Цариградско шосе



Дата22.10.2018
Размер85.02 Kb.
#92901
Национално издателство за образование и наука

Справо съединение 2офия 1113, бул. “Цариградско шосе” 125, бл. 5,

тел.: 02/425 0470, azbuki@mon.bg; http://www.azbuki.bg/
Бр. 32, 9 – 15 август 2018 г.

1. Акцент:



Над 10 млн. лв. за млади учени
Крайният срок за изпълнение на проектите по операция „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени – фаза 1“ е удължен до 2019 г. Решението е на Комитета за наблюдение на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ , като крайната дата на изпълнение се променя от 31.12.2018 г. на 31.12.2019 г.

„В резултат на извършени проверки на място и анализ на изпълнението на проектите е констатирано, че продължителността на проектите не е достатъчна, за да приключат в планирания краен срок на процедурата – пояснява Магдалена Димитрова от дирекция „Програмиране, наблюдение и оценка“ в Изпълнителната агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

За гарантиране на качественото им изпълнение и постигане на заложените цели срокът на договорите за безвъзмездна финансова помощ по операция „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени – фаза 1“ е удължен до 2019 г.“. Към момента по процедурата се изпълняват 17 договора на стойност над 10 млн. лв.
Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

2. Училище:
Най-голяма гордост са добрите хора

140. СУ се откроява сред околната зеленина и няколко сгради в столичния кв. „Обеля 2“. Има голям двор с модерно футболно игрище. А прекрасни фрески на историческа тематика, създадени преди години от учители, привличат вниманието във вътрешните коридори.

Формалният повод за срещата е приемствеността в училището – защото тук работят няколко бивши ученици. Сред тях е и директорката Мая Зафирова, която завършва в него основното си образование, завръща се като учител и от 2014 г. е негов директор.

В разговора става ясно и защо се засилва ролята на училището в район „Връбница“, като по-голям брой приети деца и ученици и съответно като увеличение на педагогическия и ресурсния персонал. Дължи се на екипната работа, целевото полагане на задачите и визионерската нагласа да избягваш пречките и да превръщаш новостите в предимства за образователния процес.

Първи акцент в разговора е сложната тема дали е прекалено дълга почивната пауза юли – септември. Тя влияе както на учениците, така и на учителите, които трябва набързо да преговарят стария материал преди новостите в учебните занятия. Събеседничката ни e за идеята да има по-чести и кратки ваканции, което обаче няма да получи лесно подкрепата на голямата част от родителите. Основание й дават наблюденията й върху 700-те деца и ученици в 140. СУ. Тя отбелязва, че в училището има предучилищни групи за 5- и 6-годишни деца и ресурсен център. Педагогическият екип е от над 70 специалисти.

Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

3. Региони
Ловеч по време на ваканция
Строителните площадки са на възможно най-широк фронт. От центъра на Ловеч до отдалечените квартали на областния център се реновират детски градини, ясли, училищни сгради и дворове, училищни спортни зали и площадки към тях, прилежащи пространства.

Далече преди началото на новата учебна година някои от обектите вече са готови – детска градина „Радост“ с плувния басейн, ОУ „Св. Климент Охридски“, Математическата гимназия – остава само преасфалтирането на околната пътна инфраструктура.

В предишния програмен период със спечелен проект е санирана сградата на Математическата. С ремонта на детска градина „Зора“, който продължава и в момента, се увеличава капацитетът й, така че да отговаря на нормативите. Изреденото е част от инвестиционния план на община Ловеч в „точка“ образование. Списъкът продължава.
Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

4. Интервю


Усещането за общност е началото на градивната стъпка
Нашият приоритет е образованието и влагаме сериозно в инфраструктурата му, казва кметът на община Ловеч Корнелия Маринова. Това, което сега излиза от общинския бюджет – заедно с инвеститорския контрол, строителния надзор, проектиране – са 6 600 000 лв. Отделно с 1 300 000 лв. по ОП с бенефициент Министерството на образованието и науката се финансират строителните работи на ПГ по механоелектротехника. Така инвестициите за реновиране на образователната инфраструктура на територията ни наближават 8 000 000 лв. С малки изключения, които няма да пречат на учебния процес, до 15 септември строителите ще са приключили.

С финансиране от ОП „Региони в растеж“ създаваме дневен център за деца с физически проблеми. Новите социални услуги ще са три. Разширяваме и центъра за обществена подкрепа, към него създаваме кризисен център за настаняване на деца. Предстои преустройството на сграда в социално жилище с 49 апартамента. Осигурено е финансирането – близо 2 000 000 лв.

На практика, в тази бюджетна година Ловеч усвоява допълнителен ресурс, който е равен на още един общински бюджет. По него имаме 38 000 000 лв., допълнително сме осигурили над 36 000 000 лв. Имаме 26 обекта от инвестиционната програма на общината. По ОП „Региони в растеж“ са финансирани 3 от тях, казва още Корнелия Маринова.
Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

5. Висше знание


Ученици поставят основите на Университетската библиотека
Ако имате път към Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“, не пропускайте да видите бюста на първия ректор на първото висше училище – проф. Александър Теодоров-Балан. „Дело е на скулптора Йордан Гаврилов и е дарение на Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“ от неговите наследници. Това е оригиналната гипсова отливка, по която скулпторът е направил паметника на Балан в двора на училището на с. Кубей – Бесарабия (селото е с над 6000 жители, като основната част са наши сънародници, заселили се по онези земи след руско-турските войни през XIX в.)“, разказва директорът на УБ доц. д-р Анна Ангелова. Ръководената от нея институция тази година навършва 130 години от създаването си. Малцина знаят, че едно от първите решения на професор Балан, като първи ректор на Висшето училище, е да бъде създадена библиотека за учениците и учителите от курса. Ректорът сам го е записал в протокол № 5 от 29 октомври 1888 г. Университетската библиотека е една изключителна ценност за България. Тя е втората по големина в страната и съдържа 2 625 000 библиотечни единици.

Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

6. Ориентир

В морето от цифрови технологии

Учителската професия е изправена пред бързо променящи се изисквания. От преподавателите се изисква все по-широк и по-сложен набор от компетенции, отколкото преди. Масовото разпространение на цифровите устройства и задължението да се помага на учениците да придобиват дигитална компетентност, изискват от учителите да се развиват в тази област. На международно и национално равнище са разработени редица документи, инструменти за самооценка и програми за обучение. Те описват какви трябва да бъдат аспектите на цифровата компетентност на преподавателите, и им помагат да оценят собствените си възможности в това отношение, да определят какво още им е необходимо, и да се насочват към съответното обучение. В публикуван от Европейската комисия доклад (DigCompEdu) е представена Общата европейска рамка за цифровата компетентност на педагозите. Документът предоставя научно обоснована основа за политическо ръководство и може директно да се адаптира към осъществяването на регионални и национални програми за обучение.

Общата европейска рамка за цифровата компетентност на педагозите е насочена към преподавателите на всички нива– от ранно детство до висше образование и обучение на възрастни, включително общо и професионално образование за деца със специални нужди и неформално учене. Целта е да се предостави референтна рамка за тези, които разработват модели за цифрова компетентност – държави членки, регионални правителства, национални и регионални агенции, образователни организации и доставчици на публични или частни професионални обучения.
Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

7. Наука:


Камъните на светлината
Диамантите са чист въглерод. Първи разбрал това в Париж знаменитият Антоан Лавоазие. През 1772-а той поставил малък диамант под стъклен похлупак и концентрирал с лупа слънчевите лъчи върху скъпоценния камък. Не чакал дълго – диамантът пламнал и изгорял без остатък, а под похлупака се натрупал въглероден диоксид. Същият газ се отделя и при изгарянето на парче графит или въглища.

По-късно станала известна и друга особеност на диамантите. Нагрети в отсъствие на въздух, те постепенно губят своя блясък и се превръщат в лишени от стойност парченца графит. Графитът е другата много по-често срещана форма на въглерода.

Диамантът или елмазът, както понякога се нарича у нас от турски, има необикновени качества. Той е най-твърдият минерал и прави драскотини върху всяка повърхност. Каква разлика от черния графит, който е толкова мек, че оставя следа върху хартията!

Откритите в природата диаманти не се отличават с особена красота. Но оформени и полирани по определен начин, те отразяват и пречупват силно светлината и започват да проблясват в цветовете на дъгата. Така диамантът се превръща в скъпо бижу – брилянти, поставяни на годежни пръстени, обеци, брошки, колиета.

Вероятно и досега някои хора вярват, че брилянтите носят успехи и победа, предпазват от болести, гонят злите духове. Но едно е безспорно – тези скъпоценни камъни са най-сигурният признак на богатство и влияние в обществото.
Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

8. Събеседник
Фундаменталната наука променя живота ни
„Много е важно да се извършват фундаментални изследвания, които да разширяват границите на нашето познание. На базата на натрупаните знания след това се намират приложения и решения на проблемите, които стоят пред човечеството“, казва Зорница Захариева пред в. „Аз-буки“. Тя отговаря за планирането на ресурсите и бюджетния контрол на сектор „Изследвания и информационни технологии“ в ЦЕРН. Казва още, че предстои дълга техническа пауза, по време на която ще бъде спрян не само Големият адронен колайдер (LHC). Идеята е всички ускорители и детектори да бъдат изведени от експлоатация в края на тази година, за да бъдат подобрени работните параметри и функционалността на съоръженията през следващите 2 години. Паузата ще бъде и един от най-интензивните периоди на работа, през който ще има нужда от още повече хора в ЦЕРН. В момента активно тече подготовката и се планират всички предстоящи интервенции, както и необходимите за целта ресурси. Плановете са през 2021 г. целият комплекс от ускорители отново да заработи. Ще се събират данни от експериментите, които ще се обработват в търсене на нови частици, ще се анализират вече откритите. Какво още казва Зорница Захариева за бъдещето на ЦЕРН и развитието на фундаменталната наука, можете да научите от новия брой на „Аз-буки“.

Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

9. Пиши правилно:


Дрони като клони или дронове като клонове
Ивелина СТОЯНОВА

Преобладаващата част от едносричните съществителни имена от мъжки род образуват множествено число с окончание -ове (столове, кранове, китове), докато при многосричните окончанието обикновено е (учители, продукти). Срещат се и някои изключения: вятър – ветрове, огън – огньове, център – центрове; швед – шведи, шоп – шопи, ген – гени, зъб – зъби, сноб – сноби. Има някои съществителни, които образуват няколко различни форми за множествено число (понякога в зависимост от различните си значения): клон – клони и клонове, лист – листи и листове, както и листа.

При навлизането на нови чужди думи в българския език се търси модел за образуването на техните форми, най-често по аналогия с познати думи. В случая с думи като файл, сайт, блог няма колебание за образуването на формите за множествено число (файлове, сайтове, блогове). Не е такъв случаят обаче с думата дрон, при която съществуват колебания относно формата за множествено число. Това се дължи най-вероятно на аналогията с думата клон и формите клони и клонове. Формата дронове се използва два пъти по-често от формата дрони, което свидетелства за нейното налагане. Колебания има и при думи като мейл (мейли е по-често срещано от мейлове), туит (туити или туитове), куиз (куизи и куизове), круиз (круизи и круизове).

При колебание е препоръчително да се избере по-широко използваният модел – окончание -и за многосрични думи и окончание -ове за едносрични. Където е възможно, е препоръчително да се използва българският еквивалент на чуждите думи, при който няма колебание във формите – въпросници вместо куизи/куизове, пътешествия вместо круизи/круизове.


Д-р Ивелина Стоянова е сътрудник на Секцията по компютърна лингвистика в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при БАН.
Четете повече в бр. 32,
9 – 15 август 2018 г.

За нас:


В. „Аз-буки“ – национален седмичник за образование и наука, е част от издателство „Аз-буки“.

Цена за годишен абонамент: 78.00 лв. Цена за брой: 1.50 лв.



За повече информация: тел. 02/425 04 70; www.azbuki.bg; e-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница