Част първа общи положения ч



страница1/6
Дата06.11.2017
Размер1.26 Mb.
#33967
  1   2   3   4   5   6
ПРАВИЛНИК за администрацията в съдилищата
Издаден от Висшия съдебен съвет, обн., ДВ, бр. 8 от 28.01.2014 г., изм. и доп., бр. 2 от 9.01.2015 г., бр. 16 от 26.02.2016 г.

ЧАСТ ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този правилник се определят звената на администрацията, функционалните им характеристики, организацията на работата в районните, окръжните, административните, военните, специализираният наказателен съд, апелативният специализиран наказателен съд и апелативните съдилища, длъжностното разписание, типовите длъжностни характеристики на съдебните служители, редът за провеждане на конкурс, условията за несъвместимост за съдебен служител и органите по назначаването им.

Чл. 2. (1) Администрацията по чл. 1 е обща и специализирана и се ръководи от съдебен администратор или административен секретар.
(2) По преценка на ВСС въз основа на степента на натовареност в съдилищата може да се назначават съдебни помощници.

Чл. 3. При осъществяването на своята дейност съдебните служители се ръководят от принципите на законност, отговорност, прозрачност, бързина, ефективност, лоялност и йерархична подчиненост съобразно изискванията за качествено обслужване на физическите и юридическите лица, както и на професионалната етика на съдебните служители.

ЧАСТ ВТОРА

СТРУКТУРА НА АДМИНИСТРАЦИЯТА НА РАЙОННИТЕ, ОКРЪЖНИТЕ, АДМИНИСТРАТИВНИТЕ, ВОЕННИТЕ, АПЕЛАТИВНИ, СПЕЦИАЛИЗИРАН НАКАЗАТЕЛЕН СЪД И АПЕЛАТИВЕН СПЕЦИАЛИЗИРАН СЪД
Глава първа

СЪДЕБЕН АДМИНИСТРАТОР
Чл. 4. (1) Съдебният администратор ръководи администрацията на съда.
(2) За съдебен администратор може да се назначи лице, което:
1. има българско гражданство;
2. има висше образование с образователна степен "магистър" по специалностите Публична администрация, Икономика или Право и общ трудов стаж не по-малко от 8 години;
3. не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията;
4. притежава необходимите нравствени и професионални качества;
5. притежава добри практически умения за работа със системен и приложен софтуер.
(3) Назначаването на съдебен администратор се извършва след провеждането на конкурс, организиран от административния ръководител на съответния орган на съдебната власт.
(4) Докато упражнява длъжността си, съдебният администратор не може да членува в политическа партия или коалиция, организация с политически цели, както и да извършва политическа дейност.

Чл. 5. (1) Съдебният администратор:
1. планира, организира и ръководи съдебните служители;
2. отговаря за управлението на административната дейност в съда;
3. осигурява организационна връзка между административния ръководител и съдиите с администрацията на съда;
4. организира разпределението на дейностите между отделните звена на администрацията на съда и изпълнението на задълженията на съдебните служители;
5. въвежда програмни решения по дългосрочното планиране, бюджетната политика, финансите, автоматизацията, снабдяването с оборудване и връзките с обществеността;
6. създава условия за нормална и ефективна работа на съдебните служители;
7. организира провеждането на конкурси за назначаване на съдебните служители и участва в комисиите по провеждането на конкурсите в случаите, предвидени в този правилник;
8. организира обучението на съдебните служители и повишаването на тяхната квалификация;
9. следи за спазването на трудовата дисциплина и уплътняване на работното време;
10. съгласува времето за ползване на отпуските от съдебните служители и тяхното персонално заместване от друг служител;
11. участва в комисията по атестиране и предлага промяна в ранговете и трудовото им възнаграждение;
12. предлага служителите за поощрение или за налагане на дисциплинарни наказания;
13. ръководи работата по изготвянето на проекта за бюджет на съда и го представя за одобрение на административния ръководител на съда;
14. ръководи и контролира снабдяването и оборудването на съда;
15. организира контрола по събирането на таксите от администрацията на съда;
16. планира и контролира дейността по изграждането, поддържането и ремонта на съдебната сграда и другите сгради, стопанисвани от съда;
17. изпълнява и други задължения, възложени му от административния ръководител на съда.
(2) В администрациите по чл. 1, в които няма назначен или няма щатна бройка за съдебен администратор, или при продължителното му отсъствие, функциите по ал. 1 се поемат от административния секретар.

Чл. 6. (1) Съдебният администратор в изпълнение на функциите си издава разпореждания, които са задължителни за съдебните служители.
(2) Съдебните служители могат да оспорят пред административния ръководител на съда разпорежданията на съдебния администратор, които ги засягат във връзка с изпълнение на служебните им задължения. Решението на административния ръководител е окончателно.

Чл. 7. Съдебният администратор получава основно възнаграждение в размер 80 на сто от основното възнаграждение на съдия в съответния съд.

Глава втора

СЛУЖИТЕЛ ПО СИГУРНОСТТА НА ИНФОРМАЦИЯТА
Чл. 8. (1) Служителят по сигурността на информацията осъществява дейността по защита на класифицираната информация в съда съгласно ЗЗКИ и ППЗЗКИ.
(2) За служител по сигурността на информацията се назначава лице, което има не по-малко от 5 години трудов стаж, получило е разрешение за достъп до класифицирана информация, издадено от Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) за ниво на класификация "Строго секретно", има само българско гражданство, надеждно е от гледна точка на сигурността и опазването на тайната и притежава необходимите нравствени и професионални качества.
(3) Служителят по сигурността на информацията е пряко подчинен на административния ръководител на съда.
(4) Служителят по сигурността на информацията изпълнява и други дейности, възложени му от административния ръководител.
(5) В случаите, когато няма назначен служител по сигурността на информацията, административният ръководител на съда определя със заповед друг съдебен служител, който да изпълнява функциите му.

Глава трета

АДМИНИСТРАТИВЕН СЕКРЕТАР
Чл. 9. (1) Административният секретар подпомага административния ръководител и съдебния администратор при изпълнение на функциите им.
(2) За административен секретар се назначава лице, което е български гражданин, има завършено висше образование, с образователна степен "бакалавър", с не по-малко от 5 години общ трудов стаж, не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер, независимо дали е реабилитирано, и притежава необходимите нравствени и професионални качества.
(3) Назначаването на административен секретар се извършва след провеждането на конкурс, организиран от административния ръководител на съответния орган на съдебната власт.

Чл. 10. (1) Административният секретар:
1. приема и докладва жалби, сигнали и предложения до председателя;
2. организира приема на граждани от председателя на съда;
3. събира, обработва и съхранява кадровите досиета;
4. организира стажа на стажант-юристите, като води картотека и лични досиета на всички стажанти;
5. поддържа библиотеката на съда;
6. подрежда и съхранява всички документи, постъпващи и изходящи от съда, които не се отнасят до образувани дела, като ги подрежда в канцеларски дела по реда и при условията, утвърдени с индивидуалната номенклатура на делата в съответния съд;
7. организира работата на съдебните заседатели и осъществява връзка с тях;
8. изпълнява и други задължения, свързани с документооборота и административното обслужване, възложени му от административния ръководител на съда или от съдебния администратор.
(2) Когато няма назначен съдебен администратор, функциите му се изпълняват от административен секретар.

Глава четвърта

СЪДЕБНИ ПОМОЩНИЦИ
Чл. 11. (1) Съдебните помощници са съдебни служители с юридическо образование, които подпомагат съдиите в тяхната работа.
(2) За съдебен помощник се назначава лице, което отговаря на изискванията на чл. 162 ЗСВ и е издържало конкурс за съдебен служител.
(3) Административният ръководител на съответния съд разпределя съдебните помощници по отделения и състави.

Чл. 12. Съдебният помощник:
1. извършва проверка по редовността и допустимостта на жалбите, протестите и молбите за отмяна, като подпомага образуването на делата, следи за спазване на законоустановените срокове, на законовите изисквания относно съдържанието и основанието им, на изискванията за легитимация на страните;
2. изготвя проекти на съдебни актове;
3. проучва, анализира и обобщава правната доктрина и съдебната практика по конкретни въпроси;
4. изготвя проекти на отговори по постъпили в съда писма и сигнали, за които се изискват специални правни знания;
5. дава мнения по дела, изготвя доклади и становища по правни въпроси;
6. изпълнява и други задачи, възложени от административния ръководител, неговите заместници, от ръководителите на отделения, съдебния администратор или съдии.

Чл. 13. (1) Съдебните помощници са длъжни да пазят като служебна тайна сведенията, които са им станали известни в кръга на службата и засягат интересите на гражданите, юридическите лица, административните органи и държавата.
(2) Във връзка със служебната си дейност съдебните помощници нямат право да дават правни съвети и мнения на страните, на процесуалните им представители или на трети лица.
(3) При изпълнение на служебните си задължения в съда и в обществения живот съдебните помощници трябва да имат поведение, съобразено с професионалната етика, като не допускат уронване престижа на съдебната власт.
(4) Съдебните помощници получават основно месечно възнаграждение в размер до 90 на сто от основното възнаграждение на младши съдия.

Глава пета

ОБЩА И СПЕЦИАЛИЗИРАНА АДМИНИСТРАЦИЯ
Чл. 14. Администрацията на съдилищата е обща и специализирана.

Чл. 15. (1) Общата администрация подпомага дейността на административния ръководител на съда, съдебния администратор или административния секретар и специализираната администрация съобразно класификатора на длъжностите за съдебни служители.
(2) Общата администрация може да включва административни звена: отдели или сектори, както следва:
1. "Финансова дейност и снабдяване";
2. "Стопанисване и управление на съдебното имущество";
3. "Човешки ресурси";
4. "Информационно обслужване, статистика и информационни технологии";
5. "Пресслужба и информация".
(3) Със заповед на административния ръководител на съда функциите на отделните звена на общата администрация могат да се съвместяват, както и да се възлагат на административния секретар или на определен съдебен служител.
(4) Функциите на административните звена, свързани с управлението и стопанисването на недвижимите имоти, се упражняват, в случай че стопанисването и управлението им е възложено от министъра на правосъдието на административния ръководител на съда, в съответствие с чл. 388, ал. 1 ЗСВ.

Чл. 16. (1) Специализираната администрация подпомага и осигурява осъществяването на съдебната дейност.
(2) Специализираната администрация се състои от административни звена: служби и самостоятелни длъжности, както следва:
1. "Регистратура за класифицирана информация";
2. "Регистратура";
3. "Съдебно деловодство";
4. "Съдебни секретари";
5. "Архив";
6. " Връчване на призовки и съдебни книжа";
7. "Служител по сигурността на информацията";
8. "Съдебни помощници";
9. " Бюро съдимост".
(3) Функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост, както и контролът върху нея се уреждат с наредба на министъра на правосъдието.
(4) Със заповед на административния ръководител на районния съд може да бъде създадена служба по връчване на призовки и съдебни книжа при съдебно-изпълнителната служба.

Чл. 17. (1) Службите на специализираната администрация могат да се ръководят от началник или завеждащ служба.
(2) Началникът или завеждащият служба:
1. ръководи, организира и контролира работата в службата;
2. координира връзките на службата с други служби и административни звена на съда;
3. подпомага служителите в изпълнение на задълженията им;
4. контролира точното отразяване на съдебната информация в деловодните книги и регистри;
5. организира началното и периодично обучение на съдебните служители от съответната служба;
6. изготвя годишни планове за обучения, съгласувани с останалите завеждащ служби, и ги предоставя на съдебния администратор за одобрение;
7. може да изготвя мотивирани писмени предложения за реорганизиране на работата с цел нейното подобряване в службата.

Чл. 18. Органите на съдебната власт, в които общият брой на съдебните служители е до 15, могат да използват само една от длъжностите: "Началник служба"; "Административен секретар".

Чл. 19. (1) Административният ръководител утвърждава структура на администрацията, с която определя звената, числеността им и длъжностите в тях, при спазване на Класификатора на длъжностите в администрацията съобразно ЗСВ, разпоредбите на този правилник и специфичните изисквания, приети от Висшия съдебен съвет.
(2) Въз основа на утвърдената структура се изготвя поименно разписание на длъжностите.

ЧАСТ ТРЕТА

ФУНКЦИИ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА НА ОБЩАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Чл. 20. Звено "Финансова дейност и снабдяване":
1. подпомага административния ръководител на съда и съдебния администратор за правилното и законосъобразно използване на финансовите ресурси и опазване на паричните средства и стоково-материалните ценности;
2. осъществява финансово-счетоводното обслужване на съда в съответствие със Закона за счетоводството и другите нормативни актове;
3. разработва проект за годишния бюджет и тригодишната бюджетна прогноза на съда;
4. завежда, приключва и отчита бюджетните и набирателни сметки на съда;
5. извършва плащанията във връзка с разходите на съда и възнагражденията на съдиите, служителите, вещите лица, съдебните заседатели, особените представители и др.;
6. събира и отчита постъпленията от държавните такси и други приходи;
7. таксите на страните по изпълнителни дела, събирани от държавните съдебни изпълнители, се прехвърлят от набирателната по транзитната сметка;
8. осъществява материално-техническото снабдяване на съда с инвентар, техника, консумативи, материали и обзавеждане;
9. осъществява контрол при възстановяване на субсидираните такси;
10. приема, обработва и подрежда постъпилите счетоводни документи, изготвя и съхранява счетоводните регистри и отчети;
11. отговаря за счетоводния архив съгласно процедурните правила към СФУК;
12. води кореспонденцията, свързана с финансовата дейност на съда;
13. изготвя справки, удостоверения, сл. бележки, свързани с възнагражденията, обезщетенията, осигуровките и пенсионирането на магистратите, на съдебните служители и лицата по извънтрудови правоотношения.

Чл. 21. Звено "Стопанисване и управление на съдебното имущество":
1. подпомага административния ръководител на съда и съдебния администратор/административния секретар в управлението на възложеното и предоставено имущество на съда;
2. подпомага административния ръководител на съда и съдебния администратор/административния секретар в управлението и стопанисването на имуществото, собственост на съда, и отговаря за него;
3. отговаря за строителството, ремонта, използването и стопанисването на съдебните сгради, предоставени на съда.

Чл. 22. Звено "Човешки ресурси":
1. подпомага административния ръководител на съда и съдебния администратор в управлението на човешките ресурси;
2. събира, обработва и съхранява служебната информация за съдиите и съдебните служители;
3. изготвя заповедите и удостоверителните документи, касаещи трудови правоотношения на съдиите и съдебните служители;
4. води копие на личните трудови досиета на съдиите и личните трудови досиета на съдебните служители, държавните съдебни изпълнители и съдиите по вписванията.

Чл. 23. Звено "Информационно обслужване, статистика и информационни технологии":
1. подпомага административния ръководител на съда и съдебния администратор за въвеждането и поддържането на информационните и компютърните системи в съда;
2. отговаря за програмното и технологичното осигуряване на компютърната техника;
3. осигурява интегрирането на информационните системи на съда в информационните системи на други ведомства;
4. прави предложения за закупуване на нови и модернизиране на съществуващи програмни продукти, като извършва инсталирането и поддържането им;
5. провежда обучение на съдиите и съдебните служители за работа с програмни продукти;
6. организира публикуването на постановените съдебни актове на страницата на съда в интернет;
7. подпомага административния ръководител на съда и съдебния администратор в събирането и обобщаването на статистическата информация;
8. оказва помощ при отстраняване на констатирани грешки при отразяване на съдебната информация в електронното досие, електронните деловодни книги и регистри;
9. изготвя всички статистически форми на електронен и хартиен носител по образец, утвърден от ВСС, в сроковете по ЗСВ и ги изпраща на ВСС, МП и ИВСС;
10. изготвя и друга статистическа информация.

Чл. 24. "Пресслужба и информация":
1. подготвя и осигурява информационната стратегия на съда;
2. организира и провежда информационни кампании за дейността на съда;
3. подпомага административния ръководител на съда и съдиите при информиране на обществеността и осигуряване на връзки със средствата за масово осведомяване;
4. организира и ръководи пресконференции;
5. организира изявите на съдиите, свързани с работата им, в средствата за масово осведомяване;
6. поддържа архив на медийните изяви на съдиите;
7. съгласува всички материали относно дейността на съда, както и публичните изяви по т. 5;
8. информира гражданите за процедурите, извършвани в съда, и реда за тяхното осъществяване;
9. предоставя информация за реда за достъп до делата, местонахождението на различните служби и друга информация, свързана с дейността на съда;
10. установява и утвърждава ефективни канали за комуникация и взаимодействие на органите на съдебната власт с медиите и други институции;
11. инициира форми на взаимодействие за по-голяма достъпност и разбираемост на съдебните актове;
12. организира мониторинг и контрол на процедурите за достъп до документи и информация.

ЧАСТ ЧЕТВЪРТА

ФУНКЦИИ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА НА СПЕЦИАЛИЗИРАНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Глава шеста

РЕГИСТРАТУРА ЗА КЛАСИФИЦИРАНА ИНФОРМАЦИЯ
Чл. 25. (1) Административният ръководител на съд, в който се получава, създава, регистрира, обработва, съхранява, разпределя, предоставя и размножава класифицирана информация, създава регистратура за класифицирана информация като отделно организационно звено.
(2) Щатното обособяване, структурата, численият състав и мерките за защита на регистратурата се определят в зависимост от нивата на класификация и обема на класифицираната информация.
(3) За регистратурите се осигуряват отделни помещения, намиращи се в съответни на нивата на класификация на информацията зони за сигурност и защитени с необходимите по ЗЗКИ и правилника мерки за защита на класифицираната информация.
(4) Начинът за работа с материали, съдържащи класифицирана информация, и редът за съхранението им се определят от административния ръководител на съда в съответствие с изискванията на ЗЗКИ, ППЗЗКИ и други подзаконови актове в областта на защита на класифицираната информация.

Чл. 26. За регистриране и отчет на материалите, съдържащи класифицирана информация, в регистратурите се водят специални регистри и отчетни документи съгласно ЗЗКИ и подзаконовите актове по прилагането му.

Глава седма

РЕГИСТРАТУРА
Чл. 27. Служба "Регистратура":
1. приема и регистрира входящата кореспонденция;
2. експедира изходящата кореспонденция;
3. осигурява информация за получената и изпратената кореспонденция;
4. води разносна книга;
5. разпределя и направлява постъпилата поща;
6. изпълнява и други задължения, свързани с документооборота и административното обслужване, възложени от административния ръководител на съда, съдебния администратор или административния секретар.

Чл. 28. (1) В регистратурата на районния съд се приемат и регистрират книжата на насрочени продажби: протоколи за деня на разгласяване на обявленията за провеждане на публична продан, обявления за проданта, копия от вписаните възбрани, сведения за тежестите от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, от службата по вписвания, нотариалния акт и наддавателни предложения по ГПК.
(2) Обявленията за продан се публикуват на интернет страницата на окръжния съд по местоизпълнението съобразно разпоредбите на чл. 487, ал. 2 ГПК.

Чл. 29. (1) В регистратурата се водят на хартиен и/или електронен носител следните книги и регистри:
1. входящ дневник;
2. изходящ дневник;
3. разносна книга;
4. регистър на заявленията за достъп до обществена информация;
5. книга по чл. 251, ал. 3 АПК.
(2) Когато книгите и регистрите се водят само на електронен носител, административният ръководител определя със заповед периодичността на разпечатването им на хартиен носител.
(3) Книгите и регистрите се водят за календарна година.

Чл. 30. Във входящия дневник се описват всички документи и дела, постъпващи в съда.

Чл. 31. (1) В изходящия дневник се описва изходящата кореспонденция от съда.
(2) Изходящите книжа по делата се подписват от служителя, който ги е изготвил, и от съдията докладчик по съответното дело или от тези, които ги заместват.
(3) Изходящите книжа извън тези по ал. 2 се подписват от служителя, който ги е изготвил, и от административния ръководител или от определен от него заместник.

Чл. 32. (1) Разносната книга съдържа информация за движението на документи между съда и други институции.
(2) Разносната книга се води от куриер или от определено със заповед на административния ръководител лице.
(3) Куриерите разнасят служебна поща и изпълняват възложените им от административния ръководител и от съдебния администратор задължения.

Чл. 33. В регистъра на заявленията за достъп до обществена информация се описват: пореден номер на заявлението, заявител, входящ номер и дата на заявлението, кратко описание на поисканата информация, номер, дата и съдържание на решението "предоставен достъп пълен, частичен или отказ" или отговорът.

Чл. 34. (1) Отбелязванията във входящия, изходящия дневник, регистъра на заявления за достъп до обществена информация по ЗДОИ и в административните съдилища и книгата по чл. 251, ал. 3 АПК се номерират последователно.
(2) Когато в дневниците е направена корекция, тя се отбелязва с бележка. В дневниците, които са част от автоматизираните системи за управление на делата, не се допуска изтриване (заличаване) на направените регистрации и в тях се отбелязват всички следващи изменения или поправки.
(3) На първата страница на всеки приет или издаден от съда документ се отбелязват регистрационният номер, датата на постъпване, час – при необходимост или поискване от вносителя, и се полага подписът на съдебния служител. При поискване от вносителя на документа тези данни се отбелязват и на представено от него копие.
(4) В случай че входящият дневник се води и на хартиен носител, той се приключва от съответния служител в края на работния ден, като непосредствено след последния запис се отбелязва броят на постъпилите за деня входящи документи.

Чл. 35. (1) Постъпващите в съда документи на хартия трябва да са написани четливо в препоръчителен формат А4.
(2) При обработването на постъпили по пощата или чрез куриерска услуга книжа по съдебни дела се запазва пликът. Върху първата страница на постъпилите книжа се записва номерът на обратната разписка или датата на пощенското клеймо с означение, че са получени.
(3) Книжата, отнасящи се по висящи дела, се предават от служба "Регистратура" в деловодството в деня на постъпването им.
(4) Книжата, по които се образуват дела, се предават най-късно на следващия ден от постъпването им на административния ръководител на съда или на определени от него съдии, които образуват делото, ако са налице процесуалните изисквания, като определят вида му и съдията докладчик на принципа на случайния подбор, използвайки програмата за случайно разпределение на делата.

Чл. 36. След разпределението на делото административният ръководител на съда или посочените от него съдии предават делото в деловодството.

Глава осма

СЪДЕБНО ДЕЛОВОДСТВО

Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница