Бюджет на на Министерство на външните работи за 2018 г и актуализирани бюджетни прогнози



страница1/15
Дата15.08.2018
Размер1.38 Mb.
#79669
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15



Бюджет на

на Министерство на външните работи за 2018 г. и актуализирани бюджетни прогнози

за 2019 – 2020 г.

в програмен формат

СЪДЪРЖАНИЕ:



І. Мисия на Министерството на външните работи 3

ІІ. Организационно развитие и капацитет 3

ІIІ. ПОЛИТИКИ 4

Визия ОТНОСНО Политика №1 „развитие на ефективна дипломатическа служба“ 4

Визия ОТНОСНО Политика №2 „публична дипломация“ 5

Визия ОТНОСНО политика №3 „активна двустранна и многостранна дипломация“ 6

IV. Основни параметри на бюджетната прогноза 7

V. БЮДЖЕТНА ПРОГНОЗА ПО ПРОГРАМИ 11

Програма № 1 „Администриране и осигуряване на дипломатическата служба” 11

Програма № 2 „Управление на задграничните представителства и подкрепа на българските граждани в чужбина” 17

Програма № 3 „Публични дейности” 20

Програма № 4 „Културна дипломация” 24

Програма № 5 „Принос за формиране на политики на ЕС и НАТО” 28

Програма № 6 „Двустранни отношения” 34

Програма № 7 „Международно сътрудничество” 40

Програма № 8 „Европейска политика” 47

Програма № 9 „Визова политика и управление на кризи” 54

Програма № 10 „Осигуряване и контрол на външнополитическата дейност” 57

Програма № 11 „Международно сътрудничество за развитие и хуманитарни въпроси” 62




І. Мисия на Министерството на външните работи


Основна задача на Министерството на външните работи е да осигурява планирането, координирането и да провежда външната политика на държавата въз основа на националния интерес и в съответствие с програмата на правителството.

ІІ. Организационно развитие и капацитет


От години министерство на външните работи осъществява дейността си в среда на непрекъснати административни реформи и съкращаване на щата. Съкращаването на състава на дипломатическата служба за последните 7 години е над 21 %. Работата в условия на недостатъчни финансови и човешки ресурси се налага като устойчива ограничителна тенденция. Това неминуемо дава отражение върху дееспособността на дипломатическата служба на Република България и капацитета й да осигурява ефикасно формулираните външнополитически стратегически и оперативни цели. Последното става особено важно предвид предизвикателствата, произтичащи от кризите и нестабилността на североизток, юг и югоизток, безпрецедентната мигрантска криза, борбата с тероризма и екстремизма, динамиките на развитие на ЕС и НАТО.

Съвременните инструменти за управление и развитие на персонала и за извършване на реформи изискват много повече от механично намаляване на щата и редуциране на бюджета. За постигането на правилния баланс е важно да се осигури адекватно финансиране и осигуряване на необходимите средства за провеждане на политики и инвестиции в човешки капитал. Единствено опитен, квалифициран, осигурен и мотивиран екип може да дава ефективен принос за реализиране на външнополитическите приоритети и постигане на конкретни резултати.



Председателството на Съвета на ЕС през 2018 г. обуславя увеличен обем координационна дейност и взаимодействие както с останалите държави-членки, така и с основни стратегически партньори на Европейския съюз. Стремежът към резултатно председателство предполага системна и последователна подготовка, за която е необходим човешки и финансов ресурс. От съществено значение за осъществяването на този основен правителствен приоритет е осигуряването на кореспондираща бюджетна рамка. Тя би следвало да отчита и факта, че в голямата си част ресурсът - материален, технически, в т.ч. и личен състав – на МВнР (Централно управление и всички дипломатически и консулски представителства) е в услуга на международните контакти и се ползва при осъществяваната международна дейност на всички национални институции и ведомства като неизменна и немаловажна част от съдържанието на компетенциите на дипломатическата служба.

За да бъде функционираща дипломатическата служба и равностойна на тази на други държави-членки на ЕС и да може адекватно да отговори на все по-нарастващите нужди и отговорности на съвременните реалности, бюджетната рамка на МВнР трябва да позволява:



  • Осигуряване на условия на труд, в т.ч. възнаграждения, които мотивират млади квалифицирани кадри да работят и да се задържат в системата на МВнР;

  • Обезпечаване на техническото, материалното, комуникационно и информационно осигуряване на МВнР – централно управление и задграничните представителства, в т.ч. осигуряване със съвременни технологични решения, гарантиращи бързата обработка и обмен на информация и навременното взимане и привеждане в изпълнение на външнополитически решения; Разширен кадрови състав както за провеждане на подготовката на председателството на България на Съвета на ЕС и засилената дипломатическа дейност, така и за своевременно и компетентно обслужване на българските граждани, чиито потребностите и увеличеното търсене на консулски услуги нарастват предвид мобилността им като граждани на ЕС;

  • Повишаване на специализираната компетентност на служителите от дипломатическата служба и на държавната администрация, които ще обезпечават подготовката и провеждането на Българското Председателство на Съвета на ЕС;

  • Финансово обезпечаване на присъщи дипломатически дейности в областта на двустранната и многостранната дипломация и участието във формати, в които се отстояват националните интереси чрез инструментите на външната политика;

  • Рязко подобряване на условията за осигуряване на информационната дейност на дипломатическите и консулски представителства.

  • Поддръжка и обновяване на сградния фонд на дипломатическите и консулски представителства предвид обективните амортизационни процеси.

  • Внедряване на съвременен криптософтуер и осигуряване на адекватна на реалностите постоянна надеждна връзка и ефективна комуникация между ЦУ и ДП.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница