Централа за комбинирано производство на топло- и електроенергия „Когрийн оод



Дата28.10.2018
Размер44.23 Kb.
#104220
Централа за комбинирано производство на топло- и електроенергия „Когрийн" ООД

Централата за комбинирано производство на топло- и електроенергия или за по-кратко когенерационна централа, е с обща инсталирана електрическа мощност 6,66 мегавата и топлинна мощност 7,3 мегавата. Енергията се произвежда от два броя когенерационни модула произведени от немската фирма М\Л/М, а главен изпълнител на проекта е фирма „Риск инженеринг" АД - София.

Принципът на този тип когенерационни централи се състои в следното. Горивото във формата на природен газ постъпва в 4-тактов двигател с вътрешно горене с мощност 4 570 конски сили, който е 12 цилиндров \/-образен, с обем 204 литра и тегло заедно с генератора близо 50 тона. За да се осигури по-добра ефективност, двигателят е снабден с турбокомпресорна система. При въртенето си с 1000 об./гтп валът на двигателя задвижва генератор, който от своя страна произвежда електрически ток с напрежение 6,3 кУ ,честота 50 Нг. След преминаване през възлова подстанция, този ток се подава в националната енергоразпределителна мрежа.

От своя страна топлоенергията има няколко източника. Половината от количеството топлинна енергия идва от изгорелите, вследствие на работата на двигателя газове, които след отдаването на топлината си в специален топлообменник се отвеждат в атмосферата чрез комини. При работата на двигателя с вътрешно горене се отделя и много силен шум, който, както и при автомобилните, постъпва в шумозаглушителни тела (познатият ауспух), преди да се изхвърли в атмосферата. Другата половина от топлинната енергия идва от охлаждането на двигателя (познатата водна риза) и от охлаждането на маслото за смазването му. Тъй като няма принципна разлика с автомобилните и тук се налага смяна на маслото, антифриза, филтрите за гориво, масло и въздух. Топлинната енергия под форма на вода с температура 90 °С се подава за затопляне през зимните и студени месеци в годината на оранжерийния комплекс на фирмата-възложител „Когрийн" ООД.

Със съвременните системи за управление на процесите се осигурява автономна работа и дори дистанционно управление на съоръженията от всяка точка на света, като най-актуалната възможност е проверка на основни параметри по интернет. По този начин се осигурява надеждна и безопасна работа, като намалява до минимум нуждата от присъствието на обслужващ персонал по време на нормална работа на централата. Друга интересна възможност е дистанционно известяване от системата за управление, когато наближава времето за смяна на филтрите например.

Като цяло предимствата на когенерационните централи пред електрическите централи например на въглища (не се визират топлофикационните, които също са когенерационни), са ефективността им която е около 86%, (за сравнение чисто електрическите са с ефективност около 34%) защото оползотворяват иначе отпадната топлина от процеса на производство на електроенергията. По този начин се спестява изхвърлянето на допълнителни емисии на въглероден диоксид. Другото основно предимство на когенерационните централи използващи двигатели с вътрешно горене са сравнително чистите изгорели газове, които не съдържат вредни вещества като прахови частици и серни окиси (а емисиите на азотни окиси не надвишават 500 мг/м3), което ги прави екологични.

Когенерационните двигатели се проектират и за други видове газово гориво освен природния газ, като например канализационен газ, сметищен газ, биогаз, минен газ и т.н.В заключение когенерационните централи се определят като централи с високоефективно енергийно производство, поради което в Европейския съюз са въведени мерки за стимулиране на тяхното строителство.

Инж. Николай Начев - Ръководител на проекта



„Риск инженеринг" АД


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница