Бтпп в медийното пространство



страница1/5
Дата22.10.2018
Размер0.69 Mb.
#92743
  1   2   3   4   5


БТПП в медийното пространство 02-04.03.2013

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-03-04&article=443266

Натискът за по-големи заплати плаши бизнеса

Отразява ли се политическата криза на бизнеса? Фирмите ще настояват ли за промени, които да стабилизират икономическата ситуация в дългосрочен план? Това попитахме шефа на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, който бе сред поканените от президента Росен Плевнелиев за обсъждането на бъдещия Обществен съвет към държавния глава.





Цветан Симеонов, председател на БТПП
- Г-н Симеонов, как гледа бизнесът на ескалиращото социално напрежение и политическата криза?
- Протестите са естествен резултат от пренебрегването на прозрачността в работата на държавните институции и неглижирането на такива важни постижения на гражданското общество като Националния съвет за тристранно сътрудничество. Когато не се разглеждат въпросите в тристранния съвет, започва разглеждането им на улицата. В този смисъл не е съвсем неочаквано това, което се случи, но с някои от крайностите на протеста се оказва, че нещата са отишли твърде далеч.
- Какви са предложенията на БТПП и нейните членове за изход от тази криза?
- И друг път са се случвали такива неща, нищо извънредно няма в политиката, просто по-рано ще бъдат проведени изборите.
БТПП направи проучване сред своите членове. Те показват, че има принципни различия между приоритетите на фирмите и тези в масовите протести. Най-голямото притеснение на бизнеса е е неспазването на върховенството на закона и недостатъчната сигурност в собствеността. 75% от анкетираните настояват институциите в България да продължат отговорно своята дейност. 41% подкрепят искането на протестиращите да има задължителна гражданска квота на всички управленски нива и във всички държавни регулаторни органи. Почти всички са категорични, че депутатите и министрите не могат да се ползват с привилегии при възникване на наказателна отговорност за действията им. Две трети обаче са убедени, че увеличението на заплатите по административен път ще задълбочи проблемите на бизнеса.
- Какви промени ще искате в дългосрочен план както в икономическата сфера, така и по отношение на политическия модел?
- Преди всичко стриктно съблюдаване от държавната власт на нормативните изисквания и защита на частната собственост. Искаме пълна прозрачност и публичност в работата на държавните институции и бързо и качествено административно обслужване. Настояваме за запазване на финансовата стабилност и съблюдаване на сроковете за плащания на държавата към частния сектор.
- Какви са очакванията ви от служебния кабинет до провеждането на изборите?
- Да се довършат доколкото е възможно неотложните и спешни неща, и преди всичко - въпросът за монополите. И нещо много важно за обществото - всички знаем, че в "12-12 без 5" се прокарват лобистки закони, затова то трябва да бъде внимателно и нащрек, за да не се получи отново това.
- Какви личности според бизнеса трябва да влязат в служебния кабинет?

- Ние не се наемаме да препоръчваме личности. Сега няма време за много продължителен подбор. Това ще трябва да се възложи от президента при спазването на няколко важни принципа. Първият е администрацията да не забравя, че тя съществува само за да обслужва обществото, гражданите и фирмите. Вторият - дейността трябва да се извършва при максимална прозрачност и отчетност. Третият - дейностите да се извършват при върховенството на закона и защита на собствеността, а това означава да не се оставя без последствие нито едно чиновническо недоглеждане, камо ли съзнателно нарушаване на правилата. Трябва да се внимава да няма прибързани решения.
Например - иска се национализация, обаче разумно ли ще бъде тя да се направи на едни преексплоатирани, недобре поддържани мрежи за електроразпределение? Да направим услуга на монополистите, след като не са влагали достатъчно средства, а са извличали печалби? Затова е правилно да се започне с един анализ на задълженията на монополистите по договорите. Оттам ще се види кой е верният подход.
- Смятате ли, че трябва да се променя политическият модел, както настояват протестиращите? Гражданска квота в управлението на всички нива върши ли работа?
- Според БТПП това искане поставя сериозни  проблеми, защото липсва яснота и прозрачност при определяне на участниците в гражданската квота, както и тяхната политическа независимост. Политическият модел влиза в конституцията, а точно тази конституция позволи на България да проведе реформи, да бъде приета за членка в ЕС, да бъде призната за работеща пазарна икономика. По-важно е това - как се прилагат законите в случая и как се спазват от гражданите.
- Ако изборите през май не решат политическата криза, какви са ви най-големите притеснения?
- Да не се разплащат на време всички задължения от държавата и общините. Да има забавяне плащането на бенефициентите по европейските програми или да се забавят преговорите за новите програми в рамките на еврофондовете за България. Голямо притеснение е ако се увеличи данъчната тежест за фирмите или ако те бъдат принудени административно да увеличават заплати, без да има реално съответствие.
Мила Кисьова

=========================================


http://www.mypr.bg/news/business/Razvitie-na-sredata-za-pravene-na-biznes-obsadiha-Veselin-Mareshki-i-Tsvetan-Simeonov-5302/

http://www.bcci.bg/news/5199

Развитие на средата за правене на бизнес обсъдиха Веселин Марешки и Цветан Симеонов

Възможности за подобряване на бизнес средата в страната обсъдиха на среща председателят на БТПП Цветан Симеонов и бизнесменът Веселин Марешки (ПП Либерален алианс), който заедно с експертния си екип бе на посещение в Палатата.

Г-н Симеонов представи дейността на Палатата и услугите в полза на бизнеса, с акцент върху регионалните и международните дейности. Председателят на БТПП обърна специално внимание  върху едни от най-сериозните проблеми за фирмите – неефективната и скъпа администрация, сложните процедури и високите административни разходи за бизнеса.

Г-н Марешки представи резултатите от търговската си дейност. Акцент в изказването му бе необходимостта от бърза реакция на институциите у нас – когато има една добра идея в полза на предприемачите, то тя да бъде реализирана своевременно чрез законодателни промени, а не след години, когато вече няма да бъде полезна. Г-н Марешки представи и вижданията си за по-добро икономическо развитие на страната. 

В заключение на дискусията председателят на БТПП подчерта, че вижда припокриване на голяма част от идеите, представени от участниците на срещата. Цветан Симеонов потвърди необходимостта от бързи решения, които чрез законодателни промени да подобрят условията за правене на бизнес в страната и прилагане на антикризисни мерки и за икономически растеж.

===========================================
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1788732

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1788794 21.02.2013 11:43; 24 часа онлайн; 954; 3

http://svejo.net/tag/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2

Цветан Симеонов: Никой не прави сериозни инвестиции в държава без редовно правителство

Никой не прави сериозни инвестиции в държава без редовно правителство и без ясна икономическа програма, заяви Цветан Симеонов, председател на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), пред Фокус. Ако бъде назначено служебно правителство, очакванията са за забавяне на инвестициите в страната, подчерта той.

„БТПП вече даде положителна оценка на макроикономическата стабилност в България, но се притесняваме, че при евентуален следващ състав на кабинета няма да продължи практиката на успокоение на финансите", посочи експертът

БТПП има ясни функции и задачи за подпомагане на бизнеса. „Липсата на правителство, с което да се разговаря, и на парламент, който да приема законодателни промени в полза на българския бизнес, ще бъде пречка за бизнес", коментира още Цветан Симеонов и изрази надежда, че тази празнина ще запълнена по подходящ начин. „Незавършването на мандатите на правителствата дават лоши сигнали за инвеститорите, но все пак оставката на премиера Бойко Борисов е лично решение", добави Симеонов.

По отношение на недоволството на потребителите и масовите протести и блокади в страната срещу електроразпределителните дружества Цветан Симеонов заяви, че „монополите следва да работят при най-голяма прозрачност и обществен контрол".

В сегашната напрегната ситуация, най-важно е фирмите да си получат дължимите суми от държавата навреме и в пълен размер, да не стане като преди 3 години, когато по неофициални данни държавата дължеше близо 500 млн. лв. на бизнеса, а разплати около 300 млн. лв. със закъснение и със 7% удръжка, отбеляза председателят на БТПП.

Според него последните месеци се наблюдава значителен спад в работата на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а той може да подпомогне премахването на социалното напрежение, на което сме свидетели в последните седмици. „Изключително трудна е комуникацията на бизнес компаниите и електроразпределителните дружества", заяви Цветан Симеонов.

==================================
http://www.bcci.bg/news/5201 01.03.2013

Националното сдружение на фризьорите в България стана член на Coiffure ЕU

 С официално писмо Робърт Вос, генерален секретар на Европейската асоциация на организациите на работодателите във фризьорството (Coiffure ЕU), приветства с „добре дошли” Националното сдружение на фризьорите в България за активен член на асоциацията. Членството започва от 1 януари 2013 г.

 В тази връзка Националното сдружение на фризьорите в България изказа благодарност на БТПП за съдействието, помощта и усилията, които Палатата непрекъснато оказва на браншовите организации в сферата на международното сътрудничество и интегрирането им в съответните европейски структури.

 Coiffure ЕU е основана през 2005 г. във Франкфурт, и е призната от Европейската комисия като представителна организация на работодателите в ЕС.

 Сред целите, които си поставя Coiffure ЕU, са:

 • Осигуряване на форуми за обсъждане на въпроси, които са важни за фризьорския сектор в страните-членки;

 • Представя браншовите интереси от името на членовете на равнището на Европейския съюз като цяло;

 • Изпълнява дейности, свързани с икономическите и трудови отношения на членуващите организации, от името на и със съгласието на членовете

=====================================


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1808850

http://www.bcci.bg/news/5190

Български форум на бизнес лидерите връчи Десетите награди за

отговорен бизнес 2012

Десетите награди за отговорен бизнес бяха връчени на церемония по случай 15-тата годишнина от създаването на Български форум на бизнес лидерите (БФБЛ). 85 проекта от 49 организации от цялата страна се състезаваха за най-престижните отличия в сферата на корпоративната социална отговорност в България. Победителите бяха определени от независимо жури от 12 изтъкнати личности от областта на бизнеса, медиите, науката, правителствения и неправителствения сектор. 

Оценяващите лица, сред които бе председателят на БТПП Цветан Симеонов, получиха сертификати за изключителен принос като членове на журито на Годишните награди на БФБЛ.

 Целта на Годишните награди за социално отговорен бизнес е да покажат, че успешният бизнес и инвестицията в обществото вървят ръка за ръка, както и да демонстрират най-добрите примери в подкрепа на тази идея. Критериите, въз основа на които бяха определени победителите, са полза за обществото, работа в партньорство с други организации, ангажираност на целия екип на компанията в осъществяването на проектите, продължителност и последователност на инициативата, новаторство и оценка от страна на обществото.

 Наградените в отделните категории може да видите ТУК

=============================================


http://www.bcci.bg/news/5189

Позиция на БТПП във връзка с политическата обстановка в България

 Членовете на Българската търговско-промишлена палата оценяват като сложна социално-икономическата обстановка в страната, свързана с оставката на правителството.

 Вследствие на тази оставка ще останат нерешени значими проблеми, възпрепятстващи стопанската дейност на предприемачеството, а именно:


  • неефективен контрол от всички регулативни държавни органи;

  • голяма степен на административно регулиране и високи административни такси, несъобразени с разходите на администрацията;

  • липса на условия за конкуренция и прозрачност в дейността на сега монополизираните стопански области;

  • високи публични разходи, вкл. и тези за подпомагане на политическите партии (субсидии, имоти и пр.);

  • липса на ефективни мерки, ограничаващи предпоставките за наличие на сив сектор и на корупция, особено в процедурата по изпълнение на обществени поръчки;

  • отсъствие на вътрешнонормативни гаранции за срочно издължаване на държавата по поети договорни задължения към частния сектор, според изискванията на Директива 2000/35/ЕО на Европейския съюз;

  • липса на своевременни мотивирани отговори на отправените до държавните органи предложения на гражданското общество, както и на публичност на аргументите, на основание на които държавните органи не приемат предложенията.

 С цел да се изясни позицията на предприемачите по исканията на протестиращите граждани БТПП проведе спешно допитване до своите членове.

 Анализът на резултатите от анкетата показва следното:



  • 75 % от анкетираните настояват институциите в България да продължат отговорно своята дейност;

  • 41% подкрепят искането на протестиращите да има задължителна гражданска квота  на всички управленски нива и във всички държани регулаторни органи, като с това те изразяват убеждението си, че по този начин ще се осъществява активен и ефективен граждански контрол върху дейността на институциите и ще се гарантира прозрачността на управлението. (Според БТПП, обаче, това искане поставя сериозни конституционноправни, законови и практически проблеми);

  • 92% от запитаните са категорични, че депутатите и министрите не следва да се ползват с привилегии при възникване на наказателна отговорност за действията им;

  • 76% от всички анкетирани са убедени, че увеличението на размера на трудовите възнаграждения по административен път ще задълбочи проблемите на бизнеса.

 БТПП не може да подкрепи искания на протестиращите, които не са съобразени с действащата нормативна уредба, като напр.:

  • незабавно прекратяване на всички съдебни дела  - до установяване обосноваността на сметките - срещу клиентите на енергоразпределителните предприятия, „Топлофикация” и предприятията за водоснабдяване;

  • одържавяване на дейността, свързана с енергоразпределението.

  • БТПП изразява становището, че всички искания за повишаване на доходите и пенсиите, без обвързване с произведения брутен вътрешен продукт, ще доведе до дестабилизиране на държавния бюджет, до повишаване на данъчните ставки, до ръст в инфлацията, до загуба на доверие от страна на инвеститорите. Тези искания водят неминуемо до нови съкращения, предимно в малкия и среден бизнес, до нова ескалация за по-високи заплати, до преразпределение на пазарните дялове в полза на едрия бизнес. БТПП винаги е изразявала мнението, че запазването на финансовата стабилност е пряко свързана със запазването на условията на валутен съвет и поддържане на ниско ниво на бюджетния дефицит.

При съставянето на служебен кабинет по чл. 99, ал. 5 от Конституцията на РБългария, членовете на БТПП настояват служебно назначеното правителство активно да работи не само за организиране на следващите избори, но и за отговорно изпълнение на функциите на всички държавни институции, включващи:

  • стриктно съблюдаване от държавната власт на нормативните изисквания, вкл. и за защита на частната собственост;

  • пълна прозрачност и публичност в работата на държавните институции;

  • срочно и качествено административно обслужване;

  • съблюдаване на фискалната дисциплина и запазване на финансовата стабилност;

  • спазване на принципа „държавата – изряден платец”  – съблюдаване на сроковете за плащания на държавата към частния сектор;

  • продължение на работата, свързана с разработването на оперативните програми и индикативното разпределение на средствата от Европейския съюз по тези програми, като особено внимание се обърне на многофондовите програми;

  • подготовка на Споразумението за партньорство, като се обърне особено внимание вниманието върху мерките за гарантиране спазването на предварителните задължителни условия (conditionalities) на Европейската комисия;

  • осигуряване на гаранции за стабилна политическа среда и спокоен вътрешен ред, създаваща условия за предприемаческа дейност.

  • участие на гражданското общество в обществените и държавно-обществените органи, чрез компетентни представители.

 27.02.2013 г. 

======================================


http://novanews.bg/news/view/2013/02/26/45254.... %B0%D1%82

Как се лекува кризата според бизнес, синдикат, експерт

И има ли държавата възможност да развърже малко кесията

Заедно с финансиста Емил Хърсев и председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, синдикалният лидер обсъди в студиото на „Здравей, България” въпроса какви са рисковете за икономическата и социалната сфера след избухването наполитическата криза в страната. Намаляването на такса „пренос”, която в момента е изключително висока и включване на скъпата електроенергия от ТЕЦ-овете в износа. Това са две от алтернативите за постигане на по-ниска цена на електричеството за българските потребители, смята председателят на КНСБ Пламен Димитров. Другият вариант по думите му е да бъдат намалени „зелената” и „кафявата” добавка.


Решението според Димитров е „бюджетът малко да задлъжнее, за да се съживи бизнесът… Убеден съм, че актуализацията му няма алтернатива”. По думите му цените трябва да се придвижат малко надолу, а контролът върху монополите да се засили.
Парламентът, който си отива сега, трябва да създаде рамка на служебния кабинет, за да може той да отговори на очакванията на хората, убеден е президентът на КНСБ. От друга страна проблемът с Конституцията трябва да бъде решен на референдум.
За повишение на доходите има резерви в някои сектори, смята Петър Димитров. България може да си позволи и да увеличи с процент – два своята задлъжнялост спрямо БВП. У нас това съотношение е 18%, в Германия - 80%, посочи профсъюзният ръководител, според който „можем да направим чудеса с тези пари”.
 Според Емил Хърсев посоката е ясна – съкращаване на разходите за издръжка на държавния апарат. Финансистът възрази, че големият проблем на българина не е в доходите, които при заетите нараснали миналата година с малко над 16%, а в безработицата. „Чудеса в икономиката не стават”, заяви Хърсев.
„Чудеса има”, контрира обаче председателят на Българската търговско-промишлена палата – в България все още има предприятия, които се справят доста добре в кризата. Необходими са някои мерки обаче, отбеляза Цветан Симеонов, главната от които е да не се нарушава бизнес средата.  
„Трябва да има прозрачност – хората вече налучкват решението на проблема за монополите”, добави представителят на бизнеса. Той определи като „огромни” административните разходи в момента. Те били непосилни за малките фирми.

Отношението към дребния и средния бизнес беше една от стратегическите грешки на правителството на ГЕРБ, смята Емил Хърсев, според когото малките фирми са били атакувани с административни ограничения.
Хърсев чул много малко реалистични искания от протестиращите. Такива били тези за контрола на монополите и гражданския контрол при бюджета.
Време е Брюксел да разбере, че не може от тази бедна държава да се иска такова голямо съфинансиране по проектите, добави още финансистът.
Целия разговор можете да проследите във видеото.

- See more at: http://novanews.bg/news/view/2013/02/26/45254................/#sthash.okn2kure.dpuf

=========================================..........................


http://www.bcci.bg/news/5184

БТПП – партньор по проект "Създаване на система за идентифициране и признаване на неформално придобити знания, умения и компетентности"


Проектът беше представен днес в Министерството на образованието, младежта и науката. Той е съфинансиран от Европейския социален фонд по ОП "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013.

Пазарът на труда в страната поставя все по-големи изисквания към работната сила - най-вече към знанията, уменията и квалификацията. В същото време работодателите се стремят да наемат квалифицирани кадри, но на пазара на труда често не се среща адекватно предлагане. Това налага да се търсят възможности за повишаване мотивацията на труда, за постоянно поддържане и подобряване на квалификацията. В този процес имат своето място всички - работната сила, работодателите, държавните институции.

 Целта на проекта е изграждането на система за валидиране на знания и умения придобити по неформално обучение и самостоятелно учене на лица над 16–годишна възраст. Тя ще даде възможност за по-голяма конкурентноспособност на пазара на труда, за привличане на неактивните, за насърчаване на безработните. 

 Ето защо този проект, с активното участие на социалните партньори – един, от които е Българска търговско-промишлена палата - е от съществено значение с оглед на належащите потребности на пазара на труда. 

 Процесът на валидиране е свързан с въвеждане на система, включваща инструменти, методология, критерии и т.н.

 Системата ще допринесе за улесняване на трудовата мобилност, подобряване процеса на подбор на персонал, кариерно израстване, и не на последно място - диференцирано заплащане на труда.

 БТПП се надява, че при разработването на конкретните указания и правила за осъществяване на процеса, ще се прилагат обективни и прозрачни процедури за сравнимост, изисквания и критерии за оценка. В тази връзка беше и изказването от страна заместник-председателя на Палатата Георги Стоев.

==================================


http://www.manager.bg/news/predsedatelyat-na-btpp-pri-sluzhebno-pravitelstvo-investitsiite-v-stranata-shte-se-zabavyat



Новините днес | Видео | Всички новини |

Председателят на БТПП: При служебно правителство инвестициите в страната ще се забавят

: 21/02/2013 - 13:45 |

Никой не прави сериозни инвестиции в държава без редовно правителство и без ясна икономическа програма, заяви в интервю за „Фокус“ председателят на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов. По думите му, ако бъде назначено служебно правителство, очакванията са за забавяне на инвестициите в страната.

„Българска търговско-промишлена палата вече даде положителна оценка на макроикономическата стабилност в България, но се притесняваме, че при евентуален следващ състав на кабинета няма да продължи практиката на успокоение на финансите”, посочи експертът.

БТПП има ясни функции и задачи за подпомагане на бизнеса. „Липсата на правителство, с което да се разговаря, и на парламент, който да приема законодателни промени в полза на българския бизнес, ще бъде пречка за бизнеса”, коментира още Цветан Симеонов и изрази надежда, че тази празнина ще запълнена по подходящ начин.

„Незавършването на мандатите на правителствата дава лоши сигнали за инвеститорите, но все пак оставката на премиера Бойко Борисов е лично решение”, подчерта Симеонов.

По отношение на недоволството на потребителите и масовите протести и блокади в страната срещу електроразпределителните дружества Цветан Симеонов заяви, че „монополите следва да работят при най-голяма прозрачност и обществен контрол”.

В сегашната напрегната ситуация най-важно е фирмите да си получат дължимите суми от държавата навреме и в пълен размер. Да не стане като преди 3 години, когато по неофициални данни държавата дължеше близо 500 млн. лв. на бизнеса, а разплати около 300 млн. лв. със закъснение и със 7% удръжка, предупреди председателят на БТПП.

Според него в последните месеци се наблюдава значителен спад в работата на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а той може да подпомогне премахването на социалното напрежение, на което сме свидетели в последните седмици. „Изключително трудна е комуникацията на бизнес компаниите и електроразпределителните дружества”, коментира Цветан Симеонов.



Каталог: resources -> pdfboard
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Лекция на тема: "Отношенията между ес и Япония: дипломация, политика и икономика"
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство
pdfboard -> Бтпп в медийното пространство 03-05. 03. 2012
pdfboard -> Бтпп за представяне на услугите и опита си по европейски проекти. Г-н Хоакин Гомес, търговски директор на aimen technology Centre направи кратка презентация на технологичния център и обсъди областите на потенциално сътрудничество с г-н Цветан


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница