Цариградско шосе



Дата16.10.2018
Размер77.78 Kb.
#89494
Национално издателство за образование и наука

Справо съединение 2офия 1113, бул. “Цариградско шосе” 125, бл. 5,

тел.: 02/425 0470, azbuki@mon.bg; http://www.azbuki.bg/
Бр. 31, 2 – 8 август 2018 г.

1. Акцент:



МОН разширява програмното финансиране
Нова, 12 поред национална научна програма е публикувана за обсъждане. До 24 август е срокът за мнения и коментари по проекта на програма за иновативни нискотоксични биологично активни средства за прецизна медицина. За дванадесетата национална програма "БиоАктивМед" са предвидени почти 6 млн. лв., които ще бъдат влагани по години след оценка на постигнатото от предходните 12 месеца.

"БиоАктивМед" е разработена в резултат на широки консултации за индентифициране на важни за секторните политики научни дейности. Тя ще се изпълнява от екипи от изследователски институти и висши училища, които от години работят в посока използване на богатите природни ресурси на България за създаване на препарати, прилагани в т.нар. персонализирана медицина.

Програмата ще финансира и разработването на нови методологии за изследване на биологичноактивни вещества за целите на персонализираната и превантивната медицина.

Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

2. Училище:
Уроци сред експонатите
МОН и Министерството на културата със споразумение за партньорство. Подписи под него в Националния политехнически музей слагат ресорните министри Красимир Вълчев и Боил Банов. "Правим поредната крачка за приобщаването на музеите и галериите към образователната среда", заяви министър Вълчев.

Документът предвижда учебни занятия да се провеждат в музеи и художествени галерии. Ще се създадат и въведат и специални образователни програми, които музеите и галериите ще обявяват на сайтовете си в началото на всяка учебна година. Програмите ще бъдат част от обучението по общообразователните предмети и извънучилищните дейности. Предвидена е и допълнителна квалификация на музейните специалисти и учителите. Музейните специалисти ще бъдат включвани в планиране на инициативите за извънкласна работа, в подготовката на различни образователни проекти и програми. Ще помагат за създаването и поддържането на училищни експозиции.



Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

3. Училище
Оценката от НВО влиза в дипломата за основно
Седмокласниците вече ще показват знания върху материала от прогимназията. Оценките от Националното външно оценяване на седмокласниците ще се вписват в дипломите им за основно образование от новата учебна година. Изпитите по български език и литература и по математика пък ще проверяват знанията, уменията и компетентностите в края на този образователен етап върху материала от V, VI и VII клас. Изключение за седмокласниците, които ще завършат догодина, ще има само по отношение частта по литература, в която ще се включи единствено материалът от VII клас. Това стана ясно по време на среща на ръководството на МОН с журналисти, на която бяха представени промените в модела на Националното външно оценяване в VII клас за учебната 2018/2019 г. Предвид новите наредби седмокласниците през новата учебна година ще бъдат и първите, които ще учат две седмици по-дълго - до 28 юни 2019 г.

"През учебната 2018/2019 г. ще завърши първият випуск, обучаван изцяло по нови учебни програми в V, VI и VII клас. И за тях ще влезе в сила регламентът, който казва, че НВО ще измерва заложените резултати и компетентности в целия прогимназиалния етап", обясни Евгения Костадинова от дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" - МОН. Предвид реакциите на родители, че не са били запознати навреме с тези промени, обаче е взето решение в края на учебната 2018/2019 г. НВО по български език и литература в частта литература да проверява необходимите компетентности, придобити от седмокласниците в целия прогимназиален етап, но върху учебните творби само от VII клас. За учебната 2019/2020 г. в изпита по БЕЛ ще се включи и материалът от VI клас, а от 2020/2021 г. - целият материал от V, VI и VII клас.


Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

4. Училище


Записки на един ресурсен учител
Родителите се доверяват заради напредъка на децата, казва Лилия Кисьова. Тя е ресурсен учител е в 93. СУ в София. Макар и да работи на половин щат, тъй като е редовен докторант по "Специална педагогика", редовно остава по 5 - 6 часа в училището. Признава, че не поглежда часовника по примера на своята учителка по математика в 21. СУ - Софрониева.

"Освен с децата задължително работиш с родителите и с колегите. Доста често децата просто не са разбрани правилно. А и голям брой от общообразователните учители не знаят какво да правят с децата със СОП, не знаят как да се справят с извънредни ситуации, които възникват всекидневно", отбелязва тя. Затова кани специалисти, които да подготвят учителите. Резултатите са налице - промяна в отношението към тези ученици и приобщаващо образование, случващо се на практика.

"С родителите сме изградили определени взаимоотношения. Те знаят, че какъвто и проблем да има, винаги могат да се обадят и да го споделят. Имаме си доверие, защото виждат, че нещата се случват - децата напредват, а останалите ги приемат като всяко друго дете", отбелязва още Кисьова.
Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

5. Евроновини
"Галилео" има 4 нови спътника
Навигационната система на ЕС достига пълна оперативна способност през 2020 г. Четирите нови сателита са изведени в орбита от европейския космодрум във Френска Гвиана с помощта на ракетата носител "Ариана 5". Наречени са на децата, които спечелиха конкурса на "Галилео" за най-добра детска рисунка през 2011 г. - Тара от Словения, Самуел от Словакия, Анна от Финландия и Елен от Швеция. Така с мрежата от 26 спътника Глобалната навигационна система на ЕС ще осигурява още по-прецизен сигнал за широк спектър от услуги. Така тя се доближава и до своята пълна оперативна способност, която трябва да бъде постигната през 2020 г. Очаква се да стане и най-точната система за спътникова навигация в света с минимални отклонения на данните до 20 cm.

За следващия дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021 - 2027 г. Комисията наскоро предложи всички съществуващи и нови космически дейности да се обединят в рамките на една-единствена "Космическа програма на ЕС" на стойност 16 милиарда евро. 10 % от БВП на ЕС зависят от услуги, свързани с Космоса.


Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

6. Наука

Авторемонтната дейност на организма

Всеки ден клетката търпи толкова увреждания, колкото са звездите в галактиката. Международен екип от изследователи от Института по молекулярна биология към БАН, СУ "Св. Климент Охридски", Макс Планк института по молекулярна клетъчна биология и генетика, Биотехнологичния център и Медицинския факултет на ТУ - Дрезден, и Департамента по математика към Университета на Пенсилвания създават висококачествен кинетичен модел на динамиката на 70 ключови белтъка, участващи в поправката на ДНК, на местата на сложни ДНК увреждания. Изследователите представят своите открития в престижното международно сп. Molecular Cell. А оттогава досега вече има резултати за още 20 белтъка.

"Не искам да звучи стряскащо, но всеки ден във всяка една клетка стават между 100 и 200 хиляди увреждания, колкото са звездите в наблюдаваната галактика", обяснява Радослав Александров - докторант в Института по молекулярна биология на БАН, водещ автор на публикацията. А за да се запази целостта на ДНК, съществуват много сложни механизми за поправка. Те включват 200 - 300 молекули и международният екип изследва как те се координират във времето и пространството.
Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

7. Наука:


В родината на бозона Хигс
Над 640 български учители са преминали обучения в ЦЕРН за 11 години. По подобни програми там са били и повече от 3500 ученици. За последно в края на юли тази година още 20 български преподаватели по физика и природни науки се докоснаха до магията в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) - Женева. Учените там продължават да търсят отговорите на въпросите защо и как се е случил Големият взрив, от какво е направена материята и как си взаимодействат нейните съставни части. Именно в ЦЕРН на 4 юли 2012 г. е обявено откриването на бозона на Хигс - т.нар. Божествена частица, за която се предполага, че е пряко свързана с генерирането на маса и че може да даде отговор на много въпроси, свързани с материята.

"Дори и само още един ученик да избере да се занимава с наука, инженерни или ИТ дисциплини благодарение на тези обучения, ще означава, че сме си свършили добре работата", убедена е Зорница Захариева, която през последните 15 години е част от екипа по управление на ускорителите в ЦЕРН. А от миналата година отговаря за планирането на ресурсите и бюджетния контрол на целия сектор.



Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

8. Интервю
Превръщам мечтите в реалност
ЦЕРН помага на учителите да станат по-добри, казва Джеф Винер. Според ръководителя на учителските обучителни програми в ЦЕРН доброто оборудване на кабинетите не е определящо за начина на преподаване в училище.

"В един идеален свят колкото по-добро е оборудването в класната стая, толкова по-добре. Но то не е определящо за доброто преподаване. В световен мащаб всички се опитват да намалят разходите за образователни цели, а от друга страна, изискванията са много високи. Затова в нашата лаборатория S'Cool lab през последните 3 - 4 години се опитваме да разработим евтини варианти за правене на опити за класната стая. А част от нашите програми е как да научим учителите да правят експерименти почти без никакво специализирано оборудване. Предоставяме им и презентации, има и анимации на различни процеси, които те могат да ползват онлайн", разказва той.

Досега в обучителните програми на ЦЕРН са участвали около 12 000 преподаватели от 1998 г. насам. "Искаме учителите, които идват в ЦЕРН, да осъвременят познанията си. Да ги обучим възможно по-добре, което ще се отрази и върху техните ученици. И ефектът ще се мултиплицира през следващите години", добавя още Винер.

Четете повече в бр. 31,
2 – 8 август 2018 г.

9. Пиши правилно:


Физиотерапевт или физиотерапист?

Илияна КУНЕВА


На пръв поглед въпросът коя от двете думи е правилна, изглежда с ясен отговор – думата физиотерапевт е добре позната и отдавна заета в българския език. Тя се намира в системни отношения с цяла група други думи с втора съставка -терапевт, които назовават специалности/професии в областта на медицината и човешкото здраве – психотерапевт, биоенерготерапевт, ароматерапевт, трудотерапевт, фитотерапевт, иглотерапевт, хипнотерапевт, балнеотерапевт, обаче няма да я откриете в Националната класификация на професиите и длъжностите, а там ще откриете другата дума – физиотерапист, която пък не бихте намерили в нито един правописен или тълковен речник на българския език. За грешка ли става дума, или за нещо друго?

Думата физиотерапист вероятно е заета от английски (physiotherapist) и целенасочено въведена в споменатата Класификация, с цел да се йерархизират професии и длъжности и да се разпределят специфичните професионални дейности между тях.Но не става напълно ясно в какво се състои разликата в значението на тази дума и на вече съществуващата дума физиотерапевт и дали въобще може да се говори за такава разлика. От езикова гледна точка не е оправдано в нормативни документи по изкуствен начин да се въвеждат нови думи, без те да са утвърдени в книжовния език. Налагането на думата физиотерапист в езиковата практика е непрепоръчително, а и едва ли би било успешно, тъй като причините за замяната на думата физиотерапевт с новата дума не са ясни за обществото и тази замяна изглежда неоснователна.


Гл. ас. д-р Илияна Кунева работи в Института за български език – БАН, Секция за съвременен български език. Научните ѝ интереси са в областта на езиковата култура, синтаксиса и прагматиката.

.
Четете повече в бр. 31,


2 – 8 август 2018 г.

За нас:


В. „Аз-буки“ – национален седмичник за образование и наука, е част от издателство „Аз-буки“.

Цена за годишен абонамент: 78.00 лв. Цена за брой: 1.50 лв.



За повече информация: тел. 02/425 04 70; www.azbuki.bg; e-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница