Бтпп в медиите Регионални тпп/тпк



страница1/2
Дата27.10.2018
Размер421 Kb.
#101732
  1   2

05.05.2012 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

БТПП в медиите

Регионални ТПП/ТПК

Бизнес

Теми в развитие

Работодатели и други работодателски организации

Ведомства и институции

Пазар на труда





БТПП в медиите - (6 новини)



Заглавие: БТПП ще даде ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ за съдбата на 4000 спрени и закъснели ревизионни производства

Дата: 04.05.2012 17:07
Медия: My PR


КОГА 08-05-2012 ( вторник ) от 11.30 ЧАСА

КЪДЕ Зала А на БТПП улица Искър 9

( възможности за паркиране в рамките на Синя зона, плюс два частни паркинга в близост )

ЩЕ УЧАСТВАТ Председателят на БТПП Цветан Симеонов и Тодор Табаков – член на ИС на БТПП.

ЗАЩО: По данни на Палатата към момента има 2900 неприключени ревизионни производства и още 1000 спрени ревизионни производства, пребладаващата част без основание.

Срокът по ДОПК за приключване е 31 май 2012 година.

Дали приходната администрация се готви да не приложи разпоредба на ДОПК ( параграф 23 от ПЗР на ДОПК) и трябва ли да бъде въведен СЪДЕБЕН КОНТРОЛ върху актовете за спиране на ревизионни производства?

КАКВО: БТПП ще представи предложения до МС и Бюджетната комисия на 41 НС.

Заглавие: Конкурентоспособност и инвестиции

Дата: 04.05.2012 15:06
Медия: Българска Търговско-Промишлена Палата


Председателят на БТПП Цветан Симеонов взе участие в заседание на Съвета за икономическо развитие и социални политики към Aдминистрацията на Президента на Република България


Председателят на БТПП Цветан Симеонов взе участие в заседание на Съвета за икономическо развитие и социални политики към Aдминистрацията на Президента на Република България и представи ПОЗИЦИЯ


Представяме пълния текст
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ, Българската търговско-промишлена палата (БТПП) изразява следните позиции във връзка с материалите за дискусията на тема "Конкурентоспособност и инвестиции":
Считаме, че позицията на България по конкурентоспособност в международните класации не е удовлетворително и всички дискусии на тази тема са полезни за формиране на целенасочени и ефективни действия и политики.
Основните причини са не само обвързаността на българската икономика с глобалната криза, а и някои недостатъци в нашата система, които оказват влияние (Приложение 1). Не е необходимо да има консенсус за избор на приоритетни сектори. Идеята да се стимулират отделни сектори на икономиката не е справедливо решение. В такъв случай възникват въпроси какво ще бъде отношението към останалите сектори, които не са възприети като приоритетни. Необходимо е да се създадат условия за обща привлекателност за стопанска дейност.
Секторните политики, подкрепяни от държавата нямат устойчив характер. Инвеститорите носят отговорността за своята дейност и когато възвръщаемостта на вложените средства е под очакванията, те трябва да търсят други решения. По тези причини секторните политики е наложително да се ограничат в това кои сектори има усшени инвестиции и те да бъдат популяризирани.
Идеята за развитие на секторите трябва да бъде инициирана на местно ниво според ресурсната специфика на населените места, но не е необходимо да бъде стимулирано на национално ниво. В приоритетите на Национална програма за развитие България 2020 се визира именно активизиране на специфичния потенциал на регионалните и местните икономики.
Клъстерите като форма на организация е една много положителна идея, но тя трябва да бъде инициатива на самите инвеститори или браншовите организации.
Важни мерки за привличане на инвестиции е ускорено снижаване на праговете, с което ще се насърчат не само на големите инвеститори, но и малкия и среден бизнес. В този смисъл БТПП одобрява развитието на индустриалните зони, като смята, че популяризирането на нулев корпоративен данък в общини с висока безработица, трябва да бъде по-активно за увеличаване на инвестициите в тях. БТПП предлага и мерки за растеж и подобряване на конкурентоспособността в Приложение 2.
Обучението и образованието не само е необходимо да се обвържат с потребностите на икономиката, но и да се насърчи формирането чрез него на предприемачески нагласи и умения в младите хора на възможно най-ранен етап.
С УВАЖЕНИЕ, ЦВЕТАН СИМЕОНОВ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА БТПП

Приложение 1

Проучване на БТПП (октомври 2011 г.) относно проблемите, които срещат фирмите при дейността си: o Най-много фирми – 81,5% се оплакват от бавното административно обслужване като проблем, който са срещали; o На второ място е липсата на квалифицирана работна сила, посочен от 64,2% фирмите; o Корупцията и нелоялна конкуренция на фирми от сивия сектор се посочва от еднакъв процент от фирмите – 60,4%; o 58,5% от фирмите отбелязват, че са срещали затрудненията в достъпа до финансови средства; o 52,8% от бизнеса са срещали пречки при стартирането или изпълнението на дейности по проекти на ЕС; o 50,9% съобщават понасянето на солидарна отговорност заради друго неизрядно юридическо лице като проблем, с който са се сблъсквали; o Голям е броят и на фирмите (41,5%), които са посочили като проблем забавяне в плащанията от държавата, но тук трябва да се има предвид, че не всички фирми имат договорни отношения с държавните институции.



Приложение 2

Проучване на БТПП през февруари 2012 установи, че българските фирми очакават ръст в икономиката, като резултат по подобрение на бизнес климата и повишение на конкурентоспособността на фирмите, при изпълнение на следните най-важни 10 мерки: 1. Запазване на нивата на корпоративния и подоходен данък и недопускане на увеличението им под външно влияние. 2. Ускоряване на възстановяването на ДДС. 3. Намаляване на броя на регулаторните режими. 4. Съкращаване на времето за издължаване на задълженията на държавата по договори към бизнеса. 5. Разширяване на броя на електронни услуги от държавните и общински институции, включително подаване и отчитане на документите по европейските проекти по електронен път. 6. Намаляване на административните такси и аргументираност при определяне на техния размер, при прилагане на разходопокривния подход. 7. Ефективно противопоставяне срещу корупцията – с превантивна дейност срещу ограничаване възможностите за вземане на решения по целесъобразност от служителите в публичния сектор. 8. Опростяване на процедурите по оперативните програми на ЕС. Ускорено издължаване към бенефициентите на дължими суми по оперативните програми, ускоряване на действащите и стартиране на нови схеми. 9. Имуществена (персонална и ведомствена) отговорност на административните служители за неотговаряне в срок на подадени жалби и сигнали, запитвания. 10. Премахване на административното увеличение на Минималните осигурителни доходи (МОД), в браншове, за които няма постигнати споразумения.


Заглавие: Advisory Board on Energy and Industry to Help Raise Competitiveness

Дата: 04.05.2012 14:56
Медия: Publics EN


The main subjects that will be discussed each last Thursday of the month will be preparing a new industry policy, enabling sustainable development of energy infrastructure, stimulating energy efficiency and generally raising the competitiveness of the Bulgarian energy industry


An Advisory Board within the Pact for Industrial Stability was created and had its firs beeting yesterday. The initiative was started by economy minister Delian Dobrev and representatives of the associations of leading industry sectors such as exporters, energy producers and industrial consumers. The main subjects that will be discussed each last Thursday of the month will be preparing a new industry policy, enabling sustainable development of energy infrastructure, stimulating energy efficiency and generally raising the competitiveness of the Bulgarian energy industry. Members of the Council include the InvestBulgaria Agency, the Bulgarian Federation of The Industrial Energy Consumers (BFIEC), the Bulgarian Energy Holding (BEH), the State Energy and Water Regulatory Commission (SEWRC), the National Statistics Institute, the Bulgarian Association of the Metallurgical Industry, the Bulgarian Chamber of Mining and Geology, the Bulgarian Chamber of Commerce and Industry and the Patent Office of the Republic of Bulgaria among others. During the first meeting of the council the members discussed the alternatives for natural gas supply to the country, as well as the development of gas interconnectors with neighboring countries. The council also discussed the development of free electricity market in Bulgaria. A representative of the SEWRC stated that so far 11 companies have applied for a license for coordination of a balancing group.

Заглавие: Започна работа Консултативен съвет към Пакта за индустриална стабилност

Дата: 04.05.2012 14:34
Медия: Publics


Основните теми, които ще обсъжда Консултативният съвет, са свързани с подготовката на нова индустриална политика; устойчиво развитие на енергийната инфраструктура; стимули за насърчаване на енергийната ефективност; повишаване на конкурентоспособността в енергетиката


Консултативен съвет към Пакта за индустриална стабилност бе създаден по инициатива на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и представители на сдруженията на предприятията във водещите индустрии, експорта и големите енергийни консуматори. Основните теми, които ще обсъжда Консултативният съвет, са свързани с подготовката на нова индустриална политика; устойчиво развитие на енергийната инфраструктура; стимули за насърчаване на енергийната ефективност; повишаване на конкурентоспособността в енергетиката. Консултативният съвет ще работи и за премахване на административните и регулаторните бариери пред бизнеса. На първото заседание бе приет правилник за работа на съвета. По право председател на съвета е министърът на икономиката, енергетика и туризма Делян Добрев. За зам.-председатели бяха избрани зам. министър Валентин Николов и Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК). Дейността на съвета ще бъде подпомагана от секретариат, състоящ се от представител на МИЕТ и на БФИЕК. Съветът ще заседава всеки последен четвъртък от месеца. Членове на съвета са: Българската агенция за инвестиции, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, БЕХ, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Патентното ведомство, Националният статистически институт, БФИЕК, Българската асоциация на металургичната индустрия, Българската минно-геоложка камара, Българската стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и други. На първото заседание на Консултативния съвет бяха обсъдени алтернативите за доставка на природен газ, както и развитието на интерконекторите. Изпълнителният директор на ,,Булгартрансгаз'' Кирил Темелков запозна представителите на бизнеса с изграждането на интерконектора между България и Румъния. Изпълнителният директор на ICGB Юлияна Димитрова представи проекта за изграждане на междусистемна газова връзка България-Гърция и представител на МИЕТ запозна присъстващите с перспективите за развитие на газовата връзка България-Сърбия. Пътните карти за изграждане на интерконекторите бяха представени и задълбочено обсъдени от всички участници с цел допълнително оптимизиране на сроковете и процесите. Пред представителите на съвета министър Добрев заяви, че на всяко заседание те ще бъдат запознавани с напредъка на дейностите по проектите. На заседанието бе обсъдено още развитието на свободния пазар на електроенергия в България. ,,Единадесет компании са подали заявления да бъдат лицензирани като координатори на балансиращи групи'', заяви Евгения Харитонова – член на ДКЕВР.

Заглавие: Сивият сектор е изключително вреден за икономиката

Дата: 04.05.2012 12:47
Медия: Факти


Сивият сектор е изключително вреден за всички фирми, които работят в светлия сектор и затова трябва да се преследват проявите на скритата икономика.

Това заявява в ProИнтервю председателят на Управителния съвет на БТПП Цветан Симеонов.

По думите на Симеонов препоръчително обаче е да се борим с причинителите за сивия сектор – тежката и подкупна администрация, недобрата работа на контролните органи, прекалените формалности, които насърчават преминаването на фирмите в сивия сектор.

Голям стимул за това е и неспособността на администрацията и контролните органи да се справят със сивия сектор, а даже и да го покровителстват когато са склонни да се подкупват, смята председателят на БТПП.

Относно идеята на финансовия министър парите от Сребърния фонд да се използват за покупка на държавни ценни книжа Цветан Симеонов коментира: "Ако досега парите от Сребърния фонд можеха да се инвестират в чуждестранни ценни книжа и този финансов ресурс да работи например за германската икономика, какво пречи да не подценяваме сигурността на българската икономика и да позволим инвестирането в български държавни ценни книжа?

Нима други "надеждни" западни икономики не показват и много по-рисково финансово управление", попита риторично председателят на БТПП.

Заглавие: Започна работа Консултативен съвет към Пакта за индустриална стабилност

Дата: 04.05.2012 12:30
Автор: 1към1
Медия: 1 към 1


Консултативен съвет към Пакта за индустриална стабилност бе създаден по инициатива на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и представители на сдруженията на предприятията във водещите индустрии, експорта и големите енергийни консуматори. Основните теми, които ще обсъжда Консултативният съвет, са свързани с подготовката на нова индустриална политика; устойчиво развитие на енергийната инфраструктура; стимули за насърчаване на енергийната ефективност; повишаване на конкурентоспособността в енергетиката. Консултативният съвет ще работи и за премахване на административните и регулаторните бариери пред бизнеса. Председател на съвета е министър Добрев, зам.-председатели са зам.-министър Николов и Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Членове на съвета са: Българската агенция за инвестиции, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, БЕХ, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Патентното ведомство, Националният статистически институт, БФИЕК, Българската асоциация на металургичната индустрия, Българската минно-геоложка камара, БСК, Българска търговско-промишлена палата и други. Дейността на съвета ще бъде подпомагана от секретариат, състоящ се от представител на МИЕТ и на БФИЕК. Съветът ще заседава всеки последен четвъртък от месеца. На първото заседание на Консултативния съвет бяха обсъдени алтернативите за доставка на природен газ, както и развитието на интерконекторите. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков запозна представителите на бизнеса с изграждането на интерконектора между България и Румъния. Изпълнителният директор на ICGB Юлияна Димитрова представи проекта за изграждане на междусистемна газова връзка България-Гърция и представител на МИЕТ запозна присъстващите с перспективите за развитие на газовата връзка България-Сърбия. Пътните карти за изграждане на интерконекторите бяха представени и задълбочено обсъдени от всички участници с цел допълнително оптимизиране на сроковете и процесите. На заседанието бе обсъдено още развитието на свободния пазар на електроенергия в България.



Регионални ТПП/ТПК - (9 новини)



Заглавие: "ОТ МЛАДИ ЗА СТАРИ, ОТ СТАРИ ЗА МЛАДИ!"

Дата: 05.05.2012 10:09
Медия: Модерна Враца


Европа Директно Враца към Търговско-промишлена палата Враца Ви кани на концерт на 9 май от 11.00 часа на пл. Суми във Враца. Концертът се организира по повод 9-май Деня на Европа и 2012 Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията.



Заглавие: Шуменската търговско-промишлена палата реализира проект за повишаване на професионалната квалификация

Дата: 04.05.2012 18:43
Медия: Шуменска заря


Пламен ГЕОРГИЕВ

Проектът "Професионалната квалификация – шанс за интеграцията на пазара на труда", който реализира Шуменската търговско-промишлена палата, беше представен от председателя на палата д-р Христо Дечев. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Партньори по него са СНЦ "Етнотолеранс", "Титан-БКС" ООД, "Диавена" ООД и "Технострой-Г" ЕООД. Периодът на изпълнение на проекта е до 6 март 2013 г., а общата му стойност е 140 335.49 лева.


"Общата ни цел е успешната интеграция на лица от уязвимите групи на пазара на труда от общините Шумен и Смядово чрез предоставяне на обучение за придобиване на професионална квалификация и осигуряване на заетост", сподели ръководителят на проекта д-р Христо Дечев на пресконференция. Ще бъдат проведени две професионални обучения на 15 лица по специалността "Производство на кулинарни изделия и напитки" за придобиване на втора квалификационна степен в "Диавена" ООД и на 45 лица, разделени в три групи по 15, по специалността "Парково строителство и озеленяване" в "Титан-БКС" ООД и в "Технострой-Г" ЕООД. На успешно завършилите професионалното обучение ще бъде осигурено стажуване за усвояване на по-добри практически умения по придобитата специалност.

Заглавие: СТАРТИРА КАМПАНИЯТА "С ПРИКАЗКИТЕ НА БАБА И ДЯДО – ЕВРОПЕЙСКИ УРОЦИ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА!"

Дата: 04.05.2012 16:14
Медия: Снимка Пресс


Европа Директно Враца към Търговско-промишлена палата – Враца стартира кампанията "С приказките на баба и дядо – Европейски уроци в детската градина!". Кампанията цели придобиване на знания и въвличане в активни дейности на родители, баби и дядовци, пенсионирани детски педагози, свързани със солидарността между поколенията и за включването им в образоваателния процес на техните деца в детските градини.


Първият етап от Кампанията включва обучение във Враца (на 4 май 2012 г. в обучителната зала на ТПП-Враца, Дом на Културата), Монтана (на 7 май 2012 г. АРР и БЦ Монтана) и Видин (8 май 2012 г. ЦДГ "Арабела") на група пенсионирани детски педагози, баби и дядовци на деца от детските градини, на тема "Мога да помогна с приказките на баба и дядо!", с обучител доц. Даниела Тасевска от Великотърновския Университет "Св.Св.Кирил и Методий".
Паралелно на организирания тренинг, ще бъдат обявени областни конкурси "С приказките на баба и дядо" за най-добре разработен урок по темата и изнасяне на публични открити уроци на спечелилите конкурса. В края на Кампанията ще бъдат организирани срещи на поколенията "Добрият педагогически опит на нашите учители" и подредени ретроспективни изложби от живота на детските градини със снимки от архивите в трите областни града Враца, Видин и Монтана.

Заглавие: ТПП-Шумен ще преквалифицира безработни

Дата: 04.05.2012 13:45
Медия: Шум бг


"В тези сложни години за пазара на труда Шуменската търговско-промишлена палата разширява своята обучителска дейност". Това заяви на пресконференция днес председателят на ТПП-Шумен Христо Дечев. От палатата обявиха старта на дейностите по нов проект, финансиран с 140 335 лв. от оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Проектът предвижда през следващите 12 месеца 60 трайно безработни лица да преминат теоретично и практическо обучение в направления "Производство на кулинарни изделия и напитки" и "Парково строителство и озеляване". По време на практическите си занимания курсистите ще получават стипендии в размер на 8 лв. на ден, а стажът ще им осигурява минималната работна заплата от 290 лв. "Поставили сме си цел 80% от хората, преминали през тази преквалификация да останат на работа във фирмите, които ни партнират по този проект", каза Дечев. Партньори на ТПП-Шумен са "Титан БКС", "Диавена" ООД и смядовската "Технострой-Г" ЕООД. Сдружение "Етнотолеранс" и Бюрата по труда в Шумен и Велики Преслав са изиграли важна роля в обучителната програма да се включат безработни от Шумен и Смядово.

ШУМ.БГ

Заглавие: "Евро маркет - шанс за бизнесмени и търговци"



Дата: 04.05.2012 14:06
Медия: Ямбол Днес




Делегация от 40 български търговци, индустриалци, предприемачи от различни браншове, представители на медии и неправителствени организации от град Ямбол и региона, осъществиха бизнес визита в Люлебургаз, Турция по Европейския Проект "ЕВРОПАЗАР - шанс за индустриалци и търговци", реализиран по програмата за трансгранично сътрудничество България - Турция, в партньорство между Ямболска търговско-промишлена палата и LIAD - сдружение на търговци и производители от гр. Люлебургаз - Турция. В програмата на бизнес визитата бяха включени няколко събития и теми - семинарна част, свързана с теми като Общия Европейски Пазар, законодателство за износ и внос на стоки в България и Турция, стандарти за качество и маркировка на стоките, баркодове. След обмяната на взаимополезна обща и персонална двустранна бизнес информация в офисите на турските домакини, ямболските бизнесмени и журналисти осъществиха конкретни срещи по интереси за поставяне на основите на полезни партньорства в различни браншове. Посетено беше производствено предприятие на турски собственик предприемач, произвеждащ тъкани за Германия, Италия и Китай, предприятие за производство на работно, защитно и фирмено облекло и предпазни средства, осигуряващи безопасни и здравословни условия на труд, обменена бе и взаимополезна информация с редакцията на местния най-влиятелен вестник "Лицето на деня". През първия ден на посещението ямболската бизнес делегация беше гост и на Празника на детето, приет за официален празник в Република Турция по предложение на основателя й Кемал Ататюрк. В цяла Турция празникът се отбелязва с всенародни тържества, посветени на децата и е неработен ден. Българската делегация имаше възможността да присъства на празника в Люлебургаз, където деца от различни турски градаве взеха участие, представяйки многообразните си таланти.По време на визитата бяха посетени също световно известната фирма за спално бельо "ZORLUTEKS с търговски комплекс и търговска марка TACH" и още няколко търговските комплекси и търговски центрове. Проектът "ЕВРОМАРКЕТ - шанс за индустриалци и търговци" е в своята напреднала фаза на изпълнение. През месец юни 2012 година предстои заключителна мащабна конференция в Люлебургаз, на която участие отново ще вземат 40 представители на българска делегация от ямболски индустриални, селскостопански производители, търговци и журналисти. На конференцията ще бъдат представени и резултатите от мащабното информационното социологическо изследване, което бе проведено на територията на Ямбол, България и Люлебургаз, Турция за определяне на състоянието на индустрията и търговията в трансграничния регион и за възможностите за засилване обмена на стоки, инвестиции и технологии между малките и средни предприятия в региона. На целевите групи по проекта вече е на разположение работещия и активно зареждан с актуална информация сайт на проекта, където може да бъде намерена разнообразна полезна информация за производители и търговци от трансграничния регион на България и Турция и да бъдат потърсени и намерени партньори за съвместен бизнес - http://www.yambiz.com/eumarket/ Това информационно съобщение е подготвено с помощта на Европейския съюз чрез Програма за трансгранично сътрудничество ИПП България - Турция. Съдържанието на съобщението е изцяло отговорност на "Ямболската Търговско-Промишлена Палата" и по никакъв начин не отразява възгледите на Европейския съюз и Управляващия орган на Програмата.

Заглавие: Увеличението на минималната работна заплата ще окаже отрицателно влияние върху микробизнеса

Дата: 05.05.2012 12:15
Автор: радио "Фокус"- Шумен
Медия: Фокус радио




Шумен. Добрата страна от увеличението на минималната работна заплата е, че правителството се опитва да вкара някаква предвидимост на този процес. Това заяви за Радио "Фокус"-Шумен Христо Дечев, председател на Търговско-промишлената палата в Шумен. По думите му до сега това се е случвало много хаотично. Въпреки това Дечев, коментира, че самото понятие "минимална работна заплата" няма икономическа стойност. За бизнеса не е ориентираща, посочи още Дечев. Той поясни, че за експортно насочените производства промяната няма да има значение, но ефект ще се окаже на малките и средни предприятия. Икономистът добави, че като се вземе предвид ситуацията в България в момента точно микропредприятията не функционират и ще е трудно да задържат пълноценен капацитет. Процента съкратени според Дечев не може да се прогнозира, но ще има тъй като повечето малки фирми държат само ядро от работници, а другите се наемат само, когато се работи по определен проект, изискващ повече персонал. Дечев посочи още, че в повечето страни на запад няма минимална работна заплата.
Йоанна ВЛАДИМИРОВА

Заглавие: Акценти в седмичното обзорно-публицистично предаване "Метроном" на радио "Фокус"–Шумен

Дата: 05.05.2012 08:18
Автор: радио "Фокус"- Шумен
Медия: Фокус радио




Шумен. В началото на седмичното обзорно-публицистично предаване "Метроном" на радио "Фокус"-Шумен ще обобщим какви бяха по-важните събития през седмицата в страната и региона. Даниела Миронова, зам.-кмет на Нови пазар ще разкаже за петиция от жителите на региона внесена в Европейската комисия срещу добива на шистов газ, как е преминало обсъждането, какви решения са взети и какви становища са изразили, другите страни, участвали в срещата в Брюксел. От 1 май минималната работна заплата в страната стана 290 лева. Как ще се отрази това на бизнеса, ще има ли нови съкращения, в кои сфери на икономиката ще се отрази най-силно. На тези въпроси отговор ще търсим от Христо Дечев, д-р по икономика и председател на Търговско-промишлената палата в Шумен. Ще говорим и с Анета Денева, председател на КНСБ Шумен, която ще изрази притесненията на синдикатите, относно най-бедните работници в Европа. На 6 май Ден на българската армия, православна църква почита паметта на Свети Великомъченик Георги Победоносец. Кой е бил той ще разкаже архиерейският наместник на Шуменска духовна околия отец Димитър. Военният историк Мишо Йорданов ще припомни славните дни и битки на Шуменския гарнизон.
Всичко това, както и актуални новини на всеки 30 минути очаквайте в обзорното публицистично предаване "Метроном" от 10 до 13 часа на честотата 89,6 мегахерца. Водеща тази седмица ще е Йоанна Владимирова

Заглавие: "От млади за стари, от стари за млади"

Дата: 04.05.2012 17:52
Медия: Шанс експрес


Европа Директно Враца към Търговско-промишлена палата Враца Ви кани на концерт "От млади за стари, от стари за млади" на 9.май 2012 година от 11.00 часа на пл. Суми – гр. Враца. Концертът се организира по повод 9-май Деня на Европа и 2012 Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията.


Заглавие: Акценти в седмичното обзорно-публицистично предаване "Метроном" на радио "Фокус"–Шумен

Дата: 04.05.2012 17:47
Автор: Агенция "Фокус"
Медия: Информационна агенция "Фокус"




Шумен. В началото на седмичното обзорно-публицистично предаване "Метроном" на радио "Фокус"-Шумен ще обобщим какви бяха по-важните събития през седмицата в страната и региона. Даниела Миронова, зам.-кмет на Нови пазар ще разкаже за петиция от жителите на региона внесена в Европейската комисия срещу добива на шистов газ, как е преминало обсъждането, какви решения са взети и какви становища са изразили, другите страни, участвали в срещата в Брюксел. От 1 май минималната работна заплата в страната стана 290 лева. Как ще се отрази това на бизнеса, ще има ли нови съкращения, в кои сфери на икономиката ще се отрази най-силно. На тези въпроси отговор ще търсим от Христо Дечев, д-р по икономика и председател на Търговско-промишлената палата в Шумен. Ще говорим и с Анета Денева, председател на КНСБ Шумен, която ще изрази притесненията на синдикатите, относно най-бедните работници в Европа. На 6 май - Ден на българската армия, православна църква почита паметта на Свети Великомъченик Георги Победоносец. Кой е бил той ще разкаже архиерейският наместник на Шуменска духовна околия отец Димитър. Военният историк Мишо Йорданов ще припомни славните дни и битки на Шуменския гарнизон.
Всичко това, както и актуални новини на всеки 30 минути очаквайте в обзорното публицистично предаване "Метроном" от 10 до 13 часа на честотата 89,6 мегахерца. Водеща тази седмица ще е Йоанна Владимирова.

Бизнес - (5 новини)



Заглавие: Китай инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика?

Дата: 04.05.2012 11:24
Медия: Имоти Варна


Китай ще инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика, съобщи Виктор Азманов, председател на Българо-китайската търговско промишлена палата, цитиран от Mediapool. По думите му вече е подписан меморандум с икономическото министерство за изграждането на няколко завода, които ще отворят между 300 и 500 работни места.

Пекин проявява интерес към инвестиции в енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство.

Единият проект е за българско-китайска индустриална зона край София. Тя ще се простира на около 2000 декара край Божурище….



Заглавие: Китай инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика?

Дата: 04.05.2012 09:43
Медия: Banks.dir.bg


Китай ще инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика, съобщи Виктор Азманов, председател на Българо-китайската търговско промишлена палата, цитиран от Mediapool. По думите му вече е подписан меморандум с икономическото министерство за изграждането на няколко завода, които ще отворят между 300 и 500 работни места. Пекин проявява интерес към инвестиции в енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство. Единият проект е за българско-китайска индустриална зона край София. Тя ще се простира на около 2000 декара край Божурище...


Заглавие: Китайски инвестиции за 1.5 млрд. долара се очаква да влязат в България

Дата: 04.05.2012 10:31
Медия: Human capital




Китайските инвеститори проявяват интерес към сфери като енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство

Китайски инвестиции на стойност около 1.5 млрд. долара се очаква да влязат в българската икономика, но все още не е ясно за какъв период от време става дума. Това съобщи председателят на Българо-китайската търговско промишлена палата Виктор Азманов. Китайските инвеститори проявяват интерес към сфери като енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство. Според Азманов вече е подписан меморандум между китайски инвеститори и министерството на икономиката за изграждане на няколко завода, които трябва да отворят между 300 и 500 нови работни места.

Един от подготвяните проекти е за българско-китайска индустриална зона край София. Тя би трябвало да се простира на около 2000 декара край Божурище. Правителството на ГЕРБ вече трета година говори за него, но още нищо реално няма построено. По план там трябва да се направи логистичен център и индустриален парк. Според Азманов обаче има вероятност индустриалният център да бъде построен и във Варна заради удобството, което предоставя пристанището.

Китайският премиер Вън Цзябао неотдавна обяви, че страната му планира да направи инвестиции за 10 млрд. долара в държави от Централна и Източна Европа. Целта е стокообменът между Европа и Китай да се удвои и да достигне 100 млрд. долара. В момента той е на стойност 52.9 млрд. долара. За да бъдат усвоени парите, Пекин ще създаде Агенция за насърчаване на инвестициите към китайското министерство на търговията, уточни Азманов.

Още 500 млрд. долара пък ще могат да усвоят страните от Източна и Централна Европа, Южна Америка и Африка чрез програма на Китайската банка за развитие в следващите 5 години.

Заглавие: Водещи икономисти обсъждаха подобряването на конкурентоспособността

Дата: 05.05.2012 12:14
Автор: Асен Начев
Медия: Вестник Stroitel


България остава единствената страна в Европа с повишен кредитен рейтинг от Moody's през 2010 и 2011 г.



Водещи български икономисти се събраха на седмата поред икономическа конференция на тема "Конкурентоспособност на България в региона на Централна и Източна Европа". Форумът бе организиран от Института за икономическа политика, в сътрудничество с фондация "Ханс Зайдел". Всички участници представиха анализи или изследвания на институциите, които представляват, за нивото на конкурентоспособността у нас и дадоха своите препоръки за нейното подобряване.
Конференцията бе открита от Ясен Георгиев, изп. директор на Института за икономическа политика, и Ивана Нешева, представител на офиса на фондация "Ханс Зайдел" в София.
Първият лектор, д-р Евгени Евгениев от Световната банка (СБ), представи темата: "България в Европа през призмата на бизнес регулациите, иновациите и научните изследвания". Според СБ по отношение на конкурентоспособността и иновациите България е на 59-о място от 183 икономики. Средното място на целия ЕС по този показател е 31-во. Зад нас са дори страни като Полша, Румъния, Гърция и др.
Изследване на СБ установило, че в България нивото на отпускани заеми за бизнес е много добро, като дори то е леко над средното за Европейския съюз (ЕС). Сред негативните показатели пък е голямата административна тежест. От проучените от СБ 16 услуги за бизнеса в цялата страна се установило, че няма и една, която да се предоставя по един и същи начин от всяка община.
По отношение на производителността на труда у нас Световната банка забелязва положителна тенденция. Ако до 2002 г. България е била на последно място в ЕС, за периода 2002-2008 г. тя е отбелязала 10% ръст на производителността на труда, което е голям скок. Страната ни обаче изостава значително в привличането на чуждестранни инвестиции. В момента тя е дори след Румъния. България изостава и по финансиране на иновациите и научните изследвания. През 2010 г. у нас едва 0,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) е отивал за наука, а според стратегията 2020 на ЕС тази цифра трябва да стигне 1,5%. Средно за страните от ЕС тази стойност трябва да е 3%, но реално цифрата е 2,2%.
Конкурентоспособността на една страна се мери и по нивото на износа. Според Евгени Евгениев, към момента у нас най-силен е износът на минерални горива и масла, мед и други метали. Расте и износът на електрооборудване.
Друг показател, по който се мери конкурентоспособността, е броят на патентите, които се регистрират в една страна. У нас за периода 2001-2010 г. има скок единствено в броя на патентите за компютри и комуникации – над 100. Броят им в останалите сектори е изключително нисък. По показателя "публикации на български учени" България е по-добре от съседите си Румъния и Турция например, но в сравнение със страните от ЕС е много назад.
В момента като приоритетни области за българската икономика според Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) са определени фармацията и информационните технологии (ИТ). Според СБ във фармацията у нас се отделят много малко пари за научна и развойна дейност, защото няма стимули за това от държавата. В родния ИТ сектор пък има голям проблем с кадрите. Тези компании имат и най-големи административни пречки пред себе си. Много малко от тях могат да взимат пари от ОП "Конкурентоспособност" и Иновационния фонд.
В обобщение д-р Евгени Евгениев представи следните ключови препоръки на Световната банка за повишаване на конкурентоспособността на България:
√ да се привличат повече инвестиции в експорта на добавена стойност;
√ да се инвестира повече в обучението на кадри;
√ да се осъществява по-голямо сътрудничество с научните среди от Европейския съюз;
√ да се осъществява конкурентно финансиране на научноизследователската и развойната дейност (НИРД);
√ България да съгласува стратегия за иновации до 2020 г.;
и на последно място -
√ да се обединят фонд "Научни изследвания" и Националния иновационен фонд.
Евгени Ангелов, съветник по инвестиции и иновации на президента на Република България, представи усилията на администрацията за подобряване на конкурентоспособността на страната. Той постави фокус върху микрополитиката и заяви, че съвременната успешна икономическа политика, насърчаваща конкурентоспособността на икономиката, все повече би следвало да се провежда на ниво клъстер, а не на ниво сектор и регионални политики. Като клъстери той дефинира всички участници в сферата на един бизнес.
Ангелов очерта три фактора, от които зависи конкурентоспособността – качеството на националната бизнес среда; нивото на развитието на клъстерите и компетентността в дейностите и стратегиите на фирмите.
Той също цитира изследването на СБ. Съветникът заяви, че сегашната администрация на президента е фокусирала усилията си България да влезе сред първите 50 страни в тези две категории в света до 2020 г.
Според него силно обнадеждаващ е фактът, че по клъстери България вече започва да развива своята компетентност. В заключение той обяви, че скоро ще бъде свикан Национален съвет, на който специалисти ще дискутират проблемите на националната конкурентоспособност.
Петко Димитров, мениджър на "Прайс Уотърхаус Купърс" – България, провокира обсъждане по въпроса дали може да се говори за национална конкурентоспособност в рамките на една обединена Европа. Според него освен подобряване на чисто икономическите фактори, в България трябва да се осъществи и промяна на мисленето, както и развиване на национално индивидуална отговорност, за да можем да създаваме и подобряваме общото благо.
Според Димитров по-добрата конкурентоспособност е в индустриалното производство, а тази на услугите е по-мързеливата. Той открои като силно положително развитието на инфраструктурата в страната през последните години и усилията на настоящото правителство в тази посока, както и опитите за по-добра данъчна събираемост. Накрая Петко Димитров направи заключението, че като цяло България върви в правилната посока.
Според Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк, в момента българската икономика функционира доста под капацитета си. Увеличава се и броят на безработните, като от началото на кризата (2009 г.) у нас има 11% по-ниска заетост, а процентът на хората, заплашени от бедност, се е увеличил от 41% преди кризата на 44% в момента, което може да доведе до тяхното социално изключване. Според Павлов именно бедността и социалното изключване влошават допълнително неблагоприятната демографска ситуация, в която се намираме, и е необходимо създаване на работни места в сектори с нискоквалифициран труд.
Ако България не вземе мерки за спиране на тези процеси, има опасност от проблеми по две линии – влошаване на демографската картина – т.е. нова вълна на емиграция, защото страната обикновено напускат хората с по-добра квалификация. Втората е редуциране на вътрешния пазар, което би довело до още по-голяма загуба на чуждестранни инвестиции.
Той препоръча следните мерки срещу тези опасности: осъществяване на фискална девалвация чрез увеличаване на ДДС и намаляване на данъците и осигуровките; пренасочване на повече пари от кохезионните фондове през следващия програмен период за програми за заетост и преквалификация на хората; създаване на стимули за бизнеса чрез намаляване на заплатите, а не на заетостта; усилия за трайно намаляване на бедността и не на последно място реални мерки за редуциране на корупцията.
Един от основните двигатели за насърчаване на конкурентоспособността на икономика с характеристики като тези на българската са преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ). Данни за обема и структурата на тези потоци през последните години даде Борислав Стефанов, изп. директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ). Те показват, че инвестициите, които водят до реален икономически растеж и реализиране на добавена стойност в икономиката, не са намалели значително, както общия обем на ПЧИ. Стефанов обясни, че това се дължи най-вече на факта, че много филиали на чуждестранни фирми у нас връщат в момента заемите си на компаниите майки, което от статистиката се отчита като намаляване на инвестициите, а всъщност то е белег, че тези фирми вече могат да се справят сами и са увеличили своята конкурентоспособност.
В заключение шефът на БАИ подчерта, че България остава единствената страна в Европа с повишен кредитен рейтинг от Moody's през 2010 и 2011 г. и че в момента тя е страната с най-ниски цени за правене на бизнес в ЕС, страната с най-нисък данък печалба и с най-ниска цена на индустриалния капитал.

Заглавие: Над 80% от БГ работодателите са нискообразовани



Дата: 05.05.2012 07:36
Автор: InfoWeek
Медия: Infoweek




Българските студенти нямат желание да се образоват
Над 80% от българските работодатели са със средно или по-ниско образование. Това сочи изследване на Европейския институт, цитирано по време на организирана от БСК дискусия във Варна относно възможностите за привличане на висококвалифицирани кадри от трети страни с помощта на европейската "синя карта".
В България има около 300 хил. активно действащи фирми, като 80 на сто от техните собственици са с ниско образование, което е много тревожно, коментира доц. Серафим Петров, експерт по проект на БСК.
Българските студенти нямат желание да се образоват, акцентира още Серафим Петров. По думите му е често явление те да не посещават лекции, да не се готвят качествено за изпити или въобще да им липсва цялостна мотивация да се образоват.
Според експерта това е една от причините младите хора да изпитват толкова сериозно затруднение с намирането на работа след завършване на висшето си образование, а в България вече са станали нарицателни т.нар. "изисквания към кандидатите".
Със "сините карти" много лица от трети страни биха проявили интерес да дойдат да работят в България, но в повечето случаи целта ще бъде, веднъж получили документа, да могат да заминат в която и да е държава на ЕС, смята Петров. Според него, България ще е само трамплин за тези специалисти, тъй като заплащането и условията на труд в България се разминават коренно с тези на ЕС.
По отношение на изтичането на здравни кадри в чужбина Петров съобщи, че има проявен интерес от страна на лекари и здравни специалисти от Молдова, тъй като много от тях знаят български език и лесно биха могли да свикнат с работата в страната ни.
Български работодатели вече назначават програмисти и инженери от държави извън ЕС, съобщи по време на конференцията Надя Димитрова от Международния център за развитие на миграционната политика и външен експерт към Европейския институт в София. През втората половина на миналата година в страната са били издадени седем "сини карти" (валидни само за висококвалифицирани специалисти), с които са назначени компютърни специалисти от Индия, Русия, Иран, ЮАР. От началото на тази година работодатели са заявили още пет сини карти.
Изискването при назначаване на чужди специалисти е да получават заплата, поне един път и половина по-висока от средната за страната, посочи Димитрова. Картата урежда правата не само на служителя, но и на семейството му, като документите по издаването ѝ се обработват максимум за три месеца.
Ползването на "сини карти" е широко разпространена практика в други държави-членки на ЕС – например, само в Чехия за 2010 г. са били наети над 12 хил. граждани от трети страни.
Според Надя Димитрова нуждата от икономически имигранти се е изострила, именно поради "изтичането на мозъци". Например Полша има горчив опит от това явление, като много специалисти са заминали да работят във Великобритания, Германия и Холандия. Там обаче заплатите, особено в ИТ сектора, са близки до средните в Европа, тъй като държавата се бори да запази кадрите си. Чехия, Словения, Италия и Испания пък са сключили споразумения с трети страни, основаващи се на исторически връзки или съседство.

Теми в развитие - (7 новини)



Заглавие: Китай инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика?

Дата: 04.05.2012 09:43
Медия: DarikFinance.bg


Китай ще инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика, съобщи Виктор Азманов, председател на Българо-китайската търговско промишлена палата, цитиран от Mediapool. По думите му вече е подписан меморандум с икономическото министерство за изграждането на няколко завода, които ще отворят между 300 и 500 работни места.

Пекин проявява интерес към инвестиции в енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство.

Единият проект е за българско-китайска индустриална зона край София. Тя ще се простира на около 2000 декара край Божурище. Този проект се рекламира от правителството на ГЕРБ вече трета година. Замисълът е там да се направи логистичен център и индустриален парк. Има и вариант това да стане и във Варна, защото пристанището е предимство за развитието на такива проекти, посочи Азманов.

Миналата седмица по време на световен икономически форум във Варшава китайският премиер Вън Цзябао обяви, че страната му ще инвестира 10 млрд. долара в държави от Централна и Източна Европа. Целта е стокообменът между Европа и Китай да достигне 100 млрд. долара. В момента той възлиза на 52.9 млрд. долара. За да бъдат усвоени парите, Пекин ще създаде Агенция за насърчаване на инвестициите към китайското министерство на търговията, уточни Азманов.

Още 500 млрд. долара пък ще могат да усвоят страните от Източна и Централна Европа, Южна Америка и Африка чрез програма на Китайската банка за развитие в следващите 5 години.

Очаква се през ноември в България да се състои голям икономически форум, на който ще присъстват големи китайски инвеститори. Той ще е част от "Китайска икономическа инициатива в Европа".

Заглавие: Китай ще инвестира 1.5 млрд. долара в България

Дата: 04.05.2012 10:20
Медия: Moitepari.bg




Пекин проявява интерес към инвестиции в енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство

Китай ще инвестира 1.5 милиарда долара в българската икономика, съобщи Виктор Азманов, председател на Българо-китайската търговско промишлена палата. По думите му вече е подписан меморандум с икономическото министерство за изграждането на няколко завода, които ще отворят между 300 и 500 работни места. Пекин проявява интерес към инвестиции в енергетиката, инфраструктурата и селското стопанство, съобщи Медиапул.
Единият проект е за българско-китайска индустриална зона край София. Тя ще се простира на около 2000 декара край Божурище. Този проект се рекламира от правителството на ГЕРБ вече трета година. Замисълът е там да се направи логистичен център и индустриален парк. Има и вариант това да стане и във Варна, защото пристанището е предимство за развитието на такива проекти, посочи Азманов.
Миналата седмица по време на световен икономически форум във Варшава китайският премиер Вън Цзябао обяви, че страната му ще инвестира 10 млрд. долара в държави от Централна и Източна Европа. Целта е стокообменът между Европа и Китай да достигне 100 млрд. долара. В момента той възлиза на 52.9 млрд. долара. За да бъдат усвоени парите, Пекин ще създаде Агенция за насърчаване на инвестициите към китайското министерство на търговията, уточни Азманов.
Още 500 млрд. долара пък ще могат да усвоят страните от Източна и Централна Европа, Южна Америка и Африка чрез програма на Китайската банка за развитие в следващите 5 години. Очаква се през ноември в България да се състои голям икономически форум, на който ще присъстват големи китайски инвеститори. Той ще е част от "Китайска икономическа инициатива в Европа".
Автор: www.insmarket.bg

Заглавие: Готвят уволнения по върховете в Агенция "Митници"?

Дата: 05.05.2012 12:30
Медия: Econ.bg




Съдът решава дали корумпираните митничари да останат в ареста

В митниците предстои да се проведе чистка. Това съобщи в. "24 часа", позовавайки се на запознати източници.

Прогнозата е уволненията и оставките да тръгнат от върховете на агенцията. Спрягат се имената и на двамата заместници на шефа на митниците Ваньо Танов - Борислав Борисов и Николай Алдимиров, както и на един началник на митница. Правела се и нова структура на агенцията и системата на митниците, която щяла да отнесе и редови служители.

Слуховете бяха подсилени от изявление на премиера. Според него операцията е потвърдила думите на Танов, че "митниците се нуждаят от освобождаването на много хора на различни длъжности. Действията на МВР и прокуратурата ще подпомогнат вземането на важни решения от страна на Танов, който има пълната моя подкрепа", заяви Бойко Борисов вчера.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков потвърди, че агенция "Митници" отива в Русе. И добави, че там "централата ще бъде доста по-малка". От агенция "Митници" отказаха официален коментар.

Днес Хасковският окръжен съд решава дали задържаните на граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" осем корумпирани митничари ще останат в ареста, съобщи БНР.

При акцията с кодово име "Митница" в четвъртък бяха арестувани Стефан Костадинов, бивш заместник-началник на митница "Свиленград" и митничарите Георги Златанов, Наско Колев, Никола Трифонов, Димитър Димитров, Пламен Дренски и Милко Христов.

Те изнудвали шофьорите за пари, а след смяната си разделяли събраните суми.

Мярката се гледа при закрити врата, пояснява БНТ. Софийската градска прокуратура настоява за задържане под стража и на 8-те.

Заглавие: Икономически форум събира българския и европейския бизнес в Пловдив

Дата: 05.05.2012 10:35
Медия: Марица


Основна тема е регионалното развитие на Южен Централен район

Министър-председателят Бойко Борисов, президентът Росен Плевнелиев и министрите Делян Добрев, Томислав Дончев и Лиляна Павлова ще участват в програмата на 5-ия Международен икономически форум "Марица", който ще се проведе на 6 и 7 юни в Конгресния център на Международен панаир-Пловдив под егидата на областния управител Здравко Димитров. Негов организатор е Сдружение "Български икономически форум". Във форума ще се включат и представители на бизнеса, местната администрация и неправителствения сектор.
Очакванията са в бизнес събитието да се включат около 300 участници, като 8 фирми от Пловдивска област вече са потвърдили интерес. Ще има и представители на фирми от 6 европейски държави.
По думите на Георги Табаков, председател на Сдружение "Български икономически форум", целта на форума е да се обсъдят новите възможности пред бизнеса и публично-частните партньорства и да се търсят решения за преодоляване на трудностите. По време на двудневното събитие ще се проведат четири пленарни сесии и три кръгли маси. Сред темите, които ще бъдат дискутирани, са регионалното развитие на Южен Централен район, публично-частното партньорство като алтернатива на европейското финансиране, възможности за инвестиции в общините, инфраструктурни проекти и перспективи пред региона.
Първите две кръгли маси ще бъдат посветени на възможностите за създаване на клъстери в областта на хранителната и преработвателната промишленост и в областта на машиностроенето. Участниците в третата кръгла маса ще дискутират по тема енергийна ефективност, ВЕИ и инвестиции в иновативни производства.
Според областния управител Здравко Димитров клъстерите дават възможност за увеличаване на производителността на труда и заетостта на работната сила. На Съвета за икономическо развитие и социални политики към президентството, на който е присъствал губернаторът, като приоритетни за Пловдивска област са определени клъстери от секторите хранително-вкусова промишленост и земеделие, транспорт и логистика, химия, транспортно оборудване и машиностроене. Чрез медиите областният управител се обърна към туристическите фирми да създадат свое клъстерно обединение, каквото липсва в областта.
Зам.-кметът на община "Марица" Стефан Цанков пък се похвали, че "Марица" работи по създаването на два клъстера с участието на самата община, които са първите в България по такъв вид партньорство между бизнеса и администрацията. Те са в секторите машиностроене и хранително-вкусова преработваща промишленост и до края на годината ще бъдат регистрирани и ще заработят. Минималният брой на фирмите за създаването на клъстер е седем, без да се брои общината, която поема изцяло административната дейност, обясни Цанков.

Заглавие: Братът на Рачков хвана гегата

Дата: 05.05.2012 10:45
Медия: Клюки.БГ


За 1100 евро на месец Петър Рачков ще размахва гега на остров Сицилия

Братът на Димитър Рачков – Петър, се е цанил за овчар в Италия. Осигурени са му жилище и храна. На него ще му бъде поверено стадо от близо 300 животни заедно с четири огромни кучета, които ще охраняват овцете от набезите на дивите хищници. Задълженията на брата на Рачков ще бъдат да разхожда стадото по 8 часа на ден и да варди да не изчезне някое животно. По този начин дневно Петър ще преминава минимум по 20 км под парещото слънце на Сицилия. Той намерил работата със съдействието на свой приятел, който работел като фитнес инструктор в местен хотел. В Сицилия по-малкият Рачков ще живее в пристройка към фермата заедно с още трима други овчари. Ако работодателите му са доволни от него, договорът му ще бъде подновен с още една година.

В последните години Петър Рачков е базработен и за издръжката си е разчитал на временни работи, помощта на близките си или заеми от частни лица. Тези кредити обаче са неговият голям проблем. Братът на Рачков е затънал до гуша в дългове и заради това е решил да извади някой лев от гурбет.

/*

Заглавие: Знаем ли какви шефове ни ръководят?

Дата: 04.05.2012 21:03
Автор: Светла Каролева
Медия: Монитор


Странно на пръв поглед е изследването на Българската стопанска камара, което сочи, че 80% от българските шефове на фирми са със средно или дори по-ниско образование. Според статистиката у нас близо 300 000 са активно действащите фирми. Този факт е още по-тревожен, защото поставя на преден план въпросът как хора с ниско образование са се изкачили по йерархическата стълбица и откъде са намерили пари, за да започнат свой собствен бизнес. Обяснението


не е еднозначно
Може би, защото не са висшисти, са свикнали да разчитат не толкова на държавата, колкото на собствените си възможности. Ако са и по-предприемчиви, може да са се възползвали от възможностите, които предоставят европейските програми за развитие на стопанска дейност. Друга възможност е да са наследили много пари от чичо си от Америка или проста да са късметлии. Това, разбира се, е в кръга на шегата.
По-притеснителното е, че същите тези нискообразовани ръководители предпочитат да наемат във фирмите си висококвалифицирани кадри, но ако може
с ниски възнаграждения
Според директора на Балканския институт по труда Иван Нейков това противоречие на пазара на труда крие огромни рискове за фирмите, тъй като голяма част от тези шефове всъщност са бивши работници. Те нямат необходимия ценз, за да ръководят хора, което създава и конфликти на работното място. Най-шокиращото е, че българският работодател смята, че неговият работник в никакъв случай не може да знае повече от него, а самите шефове често не са наясно какви точно кадри търсят за позициите във фирмите. Това е още един шокиращ извод от изследването на БСК.
В същото време тези директори са склонни да наемат на стаж студенти само ако са си платили за това. Вече са станали нарицателни така наречените
изисквания към кандидата
Млад, с поне два чужди езика, високи компютърни умения и поне 10 години стаж по специалността. Съвсем ясно е, че нито един млад човек, който току-що е напуснал Алма матер, не отговаря на тези изисквания. Ако пък владее свободно два-три езика, то неизбежно той стяга куфари за чужбина, без да се страхува от кризата. И в момента продължава изтичането на висококвалифицирани кадри – инженери, лекари, медицински сестри. Разбира се, в ход е и обратният процес –
наши специалисти се завръщат
у дома. За да се запълни празнината от висококвалифицирани кадри, шефовете са принудени да наемат хора от страни извън европейската общност. Български работодатели вече назначават програмисти и инженери от държави извън ЕС. Само през втората половина на миналата година в страната са били издадени седем "сини карти" (валидни само за висококвалифицирани специалисти), с които са назначени компютърни специалисти от
Индия, Русия, Иран, ЮАР

От началото на тази година работодатели са заявили още пет сини карти. Изискването при назначаване на чужди специалисти е да получават заплата поне един път и половина по-висока от средната за страната. Картата урежда правата не само на служителя, но и на семейството му, като документите по издаването й се обработват максимум за три месеца.Ползването на сини карти е широко разпространена практика в други държави - членки на ЕС, като например само в Чехия за 2010 г. са били наети над 12 хил. граждани от трети страни. Нуждата от икономически имигранти се е изострила именно поради
изтичането на мозъци
Така например Полша има горчив опит от това явление, като много специалисти са заминали да работят във Великобритания, Германия и Холандия. Там обаче заплатите, особено в ИТ сектора, са близки до средните в Европа, тъй като държавата се бори да запази кадрите си.Чехия, Словения, Италия и Испания са сключили споразумения с трети страни, основаващи се на исторически връзки или съседство. Германия предпочитана от белите престилки
Снимка Монитор БГ лекарите все по-често предпочитат да работят в Германия. Въпросът е какво ще правят пациентите. Близо 80% от младите български лекари търсят работа зад граница, най-вече в Германия. Да си намериш работа в германска болница всъщност не е никак трудно. Ето какво трябва да знаят българите, решили се на тази стъпка.
На Германия не й достигат лекари
Но това е само върхът на айсберга - според официалните прогнози до 2030 година в страната ще липсват 6 милиона висококвалифицирани специалисти изобщо. Причините са много - ниска раждаемост, застаряващо население, сбъркани стратегии. При лекарите действат още няколко фактора. Първо - висококвалифицирани медицински специалисти от Германия отиват да работят в скандинавските страни или в Англия, където получават доста по-добри пари. Второ - младите лекари предпочитат да започват като джипита, а не да работят в болници и клиники, пак заради парите. Според лекарския синдикат в момента в здравните заведения
липсват около 12 000 лекари
Правителството неслучайно взе решение да облекчи дори достъпа на лекари от неевропейски страни до тукашния трудов пазар.
Колкото до лекарите от държавите в ЕС - те могат без проблеми да работят в Германия. Трябва само да си извадят разрешително, че имат право да практикуват в страната. Това разрешително се издава на базата на следването, на взетите държавни изпити и на специализациите им. Чужденци, които са завършили медицина в Германия, имат същите права.
Според едно допитване 80 процента от младите български лекари търсят работа зад граница, най-вече в Германия. Всъщност обаче германският трудов пазар е
затворен за българите до края на 2013 година
С малката уговорка, че за специалисти с висше образование, каквито са лекарите, се поставят много по-поносими условия. Тоест, ако сте български лекар и искате да работите в Германия, трябва само да си намерите работодател, който да удостовери, че за това работно място няма кандидати от Германия. След това си вадите временно разрешително за работа - и можете да започвате.
Заплатата ви ще е около 2500 евро на месец, а навярно и повече. Като имаме предвид различните надбавки, може да стигнете дори до 5000 евро месечно. Разбира се, разполагате и с още един вариант, който вече практикуват някои болници в Германия. Възможно е да започнете като стажант с много ниско заплащане. Затова пък работодателят има грижа за жилище, за езикова подготовка и за съответна медицинска квалификация. А на следващия етап вече ви дава нормален трудов договор.

Заглавие: Здравно обединителна сделка

Дата: 04.05.2012 15:33
Медия: Капитал



На пазара на допълнително здравно осигуряване в България просто е тясно. Двайсетина фонда се борят за около 40 млн. лв., което неумолимо постепенно изтласква част от играчите. Сделките не са често явление, тъй като сам по себе си лицензът не представлява особена ценност, а законово подкованата доминация на държавната здравна каса и ниската платежоспособност не оставят много възможности за растеж.


Има обаче един частен здравен фонд, който за втори път в рамките на пет години сменя собственика си. През 2007 г. здравното дружество "Български здравноосигурителен фонд", което предлагаше услуги без лимит на платежоспособни пациенти, беше преименувано на "Юнайтед здравно осигуряване" и в него влезе Southeast Europe Equity Fund II (SEEF II) - фонд, свързан с американския милиардер Джордж Сорос. Тогава основателят му получи акции за 250 хил. лв. от фонда според участници на пазара. Сега, няколко години след началото на кризата, "Юнайтед" ще има нов собственик. Застрахователната група "Евроинс иншурънс груп" (ЕИГ), част от публичния холдинг "Еврохолд България", обяви, че ще купи 100% от по-малкия си конкурент на пазара на здравно осигуряване. От "Евроинс" не обявиха цената по сделката, но според източници от пазара преговорите се въртели около 350 хил. лв. за целия пакет на фонда. Самата сделка трябва да бъде финализирана до края на май, като преди това се очаква одобрението на Комисията за финансов надзор (КФН). Според компанията няма да има нужда от одобрение от Комисията за защита на конкуренцията.
"Юнайтед" е един от щастливите фондове, които все пак успяват да намерят нов собственик. Съдбата на част от малките играчи на пазара като цяло е безрадостна. Дружествата се нароиха в очакване да получат достъп до част от задължителните здравни вноски, но това така и няма да се случи. Напротив, на собствениците им ще се наложи да ги пререгистрират като застрахователи според прясно публикувания за обществено обсъждане законопроект за промените в Закона за здравното осигуряване.  

Каталог: resources -> pdfboard
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Лекция на тема: "Отношенията между ес и Япония: дипломация, политика и икономика"
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство 03-05. 03. 2012
pdfboard -> Бтпп за представяне на услугите и опита си по европейски проекти. Г-н Хоакин Гомес, търговски директор на aimen technology Centre направи кратка презентация на технологичния център и обсъди областите на потенциално сътрудничество с г-н Цветан


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница