Често задавани въпроси за приложението на Neprolysin и Post-Neprol



Дата26.05.2017
Размер237.74 Kb.
#22059
Често задавани въпроси за приложението на
Neprolysin и Post-Neprol

1. Защо се смята, че лечението на рани с помощта на ензими е най-щадящо за пациента и в повечето случаи води до оздравяване на незаздравяващи или трудно-заздравяващи рани?

Здравите клетки, включително и тези на кожата са обвити от клетъчна мембрана, основна част на която представлява така нареченият двоен липиден (мастен) слой. Този слой не позволява преминаването във вътрешността на клетката на разтворими във вода вещества. Тези вещества избирателно могат да преминават през определени пропусквателни пунктове по повърхността на мембраната и то в дозирана от клетката степен. Ако мембраната, т.е. двойният липиден слой частично се разруши, във вътрешността на клетката могат да преминават всякакви, дори и високо молекулни вещества.

Друго важно свойство на здравите клетки е това, че те притежават способността да се размножават само ако не са заобиколени от други здрави клетки. Ако повърхността на здравите клетки е свободна или несвойствена - те се размножават докато делящата се клетка дойде в съприкосновение с друга здрава клетка или свойствена на организма тъкан, например фибрин. Когато при размножаването си клетките се допрят до други здрави клетки – те престават да се размножават. Клетките в здравата тъкан общо взето не се размножават, защото техните рецептори непрекъснато “опипват” съседните здрави клетки и получават информация , че “всичко е наред”. В много места в раната, обаче, здравите клетки граничат с частично увредени клетки, чиято повърхност все още е запазена и е като тази на здравите клетки и поради тази причина здравите клетки не получават информация, че трябва да се размножават. Затова раната остава дълго време незатворена. Частично увредените клетки, обаче имат пролуки в двойния липиден слой и в тяхната вътрешност се развиват различни микроорганизми, които атакуват и съседната здрава тъкан, отделят токсини и така непрекъснато раната се увеличава. Ако пациентът притежава мощна защитна система, то тогава е достатъчно да се унищожат микроорганизмите, тъканта в областта на раната да се превърне в несвойствена и раната ще започне да заздравява. Унищожаването на микроорганизмите обикновено се извършва със силни окислители като кислородна вода, йодна тинктура, йодасепт, калиев перманганат. Тези препарати унищожават микроорганизмите и макар да увреждат съседната здрава тъкан, те я превръщат в несвойствена за организма и пациент с добри регенеративни възможности общо взето бързо изгражда наранения си участък като изхвърля увредената тъкан. Ако обаче, регенеративните способности на болния са слаби, увредената от окислителите тъкан става още по уязвима за микроорганизмите. Спори от наличните в раната микроорганизми или такива, попаднали от въздуха още по-лесно се заселват в раната и тя вместо да заздравява започва да се разраства и задълбочава, като в някои случаи може се стигне до ампутация на съответен крайник и дори до по-лош изход.

Ако трудно-заздравяващата рана се третира в присъствие на антисептици с водоразтворими ензими, които имат способността да разграждат белтъци, тогава ензимите проникват в клетките с увредени мембрани, разтварят вътрешните белтъци на увредените клетки, тези клетки “рухват” и вече лесно може да бъдат отстранени механически по време на промиването на раната. Едва сега здравите клетки са “оголени” и получават сигнал, че трябва да почнат да се размножават. Раната започва да се изпълва ако е дълбока и да се покрива с кожни клетки. Здравите клетки притежават ненакърнени повърхностни мембрани, изградени от споменатия двоен липиден (мастен) слой, който е непропусклив за водоразтворимите протеолитични ензими и така практически остават невредими при ензимното третиране. Ако с помощта на антисептици се осигури среда, в която микроорганизмите не се развиват може да се осигури много по-дълъг период от време, през който болният с отслабени регенеративни възможности би могъл да си изгради своята тъкан. Никой препарат не изгражда кожна, мускулна или друга жива тъкан. Това се осъществява единствено от самия пациент. Медицинските препарати могат само да подпомогнат заздравяването. Тъй като лечението с ензими щади здравата тъкан на болния, единствено при този вид лечение могат да се очакват максимално добри резултати и при болни с отслабени регенеративни възможности.

2. Какво да се направи, ако при приложението на Neprolysin се появи силна болка?

Ако болният по една или друга причина не е лишен от чувствителност всички рани болят. В случая става дума за силни болки при приложението на препарата Neprolysin. Този препарат съдържа стабилизиран в разтвор (гел) протеолитичен ензим и като такъв много силно дразни оголените нервни окончания, което обикновено се изразява в щипене и болка в продължение на половин до около два часа след нанасянето на препарата. Колкото концентрацията на ензима в препарата е по-висока, толкова и болката е по-силна (Neprolysin G съдържа 250 CTA протеолитични единици на грам препарат, Gx2 – 500, а Gx4 –1000 CTA/g ). Ако раната е покрита с некротизирала (мъртва) тъкан или болният няма чувствителност в третирания участък – болка не се усеща. За преодоляване на болковия период преди намазването с Neprolysin може върху раната да се поставят няколко капки разтвор на лидокаин от ампули (набавя се от аптеката), да се изчака около 5-25 мин. (докато започне обезболяването) и без да се изтрива лидокаиновият разтвор, раната да се намаже с Neprolysin. Друга възможност е, в малък съд да се смесят Neprolysin Gx4 с равно количество разтвор на лидокаин от ампула, да се разбърка добре и тази смес да се нанесе върху 4 или 6-слойна марля и така подготвената марля да се постави върху раната. Може да се използва и Лидокаин маз (напр. 5%-ен Lidocain маз на Actavis, на основа водоразтворими полимери). За обезболяване може да се използва и Post-Neprol L, който също съдържа 2% лидокаин и е съвместим с Neprolysin’a.

3. Какво да се прави, ако при приложението на Post-Neprol се появи болка?

Обикновено приложението на Post-Neprol не е свързано с появата на болки, но такива не са изключени, защото препаратът съдържа високи концентрации на глицерин и други водоразтворими ниско-молекулни вещества (напр. пептиди), които създават висок осмотичен натиск и това води до болки ако нервните клетки са много близко до повърхността на раната. Високият осмотичен натиск е необходим и желан. Той предизвиква “изсмукване“ на токсини и други ниско-молекулни вещества от вътрешността на раната и така подпомага заздравяването й. За преодоляване на болката се препоръчват същите мерки както в отговора на предходния въпрос ( №2).

4. След няколкократно приложение на Post-Neprol може да се появи белезникава полупрозрачна ципа (тъкан) върху част от откритата рана. Тази ципа пречи ли на бързото заздравяване на раната?

Post-Neprol обикновено се прилага след като раната е почистена с помощта на Neprolysin от гной, некротизирала тъкан и фибринови налепи – белезникава полупрозрачна тъкан, която също се разтваря от Neprolysin’a. Post-Neprol’ът поддържа раната стерилна и доставя някои необходими метаболити като глицерол, колагенови пептиди, магнезиеви и цинкови йони, които ускоряват регенеративните процеси. Изграждането на нова, здрава тъкан е много по-сложен и затова по-бавен процес от почистването на раната от некротизирала тъкан.

Организмът предотвратява изтичането на кръвта от наранен кръвоносен съд с помощта на появата на кръвен съсирек, който запушва наранения участък. Това е много бърз, естествен и изключително полезен процес, който спасява организма от изтичането на един от най-важните му органи – кръвта. Същността му се изразява в това, че разтворимите молекули фибриноген, намиращи се в кръвта и лимфата се навързват една за друга (полимеризират) в пространствена мрежа от фибрин. С това кръвоносният съд се запушва и опасността от изтичане на кръвта е избегната. Такъв процес протича и в областта на раната. В нея има тънки кръвоносни съдове (капилярки), през отворите и дори през стените на които преминава кръвна плазма, съдържаща фибриноген. Той, като дойде в контакт с колаген (една от съставките на капилярите е колаген) почва да полимеризира и се появява пространствената мрежа на фибрина. Това е т.н. фибринов налеп – белезникава полупрозрачна неразтворима материя. Този налеп е бял до жълтеникав, защото в него не са включени червените кръвни телца (еритроцитите), но е изграден на същия принцип като червения кръвен съсирек. Фибриновата пространствена мрежа, обаче е “свойствена” за организма и размножаващите се клетки когато стигнат до нея обикновено престават да се размножават и процесът на затваряне на раната силно се забавя. На този етап за подновяване на размножаването на здравите клетки е необходимо раната отново да се третира с Neprolysin. Сега вече може да се използва Neprolysin с по-ниска концентрация на протеолитичен ензим, защото фибриновият налеп лесно се разгражда от ензима до разтворими фрагменти. С отстраняването на новопоявилия се фибринов налеп се дава сигнал на здравите клетки за размножаване и процесът на затваряне на раната продължава. Препоръчва се, ако раната бавно се затваря третирането на раната с Neprolysin да се извършва след всеки три превръзки с Post-Neprol, т.е. всеки четвърти ден. Разбира се, прилагащият препарата трябва да внимава степента на изтичане на лимфа да не е висока, а при появата на кръв приложението на Neprolysin’a трябва поне временно да се спре.

От казаното по-горе става ясно: а) защо при използването на Neprolysin на местото на бившите рани практически не остава белег – изграждането на увредения участък става постепенно и по естествен път, б) защо при прилагането на Post-Neprol, на няколко третирания с Post-Neprol e добре да се използва слабата форма на Neprolysin (т.е. Neprolysin G). Появата на “свойствена” за организма тъкан от фибринов налеп при големи рани е неизбежно, клетките достигат до него и размножаването им се забавя. Ако отново се приложи Neprolysin, той разгражда фибриновия налеп и заздравяването на раната продължава с по-висока скорост.

5. След многократно приложение на Post-Neprol върху част от раната се появява ненормално оцветен участък (например зеленикаво).

Това се случва изключително рядко, но все пак е наблюдавано. Въпреки, че в двата обсъждани препарата са вложени мощни антисептици с много широк спектър на действие предварително не може да се предвиди какви микроорганизми могат да попаднат върху раната и там да намерят подходящи условия за своето развитие. При поява на подобно явление трябва да се потърси лекарска помощ и евентуално да се направи анализ за откриване вида на микроорганизмите, които са се заселили върху раната и тя да се третира с антисептик или антибиотик, който атакува нежелания микроорганизъм. Ако се окаже, че антисептиците, вложени в козметичните препарати Neprolysin и Post-Neprol не могат да стерилизарт увредения кожен участък, той може да бъде допълнително третиран и с сулфонамидни препарати като например Норсулфазол ВТ на прах (от аптеката). Той представлява антибактериален препарат унищожаващ стафилококи, менингококи, стрептококи, пневмококи и др.), но се препоръчва това да става по лекарско предписание и за ограничен срок от време – около половин месец, защото се намесва в метаболизма на витамина фолиева киселина. Ние сме проверили, че Neprolysin и Post-Neprol не си взаимодействат със сулфонамидите.

6. Колко дълго може да се използва Neprolysin G (Gx2 или Gx4) ?

Вложеният в препарата Neprolysin протеолитичен ензим се произвежда от най-широко разпространен в Природата микроорганизъм Bacillus subtilis, който в срещащите се в обикновената среда концентрации не води до поява на алергенност. Това обяснява и факта, че до сега не е отбелязано развитие на алергенност у хората използвали Neprolysin. От друга страна при продължително прилагане най-вече на двете форми с повишено съдържание на протеолитичен ензим, както беше вече споменато, ензимът разтваря фибриновите съсиреци. В резултат на това някои капиляри се отпушват и сълзенето на раната се повишава и може да се достигне до кървене. Тогава, ако раната е почистена от гной, некротизирала тъкан или фибринови налепи прилагането на Neprolysin се преустановява. Ако са останали някои участъци неизчистени, то само те се третират с препарат с по-ниска активност (напр. G или Gx2) до появата на гранулации. При силно кървене лечението се продължава с Post-Neprol или друго средство, което успява да поддържа раната стерилна и не я уврежда. Ако раната е малка, тя може най-успешно да се затвори и от приложението само на Neprolysin.

7. Как се постига най-бърз ефект на заздравяване?

Като най-напред раната се почисти от гной (течна жълта материя), некротизирала тъкан (черни участъци) и фибринови налепи (белезникава полупрозрачна материя) с помощта на Neprolysin, а след това на всеки 24 часа раната се третира с Post-Neprol (няколко поредни дни) и от време на време с еднократни превръзки от Neprolysin. Обяснението е дадено във отговорите на въпроси №1 и №4. Освен това междинните превръзки с Neprolysin са необходими и поради други два физиологични процеса, протичащи по време на заздравяване на раните. Новопоявилите се здрави клетки в раната се натрупват в относително компактни образувания - “острови”. Вътрешните клетки в тези острови престават да се размножават и се разчита само на тези, които са по периферията на “острова”. С прилагането на Neprolysin “островът” се разпада на по-малки образувания и броят на периферните клетки се повишава. Този процес в микробиологията се нарича трипсинизиране и се използва преди препосяване на микробиалната култура. Друга причина за използване на междинни превръзки с Neprolysin е необходимостта от разграждане на новопоявилите се токсини на белтъчна основа отделени от бактерии, които все още са останали в някои участъци на раната. С обезвреждането на токсините, възпалението в областта на раната се понижава и с това вероятността от образуване на ръбец също намалява.

8. Полезно ли е проветряването на раната и излагането й на слънце?

Според нас всяко продължително отклоняване от естествения начин на живот води до постепенни увреждания в организма, които в крайна сметка се проявяват като заболяване и увреждане на участъци от кожата. Собственият ни опит показва, че умереното правилно дозирано излагане на слънце на увредения кожен участък води до много по-бързо регенериране на участъка, от което и да е изкуствено средство. Препоръчваме обаче, преди да се проветрява или излага на слънце, увреденият кожен участък да се намаже с 1-2 мм слой от Neprolysin или Post-Neprol, които съдържат в себе си антисептик и консерванти, разрешени за употреба в козметиката като хлорхексидин диглюконат, (http://www.cosmeticscop.com/cosmetic-ingredient-dictionary/definition/352/chlorhexidine.aspx ) натриев бензоат и калиев сорбат. Тези вещества поддържат раната стерилна като унищожават или спират развитието на евентуално попадналите от въздуха микроорганизми. При много дълбоки рани обаче, при използване и на слънце има вероятност при заздравяването на тъканта да остане вдлъбнатина поради това, че заздравяването не е протекло с изграждане на липсващите тъкани. Известно е, че при използването на превръзки с Post-Neprol раната дори да е била стигнала до костта постепенно се запълва с необходимата тъкан и тогава почва да се затваря.

9. Може ли при предварителното промиване на раната (преди нанасянето на Neprolysin) да се използва кислородна вода, йодна тинктура, йодасепт, воден екстракт от смрадлика?

Кислородната вода, йодна тинктура, йодасепт, калиев перманганат представляват много силни окислители и разрушават не само вредните микроорганизми, но и здравата тъкан в раната. Увредената бивша здрава тъкан се разтваря от нанесения препарат Neprоlysin и така “промиването” на раната със споменатите окислители и третирането й с протеолитичен ензим неминуемо води до разширяване и задълбочаване на раната, т.е. този начин на третиране на раната вместо да помогне на болния му вреди съществено. Ние установихме, че водният екстракт от смрадлика не инхибира вложения в Neprolysin протеолитичен ензим. Станаха известни обаче няколко случая, при които разтварянето и почистването на гнойта и особено на некротизирала тъкан от кожния дефект става бавно, ако препаратът се положи след накисване или промивка на раната с екстракт от смрадлика. Това може да се обясни от една страна с адстрингиращото (стягащо, свиващо) действие на този екстракт върху белтъците на кожата, при което в тях се създават допълнителни напречни връзки и така те стават по-устойчиви на действието на протеолитичния ензим и освен това с факта, че този екстракт притежава известна киселиннност, т.е. подкислява средата. Вложеният в Neprolysin протеолитичен ензим притежава максимална активност в алкалната област и в кисела среда “не работи”. Ето защо ние препоръчваме механичното почистване на кожния дефект от приведените в разтворимо състояние токсини, гной, фибринови налепи и некротизирала тъкан да се извършва с помощта на разтвор на сода бикарбонат (половин чаена лъжичка [1-2 грама] в една чаена чаша [200-250 мл] преварена вода. Така в областта на кожния дефект се създава слабо-алкална среда и ензимът може да прояви максималното си действие. Раната може да се промие също с разтвор на риванол или стерилен физиологичен разтвор (от аптеката).

10. Какво количество от препарата да се нанесе върху раната?

Тъй като ензимите са катализатори, а те участвайки в реакцията теоретично излизат от нея с непроменена концентрация и структура би могло да се предположи, че и минимално количество от препарата би трябвало да свърши работа. На практика, обаче се установява, че микроорганизмите от раната и самия организъм отделят инхибитори, които потискат действието на протеолитичния ензим. От практиката е установено, че най-подходящо е слоят от препарата върху раната да е с дебелина около 1 мм. При дълбоки рани, тъй като има опасност инфекцията “да работи” в дълбочина, често се прибягва до разреждане на препарата с физиологичен разтвор (напр. при разреждане на Neprolysin Gx4 в съотношение 1:1 с физиологичен разтвор ще се получи течлив разтвор с активността на Neprolysin Gx2, който може да се инжектира в гнойна кухина). Разбира се, лекарят трябва да се погрижи и за изтеглянето на разтворената гной от кухината.

11. Кога да се къпе пациента преди или след превръзката?

Не е желателно чешмяна вода да попада върху раната, защото тя съдържа много и най-различни микроорганизми. Ето защо най-добре е пациентът да се къпе преди превръзването на раната, та ако раната все пак се намокри приложеният след това препарат да унищожи внесените микроорганизми. Добре е пациентът да получава често топла и продължителна баня за да може да се освобождава от отровите, които неизбежно се натрупват в резултат на обмяната, а освен това и кръвообращението се засилва. Топлината и продължителността на банята все пак трябва да бъдат съобразени с общото здравословно състояние на болния и най-вече със състоянието на сърцето му. Непосредствено след банята е необходимо да се направи превръзка!

12. Как най-безболезнено да се отдели марлята ако е засъхнала върху раната?

В края на процеса на заздравяване на раната, тя започва по-малко да сълзи и се случва марлята да залепне върху още ненапълно заздравялата рана. Това обикновено се случва когато върху раната не е било нанесено достатъчно количество от препарата. Отделянето на марлята със сила е болезнено и раната може да се разкървави. Препоръчва се марлята да се напои с риванолов разтвор, физиологичен разтвор или най-добре с преварена вода, в която има разтворен натриев бикарбонат, да се изчака докато засъхналата материя омекне и тогава марлята внимателно да се отлепи от раната.



13. Съществуват ли рани, които не се повлияват от Neprolysin или Post-Neprol?

Тези два препарата са разработени за ускоряване на заздравяването на рани по кожата, причинени от външни фактори. Кожата, обаче представлява огромен отделителен орган и ако в организма се произвеждат метаболити в концентрации по-високи от тези, които другите отделителни органи или кожата не могат да смогнат да отделят, но които трябва да се изведат от организма, тези метаболити се натрупват в организма и в частност в кожата и могат да причинят рани. Например при остра форма на подагра, пикочната киселина, освен че се натрупва и поврежда ставите в някои случаи си пробива път и към кожата, пробива я и почва да изтича под формата на бяла гъста мътна течност. Раната е стерилна, но не може да се затвори. Ясно е, че споменатите препарати не са в състояние да я повлияят, и че за овладяване на положението трябва да се предприемат мерки за оздравяване на диетата на болния. В тези случаи доста често преминаване към силно повишена консумация на зеленчуци (може и сварени) и плодове и ограничаване на червените меса водят до много добри резултати.



14. Псориазис повлиява ли се от Neprolysin?

Първопричината на псориазиса при някои пациенти не винаги е изяснена. В някои случаи се счита, че псориазис може да се появи при консумация на замърсени храни, при силен психичен срив или при стрес, но нежелателните явления могат да останат и след изчезването на първопричината. Ние вече наблюдавахме много случаи, при които съчетаното прилагане на Neprolysin и Post-Neprol доведе до излекуване на раните по кожата. Вместо редуване на Neprolysin и Post-Neprol може да се използва Post-Neprol M , който е подобен на Post-Neprol, но съдържа и 200 CTA eдиници протеолитична активност. При това положение след изчистването на раната от гной и некротизирала тъкан може да се използва само един препарат, т.е. Post-Neprol M. При по-тежките случаи, при които върху кожата са се появявили масивни струпеи е добре да се използва Keralysin Kx2 до изчистване на струпеите и след това да се редуват Keralysin и Post-Neprol както е указано в листовката. Тъй като тези препарати лекуват последствията, а не първопричината, не може да се гарантира, че появата на нови раневи области няма да се повтори.



15. Акне повлиява ли се от Neprolysin?

Отговорът на този въпрос е подобен на този от № 14. Раничките заздравяват около два пъти по-бързо от нетретираните с Neprolysin, но първопричината не е отстранена.



16. Neprolysin и Post-Neprol помагат ли при дефекти, причинени от рак на кожата?

Двата препарата не са предназначени за лекуване на кожен рак. Доколкото обаче при тези случаи поради понижаване на съпротивителните възможности на организма кожните дефекти почти винаги са съпроводени с развитие и на микроорганизми, прилагането им, водещо до стерилизиране на дефекта, облекчава и забавя развитието на основното заболяване. Това разширява възможностите за въздействие и върху раковата тъкан и при правилно лечение заболяването може да бъде овладяно. Освен това при лечението на рак на кожата често се използват методи, които увреждат и здравите тъкани около раковата тъкан. Възстановяването на вече увредената тъкан се осъществява по-лесно с употребата на Post-Neprol и Neprolysin.



17.Възможно ли е една трудно-заздравяваща (хронична) рана да се излекува само с Neprolysin или само с Post-Neprol?

В някои случаи е възможно, но е по-трудно, по-неефективно и зависи от вида на раната и регенеративните възможности на организма. Ако раната е много стара с твърда суха кора отгоре, тя “работи” в дълбочина и проникването на протеолитичния ензим към основата на раната е дълъг процес. Най-добре е хирург да отстрани механически твърдата кора и остатъците да бъдат почистени от Neprolysin Gx4. Ако болният няма достъп до хирург се препоръчва раната да се промие с преварена вода, в която е поставен натриев бикарбонат (сода за хляб), тъй като вложеният в Neprolysin протеолитичен ензим е най-активен в слабо-алкална (основна) среда. В 200- 250 мл вода (една чаша) се поставя четвърт чаена лъжичка сода за хляб и разтворът се сварява. При превързването на раната, марлята с която ще бъде покрита раната се навлажнява също с пресно приготвения разтвор на бикарбонат. Преди превързването на раната само здравата кожа около нея се намазва с вазелин или друг много мазен крем за да се защити здравата кожа. Ако здравата кожа не се намаже с вазелин има вероятност тя да се зачерви. Това не е опасно и показва, че кръвообращението и там се засилва. Върху раната или марлята се нанася Neprolysin Gx4 с дебелина около 2 милиметра, а върху марлята се поставя полиетиленово фолио (например изрязано от “найлонова” торбичка) с размери около 1 см по-широко от размерите на раната. Това е необходимо, защото ензимът хидролизира некротизиралата тъкан (белтъците) само във водна среда. Превръзката се подменя на 24 часа. След като кората се отдели (Това може да отнеме 5-6 превръзки и зависи от дебелината на кората) обикновено се появява здрава розова или червена тъкан на дъното на раната. За доизчистването на раната от гной се използва Neprolysin Gx2 или дори G, т.е. прилагат се намаляващи количества ензим (може да се използва много по-тънък слой от Neprolysin Gx4, отколкото в началото) за да не се предизвика кървене от раната. Освен това полиетиленовото фолио вече не се поставя върху марлята, защото раната вече е влажна. Доколкото е възможно операторът трябва да нанася Neprolysin’a в местата, където все още има останала гной. Тъй като изграждането на нова тъкан е много по-бавен процес сега е добре областите от здрава тъкан да се намажат с Post-Neprol, а ако раната е много болезнена с Post-Neprol L или Post-Neprol и Lidocain мас 5% на Actavis. При използването само на Post-Neprol ще се срещнат двете затруднения, описани в отговорите на въпроси 1 и 4 – за да се размножават здравите клетки, тяхната повърхност трябва да се освободи от свойствени за организма клетки или материи.



18. От какво зависи бързината (скоростта) на заздравяване на раните?

Определено може да се каже, че бързината, с която раните заздравяват зависи от степента на кръвооросяването и движението на лимфата и доколко компонентите на кръвта и лимфата са подходящо балансирани. Всеки знае, че раните на младите организми заздравяват бързо. Не е случайна поговорката “Ще му мине като на малко кученце”. За съжаление с напредване на възрастта тъканите на животните и хората се променят като кръвоносните съдове стават по-твърди поради процеси на омрежване между белтъчните им съставки. Освен това по вътрешните повърхности на кръвоносните съдове се отлагат “плаки”, вътрешният отвор (лумена) намалява и кръвта започва да среща все по-голямо съпротивление при придвижването си през тях. При неправилно хранене плаките по-бързо се втвърдяват и това още повече затруднява работата на сърцето. Макар тези процеси да са изразени в различна степен у различните хора, те са всеобщи за всеки един от нас. Тези процеси затрудняват придвижването на кръвта по всички кръвоносни съдове включително и в капилярите и така много органи, включително и кожата почват да страдат от намалено доставяне на кислород, хранителни вещества и недостатъчно пълно отнасяне на продуктите, отпадащи при метаболизма на клетките. Всички знаем, че консумирането на по-големи количества вода и течни храни улеснява отделянето на отпадните продукти, че поемането на повече витамини и антиоксиданти (т.е. плодове и зеленчуци) ускорява метаболизма в организма и води до по-добре балансирани компоненти на кръвта. Искам да обърна внимание на въпроса и за физическата култура на възрастните хора. Струва ми се този проблем не е добил достатъчна популярност у нас, а е важен от здравна гледна точка. При движението се свиват мускули. При това свиване мускулите притискат вените и капилярите и това води до изтласкване на кръв в посока към сърцето, защото в повечето вени има клапи, които не позволяват кръвта да се връща обратно. Съвсем не е случайно, че животът се възприема като движение и движението като живот. Много учени наричат диафрагмата (осигуряваща дълбокото дишане) “второ сърце”, а мускулите “трето сърце” на организма. Правени са опити със съвършенно здрави доброволци, които са били напълно обездвижени за срок от 10 дни. Когато на 10-тия ден напълно обездвиженият доброволец е бил отвързан и е бил свободен да стане от леглото, той не е бил в състояние сам да стори това!!! Била му е необходима чужда помощ за да се раздвижи. Случаите на раздвижване на гипсиран крайник след зарастването на костта са подобни. За отбелязване е, че дори статичното свиване на мускулите дава положителен резултат в посока на повишаване на кръвообръщението, ускоряване заздравяването на рани, намаляване силата на болката, повдигане на духа, подобряване на настроението. Физическата активност стимулира производството на ендорфини и енкефалини в мозъка, които притежават някои от свойствата на морфина, но са напълно безвредни и са свойствени за организма.



19. Защо се приготвят три форми на Neprolysin, а именно G, Gx2 и Gx4 и кога се използва всяка една от тях?

За да се постигне бързо почистване на увредения кожен участък от некротизирала тъкан, гной и/или фибринови налепи при максимално щадене на здравите участъци се използват различни концентрации на ензима в препарата. При наличие на значителен слой от черна некротизирала тъкан и живата тъкан е дълбоко под този черен слой е най-добре да се използва Neprolysin Gx4 и то в по-дебел слой (1 – 2 мм). В този случай често се практикува покриване на околната здрава тъкан с тънък слой от вазелин или друг мазен крем. Тъй като ензимът е хидрофилен, той не може да премине през преградата от мазнина и околната здрава кожа е общо взето защитена. В някои случаи за некомпетентния човек е трудно да различи некротизиралата тъкан от сухата кора, образувала се от съсирена кръв и лимфа, които покриват увредения участък от кожата. В този, последния случай зачервявянето на околната здрава тъкан е слабо, тя от време на време сърби и болките при допир започват да намаляват. Парченца от черната кора започват да се отчупват и падат. Тази тъмно-кафява покривка е добре да си остане докато спонтанно сама се отлюпи, защото докато стои върху увредения уластък защитава тънката здрава кожа отдолу. Опасно е ако под черната покривка протича процес на гноене. Често това се познава като тази тъмна кора се натисне внимателно към тялото. Ако изпод кората някъде избие гной , хирург трябва да отстрани некротизиралата тъкан или да се използват протеолитични препарати, напр. Neprolysin Gx4 като некротизиралата тъкан предварително се омокри добре в продължение най-малко на половин- един час с памучен тампон, напоен с разтвор на натриев бикарбонат (виж механично почистване на увредения участък ).

Ако увреденият кожен участък е открит и отделя гной, обикновено се използва Neprolysin Gx2. При кожни увреждания, получени вследсвие изгаране също обикновено се използва Neprolysin Gx2 за разграждане на получените токсини до безвредни вещества (пептиди).

Синините под кожата (хематоми), може и да са около увредения кожен участък се разнасят около два пъти по-бързо ако кожата се намазва тънко с Neprolysin Gx2 през ден и не се превързва. Интересно е, че синините в този случай първо почервеняват и след това се разнасят. Кожните увреждания, получени вследствие залежаване и липса на проветряване (декубитуси) в началото обикновено са чисти от микроорганизми и се третират с Neprolysin G, а в по-сложните случаи с Neprolysin Gx2. След като увреденият кожен участък е почистен от гной и дъното му е вече розово или червено (зависи от кръвообращението) за да се даде възможно по-дълъг срок на организма да изгради своята тъкан е необходимо областта да се поддържа стерилна и да се подхрани със свойствени за организма вещества. Това се постига с използването на Post-Neprol, а при силна болезненост с Post-Neprol L, който съдържа лидокаин.Тези препарати са изградени на базата на глицерин, който е физиологичен метаболит, но във висока концентрация, която силно затруднява развитието на микроорганизми, антисептик, консерванти и нишесте. Освен това е вложен и ензимен хидролизат от колаген, който много лесно се възприема от организма и това спомага за заздравяването на увредения кожен участък. Ако регенеративните възможности на организма са малки и вследствие на това заздравяването върви бавно, често разтворимият фибриноген от лимфата се превръща във неразтворим фибрин , който образува т.н. бял съсирек (защото не съдържа червените кръвни клетки) или фибринов налеп, защото не може да се отстрани при промиване на увредения участък с марля и физиологичен разтвор. Тъй като фибриновият налеп представлява свойствена за организма тъкан растящите клетки когато се допрат до него получават информация, че са си “свършили работата” и престават да се делят. Това забавя регенеративния процес. За да се ускори отново е необходимо фибриновият налеп да се разтвори, като се намаже с Neprolysin G или Gx2. Обикновено се практикува три поредни дни превръзки с Post-Neprol, след което на четвъртия ден - една превръзка с Neprolysin и процедурата се повтаря отново.



20 От къде може да се закупи Neprolysin и Post-Neprol ?

Тези препарати могат да се закупят от Института по органична химия при БАН. На много от лекуващите лекари в София са раздадени схеми, съдържащи подобно на по-долу приложеното упътване за пациентите, които желаят да си закупят някои от препаратите:



NEPROLYSIN или Post-Neprol

(Моля уточнете NEPROLYSIN G, Gx2 или Gx4)

Институтът по Органична химия към БАН се намира близо до линията на трамвай Nо. 20, спирка “кв. Гео Милев”, която е третата спирка след сп."Зала Универсиада" в посока Аерогара. Моля, търсете блок Nо. 9 от сградите на БАН, стая №3 сътр. Пл.Христов, или проф.П.Недков, тел: 96-06-174; 96-06-192 в интервала от 9 до 17 часа (обедна почивка от един час - между 12:00 и 13:00). Сградата е 5-етажна, светло жълта, и е опасана с четири непрекъснати бели балкона на четири от етажите.

Адрес: http://www.orgchm.bas.bg/contacts_bg.html

Ако зададете адреса на http://www.bgmaps.com/ ви показва точното местоположение на картата: http://www.bgmaps.com/link/B74E992373D2F8BE5A6EF3F2E5499E13

Ако не живеете в София, моля потърсете някои, който би могъл да Ви услужи. При невъзможност моля, потърсете ни на посочените телефони (96-06-174; 96-06-192) и съобщете:, трите имена на получателя, точния адрес, Пощенския код на Вашата пощенска станция и GSM. Ние ще имаме грижата да Ви изпратим желаните препарати с наложен платеж по пощата или Еконт експрес (добре е да съобщите най-близкия до Вашия адрес офис на Еконт ). Обикновено изпращането заедно с пощенските разходи оскъпява пратката с около 7 лв, а пратката пристига за 3 до 4 дни. При използване на Еконт експрес - за 2 дни.

21. Сравняван ли е препаратът Neprolysin с подобни вносни препарати?

Да. Изследването е описано в I.Topalov,G.Fichev,P.Nedkov, Treatment of purulent, necrotic and atonic wounds with Necrolytin, Compt.renus de l’Acad.bulgare des Sci. 53, No4. 127-130, 2000. Статията може да се намери през Google като му се зададат някои от данните на статията, напр. някои от авторите, Necrolytin, което е другото име на Neprolysin и годината на отпечатване – 2000. От резултатите ясно се вижда, че препаратът няколкократно превишава активността и лечебните свойства на вносните препарати Iruxol и Fibrolan.



Нови резултати за приложението на Neprolysin и Post-Neprol бяха неотдавна публикувани в Compt. Rendus de l’Acad. bulgare des Sci. 66, №4, 605-611, 2013 “Peter Nedkov, Iovcho Topalov, Dragomir Dardanov, Plamen Christov “Usage of Enzymes in the Therapy of Chronic Wounds.Preliminary Results”.

22. Търсят ли се други приложения на Post-Neprol и Neprolysin?

Neprolysin макар и бавно преминава през здравата кожа. Това обяснява защо суфузии (кръвонасядане), хематоми (подкожни синини), получени например от механичен удар върху тялото при третиране с Neprolysin Gx2 отзвучават около два пъти по-бързо отколкото ако не се третират с този препарат. Обяснение на това явление се намира в отговорите на въпроси 1 и 4, т.е. проникналия през кожата протеолитичен ензим разтваря подкожния съсирек и флуидите на тялото го отнасят. За отбелязване е, че вместо през зелен, жълто-зелен и накрая светло жълто-зелен цвят, третираните с препарата хематоми най-напред почервеняват и след това избледняват.



23. Може ли Post-Neprol или Neprolysin да се използват за лечение на възпаления в устната кухина?

Тъй като и двата гела са водоразтворими, ако те се поставят във устната кухина те много бързо ще се отмият от слюнката. Това беше избегнато в много висока степен като Post-Neprol се постави върху сухо памуче и полученият тампон, например с помощта на пинсета се внесе между венеца и кожата, която покрива челюстите. Там тампончето от само-себе-си се “залепва” и почва бавно да отделя части от препарата.

Беше установено, че ако Post-Neprol в количество около половин грахово зърно се постави върху малко памуче и така приготвеният тампон с помощта на пинсета се остави да преседи между зъбите и бузата в близост до зъбен “джоб” през нощта, “джобът” започва да се затваря. Интересно е да се отбележи, че след подобна процедура зъбният камък постепенно става по-мек и може много по-лесно да се отнесе при миене на зъбите с паста и четка. Приложението на препарата в устната кухина не е съпроводено с никакви болезнени ефекти, препаратът е безвреден и дори леко сладни. Не препоръчваме по подобен начин да се използва Neprolysin, защото в устната кухина рН-реакцията е слабо алкална и освен това лигавицата е много по-чувствителна и може да се получат ранички в устата.

24.Какво представляват по-новите препарати Keralysin и Post-Neprol M?

Keralysin e подобен на Neprolysin , но активността му е разширена и върху набъбнал кератин. Кератинът представлява много труден за разграждане от ензимите белтък, който изгражда най-горния слой на кожата, ноктите, косата, удебеленията на напукващите се пети и удебеленията на кожата, които се получават при заздравяване на рани, които много дълго време са останали възпалени (цикатрикс, ръбец, белег). Понеже ензимът преминава общо взето много бавно през кожата ако се цели изтъняване на кожата в тази област е необходимо Keralysin Kx2 да се прилага много тънко и през два дни върху цикатрикса. Ефектът на изтъняване на белега (цикатрикса) е бавен и се проявява забележимо след няколко месеца! Ефектът от прилагането на Keralysin върху напукани пети се проявява по-бързо и се изразява в омекване на кератиновата тъкан върху петите, които много по-лесно могат да се загладят с пемза след баня. В този случай петите също се намазват тънко и се обуват тънки чорапи за през ноща. Повърхността на кожата се овлажнява спонтанно и ензима има възможност да разгради някои пептидни връзки, с което тъкънта омеква и става възмоно да се заглади много по-лесно.



Post-Neprol M е подобен на Post-Neprol, но съдържа и 200 CTA eдиници протеолитична активност. Това дава възможност при лекуването на хронични рани в последния етап на заздравяване да се използва един препарат, вместо да се редуват Neprolysin и Post-Neprol.

25. Може ли чрез храната да се повлияе скоростта на заздравяване на раните?

Както е известно видът и количеството на храната са от решаващо значение за здравето на човека. Според нас предложенията за хранителен режим, представен от Харви и Мерилин Дайъмънт в книгата “Сила за живот” са особено полезни и в случаите на хронични рани..



26. Защо препаратът Neprolysin не може да се купи от аптеките?

Този препарат, както и Post-Neprol е разработен в Института по органична химия с център по фитохимия при Българската академия на науките и съгласно Законът за БАН Институтът има право да го продава по заявка.

През 1980г. препаратът беше патентован (П.Недков, Д.Тоушек, В.Горанов, Й. Топалов, Ив.Ковачев, Т.Костова, П.Буров “ Ензимен препарат за почистване на некротизиралата тъкан и втечняване на некротизирали налепи на трудно заздравяващи рани и улкуси и метод за неговото получаване” А.св. No.43554 , рег. No.47030 от 17.03.1980 г., а също П.Недков и Йовчо Топалов ”Ензимен препарат за почистване на гнойни и некротизирали рани” Български патент №101454 от 07.12.1999г.) и предложен на предприятието Фармахим и там след направените клинични изпитания, които дадоха много добри резултати, беше произведена “нулева серия” в Базата за развитие и внедряване. След това Фармахим започна да се разпада на по-малки предприятия и производството му не беше продължено. Друга причина е фактът, че пречистването и стабилизирането на изключително чувствителните ензими изисква особено внимание, знания и висококвалифициран персонал.

През 2001 година Софарма се заинтересува от препарата, но след направения маркетинг, фирмата установи, че независимо че препаратът е много добър при лекуването на хора, обемът на търсенето му не е достатъчно голям за да може да бъде осъществена икономическа изгода. Така препаратът продължи да се приготвя в Института по органична химия с център по фитохимия при БАН. С това ИОХ-ЦФ при БАН изпълнява не само функциите на успешен изследователски център, а дори поема и социални функции, защото ако препаратът се произвеждаше от частно предприятие, за да може последното да печели (търговско или производствено предприятие не може да работи на загуба) препаратът щеше да струва поне три пъти по-скъпо. За сравнение, 25 грама от вносния препарат Iruxol, макар и значително по-слаб струваше 30 лева (в момента не се внася), докато 50 грама Neprolysin Gx2 струват 14 лв.



Препаратът е описан в “Справочник на лекарствените средства, разрешени за внос и употреба в Република България”, 1994г., стр.121, Dermatologicals, D 03B Enzymes, както и в петото преработено издание на “Фармакотерапевтичен справочник” на проф. д-р Иван Крушков и доц. д-р Иван Ламбов, 2002г., Медицинско издателство “АРСО”, София, стр. 535. Там за препарата се съобщава, че “хидролизира некротичните и ексудативни материи на раните до водоразтворими метаболити. Не повлиява здравите тъкани.”

Неотдавна бяха предприети действия за получаване на разрешително за продажба в търговската мрежа на Neprolysin G, Post-Neprol и Post-Neprol M като козметични препарати и от СТОЛИЧНА РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ за тези препарати получихме Сертификати, че не съдържат микроорганизми и тежки метали (Сертификати съответно №130245, №130621 и №130620 ).

Допълнителни данни относно историята на създаване на препарата Neprolysin биха могли да се намерят в книжка №1 на Списание на БАН за 2011 год.
05.06.2013 г. Съставил : проф. Петър Недков







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница