формата на моно- или полиартрит. Засягат се предимно големи стави – колянна, тазобедрена, сакроилиачна, раменна и др. Ангажира се околната тъкан, бурсите, мускули, сухожилия, кости. Засяга се и гръбначният стълб – по-често долните му отдели. При по-продължителен процес в ставите се развиват анкилози и контрактури и може да се стигне до инвалидизация.

  • симптоми от нервната система – депресия, летаргия, моно-/полиневрити, менингити, менингоенцефалити.

  • от страна на пикочо-отделителната система – пиелонефрити. При мъжете може да се засегнат и тестисите (орхит), надсеменниците (епидидимити), простатата (простатити). При жените – матката (ендометрит), маточните тръби (салпингит), яйчниците (оофорит), млечните жлези (мастит).

  • симптоми от сърдечно-съдовата система – при около 1% се развива ендокардит.

  • симптоми от засягане на очите.

  • може да се наблюдава нехарактерен обрив.

  • склонност към кървене – най-вече от венци, носна лигавица.

Диагноза: Поставя се на базата на:

  • анамнеза – наличие на някои от описаните симптоми, прояви от различни органи и системи, посещение на ендемични райони, контакт с болни животни, консумация на непреработено мляко, млечни продукти, месо;

  • физикален преглед;

  • лабораторни показатели – периферна кръвна картина (снижени или нормални левкоцити с релативно повишени лимфоцити, понижени тромбоцити и еритроцити), СУЕ (леко повишено или нормално), повишени чернодробни ензими, ликвор (умерено повишен белтък, повишени лимфоцити);

  • микробиологично изследване – изолиране на бруцелите на хранителни среди. Материали се взимат от кръв, урина, ликвор, костен мозък, ставна течност, тъканен аспират или биопсичен материал; PCR (доказване на нуклеинови киселини от бруцели чрез полимеразна верижна реакция); серология (доказване на антитела);

  • алергична проба с бруцелин.

Диференциална диагноза: Диференциалната диагноза на бруцелозата е широка поради наличието на разнообразни и нехарактерни оплаквания. Прави се с:
- туберкулоза;
- малария;
- коремен тиф;
- сепсис;
- Ку-треска;
- ревматизъм;
- ревматоиден артрит;
- системен лупус еритематозус;
- хематологични заболявания и др.

Лечение: Лечението на бруцелозата е продължително, като се провежда с поне два антибиотика: тетрациклини (Doxycycline) + аминогликозиди (стрептомицин), както и Rifampine + Doxycycline. При засягане на нервната система се използват и трето поколение цефалоспорини (цефтриаксон).

Противоепидемични мерки

Извършване на епидемиологично проучване в огнището за издирване и провеждане на серологично изследване за бруцелоза:

- всички работещи непосредствено с болните от бруцелоза животни или стада, където има болни животни;

- ветеринарен персонал, обслужвал болни животни;

- работещи с животински суровини и продукти от болни животни;

- всички лица от засегнатите стопанства, които продължително време имат костно-ставни оплаквания и неясни фебрилни състояния;

Всички, реагиращи на бруцелоза, подлежат на подробен медицински преглед. Показалите характерни клинични признаци за остро заболяване се хоспитализират в Клиника по инфекциозни болести.

Положително реагиращите лица без клинични данни се диспансеризират за една година, като се изследват ежемесечно серологично.

Контактните с болни хора не подлежат на медицинско наблюдение и контрол.

За работа в заразените стада се оставят само хора, реагиращи положително за бруцелоза, като същите не могат да работят в хранителни обекти.



Профилактични мерки:

- При входа на помещенията за животни се поставя изтривалка, напоена с дезинфекционен разтвор;

- На работещите в заразените стада се осигуряват втори комплект работно облекло, гумени ботуши, а при работа с болни животни – ръкавици и предпазни очила. Забранява се носенето на това облекло извън работното място. Същото подлежи на дезинфекция;

-Осигуряват се условия за измиване, дезинфекция и подсушаване на ръцете;



-Забранява се храненето и пушенето непосредствено до помещенията на животните, както и консумацията на сурови млечни продукти и месо от заразени ферми.

-Информиране на населението на с. Ракита и ОПЛ в община Ч. бряг за възникналото огнище от бруцелоза и запознаването им с профилактичните и противоепидемични мерки.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница