Четиридесето народно събрание дванадесета сесия



страница1/4
Дата15.01.2018
Размер1.06 Mb.
#46911
  1   2   3   4

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________

ДВАНАДЕСЕТА СЕСИЯ
ПЕТДЕСЕТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

София, вторник, 12 май 2009 г.

Открито в 14,03 ч.

Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателят Любен Корнезов

Секретари: Силвия Стойчева и Мирослав Мурджов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум. Откривам днешното извънредно пленарно заседание.

Уважаеми колеги, Дванадесетата последна сесия на нашия парламент започва с извънредно заседание. Дневният ред беше приет на 30 април – известен ви е, от четири точки, и ще пристъпим към неговото изпълнение.

Преди да пристъпим към точка първа, позволете да предложа на вниманието ви няколко конкретни въпроси, свързани с тези последни седмици от работата ни.

Преди всичко правя процедурното предложение за гласуване след обсъждане на съответния акт, проект, ако е на първо четене, или на съответния текст, ако даден законопроект се докладва на второ четене. По понятни причини няма никакво време за отлагане на гласуването, тъй като трябва да се обработват доклади и да се финализират гласуванията по обсъжданите актове.

Моля ви първо да гласуваме това процедурно предложение, което да важи и за днешния, и за всичките ни пленарни дни оттук до края на работата на Четиридесетото народно събрание. Няма възражения.

Моля, гласувайте това процедурно предложение – гласуване веднага след приключване на обсъждането на текстовете.

Гласували 163 народни представители: за 161, против няма, въздържали се 2.

Предложението е прието.

Въпросът, който трябва да се постараем да изясним, преди всичко утре на Председателския съвет, е конкретната програма за работата ни до края на заседанията, които ще имаме. Наред със законопроектите, обръщам внимание, че има и три категории решения, които парламентът ще трябва да взема – по доклади на временни комисии, за избиране на органи, конституирани от парламента, и по отчети на такъв вид органи.

Тук много ще зависи от работата на постоянните комисии. Обръщам се с апел към техните председатели – максимално да се стараят да подготвят за пленарната зала приоритетните актове на парламента.

Последният въпрос, който парламентарните групи трябва да преценят, е времето за парламентарен контрол в петъчните дни, които остават до края на сесията. Ако се приеме ориентация за приемане на актове вместо провеждане на парламентарен контрол, може би някои от задалите въпроси ще трансформират въпросите си от въпроси за устен отговор във въпроси за писмен отговор със седемдневен срок. Така че моля всеки колега да прецени кои би могъл да трансформира от устни в писмени заявки за отговор.

Това са предварителните уточнения, които бих предложил на вашето внимание.

Четирите точки от програмата ни за деня са известни.

Преди да преминем към първа точка - Второ четене на Законопроекта за публичното радиоразпръскване, и Доклада за второ гласуване на Комисията по гражданското общество и медиите, виждам заявка от господин Янев.

Господин Янев, заповядайте от името на парламентарна група.

ЯНЕ ЯНЕВ (РЗС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!

Бих искал да направя
„ДЕКЛАРАЦИЯ

от името на Парламентарната група на

„Ред, законност и справедливост“
Парламентарната група на „Ред, законност и справедливост“ остро възразява срещу намеренията на тройната коалиция да назначи по бързата процедура свои агенти на ключови позиции в държавни институции. Опитът на корумпираната тройна коалиция да ни остави в наследство свои шефове в Националния осигурителен институт, Националната здравна каса, Българска народна банка, Комисията за финансов надзор, Комисията за защита на конкуренцията, Държавната комисия по енергийно регулиране е опит за бламиране на реформите, които трябва да се направят в държавата веднага след изборите.

Апетитите на компрометираното управляващо мнозинство обхващат над 15 мандатни длъжности. Ако бъдат назначени сега 15-те протежета на Станишев, Доган и Сакскобургготски на тези ключови позиции, ще продължат да управляват както досега банковата система, контрола върху финансовите дейности, борбата срещу монополите и картелизацията, пенсионното осигуряване и ценовата политика! Тоест корупцията и некомпетентността ще продължат да доминират отново в тези ключово важни за държавата институции. Стратегическата цел най-вероятно на тройката БСП-ДПС-НДСВ е чрез осигуряване на тези постове да продължи прикриването на злоупотребите с власт, кражбите и облагодетелстването на олигарсите и обръчите от партийни фирми.

Оценката на „Ред, законност и справедливост” за тези лица, които искат управляващите да продължат да властват, са както следва: Константин Шушелов е най-нарицателният пример за угодническо обслужване на управляващите. Вместо да защитава потребителите от произвола на монополистите в енергетиката, той се стремеше в три правителства да запази поста си. Дейността на Йордан Христосков и Националния осигурителен институт, използвани като поредния инструмент в безумната социална политика на Масларова ние оценяваме с оценка „Слаб-2”. Дейността на Румяна Тодорова – сестрата на Илияна Йотова, и управител на Националната здравноосигурителна каса, може да се определи като управление на пирамида, а не като социална институция. „Ред, законност и справедливост” смята, че при нейния управленски мандат Здравната каса бе тежко заразена от корупция.

На базата на тези оценки нашата парламентарна група смята, че осигуряването на нови партийни мандати на тези постове е миниране на всеки опит на едно ново управление за промени в държавното управление. Ние, българските данъкоплатци, издържаме бюрократите в повече от 200 агенции, комисии, дирекции и центрове.

При това „отговорно управление” от 1 януари т.г. линията на бедност в България е 194 лв. – с 2,8 пъти по-ниска, отколкото във всички останали страни – членки в Европейския съюз, и 13 пъти по-ниска в сравнение с 15-те стари страни – членки в Европейския съюз. Властта нарича това успех и се опитва да остави в наследство на следващото правителство тази корумпирана и зависима от олигарсите администрация.

Приоритет на „Ред, законност и справедливост” е да спре през новия управленски мандат политиката на разхищение и несправедливо разпределение на бюджетните средства. Затова ние заявяваме своята категорична позиция: първо, незабавно да бъдат прекратени всякакви договорки и процедури за предсрочни или за нови назначения на шефовете на Националния осигурителен институт, Българската народна банка, Националната здравноосигурителна каса и всички останали институции, които изброих. Органи като Комисията за защита на конкуренцията да бъдат преструктурирани и да се издържат само от заинтересуваните страни, а не от всички български данъкоплатци. Паразитни комисии и органи, чиято функция е осигуряване на топли места за партийни назначения да бъдат закрити, за да се ограничи източването на републиканския бюджет. Ако въпреки предупрежденията, които ние днес от „Ред, законност и справедливост” отправяме към тримата регенти, си позволят да направят нови назначения и преназначения в Българската народна банка, Националната здравноосигурителна каса, Националния осигурителен институт и другите институции, те ще бъдат преразгледани и прекратени предсрочно, защото само така може да се спре корупционната зараза в държавата след пагубното управление на тройната коалиция. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Колеги, има ли желаещи от други парламентарни групи да направят изявления?

Имате думата, господин Бакалов.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, на път сме да нарушим още една 20-годишна традиция – при откриване на парламентарни сесии да има изявления от името на парламентарните групи.

Намираме се на финала на Четиридесетото Народно събрание, който приключва един мандат, белязан с приемането на най-небългарските закони, решения и действия, белязан с тоталното посегателство на доверието на българите, върху парите им, здравето им, сигурността, правата, настоящето и бъдещето им. Никога за 20 години демокрация никоя партия не си е позволявала да подмени напълно политически модел, да суспендира законите и Конституцията, да ограби народа си и данъкоплатците на Европа. Никоя партия не си е позволявала да върне България в годините на недемокрацията, освен Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи. В коалиция с ДПС и НДСВ те се върнаха към корените на комунистическите си навици, към лицата, имената и действията от времето на тоталитарния режим.

Тройната коалиция събори демократичните устои на държавата, градени от целия български народ, построи си частна държавна мафиотска структура по свой образ и използва цялата тази структура в изгода преди всичко.

Българската социалистическа партия в съдружие с ДПС и НДСВ ограби не само парите на българите, но и съсипа всичко направено от хората, с тяхното доверие, с техните идеи, лишения и надежди. Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи погазиха името на България, дискредитираха европейския избор на народа, лишиха го от правото на избира, от правото да работи, от правото на сигурност и свобода на волята.

Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи приеха закони за изборите, с които погазиха Конституцията на Република България. Те върнаха чл. 1 на Конституцията от времето на Живковия режим и отнеха основополагащо право на българския народ. И това се случва в ХХІ век в България, страна – член на Европейския съюз. Има ли граждански права, на които не посегнахте? Има ли закон, който да не нарушихте? Има ли държавни и европейски пари, които да не източихте? Има ли демократични правила, които не погазихте?

Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи прекроиха всички важни политически закони, за да си осигурят служебна победа на изборите, за да укрепят с парите на българските данъкоплатци общата си олигархична структура.

Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи отнеха на българските граждани правото да протестират и да изразяват позициите си, а с това си осигуриха спокойствие за престъпното посегателство над българската демокрация.

Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи покровителстват престъпното източване на държавата и се сдружават с мафиотски структури, прекроиха по свой модел структурите за сигурност и върнаха Държавна сигурност на власт. По времето на управлението на коалицията органите на сигурността станаха бизнес партньори на престъпниците. Всеки български гражданин може да бъде отвлечен, застрелян, ограбен, в почти всеки такъв случай участват хора, на които българите плащат да ги пазят и защитават.

Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи си присвоиха контрола над медиите, над данъците, над европейските фондове.

Тройната коалиция завършва мандата с антикризисен план за боклуците и със спасителен план за Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи, който стъпва на пълната разруха на българския демократичен модел на управление, на тоталната корупция, връщайки на хората страха, бедността и несвободата. Превърнаха се дори в събирачи на боклук. Докато се ровите в столичното сметище трябва хората да ви ръкопляскат, а не да питат къде ви са антикризисния клан за спасения на нацията и държавата, а не за кофите за смет на една съдружна на Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи фирма.

С парите на данъкоплатците се правите на събирачи на отпадъци, само за да не ви питат къде ви е актуализацията, без която бюджетът на България ще се срине.

И накрая – през това управление се случи и нещо друго. Оттук нататък Българската социалистическа партия и Движението за права и свободи са една партия и нашата препоръка е: нека оттук нататък вие да се назовавате Движение на Партията на социалистите. Така ще бъде най-добре, за да не заблуждавате българските граждани кой в крайна сметка дърпа конците на това управление. Благодаря ви.


ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Христов, има възможност за изявление само от името на парламентарна група.

Заповядайте по процедурен въпрос. Сам разбирате, че ако не е процедурен, ще бъда принуден да Ви прекъсна.

МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Процедурният ми въпрос, господин председател, е свързан с опитите Ви да премахнете парламентарния контрол до края на парламента. Мисля, че това е най-важната дейност на българския парламент, още повече че от месеци наред аз чакам финансовия министър да ми отговори защо лихвите в България по кредитите са 3-4 пъти по-високи, отколкото във всички европейски страни.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Започвате да развивате въпрос, господин Христов.

МИНЧО ХРИСТОВ: Господин председател, чакам министърът на земеделието и храните да отговори за… (Народният представител Минчо Христов продължава да говори при изключени микрофони.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРНИСКИ: Благодаря Ви, господин Христов.

МИНЧО ХРИСТОВ: Не ме прекъсвайте!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Как няма да Ви прекъсвам?! Вие развивате въпрос, Вие не поставяте процедурен въпрос. Моля да освободите трибуната!

Господин Христов, освободете трибуната!

Няма никакъв опит за ограничаване на парламентарния контрол, колеги. Този въпрос няма никакво основание.

Моля Ви да освободите трибуната. Няма възможност да продължите, господин Христов. (Народният представител Минчо Христов продължава да говори при изключени микрофони.) Господин Христов, освободете трибуната!

По въпроса за парламентарния контрол, колеги, решението ще е на пленарната зала. Аз просто споменах, че за да могат максимален брой народни представители да получат отговор на своите въпроси, би следвало всеки, задал въпрос, включително и господин Христов, да прецени възможността да трансферира част от тези, на които иска устен отговор, в заявка за писмен отговор, нищо повече. Така че е съвършено безпочвено това внушение на господин Христов.

Отново се обръщам към парламентарните групи. Има ли желаещи да направят изявление от името на парламентарна група? Няма.
Пристъпваме към точка първа:

ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ПУБЛИЧНОТО РАДИОРАЗПРЪСКВАНЕ.

Давам думата на господин Иво Атанасов – председател на Комисията по гражданското общество и медии, да докладва за второ гласуване законопроекта, като обръщам внимание, че ще се гласува след всеки обсъждан текст.

ДОКЛАДЧИК ИВО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин председателю.

Пред мен е докладът за второто гласуване на Законопроекта за публичното радиоразпръскване, който е приет от водещата Комисия по гражданското общество и медии.

„Закон за публичното радиоразпръскване.”

Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, по наименованието на законопроекта има ли желаещи? Няма.

Преминаваме към гласуване.

Подлагам на гласуване наименованието на закона, предложен от вносителя и подкрепен от комисията.

Гласували 139 народни представители: за 135, против 1, въздържали се 3.

Наименованието е прието.

ДОКЛАДЧИК ИВО АТАНАСОВ: „Глава първа – Общи положения.”

Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава първа.

По чл. 1 има предложение от народните представители Иво Атанасов и Йордан Мирчев.

Комисията подкрепя предложението.

Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 1:

„Чл. 1. (1) Този закон урежда участието на държавата при осигуряване разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио на територията на Република България.

  (2) Публичното радиоразпръскване на програмите по ал. 1 чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване се гарантира от държавата при условията и по реда на този закон.”

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Имате думата, уважаеми народни представители.

Господин Ангелов, заповядайте.

РУМЕН АНГЕЛОВ (РЗС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, има направено предложение, на базата на което комисията дава нов текст, което председателят ви призовава да гласувате и одобрите. На пръв поглед вносителите казват: „Премахваме думичката „обществените”, а думата „програми” се заменя с „програмите”.”

Как да махнем думата „обществени”? Как да махнем, че програмата на Българската национална телевизия и на Българското национално радио са обществени? Премахвайки думите „обществените програми на БНТ и БНР”, на практика ние казваме: това не са вече национални обществени програми и те могат да пренасят и качват всякакви програми: частни, общински, смесени и т.н. Това не е целта на този закон.

Призовавам ви да не подкрепяте това предложение, защото е в ущърб на националните медии и ги поставя под заплаха. Ако приемете това предложение - да отпадне, че БНТ и БНР са обществени програми, защо тогава приемаме този закон, който на практика урежда тези обществени програми да се пренасят и да се излъчват чрез публично радиоразпръскване? Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики?

Господин Атанасов, заповядайте.

ДОКЛАДЧИК ИВО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин председателю.

Уважаеми дами и господа! Господин Ангелов ми напомня, казвал съм го и друг път, на един народен представител също от десницата преди два-три мандата, който свеждаше цялата свобода на словото до електромагнитните взаимодействия. Не отричам неговите познания в сферата на радиочестотния спектър и на всички въпроси, свързани с техническата част на проблема, но по отношение на съдържанието той очевидно не е в час.

Уважаеми господин Ангелов, Българската национална телевизия и Българското национално радио са обществени оператори по Закона за радиото и телевизията, така че е излишно да повтаряме, че те имат и обществени програми, тъй като по дефиниция и по закон те са обществени оператори. Моля да запомните това! Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Втора реплика има ли? Няма.

Право на дуплика – господин Ангелов.

РУМЕН АНГЕЛОВ (РЗС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, уважаеми господин Атанасов! Малко по-нататък щях да кажа, че не е работа на вашата комисия да се занимава с тези неща.

Вие ми казахте, че не съм в час и не разбирам от тези работа. Ако аз не разбирам, се чудя Вие какво разбирате от тази тематика?!

Що се отнася до това, че са обществени оператори, сте прав, но тук не пише за обществените оператори, а пише, че осигурява разпространението.

ДОКЛАДЧИК ИВО АТАНАСОВ: На какво?

РУМЕН АНГЕЛОВ: Разпространението на обществените програми.

Вие премахвате думите „обществените програми” и оставяте думата „програмите” и още с чл. 1 узаконявате разпространението. Значи, това е и мрежата, и мултиплексът – излъчването. До приемането от потребителя узаконяваме още с чл. 1, че ние по тази мрежа, с този мултиплекс няма да разпространяваме и няма да излъчваме обществените програми – БНТ и БНР, а ще излъчваме всякакви програми, премахвайки думичките „обществените програми на БНТ и БНР”.

И, господин Атанасов, ще Ви помоля лично да не ме обиждате, защото следващия път, като ме засегнете, и аз ще Ви засегна. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли други желаещи народни представители да вземат отношение по чл. 1? Няма.

Поставям на гласуване наименованието на Глава първа и чл. 1, така както ни се предлагат от комисията.

Гласували 135 народни представители: за 105, против 29, въздържал се 1.

Наименованието на Глава първа и чл. 1 са приети.

ДОКЛАДЧИК ИВО АТАНАСОВ: По чл. 2 има предложение от народните представители Иво Атанасов и Йордан Мирчев, което се подкрепя от комисията.

 

Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 2:



„Чл. 2. (1) Целта на този закон е осигуряване разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио чрез наземно цифрово радиоразпръскване, включително необходимия индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър.

(2) Държавата осигурява разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио чрез наземна цифрова електронна съобщителна мрежа, като създава държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, което изгражда и експлоатира електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване съобразно изискванията на този закон.

(3) Държавата осигурява разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио чрез мрежата по ал. 2, като гарантира изграждането на електронна съобщителна мрежа за осъществяване на електронни съобщения – пренос на радио- и телевизионни програми.“

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, имате думата.

Заповядайте, господин Иванов.

ИВАН ИВАНОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Стриктно в съответствие с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, за разглеждане на законопроектите на второ четене правя предложение за отпадане на ал. 3. Предлагам ви да прочетем заедно алинеи 2 и 3.

„(2) Държавата осигурява разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио чрез наземна цифрова електронно съобщителна мрежа...“.

„(3) Държавата осигурява разпространението на програмите на Българската национална телевизия и на Българското национално радио чрез мрежата по ал. 2...“.

Но нали в ал. 2, господин председателю, ние сме задължили държавата да осигури разпространението?! Защо се повтаря този текст в ал. 3?! Това не подхожда на сериозно обсъждане на текст в Народното събрание.

По-нататък е казано: „...като гарантира изграждането на електронна съобщителна мрежа...“. В същото време в ал. 3 казваме, че държавата осигурява разпространението на програмите именно чрез такава мрежа, защото когато се казва по ал. 2, това е „наземна цифрова електронна съобщителна мрежа“. И изведнъж след запетая в ал. 3 се казва: „като гарантира изграждането на електронна съобщителна мрежа“. Извинете, това друга мрежа ли е?! Ако е тази по ал. 2, тя вече е разписана в закона именно в ал. 2.

Господин председателю, имам впечатление че смисълът на ал. 3 се крие в последните няколко думи: „за осъществяване на електронни съобщения – пренос на радио- и телевизионни програми.“ Извинете, ако разглеждаме Закон за публичното радиоразпръскване, то именно в ал. 2 е разписано, че „мрежата служи за наземно цифрово разпространение съобразно изискванията на този закон“. Ако някой иска мрежата, за която е записано, че е за разпространение на програмите на Българското национално радио и Българската национална телевизия, да служи за други цели, за цели на разпространение на електронни съобщения на определени юридически лица, за които е неизвестно как реализират тези електронни съобщения в свои корпоративни интереси, то нека това бъде заявено ясно от трибуната на Народното събрание!

Господин председателю, правя формално предложение за отпадането на ал. 3, защото тя е абсолютно недомислие, ако се следва логиката на закона, тъй като се повтаря текст от ал. 2. Но има и едно допълнение, което показва лобисткия характер на ал. 3 и обслужване на корпоративни интереси.

Моля народните представители да ме подкрепят и да гласуват против ал. 3, предложена от комисията. Не виждам комисията в лицето на председателя или който и да било друг как ще защити този текст.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики? Няма.

Има ли желаещи да вземат отношение по чл. 2? Няма.

ИВАН ИВАНОВ (ДСБ, от място): Това е безобразие, господин председателю!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, подлагам на гласуване първо предложението на господин Иванов за отпадане на ал. 3.


Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница