Бюджетът се промъква по терлици



страница1/9
Дата25.02.2018
Размер0.52 Mb.
#59627
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
21.11.2015
Национални вестници


Бюджетът се промъква по терлици


Банкеръ  стр. 7  

Остри, но абсолютно неконструктивни бяха дебатите по проектозакона за държавния бюджет за 2016-а. Той бе приет на първо четене в Народното събрание в четвъртък, 19 ноември. Заедно бяха утвърдени и предложенията за актуализацията на бюджета за 2015-а. Те бяха включени в преходните и заключителните разпоредби на същия проектозакон. Обсъжданията не минаха без редовните депутатски простотии в пленарната зала от сорта на обидни подмятания от място и реплики от сорта: "Вие там от коневръза не се обаждайте."

Експертен дебат по архитектурата на бюджета за 2016-а и по неговия фундамент - очаквания брутен вътрешен продукт на държавата, липсваше. Лидерът на БСП Михаил Миков и депутатът от червената парламентарна група Желю Бойчев се опитаха да създадат някаква привидност за принципна критика по отношение на бюджета. Двамата заявиха, че предложението на правителството не осигурява финансови ресурси за стимулиране на ръста в икономиката. А по отношение на пенсиите, на здравеопазването и социалните помощи не се предлага нищо ново. "Бедността продължава да шества, а тя не е приоритет на българското правителство", заяви Миков. Лидерът на БСП явно няма навика да чете числата в Консолидираната фискална програма, или ако ги чете, не ги разбира. Вярно, че е юрист, ама все пак след като се изказва по финансови въпроси, трябва да придобие някакви познания. Иначе освен юрист се превръща и в популист.

Какво показват числата на Консолидираната фискална програма? Приходите са 33.02 млрд. лв., а разходите 34.82 млрд. лева. При това положение се формира дефицит от 1.8 млрд. лева. Тук важната подробност е, че от планираните разходи 15.84 млрд. лв. са за пенсии, за социално подпомагане и за здравеопазване - все социални дейности на държавата. Това са 45.5% от всички пари, които ще бъдат похарчени от държавата за тази цел в рамките на консолидираната фискална програма. Ако прибавим към тях средствата за образование, за култура, за спорт, разходите за заплати и за социални придобивки и пакети в отделните бюджетни структури, общият размер на въпросните социални разходи със сигурност ще достигне три четвърти от всички бюджетни плащания. Е, какво по-социално от това? И при подобна структура на консолидираната фискална програма остават ли средства за инвестиции, особено такива, които ще стимулират развитието на икономиката и създаването на нови бизнеси и на нови работни места?

Ясно е, че при такава структура на разходната част на Консолидираната фискална програма настояванията на БСП са възможни само при ръст на БВП. За който обаче пак са нужни допълнителни инвестиции. Или

увеличаване на данъците

Правителството показа, че се насочва към мерки точно във второто направление. Разбира се, не като увеличава данъчните ставки - това би предизвикало негативна реакция и в бизнес средите и сред потенциалните инвеститори. Правителството се насочва към това да разшири облагаемата основа, като вдига таксите за някои услуги: например за винетки, като разширява обхвата на някои данъци - в случая ДДС. Насочи се и към увеличаване на осигурителните прагове с цел да се намалят или поне да бъдат задържани сегашното равнище на дефицитите в НОИ и в здравната каса и размерът на субсидиите за тях. Общо става дума за над 8.7 млрд. лв. за 2016-а.

Съпротивата срещу всичко това бе незабавна. Реагираха и хора от бизнеса, и политическите партии. Например ДПС веднага възрази срещу вдигането на осигурителните прагове за земеделските производители и почти буквално се озъби на идеята това да се случи на производителите на тютюн. Да се чуди човек на какво основание производителите на тютюн трябва да са привилегировани? Обикновено ако продукцията на един гражданин или фирма не се търси на пазара, той да понесе загуби и да фалира - такъв е естественият процес. С какво производителите на тютюн пък и въобще земеделските производители са по-граждани от всички останали? Може би защото доста от тях са сред твърдия електорат на ДПС?

Всички в правителството и най-вече финансовият министър Владислав Горанов са наясно, че



са необходими реформи в ключови сектори като здравеопазване уи сигурност

Иначе след една година в тях отново ще се наложат разходи над планираните и бюджетът отново ще трябва да бъде актуализиран. Така както стана през 2015-а. "Знаете, че още от пролетта алармирах, че темповете, с които се правят тези промени, не са задоволителни. Аз обаче поех и ангажимент да не оставим служителите в тези системи без заплати за месеците ноември и декември, тъй като по една или друга причина реформите не са могли да се състоят", каза Горанов. Интересно каква е причината, която е попречила на реформите в МВР? Както се разбира, реформите в МВР все още има да се уточняват - между първото и второто четене на проектозакона за бюджета. Отсега обаче трябва да е ясно, че ако договореното между правителството и полицаите не се вмества в първоначално заложените разходи от общо 1.13 млрд. лв., актуализацията на бюджета няма да ни се размине. Всъщност е ясно какво трябва да се реформира, след като от общият размер на планираните разходи за МВР през 2016-а в размер на 1.13 млрд. лв. близо 1 млрд. лв. са за заплатите на персонала. А необходимите още средства за крещящите нужди от ново оборудване и екипировка? Ако през 2016-а се стигне до поредна -трета, актуализация на бюджета, проблематичен ще стане друг стратегически ангажимент на правителството - до края на мандата си България да влезе в Двегодишния механизъм за въвеждане на еврото - ERM2. За него като че ли си спомнят само финансовият министър Горанов и управителят на БНБ Димитър Радев. Рискуваме да стане като с Шенген - ние сме готови, а те не ни искат. Ама и как да ни искат, като показателите ни не са устойчиви?

При представянето на проектобюджета в Народното събрание Владислав Горанов обясни, че той е подчинен на два ключови приоритета

"Многократно съм заявявал, че българските бюджети трябва да инвестират в две основни направления: в човешкия капитал - чрез системата на образованието, и в инфраструктурата, при максимално добър баланс между двете", заяви финансовият министър.

Но точно по един от тези приоритети срещна критиката на Желю Бойчев от БСП, който заяви, че не разбира какъв точно приоритет може да е образованието, след като според тригодишната бюджетна прогноза делът на разходите за този сектор спрямо БВП не се увеличава. Да, този въпрос стои отворен...

Що се отнася до



инвестициите в инфраструктура

от европейските фондове - няма да се уморим да повтаряме, че макар и полезни, те са свързани с голям фискален риск. Планираните разходи по европроекти за 2016- са общо 3.7 млрд. лв., а очакваните приходи - 2.51 млрд. лева. Не е трудно да бъде забелязана сериозната отрицателна разлика от 1.2 млрд. лева. А тя ще има огромно влияние върху бюджетния дефицит. И отново идваме до опасността от нова актуализация, ако ЕС забави плащане по някой от европроектите. Този риск винаги е висял като дамоклев меч над изпълнението на приходно-разходната част на хазната, откакто в България започна изграждането на мащабни проекти с пари от ЕС, които обаче първо се финансират от държавата. По тази причина може би е крайно време правителството да поизмени политиката си в тази област и да даде приоритет на публично-частното партньорство - например чрез концесии при изграждането на инфраструктура пред ползването на еврофюндове. Това би намалило риска бюджетът да се с продъни заради забавени плащания от ЕС. Тези и много други определящи за бюджета въпроси минаха без задълбочен експертен дебат. И той едва ли ще се състои между първото и второто четене. Вероятно ще стане, както винаги - бюджетът ще мине по терлици, а после ще видим. Да му мислят данъкоплатците.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница